ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEEL1NG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Dezo rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien aa-gen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Kijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. L van den Abeelen, Willem de Zwijger- laan 25, Oegstgeest; Mevr. Fehmers—Boer Knottnerus, Warmonderweg 37 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930. Feestdag van Maria's bescherming. Daar wij op 7 November gevierd hebben 't feest van onzen eersten Xederlandschen apostel St. Willibrord volg. hierop de metrische vertaling van een latijnsche hymne ter eere van die groote Heilige. Willibrord, gij hebt, dooi 't Geloof te ieeren Eens met- het Kruis ons Vaderland ge teekend, Leidend als 'n herder naar den heil'gen schaapstal Friezen en Zeeuwen. Christus' weerstrever hief de vaan des oproers En, medesleurend jammerlijk uw volk'ren, Bracht hij verwording alom en verwoesting O droeve schade! Gij, die een bron door bidden hebt verkregen Voor uw gezellen, door den dorst gefolterd, Breng ook, wij smeeken 't, bij zoo wreede dwaling Wederom redding. Buig gij de harten en bedwing de geesten, Voer ze, o herder, bekeerd in den schaapsstal, Veilig voor lang hier in den schoot der Moeder, Zalig voor eeuwig. Heilgroet en glorie, kracht ook zij Dengene Die schitt'rend zetelt op den troon des hemels, Heel den wereldloop wijselijk besturend, Een en drievuldig! OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Donderdag 13 November, 's avonds 8.15 uur precies, ledenvergadering. Door om standigheden is het bestuur nog niet in staat te zeggen wat dien avond geboden wordt. Ziet daarom naar de advertentie, die a.s. Dinsdagavond in dit blad zal ver schijnen. Algemeene bestuursvergadering van den Diocesanen R. K. Vrouwenbond Bis dom Haarlem op Maandag 17 November a.s., 's morgens om 11.30 uur, te Amsterdam, in restaurant Fleissig, Warmoesstraat 127. Op deze vergadering zullen twee leden van het Bestuur de afdeeling Leiden ver tegenwoordigen. WIJ MOETEN EEN LEGER VORMEN. Carthago was door de Romeinen over wonnen maar nog niet verdelgd. Toen be gon do beruchte, kortzichtige chauvinist Cato zijn haatcampagne tegen Carthago. Bij elke senaatszitting, bij elke senaats redevoering over welk onderwerp dan ook, voegde Cato dezen slotzin: „Voor 't ove rige, mijne heeren, ben ik van meening, dat Carthago moet verwoest worden". En ze hebben geluisterd, de Romeinen; ze hebben Carthago verwoest. Maar gemak kelijk ging dat niet. Ten uiterste hebben de Carthagers zich verdedigd; alles vooral een vloot ontbrak hun. Hoe kon den ze zich dan verdedigen? Omdat ze twee legers hadden. Een schare dappere mannen maar ook een schare even dap pere vrouwen, die alles veil hadden om haar stad te verdedigen; niet enkel haar gouden sieraden ter bestrijding der oor logskosten maar ze lieten zich de haren zelfs afknippen om daaivan touw te laten vlechten voor de tuigage der schepen. En toch hebben ze verloien. Waarom? Omdat ze te laat op 't uiterste nippertje tot eendrachtige samenwerking kwamen. In gewone omstandigheden was er in Car thago nooit eenheid; nooit samenhoorig- heid; nooit eendracht. De R. K. Vrouwenbond heeft het vorig jaar een circulaire uitgegeven. Daarin lees ikW ij moeten een leger vor men" Ja! Een vrouwenleger Maar wanneer? Ook op 't laatste nip pertje? Als 't ongeloof op 't punt staat kerk en maatschappij te verdelgen! Ja in dien uitersten nood zullen alle katho lieke vrouwen wei meewerken; maar dan is uw samenwerking, hoe heldhaftig ook, te laat. Do it now' Maak nu een vrou wenleger. Niet van 500 katholieke Leid- sche vrouwep maar van 5000. Heusch geloof me wat de hate'ing Cato telkens herhaalde, :s ook de leuze van de kinderen der duisternis: „Ecclesiam esse delea- dam": de kerk moet verdelgd worden. Een vrouwenleger van vijfduizend „man" Onze propagandaelub heeft een hevige actie op touw gezet. Ontvang de dames a.v.p. prettig, zelfs al zoudt ge geen lid van den Vrouwenbond wenschen te wor den. Bedenk, dat dc dames-propagandis ten haar kostbaren tijd haar toch reeds zwaar bezetten tijd ten uwen bate prijs geven. Word lid van den Vrouwenbond. Zoek geen voorwendsel om dezen plicht te ontduiken. Er zijn natuurlijk voorwend sels genoeg. Ge kunt best lid zijn van den Vrouwenbond, ook al zou men u per on geluk op een vergadering niet gegroet hebben. Ge kunt best lid zijn, al begint de ver gadering soms eens vijf minuten later dan aangekondigd werd. Ge kunt best lid zijn, al vereenigt de Vrouwenbond ook zeer terecht alle standen onder zijn vaan. Toen in Carthago de kabeltouwen gewe ven werden van vrouwenharen zaten ook de zacht-gebalsemde haarvlechten der ma tronen tusschen de harde, ongeglansde haren der slavinnen. De Vrouwenbond is geen charitatieve maar een sociale vereeniging. Uw 1.50 is geen aalmoes maar zuiver contributie. En wilt of kunt ge tenslotte de vergade ringen niet bezoeken en 't vereenigings- leven niet meemaken, welnu wordt dan toch lid; dan stelt ge door uw contribu tie 't bestuur althans in staat om grootere actie nog te ontplooien. „Wij moeten een leger vormen, een machtig leger, waartegen een ieder op ziet; e-en vreedzaam leger, dat in liefde en gebed, en gelijk St. Paulus zegt de len denen omgord met waarheid, aangedaan het harnas der gerechtigheid, de voeten geschoeid tot de bereidwilligheid van 't Evangelie des vredes, nemende in alles het schild des Geloofs, getooid met den helm der Zaligheid en het zwaard des Geestes, steeds klaar staat, om aldus op genomen hebbend de wapenrusting Gods ten kwaden dage weerstand te kunnen bieden en, in a'les volmaakt, stand te kunnen houden". Aldus de circulaire. Houdt u gereed. De propagandisten zijn op komst. Zij komen nieuwe recruten wer ven voor ons vrouwenleger. En gij, dames-propagandisten, houdt goeden moed. Laat u niet door teleurstel- fin pen afschrikken. Cherchez la femme. Da- werden Weiber zu Hyanen. R. REIJNEN, Geest. Adviseur. VOOR DE OVERLEDEN LEDEN VAN DEN VROUWENBOND. Novembermaand Dezen maand, waarin wij de gedachte nis vieren van de geloovige zielen, willen wij in ons groot Vrouwenbonds-gezin ook onze dooden bijzonder gedenken. Daarom zal, zooals ieder jaar gebrui kelijk is, wederom in alle parochiekerken een H. Mis worden opgedragen voor de overleden leden van den Vrouwenbond. De data's voor de verschillende paro chies zijn als volgt: St. Jezefkerk, Woensdag 12 Nov. 7 uur. Petruskerk, Vrijdag 14 Nov. 7 uur. Hartebrug, Woensdag 19 Nov. 7 uur. Mon Père, Donderdag 27 Nov., 9 uur. H. M. M. v. d. MEER, Secr.esse. KOOKDEMONSTRATIES. De kookdemonstraties zijn begonnen. Voor onze dames- en jongedamesclubs zijn ze echter uitgesteld tot over drie weken, omdat deze nog niet voltallig zijn. De de monstraties zijn zeer leerzaam en worden op aangename wijze gegeven; bovendien zijn, zooals reeds meermalen is meege deeld, geen kosten aan de deelname ver bonden. Wij sporen ieder, die daarvan nog deel wenscht te nemen aan, zich spoedig bij een der leden van het Bestuur op te geven. Voor zoover nog niet bekend, wordt hierbij medegedeeld, dat de cursus slechts drie avonden duurt. DE KERMIS ten bate v. d. R. K. Ver. „Hulp in do Huis houding en de Baby". Onderafd. v. d. R. K. Vrouwenbond. Komt vriendenschaar, komt bij elkaar De kermis komt maar eens in 't jaarl Welke geniale dichter dit vers gemaakt heeft weet ik niet, doch wel weet ik, dat 't op mij, op 10-jarigen leeftijd indruk schijnt gemaakt te hebben, dat 't mij nu nog zoo vast in 't geheugen ligt. Ik moet u dit toch even vertellen. Naast ons huis was toen destijds een poort, die de „Pappegaaien" poort heette, zeker een schimp op de klappende man nen en vrouwen, die er hun kooitjes had den. In één van die kooitjes woonde de solist van bovengenoemd vers, dat hij altijd begon uit te jubelen 3 dagen voor den toenmaligen kermistijd, terwijl hij z'n wa gentje opknapte, dat op de kermisdagen de kermisgangers en -gangsters tegen- blonk met mooi gepoetste koperen pinnen, waar heerlijke gerookte paling dik en dun en speetjes gebakken paling tusschen la gen te pronken. Die tijd was ook voor ons kinderen een zaligen tijd, toen waren we nog tevreden met één keerije in de draai molen, een zure pijp en een bordje poffer tjes, je kon er gewoon niet van slapen als je er aan dacht, daarom was de afschaf fing der kermis voor ons een groot ver driet. Later werden in besloten kringen of tegen entree kermissen georganiseerd, maar 't was toch nooit zoo, als de oude echte kermis. En toch wil 't bestuur van den R. K. Vrouwenbond „Hulp in de Huis houding en de Baby" probeeren een echte gezellige kermis te houden op 14, 15 en 16 November in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal, voor de groote menschen des avonds en Zaterdag en Zondagmiddag voor de kinderen. Jolig, prettig, gezellig, moet het worden, daaraan kan een ieder medewerken. Vrijdagavond, openingsavond alleen voor genoodigden, donateurs en do natrices, onze Geestelijke Adviseur heeft toegestemd om met een enkel woordje u allen binnen te leiden in de feesthalle, gij zult dus voorgaan in de vreugde en de rij der vermakelijkheden openen. Komt dus allen; u zult er prijs kunnen schieten in de tent van Willem Teil, uw geduld oefe nen met hengelen: In de Leidsche peueraar precies op de minuut af en laat de behen digheid u niet in den steek, dan is wat u ophaalt beslist naar uw zin. De beroem de Jaapie Rikketik zal ook niet ontbreken en nog andere zaken, die de jool en de pret zullen verhoogen. Dan nog de versterken de poffertjes, daar zult u aan smullen, er zal gezorgd worden voor een gezellig zitje en voor uitstekende bediening, zoodat u iederen avond terugkomt, gij geeft ons dan handgeld voor ons doel, 't zal u en ons be slist geluk aan brengen. Zaterdagmiddag, de middag voor het kind 't Podium zal zijn een groote poppen kast vol slapende poppen. Jan Klaassen wordt, wakker gelcrieweld door een zonne straaltje, maar daar hij zich alleen ver veelt maakt hij ze allen wakker, de een krijgt een tik op z'n neus, een ander wordt aan haar been getrokken enz. Kortom als allen wakker zijn maken ze op hun stijve poppenmanier allerhande grinunassen, waar jullie allemaal om zult schateren. Daarna wedstrijden voor jongens en meisjes om aardige prijzen (wie er aan mee wil doen kan een kaartje koopen voor 5 cent aan het posikantoortje, dat ook in de zaal gebouwd zal worden en waar later de prijzen worden afgegeven). Vinden jullie dat leuk of niet? Is dat weer afge- loopen, dan kunnen jullie aasjes scheppen, ballen gooien, touwtje trekken, schieten en poffertjes eten, want van al dat werken krijg je honger, ik wed, dat je maar noode naar huis gaat, want dat beteekent af scheid nemen van pret en jool, en nu een goede raad Spaart alvast van je zakcentjes op, dan behoeven moeder en vader niet alles te betalen en van eigen geld iets afgeven voor een mooi doel, heeft een dubbele verdienste, dat zullen jullie allemaal on dervinden. De entree's worden laag ge steld. Ik wensch jullie dan allemaal veel pleizier, net zooveel pleizier als ik zal hebben, als ik de leuke opgewekte gezicht jes zie van m'n kleine kindervrienijjes en vriendinnetjes. Nu zou ik nog iets willen zeggen over onze loterij. Ik heb mij waarlijk niet ver,gist in uwe offervaardigheid, want. wij hebben pra-cht- prijzen gekregen. Behalve de door ons aan gekochte hoofdprijs, ontvingen we prijzen in zilver, kristal, koper, handwerken, schil derijen, zelfs de kleinste prijs is minstens 2 loten waard. Dat is geen opscheppen, maar waar. Alleen zijn onze loten nog niet allen verkocht' en dat zouden we toch zoo graag willen, dan komen vanzelf bij de uitloting pp den laatsten avond, alle prij zen er uit en gaan er veel gelukkigen naar huis, doch wien het lot niet gunstig is, denke maar: ik heb een Godvallig werk Dus u komt allen Zondagavond 16 No vember en brengt uw loten mede. Worden u dezer dagen nog loten aangeboden, werpt dan het geluk niet van u, maar waegt een kans. Ook nog loten te verkrijgen Hoogen Rijndijk 76 bij ondergeteekende M. SWART. Attentie! De datums der kennis zijn niet zooals op de loten vermeld staan, maar 14, 15, 16 November. ST. ANNA-VEREENtGING. Wat zegt u?. Nooit van gehoord 1 Maar het is toch een liefdadige vereeni ging die reeds dateert van het jaar 1864; dus zij is niet van vandaag of gisteren. Zij is ten nauwste verbonden aan de St. Vincentiu8-Vereeniging, voor welke ver eeniging zij sedert de oprichting kleeding- stukken vervaardigt. Eens in de week is het clubavond. Dan komen de leden gezellig bijeen in de bo venzaal van het Vincentius-gebouw en dan snorren de naaimachines dat het een lust is. Daar worden dan de goederen voor de armen vervaardigd. Een heel enkel keertje gebeurt het wel eens (kwam het maar wat meer voor) dat we wat wollen stof of katoen cadeau krij gen. Dat is dan een bofje voor de Vincen- tius-vereeniging; dan kunnen we die klee- dingstukken gratis!! afleveren, want naai- loon wordt (dat spreekt van zelf) niet in rekening gebracht. Er zijn wel eenige armen, die voor loon, eens per maana, wat naaiwerk mee naar huis krijgen, maar dit naailoon komt uit de kas der St. Anna-vereeniging. Hoe wordt onze kas gevuld? Eerstens door de contributie der leden, verder door de rente van enkele legaatjes en ook door de bijdragen van eenige dona teurs en donatrices. Hier laten wij 'n staat- js volgen over ons afgeloopen vereenigings jaar: November 1929November 1930. In November werd een H. Mis opgedra gen voor de overleden leden en weldoe ners. Met Kerstmis ontvingen de armen die voor de vereeniging naaien 1.als Kerstgave. In Januari werd de Jaarvergadering ge houden waarbij de Directeur onzer ver eeniging, de zeer eerw. heer Pastoor Beu kers, tegenwoordig was. In Februari werden we verrast met de schenking van twee zeer goede gebruikte naaimachines. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIG ING. 1917 (vervolg). 't Was hoogtij en een groot feest op Zondag 15 Juli. (9 Juli is de eigenlijke stichtingsdag der Vereeniging). Een welkom gebeuren voor de leden, in dien ernstigen tijd. Oudergewoonte werd met de indrukwekken- de kerkelijke plechtigheid van gez. H. Mis en H. Communie dit jubilé luisterrijk ingezet. In 't voorbijgaan lasschen wij een aardige bijzon derheid in, die o.i. aan de vergetelheid moet ontrukt. Te allen tijde of er al dan niet een eigen Liedertafel bestond waren er toch minstens een vijftal Gezellen voorhanden, die èn bevoegd èn gaarne genegen waren de ker kelijke gezangen uit te voeren. Deze werden dan uit hoofde hunner relaties op de kerk koren herhaaldelijk en „con amore" in hun taak geassisteerd door heeren zangers, bij voorkeur van St, Petrus, welk koor, ook door het ter leen geven van kerkmuziek en zang boeken, aan de Leidsche Gezellenvereeniging uitnemende diensten heeft bewezen. Van harte gaarne worde dan ook van deze plaats aan koor, bestuur en heeren zangers de oprechte dank betuigd van heel de Gezellenvereeniging. Het algemeen ontbijt zij 't dan ook op zolder liep „vlot" en aangenaam „van stapel". 's Avonds groot feest in de graanbeurs, op geluisterd door vele heeren geestelijken, lot aller vreugde ook de zeereerw. centraal-prae- ses L. Beysens. De onderafdeelingen buiten haar schuld non-actief zijnde, werd ditmaal tooneel en muziek voortreffelijk verzorgd res pectievelijk door de heeren Helman en Van Leeuwen en den heer M. v. Wel. Ongetwijfeld was de kernachtige feestrede van den centraal- praeses het glanspunt van deze volop geslaag de jubilé-viering. De rust van de anders zoo stille Augustus maand wordt even onderbroken door een oogenschijnlijk „alledaagsch" bericht, luidend als volgt: „In het bestuur van de stichting „Herwonnen Levenskracht" zijn als afgevaar digden der St. Jos. Gez. Vereeniging benoemd de heeren A. v. d. Berg en P. v. Berge Hene gouwen. Ons leek echter het „gewone" van dat bericht .beduidend" genoeg om het apart te memoreeren, want.hier blijkt weer zonne klaar, dat het echte Kolpingswcrk zich ook aan onzen tijd prachtig, of liever harmo nisch aanpast. Ook werden in deze maand weer twee typi sche feesten gevierd, die elk voor zich, de ka rakteristiek der Gez. Vereeniging op ongekun stelde wijze demons treeren. Op 1 Augustus n.l., de verjaardag van den eerw. praeses en kort daarna het koperen ambtsfeest van Jac. Gnocchi, den huismeester der Vereeniging. Beide keeren vierde de broederlijke saam- hoorigheid der Gezellen hoogtij en uitte zich spontaan in geschenken, zaalversiering en ver dienstelijke opluistering der respectieve feest avonden. En al wordt dit alles nu „als terloops ver teld, wij vertrouwen er toch vast op, dat de oplettende lezer de beteekenis van deze feiten doorziet en warrdeert. Hem zal dan tevens duidelijk voor den geest blijven, dat als belangrijk neven-doel dezer geschiedenis ons voortdurend streven zal zijn, de mooie opvoedende kracht van het kolpings wcrk te doen uitkomen. De openbare of huishoudelijke viering in November van het 30e jaarfeest is om twee Twee nieuwe leden, de dames M. Wou- terlood en M. Gussenhoven, sloten zich bij onze vereeniging aan. Aan den weled. heer H. Damen werd bij gelegenheid van zijn gouden feest als Vin- centiaan een telegram van gelukwensch gezonden. In Juli werd een H. Mis opgedragen voor de leden en weldoeners der St. Anna- vereeniging. Toen op 11 October 1.1. het Liefdewerk van Kinderbescherming, ressorteerend on der de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Leiden, zijn zilveren bestaans- feest vierde werd met goedkeuring van onzen Directeur besloten aan het Liefde werk een enveloppe met inhoud te over handigen. Het Bestuur was dit jaar als volgt sa mengesteld: Mej. B. Timmermnnn, Pres.; Mej. H. v. d. Meer, Secr.esse; Mevr. M. Laarhoven—Léautaud, Penningm.esse; Mej V. Hollants, le Magazijnmeesteresse; Mej. M. Timmermann, 2e -Magazijnmeesteresse, 't Vereenigingsjaar sluit helaas met een betreurenswaardig feit nl. hot vertrek van Mevr. Laarhoven naar elders; hetgeen voor onze vereeniging het verlies betee kent van een zeer grooten steun bij alle voorkomende werkzaamheden. Hiermede sluiten we ons Jaarverslag, er den wensch bij uitsprekend, dat de leden, gesteund door de hulp van weldadige Ka tholieken, in het nieuw-begonnen winter seizoen nog meer mogen tot stand bren gen voor de armen der St. Vincentius-ver- eeniging. H. M. M. v. d. MEER, Seer. St. An ia-Vereen, aangesloten bij den R. K. Vrouwenbond. geldige redenen achterwege gebleven. Eerstens vanwege de min rooskleurige tijdsomstandig heden, die zich ook in de Gezellen-Vereeni ging pijnlijk deden gevoelen en vervolgens omdat reeds op 15 Juli de plechtige jubilé- viering had plaats gehad. Hopend en vreezend, maar ondanks alles toch eendrachtig samen werkend, beëindigden dan de Leidsche Gezel len hun jubeljaar 1917. DE GEZELLENVEREENIGING ALS OPVOEDKUNDIG INSTITUUT. III. De allereerste opvoeding, die de Gez. Ver. geeft is die tot degelijk Christen, m.a.w. de Gez. Ver. wekt in haar leden op een bewust- levend Christendom. Deze beslist noodzake lijke ondergrond is het juist, die aan de Gez. Ver. de levenssappen schonk om haar leden op te voeden tot degelijke leden van Kerk en Maatschappij. Hoe dat punt wordt uitgewerkt? Daar is op de allereerste plaats de godsdienstige familie gemeenschap. Want juist dit is zoo specifiek in de Gez. Ver., dat zij voor alles wil zijn een echt-katholiek huisgezin, waarin de priester- praeses staat als vader en bekleed met gezag, dat wortelt in de liefde. Dit vaderlijk gezag, dat we alleen maar vinden in de Gez. Ver., is zoo iets bijzonders, dat we het nuttig achten er hier bizondere aandacht aan te schenken. Dui delijk moet het Kolping wel voor den geest hebben gestaan, hoe gezag berustend op zuiver godsdienstigen grondslag, voor alles moest gaan. Immers, wie aan de mannelijke jeugd leiding moet geven, moest voor alles zijn gezag laten gelden en wie is daarvoor beter geschikt dan de priester? Glanst niet om zijn hoofd het heerlijk aureool van eeuwig-priester-zijn 7 Zien we niet juist in den priester de middelaar tus schen God en ons, wereldlingen? En welke jongeman durft niet aan hem vragen te stellen, die hij toch liever niet aan vader of moeder stelt? In den priester zien we echter meer den vader dan den leider. Want Kolping wilde wel gezag, maar het moest wortelen in de liefde, m.a.w, het gezag van den praeses moest ge dragen worden door de liefde. Wat een edele kracht voor ons vereenigingsleven de gezellen- vader is, weten, voelen en begrijpen de gezel len veelal goed; vandaar die eerbied der ge zellen voor hun praeses, die vóór alles priester blijft. Ja, dan begrijpen we ook waarom daar in Keulen op de „Kolpingplatz" dat monument van onzen stichter staat: Kolping met zijn eene hand in die van den gezel, zijn andere hand op diens schouder en met die oogen recht gericht op die van zijn jongen, om te lezen in die ziel, om kracht te geven aan die ziel en den jonge man te zijn tot steun, vol toewijding en liefde. Ja, dan voelen we beter aan hoe deze vereeni- gingsleiding een groote zegen is voor die den levensstrijd moeten doorstaan en hoe deze vorm, eenig in het katholiek-sociaal vereeni gingsleven, van en vóór onzen tijd is. En dit vaderlijk gezag, geworteld in de liefde, zal de grootste kracht der Gezellen-Vereeniging blij ven! S. M. CURSUS SENIOREN. EN COMMISSARISSEN. Door den Centralen Raad worden in de maand December in verschillende centra van ons land cursussen georganiseerd voor Senio ren en Commissarissen om deze leiders in onze Vereenigingen meer bekend te maken met het program onzer Vereeniging en zoo beter be rekend voor hun gewichtige taak. Voor I.eiden en omliggende plaatsen is als plaats van samenkomst aangewezen ons Gezel- lenhuis. De cursus zal geleid worden door pater Biesta, den praeses van de Liebaard te Apel doorn en gegeven worden op Woensdag 3 en 10 December a.s. SENIOREN-RAAD. Op de laatst gehouden Presidenten-vergade ring is besloten tot instelling van een Senio ren-raad bedoeld als een College van Advies van den Centralen Raad. Deze Raad zal be staan uit een achttal Senioren en Commissaris sen uit de verschillende Gezellen-Vereenigin- ^en van ons land. Deze insteling is een navol ging van Duitschland, waar een dergelijk col lege reeds sinds 1928 functioneert. Een dezer Hollandsche Senioren zal dan jaarlijks worden afgevaardigd naar Keulen. Deze Senioren-raad zal uit en door de Com missarissen worden gekozen. Echter deze eer ste maal worden de functionarissen om de vele moeilijkheden aan een keuze verbonden, door den Centralen Raad benoemd. Wij verheugen ons nu te kunnen mededee- len, dat deze week in dit college o.a. is be noemd de Senior onzer Vereeniging. Jurry Vreeburg. Voorzeker een eer voor dezen ijve- rigen en prettigen werker, maar tevens voor onze geheele Leidsche Vereeniging. Eerste ver- eischte immers in de candidaten was: het be zield zijn met den echten Kolpingsgeest. MAANDVERGADERING AFDEELING GEZELLEN. Wij herinneren aan de maandvergadering voor de Gezellen op Dinsdag a.s. te kwart voor negen. Gezien de gestadige groei van het aantal aanwezigen in de zomermaanden mogen wij nu op onze November-bijeenkomst zeker wel een massale opkomst verwachten, vooral ook van onze vele nieuwe leden, flie met deze nuttige instelling nog geen kennis hebben gemaakt. OPVOERING VAN DE ROMAN VAN EEN KRANTENJONGEN. Gelijk genoegzaam bekend wordt bovenge noemd, bij ons Stichtingsfeest met zooveel suc ces opgevoerde tooneelstuk Woennsdag a.s. nog eens herhaald en wel in den Schouwburg. Deze opvoering geschiedt ten bate van het Kempermanfonds tot stichting van eigen Ge- zellenhuis en gaat uit van de Propagandacom- missie Kempermanfonds. Het spreekt alzoo vanzelf dat voor deze opvoeringen geen vrij kaarten worden verstrekt aan de leden der Vereeniging. Kaarten zijn verkrijgbaar bij verschillenda zelateurs en zelatricen, en aan het Gezeller.- huis en bij Van Zwicht, Breestraat 126. Gele genheid tot plaatsbespreken is tevens aan het zelfde laatste huis.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6