STADSGEHOORZAAL - LEIDEND BUITENLAND STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EER3TE BLAD PAG. 2 Boven Holland slecht zicht. Van Lobifch uit hebben wij direct over Arnhem naar Nijkerk gevlogen. De hoogte, waarop wij vlogen, had tot dusverre on geveer vijf honderd meter bedragen; boven Nederland ondervonden wij echter zulk een slecht weer, en was het zicht zoo absoluut onvoldoende, dat wij aangezien wij op vaste punten wilden vliegen, tot op honderd me ter moesten dalen, waarbij zelfs onze an tenne moest worden ingehaald. Te vier uur vijftig bereikten wij via Nijkerk het gebied der Zuiderzee en hier werd het zicht plot seling zoo kelder, dat wij tot onze groote vreugde het geheele watergebied konden overzien. Van onze landing, waarbij u zelf tegenwoordig was, hoef ik natuurlijk niets meer te zeggen. Wel wil ik er op wijzen, dat technisch niet het geringste euvel heeft plaats gehad; de motoren liepen schicte- rend en wij zijn dan ook uiterst tevreden". „Er zijn toch al meer groote vluchten met de Do X gemaakt?" „Ja, zelfs een van' tien uur, doch thans was het de eerste maal dat wij niet te Friedrichshafen zijn teruggekeerd'. „Wanneer vertrekt de Do X van Schel- lingwoude?" „Dat weet nog geen menaeb, dit hangt in de eerste plaats van de weersomstan digheden. af". „Worden er nog meer steden met een bezoek vereerd?" „Ja zeker; van hier vertrekken we naar Southampton; vandaar gaat het naar Le Havre; vervolgens naar de Spaansche kuststad La Ooruna en dan naar Lissabon". „Wanneer vangt de Oceaanvluchr aan?" „Ook dat hangt van de weersomstandig heden af; zelfs is het nog niet zeker dat de vlucht van Lissabon zal uitgaan" „Waarom heeft u dit slecöte jaargetijde gekozen voor uw vlucht". „Laat ik u op deze vraag alleen ant woorden, dat zulks het gevolg is van om standigheden, die ik bij elkaar et „con tractsnoodlot" zou willen noemen, en wel licht vindt u het thans goed dat ik afscheid van u neem, het is negen uur en we moe ten nog aan tafel!" Maneschijn en onvermurwbare Duitsche officieren. Zooals uit ons onderhoud met den pers chef der Dornier Werke bleek, bevond de commandant van de Do. X, Kapitein Chris tiansen, zich met nog eenige officieren en eenige leden der bemanning zich aan boord van de vliegboot. om daar den nacht te blijven doorbrengen. Kon dr. Tilgenkamp ons al bijzonderheden vertellen over het verloop van de reis en de route, die men gevolgd had, interessant zou het zijn, van Kapt. Christiansen te weten, wat zijn in druk was geweest op deze eerste „Dauer- flug" van de bestuurbaarheid en de stabi liteit van het reuzen-vliegtuig, dat aan den vooravond staat van zijn vertrek via Lissabon over den Oceaan naar Amerika. Een telefoontje naar Schellingwoude, of Kapitein Christiansen te spreken was. „Komt u maar naar Schellingwoude, daar is wel een motorbootje en dan komt de rest wel in orde...." In Schellingwoude is men "gauw genoeg, en ofschoon er van de drukte van 's mid dags op den <d ijk naar Nieuwendam niet veel meer te bespeuren viel, kwamen we nog vele fietsers tegen, die een poging hadden gedaan, om iets van de Do. X te zien te krijgen. Veel succes hadden ze niet, want het smalle plankier, dat door het modderige weiland van den dijk voorbij het stoomgemaal van de Oranjesluizen naar het vliegveld leidt, was afgezet door een politiepost, die voorkwam, dat men ook 's avonds nog in het vliegkamp door de drukte overstelpt zou worden. Ongeveer honderd meter van den stei ger van de groote hangar verwijderd, vast gemeerd aan de speciaal voor dit doel uitgezette boei. lag het grijze gevaarte zachtjes deinend op de golven van het Buiten-IJ te glinsteren in het maanlicht, dat een zilveren licht over het wijde water wierp, dat bijna rimpelloos de vele lich ten weerspiegelde, die de Do. X aan voor- en achtersteven, op de drijvers en op de reusachtige vleugels had branden. Een motorbootje bracht ons aan boord van de vliegboot. De reusachtige drijver, waaraan ons bootje meerde, was een stei ger op zich zelf, van grijs, geribd alumi nium, dat schuin omhoog loopt en waar men, indien men niet oppast, weer mak kelijk van afglijdt. Eenige monteurs ston den voor den ingang, een normale deur, op den drijver een luchtje te scheppen, doch op het. geronk van het motortje van onze sloep kwamen eenige officieren naar buiten. Van onze telefonische afspraak wist men niets. En Kapitein Christiansen had stren ge instructies gegeven, dat hij niet ge stoord mocht worden èn in geen geval bezoek kon ontvangen. De officieren wa ren ook al niet spraakzaam, en waarschijn lijk stemde de herinnering aan vanmiddag, toen het weinig gescheeld had of de vele toeschietende vaartuigen en motorbootjes hadden de vliegboot bijna geramd. De monteurs schenen spraakzamer,, maar werden weerhouden door de aanwezigheid der officieren. En dus wisselden we enkele formeele woorden, over het slagen van de eerste etappe van de groote Oceaanvlucht, over de ontvangst te Amsterdam, over den dag, waarop men uit Amsterdam zou vertrek ken, waarvan men nog eigenlijk niets wist, en zelfs over het weer. Niet het weer, dat men op de Oceaanvlucht hoopte te hebben, maar zooals men ook bij den kapper of bij den sigarenhandelaar doet over het fraaie weer, waarin de Do. X op het Bui ten-IJ in de maneschijn lag te schomme len. Op den vrij hoog boven het water uit stekenden drijver konden we door het ka juit-raam een blik werpen in de verlichte, mee comfortabele fauteuils gemeubelde salons. Hoog boven ons hief zich den ge weldigen vleugel, en een dof geronk ver kondigde, dat men in de machinekamer bezig was, de accumulatoren van de vlieg boot bij te laden. Maar Kapitein Chris tiansen bleef onzichtbaar, en de officie- ZOKDAG 16 en MAAMDAQ as. 3 UUR, VERTCOKI besproken, becritiseerde en gep 17 RQVEKÏBER IKG van hét veel/ rezen filmwerYf.j ren „bedauerten" maar konden er ook niets aan doen. Met een wijde boog om de scherpe boeg van de Do. X, zoo op het water gezien een normaal groote boot met vleugels, waar boven de in zes koppels geplaatste twaalf motoren fantastisch uitsteken, en konden nog juist zien hoe een paar Urkers, aan boord van een vischbot tertje met sputte rende motor, die juist uit de Oranjesluizen geschut, waren, met verbazing het uit- heemsche monster, dat de bekende sfeer van de hun zoo vertrouwde Zuiderzee ge heel verstoorde, aanstaarden. VOLKENBOND EEN ERNSTIG WOORD VAN SMUTS Heftige discussie in den Volkenbond verwacht Generaal Smuts heeft gisteren te Johannes burg in een vergadering van de Volkenbonds- vereeniging een rede gehouden, welke er op schijnt te wijzen, dat er in de eerstvolgende Volkenbondsvergadering te Genève vermoede lijk een zeer heftige discussie zal ontbranden omtrent het ontwapening-svraagstuk. Smuts betoogde, dat deze quaestie een toets steen is voor den bond. De zaak verkeerde z.i. in een ernstig stadium en het zag er somber uit, doch men moest niet- wanhopen. Smuts geloofde niet, dat er binnen een men- schen leef tijd een tweede groote oorlog zou uitbarsten. RUSLAND „WAAKZAME BESCHERMERS VAN HET PROLETARIAAT". Weer twee katholieke priesters vermoord. Sinds het Kremlin eenige weken terug op nieuw de alarmklok luidde, ten teeken, dat de zooveelste contrarevolutionnaire samenzwering ontdekt was en de oppositie minder gedwee de edicten van den dictator aanvaardt, staan de sovjet-bladen iederen dag vol wenken en aan- moedigheden aan de Gepoe, om krachtiger sla gen uit te deelen. Van een dier aanmaningen, ze heet van de arbeiders der metaalfabriek Stalin" afkom stig luidt het adres: „aan de waakzame beschermers van het proletariaat, die meedoo- genloos optreden tegen iedereen, die den vrede wil storen". En de Gepoe verdubbelt inderdaad haar ac tiviteit. Sinds een oekase van het Kremlin de „steunverleening", zoo heette het. honger- regime, waaraan de 1.404.000 werkloozen wer den onderworpen in trok en aan die intrek king de drastische order toevoegde, dat de werkloozen voortaan verplicht zouden zijn, iedere karwei te aanvaarden, die hun door den staat wordt opgelegd, heerscht er verzet en muiterij nu hier dan daar. Intusschen schijnt de Gepoe, in weerwil van deze vermeerdering van werkzaamheden vol op tijd over te houden, om overal de haat campagne tegen den godsdienst levendig te houden en jacht te maken op de bedienaren der Kerk. Zoo weet de K. W. P., ondanks de ver scherpte censuur in de roode unie, te melden, dat in het district Jekaterinodar weer twee katholieke priesters zijn doodgeschoten, nl. de deken van de katholieke eparchie in het Koe- bangebied, mgr. Roth en pater Wolf. TEGEN HET UITROEIEN VAN HET VEE Sinds Stalin zijn collectivisatie-politiek op het platteland was begonnen slachten de boe ren hun vee, om le voorkomen, dat het door den staat opgeëischt wordt. De sovjet-regeering heeft nu besloten in te grijpen en heeft een decreet uitgevaardigd. Het is ten strengste verboden vóór 31 December 1931 stamboekvee te sjachten. Bovendien is het verboden jonge dieren (onder de 18 maanden) te slachten, alsook vette varkens beneden den leeftijd van 8 of 9 maanden (dat hangt van het soort af) en schapen beneden de 18 maan den. Het verbod geldt zoowel voor de jedino- litsjniki (boeren, die zelf hun bedrijven behee- ren) als voor kolchozniki en sowchozniki. De overtreders van dit verbod zullen administra tief gevolgd worden en een boete moeten be talen, tien maal grooter dan de waarde van het geslachte dier. De koelaki en de parti culiere opkoopers zullen voor het slachten van vee voor den strafrechter geleid worden, die al hun have aan den staat verbeurd zal ver klaren. JAPAN DE OPSTAND OP FORMOSA. Men wil de rebellen „vergassen". De strijd tegen de opstandelingen op For mosa is volgens een mededeeling van het Ja- pansche ministerie van koloniën grootendeels beëindigd. Een opstandige stam is door de Japansche regeeringstroepen omsingeld en volkomen ontwapend. De opstandelingen heb ben daarbij heftigen tegenstand geboden, waar bij 80 hunner werden gedood, terwijl vijf Ja pansche soldaten sneuvelden. Verder deelt het ministerie van koloniën mede, dat de Japansche regeeringsvertegen- woordigers op Formosa voorgesteld hebben aan de regeering, hun verlof te geven tegen op standelingen gifgassen te gebruiken, teneinde iederen opstand onmiddellijk te kunnen on derdrukken. Het ministerie van koloniën heeft dit voor stel aan de regeering overgebracht. AMERIKA VERKIEZINGEN IN DE VER, STATEN Groote overwinning der democraten. De uitslag der verkiezingen, die gisteren ii de Vereenigde Staten voor het huis van afge vaardigden en 1/3 van den senaat hebben plaats gehad, wijst er op, dat de ongunst der tijden zeer nadeelig voor de op het oogenblik aan het bewind zijnde republikeinsche partij is geweest. De republikeinsche partij heeft groote verlie zen geleden ten voordeele van de democraten. Wel hebben de republikeinen nog de meerder heid, doch deze is geslonken tot een meerder heid van slechts 4 zetels in het huis van af gevaardigden. Het prohibitievraagstuk heeft bij deze verkie zingen ook een belangrijke rol gespeeld. De kentering op dit gebied is zeer duidelijk merk baar, want alle „natte" candidaten zijn geko zen, onverschillig, tot welke partij zij behoor den. Behalve de verkiezingen Voor het huis xan afgevaardigden en den senaat, hadden eergis teren ook die van de gouverneurs der ver schillende staten plaats. Het meest de aan dacht daarbij trok de schitterende overwinning van den democratischen gouverneur van den staat New-York, die een meerderheid van ruim 500.000 stemmen verwerf. Morrow, de vroegere gezant in Mexico en oud-lid van de firma Morgan, die zich candi- daat voor de republikeinsche partij voor den senaat had gesteld, werd met groote meerder heid in New-Yersey gekozen. In Illinois moest de republikeinsche candi date, de millionaire Ruth Mac Cormick, het afleggen tegen den vroegeren democratischen senator Lewis, die met het dubbele aantal stemmen van zijn tegenstandster werd gekozen. De republikeinsche bladen spreken van een democratischen stormvloed. De deelneming aan de verkiezing was zeer levendig, niettegenstaande het den geheelen dag regende. Naar dt Times meent, kan men na deze verkiezing niet meer ontkennen, dat de regee ring van Hoover het vertrouwen van het publiek heeft verloren. De coalitie van de democraten en progres sieve republikeinen in het congres zal in elk geval een rasechte republikeinsche partij politiek onmogelijk maken. Bovendien is dui delijk gebleken, dat de kiezers zich in het bij zonder tegen president Hoover meer dan tegen de partij in het algemeen uitspreken. Hoover heeft de bewondering van velen behouden, doch hij is niet in staat geweest de genegenheid der massa te winnen of zich van de trouw der eigen partijgenooten te verzekeren. Zelfs op de humo ristische half goedmoedige waardeering, welke het volk voor Coolidge had, kan Hoover niet bogen. Het volk eischt in moeilijke tijden geen sta tistieken alleen en het is juist in statistieken, dat Hoover bij voorkeur zijn kracht zoekt. In ieder opzicht is de uitslag van de verkie zingen een direct gevolg van de verkiezingen van twee jaar geleden. Duidelijker dan ooit te voren kan nu geconstateerd worden, dat de be lofte van een ononderbroken welvaart en ver der religieuze onverdraagzaamheid de factoren zijn geweest, die in 1928 Hoover zijn groote meerderheid gaven. Hoevelen van hen, die toen voor de republikeinen gestemd hebben, zouden hun stem op den „natten" en democratischen Al Smith uitgebracht hebben, wanneer zij niet bevreesd waren geweest voor de voor spelde malaise in de industrie, als een demo craat aan het bewind zou komen of voor ka tholieke invloeden, kan nimmer vastgesteld worden. De uitgebrachte „natte" stemmen be wijzen wel, dat hun aantal zeer groot was. ARABIE NIEUWE WAHABIETEN-INVALLEN IN TRANSJORDANIE Ondanks de afspraken tusschen den Neschd en zijn naburen, zijn wederom Wahabieten- stammen het gebied van Transjordanië binnen gedrongen, Zij overvielen het dorp Bayer en doodden tien personen. Daarna namen zij met medeneming van een 600-tal kameelen de vlucht, nog voordat En- gelsche vliegers en pantserwagens tusschen- beide konden komen. Openbare les van dr. R. Miedema. Dr. R. Miedema, toegelaten als privaat docent in de geschiedenis van het Ooster- sche Christendom, in het bijzonder aan de hand van de documenten der Oostersche Christelijke kunst, aan de rijksuniversiteit alhier, zal Woensdag 19 dezer, te 4 uur, in het k'ein auditorium der universiteit zijn colleges openen met een openbare les. VEERTIGJARIG ZAKENJUBILEUM. Heden werd op feestelijke wijze het veertigjarig bestaan herdacht van de zaak der firma A. van den Ouweelen en Zonen, Hooigracht 104106 Het veertigjarig be staan vond eigenlijk reeds eerder plaats, maar met de herdenking er van was ge wacht tot heden, wijl vandaag het echt paar v. d. Ouweelen tevens zijn veertig jarige echtvereeniging herdacht. Geen wonder, dat hei vandaag feest was, vanmorgen in de zaak aan de Hooigracht, vanmiddag en vanavond ten huize van de jubilarissen, Da Costastraat 11. Hedenmorgen te half elf werden de heer en mevr. v. d. Ouweelen in de met tal van bloemstukken verfraaide zaak aan de Hooigracht op feeste'ijke wijze ontvangen door kinderen, familie en personeel. Als eerste woordvoerder trad naar voren de heer H. v. d. Ouweelen, de oudste zoon in de zaak, die zijn gelukwenschsn uitsprak bij dit mooie jubileum en zijn vader en moeder feliciteerde met het feit, dat de vóór 40 jaar zoo klein begonnen zaak, tot zoo grooten bloei was gebracht, hetgeen slechts door hard werken is ver kregen geworden. Als herinnering aan dezen gedenkwaardigen dag bood spr. hem ver volgens een gouden horlogo aan en sprak de hoop uit, dat de zaak nog in groei en blcei moge toenemen. Namens het personeel werd de j'ubilaris vervolgens gecomplimenteerd door den heer J. Bergman, die wees op de goede harmonie, die er steeds tusschen den pa troon en zijn personeel heeft bestaan. Als blijk van waardeering bood spr. een fraaien lichtbak aan, bevestigd aan den gevel der zaak en een bloemstuk. De heer A. v. d. Ouweelen dankte allen harte'ijk voor hun belangstelling en hun medeleven en bracht hun naast God dank voor het feit, dat zij medegeholpen had den de zaak groot te maken. Hierna voerden nog enkele vertegen woordigers van zakenrelaties het woord, waarna de heer T. van Egmond, zwager van den heer v. d. Ouweelen, in korte trek ken een historisch overzicht gaf van het ontstaan en den groei der firma, die hij van 1896 heeft meegemaakt. Spr. herinnerde er daarbij aan op we'k een primitieve wijze vroeger gewerkt werd, hoe de arme vrouwtjes hun inkoopen kwa men doen en hoe onder den druk der clientèle verbouwing na verbouwing volgde en de zaak in aanzien toenam, zoodat zij er thans met haar keurige ha ar den-af deeling zeker moge wezen. Spr. bewonderde de energie van den heer v. d. Ouweelen en hij is er van over tuigd, dat velen niet hem zullen zeggen: v. d. Ouweelen heeft het. ver gebracht. Spr. brengt daarom hulde aan zijn werk kracht en voortvarendheid en ste'.t hem als voorbeeld van volharding en toewij ding eïi grooten werk'ust. Spr. eindigt ten slotte met den wensch, dat God geve, dat de heer v. d. Ouweelen met zijn vrouw nog vele jaren genieten mogen van den groei en bloei van zijn zaak. De jubilaris verraste daarop ieder van het- personeel nog met een couvert met in houd. Het feest werd verder in intiemen kring herdacht. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 5618 W. Nederlof v.h. D. Nederlof en Zonen, Lei den Haarlemmerstraat 170a. Radio, galan terieën, huishoudelijke artikelen (en gros en detail). E.: W. Nederlof, Leiden. Op uitnoodiging van de Leidsche Ver- eeniging voor Wetenschappelijke Voor drachten zal prof. dr. A. S. Yehuda op Woensdag 26 November, des avonds te 8 uur in het klein Auditorium der Universi teit, een voordracht, houden over: ,.De in vloed der Egyptische taal en van den Egyptischen stijl op de Boeken van Mos es". In het verslag over de muziek tijdens de Hoogmis op den Liturgischen dag werd in het veislag gesproken over de woord en neusaccentuatie; er stond woord- en zinsaccentuatie. Gistermiddag is de 32-jarige F. H. uit Moerkapelle op het terrein der Leidsche Groentenveiling door het breken van twee wielen onder een lorrie geraakt. Door een dokter- van den E. H. D. werd hij verbon den. De Gemeentelijke H. B. S. voor Meisjes zal volgend jaar Juni 50 jaar bestaan. Uit de oud-leerlingen heeft zich een comité gevormd om dit feit te herdenken. De 36-jarige schippersknecht C. H. H. uit Leiden is aan boord van de motorboot „De Gekroonde Haan", die in de Spoor weghaven te Rotterdam lag, door een contragewicht van een lier op het hoofd getroffen. Met een ernstige hoofdwonde is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Op 5 November 1930 stonden 1106 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 663 op 5 November 1929. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. en Wetti-fudersj den brengen ter algemeeie door hen de beslissing opf bdf de Coöperatieve Groenten-.-Fruit- efi Bloe- menveilingsvereeniging1 geiden eii Om streken", om vergunnin»tot het ftprichjen van een ondergrondvhe bew&^uSïaats voor benzine met bo^ngrondsche"*" aftap- inrichting op het perceel kajjrfftraal bp- kend gemeente Leiden, Silene O. 201, ge legij nabij den Zoetep^oudschenweg is verdaagd. Houden van varkens. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 12 November a.s. des namiddags te 3 uur, in het- Gemeentehuis (Rapenburg 12) gelegenheid zal wórcten gegeven om bezwaren in te breng<yi*tegem hét houden van varkens op een /eïiein san .den Zoe- terwoudschen weg ttabf de jlakr en ver- nisstokerij van de firmtw Herjjgt eh Helder, kadastraal bekend genteen te ei den, Sec tie O. No. 170, waartlê\^ei\unniriig is aangevraagd door H. jf P. van depmart te Leiden. Jr De betrekkelijke stukkenpittggen in het Gemeentehuis ter inzage^^ Leiden, 6 November Jffè0. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. Zondag. Feestavond R. K. Handelsreizi gersver., Foyer, 8.30 uur. Zondag. Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, Concordia, 8 uur. Vrijdag. Wedstrijd LiUcris Sacrum, in den Schouwburg, 8.15 uur. Zaterdag. Wedstrijd Litteris Sacrum, in den Schouwburg, 8.15 uur. Dinsdag. A. R. K. A., Den Burcht, 8 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 3 tot en met Zond a'g 9 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Dviesum. Mare 76, telef. 406 en G. H. Blanken, Hobgc- woerd 171, telef. 502. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. „Die Jahreszeiten". Op ongeveer zeventig-jarigen leeftijd schreef Haydn zijn twee groote koorwerken met orkest „Die Schöpfung" en „Die Jah reszeiten". Van het Laatste werk naar den Engclschen tekst van Thomson .the Sea sons" (door van Swie-ten in het Duitsch overgezet) wefd de eerste uitvoering ge maakt. in 1801 en nog steels heeft deze muziek onk maar iets van haar bekoring en frischheid ingeboet. De uitvoering van het a-fdeelingskoor Leiden onderrde bekende leiding van di rigent Thierie heeft aan de verwachting alleszins voldaan. De Leidsche Toonkunst- afdeeling kan zingen dat zeiden wij al meer. Hoewel de dames het sterkst in aan tal zijn, en uitmunten door fraai timbre cn gemak van 'zingen mogen wij niet brokke len aan wat de heeren ten beste gaven aan beschaafde klank en slagvaardigheid. Di: alles is het werk van den dirigent wi^s inzichten (als verjongend op het koor in werkend) veelal ontstaan uit de woordhe li c-h tin gen. Deze accenten in het orkest voortgezet brengen een poëtische uitdrukking te weeg. De levenswarmte, die wij den ganschen avond aantroffen, heeft deze uitvoering weerom tot een van de al'erbesten ge maakt. Wij voelden ons opgewekt en ver heugd hoewel onwillekeurig de gedachte zich opdrong, dat deze dirigent dit jaar afscheid zal nemen. Welk koor ook bui tengewoon levendig, elastisch en actief werd er gezongen. De leiding maakt het koor muzikaal-capabel, verzorgt en culti veert- de voordracht. Wat de solisten aangaat. A's ensemble was dit buitengewoon gelukkig gekozen. De tenor, Louis van Tulder, vooraanstaand. Wat diepte van opvatting en soeoelheid van vertolking aangaat. Mevrouw Jo Vin cent zingt Haydn's folkloristische muziek met haar stem, prachtig vooral in de hoo- ge toonen, met charme van eenvoud en distinctie. De fijne geest van Haydn werd door hen naar waarde geschat en weer gegeven. De baszanger van Duren heeft ongetwij feld een mooie stem. Is meer bariton dan bas, waardoor de diepe tonen wel wat in 't gedrang komen. Zijn voordracht kan in soepelheid de praestatie der andere solis ten nog niet evenaren. De ensemb'es van trio en duet waren in elk opzicht- mooi. Het Residentie-Orkest verzorgde de be- ge'eiding en deed dit ongetwijfeld naar de intenties van den dirigent. De waldhoorns, hobo en trompet-partijen ontwikkelden mei de strijdinstrumenten een weelde van ge luid en gaven vader Haydn de noodige eer en hun stipt accompagnement. Een woord van waardeering mag niet uitblijven aan den heer Spier, die eigen lijk artist zijnde, de hobo als bij-instru ment bespelend wegens afwezigheid van den eersten en tweeden hoboist on voorbereid inviel en de hobo-soli blies. Solisten, dirigent en koor zijn dr>or de zeer bezette Gehoorzaal veel mn'en harte lijk gehuldigd. Het koor bood zijn dirigent een bloemenkrans aan. J. K.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2