NEON DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 22ste Jaargang No. 6751 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen De S.D.A.P. in den Leidschen Gemeenteraad. Wij lezen in het „Volk" o.m.: „De laatste dagen putten de plaatse lijke bladen, en vooral de clericale pers, zich uit in het verzinnen van spitsvondige aardigheden naar aanleiding van het op treden onzer raadsfractie. In de jongste raadszitting nam een on zer raad-sleden een standpunt in, dat van dat der overige fractieleden afweek en hierover is de plaatselijke pérs in de wol ken. En zij maakt van de gelegenheid ge bruik om haar ergernis te uiten ovei het gesloten optreden onzer fractie. Zoowel da „Leidsche Courant" (R.K.) als de „N'euwe Leidsche Courant" (A.R.) vinden het be lachelijk, dat onze raadsleden, vrijwel zon der uitzondering, gezamenlijk hun stem vóór of tegen een bepaald voorstel uitbren gen. „Het is niet de eerste maal, dat we be merken, dat de s.d. fractie en niet da s.d. leden een meening heeft", schreef de „Nieu we Leidsche Courant" Donderdag j.l." Tot zoover het „Volk". Wij hebben tot onzen spijt van „spits vondige aardigheden" in de plaatselijke pers geen kennis kunnen nemen, omdat wij ze niet hebben gezien; onze courant heeft zich er zéker niet aan schuldig ge maakt. Wij zijn ook heelemaal niet in de wolken geweest over het feit, dat in de jongste Raadszitting een der leden van de S. D A. P.'sche fractie bij het voorstel inzake het soort wegdek voor den Haarlemmerweg afweek van de meening der overige le ien zijner fractie; zóó gauw raken we niet van den beganen gronci! Wij hebben alleen het wonderlijk gevonden en ook belachelijk, dat zulks aan dat ééne lid door den woordvoer der zijner fractie klaarblijkelijk kwalijk werd genomen! Wij vinden het verklaarbaar, als een Raadsfractie er naar streeft, om niet al léén in streng-principieele zaken een een heid te vormen. Daarin ligt niets w 011- derlijks en belachelijks; integendeel. Maar wél verdient gediskwalificeerd te worden een optreden waai bij als regel de minder heid zijn inzicht prijs geeft voor dat eet.er meerderheid in zaken van neutrale bete kenis en dat men dus stemt vóór of tegen een bepaald voorstel, terwijl men er juist niet voor of tegen is, dus stemt niet zoo- als naar eigen meening het belang der ge meente en der gemeenschap eischt, maar zooals anderen de meerderheid dat belang inzien! Wij kunnen ons voorstellen, dat men- schen, die weten wat zij willen, van stem men naar eer en geweten een andere op vatting hebben. Wij kunnen ons voorstel len, dat denzulken de „discipline" cada ver-discipline! in de Raadsfractie de S. D. A. P. te benauwend is. Wij behoeven niet den wensch uit te spreken, dat d i e „discipline" niet in an dere fracties navolging vinde; wij heb ben de zekerheid, dat zulks gelukkig niet zal gebeuren. BELGIE PRINS OTTO'S MEERDERJARIGHEID. Naar de „Soir" meldt, worden thans op het kasieel te Steenickerzeel de laatste toebereidselen getroffen voor de ter gele genheid van het meerderjarig worden van aartshertog Otto van Oostenrijk, den oud sten zoon van ex-keizerin Zita, plaats vin dende feestelijkheden, welke een eenvou dig en intiem karakter zullen dragen. He denavond wordt op het kasteel een diner gegeven, waaraan een aantal familieleden, vrienden en voormalige hooge hofdignita- rissen zullen aanzitten. Eenig politiek ka rakter zal aan dit diner niet worden gege ven. Door de omgeving van aartshertog Otto wordt verklaard, dat zijn meerderja righeid geenerlei wijziging brengt in zijn positie van erfprins van Hongarije. VAN HET VATICAAN. DE TELEFOONCENTRALE TEN VATICANE. De plechtge inwijding door den H. Vader. Gistermiddag heeft in het Vaticaan de inwijding plaats gehad van de nieuwe centrale van het telefoonnet, welke plech tigheid door den H. Vader zelf werd ver richt. De H. Va<ler verscheen in de centrale, om geven door een aantal prelaten en officie ren van zijn hofstaat. Ook de kardinaal- staatssecretaris, Z.Em. Pacelli, vergezelde den H. Vader. Nadat de directeuren en ingenieurs van de Amerikaansohe ..Telegraph and Tele phone Corporation of New York" aan Zijne Heiligheid waren voorgesteld, maakte de Paus een rondgang door de verschillende lokalen der centrale en zegende het gebouw en de machines. Daarna drukte de Paus op een knop, waardoor de centrale in werking werd ge steld. In zijn toespraak zeide de H. Vader o.a., dat óók in de Vaticaansche stad de ont wikkeling der techniek tot uiting moest ko men, naar het woord van den Zaligen Don Bosco, die deze ontwikkeling voor de gees telijken zoo vurig had gewenscht. ENGELAND DE INDISCHE CONFERENTIE. De pleidooien voor Indië's vrijheid. Gisteren, bij de voortzetting van de al- gemeeno discussies ter Indische conferentie te Londen voerde de Maharadja van Pa- tiala het woord. Wanneer Indië, aldus deze sproker zoo- als hij vurig hopte, binne het Britsche rijk, de gelijke zou worden van de andere staten, dan zal het resultaat een zoo schit terende vrijwillige en vrije samenwer king tusschen Oost- en West worden, als de wereld nog nimmer heeft aanschouwd. In antwoord op het welsprekend beroep van sir Tej. Bahadur Sapru, om te erken nen, dat de vorsten in de allereerste plaats Indiërs en daarna pas vorsten waren, merkte spreker op, dat zij door vorsten te blijven, niet minder Indiër behoefden te zijn. De bereidheid der vorsten, om voor een grooW Indië te werken, was reeds ge bleken en het lag er nu n nar aan, een weg voor samenwerking te vinden. Dc uitwendige constellatie en de verte genwoordiging naar buiten van een ge meenschappelijk blok van staten moesten echter de inwendige autonomie niet aan tasten. De rechten der samenwerkende sta ten dienden vooraf nauwkeurig bekend te zijn en de bereidwilligheid, om zich in een federatief verband te rangschikken, zou zeker afhangen van de vraag of er een waarborg zou zijn, dat deze rechtten bij een beslissing van het hoogste rechtscolle ge, waarbij Zijne Majesteit's regeering en de Indische Staten zich zouden kunnen be roepen, gehandhaafd zouden blijven. Vervolgens voerde het woord 'dr. Moon- je, die uitvoerig antwoordde op de vragen van lord Peel en die verklaarde, dat hij en zijn Hindoe collega's niet herwaarts waren gekomen, om te vragen, of de Brit sche regeering hun den dominion status zou geven, maar dat zij in vriendschap ge komen waren voor het Britsche volk te vertellen, wat Indië denkt en hoe de hui dige situatie is opdat men daarna objec tief zou kunnen oordeelen en beseffen dat de Indiërs van eiken leeftijd niet met min der genoegen zullen nemen dan de domi nion status en een volledig verantwoorde lijke regeering. De Indiër wenscht in In dië zoo vrij te zijn als de Canadees in Canada. Voor de dolegaties der Sikhs voerde het woord Sadar Ujjal Singh. Ook hij betoog de, dat het standpunt der Britsch Indiërs is, op de eerste plaats een onafhankelijke regeeringsvorm te vinden voor Indië en het land een gelijkberechtigde positie bin nen het Britsche Rijk en een volledige zelfstandige regeering met autonome pro vincies onder verantwoordelijke centrale regeeringen toe te kennen. Geen mate van verantwoordelijkheid der provinciale re geeringen zou Indië bevredigen, wanneer niet ook de Centrale regeering op den grondslag der volledige verantwoordelijk heid rustte. Dringend verzocht spreker, rekening te willen houden met de wenschen der Sikhs, die de ruggegraat zouden vormen van het Dominion Indië. Het minderhedenvraag stuk en de moeilijkheden van wetgevenden aard zouden makkelijk genoeg worden op gelost. Tenslotte betoogde ook sir Annepu Pa- tro van den wetgevenden raad van Madras de noodzakelijkheid van een heel verant- Wijntjes kolen. llimbo je koffie. ffg Meerdere installaties hier ter sletje rn bemerking Interesseert het ook U{niet'" Een krachtig reclame-iMidde[ Vraagt uns eens inliclilingen. Techn. Bureau J. VAN BERGE HENEGOUWEN^almarkt 12 woordelijke regeering, desnoods voorloo- pig gedurende 'een overgangsperiode onder voorbehoud, doch met de zekerheid, dat In dië zijn plaats zou krijgen in de rij van staten, die het Britsche Gemeenebest vor men. Elk land had zijn extremisten, maar het zou van waar staatsmanschap getuigen, deze krachten tot verzoening te brengen en contitulioneele wijzigingen in te voeren, waardoor ook deze elementen binnen het kader der constitutie zouden passen. Voor zulk een maatregel achtte deze spreker het nog niet te laat. SPANJE. DE ONRUST IN SPANJE. Communistische putsch-plannen? Gisternacht heeft de politie te Madrid mededeelingen ontvangen, dat de commu nisten zouden trachten, de staking in de hoofdstad opnieuw te doen uitbreken. In verband hiermede werden tevens ge ruchten over Putsch-pogingen opgevan gen. De politie heeft daarop alle beschik bare krachten en de marechaussee uit de omliggende provincies gemobiliseerd en houdt thans al deze troepen gereed. Madrid maakt den ;-iruk van een bele gerde stad. Bij de toegangswegen tot Ma drid worden alle automobielen, vrachtwa gens enz., onderzocht, of zij ook wapens bevatten. In de voorsteden worden zelfs de voetgangers op wapens gefouilleerd. Tot nog toe is de rust in de hoofdstad echter niet verstoord. Nadere telegrammen uit Madrid duiden op herstel der orde. Zeven duizend staken de metaalbewerkers hebben Woersdag voormiddag den arbeid hervat. Ook de sta kers in het bouwbedrijf zijn weer aan het werk. Het Fabra-agentschap meldt, dat in de provincie alles rustig blijft. Overal wordt normaal gewerkt. De voorzorgsmaatregelen, welke de laat ste dagen getroffen werden, konden wor den opgeheven. ()ok re Bar elona is het werk hervat. Sinds Woensdag-ochtend functionneeren alle fabrieken weer. Te Sevilla is daarentegen Woensdag voormiddag onverwacht de staking afge kondigd. De trams werden met steenen gebombar deerd waarop het verkeer werd stilgezet. Eenige trambeambten werden gewond. De orde werd echter spoedig hersteld. POLEN NA DE VERKIEZINGEN. Gevangenis te Brest Litowsk opgeheven. Nu de verkiezingen voorbij zijn, zal, naar wordt medegedeeld, de gevangenis te Brest Litowsk, waarin vóór de verkiezingen zoo vele oppositioneele Sejm-afgevaardigden gevangen zaten, worden opgeheven. Voor zoover de gearresteerde afgevaardigden in arrest blijven, zullen zij naar gewone ge vangenissen worden overgebracht. Do lot commandant te Brest Litowsk benoemde overste Biernaski keert terug naar zijn vroegeren post te Przemysl. RUSLAND GENERAAL BLUCHER GEARRESTEERD? De „Sozialistische Bote", het Berlijn- sche centrale orgaan der Russische sociaal democraten, hoeft volgens de „Vor warts'' uit betrouwbare bron in Moskou bericht ontvangen, dat tezamen met Szyrnov ge arresteerd zijn Andrejow, lid van den hoog- sten krijgsraad en géneraal Blucher, de opperbevelhebber van het sovjetlegor in het Verre Oosten. CHINA IERSCH PRIESTER ONTVOERD. In het geheel thans 24 buitenlandsche zendelingen gevangen. Een Iersch katholiek geestelijke, hoofd van een missie te Kienghang, 130 K.M. ten Z.O. van Hantsjang, is door communis ten gevangen genomen. Er zijn thans 24 buitenlandsche missio narissen van beiderlei kunne in gevangen schap bij bandieten of communisten. JAPAN EEN NIEUWE OPSTAND OP FORMOSA? Naar de Japansche bladen melden zou den op het eiland Formosa nieuwe onlus ten zijn uitgebroken. In de gebieden, waai den opstand onlangs de kop werd inge drukt, hebben rebellen politiestations over vallen en verscheidene beambten gedood. De Japansche regeering heeft onverwijld een vliegtuigeskader naar Formosa gedi rigeerd om een strafexpeditie te onder- De Japansche verliezen zouden zeer tal rijk zijn. TWEEDE KAMER SÏAATSBEG ROOTING. Aan de orde is de stemming over het amendement-Kuipers op de begrooting van Buiten]. Zaken (herstel subsidie aan den Ned. Bond in Duitschland op 500). Dit amendement wordt verworpen met 47 tegen 35 stemmen. De heer v. d. Bilt (R.-K.) had zijn amendement inzake subsidie aan de Ver- eeniging Nederland ngetrokken. De begrooting van Buitenlandsche Za ken wordt aangenomen bij zitten en op staan. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting 1931. De m i n i s t e-r-p resident, jhr. Ruys de Beerenbrouck, repliceert. De beant woording van de vraag of een directeur- generaal van den landbouw benoemd moet worden, wenscht spr. uit te stellen tot de behandeling der desbetreffende begrooting. Bij de memorie van toelichting op het ontwerp, waarbij gelden zullen worden aangevraagd voor de economische voor lichting, zal de regeering de plannen, die zij te dezen aanzien heeft, ontvouwen Ook de economische raad zal met zorg worden voorbereid. Indien zou blijken, dat gemeen overleg tusschen de naties inzake Russische dumpingspolitiek resultaat zou kunnen hebben, zal de regeering overwe gen of zij' aan dat overleg deel zal nemen. De Kroon kan verlaging der spoorweg tarieven gelasten, doch kan die tarieven niet vaststellen. Wanneer de opbrengsten dan dalen, hebben de maatschappijen recht op schadevergoeding. Zoo gezegd, zal de zaak besproken wor den met den nieuwen inspecteur-generaal. Spr. komt nu op het geval-Albarda. Toen spr. den heer Albarda hoorde, gingen zijn gedachten terug naar 1914, toen de heer Troelstra leider der S.D.A.P. was. Zijn rede, op 3 Augustus van dat jaar ge houden, is thans het nalezen nog waard. De heer Troelstra schaarde zich aan de zijde der regeering. Uit de rede van den heer Albarda is duidelijk vast te stellen, dat zijn fractie de regeering niet zal steu nen als zij bij mobilisatie een beroep op de Kamer doet. Het is de regeering niet ont gaan wat in en builen de Kamer over deze kwestie is gezegd en geschreven. De regee ring zal uit dit alles de gewenschte con clusie trekken. Zij zal de wetten des lands eerbiedigen en opvolging daarvan verlan gen. Zij is zich ervan bewust op die wijze de belangen des lands het best te dienen en is overtuigd van den steun van de groote meerderheid van het volk en volks vertegen wordiging. Minister de Geer maakt nog eeni ge opmerkingen van financieelen aard. Inzake de salariskwestie wijst spr. nog maals op de daling van het index-cijfer voor de groothandclsprijzen, dat veel te langzaam terugslag vindt in de kleinhan relsprijzen. Sinds Januari 1925 is er twee maal een partieele wijziging geweest. In 1928 heeft men ernaar gestreefd de verhou dingen zoo perfect mogelijk te maken. Al het mogelijke is te doen aanzien gedaan. Voor opvoering van 't salarispeil geeft het indexcijfer geen aanleiding. In de Cen trale Commissie zan Overleg bestaat wei nig neiging, thans de salarissen der onder wijzers te herzien. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De onrust in Spanje. Een nieuwe opstand op het Japansche eiland Formosa? BINNENLAND. Salaris-kwesties in de Tweede Kamer. (lste blad). De treiler „Johannes" gisteravond bij Ameland gestrand en later vlot gesleept. (Gem. Berichten, 2de blad). Inbraak in de kerk St. Pieter bij Maastricht. (Gem. Berichten, 2de blad). Een veekoopman te Stampersgat door bandieten beroofd. (Gem. Berichten, 2de blad). OMGEVING. Zware fabrieksbrand te Uithoorn, (lste blad). De motie-v. d. Tempel moet spr. ontra den. De invoering van een periodieke be spreking wil de regeering gaarne overwe gen, b.v. om de 5 jaar. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De heer Ketelaar (V.D.) zegt, dat zijn fractie vóór de motie-v. d. Tempel zal steramen, omdat zij voornamelijk de onder- wij zerssala rissen telaag vindt. Zijn frac tie zal ook vóór de motie-Lingbeek stem men. De heer Schokking (C.-H.) wijst op een wijziging, de den heer Lingbedt in zijn motie gebracht heeft, waardoor de motie niet meer te overzien is. Do heer v. d. Waerden (S.D.) stelt voor de beraadslagingen over de motie- Lingbeek te heropenen. Dit voorstel wordt aangenomen met 52 tegen 36 stemmen. De heer y. d. Waerden stelt nu voor, de motie bij de Onderwijsbegrooting te be handelen. De heer Beumer (A.-R.) heeft be zwaar daartegen. De V oorzitter zal overwegen een voorstel te doen in den geest van den heer v. d. Waerden. Hij stelt voor, de motie te behandelen op nader te bepalen dag. Aldus besloten. De molie-v. d. Tempel wordt verworpen met 58 tegen 29 st. Vóór: S.D.A.P., V.D., Floris Vos en de Communisten. Aan de orde is hoofdstuk I der Rijksbe groting (Huis der Koningin). De heer De Visser (C.P.) maakt be zwaar tegen het uitgetrokken bedrag. Hij betwijfelt of het noodig is, dat de Konin gin-Moeder nog betaald wordt uit de Stiyitskas. Hij vindt dit een grove bevoor rechting, evenals ten opzichte van de Prinses. Spr. wenscht het hoofdstuk in stemming te zien gebracht. Minister de Geer zegt dat hier geen sprake kan zijn van verwerping, om dat de bedragen grondwettelijk vaststaan. Hoofdstuk I wordt aangenomen met ?9 tegen 2 stemmen. Hoofdstuk II (Hoogc colleges van Staat) wordt aangenomen z.h.st.; evenals hoofd stuk VIIA nationale schuld) en hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven). De Wet op de Middelen wordt aangeno men met 79 tegen 2 stemmen. AR BE IDS BEG ROOTING. Hierna, was de Arbeidsbegrooting aan de orde. Er worden geen algemeene beschou wingen gehouden. De heer K u p e r (S.D.) bespreekt de werkloosheid, waarbij geen nieuwe ge zichtspunten worden geopend. Mej. Groeneweg (S. D.) bepleit o JU. wettelijke regeling der huisindustrie. Mevr. v. Itallie-v. Embden (V. D.) dringt aan op meer inspectrices bij de ar- beids-inspectie en op verbetering van haar positie, opdat geschikte krachten te krij gen zullen zijn. De vrouwenarbeid moet niet worden beperkt, want de vrouw moet evengoed eten als de man en als zij niet voor zichzelf kan opkomen komt zij ten laste van den man of den staat. De heer S m e e n k (A.-R.) ziet geen aan leiding voor critiek op den Minister en voor het houden van lange beschouwingen. Mej. M c ij e r (R.-K.) juicht het toe, dat de Minister het aantal arbeidsinspectrices en opzichteressen wil uitbreiden, doch maakt zich eenigszins ongerust over de geleidelijkheid, die de Minister daarbij wil betrachten. De uitbreiding moet niet gelei delijk, maar zeer spoedig plaats hebben. Do aanvangsleeftijd voor arbeid van meisjes moet worden verhoogd. Den tijd tusschen het verlaten van de school en het uitreiken van de arbeidskaart kunnen do meisjes gebruiken om zich huishoudelijk te bekwamen. Spr. dringt aan op verhoo-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1