22ste Jaargang DINSDAG 11 NOVEMBER 1930 No. 6743 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND LUCHTVAART 3)e ftzicbelve 6ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post f2.50 pei kwarta&J f 2 60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pei kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel V oor ingezonden het dubbele van het tarief wordt berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOLKENBOND DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCOMMISSIE. Een compromis over den diensttijd der landmacht De leiders der delegaties van de groote zee mogendheden, Engeland, de Vereenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië, hebben met de des kundigen een vergadering gehouden, om een gemeenschapelijk voorstel te ontwerpen voor de voorbereidende ontwapeningscommissie, dat de uitbreiding der in het verdrag van Washin- ton van 1922 en in het verdrag van Londen van 1930 vervatte beginselen en methodes, voor de beperking der vlootbewapeningen tot de ove- rige bij deze verdragen niet aangesloten kleine re en middelmatige zeemogendheden mogelijk zou maken. Deze besprekingen zullen in den loop der volgende dagen voortgezet worden. De voorbereidende ontwapeningscommissie heeft gistermorgen een compromis-voorstel aangenomen, volgens hetwelk de diensttijd der strijdkrachten van elke verdragsmogelijk heid door de ontwapenoingsconferentie afzon derlijk vastgesteld zal worden. Negentien Sta ten zijn voor dit voorstel opgekomen, o.a. alle groote mogendheden, met uitzondering van Duitschland en Sovjet-Rusland, die zich ont houden hebben. DUITSCHLAND DUITSCHLANDS DEMOCRATISCHE PARTIJ ONTBONDEN. Op den democratischen partijdag te Hann over is Zaterdag j.l. besloten tot ontbinding van de democratische partij. Blijkens nadere berichten luidde het door het partijbestuur gedane en door dë verga dering aangenomen voorstel als volgt: le. De Duitsche democratische partij wordt ontbonden. Het partijvermogen wordt aan de Duitsche staatspartij overgedragen. 3e. Den afdeehngen wordt aanbevolen zich in haar geheel aan te sluiten bij de Duitsche staatspartij. Na de ontbinding van de Duitsche Democra tische Partij is Zondagmorgen, onder voorzit terschap van den Pruisischen minister van Fi nanciën, dr. Hoepfer Aschoff, de stichtingsbij eenkomst gehouden van de Duitsche Staats partij. Dr. Dietrich, de Rijksminister van Finan ciën, zette de taak der Duitsche Staatspartij uiteen. Hij is met groote meerderheid tot voorzitter gekozen. VERLAGING VAN DE PRIJZEN DER LEVENSMIDDELEN TE BERLIJN. Het rijkskabinet zal morgenmiddag weder eens vergaderen over de bestrijding van de werkloosheid en over de kwestie van het dalen der prijzen. Het rijksdepartement van land bouw en voedselvoorziening heeft reeds be paalde voorstellen tot het verlagen der prijzen van brood, vleesch en melk ontworpen. Zoo wordt een verlaging der broodprijzen van 50 op 46 pfenning per brood van 1250 gram voor gesteld. De prijs van varkensvleesch zal met gemiddeld 5 pfennig per pond worden verlaagd De bakkers en slagers hebben zich met deze verlaging vereenigd en hebben zich tevens be reid verklaard in overleg te treden met het departement van handel, indien een stijging der productiekosten een nieuwe verhooging der prijzen noodzakelijk zou maken. De prijs van de melk wordt Maandag met een pfennig verlaagd. Voorloopig zal de ver laging alleen voor Berlijn gelden, doch de be doeling is ze tot het geheele rijk uit te strek ken. Men heeft ook goede hoop de aardappel prijzen zoo spoedig verlaagd te krijgen, dat de menschen er bij het opslaan van hun winter voorraad nog van kunnen profiteeren. Voorts- verwacht men ook onderhandelingen met de winkeliers in koloniale waren. De minister van voedselvoorziening is boven dien voornemens ook den tusschenhandel in zijn actie tot verlaging der prijzen te betrekken. FRANKRIJK. HEVIGE AANVALLEN OP BRIAND Nationalistische bladen beschuldigen hem van verraad. De interpellaties over de buitenlandsche po litiek zijn tot dusver een groote teleurstelling geweest voor de Franscbe nationalisten. Hun verwachting, dat onder den invloed van het resultaat der Duitsche verkiezingen en van de betooging der Stahlhelm-mannen te Coblenz 1 ardieu zich min of meer ostentatief van zijn minister van buitenlandsche zaker. zou afwen den, is teleurgesteld. Zelfs Franklin Bouillon is in zijn rede veel minder vijandig tegenover Briand geweest dan men voorzien had. Onder den invloed van deze teleurstellingen gaan enkele nationalistische bladen thans in hun beschuldigingen legen Briand verder dan ze ooit gegaan zijn en betichten zij hem openlijk van verraad. In de „Action Franijaise" is het een vroegere medewerker van generaali Gallieni, de royalis tische oud-officier Frogé, zwaar gewond in den oorlog, die, met instemming van de hoofdredac teuren Doudet en Mauras, een aanval doet in een ingezonden stuk. Hij schrijft daarin, dat Gallieni in December 1915, toen hij minister van oor og was, telkens constateerde, dat men aan het hof in Athene op de hoogte was van de Fransche militaire plannen, van waar die terstond aan Duitschland werden meegedeeld Gallieni stelde daarop in den ministerraad voor koning Konstantijn gevangen te nemen en op een Fransche kruiser weg te voeren. Briand kwam daartegen met kracht op, en Gallieni moest zijn plan opgeven. Kort daarna, zoo ver volgt F rogé, vernam men aan het ministerie van oorlog, dat Briand nauwe vriendschaps betrekkingen onderhield met iemand aan het hof te Athene, dien hij geregeld ontmoette Gallieni stelde Poincarè daarvan in kennis, maar deze deed niets anders dan Gallieni aanraden wat rust te nemen. Enkele dagen daarna zag Gallieni zich, als gevolg van een geheime campagne in de Kamer en doordat Poincaré hem niet steunde, genoodzaakt zijn ontslag als minister in te dienen. Hij overleed kort daarop als gevolg van een operatie. De brief eindigt met de verzekering, dat indien men nu Briand nog tot President van de Repu bliek zou willen kiezen, hij niet zou ontsnappen aan de gerechtigheid der oud-strijders. In Coty's „Ami du Peuple" en „Figaro" wordt eveneens een felle aanval op Briand gedaan en verzekerd, dat hij, na. in October 1917 Ribot gesproken te hebben over zijn onderhandelingen met von Lancker, via baron Coppée, daarmee is voortgegaan hoewel Ribot hem dit verboden had. Die bewering gaat vooraf aan het betoog, dat Briand sinds den vrede alles gedaan heeft om de Duitschers te bevoordeelen en Frankrijks rechten te laten vallen, en het opschrift van het artikel luidt: „De man van Duitschland aan den Quai d'Orsay". Het valt te begrijpen, dat de Fransche na tionalisten zeer teleurgesteld zijn over het ver loop der interpellaties, waardoor Briand geen oogenblik bedreigd wordt. Maar zoover als thans zijn zij nog nooit gegaan; van opzettelijk verraad was de man van Locarno nog niet be schuldigd. En het gevaar dat dergelijke aantijgingen zou den kunnen leiden tot een aanslag door een of andéren heethoofd, overtuigd dat hij door het uit den weg ruimen van dezen „verrader" zijn vaderland een grooten dienst bewijst, mag niet worden onderschat. z ENGELAND TWEE MINUTEN STILTE. Vodr de twaalfde maal wordt heden de wa penstilstand herdacht. Maar terwijl in de ge allieerde landen, die den oorlog gevoerd heb ben, elk doordrongen is van de beteekenis van dien wijdingsdag, zal wel het meerendeel der genen, die aan de gesneuvelde landszonen den ken ,niet weten hoe toch dat gebruik, twee mi nuten stilte in acht te neïnen, is ontstaan. De zwijgende hulde aan de dooden wordt begre pen, maar men weet over 't algemeen niet, wie de man was, die in een oogenblik van genie deze geste van piëteit bedacht. Het was Edward George Honey, een Austra lisch journalist, die in Augustus 1922 in Enge land in diepe armoede is gestorven. Een kale steen slechts duidt de plek aan, op het kerk hofje te Northwood in Middelesex, waar hij begraven ligt. Honey stelde het denkbeeld voor in de „Lon don Evening News" op 8 Mei 1919, in den tijd toen hij onder den schuilnaam Jarren Forrester artikelen schreef voor de Londensche pers. Hij herinnerde daarbij aan de „bonfires" uit Elizabeth's tijd: een algemeen volksgebruik, om een nationale gebeurtenis waardig te her denken. En hij vroeg: „Kunnen wij niet enkele minuten van de jaren van vrede en geluk waar in wij nu hopen te zijn gekomen, bestemmen voor een zwijgende hulde aan de groote doo den? En dat niet individueel, maar in natio- nalen omvang? Ik vraag vijf luttele minuten vijf zwijgende minuten van nationaal zich- herinneren als eenige, maar heilige concessie" Een onder officieele leiding gehouden proef bewees, dat vijf minuten t- lang zou zijn voor groote menigten, die roerlcfos zouden moeten blijven staan. Men ging met de idee accoord, maar veranderde den tijd tot twee minuten Twee jaar na de aanneming van zijn plan werd Honey tuberculeus en kon hij niet meer in het onderhoud van zich en de zijnen voor zien. Zijn dood werd verhaast door de gevol gen van zijn krijgsdienst. Maar een vriend van Honey heelt getuigd, dat tot zijn smartelijk einde toe zijn ziel werd verlicht door de ge dachte, dat Engeland en ook andere gealli eerde landen zijn denkbeeld hadden overge nomen en verwezenlijkt. JAPAN DE VLOOTUITGAVEN. Na langdurige besprekingen tusschen de mi nisters van marine en financiën werd overeen gekomen om bij wijze van proef een bedrag van 373 millioen jen (een je.i is 1.20) beschik baar te stellen ter dekking van een periode van zes jaar van het aanvullend vlootprogram, terwijl het in verband met het Londensch vloot- verdrag theoretisch voorzien overschot van vijfhonderd millioen jen zal worden gebruikt tot het verlagen van den belastingdruk. De ra mingen, die aan het kabinet zullen worden voorgelegd, omvatten o.a. negentig millioen jen voor ontwikkeling en onderhoud van de ma rineluchtvaart. DE ZEPPELIN BOVEN LIMBURG EEN ONVERWACHTE KOMST. Vannacht van Friedrichshafen gestart. IN DEN VROEGEN MORGEN OVER VENLO, ROERMOND EN MAASTRICHT. Hedennacht om tien over twaalf startte de „Graf Zeppelin", onder leiding van commandant Lehmann, voor een post- vlucht naar Holland. Aan boord bevonden zich 20 passagiers, dn Hen tot de finan- cieele commissie van a Wuertemberg- ache Landdag behooren. De bedoeling was te Venlo post uit te werpen en weer in te laden. Hedenmorgen te ongeveer 6 uur be vond het luchtschip zioh reeds boven Keulen. Begeleid door drie vliegtuigen vloog het luchtschip ongeveer 10 minuten boven de stad, waar men ten zeerste was verrast door dit vroege, en onverwachte bezoek. Op de groote hei te Venlo. Op de groote hei ten Oosten van de stad, was het hedenmorgen in de vroegte bijzonder druk in verband met de ver wachte aankomst van het Duitsche lucht schip „Graf Zeppelin". Honderden perso nen onder welke vele autoriteiten waren naar buiten gegaan om de aankomst van het luchtgevaarte te zien. Te 3 min. vóór 7 kwam de „Graf Zeppelin" in zicht. Een hoera ging op, toen het luchtschip kort daarop boven de groote hei verscheen. Te 7.13 uur heeft de Graf Zeppelin een post zak, wegende ongeveer 15 Kg. aan een pa rachute uitgeworpen. Het luchtschip vloog met geringe vaart over de hei en keerde daarna, terug. Bo ven de hei heeft het luchtschip op onge veer 60 M. hoogte ongeveer 3 minuten na genoeg stilgelegen. Te 7.28 uur werd een kabel uitgeworpen en daarna werd de "Nederlandsche post, omvattende 1300 1400 brieven en briefkaarten opgetrokken. De „Graf Zeppelin" vloog daarna over de stad en verdween in Zuid-Westelijke rich ting. Boven Roermond. Te 8.04 hedenmorgen verscheen het Duit sche luchtschip, komende uit de richting van Venlo, plotseling boven de stad. Het luchtschip vloog zeer langzaam en op be trekkelijk geringe hoogte. Er was zeer groote belangstelling. Het luchtschip ver dween in Zuidelijke richting. Boven Sittard. Geheel onverwachts versoheen heden morgen te 8.25 uur de „Graf Zeppelin" boven Sittard en vloog zeer langzaam op een hoogie van ongeveer 150 M. in de rich ting van de staatsmijn Maurits, waarboven het luchtschip circa 10 minuten bleef stil staan. Daarna vervolgde het zijn tocht en verdween in de richting van Maastricht. Zooals begrijpelijk was de belangstelling zeer groot. Boven Maastricht Hedenmorgen te kwart vóór 9 verscheen het luchtschip boven Maastricht, juist op het uur, dat de scholen en kantoren aan gaan. Er was dan ook groote belangstel ling voor het Duitsche luchtschip. Boven het centrum der stad scheen het alsof het gevaarte even stil bleef hangen en met een grooten boog verdween de „Graf Zeppe lin" over Houthem, St. Gerlach en Valken burg over de Oostgrens in de richting van Aken. DE DO X NAAR ENGELAND. Vlot te Calshot geland. BETEEKENT DEZE VLUCHT EEN MIJLPAAL VOOR DE LUCHTVAART 1 Do DO X werd te Calshot gisteren te 10-25 uur het eerst gesignaleerd. De vlieg- boot werd toen begeleid door gewone en watervliegtuigen. Overal juichten de nieuwsgierigen bij het naderen van het ge vaarte. Te Calshot zelf hadden zich des ochtends vroeg reeds ontelbare menschen verzameld, die eerst teleurgesteld waren bij het ver nemen van het bericht, dat de DO X teruggekeerd was. Toen later evenwel be kend werd, dat er voor den tweeden keer gestart was, arriveerden de belangstellen den spcedig van alle kanten. De streek tus schen Southampton en Calshot was als be zaaid met automobielen, die kiiklustigen vervoerden. De DO X arriveerde, rondvliegende op een hoogte van 250 Meter, boven het v'ieg- station Calshot, en zette nog even koers in de richting Cowes, om kort daarop, te gen de windrichting in, vlot te dalen. Hoewel de DO X een snelheid had van 150 K M., scheen deze, door de enonue groote van het gevaarte, minder en werd dan ook op hoogstens 36 K.M. geschat. On middellijk na de daling op het water kwa men er vaartuigen langszij, om de DO X aan de boei te bevestigen. Kort voor de aankomst van de machine, was ook een der grootste vliegbooten van Southampton opgestegen en had vervol geus koers gezet naar de DO X. Bij de na dering van de DO X gaf de vliegboot lichtsignalen om bij het dalen behulpzaam te zijn. De aankomst had te 3.35 uur Green- wichtijd plaats. Toen de DO X gearriveerd was, begaven zich direct officials van de Roval Atr "Pvirre aan boord om den commandant en ae De- manning te begroeten, die kort daarop, toen de DO X veilig gemeerd lag, aan wal gin een. Na de begroeting aan boord van de DO X namens de Britscbe regeering, zijn de autoriteiten, passagiers en officieren van de DO X aan land gegaan en naar Londen vertrokken. Men meent te weten, dal de vliegboot tot Donderdag in Calshot zal blijven, om dan naar Bordeaux te vertrekken. Dornier verklaarde zeer voldaan te zijn over de wijze waarop het vliegtuig zich gedroeg. Indrukken van passagiers. Lady Drummond Hay, die de reis van de DO X van Londen naar Calshot heeft meegemaakt, vertelt o.a. het volgende: „Wij beleven het begin van een nieuw tijd perk in het wereldverkeer", zei dr. Clau dius Doruier tot mij toen het reusachtige vliegtuig over de bewogen baren scheerde als de zeemeeuwen. Dr. Dornier erkende zich le verheugen bij deze eerste welge slaagde vlucht over de volle zee. Hiermee is de droom van zijn leven werkelijkheid geworden. Ik zelf had hetzelfde gevoel als bij mijn eerste groote Zeppelinvaart in 1928. Dezelfde blijde stemming heerscht in de commando en machinekamers. Een ander overeenkomst is het geveol van vol komen veiligheid en rust, dat over de passagiers komt. Er is nauwelijks een bewe ging te bespeuren en het geweldige la waai der motoren stoorde de gesprekken in de passagiersverblijven geenszins. Een andere deelnemers aan de vlucht, Karl van Wiegand, meldt dat de DO X volkomen rustig lag, ondanks een tegen wind van 50 K.M. per uur. Dr. Dornier maakt met zijn vrouw de reis mee tot Lissabon om te zien hoe deze luchtreis, welke uit zijn brein ontsproten is, zich in de practijk houden zal. Het feit, dat Ita lië twee dezer vliegbooten besteld heeft, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De debatten in de voorbereidende ont wapeningscommissie. De Do X vlot te Calshot in Engeland geland. (Luchtvaart). BINNENLAND. Onverwachte komst van de „Graf Zep pelin" in ons land. Hedenmorgen vroeg over Limburg. heeft de aandacht getrokken in Zuid-S ff.ic wat blijkt uit de tegenwoordigheid van majoor Krakof van het Zuid-Slavische mi nisterie van luchtvaart. Het is een mooie vlucht geweest met prachtig weer. De ontvangst van de DO X door de Engelschen te Calsnot was harte lijk. Dr. Dornier en mevrouw zijn 's avonds als gasten van Lardy SwaythHng naar Londen vertrokken. De DO X zal wel niet voor Donderdag naar Bordeaux vertrekken daar tal van menschen het luohtwonder willen bezichtigen. Beschouwing van majoor Stewart. Naar aanleiding van het bezoek van de DO X aan Calshot wijdt majoor Oliver Ste wart in de „Morning Post" een beschou wing aan dit soort vliegbooten. i Hij wijst er speciaal op, dat men hier te doen heeft met schepen met vleugels, geen vliegtuigen met drijvers en hij voor spelt een gelijke ontwikkeling van de vlieg boot, als heeft plaats gevonden met do ge wone schepen, die steeds in contact met de golven blijven. In verband met de moeilijk heden, die vele staten nog maken ten op zichte van de land-vliegtuigen onze K. L. M. kan er over meespreken is een vliegboot, die de internationale zeeroute kan vliegen, voor alle maritieme mogendhe den met kolonies in ver-verwijderde gebie den van buitengewoon belang. De schrijver zet uiteen, dat voor marine vliegtuigen de periode van proefnemingen voorbij is en zij hun practische bruikbaar heid reeds hebben bewezen. Iets anders is het met de groote vliegbooten, zooals het supermarine-type en de DO X. Er is geen reden om te veronderstellen, dat de grootere afmetingen een hinderpaal zullen vormen en hij geeft zijn volste vertrou wen aan deze vliegende booten van 30 en 40 ton, zoodra de experimenten meer prac tische ervaringen zullen hebben geleverd. Op het oogenblik heeft de groote vlieg boot nog kalm water noodig, om op te stijgen en te dalen, doch eenmaal in de lucht kan zij ook zware stormen trotsee- rcn. Het is al eens gebeurd, dat een vlieg boot bij ruw weer midden op den Atlanti- schen Oceaan heeft moeten da^n en het een week op de golven heeft uitgehouden, zonder schade op te loopen, doch voorloo pig behoort dit nog tot de uitzonderingen De vraag is, aldus majoor Stewart, of zelfs in een meer verwijderde toekomst de vliegboot bij stormweer het op de gol ven zal kunnen uithouden, maar daartegen over staat, dat het risico, als gevolg van motordefect, steeds geringer wordt. Een van de meest opvaFende nieuwighe den is, dat, de romp dienst doet als drij ver, als noodzakelijk constructie-nderdeel van het geheel en als salon voor de passa giers. Het groote gewicht, dat een belem mering zou vormen voor de vliegvelden, is daarentegen geen bezwaar voor de wa tervlakte. Hieruit concludeert majoor Stewart, dat het vervoer van 30 tot 40 pas sagiers tegelijk slechts met watervliegtui gen zal kunnen geschieden. De schrijver besluit met een aansporing ook tot de zeelieden, alle aandacht te wil den aan deze nieuwe belangrijke ontwikke ling van de luchtvaart. DE DO X is uit ons land vertrokk en. Eenige oogenblikken na de start

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1