LAND- EN TUINBOUW De Man van Nergenshuizen STADSNIEUWS WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 ONPERSOONLIJKE RECLAME VOOR ONZE BLOEMBOLLEN. Tulpen, hyacinthen en narcissen in den Jardin des Tuileries. In het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" vinden we een artikel over een waar lijk grootsche onpersoonlijke reclame voor de Nederlandsche bloembollen, welke te Parijs voorbereid wordt. In de parterres van den Tuin der Tuileriën zullen 60.000 hyacinthen geplant worden, door het Cen traal Bloembollen Comité aan de Fransche Begeering aangeboden. Vlak daarbij, voor den ingang van het Louvre, waarheen de kunstminnaars der geheele wereld hun schreden richten, zullen in de lente de narcissen bloeien. Gaat men de poort onderdoor, dan vol gen in den prachtig aangelegden tuin de vakken en perken, waarop duizenden vroe ge tulpen worden gezet. Heeft men dat gedeelte doorgewandeld, dan steekt men de om zijn druk verkeer beroemde Rue des ORiileries over, die aan beide zijden geflan keerd wordt door vakken waarop variëtei ten van de tulp Murillo geplant zijn. Ver volgt men zijn rondwandeling naar de groote vijvers, in de richting van het door zicht op de zuil van de Place de la Con corde, dan zijn er links en rechts uitste kend gekozen plekken waar kleinere be plantingen aangebracht worden. De Parijzenaars, waaronder men tegen woordig een paar honderdduizend niet- Franschen behoort te tellen, bereiden zich voor op de in het voorjaar te openen In ternationale Koloniale Tentoonstelling. Als deze haar poorten opent, zal de bloei der bloembollen-beplanting van den Jar din des Tuileries een feit zijn. Waaraan heb bloembollenvak deze ge legenheid tot demonstratie te danken heeft? Aan het initiatief van de expor teurs op Frankrijk, gesteund door die van andere landen, aan den veelbeteekenen- den invloed van den gezant te Parijs, aan de welwillendheid van de ambtenaren van den Franschen staat, enaan de be dragenden aan het Twee-cent-per-Roefonds der kweekers. Deze toch stellen de gelden beschikbaar en maken de uitvoering der opdracht mogelijk. Eenvoudig was deze opdracht intus- schen niet en de uitvoering gaf en geeft nogal eenige moeite. Daar was de directie der tuinen, die door het. planten der bol len afstand moet doen van haar verlangen om in den voorzomer op tijd de zomer- planten aan te brengen. Daar was in de tweede plaats de oppositie van de Fran sche importeurs van bloembollen. De groep importeurs op Frankrijk heeft ech ter aan die oppositie den wind uit de zei len geno-men, door te bepalen, dat voor en tijdens den bloei de aandacht er op zal worden gevestigd, dat al deze bloembollen besteld kunnen worden bij de in Frankrijk gevestigde zaadhandelaren en tuinbou wers. Deze reclame zal den Franschen han del steunen en voordeel brengen. En indi rect komt ze ook het vaderland der bloem bollen, Nederland ten goede. PACHTEN VAN DOMEIN BOERDERIJEN. Onjuiste geruchten over verlaging. Uit Roosendaal meldt men aan de „Msbd.": „Naar wij vernemen, hebben Staats- en Kroondomeinen besloten de pacht der boerderijen met respectievelijk 50 en 30 procent te verlagen". In verband met dit bericht, deelde men aan de „Msb.", bij navraag in Den Haag, mede, dat noch door het Staats-, noch door het Kroondomein een beslissing ten deze is genomen. Wel wordt in verband met de crisis overwogen in sommige gevallen een reductie op de pacht te verleenen, maar een algemeene verlaging met 50 en 30 percent berust, zoo verzekerde men ons, louter op fantasie. Elk geva-l zal, zoo tot reductie wordt be sloten, op zich zelf worden bezien. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 19) Ten derde male boog hij en zei: „ja, mijnheer, dank U." „Ik ga nu naar bed", zei ik. „Ik heb al leen maar een beetje heet water noodig en morgenochtend moet je mij op den gewo nen tijd wekken acht uur." Ik overhandigde hem mijn hoed en stok, nam eenige brieven van de tafel en ging de breede trap op, die naar mijn studeerka mer leidde. Op het eerste bordes geko men, liet ik met opzet een brief vallen en toen, als ik het plotseling bemerkte, keer de ik mij om, teneinde hem op te rapen. Ofschoon dit zeer voorzichtig was, bleek het toch een weinig voorbarig. Francis stond aan den anderen kant van de hal, met zijn rug naar mij, schijnbaar bezig mijn hoed en stok in den standaard te de- poneeren. Gedachtig aan de gebeurtenis van den vorigen nacht, was het eerste, wat ik deed, toen ik mijn zitkamer bereikte, naar de nis loopen en het gordijn, dat er voor hing op zij schuiven. Natuurlijk wist ik, dat de nis ledig was, maar in een uitersten schuilhoek MAR IA-CONGREGATIE „M0N PERE". Nu er deze week van 5 tot en met 9 No vember voor de Jongelingen-Congregatie der Mon Père geestelijke oefeningen wor den gehouden, is het een zeer mooie gele genheid voor hen die nog geen lid zijn van een Congregatie om er nu eens nader mede in kennis te komen. Wat is de Maria-Congregatie De Maria-Congregatie is een godsdien stige vereeniging die haar leden wil vor men tot uitstekende Katholieken door mid del eener bijzondere godsvrucht tot de H. Maagd Maria. Waar en wanneer is de Maria-Congrega- tie ontstaan? De eerste Maria-Congregatie werd ruim 360 jaar geleden opgericht. In het jaar 1563 richtte een Nederlandsche Jezuiet Pater Leunis te Rome de eerste Maria- Congregatie op. Na 13 jaren telde men reeds dertig duizend Congreganisten. In 1584 verhief Paus Gregorius XIII de Con gregatie van Pater Leunis tot Hoofd-Con- gregatie (Prima Primaria) voor alle Con gregaties der wereld. En dat zij nog niet verouderd is blijkt uit de volgende cij fers. Van 18821892 werden 4165 nieuwe congregaties opgericht. In Nederland en Koloniën van 19101927: 517. In het Jubel jaar 1904 bedroeg het aantal alleen 1011 en in 1927: 669, waarvan in Nederland 77. Het aantal congregaties op 1 Januari 1028 aan de Prima Primaria (moeder-congregatie) aangesloten bedroeg 51280. In Leiden werd de eerste Jongemannen- Congregatie door Kap. Nieveen v. Dijkum 6 1/2 jaar geleden opgericht met een begin van 11 leden. Op het oogenblik telt de Con gregatie 165 leden. Wij vinden ook in de Maria-Congregatie een kerkelijke standsorganisatie. Van den beginne af aan is in de M. C. de scheiding van standen, leeftijd en beroepsklassen doorgevoerd, omdat verschillende groepen ook verschillende nooden hebben. Dat de Maria-Congregatie niet alleen voor oude dames of meisjes is blijkt dat zeer vele Pausen, Keizers en Koningen en bekende personen uit de vroegere tijd lid zijn geweest en nu nog zeer vele bekende personen ook uit ons land trouwe leden zijn van hun Congregatie. Om nog meer aan het deel te beant woorden van zelfheiliging en apostolaat werden in de eerte Congregaties verschil lende secties opgericht. Zoo bestonden toen reeds de secties van het bezoeken der ge vangenen, het bestrijden der verslapping van 't geloofsleven en inzinking van het moreele leven en de Missiesectie. Ook in onze Maria-Congregatie de keurbende van de Sleutelstad bloeit het sectie-wezen. De Missiesectie die de liefde voor de Missie aankweekt. De sectie ter verspreiding van goede lectuur in de ziekenhuizen die nog veel boeken kan gebruiken. De retraiten- secfcie organiseert ieder jaar een retraite en het aantal retraitanten groeit met het jaar. De recollectieclub besteedt om de 2 maanden een Zondag om de gemaakte voornemens van de retraite te vernieuwen en daarin te blijven volharden. De tooneel- sectie met de Symphonie heeft haar naam in Leiden gevestigd en staat bekend door haar uitvoeringen van hoogstaande kunst b.v. „Joseph in Dothan" van Vondel, „De Paradijsvloek" van Alph. Laudy, en de di verse blijspelen welke in den loop der ja ren voor het voetlicht werden gebracht. De leden der apostolische sectie die weke lijks de H. Communie ontvangen ter in tentie voor het welzijn hunner mede-con- gregagisten en uitbreiding dèr Maria-Con gregatie. Onder de bescherming van de H. Maria zal de Congregatie blijven bloeien en zal het keurcorps van Congreganisten van Leiden medewerken tot den bloei van het godsdienstige leven in deze stad. J. S. van mijn brein, doemde de belachelijke hoop op, dat ik daar Mercia mocht vinden, met haar pistool in haar hand, en die heer lijke half' treurige, half verachtelijke uit drukking op haar gelaat. Ik geloof, dat ik er op dat oogenblik een pistoolschot voor had willen afwachten, als ik mij daarmede de zekerheid van haar bijzijn had kunnen verschaffen. Maar de nis was leeg, zoo leeg als een pasgedolvén graf en met een gevoel van teleurstelling zette ik mij op een stoel en begon de corespondentie van Northcote te openen. Zij bevatte niets bijzonders, hoofd zakelijke rekeningen en circulaires en een paar zakenbrieven, welke ik even doorlas. Ik had er voor vandaag genoeg van. Toen ik den laatsten brief bijna ten ein de had, hoorde ik Francis miin slaapka mer binnenkomen. Na een paar minuten dribbelen, schijnbaar om het een en ander voor den nacht in gereedheid te brengen, klopte hij zacht aan de deur van mijn zit kamer, waarna hij haar open deed. „Uw slaapkamer is klaar, mijnheer", kon digde hij aan. „Dank je Francis", zei ik. „Wel te rus ten." „Wel te rusten, mijnheer." Hij ging geruischloos heen door de slaapkamer, waarvan ik hem de deur ach ter zich hoorde sluiten. Ik wachtte tot hij beneden was, waarna ik van mijn stoel opstond en een paar maatregelen voor mijn veiligheid ging treffen. Ofschoon ik vast geloofde, dat het telegram valsch alarm was, vond ik het toch niet overbodig, eenige zorg aan mijn nachtelijke stelling te besteden. I Daarom begon ik, na een pijp opgesto- I ken te hebben, nauwkeurig mijn zit- en GEMEENTERAAD. VERBREEDING M0RSCHSINGEL. De Spoorhavenbrug zal bin nen afzienbaren tijd verdwij nen. Het gedeelte van den Morschsingel tus- schen den Morschweg en de Pesthuislaan is zeer smal: de afstand tusschen de aan weerszijden van den weg staande hoo rnen bedraagt slechts pl.m. 4 M., terwijl geen trottoir aanwezig is, zoodat niet al leen het rij verkeer, maar ook de voetgan gers op dien smallen weg zijn aangewezen. Bovendien is te venvachten, dat na de openstelling van de brug over het Galge water het verkeer langs den Morschsingel nog aanmerkelijk zal toenemen. Verbree ding van dezen singel tusschen Morsch weg en Spoorhavenbrug achten B. en W. dan ook urgent. Het verdere gedeelte van dezen singel tot den Stationsweg heeft een rijwegbreedte van pl.m. 4.80 M. en een voetpad van pl.m. 1.50 M. breedte, zoodat de verbetering daarvan naar de meening van B. en W. voorloopig nog achterwege kan blijven. Voor de verbreeding van eerstgenoemd gedeelte hebben B. en W. een plan doen opmaken. Dit plan omvat het maken van een rijweg ter breedte van 9 M. (plaatse lijk zelfs 9.50 M.) en het aanleggen van een trottoir langs de westzijde van den rijweg tot de Pesthuislaan ter breedte van 3.00— 3.40 M. Daartoe zal de thans ten westen van den singel gelegen sloot, welke-eigen dom der gemeente is, moeten worden ge dempt en een klein gedeelte van de sin gelgracht, onmiddellijk nabij de Spoorha venbrug moeten worden aangeplempt, ter wijl het voor een goede aansluiting aan den Morschweg noodig is een kleine strook van het Morschpark bij den weg te voe gen. Voorts zal langs het thans door de te dempen sloot van den weg gescheiden ter rein van het Militair Hospitaal ca. een ijzeren hekwerk met harmonicagaasbe- spanning moeten worden geplaatst. De boomen langs de te dempen sloot zullen moeten verdwijnen en worden vervangen door nieuwe, in het trottoir te planten; de langs de singelgracht aanwezige boomen kunnen blijven staan, behalve een 6-tal boomen, welke in verband met de aan plemping van die graoht bij de Spoorha venbrug door nieuwe moeten worden ver vangen. Wat het te maken wegdek be treft komt B. en W. een gesloten dek, als op andere singelgedeelten is of zal wor den aangebracht, in het onderhavige ge val niet gewenscht voor, met het oog op de te verwachten inklinking van den grond ter plaatse van de te dempen sloot. Bij het ontwerp is derhalve gerekend op een bestrating van den rijweg met vlamoven straatklinkers. Ten slotte komt ten Zuiden van de Plesmanlaan een langwerpige strook grond beschikbaar, welke te zijner tijd zal kunnen worden bestemd voor den bouw van een transformatorgebouwtje met urinoir, waarnaast eenige beplanting. De kosten van dezo verbetering worden geraamd op pl.m. 29.500.waarbij er van uitgegaan is, dat de béstratingsloonen alsmede de door den plantsoendienst te verrichten werkzaamheden uit den gewo nen onderhoudsdienst zullen worden be streden. Het bedrag ad 20.500.zal ge vonden kunnen worden uit het Fonds voor Stadsverbetering en andere Sociale Doel einden, nadat dit zal zijn aangevuld met het saldo van den dienst 1929. De defini tieve financieele regeling zal te zijner tijd worden voorgesteld. In verband met het boven aangegeven plan hebben B. en W. nog overwogen, of niet tevens tot verbetering van de Spoor havenbrug "zou moeten worden overgegaan. Daarbij is B. en W. echter gebleken, dat de Nederlandsche Spoorwegen voorne mens zijn. binnen afzienbaren tijd in hun goederendienst zoodanige wijziging te. brengen, dat de waterverbinding, waarover de Spoorhavenbrug is gelegen, voor de Spoorwegen geen belang meer zal hebben en dat zij bereid zijn te zijner tijd over te gaan tot het opruimen van de brug en het dichten van de opening in den weg. Onder deze omstandigheden achten B. en W. het niet raadzaam thans eenigerlei voorziening aan de brug te doen uitvoeren. slaapkamer te doorzoeken. Nadat ik mij verzekerd had, dat geen vreemdelingen of bommen tot de inventaris behoorden, deed ik beide deuren op slot en maakte de span joletten van de ra-men goed vast. Zoover ik nu kon oordeelen, was alles in orde en be stond er geen kans om, buskruit en valsche sleutels voorbehouden, zonder mijn toe stemming binnen te komen. Tot meerdere zekerheid echter nam ik het stookgeyeed- schap bij de twee haarden weg, waar onder een pook, die ik binnen mijn bereik tegen het ledikant plaatste. Het overige stookgereedschap plaatste ik voor elke deur in een groep, zooals geweren in rot ten. Ik ben een licht slaper en ik bereken de, dat indien iemand mocht binnenkomen, dit een muzikaal accompagnement zou vormen, dat onmiddellijk mijn slaap zou ver storen. Geheel gerustgesteld, kleedde ik m*r op mijn gemak uit en ging naar bed. Op het nachttafeltje naast mijn bed stond een klein electrisch lampje bij wijze van re serve legde ik een doosje lucifers onder mijn hoofdkussen en voelde voor zekerheid of ik den pook gemakkelijk kon grijpen. Een laatste blik in de ronde verzekerde mij, dat er aan mijn maatregelen niets ont brak. Toen ik het licht had uitgedraaid en gemakkelijk lag, koesterde ik een vaag ge voel van hoop, dat het telegram tóch ern stig bedoeld mocht zijn. Het scheen jam mer, dat men zooveel moeite voor niets gedaan had. In slaap vallen is voor mij steeds iets min of meer oogenblikkelijks en dezen avond maakte ik daarop geen uitzondering. In ieder geval heb ik geen herinnering' aan iets, tusschen den tijd dat ik den hand greep van mijn pook met een soort droo- merig veiligheidsgevoel betastte en het oogenblik, dat ik mij plotseling in bed op- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 6 Nov. Huizen, 1875 M. N.C.B.V. en K.R.O.-uitzending. 8.009.15 Gramofoon. 10.00—10.30 N. C. R. V. Zang door da meskoor. 10.30 Korte Ziekendienst o. 1. v. Ds. \V. E. van Duin. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje K. R. O. 12.15—1.45 Concert door het K. R. O.- Trio. I.45—2.00 Gramofoon. 4.00—5.00 Ziekenuurtje o. 1. v. Ds. D. de Wit. 5.00—6.00 Solistenconcert (sopraan, fluit piano). 6.30 Kniples. 6.45—7.15 Maleisohe les. 8.00 Concert door de Arnhemsche Or kestvereniging o. 1. v. M. Spanjaard. Di Moorlag, zang, A. Schmuller, viool. 9.00 Lezing over het Geneeskundige schooltoezioht. 9.30 Vervolg concert. 10.20 Nieuwsberichten. 10.30-~11.30 Gramofoon. Hilversum, 298 M. A. V. R. O.-uitzending. 8.009.45 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert door 't A. V. R. O.- kwintet. 12.00—2.00 Concert door het orkest van Cinema Royal te Amsterdam. 2.003.00 Lezing over Egypte. 3.00 Naaicursus. 4.004.30 Lezing. 4.30—5.30 Ziekenuurtje o. 1. v. Ant. van Dijk. 5.30—7.00 Concert door het orkest van Tuschinsky te Amsterdam. 7.007.30 Engelsche les. 7.308.00 Lezing over het ontstaan van een film. 8.00 Gramofoon. 8.15 Aansl. v. d. Stadsschouwburg te Amsterdam. Caeciliaconcert door het Con certgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux Jo Vincent, sopraan. 10.00 Persberichten. 10.1511.00 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. N. Treep. II.00—12.00 Gramofoon. VERBREEDIN GHEERENSINGEL. Nu de werkzaamheden, verbonden aan het leggen van een stamriool der centrale rioleering in den Heerensingel, gereed zijn gekomen, achten B. en W. het wen- sohelijk, dat deze singel over zijn geheele lengte tusschen Julianastraat en Lagen Rijndijk (pl.m. 525 M.) wordt verbreed en verbeterd. De bestaande grintverharding van den rijweg toch voldoet sedert lang niét meer aan de eischen van het tegen woordige verkeer, terwijl de breedte van den rijweg eveneens onvoldoende is (tus- schpn Medusastraat en Lagen Rijndijk bijv. slechts pl.m. 5 M.). De breedte van den rijweg varieert tusschen 8.30 en 9 M. Als verharding van den rijweg is een ge sloten bitumineus wegdek gedacht op ge walste puinfundeering, in den geest als op den Rijnsburgersingel is aangebracht. Langs den huizenkant is een tegeltrottoir met betonnen trottoirbanden ontworpen, waarvan de breedte in het algemeen wis selt tusschen 2.32 en 3.60 M.; op één plaats waar een gebouw buiten de rooilijn voor uitsteekt, kan het trottoir slechts 1.75 M. breed worden. Voorts is een trottoir ont worpen langs de los- en laadplaats tusschen Medusastraat en Lagen Rijndijk, ter brééd te van 2.672.95 M. De boomen aan de huizenzijde zullen moeten verdwijnen; die aan den waterkant kunnen blijven staan, met uitzondering van die langs de zooeven genoemde los- en laadplaats, wel ke naar het daarlangs ontworpen trottoir moeten worden verplaatst. Voor de uitvoering moet worden be schikt over de aan de gem. töebehoorende richtte met een zwak ijzer geklingel, dat in mijn ooren klonk. Ik was klaar wakker en op mijn hoede. Alles rondom mij was in diepo duisternis gehuld en mijn hand strekte zich instinct matig uit naar het contactknopje van mijn lampje. Ik moet zoo eenige seconden in die houding gezeten hebben. Mijn_ hart sloeg snel, maar ik geloof niet, dat ik in 't minst bevre.esd was. Toen hoorde ik de deur zeer zacht sluiten en iemand een stap voorwaarts in de kamer maken. Zonder eenig geluid te maken greep ik mijn pook. Daarna stelde ik mij zoo in positie dat ik den indringer vlak voor mij had en toen drukte ik op het knop je van mijn electrische lampje. Mijn bedoeling was, zoodra bet licht op was, den pook onmiddellijk weg te slin geren, of een plotselingen sprong te doen en mijn bezoeker een slag op zijn hoofd toe te brengen, nog vóór hij zich zelf had kun nen verdedigen. Het hing er maar van af of hij een revolver bij zich had. Ongelukki gerwijze kwam geen van die uitstekende plannen tot uitvoering. Het knopje van het licht knerste wel omlaag, doch in plaats van een lichtstraal, le ontmoeten, bleef al les duisternis om mij heen. Ik kan U verzekeren, dat ik mij niet af vroeg, waarom het licht niet aanging. Het gevaarlijke van mijn positie trof mij als met een slag en in minder tijd, da.n benoo- digd, om het te zeggen, was ik aan den anderen kant uit het bed gegleden. Het was hoog tijd ook. Bijna nog voor ik op den grond stond hoorde ik den smak van een tafel, welke omver viel en toen kwam er iets met een hevïgen doffen sjag op het kussen neer, I dat het geheele ledikant deed schudden. Daventry, 15 54,4 M 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door H. Foort. I.20 Concert G. Newton (sopraan), Ksvin- tet. 2.20 Berichten. 2.30 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsberichten. 7.00 Pianospel door Laffitte. 7.15 Lezingen. 8.05 Liederen te zingen door F. Gordon (bas-bariton). 8.20 Orko8tooncert. 10.00 Dansmuziek. Variéténummer. 12.20 Televisie. „Radio-Pari s", 1 725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.35 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Tooneeluitzending. 9.05 Cello-recital en zang. Viool. 9.50 Zang cello-recital en kwartet. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten. II.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Concert. Bas en piano. 7.20 Orkestconcert. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert. 4.205.00 Kinderuurtje. 7.209.20 Orkestconcert m. m. van solist B r u s e e 1, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Trio-concert. 9.05 Concert, georganiseerd door de R. E. S. E. F. Z e e s e n, 1635 M. 5.05—6.20 Lezingen. 6.206.50 Gramofoonplaten. 9.2011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.1512.20 Berichten. 1,202.20 Gramofoonplaten. 3.504.50 Concert. 7.20 „Fidelio", Opera van L. van Beet hoven. 10.20 Berichten. Daarna: Orkestconcert. doch als voortuinen in gebruik gegeven strook. Het is niet mogelijk gebleken tegen de gebruikelijke vergoeding van 10.per M2. tevens den eigendom te verkrijgen van de aan die strook grenzende gedeelten voortuin; dientengevolge zal de rijweg ter plaatse geen grootere breedte dan 8.30 M. kunnen verkrijgen. Andere eigenaren van de openbare stoe pen zijn daarentegen bereid, die stoepen om niet af te staan. De kosten aan de verbetering van den Heerensingel verbonden, worden ge raamd op pl.m. 46.500.Hierbij is er van uitgegaan, dat de kosten van de nieu we hekafscheidingen langs de voortuinen tusschen Medusastraat en Lagen Rijndijk, nu deze voortuinen, voor zooverre zij par ticulier eigendom zijn.-'hiet aan de gemeen te overgaan, overeenkomstig het bepaal de in de verordening op het bouwen en sloopen door de eigenaren van de aan grenzende perceelen zullen worden gedra gen. Het beschikbaar tc stellen bedrag van 46.500.zal gevonden kunnen worden uit het Fonds voor Stadsverbeteripg en andere Sociale doeleinden. Weliswaar be draagt het saldo van dit fonds thans slechts 33.315.doch blijkens den ge- leidebrief, behoorende bij de gemeentebe- grooting voor 1931, ligt het in het voorne men dit fonds aan te vullen met het batig slot van den dienst 1929, ad 160.165. In verband hiermede zal de financieele regeling dezer aangelegenheid later wor den aanhangig gemaakt. Ik viel' in mijn volle lengte op het tapijt maar het is verwondeÜjk, wat onmiddellijk gevaar iemand soms voor kracht geeft. Geen kat zou vlugger weer op zijn voeten gestaan hebben of in deze totale puister- nis vlugger achteruit geloopen zijn De muur van de kamer was slechts een halve meter verwijderd en ik bonsde er vrij onzacht te gen aan. Daar stond ik- nu, hijgend en be vend, maar den pook hield ik stevig in mijn rechterhand gekneld. Het was niet, wat men zou mogen noemen een positie om iemands optimisme aan te wakkeren, in zonderheid niet bij iemand in pyama en blootsvoets. De eenige troost welke ik had, was, dat mijn bezoeker na zijn eersten aan val er niet beter aan toe was dan ik. In dien hij, zooals ik vermoedde, niemand anders was, dan mijn nieuwe bediende, dan had ik dit op hem voor, dat ik veel zwaar der was gebouwd dan hij. Ik kon het mij onmogelijk voorstellen, dat ik door Francis afgeslacht zou worden, zelfs niet in het donker. Ik bukkende houding kroop ik langs den wand, boorde mijn oogen in de duisternis naar de vermeende standplaats van mijn bezoeker en spande mijn gehoor op 't uiterste. Ik kon zijn versnelde adem haling hooren, doch behalve dat, verbrak geen enkel geluid de stilte van-den nacht. Sedert zijn prachtigen houw op het bed, rustte hij schijnbaar op zijn lauweren en aangezien hij niet wist, wat er van mij ge worden was, wachtte hij vermoedelijk op een nieuwe ingeving. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9