UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING VRAGENBUS MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 P. L. de Jong naar Wassenaar. S. J. Overtoom naar Rotterdam. A. Na-hon naar Hazerswoude. M. A. R. van Steijn naar Lisse. H. Tj. Dijkhuis naar Amster dam. C. Hoogervorst naar Wassenaar. ALPHEN AAN DEN RIJN. Schietwedstrijden. Gedurende vier achter eenvolgende Zaterdagen zulen in het schiet- lokaal alhier gewestelijke schietwedstrijden worden gehouden om den zilveren wisselbe ker, benevens kunstvoorwerpen. De deelname aan deze wedstrijden is uitsluitend openge steld voor leden van den Bijz. Vriiw. Land storm. Vleeschkeuringswet. B. en W. brengen ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf heden tot 1 April 1931 de keuringen krachtens de Vleeschkeuringswet te Aarlanderveen uit sluitend zullen plaats hebben op Maandag. Donderdag en Zaterdag. Zij verzoeken in het belang van den dienst, de medewerking tot een vlugge afdoening van de keuring. De aan-, gifte kan blijven geschieden op de gebruike lijke wijze. Geboren: Hendrik z. van Z. Naber en A C. Sigert Elizabeth Johanna d. van S. S. Eys en P M. Starreveld Bernardus z. van W. Zandvliet en J. E. Pley Vronika Petro- nella d. van L. Olijerhoek en V. G. M. van Klink Gerarda Adriana d. van O. Boot en J van Wagel Theodorus Gerardus z. van Th. G. de Jong en A. Idenburg Joanna Petrus Maria d. van P. KempeD en W. M. van Leeuwen Willy d. van J. P. Hunnik en I*. Dijs. Getrouwd: T. v d. Roest 34 i. en H. A. Goebel 30 j. M. Bath en L. de Roode 36 j. Overleden: G. Veenendaal d. 18 m. G J. Versteeg echtg van J. Noomen 45 j. R. Vredenborg wedr. van W. Posthoorn eer der wedr. v. A. Steen 92 j. S. Winters echtg van C. v. Leguwen 66 j. Gevestigd: van Rotterdam: T Baars en gezin, teekenaar Goes: Th. C. L de Wit, klerk reg. en dom. Nieuwveen: G J. Tit en gezin, timmerman 's Gravenhage J. G. L. Wessels en gezin Frankrijk: F. L. van He- mert A A- v. Hemert Leiden: C. Syvat, winkelbed Hooge en Lage Zwaluwe: A. de Rover, schi9per, a. boord Hazerswoude: J Kaashoek, dienstbode. Vertrokken: naar Antweroen: A. Bakker Pijnacker: C. G. de Jong Ter Aar: M. C. Jansen 's Gravenhage: C. v. d Bijl, Joh, E. Moen, wed. J W. v Zwieten Soestterberg: N. Moen, wed. C. Bauer Leiden: M. v. Frankfoort Tienhoven: G. Meijers Rot terdam: C. J de Hey Waddinxveen: M. v. d Graaf Benthuizen: J. v. Vliet BOSKOOP. Muziekuitvoering. Morgenavond te 7.30 uur, zal de R.K. Harmonie „St. Caecilia'' in het R.K. Vereenigingsgebouw alhier, een mu ziekuitvoering geven onder leiding van haar weer teruggekeerd om eventueel hulp te ver- leenen voor vervoer. Volgens meerdere oog getuigen treft v. V. alle schuld. Proces-ver baal is opgemaakt. ZEVENHOVEN. Roodvonk. Bij den heer S. doet zich een geval van roodvonk voor. Een wit spreeuwen-paar. Alhier doet zich het zeldzame geval voor, dat een wit spreeu wen-paar zich ophoudt. Broodprijs. Alhier is het brood afgesla* gen. Het kropbrood 4 ct., tarwebrood 5 ct. en wittebrood 2 ct. ZOETERWOUDE (RIJNDIJK). IJsclub. Vrijdagavond hield de IJsclub LeiderdorpZoeterwoude (H. R.) de alge- meene jaarvergadering in het caf „Het Witte Huis". De voorz, de heer J. P. v. d. Stoel, opende de vergadering met een woord van welkom, in 't bijzonder tot den heer A. C. Hendrikse, voorz. der vereeniging ..IJssport". Door den secretaris, den heer W. J. v. Beve- ren, werden de uitgebreide notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Door de kascommissie, bestaande uit de hee- ren W. Tijssen en M. v. Leeuwen, werd bij monde van laatstgenoemde verklaard, dat boe ken en bescheiden van den penningmeester in orde bevonden waren. Hierna gaf de penning meester, de heer Jac. Lemmerzaal, verslag van het afgeloopen jaar. Saldo in kas vorig jaar ƒ655.66, inkomsten 226.36, uitgaven 80.36, alzoo een batig saldo van 146; wordt een totaal saldo in kas van 801.66. Als commissie van controle worden benoemd de heeren Hendrikse en de Bruijn. Hierna werd de heer Jac. Lemmerzaal, he den juist 20 jaren penningmeester van de IJs club, bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Namens de vergadering feliciteerde de voorz. den heer L. met zijn 20-jarigen staat van dienst, maar ook met zijn herbenoeming en hoopte dat hij nog tal van jaren zijn beste krachten zou kunnen geven. Als baancommissarissen werden herkozen de heeren A. H. Volleberg en W. Tijssen. Door den voorz. werd als afgevaardigde naar den Zuid-Hollandschen Ijsbond verslag uitgebracht, waarna eenige discussie volgde over de nieuwe in te voeren ongevallen ver zekering voor de kinderen der leden. Besloten werd, dat het bestuur op de volgende verga dering met voorstellen zal komen. Bij'de jaarlijksche bespreking „loon baan vegers', stelde de heer de Bruin voor dit loon te bepalen op 2.50.' Hierover ontstond een uitgebreide discussie, waarna tenslotte beslo ten werd het loon van 2 per dag te hand haven en bij de respectieve gemeentebesturen te trachten een zoo groot mogelijken toeslag te verkrijgen. Na de rondvraag dankte de heer Hendrikse, vorzitter van IJssport, den voorz. voor zijn hartelijke woorden en sprak de beste wenschen uit voor de IJsclub en het ijverige bestuur. Hierna werd de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen door den voorz. gesloten. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN MOTORBOOT. De kapitein gedood. Gistermorgen omstreeks acht uur heeft op de Merwedekade te Dordrecht een he vige ontploffing plaats gevonden aan boovd van een motorboot. De kapitein, do 25-ja- rige H. v. Wilsem uit Rotterdam werd aan beide beenen zwaar gewond cn overleed i kort daarna. De machinist R., eveneens uit Rotter- i dam, bekwam brandwonden, doch kon, na verbonden te zijn, huiswaarts gaan. De oorzaak van de ontploffing is, dat de bemanning een zuurstofcylinder op den mo tor had aangesloten om deze op gang te krijgen. Zoodra de motor is gaan draaien, sloeg deze met een geweldige knal U'tecn. Een vuurstraal van ca. -1 M. hoogte, kwam boven het dek te voorschijn. De kapitein was gehuwd en vader van een kind. Ernstig ongeval in de haven. Aan boord van het in de Parkhaven te R'dam liggende s.s. „Alster" heeft Zater dagmiddag een ernstig ongeval plaats ge had. Men was bezig goederen in het schip te laden, met behulp van een kraan. Bij het ledig teruggaan van den haak, waaraan de hijschen bevestigd worden, is deze verward geraakt iu een draad, waar aan de laadboom bevestigd was. De laad boom schoot door don ruk uit de steun3els, slingerde over het dek en trof daar den 44-jarigen bootsman J. A. Hammer op het hoofd. De man kreeg een ernstige sche delfractuur en werd der auto van den G. G. D. naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, alwaar hij kort na aan komst is overleden. SCHEEPSRAMPEN. De vermiste meisjes. De drie minderjarige meisjes, die sedert vorigen Zondag j.l. uit de ouderlijke wonin gen te R'dam vermist werden, zijn Zater dagochtend vanuit Amsterdam weer terug gekeerd. De Kinderpolitie heeft de zaak in on derzoek. De groote Doelczaal te R'dam afgekeurd. Door 'n toevallige omstandigheid is ont dekt, dat enkele onderdeelen van de Ge bouwen der Sociëteit Harmonie (De Doele) te R'dam sporen van ouderdomsgebreken vertoonen, welke ontdekking aanleiding heeft gegeven tot een direct ernstig onder zoek vanwege de Bouwpolitie en de des kundigen vaji de Sociëteit Harmonie. Dit onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat vanwege de Bouwpolitie het Bestuur der Sociëteit is verzocht, de groote zaal en Foyer voorloopig niet beschikbaar te stel len tot het geven van Concerten enz. Wilde jacht op een automobilist. Omstreeks half twaalf Vrijdagavond zag een agent van de verkeerspolitie op het Korte Voorhout te 's Gravenhage een auto in wilde vaart naderen, een Ford met als eenigen inzittende den bestuurder. Door dat dit rijden hoogst gevaarlijk was, ge lastte de agent den weldeman te stoppen. De automobilist meende aan dit bevel niet te moeten voldoen, zette integendeel den gang er nog meer in. De agent slaagde er in op het Tournooiveld een taxi gereed te vinden, die hem in staat stelde den woesteling te achtervolgen. Deze was op de Koningskade linksom geslagen en ver volgde zijn weg in de richting Schevenin- gen. Bij de Javabrug heeft de agent in de taxi hem ingehaald en daar hij weigerde te stoppen, loste de politieman uil zijn revolver een schot op één der achterwie len van de achtervolgde auto, die intus- schen de Javabrug op reed en de stad in snelde, onderwijl een achterband verlie zende. Blijkbaar had 't revolverschot dus doel getroffen. Voor den achtervolgden chauffeur was dit geen aanleiding den strijd op te geven, ook niet toen op den Scheveningscheweg de agent erin slaag de den tweeden achterband eraf te schie ten. Met geweldige vaart tolde hij het park Zorgvlied in, waar hij in de duisternis wist te ontkomen. In den nanacht is de auto zonder ach terbanden teruggevonden.... op den Parkweg in Rijswijk. Het nummer was H. 8769. Indien dit het juiste nummer is, zal deze zaak wel spoedig tot klaarheid zijn gebracht. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN Zonderlinge ontploffingen. TJit Berlijn wordt gemeld: Te Loebau ging tegen middernacht plotselinge het elec- trische licht uit, terwijl ook in bedrijf zijn de motoren stroomloos werden. Kort daar op volgde een reeks ontploffingen, waar door 2 zware riooldeksels in de lucht ge worpen werden. Toen voorbijgangers in de Weberstrasse bij een der rioolputten kwamen, volgde, waarschijnlijk doordien één hunner een si garet rookte, een nieuwe ontploffing, waar door één hunner in den put geslingerd werd. De oorzaak der ontploffingen is nog niet opgehelderd. In de machinekamer gevallen. Uit Odense wordt gemeld, dat de Neder- landsche zeeman Peter Holzmann uit Am sterdam aan boord van het s.s. „Ruurloo" in de machinekamer is geval'eu. De onge lukkige kreeg daarbij zulke ernstig verwon dingen aan het hoofd, dat hij naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Auto rijdt in een communistischen optocht. Uit Stuttgart wordt gemeld: Zaterdag nacht reed een auto uit Zuffenhausen op een communistischen optocht in, die uit ongeveer drie honderd personen bestond, voor het meerendeel arbeiders uit Zuffen hausen en Kornwestheim. Tien personen werden gewond, van wie drie ernstig. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN ITALIË. Dertig dooden. In tal van dorpen van de provincie Va- lona werd Zaterdagmorgen vroeg een hef tige aardschok waargenomen, waardoor tal van gebouwen instortten en andere ernsti ge beschadigingen opliepen. Het. aantal slachtoffers bedraagt onge veer dertig. Talrijke personen werden gewond. De bevolking kampeert in de open lucht. OVERSTROOMINGSGEVAAR IN DEN HARZ. Tengevolge van het smelten van de pas- gevallen sneeuw in den Harz door de plotselinge stijging der temperatuur is het overstroomingsgevaar in den Harz zeer groot geworden. Uit alle deelen van den Harz wordt- gemeld, dat de rivieren en be ken stijgen. De Holte, de Bode, de Oker, de Ilse, de Radau en de Ecker hebben hoog water. Kleine beekjes zijn veranderd in bruischende rivieren en over het Harz- gebied woedt op het oogenblik een hevige storm. Noodlottige schietpartij. Zaterdagavond zou in een klein hotel in het centrum van Parijs een Spaansche mis dadiger, Almaraz geheeten, worden gearres teerd, die daar met zijn geliefde en een 6- jarig kind zijn intrek had genomen. Toen de agenten op de kamerdeur klop ten, begon Almaraz terstond te schieten, zoodat het paneel van de deur versplinterd en een der agenten gewond werd. De tweede agent vroeg versterking aan en, toen deze gekomen was. volgde er een hevige schietpartij, waarbij de vrouw ge dood en Almaraz levensgevaarlijk gewond werd. Het geval veroorzaakte in de betrokken buurt groote opschudding. Afgifte van valsche chèques. De te Amsterdam geboren Nederland- sche chef-correspondent bij een Parijsch reisbureau K., heeft tijdens zijn verblijf in een hotel te Brussel een valsche chèque afgegeven, groot 25.000 francs. Bij- het on derzoek is gebleken, dat K. in Frankrijk reeds andere feiten van dien aard heeft gepleegd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Pontveer Rooversbrug. Naar wij ver nemen zal door Rijnland, nu de Roovers brug over het kanaal voor het verkeer is afgesloten, aldaar een pontveer worden in gesteld, voor voetgangers- en wielrijders. Vooral -voor hen, die hun landerijen aan den Noordwijkerweg hebben, een groote uit komst. KATWIJK AAN ZEE. De storm. In den storm van Zaterdag nacht op Zondag is vrij wat schade veroor zaakt langs de Boulevard. Bij verschillende bewoners woeien ruiten in, terwijl de afrit ten naar het strand werden beschadigd door ondermijning van het water en an derzins. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. LISSE. Tooneel. Gisteravond werd op veel vuldig verzoek een uitvoering gegeven door de R.-K. Tooneel ver. „Nut- en Genoe gen" in de groote zaal van den Ned. R-K. Volksbond. Wederom werd opgevoerd: „Scheurende Muren". Tooneelspel in vier bedrijven, waarmede verleden winter zoo'n schitterend succes werd geoogst. Het spel was af, en het décor tot in de puntjes ver zorgd. Met dit stuk gaat bovengenoemde tooneelvereeniging naar het concours te Warmond, waar zij, naar onze meening, zeer zeker zal slagen. VOORHOUT. Geboren: Elizabeth Maria Theresia- d. van F. van der Wereld en G. M. Plasmeijer Petronella Johanna d. van W. van der Ploeg en J. H. van der Meij. Cornelia d. van S. Th. van Schie en C. J. van Werk hoven. Gehuwd: Jacobus Hendricus van der Lans te Haarlemmermeer en Catharina Meijer. Jacobus Nicolaas Duivenvoorden te Noordwijkerhout- en Cornelia Barbara Turnhout. Andreas Theodorus van Bezu te Lisse met Maria Rebecka van Steijn. Joannes Gerardus van Leeuwen met Maria Cornelia van der Voort. Gevestigd: D. Hoek uit Aalsmeer. G. N en J. J. Vonk uit Katwijk. A. C. H. N. M. de Bekker uit Gorinchem. A. Kubitza uit Borbeck-Essen. M. Dud- zinski uit Oberhausen. H. Velzen uit Warmond. F. W. de Groot uit Velsen. J. M. Terwindt uit Bemmel. D. J. Zoet en gezin uit Haarlemmermeer. I. Hoogervorst uit Nooi'dw ijkerhout. R. J. M. van der Linden uit Voorschoten. P. C. Vonk uit Katwijk G. A. van den Berg uit Oegstgeest. C J. Bel uit Noord- wijkerhout. M. A. Meeuwenoord uit Noordwijk. Vertrokken: N. J. Baars naar Lei den. J. C. Evers naar Bloemendaal. G. J. van Leeuwen naar Noordwijkerhout. C. Meijer naar Haarlemmermeer. H. L. A. Randol naar Haarlem. M. A. van den Hoek naar 's-Hertogenbosch. J. M. directeur, den heer M. J. Markx, met optre den van de humoristen: duo Hellman en Laman. NIEUWKOOP. IJsclub. Dezer dagen kwamen de leden der Nieuwkoopsche IJsclub in vergadering bijeen. Opgekomen waren een 40-tal leden. De aftredende bestuursleden de heeren P. G. Overvliet, G. Zwart, M. Bots en N. Bode graven weerden weder bij stemming herkozen. Besloten werd in den eerstvolgenden winter de kasuitgave te beperken, zoodat geen an dere uitgave zullen geschieden dan voor de gewone werkzaamheden. Bij de eventueel te houden wedstrijden zullen de inleggelden de kosten daarvan moeten dekken. De drie kistjes sigaren, die als gewoonlijk na afloop der vergadering onder de opgekomen leden worden verloot, werden gewonnen door de heeren H. Mol, G. Verlooij en P. Boer. Aanbesteding. Voor rekening van de ge meenten Nieuwveen en Alphen a. d. Rijn zal op 10 Dec. a.s. worden aanbesteed het maken van een schoeiing, ter lengte van 103 Meter, langs de Kromme Ziende. Vernieling. Door de politie alhier is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een zekeren S die bij een .woordentwist met den groenten- handelaar H., bij dezen met een stok een win kelruit insloeg. Geboren: Petronella Maria d. van C. Plomp en K. M. Verhaar. Getrouwd: C. W. Koeleman 26 j. en J. E Vink 26 j. WOERDEN. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar P. van Staverenvan Alphen herdenkt Dinsdag a.s. hun gouden huwelijks-jubileum. Een gezelschap eenden op reis. Eenigen tijd geleden zou bij den heer v. T. op den Oudelandschen weg een troep eenden gestolen zijn, Een feit was het tenminste, dat ze ver dwenen waren. Hoewel de politie een nauw keurig onderzoek instelde, had dit geen resul taten. Na een oponthoud van acht dagen zijn de eenden echter Zaterdag weder komen aan zwemmen. Vermoedelijk beeft de een of an dere grappenmaker de beesten zoolang opge houden. Een grap, die onderhand weer veel menschen van diefstal deed spreken. Waar we nu toch wel genoeg van hebben. Ernstige aanrijding. Op den Utrechtschen Straatweg had Zondagmorgen een ernstig on geval plaats. Mej. M. wilde zich naar haar dienst begeven en liep rechts van den weg, toen een melkauto naderde. Achter haar kwam een tentwagen, bestuurd door den heer van V., die zeer onhandig tusschen de auto en het meisje wilde passeeren, waardoor deze onder paard en wagen terechtkwam. De voor wielen gingen over haar heen, terwijl zij door de achterwielen nog geraakt werd. In ernstige toestand werd zij het huis van den heer L. bin nengedragen, waar spoedig geneeskundige hulp ter plaatse was. Geconstateerd werd, dat het meisje zware inwendige kneuzingen had bekomen, welke echter niet van levensgevaar lijken aard waren. De bestuurder van den tent wagen v. V. was eerst doorgereden, maar later Vraag: Is er in Leiden gelegenheid om een cursus te volgen van dameskapster? Antwoord: Een bepaalde cursus be staat er niet. Bij eiken goeden kapper kunt u echter het vak leeren, indien er gelegen heid is. Vraag: Hoe kunne cocosloopérs het best schoon gemaakt worden? Antwoord: Klop of zuig de looper eerst uit en schrob ze daarna schoon met een harde boender of luiwagen met lauw zeepsop of pekelwater. Spoel goed met schoon water na, zorg dat de looper bij het drogen zoo glad mo gelijk blijft, b.v. door aan de uiteinden der looper een touw te rijgen en zoo tegen schutting of rok hangen te drogen. Vraag: Kunt u mij eenige in Gelder land verschijnende dagbladen opnoemen met adres van redactiebureaux? Antwoord: Katho'ieke dagbladen in Gelderland zijn: „Dagblad van Arn hem", Nieuwstraat 43a44, Arnhem; „De Gelderlander", Lange Hezelstraat 21, Nij megen. Vraag: Zou u mij kunnen zeggen waar 't secretariaat van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond gevestigd is? Antwoord: W. J. Theijesen van Laer, Singel, Amsterdam. Vraag: Ik heb „springende handen"; alles heb ik geprobeerd om ze te genezen, alle soorten zalf heb ik er voor gebruikt. Weet u misschien een middel? Antwoord: Waarom gaat u dan niet naar een huid-arts. Het lijkt ons toe, dat het hier geen gewoon geval van „sprin gende handen" betreft. V raag: Wat is de kortste weg van Warmond naar Horn per fiets en hoe veel K.M? Antwoord: Warmond, Leiden, Al phen, Bodegraven, Woerden, Oudenrijn, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermalsen, Zalt-Bommel, Den Bosch, Heeswijk, Dinther, Veghel, Erp, Gemert, Bakel, Deurne, Liesel, Meyel, Roggel, Hae- len, Horn. Afstand 175 K.M. Vraag: Hoe moet men melkvlekken uit een wollen karpet verwijderen? Antwoord: Melkvlekken uit een wol len karpet verwijderen door krachtig bors telen. De zoo mogelijk achter gebleven vlek met weinig koud of lauw water doordruk ken. Vraag: Hoe moet ik een gummi regen mantel, die hard geworden is, weer goed maken? De kleur is groen. Antwoord: De vermoedelijke oorzaak is dat de regenmantel te droog heeft ge hangen. Draag nu de mantel in de regen of hang haar in een vochtige omgeving. A b o n n G. H., Noordwijk a. Zee: Rei zen per trein kunnen we in onze vragen- rubriek niet opnemen. Dan zouden we dag werk krijgen. Twee schepen vergaan. Vrijdagmiddag is tengevolge van een rukwind op den Amer tegenover de ha ven van Drimmelen het tjalkschip van schipper Van Schendel uit Raamsdonk- veer, groot drie-en-veertig ton, vol water geloopen en gezonken. De opvarende schip per met zoon konden zich in de roeiboot redden. Verder wordt gemeld, dat in het Steur- gat op het Bergscheveld ook een tjalkschip is vergaan, waarvan nadere bijzonderheden nog ontbreken. In totaal zijn deze week op het Hollandsch Diep drie schepen ver gaan. Het vergaan van het Italiaansche stoomschip Salento. A.s. Woensdag zal te IJmuiden de uit reiking plaats vinden van onderscheidingen aan de bemanning van de reddingbopt welke is omgeslagen bij de poging tot red ding van de opvarenden van het stoom schip Salento, dien dag juist twee jaar ge leden, tusschen Zand voort en IJmuiden. Alle 12 man ontvangen de zilveren me daille voor heldenmoed ter zee. Een der opvarenden van de redding boot is bij het omslaan daarvan verdron ken, en later overleed een der anderen aan de gevolgen daarvan. Het is de wensch der Italiaansche regeering, dat de ondei-- scheiding alsnog aan de weduwen der be trokkenen wordt uitgereikt. Het gestrande Duitsche stoom schip vlot. Nadat nog' een sleepboot, de „Duinker ken", zich bij de vijf andere had gevoegd, is „De Emstrom", die Zaterdag bij Hoek van Holland aan den grond was geloopen, om half drie vlot gesleept. Het is naar Rotterdam opgestoomd. INBRAKEN. Weer een brandkast ontvoerd. Zaterdagnacht hebben inbrekers zich door uitsnijding van een ruit toegang ver schaft tot het huis van den winkelier J. S. te De Lutte nabij de Nederlandsch-Duit- sche grens. Waarschijnlijk zijn de inbrekers gevlucht door het stuk vallen van een paar wijnflesschen. Daarna begaven zij zich naar de woning van den landbouwer Van L. Hier namen zij een zware brandkast mee en vervoer den die met een kruiwagen, welke op het erf stond, naar een enkele minuten verder gelegen weide, waar de brandkast met een bijl en breekijzer werd geforceerd. Zij maakten eenige honderden guldens en wat gouden sieraden buit, tezamen tot een waarde van 900. De daders Ü6ten geen spoor achter. De zaak is in handen van de Rijks- en ge meentepolitie. EEN ONGELUKKENDAG VOOR DE FRANSCHE SPOORWEGEN. Vier ontsporingen als gevolg der aanhoudende regens. Het is Vrijdag voor de Franschc spoor wegen een dag van ongelukken geweest. Van de vier treindéraillementen, welke plaats hadden, heeft echter dat nabij Nantes, tusschen Oudon en Clermont, waarbij de locomotief met drie wagons in de Loire stortte, de ernstigste gevolgen gehad. Gelukkig evenwel worden de eer ste berichten omtrent een groot aantal dooden niet bewaarheid. De prefect van het departement Loire-Inférieure, die zich naar de plaats van het ongeluk had bege ven, verklaarde na zijn terugkeer, dat het onge'.uk niet zoo ernstig was als aanvan kelijk werd aangenomen. Slechts de ma chinist en een wisselwachter zijn om het leven gekomen. De reizigers, die zich in de wagons bevonden, welke in de Loire zijn gevallen, werden mift of meer zwaar gewond, doch hun toestand geeft ge-en reden tot ongerustheid. De stoker werd ernstig gewond, doch niet gedood. Het aantal gewonde passagiers bedraagt 1&. Zeer tragische is de dood van den weg werker, die, het gevaar bemerkend, den trein tegemoet liep om den machinist te waarschuwen, doch door het personeel op de locomotief niet werd gezien. De man werd door de locomotief gegrepen en ge dood. De machinist werd door den stroom meegesleurd en verdronk jammerlijk. Op het oogenb ik, dat het ongeluk plaats greep, had de trein, daar hij te laat was, een groote vaart. Doordat de buiten- rails door den velen regen van de laatste dagen waren ondermijnd, vloog de locomo tief uit de rails in de rivier, drie wagons achter zich aan sleepend. Evenals de ontsporing bij Nantes zijn ook de drie andere ongelukken waarschijn lijk het gevolg van de aanhoudende regens der laatste dagen, waardoor de spoordijken ondermijnd werden. Nabij Dret-oncelle-s stortte een brug in, waardoor de expres- trein naar Parijs in een ravijn stortte. Vier personen werden gewond. Ook de ontspo ring van drie goederenwagons bij Morta- gne in het Orne-departement had echter geen ernstige gevolgen. Doordat een pas- sagierstrein bij Longuyon uit de rails liep, werd een spoorwegbeambte gedood en lie pen twee passagiers zware kwetsuren op. EEN MOTOR-ZEILSCHIP VERGAAN? Met 13 opvarenden. Er is een roeiboot aangedreven, die naar thans gebleken is, behoort aan het vermiste motor-zeilschip „Stralsund. Dit vaartuig heeft op 8 November een Engelsche haven verlaten en zijn plaat-s van bestemming Gohtenborg niet bereikt. Men neemt derhalve aan, dat de Stralsund tijdens de hevige Noordzeestormen, met alle 13 opvarenden is vergaan.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10