SPORT UIT DE OMGEVING Advertentiën. MEISJES Operazanjje VERLO Aanbesteding DONDERDAG 13 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 13 Nov. 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 781.8 te Clermont. Laagste barometerst.: 727.3 te Abico. Verwachting tot den avond van 14 Nov.: Matige wellicht tijdelijke krachtige Wes telijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen. Mogelijk enkele regenbuitjes. Iets zachter. LUCHTTEMPERATUUR: 9.5 gr. C. LICH 0^ ./««o t cTscps e.a, Van Donderdagnamiddag 4.39 uur tot Vrijdag morgen 6.49 uur. Een Italiaansche consul aangevallen. PABIJS, 13 Nov. (V.D.). Gisteren is het te Toulouse tot een ernstig incident tus- schen den Italiaanschen consul aldaar en een aantal anti-fa9cisten gekomen. Na af loop van een plechtige kerkdienst ter her denking van den wapenstilstand bleek zich in de omgeving van den consul een groepje anti-fascisten opyte houden, dat een drei gende houding tegen hem aannam. Een aantal in zijn gezelschap zijnde fascisten die hem van de kerk naar huis begeleid den en eenige politie-agenten hadden zich echter om den consul tot een cordon gefor meerd. Toen de consul bij het afscheid ne men zijn aanhangers met de fascistengroet dankte, geraakten de anti-fascisten, die dit als een moedwillige provocatie beschouw den zoodanig in woede, dat zij door het cordon heenbraken en den cpnsul te" lijf gingen en mishandelden, zoodat de politie hem slechts met moeite kon ontzetten. Eenige leiders van het groepje anti-fascis ten werden gearresteerd. Storm op de Adriatische Zee. MILAAN, 13 Nov. (V.D.). In de Adria tische Zee heeft in de afgeloopen dagen een hevige storm gewoed, waarbij verschei dene visschersschepen zijn vergaan. Zoover bekend is, vonden daarbij 4 visschers den dood in de golven. koren behoorde aan verschillende landbou wers. De geheele hoeveelheid ter waarde van ongeveer 13.000 werd een prooi der vlamemn. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in, daar het zoo goed als zeker is, dat de brand aan kwaadwilligheid te i wijten is. Het verbrande koren was grootendeels j verzekerd bij het Drentsche Landbouw- genootschap. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Wassenaarscheslag op Vrijdag 21 No vember a.s. van 8.30 tot 12 uur, wegens het schieten met- mitrailleurs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn binnenge haald. LAATSTE BERICHTEN WEER EEN INDIE-VLUCHT AANGEVANGEN. Het was hedenmorgen nog donker op Schiphol toen alles in gereedheid werd gebracht voor het vertrek van de groote drie-motorige Fokker P.H.A.G.A. naar Ned. Indië. Belangstelling was er alleen van hen, die er ambtelijk bij behoorden en die afscheid kwamen nemen van de leden der bemanning. In verband met het feit, dat dit toestel voor het eerst een installatie voor radio- uitzending en ontvangst aan boora heeft bestaat de bemanning uit 5 personen, nl. de vliegers Smirnoff en Aler, de mecani ciens Waalewijn en Westrate en den mar conist Strijkers. De directeur van de K. L. M. de heer Plesman was aanwezi", om de bemanning een goede reis te wenschen, terwijl de heer v. d. Poll er voor zorgde, dat de 204 kg. post goed werd ingeladen. De K. L. M. vlieger van Veenendaal, die naar men ons mededeelde opzettelijk vroeg op was, was ook op het vliegveld aanwezig. Te 6.50 uur startte de P. H.A.G.A. voor de groote vlucht en was spoedig uit het ge zicht verdwenen. Het was goed weer met tamelijk sterken wind. Het vijfde postvliegtuig te Boedapest. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ingekomen, dat het vijfde postvliegtuig naar Ned. Indië, de P. H. A. G. A., dat hedenmorgen te 6.50 uur van Schiphol vertrok, te 12.05 uur (Holl. tijd) te Boedapest is geland. Gedurende den geheelen tocht heeft het vliegtuig een Uit stekende radio-verbinding gehad. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de reis voortgezet. Onwillige kaslooper gegijzeld. De kaslooper, die, zooals wij onlangs meldden, weigerde ƒ3000 aan zijn patroon af te dragen, die hij had geïnd, is, naar wij vernemen, te Amsterdam aangehouden en* bevindt zich momenteel in gijzeling. Fabriek afgebrand. Hedennacht om half 2 is de fabriek van de N.V. Tilburgsche Stoomschoenfabriek v.-h. L. de Boer aan de Goirkestraat te Tilburg tot den grond toe afgebrand. Alle voorraden en machines gingen verloren. De brandweer kon slechts de omliggende ge bouwen en het woonhuis van den firmant, den heer v. d. Ven, behouden. Op de fa briek werkten 40 arbeiders. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade, die op een ton wordt geraamd. Brandstichting? Hedennacht te 1 uur word brand ontdekt m een 65-tal korenmij ten bij Emmen. Het VOETBAL Schoolwedstrijden van A. S. C. De desbetreffende elftallen worden er bij deze aan herinnerd, dat voor a.s. Za terdag de volgende wedstrijden zijn vast gesteld Verliezer sto urnooi: (le ronde) Kennis is MachtCentr. School (Bloe- mink) 2.15 uur op bijterrein Pomona. Halve eindstrijd: U. L. O.-sohool (Hibma)—R. K. Par. School (Snijders) 2 uur op het hoofdterrein Pomona. Winnaarstournooi (halve eind strijd): AmbachtsschoolGymnasium 3.15 uur óp hoofdterrein Pomona. N00RDWIJKERH0UT. NIEUW RAADHUIS GEOPEND. Hedenmiddag heeft de officieele opening plaats gehad van het nieuwe Gemeentehuis alhier, in tegenwoordigheid van den Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. van Karnebeek. Na aankomst van den Commissaris, die met muziek en zang verwelkomd werd, hield de Burgemeester van Noordwijker- hout, deheer van Iersel, een toespraak, waarin hij de historie der gemeente naging. Hij dankte allen die bij de inrichting van het nieuwe Raadhuis hun medewerking hebben verleend. Door nog enkele andere personen werd daarna het woord gevoerd. Verschillende kostbare geschenken werden aangeboden, waaronder een plaquette met buste van H. M. de Koningin, vervaardigd door den beeldhouwer Wenckebach- namens de inwoners der gemeente, alsmede een schilderstuk van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, vervaar digd door den kunstschilder Tiele. Het nieuwe gemeentehuis is gebouwd volgens plannen van den architect A. J. Kropholler te Wassenaar, en is een sieraad voor deze gemeente. Wij geven morgen van deze plechtigheid een uitvoerig verslag. Hedenavond zal in de nieuwe Raadszaal voor een groot aantal genoodigden een souper plaats hebben. Z0ETERMEER. Ondertrouwd: J. C. Zandwijk 22 j. en S. Thoonsen 23 j. M. Rosbergen 25 j. en P. Kraayo 25 j. J. C. Koot 27 j. en T. J. Vonk 20 j. A. Rademaker 26 j. en M. Pauk 28 j. A. Smolenaars 23 j. en S. Blijleven 21 j. ZEGWAART. Geboren: Elisabeth Louise Maria, d. van A. J. M. van Well en H. P. Wubben. Pieter, z. van H. Vermulm en A. de Knegt. Cornelis Jacobus Adalus, z. van A. P. van Wensveen en W. M. van der Stap. Pietertje, d. van A. Verheul en G. Rogge veen. Ondertrouwd: A. W. J. Vcelentuvf 22 j. te Eindhoven en M. A. van der Goes 24 j. te Zegwaart. J. C. Koot 27 j. te Zoe- termeer en Th. J. Vonk 20 j. te Zegwaart. A. Smolenaars 13 j. te Zegwaart en S. Blijleven 21 j. te Zoetermeer. ZOETERMEER-ZEGWAART. Feestavond Volksbond. Door de afdee- ling van den Volksbond wordt Donderdag avond. een feestavond georganiseerd, ter gelegenheid van het Patroonsfeest, in bet café „De Gouden Leeuw" te Zoetermeer. Eenige humoristen zullen hunne medewer king verleenen. Tooneel. Op Dinsdag cn Woensdag 18 en 19 November a.s. geeft de R. K. Too- neelvereeniging „Excelsior" hare gewone jaarlijksche uitvoeringon, in de zaal van den heer Van Well. 'Opgevoerd zullen wor den een tooneelstuk in drie bedrijven en een blijspel. Dronkenschap. Wegens openbare dronkenschap werd in arrest gesteld een zekere C. J. v. W., zonder vaste woon plaats. Bij onderzoek bleek, dat hij nog 30 dagen hechtenis tegoed had, wegens ge lijke overtredingen. Door de politie is hij naar Den Haag overgebracht, ter veref fening van zijn tegoed met vrouwe Ju- s tit ia BODEGRAVEN. Volksbond. Voor de leden en dona teurs van den R.-K. Volksbond werd door de tooneelafdeeling „Eendracht", onderafd. van den bond opgevoerd „De gesmolten veldwachter", blijspel in drie bedrijven. De rollen werden zonder uitzondering goed vertolkt, de spelers hebben het publiek doen schateren. Aan het einde mochten zij een dankbaar applaus in ontvangst ne- Ongeluk. Gistermiddag werd mej. S., onderwijzers, op een hoek door een auto aangereden. Haar rijwiel en kleeren wa ren flink gehavend. Zelf kwam zij met den schrik vrij. Berichten in een groot gedeelte van onze vorige oplage reeds geplaatst. HET ONGELUK AAN DE ELECTRISCHE CENTRALE. Begrafenis der slachtoffers. Onder overweldigende belangstelling heeft hedenmorgen op de begraafplaats Rhijnhof de ter aardebesteiling plaats ge had van het stoffelijk overschot van J. de Wolf en D. Jasperse, de arbeiders die Za terdagmorgen aan de Electrische Centrale bij het tragisch ongeluk om het leven kwa men. De droeve plechtigheid ring te 11 uur aan en was te half één afgeloopen. Te 11 uur arriveerde het stoffelijk over schot van J. de Wolf. Voorafgegaan door het met rouw omfloerste vaandel van den Bond van Overheidspersoneel was de stoet van het woonhuis van den overle dene vertrokken. Vele makkers vergezel den den overledene in den stoet. Daarna volgden de rijtuigen met familie. Op het kerkhof waren o.m. tegenwoor dig weth. T. S. Goslinga en mr. F. H. A. Donders namens het Gemeentebestuur en de Commissie voor de Lichtfabrieken, ver der de directeur, de heer ir. Klinkenberg, de adjunct-directeur, de heer ir. Fehmers, de hoofdingenieur van den Technischen dienst, ir. Stokhuyzen en voorts vele hoofd en gewone ambtenaren en verder perso neel. Tenslotte merkten we nog op de doc toren Poortman en Kors. Toe-n de kist-, die door een 15-tal kran sen was bedekt, in de groeve was neer gelaten, voerde de heer Schüller het eerst het woord om namens de afd. Leiden van den Bond van Overheidspersoneel een woord van afscheid te spreken. Spr. zeide, dat de overledene steeds een voorgevoel gehad heeft, dat hij in de Centrale zijn dood zou vinden, want in dien geest had hij zich meermalen tegenover kameraden uitgelaten. Namens het Gemeentebestuur en de Commissie voor de Lichtfabrieken sprak wethouder T. S. Goslinga, die zeide, dat het hem een behoefte was aan het graf va-n dezen trouwen arbeider een woord van diepe deernis te spreken met.de na gelaten betrekkingen. De snelheid, waarmede dit ongeluk zich voltrok, heeft, ons allen diep aangegrepen. De fabrieken verspreiden licht, maar zij, die daar werken, weten, dat daarin het grootste gevaar schuilt. Niet alleen het plotseling overlijden maar ook het smartelijk verscheiden treft allen diep. Er is zooveel hoop met hem verloren gegaan. In de eerste plaats voor zijn vrouw en kin-deren en familie. Dat is een van de raadselen des levens. Spr. eindigt met den wensoh, dab de weduwe en de kinderen in God troost mogen vinden en dat zij eens-willen mo- gen worden met Zijn wil. De voorzitter der S. D. A. P., mr. van Eek, sprak hierna een woord van afscheid tot de Wolf, een trouw lid der afdeeling. Spr. wees er o.m. op, dat de weduwe in den overledene een zorgzamen echtgenoot en de kinderen in hem een zorgzamen va der verliezen. Er is leed, waaraan niemand in de wereld ontkomt en ieder op zijn beurt moet- zijn dierbare bloedverwanten missen. Wij moeten ons deemoedig neer buigen voor die smart, maar men mag zich I niet laten weerhouden zijn plicht te doen. I De directeur der Lichtfabrieken, ir. Klinkenberg vraagt zich, voor de zooveel- 1 ste maal in deze dagen, af: hoe heeft dit j ongeluk kunnen gebeuren. Spr. kan het niet anders verklaren, dan dat de gevoels- mensch-de Wolf den technicus-de Wolf een oogenblik heeft vergeten. Maar daarvoor kan hem geen verwijt treffen. Veeleer moet dit open graf allen i zeggen, dat men gezamenlijk moet werken j om de veiligheid in de fabriek zoo hoog mogelijk op te voeren. Nadat allen bloemen in het graf hadden gestrooid, sprak de heer Baart, een zwa ger van den overledene, een woord van dank tot de vele belangstellenden. Toen de familieleden van de Wolf heen gegaan waren schaarden allen zioh in den stoet van het stoffelijk overschot van den omgekomen Jasperse. Ook deze kist was met een schat van bloemen bedekt. De heer Schüller was ook hier eerste I woordvoerder. Spr. wees er op, dat Jas perse omgekomen is bij een poging om zijn kameraad de Wolf te redden, maar hij werd slachtoffer van zijn edelmoedig heid. Wethouder T. S. Goslinga zeide: We hebben een held begraven; een ma-n, die bij een poging om zijn kameraad, te red den, om het leven kwam. Dat is een troostrijke gedachte, maar aan den anderen kant is zij ook smarte lijk. Een man in de kracht van zijn leven is weggerukt en spr. wees weer op het nut tige maar ook tevens gevaarlijke werk. Spr. eindigt met den wensch, dat God de weduwe en de kinderen moge troosten. De directeur, ir. Klintkenberg, voerde tenslotte wederom het woord. Veel hoef ik niet tot- u te zeggen, aldus spr., zijn blik in het graf richtend. Uw daad spreekt luide, dat gij een goed mensch waart-, die niet in de eerste plaats aan u zeiven, maar aan anderen dacht. Het- is treurig, dat wij deze beide jeug dige levens moeten verliezen, maar rpr. hoopt wederom dat het een opwekking moge zijn tot verhooging der veiligheid. Spr. hoopt tenslotte, dat de weduwe troost moge vinden en de kinderen heb- voetspoor van hun vader zullen volgen in edelmoedigheid. Nadat tenslotte ook hier bloemen in het graf waren gestrooid, dankte een fa milielid voor de betoonde belangstelling. Diep onder den indruk verlieten allen den doodenakker, waar twee kameraden naast elkaar een rustplaats hadden ge vonden. PROVINCIALE WEGENVERBETERING IN ZUID-HOLLAND. Aan het Wegenverslag 1930 der Provin cie Zuid-Holland is het volgende ontleend: Eenn nieuw plan voor verbetering van den weg R ij s w ij kD e Vink is opge maakt. De onderhandelingen met de betreffende gemeenten omtrent de overdracht van den weg VoorschotenDen Deijl zijn onlangs met gunstigen uitslag bekroond, zood-t ook deze weg binnenkort in beheer en on derhoud van de provincie zal overgaan, üe opmeting van den weg is gereed, met de uitwerking der plannen zal worden begon nen. Het weggedeelte Zegwaar tB ent huizen zal in het komende jaajr 'gedeel telijk kunnen worden verbeterd. De weg Wassen aa rN oor d-H o 1- landsche grens is nog steeds niet in zijn geheel aan de provincie overge dragen. Van de zijde van de gemeente Noordwijkerhout worden ten opzichte van de overdracht voorwaarden gesteld welke niet kunnen worden aanvaard. Gehoopt wordt echter dat binnenkort tot overeen stemming zal worden gekomen. LEIDEN, 11 Nov. Melkveiling. Aanvoer 75565 liter. Hoogste prijs 9.30, laagste 8.20 per 100 liter. 12 Nov. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 0.60—1.40, kroten 1—2, bloemkool I 116, bloemkool II 28, wittekool 25, roodekool 48, savoye- kool 59, groenekool 25, Chinakool 12, rapen 2.405.pieterselie 1.40 2.40, prei 1.102.40, selderie f 1.50— 2.00, kropsalade 12, knolsederie 24, Per 100 kilo: kroten 23, kroten gekookt 610, snijboonen 3552, boerenkool 48, spinazie 2040, uien 24, wor telen 19, spruiten I 812, idem II 26, aardappelen 45. GOUDA, 13 Nov. Vee. Aangevoerd in totaal 2714 stuks, waarvan 360 slachtvar- kens vette van 2526.5 cent, Londensche 2324 cent en Zouters van 24.526 cent per pond levend met 2 pet. korting. 589 magere varkens 3045 per stuk; 1577'biggen 8 14 per stuk; 7 runderen 200400 per stuk, 37 nuchtere kalveren 1419 per stuk; 121 schapen 2430 per stuk; 22 bokken en geiten 3—8 per stuk. Handel vette varkens vlug, Londensche vlug, Zou ters vlug. Magere varkens matig. Verder alle Poorten matig. Kaas. Aanvoer 316 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 4346, 2e kwal. 4042. Handel matig. Eieren. Aanvoer 102 partijen. Prijzen: kippeneieren S.5010.50 en eendeneieren 6.507.25 per 100 stuks. Handel matig. Boter. Aanvoer 882 ponden. Goeboter 8595 cent en weiboter 75—85 cent per pond. Handel matig. BOSKOOP, 13 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 40— 54 cent, Golden Ophelia 5678 cent, Had- ley 0.801.40, Claudius Pernet 0.88 1.30, Columbia 6890 cent, Butterfly 0.86 1.10, Mac Keiler 68—90 cent, Mad. Jules Bouché 49 cent, Rosalandia 6081 cent, Edith Helen 0.89—1.10, Phoebe 60 cent, Germania 4167 cent, Kilham 5570 cent, Polyantahrozen 5070 cent. Diversen Chrysanten, grootbloemig 1025 cent per stuk, idem tros 1030 cent per bos, Lelies 10 cent per kelk. B0EDEGRAVEN, 12 Nov. Eierenvei- ling. Aanvoer 4523 stuks. Prijzen: kippen eieren 10.8011.60, kuikeneieren 6.90 8.20 en eendeneieren f 6.807.80 per 100 stuks. NOOTDORP, 12 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 1850 stuks Prijzen, kippeneieren 9.0512.30, kuikeneieren 7.00—7.70 en eendeneieren 8.358.70 per 100 stuks; hanen 1.20, eenden 1.00, konijnen 0.20 2.65 per stuk; kaas 4045 cent per pond. VEURLE I DSC H EDAM, 12 Nov. Vrije veiling. Aangevoerd: 8167 kippen eieren 8.0012.25 en 789 eendeneieren f 7.00—8.20 per 100 stuks; 117 kippeh 0.90 I —2.80, 87 konijnen 0.204.60, 37 duiven j 1031 cent, 87 kilo appelen 10—35 cent en j 375 kilo peren 925 cent per kg. STOMPWIJK, 12 Nov. Eierenveiling. j Aangevoerd 1244 eeieren. Prijzen: Hennen- I eieren 8.75, kippeneieren 10.00—12.45, eendeneieren 8.70 per 100 stuks. NIEUWKOOP, 1 Nov. Eierenveiling. Aangevoerd werden 1700 eieren. Kippen eieren 10.10.75, Eendeneiren 6.506.00. Handel flauw. BIOSCOPEN. Casino. Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor, Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon. Goedgekeurd, voor volwassenen. City. Goedgekeurd voor volwas-senen. VOORSCHOTEN, 12 Nov. Veiling V.P.V. PPrijzen: kippeneieren 11.0011.60, kui keneieren 7.608.80 en eendeneieren 7.807.90 per 100 stuks; kippen 1.65 1.80, hanen 1.501.90 pn konijnen 0.40— 1.20 per'stuk. ZOETERMEER-ZEGWAART, 13 Nov. Eierenveiling. Aangevoerd 1000 stuks. Prij zen: Kippeneieren 11.0011.50 en een deneieren 7.55—8.00 per 100 stuks. KOUDEKERK, 12 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 1513 stuks. Prijzen; kippeneieren 11.00—12.40, kuikeneieren 9.0010.10, en eendeneieren 6.007.80 per 100 stuks; kippen 0.651.00 en hanen 0.751.50 per stuk. P. TH. VERHOEF en G. A. VERHOEF- HEEMSKERK geven met blijdschap kennis van de geboorte van een zoon JAN. Leiden, 12 Nov. 1930. 5067 Haarlemmerstraat 13. Heden overleed tot ons groot leedwézen na ruim 36-jarigen trfcuwéii dienst onze meestlrknejjht 1de H. lÉArfDBR VELDEN Fa. J. J. KIfiNTZ Zn. Leiden, 13 Nov. 1930 Heden overleed, na een MANNES VAN DER DOES, in den ouderdom van 93 jaar en 9 maanden. Wed A. v. d. GOES— WlNDMEIJER en kinderen. Zegwaard, 13 Nov. 1930 Aan de Zilverfabriek „Voor schoten" is wederom voor een aantal - 3990 ot ran eefige ont- goecleij iding in vakke ersoonlijk tus- wenscht zan, Cond. bill. Sp^éï gens van lO^xot 11 scheweg 31 b, Voi 3986 het notulenboek Demus". Tegen rug te bezorgey' b, van beunixge: Goyenkade 18. Burgemeester en Wethou ders van Leidenyfiin voorne mens aan te />esV?den op Dinsdag 25^Nq^eml*r a.s. te 11 uur v.nijia tat I«reau der Gemeentd/epkcn, Sreestn 125, (Bestek Het irfricljt^iï terj^in leg y €n Haa gyre ijl 'terrein (WestgÊkwartier) en het Ibabwyfi van een brugwabme^pósthuis op den Oudeif Singel, habij de PauWbrug. In twee perceel/n. Met drie tee- keningen. (Bestek no. 28): Het vernieuwen van een riool in den Maredijk vanaf den Rijnsburger- singel tot de Aloëlaan, met bijbehoorende wer ken. Met één teekening. üe bestekken en de toeke- ningen liggen ter inzage en zijn ad 2.— per stuk ver krijgbaar, bij het Bureau der Gemeentewerken voornoemd. Postrekening 82684.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3