22ste Jaargang MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 No. 6754 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e Scicbolie (Sou^cmt OE ABONNEMEN1SPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling f 2.50 pet kwartaal f 2.60 pet kwart aal f 2.95 per kwartaal Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'6 ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pet kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Niet overdrijven! Van sporfc en gymnastiek kan veel goeds worden gezegd. Maar men moet toch niet overdrijvenDaar zijn er, die de sport en gymnastiek willen beschouwd zien als het middel om karakters te vormen, al gaan ze dan ook niet zóó ver, dat ze èlk soort van sportbeoefening met zulk 'n aureool zou den willen omstraald zien. We gelooven tenminste niet, dat velen zullen beweren, dat b.v. boks- of worstelwedstrijden een vcrheffenden karaktervormenden invloed uitoofenen op de deelnemers of op het „ge achte" publiek, dat van deze wedstrijden de zich amuseerende getuige is Maar men mag ook niet aan sport en gymnastiek in het algemeen of aan vorm daarvan, welke dan ook, een toekennen, welke met de werkelijkheid lang niet in overeenstemming is. En we willen ter illustratie van wat wij bedoelen hier cileeren uit een artikel in het „Handelsblad" van Zaterdagavond over sport en kraktervorming door dr. W. P. Hubert van Blijenburgh: „Het is in kringen, die belangstellen in lichaamsoefeningen en vooral, welke pro paganda voor die oefeningen maken, een gewoonte geworden, haar bestaansrecht en beteekenis voor anderen in het licht te stel len en te accentueeren, door zich onder meer te beroepen op de stelling, dat de lichamelijke opvoeding een middel zou vormen tot het ontwikkelen en bevorderen van eene groote verscheidenheid van zeer begeerenswaardige geestelijke eigenschap pen. Sommigen gaan zelfs zoo ver met te beweren, dat het verwerven van die eigen schappen het doel zou zijn der lichamelijke opvoeding. Al direct lijkt het niet erg waarschijnlijk, dat men door louter licha melijke middelen een geestelijk resultaat zou verkrijgen, d.w.z. geestelijke eigen schappen zou ontwikkelen" Een verder: „Laten wij er mede tevreden zijn, dat de lichaamsoefeningen ans een goede ge zondheid in de ruimste beteekenis van het woord, kunnen waarborgen. Wanneer de lichamelijke opvoeding, dank zij voldoende en stelselmatige toepassing, aan die ver wachting voldoet, dan is daarmede hare groote beteekenis als onderdeel der geheele opvoeding afdoende verklaard en bewe zen." Misschien kan deze meening, in boven genoemd vrijzinnig dagblad neergeschre ven, overdreven sport-vereerders wa-fc kal- mecren S Toch willen wij er nog wel iets aan toe voegen. Groot is het gevaar dat sport- en gym- nastiek-beoefening, inplaats van een goe den invloed op de karaktervorming uit te oefenen, een tegenovergesteld gevolg hebben door de bijkomstige omstandig heden. Dit van den eenen kant. Maar van den anderen kant kan bij sport- en gymnastiek-beoefening in goed verband, onder verantwoordelijkheid-voe- lende leiding, in principieele organisatie ook indirect iets goeds worden bereikt in geestelijk en moreel opzicht. Dit laatste is een kort propaganda woordje, dat nu 'ns ter harte mogen nemer, allen, die tot nu zoo geheel anders heb ben gehandeld DUITSCHLAND HET GEVAAR DER PANIEKSTEMMING Berlijns politiepresident aan het woord De plaatselijke vereeniging Berlijn-Kreuz- berg van den „Reichsbanier Schwarz Rot Gold 1 vierde Zaterdagavond haar jaarlijksch herfst feest. De politiepresident van Berlijn, staatsminis ter b d. Grzesinski, hield de feestrede, waar in hij o.a. zeide: Het zou onverantwoordelijk zijn, wanneer ik thans niet vrij uit zeide, dat er „peri'culum in mora" is. Ik versta hier onder gevaar, geen putsch of staatsgreep. Ook de nazi's beschouw ik geenszins als een groot gevaar. Een veel grooter gevaar voor volk en staat zie ik in het feit, dat een groot gedeelte der burgers, echter ook een gedeelte der arbeiders, door een paniek zijn b'evangen, die hen tot handlangers van de fascistische contrarevolutie maakt. Wat de communistische partij door een cam pagne van twaalf jaar gedaan heeft om het republikeinsche front te verzwakken en uiteen te doen vallen, behoort tot de treurigste hoofd stukken der politieke geschiedenis. Wij willen echter ook de handlangers van deze contrarevolutie onder de burgers niet ver geten, die uit teugellooze haat tegen de so ciaal-democratie liever politieken en socialen zelfmoord plegen, dan met dezen redelijke onderhandelingen aan te knoopen over de le vensvoorwaarden der Duitsche arbeiders. De omstandigheden zijn in Duitschland an ders dan in Italië en het Duitsche fascisme zal beslist geen dictatuur a la Mussolini kunnen uitoefenen. Verder zal het land in beroering kunnen brengen, hetgeen onder bepaalde omstandighe- -den burgeroorlog en nationale verbrokkeling tengevolge kan hebben. Wij moeten daarom onze activiteit verdub belen. Onze strijd geldt thans de tegenstan ders der republiek. ENGELAND DE WANKELE LABOUR-REGEERING En de oneenigheid in de parlij. Tal van personen, vooral natuurlijk conser vatieve politici, achten den val der regeering Mac Donald zeer aanslaande, zulks tengevol ge van de inwendige geschillen in de arbeiders partij. Deze zijn verscherpt door het besluit van de extremisten, om bij een tusschentijd- sche verkiezing te komen met een candidaat, dien het hoofdbestuur der partij wraakt. Verschillende leden der regeering geven toe, dat er door de oneenigheid in de gelederen der partij moeilijkheden zijn ontstaan. Het denkbeeld echter, dat zij den val van de regee ring ten gevolge zouden kunnen heoben, ach ten ze belachelijk. FINLAND HET ALCOHOLVERBOD IN FINLAND De openbare dronkenschap grooter dan ooit tevoren. De bestaande wet wordt in steeds grootere mate overtreden en de politie wordt grooten- deels in beslag genomen met arrestaties van dronken personen. De statistiek van het sociale departement voor de eerste helft van 1930 is juist uitgeko men en vertoont veel hoogere cijfers dan in het vorig jaar over hetzelfde tijdvak. Het aantal der alcoholverbodovertredingen bedroeg 16.558 tegen 13.579 in de beide eerste kwartalen van 1929, terwijl het aantal gevallen van open bare dronkenschap 48.964 tegen 43.869 in de beide eerste kwartalen van 1929 bedroeg. Daar de getallen van de beide laatste kwartalen van het jaar volgens ervaring hooger zijn dan voor de beide eerste, is het meer dan waarschijnlijk, dat het recordcijfer van 1929 nog aanzienlijk zal stijgen. De smokkelhandel in spiritus naar Finland heeft langzamerhand zulke geweldige afmetin gen aangenomen, dat Finland niet alleen in staat is zichzelf rijkelijk van dit vocht te voorzien (waar de genoemde dronkenschaps- cijfers overigens een sprekend getuigenis van afleggen) maar bovendien in staat is, de spi ritus weer uit te voeren en wel o.a. naar Zwe den. RUSLAND GEEN OPSTAND IN RUSLAND Onrustbarende geruchten tegengesproken. Reeds enkele dagen loopen er in de groote steden in West-Europa geruchten over het uitbreken van een militairen opstand in Sovjet Rusland. Vrijdag kwam er een tweede gerucht bij: Stalin zou in Moskou vermoord zijn. De Deutsche Allgemeine Zeitung «wam aan deze geruchten nog wat relief geven door de roededeeling, dat de telefonische verbinding met Moscou verbroken was. Telegrammen uit Finland naar Moscou verzonden, zouden onbe antwoord gebleven zijn. DE KONINKLIJKE AUTO HAD EEN LEKKEN BAND. De Koningin wilde niet gephotografeerd worden. Hedenmorgen kreeg Leiden om tien uur een onverwacht, zij het ook onvrijwillig, bezoek van H. M. de Koningin. De bedoeling was, komend van den Haag, door Leiden in de richting Utrecht te reizen, maar het noodlot beschikte anders. Op de Breestraat gekomen ter hoogte van de firma P. J. v. d. Zanden, kreeg de eerste der beide auto's, waarin de Koningin met een harer hofdames gezeten was- plotseling een lekken band. De chauffeur reed den wagen aan den kant en maakte zich met den palfenier gereed om het reservewiel aan den wagen te zetten. De voorbijgangers bemerkten natuurlijk spoe dig, wie het was, die in den wagen zat en de belangstelling groeide. Zoodra wij van dee koninklijke auto-panne kennis kregen, togen wij met onzen photograaf er op af. De koningin wachtte geduldig, in een bruine bontmantel gehuld, achter in de auto, waarvan het achterstuk geopend was. En juist had -onze photograaf zijn toestel ingesteld en wilde afdrukken, toen H. M. ons in de gaten kreeg en haar gelaat in haar bont kraag verborg, daar zij blijkbaar niet gefoto grafeerd wenschte te worden. Toen was het onze beurt geduldig af te wachten en een Leidsche juffrouw, die bij ons stond, meende ons te moeten troosten door te zeggen: „Geeft niks hoor, neem mijn maar" en zij zette zich in postuur. Na eenige minuten kwam het koninklijk ge laat weer te voorschijn boven de groote pels kraag en toen de photograaf direct weer aan stalten maakte om af te drukken schudde Hare Majesteit veelzeggend het hoofd, om ons te kennen te geven, dat het haar wensch was niet te worden gefotografeerd. En het koninklijk gelaat verdween weer in de pelskraag, tot.... de chauffeur het euvel verholpen had en weg kon rijden. Toen heeft de photograaf toch maar afge drukt en juist had de camera geklikt of lang zaam reed de auto weg in de richting Utrecht terwijl de Koningin nu weer vriendelijk boog tegen de wuivende en juichende menigte. De later ontvangen berichten geven echter geen aanleiding om aan de omwenlelingsge- ruchten te gelooven. In Moscou is het rustig. En Stalin leeft. Niet in, maar buiten Rusland zal men de bron moeten zoeken van de geruchten over de gebeurtenissen in Rusland. Mischien moet men denken aan een opzet telijke buitenlandsche actie tot ondermijning van Stal ins gezag. Misschien moet men denken aan een opzet- ook een eenvoudiger verklaring, n.l. deze, dat men in het Westen niet kan begrijpen, dat de Russen het hardhandig optreden van Stalin tegen de oppositie nog langer zouden verdra gen, zoodat men het gevoel krijgt, dal er iets gebeuren moet. In zoo n geval gebeurt er na tuurlijk ook iets, al is het maar bij geruchte. Zoo mag men misschien het ontstaan en zeker de snelle verbreiding van geruchten als die over Stalins dood op rekening schrijven van de Westersche onvree met hel Sovjet bewind en het niet begrijpen van de ontwik keling der Russische verhoudingen. Stalin heeft Zaterdagochtend een onderhoud gehad met een vertegenwoordiger van United Press, waarin hij o.a. alle berichten omtrent een aanslag op zijn leven tegensprak. Uit Warschau wordt aan het Wolff-bureau gemeld, dat reizigers, die aldaar u't Moskou aankomen, mededeelen, niets te weten van ab normale gebeurtenissen in Rusland. Hun reis, had een normaal verloop en er was niets on gewoons te bemerken. Massa-arrestaties te Charkot. Naar uit Moskou gemeld, heeft de Gepeoe te Charkof tal van nieuwe arrestaties verricht. De gearresteerden worden er van beschuldigd een samenzwering legen het Sovjet-regime te hebben gesmeed. Er werden in totaal 91 per sonen in arrest gesteld, o.w. enkele ambtenaren van de Oekrainische regeering. Litwinof verlaat Genève. Naar verluidt, heeft de leider der Russische delegatie op de voorbereidende ontwapenings conferentie, Litwinof, Genève verlaten en zal Loenatsjarski als leider optreden. KONINKLIJKE BESLUITEN. Commissaris van politie. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie te Leeuwarden O. Kool, thans commissaris van politie te Rheden. DE OUD-ZOUAVEN. Het vorig jaar schonk Z. H. Paus Pius XI door de bemiddelende voorspraak van Z.Exc. den Internuntius, Mgr. Schioppa, behalve zijne jaarlijksehe bijdrage va-n 1000 een som van 3000 voor den „Al- gem. Ned. Zouavenbond". Dit jaar heeft Zijne Heiligheid de jaarlijksehe bijdrage verhoogd tot 2000, om wederom blijk te geven van zijne groote belangstelling voor de nog in leven zijnde behoeftige oud- zo ua ven. Een zachte maar duidelijke wenk van Z. H. aan de katholieken van Neder and, dat zij de oud zouaven niet moeten ver geten, maar milddadig moeten gedenken. Het aantal der oud-zouaven wordt elk jaar minder, maar er zijn ei toch nog ge- nodg in leven, om de katholieken aan te sporen, hen, die in behoeftige omstandig heden verkeeren, door milde bijdragen in staat te stellen, een rustigen ouden dag te beleven. Pastoor B. van Leeuwen te Hillegom, adviseur van den Alg. Ned. Zouavenbond zal gaarne de giften in ontvangst nemen. DE 298 M. GOLF. En de omzet van radio-toestellen. De Bond van ondernemers in de radio branche in Nederland en de Nederlandsche bond van radiohandelaren hebben een te legram gezonden aan den minister van wa terstaat, waarin zij mededeelen, dat de omzet in radio-toestellen zeer wordt go- schaad door de slechte ontvangst der pro gramma's uitgezonden op 298 M. golf lengte. Zij dringen er met klem bij den minister op aan, ten spoedigste die maatregelen te treffen, die noodig zijn, opdat de handel in dezen slechten tijd niet nog meer wordt benadeeld. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De werking van het alcoholverbod in Finland. Goruchten omtrent een opstand in Rus land en een aanslag op Staiin tegengespro ken. geheel West- Storm en noodweer Europa (2de blad). BINNENLAND. Bij een autobotsing te Muiden is een der bestuurders verbrand. (Laatste Berich ten, 1ste blad). Zuid-Wester storm en hoog water. Ver schillende dorpen overstroomd of be dreigd. Dijken dag en nacht bewaakt. (Gem. Berichten 2de blad en Laatste Be richten). Ontploffing op een motorboot. De ka pitein gedood. (Gem. Ber., 3de blad). Twee tjalken op de Amor vergaan (Gern. Berichten, 3de blad). „COMTESSE VANDAAL" een zalm-oran jeroos, gekweekt in de kassen van de firma Leender te Steyl-Tegelen, trok de bijzon dere belangstelling van de bezoekers dei- wereldtentoonstelling te Barcelona. Deze roos verwierf de groote gouden medaille van den Spaansohen Koning. R.K. Kamer-centrale Leiden In café-restaurant ,.De Harmonie" vergader de Zaterdagmiddag de R.K. Kamercentrale Leiden. De belangstelling der afdeeMngen was groot. De heer H. Bader, opende de vergadering en deelde mede, dat de voorzitter de heer Gouverneur, bedankt had. Spr. betreurde hei, dat de heèr Gouverneur op deze vergadering niet aanwezig was. Spr. verwelkomde de kamerleden Van Vuu- ren en Kampschoër, speciaal den heer Van Vuuren, die 25 jaar als Kamerlid de katholie ke zaak heeft gediend. De heer Loerakker had bericht van verhindering gezonden. Vervolgens herdacht spr. met enkele gevoel volle woorden het overlijden van den heer Bal- Tenslotte heette spr, welkom het nieuwe be stuurslid, den heer G. Weck uit Go ida. De secretaris, de heer A. C. van Berkel, las daarna de notulen, die onder dank werden goedgekeurd. Goedgekeurd werd, dat het gewijzigde regle ment zal worden gedrukt in 700 exemplaren. De heer Schölvinck bracht verslag uit van de in Mei gehouden vergadering van den Partij raad, welk verslag onder applaus werd goed gekeurd. De voorzitter bracht den heer Schöl vinck dank voor zijn geestig verslag. Besloten werd de volgende vergadering te houden te Leiden. Aan de orde kwam daarna de interpellatie vanwege de Kiesvereen. te Hilligersberg inzake de verhouding tusschen Kiesvereenigingen en Propagandaclubs na de bisschoppelijke voor schriften betreffende Propagandaclubs. Art. 10 van het reglement schrijft echter ook propa gandaclubs voor, maar andere, namelijk niet zulke die vrij slaan van de kiesvereen. Hilli gersberg wenschte te weten of de bedoeling der bissch. voorschriften is, dat er één propa-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1