UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ACADEMIENIEUWS SPORT TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 6 Nov. 1930, medegedeeld door he: Kon. Ned. Meteor. Instituut, te De Bildt: Hoogste barometerst.: 759.3 te Weenen. Laagste barometerst.: 742.1 te Brest. Verwachting tot den avond van 7 Nov.: Voor het Noorden: zwakke tot matige Oostelijke wind. Licht bewolkt. Waarschijn lijk droog. Zelfde temperatuur. Voor het Zuiden: Matige in het Wes ten wellicht toenemende Oostelijke wind. Toenemende bewolking met kans op eeni ge regen. Iets zachter, vooral des nachts. LUCHTTEMPERATUUR: 7.2 gr. C. LI üit 0-3 VOOR F'ETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 4.50 uur tot Vrijdag 6.36 uur. HET LEVEN DER ZEEEN VAN DE INDISCHE ARCHIPEL. Lezing van dr. H. Boschma. Als derde van de reeks hield dr. H. Boschma gisteren een voordracht over enkele bijzonderheden van het leven der zeeën van den Indischen Archipel, waar bij lichtbeelden werden vertoond van een aantal der besproken planten en dieren. Het onderstaande geeft een kort overzicht van het behandelde onderwerp. Nederlaridsch Indië is een gebied met zeer ongelijksoortige zeeën. Tn het Westen, tussehen de drie groote Soenda eilanden, ligt de ondiepe Ja va-zee; in het Zuid-Oos ten bevindt zich een dergelijk gedeelte,„de Arafoera zee, tussehen Timor, Nieuw Gui nea en het vasteland van Australië. Ten Noorden, Oosten en Zuiden van Celebes vindt men een aantal diepe bekkens, die van de oceanen en van elkaar door betrek kelijk ondiepe drempels zijn gescheiden. Tenslotte komen aan de randen van den Archipel enkele zeer diejDe gedeelten voor (ten Zuiden van Java en ten Noorden van de Molukken). Het is begrijpelijk, dat die verschillende gebieden althans ten deele bevolkt zijn met organismen van verschil lenden aard. Wat men tegenwoordig weet van de biologie der zeeën van Neder- landsch Indië, is, vooral wat betreft het leven in de diepte gedéelten, bekend gewor den door voor dat doel uitgeruste expedi ties. Behalve uit de gegevens van enkele buitenlandsche, die slechts een klein deel van den Archipel exploreerden, is de te genwoordige kennis van de organismen der zee in het gebied grootendeels bekend ge worden door de resultaten van de Siboga expeditie, die werkzaam was in het Oos telijke gedeelte van den archipel, in 1899 en 1900. Tegenwoordig is (sinds anderhalf jaar) de Snellius expeditie bezig met het onderzoek van de zeeën van het Oostelij ke gedeelte van Nederlandsch Indië; het werk van deze expeditie bestaat in de eer ste plaats uit onderzoekingen over de physische en chemische eigenschappen en de beweging van het zeewater, terwijl te vens het bodem relief van de bekkens nauwkeurig wordt onderzocht. Onderzoek op biologisch gebied is hierbij een punt van ondergeschikten aard, maar behalve de gegevens, die verkregen zullen wor den uit het verzamelde materiaal van planten en dieren, zullen ook de uitkom sten op oceanographisoh gebied van be lang zijn voor onze kennis van de biolo gie der zeeën, daar zij de omstandigheden leeren kennen, waaronder de organismen leven. Van de factoren, die van belang zijn voor de organismen der zee, nemen vooral vier een belangrijke plaats in: het licht, de temperatuur, het voedsel en de aard van den bodem der zee, zooals spr. nader in den breede uiteenzette. Zedelijke verbetering van gevangenen. Aan het jaarverslag over 1929 der af- deeling Leiden van het Nederlandsch Ge nootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen is het volgende ontleend: Mr. P. A. van Toorenburg trad uit het bestuur. In de vacature, door zijn vertrek ontstaan, is nog niet voorzien. Het Bestuur was op 31 December 1929 samengesteld uit: Ds. Joh. W. Groot Enzerink, Voorzit ter; Mevr. de Wed. Prof. L. W. E. Vürt- heim-Valk, Oegstgeest; Dr. A. Gans; Dr. J. B. F. Rassers; Mr. Dr. J. Schokking, Katwijk; P. C. G. A. Wijkmans, Secretaris Penningmeester, De Laat de Kanterstraat 9, Tel. 1015. Het ledental verminderde met 8 en be droeg op 31 Dec. 1929 140. Aan contributies, giften, subsidies van Begeering en Hoofdbestuur werd ontvan gen 1893.88. De uitgaven bedroegen f 1596 48 5. Het nadeelig saldo van 1000.85 5 over 1928 is derhalve over 1929 703.46. Aan Rechtbanken, Politierechters en andere Rechterlijke autoriteiten werden 56 rapporten uitgebracht, over aard en vroeger leven van beklaagden. In 53 gevallen gingen de Rechtbanken, nnz. met de conclusie van onze rapporten "oord. In^ 3 gevallen werd een beslissing Teven, die alleen om formecle redenen i onze conclusie afweek. 30 rapporten concludeerden tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf en in 2 dezer werd daarbij geadviseerd tot het opleggen van de ver plichting de schade te vergoeden; 16 rap porten concludeerden tot onvoorwaardelij ke gevangenisstraf; 3 rapporten conclu deerden tot geldboete; 5 rapporten conclu deerden tot niet-vervolgiijg; 2 rapporten concludeerden tot diverse andere maatre gelen. 31 rapporten werden uitgebracht over verdachten wonend te Leiden en 25 over verdachten wonend buiten Leiden t. w.: 6 te Alphen aan den Rijn; 3 te Boskoop; 5 te Katwijk; 1 te Noordwijkerhout; 1 te Reeuwijk, 1 te Sassenheim; 1 te Stomp- wijk; 2 te Voorhout; 1 te Waddinxveen; 3 te-Wassenaar; 1 te Zoeterwoude. Zes rapporten werden uitgebracht t.w. 1 aan het Ministerie van Justitie, 1 aan het Centraal College voor de Reclassee- ring, 1 aan het Hoog Militair Gerechtshof, 1 aan de afdeeling 's Gravenhage, 1 aan de afdeeling Haarlem en 1 aan de afdee- ling Rotterdam van het Genootschap. In 1929 werden 9 mannelijke en 4 vrou welijke voorwaardelijk veroordeelden aan onze afdeeling toegewezen, d.w.z. aan do afdeeling werd het toezicht op de naleving der bijzonder voorwaarden opgedragen. Op 31 December 1929 stonden er nog 24 mannelijke en 4 vrouwelijke voorw. ver oordeelden onder onze leiding, waarvan 18 te Leiden, 2 te Alphen aan den Rijn, 3 te Hazerswoude, 4 te Wassenaar en 1 te Zoe terwoude woonden. Van 2 eindigde de proeftijd zeer bevredigend, 1 overtrad de hem opgelegde voorwaarde, zoodat gead viseerd moest worden hem de voorw. op gelegde straf te doen ondergaan, 1 ver huisde naar 's-Gravenhago. Aan onze Zus- terafdeeling werd het toezicht over dezen overgedragen. In één geval verzocht de Rechter ons inning van schadevergoeding, die aan den voorw. veroordeelde bij wijze van voor waarde was opgelegd, tot een totaal van 182.—. In 1929 werd geind 182.—. 3 voorwaardelijk invrijheidgestelden wer den eveneens aan onze Afdeeling toever trouw,:'. Op ül December JE 9 Eten len 4 mannelijke voorw. invrijheidgestelden on der ons toezicht. Door verhuizing werden wij van het toezicht ontslagen over twee voorw. invrijheidgestelden en van 1 ein digde de proeftijd zeer bevredigend. 27 definitief ontslagen gevangenen kwa men voor hulpverleening in aanmerking. Aan 16 moest materieele steun verleend worden, terwijl 26 maal werk werd gevon den, waarvan 4 maal buiten Leiden. Van de voorw. veroordeelden werd één geholpen met materieelen steun, terwijl voor 3 werk werd gevonden. De voorw. invrijheidgestelden baarden de meeste zorg. Niet alleen ontbrak hun bij hun terugkeer in de maatschappij alles, maar ook verkeerden meestal hun gezinnen in grooten nood. Gezorgd is er steeds dat nimmer moedeloosheid den invrijheidgestel- de kon aangrijpen, wanneer hij in zijn ge zin terugkeerde. Nooit deden wij voor op heffing van het gezin een vergeefsch be roep op Gemeente of Rijk. Zelfs van het Papefonds mochten wij eenmaal een som voor de onschuldige vrouw en kinderen uit een totaal verarmd gezin van een veroor deelde ontvangen. Dat dit alles groote uit gaven uit onze afdeelingskas eischte, be hoeft niet vermeld, wij durfden uit te ge ven, vertrouwend, dat degenen, die ons werk kermen en waardeeren financieel zul len helpen, wanneer dit noodig is. Meer dan andere jaren, mochten wij werkgevers bereid vinden het eens met onze reclas- seeringspatiënten te probeeren en gelukkig konden wij constateeren, dat vele der po gingen om van een gereclasseerde weer een man in de maatschappij te maken zijn ge slaagd. Wij willen dit jaarverslag niet ein digen zonder dank te zeggen voor de bei de giften, welke de penningmeester mocht ontvangen na liet verschijnen van het vo rig verslag en al wordt er thans niet ge sproken over den precairen toestand der afdeelingskas, ieder weet, dat rectasseercn geld kost en dat e'ke gulden goed besteed wordt, welke aan de afd. Leiden van het Gen. tot Zed. Y erbetering is geschonken om zwakken te steunen en gevallenen op te heffen. SASSENHEIM. „Amicitia". Woensdag hebben de leden en donateurs van de tooneelvereeniging „Amicitia" weer met volle teugen genoten van een boeiend tooneelspel genaamd „Weldoeners der inenschheid". Het gaat de dilettanten, dames en heeren, steeds be ter af en zij rijn niet beschroomd thans een spel te geven van diepe beteekenis. Dat liet stuk goed werd opgevoerd bleek uit het daverend applaus na elk bedrijf. Tijdens de tooneelverandering liet het salonorkest „Vineta" haar vroolijke toonen hooren. Het décor en de costuums kwamen heel goed tot hun recht. Dc grimeering, keurig verzorgd door de firma Pijl uit Leiden, verhoogde het effect. Deze geheele uitvoe ring is schitterend geslaagd te noemen. De drie hoofdpersonen hebben de toe schouwers, die in ademloozc stilte het spel volgden, den geheelen avond geboeid. „Amicitia" heeft hiermede den eersten avond van dit seizoen weer met succes geboekt. ZOETERWOUDE. (H. R.) Te water. Gisterenmiddag te 12 uur wilde de heer J. W. uit Leiden, op den straatweg voor de ,R. K. kerk zijn luxe auto even keeren. Door het gebruik van een verkeerd pedaal reed de auto achter uit in de diepe sloot langs dc kerk. De in zittenden, twee jonge meisjes en de heer W., kwamen er met een nat pak af. In don namiddag werd de auto met de krnanwagen gelicht. LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren G. H. L. van Oordt (Den Haag); H. de Leau (Den Haag) en C. O. Grützner (Deyleroord). WATERPOLO Wintercompetitie H. Z. B. Z. I. A. N. I—L. Z. C. I 3-3 LAATSTE BERICHTEN DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat het vierde postvliegtuig hedenmorgen om 6.15 uur uit Karachi is vertrokken, om 9.59 uur te Jodphur is geland; om 10.37 van daar is vertrokken en om 15.43 uur te Al lahabad is aangekomen. Alles wel. Morgen verder. De vlucht van den heer v. Tijen. Het persbureau Vaz Dias meldt uit Bushir d.d. 6 November: De heer van Tijen, die met zijn Pander vliegtuig een zakenreis maakt naar Nederl. Indië is hedenmorgen om 6.13 uur van Bag dad vertrokken en om 11 uur te Bushir ge land. Om goedkoop aan costumes te komen. In een kleedingmagazijn te 's-Gravcn- hage werden in de laatste maanden tel kens heerencostuums en andere kleeding- stukken vermist. Het vermoeden rees, dat de bediende, die in ^len winkel met den verkoop was belast, aan deze diefstallen schuldig, al thans medeplichtig was. Bij onderzoek werd dit vermoeden bewaarheid; de be diende nl. de 24-jarige J. V., had namelijk een afspraak met twee kennissen den 29- jarigen J. B. en den 31-jarigen M. T. ge maakt, die af en tce z.g. als cliënt in den winkel kwamen en dan uit handen van V. een of meer costumes ontvingen of door hem in de gelegenheid werden gesteld de ze kleedingstukken weg te nemen. Op hun beurt hadden zij vermoedelijk weer een afspraak met. een opkooper, die de costumes in ontvangst nam om ze ten gel'te te maken. Een tijdlang, n.l. eenige maanden, was dit spelletje „goed" gegaan, doch gisteren gelukte het de politie deze diefstallen op te helderen. Tot arrestatie zoowel van J. V. en zijn beide handlangers B. en T., als van den van heling verdachten opkooper J. K., bij wien een negental door den pa troon herkende costuums in beslag zijn ge nomen, werd overgegaan. Daar intusschen het aantal uit het ma gazijn vermiste costumes nogal aanmerke lijk veel grooter dan de in beslag genomen negen stuks bedraagt, wordt het onderzoek voortgezet. Een gefingeerde aanranding. Van de zijde der politie te Apeldoorn wordt ons in verband met. de „aanranding" te Apeldoorn het navolgende meegedeeld: Het vermoeden der Apcldoornsche re cherche, dat het verhaal van het gebeurde door het aangerande meisje niet overeen komstig-de waarheid was, is gebleken juist te zijn. De man, die haar den bewusten avond achterop reed, was niet zonder haar voor kennis daar, doch had den vorigen avond met haar afgesproken, haar daar ongeveer in de buurt te zullen ontmoeten. Uit vrijen wil is zij met hem op stap gegaan; bedrei gingen zijn er dus niet geuit, totdat zij op de hei terecht kwam. Hier ontstond ten slotte oneenigheid tussehen het paar, wat tot eenige strubbelingen aanleiding gaf. Tengevolge hiervan is de man in de duis ternis verdwenen. Het nachtelijk uur, de onbekendheid met het terrein en de om standigheid, dat zij een schoen was kwijt geraakt deden haar besluiten in den om trek te blijven. Zij is vervolgens in de heide in slaap gevallen. Uit schaamte over het voorgevallene en om een aanleiding te kunnen geven over haar wegblijven uit haar dienst had zij aanvankelijk een andere le zing van het gebeurde gegoven. Door het naar voren brengen door de recherche van tal van feiten, tegenstrijdigheden en on juistheden, die het onderzoek aan het licht bracht, bekende zij ten slotte de ware toe dracht. Brand in een kapokfabriek. Hedenmorgen tegen 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand die uitgebroken was bij de N.V. Fabriek voor Veeren en Kapokbereiding v.-h. Gebrs. Pe ters op de Wittenkade 36 te Amsterdam. De voorzorgsmaatregelen, die in deze fa briek met haar zeer brandbaren inhoud zijn gemaakt, hebben uitstekend voldaan. De Sprenkler-inrichting wérkte hard, toen het eerste voertuig van de brandweer arri veerde. Dit is vermoedelijk wel de reden geweest, dat het vuur in hoofdzaak geloca- liseerd werd tot het vertrek, waar het ontstond. De brandweer legde vier slangen uit. De kaarderij brandde uit en het daar boven gelegen vertrek kreeg brandschade. De nablussching zal nog geruimen tijd du ren, want alle kapokbalen, die in aanraking met het vuur zijn geweest moeten geheel uit elkander worden gehaald, omdat bet kleinste vonkje, dat achterblijft een nieuwe brand zou kunnen veroorzaken. Brandstichting? Het nader onderzoek naar de .oorzaak van den brand in het schemerlampenhuis op den N. Z.-Voorburgwal te Amsterdam, heeft de politie aanleiding gegeven denx eigenaar van deze zaak voorloopig aan te houden. Verdronken. Het 6-jarig zoontje van den heer Dek ker te Warffum, dat met een vriendje aan het spelen was, was op een gegeven oogen- blik spoorloos verdwenen. Later is zijn lijkje uit een gracht bij de boerderij opge haald. Vermoedelijk is het knaapje door de duis ternis misleid te water geraakt en verdron ken. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig op Woensdag 12 November tot Wasenaar- scheslag van 10 uur tot 14.30 uur en op Donderdag 13 en Vrijdag 14 November tot Katwijk van 11 uur tot 14.30 uur wegens het houden van proeven met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen, waarmee de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. TRIBUNE INGESTORT BIJ EEN OVERWINNINGSFEEST. 65 gewonden, 15 zwaar gewonden. ROME, 6 Nov. (V. D.) Uit Genua wordt gemeld, dat in het plaatsje Lumarzo bij feestspelen ter herdenking van de over winning, door Italië behaald in den we reldoorlog, een ernstig ongeluk plaata vond. Ter gelegenheid van dit feest zou een nieuw schoolgebouw woixken ingewijd en was voor de officieele gasten en ge- noodigden een tribune opgericht, waarop ongeveer 250 persnen hadden plaats ge nomen. Terwijl een geestelijke na de ont- hu ling van een monument voor de geval lenen uit. het plaatsje het nieuwe school gebouw inwijdde stortte de tribune plot seling in en ongeveer honderd personen vielen van een hoogte van 5 meter naar be neden. In totaal werden 65 personen ge wond, waarvan 15 ernstig. Van 2 jongens zullen de beenen geamputeerd moeten worden. Ook de plaatselijke geestelijke en de podesta werden gewond. DE MIJNRAMP IN OHIO. Geen kans op redding. LONDEN, 6 November (V.D.) Uit Athene (Ohio) wordt geseind, dat tot nu toe in de mijn van de Sunday Creak Coal Cy. bij Millfield 75 lijken van mijnwerkers en 7-lijken van beamb ten der maatschappij zijn geborgen, Er bestaat geen hoop meer, dat de overige 80 ingeslotenen worden gered. Onder de, slachtofers bevindt zich ook de vice-president van de maatschappij, alsook de hoofdingenieur. Het staat nog niet met zeker heid vast, wat de oorzaak van de ontploffing is geweest. Men neemt echter aan, dat het een mijngasontploffing is geweest. De omgeving van de mijn is geheel afgezet. Het reddingswerk wordt met kracht voortgezet, doch doordat in de mijn groote verwoestingen zijn aangericht kunnen de ingeslotenen slechts langzaam wor den bereikt. In de mijn worden nog slechts lijken gevonden. De meeste lijken zijn onher kenbaar doordat zij óf verminkt óf gedeeltelijk verkoold zijn. Vóór de mijn spelen zich vree- selijke toonee'.en af, zoodat de politie genood zaakt is krachtig op te treden. De voorbereidende ontwapenings commissie. GENEVE, 6 November (V.D.) Hedenmor gen is de voorbereidende ontwapeningscommis sie van den Volkenbond bijeengekomen. In ver band met de aanwezigheid ook van een dele gatie uit Sovjet-Rusland zijn ditmaal buitenge wone veiligheidsmaatregelen genomen. Twee- en-dertig delegaties nemen aan de conferentie deel. De voorzitter der voorloopige ontwape ningscommissie, de Nederlandsche gezant te Parijs, Jhr. Loudon, heeft de vergadering ge opend met een rede, waarin hij wees op de re sultaten van de Vlootconferentie te Londen en op de onderhandelingen, die dit jaar zijn ge voerd in de Veiligheidscommissie en verder op de aanneming van de overeenkomst tot finan- cieele steunverleening aan aangevallen staten. Hij wees verder op de verklaringen, die waren afgelegd in de vergadering van den Volken bond. waaruit blijkt, dat de noodzakelijkheid wordt gevoeld, dat de voorbereidende ontwape5 nings-commissie haar werkzaamheden beëin digd en een wereldontwapeningsconferenlie wordt bijeengeroepen, Jhr. Loudon constateer de hierbij nadrukkelijk, dat een bepaald tijd stip voor het bijeenroepen der conferentie niet is overeengekomen. Ve-volgens besprak hij de taak van de voorbereidende ontwapeningscom missie, welke is: een ontwerp overeenkomst voor te bereiden voor de algemeene conferentie Hij wees erop, dat vermindering der bewape ning slechts mogelijk is voor zoover de belan gen van de nationale veiligheid zullen toelaten. Tenslotte deed jhr. Loudon een beroep op alle delegaties, alle bijzondere wenschen ten achter te stellen om de voorbereidende besprekingen vóór de bijeenroeping van de algemeene con ferentie te kunnen beëindigen en de eerste stap te doen tot vermindering der bewapening, waarop verdere stappen zullen moeten volgen. GEXi'VE 6 November. (V.D.) Na de ope ningsrede van jhr. Loudon voprde namens de Duitsche delegatie graaf Bernstorff liet woord. Hij wees erop, dat zijn delegatie bij de laatste zitting der commissie alle ver antwoordelijkheid voor de besluiten van de meerderheid had afgewezen. Het be langrijkste resultaat, dat toch minstens in deze zitting bereikt moet worden, moet zijn een wezenlijke verm" tering van alle categorieën van bewapening. De Duitsche BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Afgekeurd. regeering dringt daarom aan op een zoo spoedig mogelijk beëindigen der voorberei dende onderhandelingen, opdat de alge meene ontwapeningsconferentie op 1 No vember 1931 bijeengeroepen zal kunnen worden. Na graaf Bernstorff voerde de leider der Sovjetdelegatie, de Russische volkscommis saris voor buitenlandsche zaken Litwinof het woord. Ook Litwinof eischte in krachti ge woorden een spoedig einde van de werkzaamheden der voorbereidende com missie opdat eindelijk de reeds jaren voor bereide ontwapeningsconferentie gehouden zou kunnen worden. Een rumoerige vergadering te Breslau. BRESLAU, November (V.D.) De nationaal socialisten hielden gisteravond te Breslau een vergadering in welke de rijksdagafgevaardigde Fillusch sprak over het onderwerp „Waarom maakt Hitier geen putsch?" Toen de spr. ook den Pruisichen minister van binnenlandsche zaken aanviel, greep de commissaris van po litie, die aanwezig was, in en verklaarde de ver gadering voor ontbonden. Er ontstond een groot tumult. Stoelen, bierglazen, aschbakjes en der gelijke werden als projectielen gebruikt, zoo dat de politie van de gummistok gebruik moest maken en de zaal ontruimde. Hierbij werd een groot aantal* personen gewond. De deelnemers aan de vergadering verzamelden zich daarna en trokken demonstreerend door de stad. Daar bij werd de politie herhaalde malen met stee- nen bekogeld. Wegens het niet gevolg geven aan aanwijzingen van de politie en wegens het verstoren van de openbare orde werden 6 personen gearresteerd. GOUDA, 6 Nov. Kaas. Aanvoer 274 par tijen. Ie kwal. met rijksmerk 4547, 2e kwal. 41—44, le kwal. zonder rijksmerk 50. Handel matig. Eieren. Aanvoer 132 partijen, kippen eieren 10.7511.10 per 100 stuks, eenden eieren 6.007.00 idem. Handel matig. Boter. Aanvoer 711 ponden. Goeboter 0.90—1.00 en Weiboter 85—95 cent per pond. Handel vlug. BOSKOOP, 6 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 88 101 cent, Golden Ophelia 0.80—1.31, Mar cel Rouyer 60 cent, Hadley 1.502.S0, Claudius Pernet 1.70—2.60, Columbia 1.15—1.50, Butterfly 1.20—1.50, Rosa- l:india 1.00—1.50, Edith Helen 2.50 3.50, K. A. Victoria 96 cent, Germania 1.001.40, Kilham 0.801.00, Polyan- tharozen 5080 cent. Diversen: Chrysan ten, grootbloemig 1525 cent per stuk, idem tros 2017 cent pcrN^os; Lelies 11 20 cent por kelk, Physalis Franchetti 14— 24 cent. V0 0RSH0TEN, 5 Nov. Veiling V.P.V. Prijzen: kippeneieren 12.0012.80, kui keneieren 10.0011.70 en eendeneieren 7.307.60 per 100 stuks; kippen 0.85 1.60, konijnen 1.20—1.35, hanen 0.90 1.65 en duiven 7520 cent per stuk. ZOETERMEER-ZEGWAART, 5 Nov. Eierenveiling. Aangevoerd 1000 stuks eieren. Kippeneieren 12.12.75, Eenden eieren 7.75—8.— per 100 stuks. KOUDEKERK-RIJNDIJK, 6 Nov. Eie renveiling. Aanvoer 1518 stuks. Kippen eieren 10.50—11.70, Eendeneieren ƒ6.40— 7.50 per 100 stuks; kippen ƒ0.801.een den ƒ0.80—1.10 per stuk. Boter 0.85 0.90 p. pond. V W1SSELN UTLEK INGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.21 Londen 12.06 ~/8 New York 2.-18'/2 Parijs 9.76 Brusse 34.65 /,wii*erland 48 21>/? Milaan 18.01 Mad.-k 28 00 Oslo 66.471/2 Kopenhagen 66 45 Stockholm 66.671/5 We«ne- 35.021/2 Praai 7.37 Boedapest Prolongatie l1/4 °'o BEURSOVERZICHT. De zwakke houding van Wallstreet en de nieuwe ernstige reactie van de aandee- len Philips Lampen gaf de geheele beurs een flauw aanzien en allerwegen liepen do noteeringen naar beneden. De verdere da ling van den koers van Philips is het ge volg van dc ter beurze heerschendc mee ning, dat dc obligatie-emissie niet dat succes zal hebben als men aanvankelijk meende te mogen aannemen. Margarine Unies vielen beneden 230 terug. Aku's en Accoustieken gaven weinig verandering te zien. Suikers lagen gedrukt in de markt. H. V. A.'s reageerden tot 382, terwijl ver schillende minder courante soorten even eens verliezen leden. Rubbers kwamen wat lager, onder invloed van de algemee ne beurstendenz, terwijl de Tabakken, wit dc Sumatra-soorten betreft, belangrijke verliezen moesten aantoonen. Op do Mijn- afd. liepen Algem. Exploraties na lager inzet weer tot hot vorig peil omhoog. Boe- tons op peil zonder meer. Van de Scheepv. werden Scheepv. Unies weer lager afge daan. Kon. Olie boden weerstand doch konden zich evenmin ten volle handhaven. Amerikanen kalm en zonder uitzondering lager.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3