Op elke w Purol UIT DE RIJNSTREEK UIT DE PERS LAND- EN TUINBOUW VRAGENBUS DONDERDAG 13 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 ROELOFARENDSVEEN. Schaakclub. Dezer dagen hield de Schaakclub „Utile Dulci" haar jaarlijksche propaganda-wedstrijd in de „Sb. Panera- tiuszaal. Hoewel de opkomst niet bepaald schitterend was te noemen mag deze wed strijd toch als zeer geslaagd worden be schouwd. Het aantal deelnemers bedroeg 20, waarvan S uit Rijpwetering. Er werd gespeeld in drie klassen. De uitslagen luiden als volgt: Klasse A: 1. J. Huigsloot 3 punten, 2. J. Hil1 ebrand 2 punten en 3. C. van Klink met 2 punten. Klasse B: 1. J. Klein met 3 punten, 2. W. Oom en met 2 punten en 3. J. Oomen met 2 punten. Klasse C: 1. G. Pouw met 3 punten, 2. B. Stockman met 2 punten en 3. J. Heemskerk met 2 punten. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt en dankte de voorzitter voor de aangename medewer king. Muziekuitvoering. Dinsdagavond open de de R.-K. Orchestvereeniging „Onderling Kunstgenot" het winterprogramma met een uitvoering voor hare donateurs in de St. Pancratiuszaal. Het programma bestaande uit. een 10-tal nummers werd vlot uitge voerd. Vergeleken bij het vorig jaar was cr zeer zeker verbetering en vooruitgang te constateeren. Het publiek, dat in vrij grooten getale was opgekomen toonde zich dan ook zeer dankbaar. Enkele toegifbjes waren dus niet te vermijden. De heer J. van Berkel stelde zich weer geheel be langloos beschikbaar voor de piano. VOORHOUT. Patronaatsuitvoering. Gisteravond gaf de Tooueelvereeniging „Vader Kolping", onderafdeeling van het Patronaat, in het Patronaatsgebouw een uitvoering voor ouders en donateurs. Kapelaan Rijk, opende deze avond met een welkomswoord tot ouders en donateurs en gaf een kort resumé van hetgeen er zou gespeeld worden. Voorts vertrouwde hij, dat alle bezoekers een aangena-men avond zouden hebben. Hierna werd opgevoerd „de Held _der Eucharistie" een drama in drie bedrijven door Dr. J. E. H. Menten. De rollen, welke de tooneelisten moesten spelen, werden vlot en goed gespeeld. De hoofdrollen werden vertolkt door J. v. d. Post en H. van Dijk. Voor zoover van der Post betreft kan gezegd worden dat hij zeer goed speelde in zijn rol van Prins Gaston De La Tremoulle Latour. Het was dezen speler te zien, dat hij reeds meerdere stukken had gespeeld. De rol, welke van Dijk was toebedacht, nl. Don Louis, zoon van genoemden Prins, werd schitterend gespeeld, temeer als men in aanmerking neemt, dat dit de eerste maal was, dat v. Dijk tooneelspeelde en dat hij nog zeer jong is. Heb stuk was wat men noemt ai en oogstte dan ook een zeer langdurig ap plaus dat welverdiend was. Tijdens het verwisselen van het décor tusschen het eerste en tweede bedrijf, sprak de heer P. N. Vester, voorzitter van de Patronaatscommissie, de ouders en do nateurs toe, waarin hij wees op de finan- cieele zorgen, welke de Patronaatscommis sie had. Hiervoor moest een oplossing worden gezocht en de Commissie had dan ook gemeend, dat de bijdrage van de do nateurs en ouders per jaar met 1.kon worden verhoogd, hetgeen voor hen niet zooveel is, maar waarmede de Patronaats commissie wonderen kan doen. Eventueele hoogere bijdragen worden gaarne aan vaard voor dit goede doel. Nadat er eenigen tijd pauze was geweest trad het Mandoline-ensemble „V. I. O. S." op met eenige nummers. Dit was evenals het tooneelspel af. De directeur van dit ensemble gaf nog eenige solo's te hooren, waarvoor hij een applaus in ontvangst had te nemen. Vervolgens werd opgevoerd een klucht in eén bedrijf getiteld „Hij is zenuwach tig". Om deze klucht werd hartelijk ge lachen, hetgeen geen wonder was, omdat het vol humor was en het spel subliem werd gespeeld. Tenslotte bracht de kapelaan nog een dankwoord aan alle die hebben medege- werkt tot het welslagen van dezen avond, waarop alle voldaan huiswaarts keerden. Tusschen de bedrijven en tijdens de pau ze werd voortreffelijk piano gespeeld dooi den heer D. van der Hulst, waarvan vele bezoekers hebben genoten. WASSENAAR. r op bezoek. De rui ja rige moeder en de familie van Pater Ver min, die werkzaam is in de Missie van ^Lu- dras in Engelsch-Indië, werden gisteren vereerd met een bezoek van Mgr. Buoter, aartsbisschop van Nellore. Collecte. De collecte welke Zondag j.l. in de kerk van den H. IVVillibrordus werd gehouden na een predikatie van Pa ter E. van der Helm uit Katwijk, heeft 1000 opgebracht. Aanbesteding. Door het gemeentebe stuur van Wassenaar werd Woensdagmor gen aanbesteed: het maken van een riolee- ring en een bestrating met bijkomende wer ken voor verbreeding en verbetering van den Zijdeweg. Ingeschreven werd als volgt: G. van Aken en G. van der Veen te Wassenaar 31.900, Firma de Moei en Hermes te Alk maar 29.978, Firma Lodder en Werner te Vlaardingen 29.900, J. W. van der Aa te Wassenaar 29.250, H. Bakx en H. Steen- kist te.Haarlem ƒ28.700, W. Luijnes en M. P. Bal te Goudswaard 28.010, J. F. Stuij te Utrecht 27.930, D. Esser H.Mzn., te x c'ft ƒ27.700, N.V. v. d. Wel en Bax te Wassenaar 27.650, N.V. v.h. W. Visser en Zonen te Wassenaar 27.500. DE UTRECHTSCHE EN LEIDSCHE STUDENTEN WEER BAARHEIDSCORPSEN brachten een bezoek aan Bergen op Zoom ter herdenking van het feit dat zij op 12 November 1830 Bergen op Zoom binnentrokken en hun eerste kwartier vonden voor den grooten veldtocht tegen he-t Zuiden. Voor het Stadhuis. ALPHEN AAN DEN RIJN. Het 1000ste schip. -— Gisteren werd van de Scheepsbouwwerf de Industrie der N.V. Scheepsbouwwerven en Motorenfabriek de Vooruitgang en de Industrie v.-h. fa.'s D. en Joh. Boot alhier, met gunstig gevolg net 1000ste schip te water gelaten. In verband 1 met den algemeen ongunstigen toestand, werd hieraan geen verdere publiciteit ge geven. Oude stakkerd. De politie heeft zich 1 gisteren ontfermd over 'n pl.m. 70-jarigen gebiekkigen zwerver, die den laatsten tijd samenwoonde met een vrouw in een woon- schuitje aan de Raadhuisstraat, bij wien de man meer slaag dan eten kreeg. Hij verkeerde in geheel vervuilden en verwaar loosden toestand. De man werd door per soneel van de fa. v. D. met een wagen naar het politiebureau overgebracht, waar hij geheel werd gereinigd en van behoor- I lijke kleeding, schoeisel en voedsel voor- I zien. Waarschijnlijk zal de man heden naar 1 zijn domicilie te Emmen worden overge- j bracht. NIEUWKOOP. Volksbond. Maandag vergaderde de R. K. Volksbond in het Patronaatsgebouw De voorzitter, de heer Kruijf, opende de vergadering met den chr. groet, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd werden vastgesteld, waarna het winterpro- gram werd besproken. De voorzitter deel de mede, dat de Pastoor zich wederom be reid had verklaard eiken 2en en 4en Dins dag van de maand conferenties te geven van sociale en godsdienstige beteekenis. Tevens zegt de voorzitter, dat op 11 De cember a.s. een spreker zal komen om over een sociaal onderwerp te spreken. Hierna bracht de voorz. de Retraiteclub ter sprake; er bestaat hier wel een potje voor dit schoone doel, maar ge-en deelne mers, aldus spr. Na enkele besprekingen gaven zich 10 leden op. Daarna kwam de feestavond ter sprake. Besloten werd een gezelschap te vragen. Tevens werd besloten ook dit jaar weder om een St. Nicolaasfeest fe organiseeren voor de vier aftredende leden een candi- de leden toegang hebben van 5 tot en met 10 jaar. Ook de kinderen van niet-leden hebben toegang tegen den kostenden prijs. Vervolgens werd de begrooting voor hot volgend jaar behandeld en goedgekeurd, waarna nog werd bekend gemaakt, dat voor de vier ftredende leden een candi- daatstelling moest plaats hebben. Ook werd bekend gemaakt, dat er legitimatie bewijzen voor de bondsleden zullen wor den vervaardigd bij eventueele ongeluk ken. Bij de rondvraag werden nog enkele opmerkingen gemaakt, waarna de verga dering op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. NIEUWVEEN. Wrange vruchten. De vier jongelui öit onze gemeente die zich hebben schuldig gemaakt aan opzettelijke vernieling van een bord van den A. N. W. B. en van een hek, zijn elk door de rechtbank veroor deeld tot 14 boete, subsidiair 14 dagen „brommen". Overleden: Johan Arend Rolf 80 j. Johan Cornelis Gesqurerre 70 j. Geer- truida Wapenaar S2 j. Ondertrouwd: Bernardus Cornelis le Groot 34 j. en Maria Geertruida Fre- derika 21 j. VOOR DE GROOTE GEZINNEN. Een eerste stap? Het Huisgezin schrijft: Iedere maatregel voor de groote gezin nen, stellig voor de huisvesting van groote gezinnen, verdient als vanzelf instemming. En zoo zal men met voldoening hebben kennis genomen van de jongste circulaire van minister Verschuur aan de gemeente besturen, welke van 's ministers belang stelling voor het groote gezin getuigenis aflegt. Te hopen is, dat de poging van den mi nister bij de gemeentebesturen steun zal vinden, want nemen deze een afwijzende houding aan, dan gebeurt er niets, daar de rijksbijdrage afhankelijk is van de me dewerking in dezelfde mate der ge meenten. De minister wil den bouw van ruimere woningen voor groote gezinnen en het be trekken van een grootere woning door kroostrijke gezinnen bevorderen, een maatregel, die om sociale, hygiënische en moreele overwegingen alle aanbeveling verdient. Nu spreekt het vanzelf, dat de steun- verleeniug aan bepaalde voorwaarden is gebonden. Die voorwaarden lijken ons intusschen wel aan den strengen kant. Het criterium „groot gezin" wordt eerst aanwezig geacht bij zes of meer kinderen. Uiteraard heeft elk cijfer iets willekeu rigs, maar van den anderen kant zou nie mand verwonderd hebben gestaan, indien de minister het groote gezin bij vijf kinde ren een aanvang had laten nemen. Ernstiger intusschen is, dat de bijdra gen niet worden verleend, „indien één of meer der kinderen geacht kunnen worden in de kosten van het gezin te kunnen bij dragen''. Als van de zes of meer kinderen één een kleinigheid verdient, blijft de bijdrage ach terwege. Maar ook als het iets had kunnen ver dienen; moet dit zóó worden opgevat, dat, wanneer een veertienjarige, in plaats van naar de fabriek te gaan, voortgezet onderwijs geniet, zijn ouders met de ont houding der bijdrage worden gestraft? Als regel vervalt ook de bijdrage, of wordt ze niet verleend, wanneer het aan tal kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar minder dan zes bedraagt. Ook dit is een strenge regel, maar daar hij uitzonderingen toelaat, kan men slechts hopen, dat de gemeentebesturen, die prac- tisch de zaak in handen hebben, met oor deel des onderscheids zullen weten te han delen. Indien ,de beslissing over sde gevallen dan maar niet berust bij personen, die van de behoeften van een groot gezin, ook bij een sober bestier der huishouding, zich vaak een zonderlinge voorstelling vormen. Wat minister Verschuur hier heeft ver ordend, verdient, wij herhalen het, instem ming. Maar het zal enkel ten goede kunnen komen op dat kunnen valt volle nadruk aan de zeer groote gezinnen, die er heel slecht aan toe zijn. De groote gezinnen van, we zeggen niet hoogeren stand, maar van iets betere „stan ding" komen voor steun niet in aanmer king. En toch, ook in deze gezinnen, misschien juist in deze gezinnen, is de strijd om het bestaan zeer zwaar. Dezen keer worden zij niet geholpen: an deren hebben het nóg harder noodig. Indien men nu maar niet gaat meenen, dat met deze ministerieele circulaire de groote gezinnen hun gerechtigheid hebben gehad en aan den eisch van het katholieke program ten volle is voldaan. Die eisch staat er nog en heeft de volle sympathie, wij durven niet zeggen van de geheele regeering, maar toch zeker van Z.Exc. Verschuur, van wien het jammer, is dat hij niet re'eds minister is van het in droomen vurig verlangde departement van Economische Volkswelvaart. Iets over het opbergen van Dahliaknollen. In het Weekblad No. 44 van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de wijst F. P. Koumans erop, dat het nu zoo ongeveer tijd is, de dahliaknollen uit den grond te halen, om ze voor den win ter op te bergen. Hij maakt hierbij de opmerking, dat vaak de aarde aan de knollen gelaten wordt, wat een gevaar met zich meebrengt Hij ontdekte nl. een paar jaar geleden, dat eenige op deze manier bewaarde knollen in het voorjaar geheel opgegeten waren. De boosdoeners waren in dit geval kleine millioenpooten van een paar m.M. lengte Het verdient daarom aanbeveling, de knol len in een emmer water goed af te spoe len en ze dan buiten goed te laten drogen. Hierna, kan men ze in een kist met droog zand of turfmolm op een vorstvrïje, doch niet. te warme plaats bewaren. Vraag: Waar tan ik heb blad „De Sollicitant" aanvragen? Antwoord: Bij den Uitgever N. Veenstra, Laan v. Meerdervoort 30 te Den Haag wordt dit weekblad uitgegeven. Hel verschijnt eiken Woensdag. Vraag: Betreffende den bouw van een constructie-gebouw. Antwoord: Wij kunnen u hierom trent niet inlichten. Wend u eens tot een bekwaam vakman. Wat het betalen der kosten betreft, alles hangt af van hetgeen u daaromtrent met den aannemer zijt over eengekomen. Vraag: Bestaat er hier te lande een R.-K. Zuivelschool Antwoord: Voor zoover wij weten bestaat een dergelijke school niet. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Zoeterwoude naar Alkmaar? Hoe veel K.M.? Antwoord: Zoeterwoude, Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Be verwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alk maar. Afstand 65 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Roelofarendsveen naar Luyks- gestel 1 Hoeveel K.M. A ntwoo r.dRoelofarendsveen, Al phen aan den Rijn, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmal- sen, Geldermalsen, Waardenburg, Tuil, Zalt-Bommel. Hedel, 's-Hertogenbosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven, Gestel, Veldhoven, Steensel Biethoven, Wester hoven, Bergeyk, Luyksgestel. Afstand 145 K.M. De roem in het pandoerspel. Een „sterk kaartspeler" geeft ons de verzekering, dat de hoogste roem altijd bevoegd is den lageren roem af te keuren. Of die persoon van den hoogeren roem spel heeft of niet, zijn roem is altijd geldig, bij gevolg keurt hij lageren roem af. Mochten er lezers zijn, die in tegenover gestelde n.eening verkeeren, dan vernemen we zulks gaarne, mét opgave van redenen. Zij: „De menschen moeten gelooven dat ik voor je kook." Hij: „Dat gelooven ze nooit, als zij hier gegeten hebben". DE HERDENKING VAN DEN WAPENSTILSTANDDAG TE LONDEN heeft evenals andere jaren met groote plechtig heid plaats gehad. Een overzicht tijdens de plechtigheden bij den Cenotaaf welke door de Koninklijke Familie werden bijgewoond. DE EERSTE MINISTER VAN BELG 1 F, JASPAR, die den koning het ontslag van zijn kabinet heeft aangeboden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8