DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT De Man van Nergenshuizen ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Luchtkasteel „Es kaïn ein Vo gel gef'ogen" Het was een reusachtige vogel, welke Woensdag langs den Rijn kwam aanvlie gen vanaf de boorden van den Bodensee, het schilderachtige meer op de grens van Duitschland en Zwitserland. 's Werelds grootste vliegboot, de DO X, plaats biedende voor 70 personen, die er alle mogelijke gemakken vinden, en voor meer dan 150 als zij zich met een beschei den plaatsje tevreden -stellenWat 'n won der van techniek, met z'n twaalf ronkende zware motoren. Als een wondervogel uit verre streken, trekkend van het eene werelddeel naar het ander, kwam hij neer strijken te Amsterdam om er even te rus ten. En van heinde en ver stroomde het volk toe om dit wonder te aanschouwen. Het reusachtige vliegschip is in twee verdiepingen verdeeld Vooraan in de be nedenverdieping bevindt zich een kleine cabine van waar men op uiterst gemakke lijke wijze en volgens de nieuwste vindin gen, de positie van het vliegtuig kan be palen. Vlak daarachter komt men in een kleinen, maar gerieflijken rooksalon, welke door vuurvaste schotten van het vliegtuig is afgescheiden. Achter de gang, welke naar builen voert komt men in enkele sa lons voor de passagiers, die ondanks den uiterst lichten bouw, zeer smaakvol en ge makkelijk zijn ingericht. Zeer makkelijke fauteuils in mooie tinten, waarvan in som mige cabines door tusschenschuiving van bankjes gemakkelijk slaapplaatsen kun nen worden gemaakt. Geheel achterin be vinden zich ten slotte nog de toiletten, een geheel elestrisch ingerichte keuken en in het staartstuk ruimte voor bagage. En vooraan in den boeg van de boot, welke boeg ook inderdaad precies den vorm heelt van den voorkant van een schip, bevindt zich nog een anker dat al leen reeds 180 K.G. weegt. Het geheele ondergedeelte heeft een lengte van 24 Meter en biedt ruimte, zoo als gezegd, aan niet minder dan 70 pas sagiers. ïn het bovengedeelte liggen de techni sche cabines. Voorin bevindt zich natuur lijk de cock-pit met een dubbele stuurin richting. Van voren en op zij bestaat de wand van dit gedeelte op de hoogte van het hoofd geheel uit breede ramen, slechts door smalle spanten gescheiden, zoodat 't zicht werkelijk buitengewoon is. Het is- on- noodig te zeggen dat deze cabine voor zien is van de meest moderne hulpmidde len, die men zich maar denken kan. Vlak achter de cock-pit bevindt zich de navigatie-cabine, met de noodige kaarten- tafels en kasten, kompassen, chronnmef ers enz. In het achtergedeelte van het boven dek vinden we vervolgens de machine ruimte en daarachter de zeer modern in gerichte cabine van den „funk-offizier". den marconist. Het is in één woord een luchtkasteel, maar een, die tastbare vormen heeft en werkelijkheid is. Een nieuwe keizer. Evenals wij ons verheugen over de komst van een reuzen vliegboot, zoo doet het ons ook goed een nieuwe groote ster te zien ver schijnen aan den sterrenhemel der vorsten. Er is weer eens een nieuwe keizer ge kroond. Zoo iets gebeurt niet eiken dag in d>.ze democratische tijden. De keizers van te genwoordig zijn met een kaarsje te zoe ken. Wie er een wil zien een echte, geeD ex-keizer moet naar verre landen trek ken, Japan heeft er nog een, en 'hans is er sinds Zondag een kers-versche in Abes- sinië. Het is Z. M. Haile Selassie I, vroeger Bas Tafari geheeten, een man met een baard van roet en een krullebol als Zwar te Piet. Eenige jaren geleden is hij op reis ge weest in Europa en heeft zelfs Amsterdam bezocht, als wij ons goed herinneren, zoo dat hij voor ons geen onbekende groot heid is. Abessinië is nog van ouds een Christen land, reeds in de vierde eeuw kreeg het Christendom er vasten voet. Later is de ketterij der Monophysieten er doorgedron gen en zoo is de Christengodsdienst meer en meer afgedwaald. Eeuwen lang is dit Christenrijk van de rest van de wereld af gesloten geweest, totdat men het in het laatst van de Middeleeuwen weer ontdekte. In de 15e eeuw onderhielden de Portugee- zen drukke handelsbetrekkingen met Abes sinië. In de 17e en 18e eeuw was het rijk verdeeld in verschillende koninkrijkjes, die met elkander om den voorrang streden. Dit duurde tot het begin van de vorige eeuw, toen Lidj Kassa, een zoon van een plaatselijk hoofd van Kwara, in het Wes ten van Amhara, geleidelijk de macht wist ie veroveren en zich als Theodorus III tot koning der koningen uitriep. Alleen Sjoa, waar Se'la Selassie een krachtig en welda dig bewind uitfoedende, was nog niet aan Theodorus' macht onderworpen. In 1855 trok Theodoor tegen Sjoa, waar toen Sella Selassie's oudste zoon Haile Me'ikot re geerde, op. Deze stierf in den veldtocht en droeg zijn waardigheid op aan zijn elf jarigen zoon Menelik, die echter door Theodoor gevangen genomen werd en in diens dienst werd opgevoed. Toen Theo door in 18fi5 met de Engelsche overhoop lag, wist Menelik te ontluchten. Hij werd koning van Sjoa en bracht het, na den dood van keizer Jchannes, Theodorus' op volger, op zijn beurt tol koning der konin gen. Hij voerde een zegevierenden oorlog tegen de Italianen en bracht zijn land tot eenheid, rust en bloei. Toen keizer Menelik in 1913 stierf, viel het rijk der koninkrij ken, dat in zijn machtige handen tot een stevig keizerrijk was gesmeed, -veer in een chaos uiteen. In 1917 werd Judith, Menelik's dochter, tot keizerin uil geroepen en gekroond en haar neef Ras Tafari werd benoemd tot re gent en troonopvolger. Keizerin Judith stieif in April van dit jaar en Zondag j.l. is de nieuwe keizer plechtig te Addis Abe ba gekroond. Ook de Paus was vertegen woordigd en stuurde hem een cadeautje. Als regent heeft de tegenwoordige kei zer reeds veel voor Abessinic gedaan. Hij is een krachtig vorst en aan vele misstan den heeft hij een einde gemaakt. Sinds „1923 is Abessinië lid van den Volken bond. Nog een luchtkasteel? Deze week heeft het Engelsche Lagerhuis, al thans een groot gedee'te daarvan, zijn misnoegen uitgesproken over het in gebre ke blijven der arbeidersregeering om bet probleem der werkloosheid op te lossen De liberalen zijn toen voor den dag g"kc- men met een groot program, dat werk voor spiegelt aan niet minder dan 700.000 men- schen. Er zijn echter meer dan 2 millioen werkloozen. Voor dit plan is een buiten gewone leening noodig van 250 nillioen pond sterling, waarvan -Heen 100 mi'lioen pond sterling voor de ontwikkeling van den landbouw bestemd zou moeten v orden, voornamelijk tot oprichting van 100,000 ge zinsboerderijen. Dit lijkt een zwak punt om verschillende redenen. De kranten staan vol over den nood van de 'andbou- wers en het is geen aanlokkelijk vooruit zicht voor werkloozen uit; fabrieksdistric ten en groote steden om bard te moeten werken zonder kans op een. behoorlijk stuk brood. Er is in alle landen eer een trék van hot land naar de steden merkbaar en men ziet dat menschen van buiten wan neer zij eenmaal aan het groote stadsle ven met zijn afwisseling en verstrooiing, de korte werktijden enz. gewend zijn, meest al niet .te bewegen zijn naar het platte land, waar hen in den winter lange uren van verveling wachten, terug te gaan. Het liberale program voorziet blijkbaar dat zulke bedenkingen tegen het plan zullen worden ingebracht worden en loopt hierop vooruit door op te merken: „De boer op een gezinsboerderij moge, in zekere sei zoenen, langere uren maken, maar hij is niet meer van de arbeidsmarkt afhankelijk, hij is zijn eigen werkgever, hij en zijn ge zin leven in de gezondste omstandigheden en in de moderne wereld hebben zij facili teiten voor vermaak en ontspanning in de radio, goedkoope boeken en kranten, de bioscoop en goedkoop vervoer, welke en kele jaren geleden niet bestonden. Wan neer de prijzen slecht zijn, kan hij welis waar weinig overhouden, maar hij heeft althans werk en den kost. Een plattelands bevolking met boeren die aan het hoofd van een gezin staan, is een gezonde maat schappelijke grondslag voor een democra- tischen staat." Een optimistische verwach ting, die nog door de feiten geslaafd zou moeten worden. Als het niet jelukt, den trek naar de steden in omgekeerde richting te leiden, zijn de 100 millioen pond stelling weggegooid geld. Verkiezingen in de V. S. Deze week zijn er verkiezingen geweest in de V. S. voor hel Huis van Afgevaardigden en voor een derde gedeelte van den Senaat. Deze verkiezingen zijn uitgeloopen op een nederlaag van het Hoover-bewind. De aan het roer staande republikeinsche par tij heeft heel wat zeteltjes moeten af staan aan de democraten, die tegenstan ders zijn ran de lariefwetlen en van het drankverbod. De meerderheid hebben de democraten echter niet weten te verove ren, doch zij zijn er bijna. Er is dan ook groote kans dat het den democraten in 1923 gelukken zal het presi dentschap te veroveren. ïntusschen mogen we aan deze verkie zingen van niet-Amerikaansch standpunt gezien, niet a! te veel beteekenis hechten, schrijft het „Hb'd." De verschillen tussohen de beide groote partijen, die in de Ver- eenigde Sla ten elkander de macht betwis ten, zijn gering. Men moet aan den partij strijd in de Vereenigde Staten geen Euro- peeschen maatstaf aanleggen. Want gelijk Amerika een zeer bijzondere pesilie in neemt, omdat hier het twee partijensielsel zich kon handhaven, en geen andere par tij, ook niet de socialistische, zich tot dus ver naast de beide groote partijen heeft kunr.en doen gelden, zoo doet zich in de Verceoigde Staten ook het merkwaardige verschijnsel voor, dat de programma's dier beide groote, elkaar de macht betwistende partijen, vrijwel parallel loopen en de be langrijke politieke meeningsverschillen in de partijen onderling tct uiting komen. De politieke tegenstellingen bestian in de partijen, niet tusschen de partijen. Een wel zeer zonderlinge po'itieke situatie!! Zoo zag men dan ook herhaaldelijk dat de pro gressieve republikeinen in het congres met de democraten legen de republikeinsche regeering stemden. Die regeering is nu wel in een zeer zwakke positie gekomen, maar overigens zal men van den invloed van het verkie zingsresultaat waarbij ook het vraag stuk van het drankverbod een zeer belang rijke factor is geweest niet veel moe ten verwachten. En zijn beteekenis is dan ook in hoofdzaak symptomatisch: de groo te beslissing zal eerst over twee jaren val len. „Welk een heerlijke uitvinding is de radio toch. Denk eens aan de ellendige jazz-muziek, de droge declamaties, de ver velende redevoeringen en het kattenge- jank, waaraan men zich onttrekken kan, eenvoudig door aan een knopje te draaien" R. K. FEDERATIE. Overzicht. De kans op het slagen van den komen den voetbal-Zondag is heel wat grooter dan vorige week. 't Is nu ideaal voetbalweer, en hoewel de velden door de vele regens nog wel wat zwaar te bespelen zullen zijn kunnen we toch aannemen, dat de vastge stelde wedstrijden thans, onvoorziene om standigheden voorbehouden, doorgang zui len vinden. Er is overigens in onze omgeving weinig te doen. Behalve Teijlingen en Blauw Zwart hebben alle clubs uit-wed strijden. We weten overigens niet welke van de twee clubs der eerste klasse E. morgen de zwaarste tegenpartij zal hebben. 't Moge waar zijn, dat Lisse tot heden weinig presteerde, ook de Beverwijkers brachten er nog niet veel van terecht en als we hun doelcijfers zien (515) dan moeten we daaruit concludecren, dat deze club heel wat minder sterk is dan vorig seizoen. Wie weet waartoe Lisse, met wat goeden wil nog in staat is. S. J. C. heeft het in Heemstede tegen H. B. C. zeker niet minder gemakkelijk. De Heemsteedsche club heeft er ook dit seizoen weer echt zin in en in de drie gespeelde wedstrijden werd nog slechts één punt verloren, 't Zal voor de Noordwijkers dus aanpakken zijn, maar we voorzien toch wel een kleine nederlaag. De groote strijd in deze afdeeling wordt in Delft tusschen D. H. L. en T. Y. B. B. gespeeld. Voor de Hollandsche Leeuw een mooie ge egenheid om haar achterstand van een punt in een dito voorsprong om te zetten. Leonidas tenslotte kan thuis eindelijk de eerste overwinning behalen op Graaf Willem, dat tot heden nog niets pres teerde. In de tweede klasse O. gaat Leiden op bezoek bij Graaf Floris. De Hagenaars staan er beter voor dan de roodzwarten en 't is nu alleen maar de vraag, of deze ein delijk weer eens volledig zullen kunnen uitkomen. Alleen in dat geval geven we hun wel een kansje op een gelijk spel. Teijlingen ontvangt thuis Lenig en Snel, welke club nog geen enkel punt wist te be halen. Dat zegt reeds voldoende, dat de Sassenheimers deze gelegenheid zu''en be nutten om hun mooie positie te handha ven en wellicht te verbeteren, indien de Spartaan morgen zou sneuvelen tegen de Duiven. Blauw Zwart krijgt thuis een lastigen wedstrijd tegen Excelsior, 't Is waar, de Schiedammers zijn ook reeds enkele pun ten kwijt geraakt, doch zij lijken ons toch sterker dan de Wassenaarsche club. R. K. S. V. „Leiden". Ons eerste elftal is de gast van Graaf Floris V. Wat zal het worden? Zal de ge dwongen rust vanwege den regen der laat ste weken ten goede of ten kwade komen van het elftal? In ieder geval is ons eerste elftal weer in de kunst. Geen enkele in valler tellen we morgen, dus de kans om te winnen is groot. Vertrek van de Kore- vaarstraat met de blauwe tram om 12.45 uur. Het 2de elftal speelt om 2 uur op eigen terrein tegen S. J. C. II. Deze wedstrijd kan gewonnen worden. Als het 2de elftal compleet is twujfelen wij daaraan niet, hoe wel S. J. C. niet mag worden onderschat. Dus. jongens, vanaf het begin er op zit ten. Zorgt dat jullie op tijd aanwezig zijt, opdat de wedstrijd op tijd begint. Leiden III speelt thuis om 12 uur tegen Lisse IV. Ook hier zal er van het begin af aan, flink moeten worden aangepakt, want Lisse laat niet makkelijk winnen. En de „Leiden"-spe'ers zullen er alles op zet ten, dat zij toch minstens de thuiswedstrij den winnen. Wij verzoeken allen op tijd aanwezig te zijn, want anders kan Leiden II niet op tijd beginnen. De Junioren uit Leiden gaan op bezoek te Alp hen om de Alphensche Boys te be kampen. Als alle spelers aanwezig zijn, dat het „Leiden"-e!ftal compleet is, dan geven wij jullie de kans. De Junioren staan altijd nog hoog aangeschreven. A'len present en op tijd, dat is om half twaalf, aan het eind van de Hoogewoerd, dan kunnen jullie gezamenlijk per fiets naar Alphen. Bij eventueele afkeuringen van de ter reinen, worden de spelers er nog aan her innerd, dat zij daarvan kennis kunnen nemen bij den heer Meys, Doezastraat en bij den heer Jac. Janson, Pieterskerk hof 30. R. K. Sportvoreeniging Teijlingen. A.s. Zondag om 2 uur Teijlingen ILe nig en Snel I. Dit is voor Teijlingen een onbekende tegenstander daar zij nimmer elkaar ontmoet hebben. Wat de uitslag zal zijn is moeilijk te voorspollen. Alleen we ten wij, dat BI. Zwart I verloor van L. en Sn. en Teijlingen speelde gelijk; dus Teij lingen denk er maar niet te gemakkelijk over! Om 12 uur komt Teijlingen III ook nog eens in 't veld en wel tegen St. Bernar- dus II. Beide Junioren-elftallen spelen uit, elf tal A tegen V. V. B. I om 1 uur te Hazers- woude. Elftal B tegen S. N. A. I, ook om 1 uur te Stompwijk. Gezamenlijk vertrek per auto om 11.30 uur vanaf K. S. A. gebouw. Denkt allen eraan om op tijd aanwezig te zijn! Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Valkenburg—Grevenbicht; R. K. V. V. L. Harsana; KimbriaHelios; Caesar Chèvremont; O. V. C.R. K. O. N. S.: V. V. H.Sit-t. Boys. Eerste klasse B. D. E. V.—Gennep; R. K. T. V. V.— Venlo; UnionKolping; Wilhelmina Venl. Boys. Eerste klasse D. WilskrachtV. I. O.; De MeerV. V. Z. Eerste klasse E. D. H L.-T. Y. B. B.; H. B. C.—S. J. C.; LeonidasGraaf Willem; D. E. M.Lisse. Tweede klasse O. SpartaanDuiven; Teijlingen—Lenig en Snel; Blauw ZwartExcelsior; Graaf Floris—Leiden. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportveroeniging 0. V. V. A.s. Zondag speelt het eerste elftal een competitiewedstrijd tegen H. B. C. III uit Heemstede. De sterkte van deze vereeni- ging is nu niet bepaald uit te maken, daar de resultaten van de gespeelde wedstrij den zeer wisselvallig zijn. Onze jongens dienen dus terdege op hun tellen te passen om een verrassing te voorkomen. Wanneer er van het begin af ernstig en goed wordt aangepakt geven wij onzen jongens een heel klein kansje op een overwinning. De wedstrijd zal in ieder geval wel de moeite waard zijn om aan te zien, en ^ij ver wachten een groot aantal supporters, die onze jongens komen aanmoedigen. De wedstrijd begint om half drie op het O. V. V.-terrein. De Junioren krijgen be zoek van het pas-opgerichte Leidsche Rood-Wit. Reeds eerder ontmoette beide ploegen elkaar en toen liep het voor onze jongens op een debficle uit; een 70 ne derlaag was het resultaat. Zondag a.s. is er gelegenheid om te too- nen of Rood-Wit nu werkelijk zoo sterk is. Komt jongens, zet je beste beentje voor en al behoeft er nu niet direct gewonnen te worden, laat de nederlaag in ieder ge val eervol zijn. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Indien de regen wederom geen spelbre ker wordt, zullen Zondag wederom de drie senioren elftallen van A. V. V. voor de competitie in actie zijn. Het lo elftal ontvangt op eigen terrein om 2.30 uur L. en Sn. II uit Den Haag. De le elftallers kunnen uit dezen wedstrijd wel één puntje halen, tenminste daar re kenen wij vast op, doch dan moet er ook terdege aangepakt worden, want L. en S. heeft een elftal, dat niet gemakkelijk te overwinnen is en alles zal doen de beide puntjes mede te nemen naar het Haagje. We zullen heb maar op een gelijk spel houden. Het 2e elftal trekt naar Den Haag om FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. Ritchie knikte, ,,'t Is zeer goed mogelijk", zei hij. „Een of andere sohok is misschien juist datgene, wat hij noodig had, alhoewc.T het een paardenmiddel is en zeer ge waagd. En waar is de dief gebleven?" „Die is, jammer genoeg, ontsnapt' zei ik. ,,'b Is een buitengewoon geval, omdat ik hem door bemiddeling van Seagrave heb ge kregen, en de getuigen uitstekend waren. Ik ga er nu direct heen om mijn beklag te doen." „Dat zou ik zeker", zei Ritchie en wat meer is, ik zou de zaak in handen van de politie geven." „Dat zal ik zeker", zei ik hartelijk in stemmend, ofschoon dit het laatste was, wat ik van plan was te doen. En met <iit extra leugentje ging ik den geneesneer voor naar beneden. Het nachtelijk avontuur scheen in het geheel geen nadeehge uitwerking op hem gehad te hebben, want wij vonden den dapperen Milford in bed opzitten, bezig met veel eetlust een bord broodpap te ver werken. „Zoo, Milford", zei ik, „dat ziet er hoop vol uit." De trouwe kerel grinnikte. „Ik gevoel mij werkelijk veel beter vandaag," mijnheer, ik geloof, dat ik wel kan opstaan en weer aan het werk gaan." „Ik weet niet, wat ik er van denken moet", lachte de dokter, „maar het schijnt, dat jouw gestel behoefte heeft om met in brekers te worstelen, laat mij je pols eens voelen." De verpleegster, die inmiddels het ledi ge bord had weggenomen, deelde mede, dat de patiënt direct nadat hij naar bed was gebracht in slaap was gevallen en ge durende den nacht geen enkele maal was wakker geworden. „O, hij is ontegenzeggelijk veel beter", verklaarde de dokter. „Ik geloof werkelijk, dat het hem goed zal doen, als hij opstaat. Natuurlijk moet hij de eerste paar dagen rust houden, maar overigens kunnen wij hem voor genezen beschouwen. Als ik in het vervolg weer zoo'n twijfelachtig geval moet behandelen, zal ik 's nachts een in breker zenden." Nog grinnikend om zijn eigen grap, volg- hij .mij naar boven. „De patiënt is prac- tisch weer geheel hersteldde pols is nog een beetje flauw, maar voor de rest ver toont er zich niets abnormaals. Het be wijst juist de stelling, dat een plotselinge schok in gevallen van inzinking verrassen de resultaten kan opleveren. Wat ik zeg gen wil, ik heb vanmorgen het analytisch rapport ontvangen." „O, ja?" zei ik. „En wat was het?" De dokter fronste zijn voorhoofd. „Ja, het is zeer eigenaardig, maar de chemicus erkent, dat hij op een dwaalspoor is. Er zijn duidelijke kenteekenen van een plant aardig gif, maar het reageert op geen van de gebruikelijke proeven. Hij zet echter zijn proefnemingen verder voort en ik ver wacht spoedig wel meer van hem te hoo- ren." „U moet het mij beslist laten weten", zei ik onbeschaamd, „want ik wil deze zaak grondig onderzoeken." Met de belofte, dat hij aan mijn verlan gen zou voldoen en na mij gefeliciteert te hebben met de ontdekking van den inbre ker, vertrok de eerbierwaardige man. Wat zijn persoonlijke opinie over mijn huishou den moet geweest zijn, daar gevoel ik niet veel voor, mij in te verdiepen, maar aan gezien hij geen plan scheen te hebben, er bij de politie rapport van te maken, verge noegde ik er mij mede, de zaak te laten zooals zij was. Voor ik uitging om een hartig woordje met de firma Seagrave te spreken, gaf ik het kamermeisje last, dat indien Billy Lo- gaan opbelde of hier kwam, zij hem moest zeggen, dat ik den gehee'en middag thuis was. Vervolgens wapende ik mij met niijn degenstok en ging naar Hanover-Square. Zooals men zich kan voorstellen, had ik het vaste voornemen, dien deftigen ouden heer eens duchtig de les te lezen, voor den dienst, welken hij mij bewezen had, om een inbreker in mijn huis te brengen. Maar zooals men weet, heeft een zeker filosoof opgemerkt: „om te twisten zijn er twee noodig." Het is echter een onmogelijkheid, ruzie te maken met een aardworm en mijnheer Seagrave kwam dit schepsel meer nabij, dan wie ik ooit in mijn veel be wogen leven ontmoet heb. Zoodra ik zijn kantoor binnenkwam, overviel hij mij me' zulke nederige verontschuldigingen, dat mijn overigens zeer ontwikkeld talent voor standjesmaken geen kans zag, zich te ont plooien. „U heeft zeker mijn brief ontvangen, mijnheer Northcote. Ik kan U niet zeggen( hoe terneergeslagen ik ben, dat zoo iets bij onze firma heeft kunnen gebeuren. Ik kar dan ook niets anders doen, dan U namens onze firma onze meest nederige vcront schuldigingen aanbieden. Ik hoop alleen, dat er geen onaangenaamheden het ge volg van zijn geweest. Wat de schurk voor bedoeling had, mag de hemel weten. Ik...." „Hoor eens hier, mijnheer Seagrave", viel ik hem in de rede, „waar, voor den duivel staat U toch over te praten. Ik heb geen brief van U ontvangen." „Dan was U waarschijnlijk juist op weg hierheen", stamelde hij, terwijl hij stond te beven als een juffershondje; „onze be diende is ongeveer een kwartier geleden met den brief naar U vertrokken. De zaak is deze: Wij vernamen vanmorgen van Sir Henry Tregattock, dat hij in het geheel niets van Francis afwist. We hadden hem gisteren geschreven, om hem te verzoeken, de telefonische inlichtingen betreffende Francis, schriftelijk te willen bevestigen, en in antwoord daarop verklaarde hij, dat hij niet begreep, waarover wij het hadden Hij had nooit een huisknecht gehad, die zoo heette en ook met ons absoluut niet getelefoneerd. Het is weergaloos, verbijste rend, ongeloof el ijk en het lijdt geen twijfel, dat iemands anders in zijn naam heeft ge telefoneerd. Indien het echter geen onaan gename gevolgen heeft gehad." Ik onderbrak hem met een sarcastisch lachen. „Onaangename gevolgen 1" schreeuw de ik. „Is U er zich wel van bewust, mijn heer Seagrave, dat de man, dien U gis- terrein mijn huis bracht, niet alken dezen naoht een poging tot diefstal deed, doch bovendien trachte mij te vermoorden Wanneer ik zou zeggen, dat mijnheer Seagrave in zwijm viel, zou dit een on voldoende wedergave van het feit zijn. Ik kan er geen ander uitdrukking voor vin den dan: hij verstnndbeeldde. Zijn gelaat werd aschgrauw, zijn wenkbrauwen trok ken bovenmatig omhoog en zijn oogen slo ten zich. Zoo bleef hij eenige oogenblikken stokstijf absoluut bewegingloos staan. Om er een einde aan te maken, schud de ik hem ten slotte flink bij zijn rechter schouder. Dit bracht hem tot de werkelijk heid terug en toen begon hij allerakeligst te kreunen. „O, hemel o, hemelwaren do eer ste woorden welke hij uitte en hij bracht ze zoo blatend ten gehoore, dat zelfs de meest verliefde geit het hem niet zou ver beterd hebben. ,,'t Is vreeselijk, mijnheer, verschrikke lijk", jankte hij vervolgens. „O, mijnheer, zooiets is, zoolang onze firma bestaat nog nooit voorgekomen. Het zal ons ruineeren, als het bekend wordt, absoluut ruinee ren 1" Zijn eerlijk ego,sme vond ik vermakelijke „Ik geloof niet, dat het voordee'ig voor U zou zijn, maar waarom zou het bekend moeten worden?" Ik zag een straal van hoop zijn treurig gelaat verhelderen. „Kijk eens", zei ik. „Zooals de raak nu staat, ben ik er sterk tegen, om er publi citeit aan te geven. In de eerste plaats heb ik het te druk, om er mij mede te bemoeien. De dief is weg en toevallig is er geen on geluk gebeurd. Ik heb er een hekel aan, dat er den geheelen dag alle mogelijke menschen van de politie door en om mijn huis loopen te zoeken." (Dit was maar al te waar). „Maar U moogt in het vervolg wel voorzichtiger zijn", zeï ik ernstiger dan ik hefc meende. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13