22ste Jaargang MAANDAG 17 NOVEMBER 1930 No. 6748 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WAT IS DE GRAAL? BUITENLAND 3)e £eicbelve 0ou^omt OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2 60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen De waarde van het collectief arbeidscontract Ook de Bond van katholieke drukkers patroons heeft nu het compromis, waardoor het drukkerij-conflict is kunnen voarko- men worden, aanvaard. Men krijgt wel sterk den indruk: omdat 't niet anders kon; volstrekt niet met instemming. Zoo althans was klaarblijkelijk de stemming van de meerderheid, die eerst dat compro mis had verworpen, maar een week later j.l. Zaterdag haar besluit weer heeft ge wijzigd en het heeft aanvaard de nood zakelijkheid van dat retireeren had men o.i. kunnen en moeten voorzien en daarom voorkomen. De hier bedoelde minderheid der katho lieke drukkerspatroons voelt na het voor gevallene niet veel meer voor het cllec- tief arbeidscontract. Niet alleen om eeni- ge concrete bepalingen daarin, maar meer neg en vooral om het collec tief contract zelf als zoodanig. W.at heeft men er aan, wanneer zich tóch con flicten voordoen, als dat nu heeft ge dreigd? Men kan dan even goed, veel beter zonder collectief arbeidscontract werken. Zoo wordt er gedacht en gespro ken en geschreven. Wij citeeren hier ter illustratie uit een artikel van de „Geld." van 12 November. Het drukkersconflict loopt alzoo op 'n eind. üok al vergadert de katho lieke Bond nog 'n keer, hij kan toch niet anders meer dan het compromis aanvaarden. Het drukkersconflict loopt op een einde, doch velen zijn een illu sie armer geworden. Men heeft ge meend mede te bouwen aan een ar beidsgemeenschap en oin het verschil van elk jaar 'n cent loonsverhooging in drie jaar of het eerste jaar twee, het tweede jaar nul en het derde weer een cent, om dat verschil ont stond er de oorlogstoestand. In een arbeidsgemeenschap, waar patroon en werkman de belangen van het be drijf verstaan, gebeuren zulke dingen niet; de bouw van een arbeidsgemeen schap is naar veler meening mislukt. Patroon en arbeider zijn herleefd als tegenstellingen. Dat verklaart de om mekeer in de slemmin0 der Utrecht - sche vergaderingen, en dat zal, vree zen wij, de ontwikkeling der organisa tie in liet drukkersbedrijf den verkeer den kant uitdrijven. Nu moet men toch wat is voorgevallen niet op de spits drijven. En daarop gaat het o.i. wel 'n beetje lijken. Om het verschil van slechts één cent voor één jaar is een oorlogstoestand ont staan; dat is waar. Maar hoe is dat ge komen? Omdat men dien éénen cent met alle geweld opeischte of omdat men dien éénen centmet alle geweld weigerde? De schuldvraag in deze is o.i. voor een on bevooroordeelde niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. Dit zij voorop gesteld. Maar dan willen wij er toch wel verder op wijzen, dat de voordeelen in een collec tief contract, als zoodanig, voor ops toch heel reëel zijn, óók na wat er nu is voorgevallen in het drukkersbedrijf. Eerstens, omdat gedurende de perio de, welke het collectief contract duurt, er in ieder geval rust in het bedrijf is; in dien zin, dat staking is uitgesloten. Vervolgens, omdat gedurende die periode de werknemers rechtszekerheid hebben, zekerheid omtrent de arbeidsvoorwaarden in uitgebreiden zin. Dat kan in de onder nemingen den vrede doen heerschen, kan althans ernstige oneenigheden, ernstige botsingen van velerlei aard voorkomen. En, vervolgens, die zekerheid omtrent de ar beidsvoorwaarden is voor het menschwaar- dig, het tevreden leven van de werknemers van zeer groote waarde. En voor dat stof felijk en geestelijk goed zullen toch kafcho- liéke werkgevers als werkgevers en méér nog als Katholieken niet onver schillig zijn; integendeel! Wij wilden ons alleen veroorloven er voor te waarschuwen, dat een na een mee- ningsversohil verklaarbare geest van eenigen wrevel niet verblinde voor het juiste inzicht in de waarde van het collec tief arbeidscontract, als zoodanig. De irfrichting en organisatie. Nu de Graal in ons Bisdom steeds meer uitbreiding gaat krijgen, zal het velen wel interesseeren eens iets naders te vernemen ovér de eigenlijke «inrichting en organisa tie van de Graalbeweging. Mgr. Aengenent heeft de Graal onder leiding gesteld van de Vrouwen van Nazareth, een congrega tie van leekenapostelen. Hoewel de leden geen religieuzen zijn, worden aan haar geestelijk leven dezelfde, zoo niet zwaar dere eischen gesteld, als aan de Zusters in de verschillende ordes en congregaties. Hieruit volgt, dat men, om Vrouwe van Nazareth te worden, wel degelijk geroe pen moet zijn tot het religieuse leven. Om haar bovendien goed voor te bereiden voor de vele en bijzondere moeilijkheden, die het leekenapostolaat haar ongetwijfeld brengen zal, zijn alle leden verplicht, ge durende ten minste twee jaren een streng noviciaat door te maken. Na afloop hier van leggen zij een eed van absolute gehoor zaamheid af aan de Algemeene Overste, doen gelofte van kuischheid en apostolische armoede en stellen verder voorgoed al haar kunnen en hebben in dienst van het werk der Congregatie, hier te lande of in de overzeersche Missiën. De Vrouwen van Nazareth, zoo geheel opgeleid tot haar zware en veelomvattende taak, vormen de kern van de geheele Graalbeweging. Zij houden onder Directie van Z. D. H. Mgr. Aengenent de hoofdleiding in handen. Doch het is geenszins de bedoeling, dat nu ook alleen de Vrouwen van Nazareth in de Graalbeweging leiding zouden nemen. Neen, om haar heen geroepeeren zich een korps van jeugd eiusteis, die, elk naar hare aard en ontwikkeling, een eigen plaats in de bewegiug bek eeden, en de leiding nemen ovei een gedeelte van het werk. „Hulpcathecisten". Daartoe behooren op de eerste plaats de z.g. hulpcathecisten. Dit zijn zij, die niet in de gelegenheid zijn als lid toe te tre den, om haar leeftijd of andere reden, ma&r bereid zijn a 1 haar tijd en talenten in dienst te stellen van de „Graal". Zij wo nen in de huizen der Vrouwen van Naza reth, leven zoo veel mogelijk met haar mee, en staan ook onder gehoorzaamheid der Alg. Overste. Na een jaar proeftijd in het volle werk, worden zij door deze offi cieel aangenomen. Zij kunnen dan alle functies der Vrouwen van Nazareth in de Organisatie vervullen. „De Jonge Garde", Een tweede groep, die haar krachten wijdt aan de groei en bloei der Graal, is de Jonge Garde. De Jonge Garde leden vormen een elite-corps van hoogstaande jonge vrouwen van beschaving en ontwik keling. Men moet ze wel onderscheiden van de „leidsters" der verschillende clubs. De Jonge Garde staat onmiddellijk onder het hoofdbestuur van de „Graal" en stelt haar kracht ben dienste aan de Cen trale Organisatie en Propaganda. De leden nemen een deel van ;t werk op zich, dat met haar aanleg en ontwikkeling het beste strookt. Er zijn er die lezingen geven, anderen die door een proefschrift of door het. schrijven van een boek bijdra gen leveren tot de kennis van het op groeiende meisje, haar moreele of econo mische toestand enz. enz. Om dat alles te kunnen doen in den geest van „De Graal", ia het noodig, dat zij jaarlijks deelnemen aan een gesloten retraite van 8 dagen, die speciaal voor haar gegeven wordt, en dat zij tenminste éénmaal den driemaandelijksche cursus voor jonge Garde-leden (wel te onder scheiden van de jeugdleidsters-cursus) heb ben meegemaakt. Als zij deze voor een groot deel godsdienstige opleiding heb ben gevolgd, en zoo eenigszins zijn door gedrongen tot de diepere grondslagen van de beweging, dan zijn zij ook bereid en geschikt, om zich dooi het Centra'e Graal- bestuur te laten rondzenden voor de zede lijke en godsdienstige, wetenschappelijke en artistieke leiding der meisjes. Altijd echter is haar werk van meer algemeenen aard, en staat 't geheel onder Centrale lei ding. Zoo stellen zij zich dus op hare wijze zooveel zij kunnen met haar gaven en ta lenten in dienst van het apostolaat. „Plaatselijke leidsters" en „groepleidsters". Voor de leiding der verschillende clubs heeft de Graal een groot aantal „plaatse lijke leidsters", die zich allen eens of. meer malen per week geven aan het practische werk in de clubhuizen van „De Graal. Het zijn allen jonge vrouwen van eenige ont wikkeling, die voelen voor het werk onder de meisjes. Zij hebben de jeugd eidsters- cursus van de plaatselijke Graal bezocht, en zijn na een proeftijd van zes maanden in het volle werk als leidster ingewijd. De leidsters zijn weer in verschillende groepen onder te verdeelen. Zoo zijn er b.v. onder wijzeressen, die zich heel nuttig maken door het geven van lessen ter algemeene ontwikke ing van de leden. Het is niet ge zegd, dat iedere onderwijzeres een goede clubleidster is. Daa. jr moet zij doorge drongen zijn in den echten Graalgeest, en deze in haar hebben opgenomen. Nu komen wij vanzelf aan een volgende afdeeling, en wel die leidsteis. die geregeld den vacantie- cursus meemaken. Zij hebben pas goed begrepen het doel der beweging, zij zijn op de hoogte van de wezenlijke middelen om dat doel te bereiken en van haar kan dus verwacht worden, dat zij de meisjes bezielen zu.len, door haar eigen diep en levend geloof en door haar vurig idealisme. De Graal kent de z.g. dadenclubs zoowel voor de leidsters als voor de leden. De leidsters, die eenigen tijd lid van zoo3n club zijn geweest, behooren tot de derde groep. Om tot deze groep te worden toegelaten, is een nieuwe proeftijd van 3 maanden en een tweede inwijding noodig. Deze leid sters kunnen nu ook „ernstige avonden" geven en helpen m de Dadenclubs, die de Graal doen leven en groeien, met den hechten godsdienstigen grondslag waarop het heele werk rust. Zij hebben in de da denclubs geleerd, hoe de deugd aantrek kelijk is te maken en te beoefenen en zij zullen van deze gelukkige ondervinding graag meedeelen aan de anderen. Bond deze groepen, die allen meer of minder in leidende functie zijn, scharen zich de gewone leden. Maar aangezien „de zelf- regeering" een der Graalprinciepen is. 're den uit deze meisjes weer een aantal naar voren, die „groepleidster" zijn Elke club heeft zoo'n door haar zelf gekozen groep leidster, die o.a. aansprakelijk is voor de orde en geest in haar club, die zorgt voor het innen der contributie enz. „Nieuwelingen". De meisjes van 1315 jaar hebben nog niet het volledig lidmaatschap, maar zijn in dien tijd nog „nieuwelingen Zij heb ben op de vergaderingen geen stem. Zoo werken alle geledingen van de Graal har monisch samen; en deze innige samenwer king deze eenheid van structuur en werk wijze, bezield <loor een giootsch ideaal, maakt de Graal tot wat ze is: een frissche, levenskrachtige, eendrachtige beweging van meisjes en jonge vrouwen. Mogen zij onder de eminente leiding van onzen Bisschop groeien en bloeien, tot zegen van de meis jes van heden, en de vrouwen en moeders van de toekomst. ENGELAND DREIGENDE MI JN\X ERKERSSTAKING IN ENGELAND Verklaring van Cook. Reuter seint uit Londen: Cook, de secretaris van de mijnwerkersfede ratie, heeft in een rede te Folkestone gezegd, dat, tenzij de regeering vóór 1 December tus- schenbeide kwam, een stopzetting onvermijde lijk was in 16 kolend-strictan. waarbij bijna 650.000 man zijn betrokken -»n ongeveer twee derden van de tonnage van alle kolengebieden De voorstellen der werkgevers houden o.a. in loonsverlagingen van 3 tot 12 shilling per week. Aan de regeering en aan de mijneigenaars is meegedeeld, zeide Cook, Jat welke ook de gevolgen zouden zijn, er op 1 December niet zou gewerkt worden tegen verlaagde loonen. SPANJE. ALGEMEENE STAKING TE MADRID De arbeiders te Madrid zijn in staking ge gaan om te protesteeren tegen het optreden der politie bij de begrafenis der slachtoffers van het dezer dagen gemelde bouw-ongeluk. Ofschoon de algemeene staking eerst tegen Maandag was afgekondigd begon zij reeds Zaterdag. Dientengevolge heerschte er Zondag te Madrid een onrustige stemming. Reeds vroeg in den voormiddag verdrong het publiek zich in de straten, waar de stilte voor het ove rige slechts verbroken werd door het paarden getrappel der patrouilles van de guardia civil en door de kreten der ve.-Koopers van de „A.B.C.", vrijwel de eenige kiant, waarmede nog gevent mag worden. De staking der bakkers deed reeds spoedig een nijpend gebrek aan braod gevoelen. Voor eenige bakkerijen, waar door soldaten en vrij- wiligers gewerkt werd, vormden zich queues van honderden mannen, vrouwen en kinderen, terwijl maatregelen werden genomen voor het aanvoeren van brood uit de omliggende plaat sen naar Madrid. Enkele winkels in de bui tenwijken, alsmede de groentenmarkten waren gistermorgen vroeg nog open, doch de stakers wisten ocveral spoedig de sluiting te bewerk stelligen. Over de geheele stad zijn op strategische wijze afdeelingen der Guardia Civil verdeeld, opdat in geval van wanordelijkheden nnmid- dellijk kan worden ingerepen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Algemeene staking te Madrid. De Poolsche verkiezingen. De communistische gruwelen in China. BINNENLAND. De stounverleening aan den landbouw. (3de blad). Brutale poging tot berooving bij Eindho ven. (Gem. Berichten, 3de blad). Verschillende branden (Gem. Berichten, 3de blad). OMGEVING. Brand te Zoetermeer. (1ste blad). Het verkeer staat geheel stil. met uitzonde ring van dat op den ondergrondschen spoor weg. Het aantal particuliere auto's, dat zich op straat vertoont, is slechts ering. Later op den dag kwam 't tot inciien'.en in de Hermosilla-straat, toen een bakkerij we gens het uitgeput geraken ■•an den voorraad gesloten werd, terwijl hondenden nog op brood stonden te wachten. Ei werd met steenen naar den winkel geworpen, waarop de politie een charge uitvoerde. Een soortgelijk incident deed zich voor op den hoek van Ie Alcala-straat en de Francisco Moreno straat, waar 2000 raen- schen stonden te wachten ap de aankomst van militaire vrachtauto's met br"od. De stakers hebben in vele gevallen de ban den der particuliere auto's ve nield. Naarmate de dag vorderde werd het in de straten voortdurend stiller. Men vreest, dat de staking Maandag ^al voortduren, en dat dan ook in de omgeving van Madrid gebrek aan brood zal komen. Ten stadhuize ver klaarde men echter, dat er genoeg voorraden aanwezig zijn om de bevolking der stad ge durende tien a twaalf dagen van levensmid delen te kunnen voorzien. In totaal werden tot dusver dertig personen, o.w. twee meisjes, gearresteerd. Gisteravond werd door studenten de roode vlag uitgesto ken van een gebouw der medische faculteit, terwijl zij met steenen naar de politie wierpen. De vakvereenigingen hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat het conflict tot Madrid beperkt dient te blij- Minister-president Berenger heeft verklaard dat alle maatregelen genomen zijn voor de levensmiddelenvoorziening van de hoofdstad. HET REDDINGSWERK en het zoeken naar sla-chtoffers, die on der de puinhoopen te Lyon bedol ven zijn, is nog steeds in vollen gang en nog durft men niet met zekerheid het aantal der dacht- offers te bepalen. De redders aan het werk.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1