NIEMEUEBS EEN LUXE EX>OSx FRSESCHE BEEKENBAAI BINNENLAND RECHTZAKEN SPORT WOENSDAG 19 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 -i BRAND TE AMSTERDAM. Dinsdagmiddag brak brand uit in de kelder van perceel Rokin 72 ie Amsterdam, waarin gevestigd is de Fa. Schmidt, opticien. De brandweer was weldra ter plaatse en wist met verschillende moderne hulpmiddelen de brand te beper ken. Het blus schingswerk. OVERAL VERKRUGBAAR AMERtKA EN HET MAALGEBOO. Hoe de Amerikaansche meel- indusirie er over oordeelt. De bioembollen in 't gedrang? Het was te verwachten, dat de kwestie van steun aan den Ned. tarwebouw óók aandacht zou trekken in de landen, die ons voorzien van meel en tarwe, speciaal de Ver. Staten. Zoo lezen wij thans in de Northwestern Miller", een vakblad dat te Minneapolis verschijnt, een artikel, dat den titel draagt: „A friendly word to Hol land". Daarin wordt het volgende ge zegd: „In haar streven, om door directe rc- geeringsbemoeiïng iels voor den land bouw te doen, dreigt de Ned. regeering in een zelfde fout te vervallen, als in de V.S. is begaan door de instelling van den Fe deral Farm Board. Een coalitie van Ned. tarweverbouwers, die slechts vijf millioen bushels per jaar produeeeren, met de Ned. meelfabrikanten wier eigenbelang duidelijk is, heeft sedert eenigen tijd po gingen gedaan, om de regeering er toe te brengen, maatregelen te nemen tegen den meel-invoer. „Hun eerste pogingen waren er op ge richt, om een hoog invoerrecht te zien in gesteld, doch dit was zóó klaarblijkelijk- onbillijk jegens de gebruikers, dat men dit maar heeft laten varen. „Een volgend plan dat in overweging werd gegeven was, om een specialen ac cijns op meel voor de broodbereiding te leggendeze zou dan worden betaald door dé bakkers en de opbrengst zou pro rata worden verdeeld over de tarwe-ver- bouwers. „Maar het meest geliefde plan, dat thans ook het ernstigst wordt overwogen, behelst een maal- en menggebod. Zulk een maatregel zal niet alleen den broodprijs in Nederland doen stijgen en mogelijker wijs de kwaliteit er van doen dalen, terwijl zij ge-en of weinig hulp verschaffen zal aan den Nederlandschen tarwebouw, maar bo vendien zal zulk een maatregel zeker lei den tot verwikkelingen met betrekking tot Nederlands internationalen handel met ons land (V.S.) en waarschijnlijk ook an dere landen. Alleen al op het stuk van bloembollen importeeren de Ver. Staten jaarlijks voor een bedrag van drie en een half millioen dollars en in het afgeloopen jaar heeft de totale invoer in de V.S. uit Nederland ongeveer vier-exirtaohtig mil- lien dollar bedragen. „Verscheidene jaren geleden, toen de Payne-Aldrich Tariffbill werd ontworpen, werd aanvankelijk voorgesteld een invoer recht, dat den bollen-invoer uit Neder land zoo goed als vernietigd zou hebben. Enkel en alleen door de bemoeiingen der Amerikaansche meelfabrikanten werd dit tarief belangrijk lager gesteld en mitsdien is het gebleven op een basis, waarbij dit uitstekende afzetgebied voor Nederland- sche bloembollen kon blijven behouden. „Het is geenszins een bedreiging met represaille, wanneer men zegt, dat de vriendelijk jegens Nederland gestemde Amerikaansche belanghebbenden de Ned. handelsbelangen in Amerika veel beter kunnen verdedigen, indien de Ned. regee ring niet handelt in strijd met de belangen van een onzer belangrijkste uitvoerartike len naar Nederland. „Wij stellen den meelexport naar Ne derland op grooten prijs en zullen al het mogelijke doen, om een eerlijk handelsver keer te verzekeren. Echter zoude- onze po sitie hopeloos worden, indien de Neder lands che regeering bij haar streven, om het ignis fatuus (stroovuurtje) van den steun aan den landbouw aan te blazen, hetwelk zoo'n groote mislukking is geble ken bij ons in de V.S. en elders hare grenzen ook maar gedeeltelijk zoude slui ten voor Amerikaansch meel. En dit meel kan Nederland zooveel goedkooper bij ons koopen, dan dat het tarwe kan verbou wen." Aldus het- orgaan der Amerikaansche meelfabrikanten. Op de onjuistheden in den aanhef o.a. de coalitie van boeren en meelfabrikanten, die een meehaccijns zou den hebben voorgesteld (diè coalitie be staat niet en beide zijn juist tegen den ac cijns, die voorgesteld werd door de im porteurs van Amerikaansch meel) gaan wij niet in, aldus het „Hbld." HET MAAL- EN MENGGEBOD. Een Protestvergadering te Utrecht. Op initiatief van den Nederlandschen Bond van Graan- en Meelhandelaren is Dinsdagmiddag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een vergadering gehouden, ten doel hebbend, de middelen te bespreken, welke er toe zouden kunnen leiden, dat het door de regeering ingediende wetsontwerp in zake steun aan de inheemsche tarwe- teelt (door middel van een z.g. maal- en menggebod) wordt ingetrokken of in geval het gehandhaafd blijft, door de Tweede Kamer zal worden verworpen. Do vergadering was druk bezocht, niet alleen door handelaren, doch ook door meelimporteurs en andere belanghebben den. Gezien het vele, dat in de pers reeds ten aanzien van het standpunt der bij de kwestie van bet maal- en menggebod be langhebbenden naar voren is gebracht, lag het voor de hand, dat geen nieuwe ge zichtspunten zouden worden ontwikkeld. Vermeld zij echter, dat uit de Memorie van Toelichting op het ontwerp verschillende motiveeringen aan een aparte bespreking werden onderworpen. Tenslotte werden met algemeene stem men twee moties aangenomen, welke beide naar de regeering zullen worden gezonden. In de eerste motie doet de vergadering de regeering weten, dat zij tegen een maai en menggebod is; in de tweede motie noo- digt zij de regeering uit, het wetsontwerp terug te nemen en met nieuwe voorstellen te komen, die gaan in de richting van di- reofcen steun aan de tarweverbouwers. NEDERLANDSCH FOKVEE NAAR FRANKRIJK. Beperking van den invoer. Volgens mededeeling van den RijkslancT- bouwconsulent te Parijs, heeft het Fraa- sche Ministerie van Landbouw besloten voorshands ge-en vergunning voor den in voer van Nederlandsch fokvee te verstrek ken, met uitzondering van enkele fok stieren. De dieren, waarvoor reeds vergunnin gen zijn verleend, zullen nog worden toe gelaten. DE SPONS. Wij schreven deze week: Ook de bond van katholieke druk kerspatroons heeft nu het kompromis, waardoor het drukkerij-ko-nflikt is kun nen voorkomen worden, aanvaard. Men krijgt wel sterk den indruk: om dat 't niet anders kan; volstrekt niet met instemming. Zoo althans was klaarblijkelijk de stemming van de meerderheid, die eerst dat kompromis had verworpen, maar een week later j.l. Zaterdag haar besluit weer heeft gewijzigd en het heeft aanvaard de noodzakelijkheid van dat retiree ren liad men o.i. kunnen en moeten voor zien en daarom voorkomen. De „Gelderlander" teekent hierbij aan: „Dat lijkt ons volkomen juist. En voor buitensta-anders is deze ommezwaai dan ook niet duidelijk in zich. Wij hebben daarom geinformeerd bij menschen, die het weten konden. Praat er me niet van, zeiden deze. Die sohriek'lykst van mij swijght, heeft allerbest geseit. Dus de spons erover? Ja, de spons". EEN LANGGEWACHT BOEKJE. Pater Hendrichs zal weldra, het boekje is ter perse, in druk laten verschijnen, wat hij ter verklaring van onze Geloofswaar heden in de kerkgebouwen en daarna in de zalen, op den vervolgcursus uiteen zette. Zijn boekje, vernamen wij, zal ongeveer 10 ve] kom pressend ruk groot zijn en voor den spotprijs van 30 cent, in fraaien kaft, verkrijgbaar zijn. „De Katholieke geloofsleer, in vragen en ant woord e.n, voor volwassen Katho lieken en Niet-Katholieken" zal de titel zijn. Een catechismus dus, die inzicht zal geven in ons geloof, berekend zal zijn op de mentaliteit onzer volwassen Neder- landsche Katholieken en ook op die der niet-Katholieken, zooals Pater Hendrichs deze heeft leeren kennen in de jaren, dat hij nu met deze volwassenen, in zeer groo ten getale, voeling had. in zoo verschillen de plaatsen. Een werkje dus uit de prak tijk. Niet enkel theorie maar bovenal aanvoeling van wat onze menschen vragen en eischen, om ons mooi geloof te verstaan. Werkelijk daarop is lang gewacht. Iemand, die jaren lang aan Katholieke en niet-Katholieke volwassenen cate chismus gaf, moest het maken. Pater Hen drichs heeft het nu blijkbaar gedaan. Dit wilden wij vast meedeelen. GEEN SPOORVRACHTVERLAGING VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Ontstemming in tuinbouwkringen. Onlangs werd medegedeeld dat de Re geering zeer binnenkort een beslissing zou nemen inzake het verzoek der commissie- Lovink tot verlaging der - spoorvrachten voor tuinbouwproducten. Naar het „Yad." verneemt, heeft de regeering thans aan de Commissie-Lovink medegedeeld, dat voor een dergelijke ver laging geen voldoende redenen aanwezig zijn en dat daarom mede met het oog op S i de financieele uitkomsten van het spoor wegbedrijf, geen maatregelen tot verlaging der spoorwegtarieven voor tuinbouwpro ducten in overweging kunnen worden ge nomen. Deze mededeeling heeft in tuinbouwkrin gen zeer groote ontstemming gewekt, aan gezien de Nederlandsche spoorvraohten aanzienlijk hooger zijn dan de tarieven in Duitschland en Italië en de tuinbouwpro ducten van deze beide landen dientenge volge veel goedkooper kunnen worden aan geboden dan de tuinbouw voortbrengsel en van Nederland. 't Is te hopen, dat de regeering alsnog op dit besluit terugkeert. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, P. Bos, candidaat- notaris te Rotterdam. PROF. DR. A. KLARENBEEK. Benoemd tot hoogleeraar te Utrecht Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der veeartsenij kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de algemeene geneesleer, de geneesmiddel- en vergift- leer, de oogheelkunde en kliniek, dr. A. Klarenbeek, conservator aan die univer siteit. Dr. Klarenbeek werd geboren in 1888 te Amsterdam. In 1913 behaalde hij te Utrecht het diploma voor dierenarts. Daarna was hij twee jaar assisient aan de kliniek voor kleine huisdieren. Vervolgens practiseerde hij 4 jaren als dierenarts te Amsterdam, kwam daarna te Utrecht terug als conser vator aan de kliniek voor kleine huisdieren en werd in 19s2 tevens privaat-dooent. In 1918 werd hem het professoraat aangebo den door de Duitsche regeering voor de Gentsche Hotfgeschool, welk aanbod hij evenwel afsloeg. Gedurende het jaar 1926 1927 was hij werkzaam aan het Instituut Pasteur te Parijs bij professor Sevaditi. Van zijne hand verschenen onderscheide ne wetenschappelijke publicaties. Deze benoeming van dr. Klarenbeek ge'dt de vacature van prof. Jacob, die als hoogleeraar vertrok naar Giessen in Duitschland. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft tot secretaris benoemd den heer dr. mr. G. M. Greup, in de vacature van den heer mr. T. R. J. Du bois. Op de alphabetische aanbevelingslijst voor rechter in de arrondissements rechtbank te 's - G r a v e n h a g e: mrs. G. H. B. van den Boom, rechterplaats- vervanger in die rechtbank; F. H. Meiszen, substituutgriffier bij deze rechtbank en A. J. Paulus, rechter in rechtbank Dordrecht, was er weer geen enkele geschikte ka tholieke candidaat? B. en W. van Amsterdam 9tellen. den Raad voor den bedrijven ontheffing van den aanslag in de zakelijke bedrijfs- belasting te verleenen, die over eeei boekjaar verlies hebben opgeleverd. Te Arnhem is uit Lausanne bericht ontvangen dat aldaar op 76-jarigen leeftijd is overleden. D. baron van Asbeck, oud-buitengewoon gezant, gevolmachtigd minister voor Nederland in Zwitserland. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor een saneeringsplan voor woning eb, volgens hetwelk 21000 woningen voor afbraak zijn bestemd. Daarvoor in de plaats zal een aantal nieu we woningen komen. Het totaal aantal zal verminderen met 16000. De kosten worden op niet minder dan 30 millioen geraamd. LETTEREN EN KUNST Mengelberg bij Mussolini. Dr. Willem Mengelberg is gistermiddag door Mussolini ontvangen. De grooto staatsman legde in een langdurig onder houd bijzondere belangstel-ing aan den dag voor den arbeid van onzen dirigent. PEPER IN HET GEZICHT GEWORPEN. Tweeduizend gulden boete geëischt. Op 20 Januari j.l. heeft zich een incident voorgedaan in de algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Frank Rijs- dijk's Industrieels Ondernemingen, welke onder voorzitterschap van den heer B. Wilton in het Notarishuis te Rotterdam werd gehouden. Het wa9 bekend, dat in deze vergade ring moeilijkheden zouden rijzen in ver band met de financieele verhouding tus- sohen deze maatschappij en de N. V. Si mons Metaalhandel. Maar deze moeilijk heden gaven reeds voor de vergadering aanleiding .tot een hevige ruzie tusschen den heer Simon S. Jr., oud 42 jaar, direc teur der maatschappij en den heer Sieg fried S., oud 25 jaar, een neef van Simon S. Jr. en adjunct-directeur. Bij dezen twist heeft de neef den oom met peper in het gezicht geworpen. Siegfried Simons heeft thans voor de Rotterdamsche Rechtbank terecht gestaan. Een viertal getuigen k charge werd ge hoord, onder wie twee ter vergadering aanwezige verslaggevers. Vervolgens wer den vijftien getuigen décharge gehoord. Het O. M., mr. S. N. Hoekstra, heeft betoogd, dat het hier een ernstige mishan deling betrof, waarvoor eigenlijk gevange nisstraf diende te worden opgelegd, doch dat hij in verband met de zeer gespannen familieverhoudingen, die achter dit geval schuilen, een boete van 2000.subsidiair één maand hechtenis eisehtc. Mr. Drost heeft noodweer bepleit en ge poogd aan te toonen, dat hier geen opzet tot mishandeling in het spel is geweest. Uitspraak over veertien dagen. VOtTBAL DIOC. HAAEL. BOND. Juniorencompetitie District Leiden. Uitslagen van Zondag 16 November: Afdeeling A. Teijlingen ILeiden I 20 O. V. V. ILis se I 51 Afdeeling B. Teijlingen II—Meerburg II 3—0 Meerburg IS. N. A. I 10 Programma voor Zondag a.s.: Afdeeling A. Lisse ITeijlingen I Leiden I—R .W. D. I Alph. Boys I—V. V. B. I Afdeeling B. V. V. L. I—A. S. C. I V. V. B. II—Teijlingen II Meerburg IIMeerburg I Alle wedstrijden vangen om 12.30 uur aan. De Competitieleider, P. J. A. DE VRIND. ZWALUWEN—BRISTOL ROVERS 2—4. Een volkomen verdiende nederlaag. Onder geweldige belangstelling het helverlichte V. U. CL-terrein was bijkans uitverkocht hebben de Bristol Rovers hun derden wedstrijd in vier dagen tijds alleszins verdiend gewonnen van een op papier zeer sterke Zwaluwen-ploeg, die echter tegen de Engolsche professionals er weinig van terecht bracht. De Engelschen, die voor de eerste maal bij kunstlicht speelden, evenals hun tegenstanders, domi neerden in alle opzichten, zoowel wat bal controle, spel, koppen en schieten betreft Van der Meulen was verhinderd aanwe zig te zijn en werd vervangen door Quax van A. D. O. Binnen vijftien minuten nam de links binnen Dix de leiding en 10 minuten later maakte de Engelsehe mid voor er 0—2 van. De uitvallen van de Hollanders waren spo radisch en werden hoofdzakelijk geleid door den speciaal voor dezen wedstrijd uit DE BEKENDE COMPONIST EDMUND MEISSEL, die groote bekendheid heeft verworven, door de begeleidende muziek, die hij schreef bij de bekende film van den Russisohen cineast Eisenstein „Potemkin" en andere filmwerken, is te Berlijn tenge volge van blindedarmontsteking overleden. Zwitserland overgekomen H. V. V.'er Adam „die als rechtsbuiten inderdaad een gun stige uitzondering maakte en herhaaldelijk applaus oogstte. Hij was snel, plaatste goed maar ondervond van den middenmoot on zer voorhoede niet de minste steun. Onze middenlinie faalde volkomen, terwijl in de verdediging wonder boven wonder Wam- steker beter speelde dan Van Kol, die her haaldelijk mistrapte. Met de rust hadden de Engelschen een voorsprong van 20. Na de hervatting was het spel meer verdeeld. Barendregt slaagde erin uit een scrimmage te scoren, hetgeen een geweldige geest drift veroorzaakte. 5 minuten later was het al 31 voor de Engelschen, toen de raid- voor, Hatwood door alles heenwandelde en met een schitterend schot doelpuntte. Vei volgens greep Quax mis op een hooge bal van den rechtsbuiten en het werd 11. Tenslotte na een prachtige voorzet van Adam, heeft W. Tap via de paal het twee de Hollandsche doelpunt gemaakt (24). Het spel van de Hollanders viel zeer te gen. Behalve Adam blonk niemand uit. Al len waren te langzaam en te peuterig. Scheidsrechter was de heer J. Groot- meijer uit Amsterdam. Het Zwaluwen-elftal was als volgt sa mengesteld Doel: Quax (A.D.O.). Achter: Warns beker (H.F.C.) en Van Kol (Ajax). Midden: Rep (Z.F.C.), Van Dolder (Hel Gooi), Van Nus (H.D.V.S.). Vóór: Adam (H. V. V.), Barendregt (Feijenoord), Tap (AJD.O.), Ruisch (D.F.C.) en Wepster (D.F.O.). SCHAKEN Lezing van Jhr. van den Bosch in „Philidor". Gisteravond hield Jhr. Mr. J. H. O. v. d. Bosch van 's-Gravenhage in Restaurant „Neuf" alhier, zijn aangekondigde lezing voor de leden van de Leideche Schaakolub „Philidor" en verdere belangstellenden. De zaal was vrij wel gevuld, toen de spreker door den voorzitter der club, den heer P. J. v. d. Zeeuw, werd verwelkomd. Jhr. van den Bosch begon zijn inleiding met de bespreking der partij gespeeld dooi den wereldkampioen Dr. A. Aljechin te Moskou in 1920 tegen den Russischeji scliaaknieester Rabino witch.Op bevattelij ke wijze werd deze partij met behulp van een groot wand schaakbord verklaard. Hier na weid een andere partij behandeld, we derom door Aljechin gespeeld tegen den Hongaarschen schaakroes ter Sterk in 1921 te Budapest. Beide partijen toonden de schitterende spelvoering van Aljechin aan. Nadat nog eenige eindspelen en enkele cu riositeiten op schaakgebied waren vertoond bedankte de voorzitter der vereeniging den spreker voor zijn duidelijk en leerzaam be toog. Alle aanwezigen gaven door applaus hunne instemming met deze woorden te kennen. Het was een leerzame avond ge weest voor de schaakspelers en tevens een goede propaganda vot het «eh^ekacei.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7