STADSNIEUWS TELEGRAMMEN Een Hotel te Lyon ingestort Agenda DONDERDAG 13 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERiTE BLAD - PAG. 2 niige gemeenten buitenlandsch fabrikaat wordt voorgeschreven. Een bijzondere positie neemt de land bouw in deze crisis in. Spr. zou willen ad- viseeren te overwegen werkelijk steun aan den bouw van suikerbieten en verlaging van vrachtprijzen voor tuinbouw-produoten. De regeering zou tevens moeten bevorde ren verlaging der prijzen voor steenkolen- vervoer. Spr. komt vervolgens op de handelspo litiek. Hij zou op de vrijhande'spolitiek twee correcties willen zien toegepast, n.l. ten opzichte van onderhandelingstarieven en van maatregelen tegen dumping. Het pessimisme ten opzichte van een onder handelingstarief deelt spr. niet. Inzake de economische voorlichting meent spr., dat een regering onderweg is. Hij zal er daarom nu niet over spreken. De heer Lingbeek (H. G.) consta teert, dat men hier nog altijd zit met een extra-parlementair Kabinet en het maar niet kwijt kan raken' Maar gevraagd kan worden: waarin onderscheidt zich dit Ka binet in de practijk van een ras-echt coa litie-Kabinet Spr. wijst op de bezetting van hooge bestuursposten, de benoemingen bij de rechterlijke macht, waarbij protestanten meer en meer vervangen worden door Katholieken. In de zendtijdverdeeling demonstreert zich schitterend de coalitiegedachte. Op onderwijsgebied ziet men, dat de mil- lioenen, ondanks de slechte tijden, blijven stroomen, steeds sneller, in de kloosterkas- sen. Onze oorspronkelijk pro testantsoh- christelijke natie verroomscht meer en meer( Tegen deze verroomsching behooren de protestanten zich te vereenigen tot één protestantsche partij. De heer Heemskerk (A. R.) wil- zich bepalen tot enkele algemeene beschouwin gen over de hoofdzaken. Het komt er niet op aan wat een regeering belooft, maar wat zij doet. De bestrijders der regeering, speciaal de S. D. A. P., die haar ongemo tiveerd pessimisme verwijt, beginnen, eenigszins ongerijmd, met te wijzen op den crisistoestand, die niets anders zou zijn dan een fiasco van het kapitalistische stelsel. Er zijn echter wel eenige andere oorzaken aan te wijzen. Vast staat intus- schen, dat het een crisis is van interna tionalen omvang. Wat betreft de overproductie in den landbouw, in samenhang met de tarieven in 't buitenland en de dumpingsverschijn selen, merkt spr. op, dat van beschermende maatregelen thans geen heil wordt ver wacht. Ook retorsiemaatregelen zijn onge- wenscht; wij moeten een minder protectio- nistischen geest bij andere volken trachten te doen wortel schieten. Gisteren is een tarwewet ingediend Spr. is er niet van overtuigd, dat op deze wijze veel valt te doen. Ook een moratorium van hypotheken op landerijen is onjuist. Daarbij heeft de Kamer juist een Pachtwet aangenomen, die het gevaar van opzegging van hypo theken doet toenemen. Men schijnt het er in het buitenland vrij wel over eens te zijn, dat het Russische graan beneden marktprijs wordt aange boden, doch spr. weet niet, of dat wel juist is, want nergens zijn de loonen zoo laag als in Rusland. Intusschen moet voor het Nederlandsche graan iets worden ge daan. Spr. hoopt, dat de bezwaren tegen een maalgebod niet onoverkomelijk zullen blijken. Dat de Minister van Financiën den toe stand met te groote bezorgdheid beziet, heeft nog niemand bewezen, en, als het einde van de crisis nog niet is te bepa len, is een voorzichtig beleid noodig. Wij hebben thans een extra-parlemen tair kabinet, waartegenover iedere partij vrij staat. De verschillende partijen staan vrij tegenover elkaar onderling. Het ka binet steunt niet op een meerderheid, is rechts georiënteerd, doch wordt nu en dan gesteund door de R. K. en S. D.-partijen. Dat bevordert niet de stabiliteit. De R. K. Staatspartij heeft bij dezen toestand ech ter altijd de meerderheid; dat is een ver schijnsel, waaraan de anti-coalitiepartijen weieens aandacht mogen schenken, als hun dit mogelijk is. Herstel van de coalitie is nog altijd de beste waarborg voor het handhaven van hei evenwicht tusschen gezag en vrijheid. Spr. kan geen politieken eisch stellen tot herstel van de doodstraf en handha ving van de Zondagswet, maar het zou hem verheugen als de Regeering iets in die richting zou kunnen doen. Achter de economische crisis ligt een ander gevaar, het nationalisme, waarop de soc.-dem. wijzen. Spr. is het daarmee eens. Verkeerdelijk zag de heer Marchant in spr. en zijn partijgenooten aanhangers van de Stahlhelmmannen. De overheid is geroepen de rechtsorde te handhaven. Dit niet te erkennen is de natie prijsgeven aan ieder, die de misdaad van den oorlog ontketent. Zullen wij, in dien dit geschiedt en de S. D. A. P. dienst weigert dan tevens de binnenlandsche revolutie moeten bestrijden? Zullen de soc. dem. dan vrijgesteld moeten worden van dienstplicht of zal de S. D. A. P. dan ab dicatie van de Regeering eischen? Meent de S. D. A. P. dat de Regeering de mis daad begaat van een oorlog te ontketenen als zij mobiliseert? Of zal zij dat in dat geval beoordeelen en als rechter optreden? De Regeering zal ernstig moeten onder zoeken, welke maatregelen zullen moeten worden genomen tegen de mogelijkheid van bet gevaar van een binnenlandsche revolutie bij oorlogsgevaar. De heer Rutgers van Rozenburg (C. H.) bestrijdt de opvatting van ver scheidene leden in het voorloopig verslag, dat er geen reden voor bezorgdheid ten opzichte van de financiën zou bestaan. Spr. berekent, dat er in de laatste jaren feitelijk een tekort van 947 millioen is geweest en dat de uitgaven zeer gestegen zijn. Wellicht zal belastingverzwaring on vermijdelijk zijn. Alles wijst er op, dat de vette jaren voorbij zijn. Spr. bepleit vervolgens steun aan den landbouw, waarvoor de commissie-Lovink ongetwijfeld waardevolle voorstellen zal doen. De heer Nolens zeide, dat hij zelfs tegen betrekkelijk hooge prijzen de voor keur wilde geven aan Nederlandsch fabri kaat. Spr. echter meent, dat wij daarmee de uiterste voorzichtigheid moeten be trachten. De heer Floris Vos (M. P.) acht de debatten zooal niet volslagen nutteloos, dan toch weinig van beteekenis. Inzake de ontwapeningskwestie is spr. voorstander van ontwapening in interna tionaal verband en niet zonder internatio nale overeenkomst. De Regeering stelt voor groote water staatswerken niet genoeg geld beschik baar. Landbouw en industrie worden niet void eend e gesteund. De vergadering wordt te 5.45 verdaagd tot Donderdag 1 uur. STUDENTENWEERBAARHEIDS- CORPSEN NAAR BERGEN OP ZOOM. Gisteren brachten de studenfcenweerbaar- beidscorpsen van Utrecht en Leiden een bezoek aan Bergen op Zoom, ter herinne ring aan het historische feit van voor 100 jaren, toen de Utrechtsche Vrijwillige Ja gers hun eerste kwartier te Bergen op Zoom betrokken, terwijl terzelfder tijd de Leidsche Jagers te Breda werden inge kwartierd. De corpsen arriveerden 's morgens te 11.16 uur, tegelijk met de stafmuziek van het 6e Reg. Inf., die dit gebeuren zou op luisteren. Het Utrechtsche studentenweerbaar- heidscorps, dat onder commando stond van den heer J. Haitsma Muiier, werd verge zeld door den rector Senatus veteranoriun Jhr. F. F. Hooft Graafland en het Leid sche corps, dat onder commando stond van Jhr. J. van Nispen van Pannerden, door Jen heer Ruysch, Praeses 'Collegii. Begeleid door stafmuziek werd van het station afgemarcheerd en een flinke route door de stad gemaakt, waarbij werd ge trokken langs de Rozemarijnstraat, waar het Utrechtsche corps voor 100 jaar in kwartier is geweest, voorts langs de histo rische terreinen, terwijl eveneens de kazer nes werden bezocht. Om 12 uur had op de Groote Markt een wapenschouw en défilé plaats. Bij aan komst stonden de troepen van het garni zoen, die aan deze wapenschouw zouden deelnemen, reeds opgesteld onder com mando van majoor Rieber. De wapenschouw werd verricht door overste Wilkens, garnizoens-commandant. Na afloop werd voor de autoriteiten, die zich voor het stadhuis hadden opgesteld, gedefileerd, waarna de troepen van het garnizoen weer naar de kazernes terug marcheerden, terwijl de beide jagercorpsen zich naar het stadhuis begaven ter ont vangst door het gemeentebestuur. Onder het spelen van het Io Vivat werden ze be groet in de hal van het stadhuis, waarop in de groote trouwzaal de ontvangst plaats had. Burgemeester Blom wees in zijn wel komstrede op de gebeurtenissen van voor 100 jaar en verwelkomde allen namens het gemeentebestuur. Door overste Wilkens werd dank ge bracht namens de beide studentenweer- baarheidscorpsen voor de hartelijke ont vangst, bij welk dankwoord luit.-generaal Duymaer van Twist zich aansloot. Vervolgens begaf men zich naar de So ciëteit Thalia, alwaar een dejeuner werd gebruikt, terw'jl er na afloop hiervan een the dansant plaats had, aangeboden door de V. V. V. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. De begrooting 1931. De begrooting 1931 van het Hoogheem raadschap van Rijnland geeft de volgende cijfers aan: Uitgaven Hoofdstuk I (kosten Huish. bestuur): 107.628; Hoofdstuk II (openbare werken) 256.575.Hoofdstuk III (bijzondore eigendommen) 7015. Hoofdstuk IV (waarnemingen en toezicht) 6040.Hoofdstuk V (diversen) 72.893.50, Hoofdstuk VI (buiteng. uitg.) 850.803.—; Hoofdstuk VII (onvoorzien) 46.613.36. Ontvangsten: Hoofdstuk I (ontv. van vroegere diensten) 44.059.21; Hoofd stuk II (ink. uit bezittingen) 71.776.55; Hoofdstuk III (opbr. sluizen en bruggen) 22.100.Hoofdstuk IV (opbr. omslagen weilanden in Rijnland) 351.191.34; Hoofd stuk V (inkk. bemaling enz.) 22.168.23; Hoofdstuk VI (versch. ontvangsten) 30.772.53; Hoofdstuk VII (buitengewone ontvangsten) 805.500. Het totaal bedrag der inkomsten en uitgaven bedraagt 1.347.567.86 (Begroo ting 1930: 971.052.59; rekening 1929 ontv. 591.120.47 1/2; uitgaven 549.012.68 1/2). Gratis college loopen. Wederom is tegen een 5-tal studenten, die het inschrijfgeld voor de colleges der universiteit niet voldaan hadden, proces verbaal opgemaakt. Vechtpartij. Hedennacht te kwart voor drie liep een troepje dronkelui op de Breestraat te zingen en te schreeuwen. Een agent van politie maande hen tot doorloopen aan, doch een hunner, de 27-jarige H. gaf den agent een klap, waarop een veebtparfij ontstond. Een bewaker van den Naohtvei- ligheidsdienst gaf van het geval op het politiebureau kennis, waarop assistentie verscehen. Daarop werd H. ingerekend. Toen men hem naar het bureau wilde overbrengen, riep hij plotseling: „au, mijn been!". Het bleek, dat hij het rechterbeen had gebroken. Hij werd naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. DE BEVOLKING VAN NED.-INDIE. Voordracht prof. dr. A. W. Nieuwenhuis. De reeks Indische voordrachten aan de Leidsche Universiteit is gisteravond voort gezet door prof. dr. A. W. Nieuwenhuis met een lezing over de bevolking van Ned.- Indië. Het meest belangwekkend voor de bevol king in Oost-Indië, aldus spr., is voor het oogenblik hare talrijkheid van 61 millioen, waarvan 41 mi'lioen op Java en Madoera, zooals de laatste volkstelling ons heeft ge leerd. Dit springt nog sterker in het oog, als het getal van 4 a 5 millioen voor Java in het begin der vorige eeuw daarbij in aanmerking genomen wordt. De regelmati ge sterke toename was bekend, hoewel deze mate der vermeerdering onverwachts kwam. Ook de veelzijdige oorzaken dier toenemende volksdichtheid kunnen over zien worden en, daar zij het volksbestaan in Oost-Indië karakteriseeren, moeten zij reeds dadelijk behandeld worden. De grond slag vormt het groote geboortecijfer, dat weer een invloeisel is van de zeer vroege huwelijken, die door iedereen aangegaan worden. Kinderbeperking kent men niet en op geringe uitzondering na worden de spruiten met liefde begroet en opgevoed. Wanneer de Inlanders niet de gewoonte hadden, vroeg en algemeen te huwen, dan zouden zij in 't geheel geen kinderen over houden en uitsterven, want de aanzienlijke sterfte van dezen door malaria, gebrek kige verpleging en voeding door onwetend heid der ouders enz. leiden daartoe. Dit alles verklaart echter nog niet, waar om op Java de bevolking zioh in de laat ste eeuw verachtvoudigd heeft, terwijl zij in haar eigen beschavingstijdvak van ten minste 15 eeuwen lang niet meer dan 4 a 5 millioen sterk werd. Ook hierbij dient men rekening te houden met haar eigenaardig volksbestaan in despotische rijken, waarin per jaar. Deze zouden door de bevolking de vorsten sterk werd uitgebuit en talrijke oorlogen, ook binnen het rijk, door verlie zen, ziekten en hongersnood zwaar op den kleinen man drukten. Na ds overname der koloniën door den Staat omstreeks 1800 verdwenen deze twee oorzaken van zwaren clruk op het volk. Sedert honderd jaren voerde men geen oorlog meer op Ja-va en in dien tijd slaagde het Nederlandsch be stuur er ook in de sterke uitbuiting groo- tendeels te verlichten. Door deze en an dere bijomstandigheden nam het aantal der Inlanders op Java zoo toe, dat voedings middelen, rijst en visch, met andere be- noodigdheden, als kleedingstoffen, in stij gende mate moesten worden ingevoerd tegenwoordig voor honderden millioenen per jaar. Deze zouen door de bevolking op Java niet betaald kunnen worden, wan neer de Europeesche cultures niet de ge legenheid boden, op verschillende wijze die sommen bij haar te verdienen. Men vindt op de groote Soenda-eilanden de Maleiers, op Nieuw-Guinea de Papoea's en tusschen Celebes en Nieuw-Guinea mengvolken van dezen, die wel Alfoeren genoemd worden. De werkelijke verhouding dier rassen moet echter veel samengestel de r worden opgevat. Hoewel wij van de oudste tijden slechts weinig weten, staat het toch wel vast, dat de volken, die nu Australië en de Stille Zuidzee bewonen, over de Oost-Indische eilanden uit Azië naar hunne tegenwoor dige verblijfplaatsen getrokken zijn. Van die Pygmaën en Weddaische volken treffen wij dan ook op Malakka, Sumatra, Borneo, Celebes en Nieuw-Guinea nog afstamme lingen aan. Dat tijdvak van volksbeweging voert ons echter wel tot een honderdui zend jaar terug, wat de' oudsten, de Pyg maën betreft. Oudheidkundige opgravingen zullen ons in de toekomst daarover nog veel kunnen leeren. Onder de voordrachten werden aan de hand van een reeks van kleederdrachten en platen vele bijzonderheden verduidelijkt, terwijl fraaie weefsels en gebruiksvoorwer pen de zaa-1 sierden. Gouden huwelijksfeest Het is weer feest in het Brouckhoven- hofje aan de Papengracht. Het echtpaar Frank van Vliet-Jannetje Poeliejoe is in de gouden bruidsdagen. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat zij aanteekenden, cp 24 November hopen zij hun gouden brui loftsfeest t© herdenken. Beide jubilarissen zijn 77 jaar; hij is nog kras, doch het bruidje is de laatste jaren bedlegerig. Ge heel hun leven hebben zij hard moeten werken om in hun onderhoud en dat hun ner kinderen te voorzien. Maar zij zijn blij de verrast met de vele bewijzen van be- langstelling, die zij in den vorm van bloemen als anderszins mochten ontvangen. Het Leger des Heils verraste hen en tevens de mede-bewoners van het kofje op een concert ter inleiding van de feestdagen. Mogen er na al de jaren van harden ar beid en zorg nog wat zonneschijn in het eenvoudige huisje komen! Examen Russisch. In de commissie, welke is belast met het afnemen van de in December dezes jaars te houden examens in de Russische taal en letterkunde, middelbaar onderwijs B. is benoemd tot lid en ondervoorzitter: dr. N. van Wijk, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit alhier. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 2574. Melksalon -,De Bijenkorf", Leiden, Steenstraat. 27. N.E.: J. J. Doedens, Leiden. Wij herinneren er aan, da de R. K. Kies- vereeniging vanavond een ledenvergadering houdt in „De Burcht", te 8 uur. Bij de politie zijn inliohtingen te beko men omtrent een op de Haarlemmerstraat gevonden heerenrijwiel. Op 12 November stonden 1130 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 516 op 12 November 1929. ST. JOSEPH GEZELLEN-VER EEN. Tooneelavond in den Schouwburg. Na de successen, die de tooneelafdee- ling der St. JosephgezeUen-vereeniging in de St. Josephzaal een vijftal keeren be haalde met de opvoering van „De Roman van een Krantenjongen", heeft zij dit stuk gisteravond opnieuw, nu in den Schouwburg ten tooneele gebracht. Deze opvoering, die èn wat de belangstelling èn wat de wijze van opvoering betreft, we derom een groot 6ucces werd, geschiedde nu ten bate van het Kempermanfonds, be- oogende de stichting van een eigen Gezel- lenhuis. Wij mogen ons na. de uitvoerige bespre king, die wij van dit stuk met dezelfde bezetting reeds gaven, nu van een derge lijke bespreking ontslagen achten. Genoeg zij het nu te vermelden, dat vooral Jacques, de krantenjongen weer het leeuwenaandeel had in het succes en herhaalde lachstormen veroorzaakte. Op sommige oogenblikken was zijn spel geraf fineerd goed. Ook de overige spelers lieten zich nu echter niet onbetuigd, zoodat het een zeer behoorlijk geheel vormde. De talrijke bezoekers, onder wie ook was de vice-praeses der St. Josephgezel- len-vereeniging kap. H. van der Ven, heb ben gisteravond van dit spel oprecht ge noten. In de entre^actes werd door de leden van de symp'home Frans Schweitzer nu onder leiding van den heer J Gordijn, aardige muziek ten gehoore gebracht. Locaal Rijkstelefoonnet Leiden. Opgaaf van nieuwe abonné's Oct. 1930. 1683 W. Pieterse, H. Rijndijk F139 Zoe- terwoude. 3003 N.V. Bonda's Veevoederhandel, Ter- weeweg 49 Oegstgeest. 1642 B. H. J. Lans, Thorbeckestr. 1. 2150 A. de Buck, Wasstraat 33. 3001 M. C. van Straten, Lammesohansw. 38 3000 A. v. d. Stok, Adj. Dir. v. h. de Vries en Stevens, Terweeweg 43, Oegstgeest. 2118 Bestuur Leidsche Voetbalbond, Kas tanjekade 4 1605 Zr. M. P. Buyse, Kuipersteeg 2. 3004 Ds. G. Hennemann, Rijnsburgervv. 161 3006 P. H. Meijers, Warmonderweg 44 te Oegstgeest. 564 Ch. Staverman, Papengraoht 28. 2597 A. G. Meiman, Heerensingel 37. 3002 F. A. Wempe, Steenschuur 8. 3005 W. J. H. Kerklingh, café Rest. „Het Witte Huis", H. Rijndijk F 74 Zoeterw. 26 J. J. Laman, Trompstraat 4. 1704 A. van Egmond, Kempenaerstraat 27 Oegstgeest. 3009 W. Hoogstraten, Morschstr&at 46. 1369 A. Uittenboogaard, Rijksstraatweg 1 Oegstgeest. 1854 Mevr. wed. dr. B. JelgersmaDe Goe de, Pr. Hendriklaan 24, Oegstgeest. 3010 P. J. W. Slegtenhorst, N. Rijn 46 a.b. 3013 dr. A. Querido, Emmalaan 7, Oegstg. 3008 G. Holland, Rijnsburgerweg 122. 3015 Mej. J. Neuteboom, N. Rijn 3. 3011 E. S. Offringa, Plantsoen 51. 3012 J. van Groeningen, Haarl.str. 74. 2672 Prof. dr. P. H. G. van Gils, Groenho- venstraat 13. 2364 fa. Tieleman en Dros, Middelstegr. 97 3016 W. R. van Kampen, Kempenaers-tr. 67 Oegstgeest. 3020 J. O. G. Verhoeven, N. Beestemn. 23. 3019 A. Saroni, Nieuwstr. 17. 3021 F. P. Kluivers, Maredijk 25. 3023 A. Langezaal, Langegracht 206 3024 G. C. van Rijnswou Morschsingel 15. 3017 R. Mosselman, Kraaierstraat 33. WAARSCHIJNLIJK MEER DAN 50 D00DEN. Tijdens reddingswerk had een tweede instorting plaats. PARIJS, 13 Nov. (V.D.) Te Lyon is he denmorgen vroeg het Hotel du Petit Ver sailles ingestort. Aanvankelijk stortten de zijmuren in en kwam een gedeelte van het gebouw naar beneden. Op het oogenblik, dat het ongeluk plaats vond sliepen de meeste bewoners nog. Het gebouw was geheel bezet. Een geweldige paniek brak uit, zoodat 't voor eerst onmogelijk zal zijn, vast te stellen, hoeveel dooden'zich onder de puinhoopen bevinden. Toen d? politie en brandweer met het opruimingswerk begonnen waren en men reeds verscheidene lijken van onder de puinhoopen te voorschijn had gebracht, stortte plotseling het andere gedeelte van het gebouw in, waardoor vele brandweer mannen ©n politie-agenten onder het puin werden bedolven. Naar nader uit Lyon wordt gemeld, zouden reeds de lijken van 19 brandweer mannen en 5 politie-agenten onder de puin hoopen zijn gevonden. Het aantal slacht offers, dat volgens de laatste berichten tusschen de 50 en 60 moet bedragen, is nog niet nauwkeurig bekend en het zal nog wel geruimen tijd duren vóór men de puin hoopen zoover heeft kunnen opruimen, dat alle ingeslotenen, hetzij dood of levend be vrijd kunnen worden. Steads meer huizen stortten in. PARIJS, 13 November. (V. D.) De eer ste instorting vond plaats in dén afge- loopen nacht tusschen 1 en 2 uur. Nadat men het opruimingswerk reeds was begon nen stortte niet alleen het nog intact ge bleven gedeelte van het hotel in, maar bovendien ook nog een aantal huizen in Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Weihjrtfëjefs van Lei den brengen ter algemcjc^iei^Fejhnis» dat C. J. F. Rijperman, te LÏfdeif £en verzoek heeft ingediend ter becoming van verlof voor den verkoop van plcohoWrijei drank voor gebruik ter plaatse vanrmJpxiD^' in het perceel Noordeindejno. öfaJmew A. VAN DE SANIPE BAKHJffjZEN, i Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie Leiden, 13 November 1930^^ Benoeming lid van den gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkfc zinjzran de leden van den Raad der gemeonte'L&clen maakt be kend, dat vanaf heden WÉr Secretarie der gemeente voor een iqdw'i/rNjnzage is ne- dergelegd zijn besluip ker benoeming' van een lid van den gemeètiteraad, «noodzakelijk geworden door de omslagmrfrye als zooda nig van den heer G. ce Mey; De Voorïitter voornoemd, A. VAN DE SAtfDE BAKHUYZEN. Leiden, 12 November §1930. f LEIDEN. Donderdag, Recollectie-avond oud-retrai- tanten, Hartebrug, 8 uur. Donderdag, R. K. Kiesvereeniging, Hotel „Den Burcht", 8 uur. Donderdag, Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond, Concertzaal ..Concor dia'1, Steenstraat, 8.15 uur. Vrijdag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Keline Stadszaal. 's Avonds 8.15 uur, invité's, donateurs-trices. Zaterdag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Kleine Stadszaal, 's middags kin deren, 's avonds gïooten. Zondag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Kleine Stadszaal, 's middags kin deren, 's avonds grooten. Zondag, Filmavond- „Moederweelde", Ge hoorzaal, 8 uur. Maandag, Filmavond „Moederweelde", Ge hoorzaal, 8 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duijster, N. Rijn 18, telef. 523. de nabijheid. De mannen, die met het reddingswerk bezig waren, werden onder de puinhoopen bedolven. Dadelijk werd de omgeving in een omtrek van verschei dene honderden meters afgezet, terwijl de huizen binnen den afgezetten kring op last van de politie moesten worden ontruimd. Nauwelijks was aan dit bevel voldaan of wederom stortte een aantal muren van een nog ouder huizenblok in. Een aantal ambulancewagens, die reeds gearriveerd waren om de gewonden te vervoeren, wer den zelf onder het vallend gesteente be graven. De oorzaak van het instorten van ©en aantal huizen in denze.fde wijk, die weliswaar niet alle even hecht zijn ge bouwd, maar waarvan de meeste toch wel van zoodanig betrouwbare constructie zijn, dat niet kan worden aangenomen, dat de instorting een gevolg is van con structiefouten, is vermoedelijk gelegen in aardverschuivingen, die voornamelijk in de buurt van de wijk St. Jean hebben plaats gevonden. Deze aardverschuivingen zouden dan veroorzaakt zijn door het hooge wa ter en de overstroomingen van de afge- loopen weken, waardoor de grond oncler- spoeld is en verschillende onderaardsche holen verder zijn uitgehold. De raming te laag? PARIJS, 13 November. (V. D.) De ramp te Lyon schijnt een g/ooteren omvang te hebben dan men oorspronkelijk zelfs in de ongunstigste veronderstelling zou hebben kunnen verwachten. Hoewel het juiste aan tal dooden nog steeds niet. bekend is en niet bekend zal worden, alvorens de puin hoopen zijn opgeruimd, schijnt men met 60 dooden te laag geraamd te hebben en gelooft men dat in totaal een 100-tal doo den te betreuren is, waarondei een 20-tal politie-agenten en brandweerlieden. EEN BL0EDWRAA ICHiEDENIS OP CORSICA. PARIJS, 13 Nov. (Y.D.). Te Bascia op het eiland Corsica speelde zich gisteravond een ernstig drama af. Een 25-jarige jonge man drong een goed bezet koffiehuis bin nen en loste, voor zoover men kon nagaan, in het wilde weg een aantal revolverscho ten op de gasten. Twee bezoekers werden op slag gedood, terwijl een derde met vier kogels in hoofd on borst, in hopeloozen toe stand in een ziekenhuis moest worden op genomen. De dader werd gearresteerd, doch weigerde een verklaring van zijn op treden te geven. Men neemt echter aan, dat men hier te doen heeft met een geval van vendetta., de bloedwraak, die op Corsica tot nog toe niet kon worden uitgeroeid. Onlusten in Peru. NE WYORK, 13 November. (V. D.) Uit Lima wordt gemeld, dat in het gebied van de kopermijnen van Malpaso ernstige onlusten zijn ontstaan, die ontaardden in gevechten, waarbij 15 Peruanen, 2 Ame rikanen en ©en Oostenrijker werden ge dood. Ongeveer 350 Amerikanen, die ter plaatse waren gevestigd, zijn per extra- trein vertrokken, waaruit men af.eidt, dat de onlusten gedeeltelijk tegen de vreem delingen, voornamelijk tegen de Amerika nen, waren gericht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2