22ste Jaargang DONDERDAG 13 NOVEMBER 1930 No. 6745 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e £eid&^6ou4cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad vertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Alededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 j)it nummer bestaat uit twee bladen Uit het begrootingsdebat De politieke beschouwingen in de Twee de Kamer hebben geen wetenschappelijke bespiegelingen uitgelokt, geen oratorische betoogen tot nu toe. En dat betreuïen wij niet. Zoo nu en dan mag en moet dat wel '*ns gebeuren. Maar niet ieder jaar bij het be grootingsdebat. En vooral dit jaar, in deze omstandig heden, hebben wij ze niet noodig heb ben wij behoefte aan direct-practische po litiek. De katholieke leider, dr. Nolens, ont hield zich dan ook, zooals hij het bij een der laatste regelingen van werkzaamheden voor dit ver van de verkiezingen verwij derde jaar mogelijk noemde, van politieke beschouwingen in engeren zin. Hij be paalde zich tot een bespreking der wel- vaartspolitiek, in dezen tijd van malaise en crisis. Wat dr. Nolens ervan zeide, was van practische beteekenis. Wij wijzen hier op zijn verklaring inzake de salaris-politiek, georganiseerd overleg, een onderhandelingstarief, maatregelen tegen dumping, voorkeur voor het Neder- landsch fabrikaat, wettelijke regeling dei- werkloosheidsverzekering. Moge aan de wenschen van dr. Nolens de volle aandacht der regeering, der daar bij betrokkenen geschonken worden! De man, die afgev. is door den Herv. Geref. Staatspartij, de heer Lingbeok, is gisteren komen vertellen, dat de Katho lieken te veel openbare ambten bekleeden naar zijn zin; dat moest anders zijn. Indien wij iemand, die ons zijn plan mededeelt om ons, waar hij kans ziet, te benadeelen, zouden kunnen respecteeren om zijn openhartigheid, dan zouden wij ook aan ds. Lingbeek onze waardeering niet kunnen onthouden, want o p e n 1 ij k is hij in zijn anti-papismedat moet erkend. Maar: het plegen van een onrecht kan nu eenmaal niet waardeering trekken naar den persoon, die dat bedrijven wil, óók al komt hij er met smettelooze openhartig heid voor uit! Alleen zouden we kunnen zeggen, dat zoo iemand minder verkeerd en minder gevaarlijk handelt, dan iemand die tracht huichelachtig of bedektelijk on recht te volvoeren. Het slag-ds. Ling beek behoort dan ook o.i. zeker niet tot het gevaarlijkste soort anti-papisten. Maar intusschen is hetmerkwaardig, dat in onzen tijd nog iemand openlijk durft ver klaren, dat de Katholieken te veel open bare ambten bekleeden, m.a.w. openlijk durft verklaren, dat de Katholieken, o m- dat zij Katholiek zijn, niet mogen bekleeden de posten, waarop zij, omdat zij er geschikte candidaten voor kunnen aan wijzen en krachtens hun getalsterkte, aan spraak maken! Zulk 'n verschijnsel moet ons tot waak zaamheid manen jië en de kleine entente vrijwel uitgesloten, dat dit denkbeeld in de con ventie zal worden neergelegd. Prof. Rutgers betoogde echter niet ten onrechte, dat juist voor de beperking van de bestaande voorraden oorlogsmateriaal de directe methode onontbeerlijk is, daar de methode van de beperking der militai re uitgaven van vrijwel geen practische beteekenis is, om tot een beperking van het bestaande oorlogsmateriaal te komen. De beperking der tnilitaire uitgaven kan alleen voor de toekomst practisch nut heb ben. Ondanks de bestrijding van het denk beeld van de directe methode door de bo vengenoemde delegaties, hebben deze zich echter bereid verklaard, ernstig de moge lijkheid van budgetaire beperking in over weging te nemen. Zij hebben blijkbaar in gezien, dat het besluit van verleden jaar om nog langs directen noch langs indirec- ten weg iets te doen voor de beperking van het oorlogsmateriaal onhoudbaar is. BELGIE DE MINISTER-CRISIS. Spoedige oplossing waarschijnlijk. De zoo plotseling opgekomen regeerings- crisis zal naar alle waarschijnlijkheid weer spoedig tot het verleden behooren. Gistermiddag heeft een vergadering plaats gehal van de liberale leden van Ka mer en Senaat ter bespreking van den poli- tieken toestand. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de liberale parlementsleden, na geconstateerd te hebben, dat de koning zich zijn beslis sing heeft voorbehouden, hun vertrouwen uitspreken in de liberale ministers. Verder wordt de wensch uitgesproken, dat de om standigheden het de liberale partij mogelijk zullen maken-zonder opoffering van begin selen de medewerking te bestendigen aan den regeeringsarbeid. Gisteravond heeft de demissionnaire pre mier Jaspar geconfereerd met de liberale ministers over de voorwaarden van een nieuwe samenwerking. Algemeen gelooft men, dat een accoord tot stand zal komen en onder die omstandigheden zou het mi nisterie het ontslag terugnemen. Hierdoor is de regeeringscrisis naar het schijnt na genoeg opgelost. In de verdeeling der porte feuilles zal wellicht een wijziging plaats hebben. De koning heeft gisteren op hun verzoek een audiëntie toegestaan aan minister Hy- mans en aan burgemeester Max, die de motie opstelde, welke door de Brusselsche liberale federatie is aangenomen. Ook gis teren- behield de koning zich zijn besluit aangaande het demissie-verzoek voor, even als hij dit bij de vorige kabinetscrisis deed; bij die gelegenheid wachtte hij tot de par tijen het eens waren geworden en, toen de regeering vrijwel onveranderd kon worden hersteld, vergenoegde hij zich met een be sluit, waarbij de demissionnaire ministers, in functie bleven. Wat aangaat de stemming onder de Ka tholieken is van belang wat staatsminister Seghers gisteren verklaarde op de verga dering der federatie van katholieke krin gen, die onder zijn leiding bijeenkwam. Hij keurde de politieke reden af, waardoor het mogelijk is, dat onverantwoordelijke poli tieke clubjes hun ministers ten val bren gen. Over het algemeen kwam ook in de pers de meening naar voren, dat de aan leiding tot de crisis betrekkelijk onbedui dend is; de diepere grond moet worden gezocht in de steeds voortdurende mee- ningsverschillen over de taalkwestie. „Tel." DUITSCHLAND LUDENDORFFWAARSCHUWT. Een „bevrijdingsoorlog" zou Duitschland's vernietiging beteekenen. Plotseling is de oud-kwartiermeester-ge neraal Ludendorff weer ten tooneele ver schenen; de Völkische generaal was de laatste jaren steeds weer uit den gezichts kring tusschen de coulissen verdwenen. Zijn eertijds wereldberoemde naam werd nog slechts met een droevig schouderophalen genoemd als die van een wel zeer trieste figuur. Hij treedt thans weer voor het voetlicht met een te Munchen uitgegeven brochure: „Weltkrieg droht" getiteld. Daarin uit hij als deskundige een ern stige waarschuwing naar aanleiding van het dilettantisch gedoe der nationaal-socia- listische leiders, die een tezamen met Ita lië te voeren Duitschen „bevrijdingsoorlog" aanprijzen. Van al die fantasieën van de Hitler's, Dusterbergen en Seldte's die Lu dendorff „gewetenlooze praatjesmakers" en „zwetsende schijnsoldaten" noemt, die soldaatjespeten, blijft onder zijn hanclen niets over, terwijl hij voorspelt, dat van Duitschland en het Duitsohe volk bij zoo'n oorlog niets zal overblijven. Ludendorff neemt aan, dat Frankrijk en zijn bondgenootenBelgië, Polen, Tsjecho- Slowakije en Roemenië niet alleen tegen Duitschland, Italië, H^'garije en Oostenrijk optrekken, maar óok*fegen Engeland (zon der Dominions) en Rusland, die met Duitschland verdragen sloten. Niettemin eindigt de orlog met 'Duitschland's vernie tiging. ENGELAND DE ROUND TABLE CONFERENTIE. Een „hoopvolle atmosfeer". De „lang verwachte dag" voor Br. Indië was gisteren eindelijk aangebrokende round table-conferentie, waarvan 's lands toekomst heeft af te hangen, is begonnen. Engeland's politieke partijen eenerzijds en alle groepn der Indische openbare mee ning de nationalistische congrespartij uitgezonderd anderzijds, zullen over die toekomst beraadslagen, vol goeden wil naar v. alle kanten verzekerd is, om nieuwe banen te openen voor vriendschap, samen werking en saamhoorigheid tusschen moe derland en de rebelsche kolonie. Het St. James'-paleis, waar de round table conferentie plaats vindt, is heerlijk verwarmd, teneinde den Indische bezoe kers, zooveel als doenlijk is, de gestreng heid van den Londenschen winter te tem peren. De „Evening News" is van oordeel, dat óók de politieke atmosfeer rond de confe rentie-tafel zeer gunstig is want en hooge autoriteit heeft haar plechtig verklaard, dat er alle reden is, om met het volste ver trouwen den uitslag der bijeenkomst tege moet te zien. Gistermiddag is de conferentie geopend met een rede van den koning zelf. Een reusachtige menigte stond in de om geving van het hoogerhuis, in welks ko ninklijke galerij de opening plaats zou vin den, om de aankomst der gedelegeerden gade te slaan. De Indische vorsten, die deel uitmaken van de Indische delegaties, waren grooten- deeïs gekleed in prachtige durbar-gewa- den, versierd en bewerkt met kostbare edelsteenen. In totaal waren aanwezig 86 gedelegeer den, waarvan 16 vertegenwoordigers van Indische staten, 57 vertegenwoordigers van het Britsche parlement waartoe o.a. be hoorden de Britsche eerste minister Ram say Mac Donald. Hefc was een plechtig oogenblik, toen om twaalf uur precies de koning binnentrad en naar den troon schreed, begroet door alle aanwezigen, die van hun plaatsen op rezen en bleven staan, zoolang de koning zijn openingsrede uitsprak. De koning zeide het volgende: Het is mij een groote voldoening, in de hoofdstad van mijn rijk welkom te heeten de vertegenwoordigers van vorsten, leiders en volk van Indië en de conferentie in te wijden van hen, met mijn ministers en de vertegenwoordigers der andere partijen, die het parlement vormen. Meer dan eens heeft de souverein histo rische vergaderingen op Indischen bodem bijeen geroepen maar nooit tevoren zijn Britsche en Indische staatslieden en lieer- schers over Indische staten tezamen geko men, als zij thans, op een plaats en rond om een tafel, om te spreken over het toe komstige bestuursbeleid voor Indië, en te zoeken naar een overeenkomst, die als leiddraad kan dienen voor het parlement evenzoo als tot een basis, waarop dit be leid moet tot stand komen. Het is bijna 10 jaar geleden, dat ik in een boodschap aan de Indische wetgevende vergadering wees op de beteekenis van haar instelling en voor den constitueelen vooruitgang van Indië. Tien jaar is slechts een korte spanne tijds in het leven van eiken staat, maar deze laatste decade is getuige geweest, niet alleen in Indië maar in alle staten, die het Britsche gemeenebest vormen, van een versnelling in den groei van de idealen en aspiraties van de nationale gedachte, die eiken gebruikelijken maatstaf trotseert, Het zal dan ook geen verrassing zijn voor de mensohen van deze generatie, dat wat tien jaar geleden overdacht was, thans noodzakelijk opnieuw in oogenschouw moet worden genomen en dat de resultaten van wat tien jaar geleden werd begonnen, thans moeten worden herzien. Ik behoef u niet te wijzen op de belang rijkheid van de taak, die ieder op zich heeft, genomen. Ieder uwer zal er ten zeerste van over tuigd zijn, dat er veel afhangt voor het geheele Britsche gemeenebest van het re sultaat van uw overleg. Den voortgang uwer besprekingen zal ik dan ook met groote belangstelling en sym pathie volgen. VOLKENBOND DE ONTWAPENING. Een gunstige stemming te Genève. In de voorbereidingscommissie van de ontwapeningsconferentie zijn gisteren de discussies over de beperking der militaire uitgaven voortgezet. De discussies bleven een betere stemming vertoonen dan verle den jaar het geval was en bevestigden den indruk, dat men in ieder geval ernstige pogingen doen zal, om nog te komen tot een beperking van he oorlogsmateriaal j langs den indirecten weg. Het denkbeeld van een directe beper king van oorlogsma teiraal, dat door de Ita- liaanscke en Amerikaansche delegatie was aanbevolen en desnoods ook door de En- gelsche zou worden aanvaard, heeft giste ren nog de ondersteuning ontvangen van Litwinoff, prof. Rutgers, de gedelegeerden van Canada en Zweden en met eenig voor behoud ook van den gedelegeerden van Noorwegen. Intusschen is het na de vrij besliste be strijding van dit denkbeeld door Frankrijk, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De minister-crisis in België zal waar schijnlijk spoedig zijn opgelost. De „ronde-tafel" conferentie te Londen geopend. Te Lyon is een gebouw ingestort, waar bij meer dan 50 personen gedood moeten zijn. (Telegrammen). BINNENLAND. Mededeelingen R. K. Staatspartij be treffende de a.s. verkiezingen. (2de blad). Het nieuwe Pachtrecht (1ste en 2de blad). Buitengewone aandeelhoudersvergadering van de „Nieuwe Boerhaave". (Fin. en Eco nomie), 2de blad). Het torendrama te Amsterdam. (Gem. Berichten, 2de blad). MiNiSTER DECKERS te Rotterdam. Woensdagochtend bracht minister Deckers een bezoek aan Rotterdam, waar hij o.a. de torpedojager „Banckert" bezocht. De minister tijdens zijn bezoek op de Banckert. TWEEDE KAMER DE PACHTWET AANGENOMEN. Gelijk te verwachten viel, is de Pacht wet (wijziging Burgerlijk Wetboek) aange nomen. Met groote meerderheid zelfs. Te genover 26 tegenstanders stonden twee en een half maal zooveel voorstanders. De katholieken, socialisten en vrijzinnig-de mocraten hebben allen voorgestemd; even eens do anti-revolutionairen Schouten en Smeenk, de ch ris tel ijk-ni s to r i schen Woit- kamp, Snoeck Henkemans, Slotemakcr de Bruine en mej. Katz en de heer Floris Vos. Tot de tegenstemmers behoorden alle liberalen, de meeste anti-revolutionairen, vijf christelijk-historischen, de communis ten, de Kerstenianen, ds. Lingbeek en de heer Braat. Een ontwerp tot het aangaan van een overeenkomst met de K. P. M. wordt hier na aangenomen met 63 tegen 25 stemmen. DE STAATSBEGROOTING. Eenige practische wenken van dr. Nolens. Beschou wingen van den heer Heems kerk. Antipapisme van ds. Lingbeek. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijks'begrooting. De heer Nolens (R. K.) bespreekt eerst eenige speciale punten. Hij dringt aan op spoed met de verbindenverklaring der collectieve arbeidsovereenkomsten bij Rijkswerken. Spr. acht het onbillijk, dat het Alg. Mijmverkersfonds verstoken is van de Rijksbijdrage krachtens dc Invaliditeits wet. Inzake de salariskwestie zegt hij, dat de salarissen der ambtenaren moeten vol doen aan de behoeften. Het. georganiseerd overleg moet in vollen omvang worden in geschakeld. Bij de betrokkenen bestaat verschil over de beste wijze van verbete ring hunner positie. Indien in rt goc - ganiseerd overleg overeenstemming wordt bereikt adviseert spr. de regeering niet a priori da-ar afwijzend tegenover te staan. Spr. komt vervolgens op de huidige maatschappelijke orde, betoogt dat uitwas sen daarvan dienen te worden afgesneden door wetten, die zedelijke verplichtingen in positieve omzetten. Het economisch liberalisme bestaat alleen nog in theorie. In werkelijkheid is het pseudo-liberalismc. Inzake de socialisatie heeft men in het buitenland ervaringen opgedaan. Wat spr. daarover leest, geeft hem geen lust. daar op in te gaan. De bestrijding der werk loosheid heeft, ook internationaal bespre kingen uitgelokt, doch deze hebben tot heden slechts een theoretische en statis tische waarde gehad. Of de internationale crisis met internationale middelen te be strijden zal zijn, is nog in studie. Van be lang is in ieder geval een goede verstand houding met andere landen, in 't bijzonder met België. Spr. hoopt, dat de hangende vraagstukken met België spoedig opgelost kunnen worden. Waar de werkloosheid een nationaal verschijnsel is, zou het niet juist zijn de lasten daarvan uitsluitend op de gemeert- ten te laten drukken. De dienst der Werk loosheidsverzekering wordt hooglijk ge waardeerd, doch wil hij tot zijn volle ont plooiing komen, dan is een breeders basis noodig dan het Kon. Besluit, waarop die nu berust. Rijk, gemeenten, waterschappen, enz. moeten samenwerken om werkloos heid zooveel mogelijk te voorkomen. On gelooflijk is, dat in de bestekken van som

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1