WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 DE LE1D5CHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HET ONTWERP MAAL- EN MENGGEBOD. Na vijf weken nog steeds bij den Raad van State. In voering in dit jaar onwaar schijnlijk. Naar hot „H'bld." van doorgaans welin gelichte zijde verneemt, is het ontwerp maal- en menggebod, dat reeds einde Sep tember het departement van binnenland- sche zaken en landbouw heeft verlaten, nog steeds om advies bij den Raad van State. Bij dit hooge college moet het maal- en menggebod geen groote instemming heb ben gevonden. Deze omstandigheid en nog enkele an dere wijzen in de richting", dat het maai en menggebod dit jaar niet meer van kracht zal worden. Ongetwijfeld houdt het gerucht, als zou de de minister het plan hebben om hot ontwerp maar weer in te trekken, met het voorgaande verband. Echter hebben wij den indruk, dat het gebod er wel zol ko men tenzij natuurlijk de tegenstand in de Kamer zoo groot mocht zijn, dat een bij haar ingediend ontwerp van wet zou wor den verworpen. Voorts verneemt het „Hbld." nog, dat in „Terminus" te 's-Gravenhage op uitnoo- diging van de Nederlandsche Vereeniging van Meel-importeurs te Amsterdam, mede uit naam van haar Rotterdamsche zuster vereniging, wederom een vergadering is gehouden van belanghebbenden bij, wat wij zouden kunnen noemen, „de meel- quaestie". Het eigenlijke punt van behandeling, nl. het opstellen van en adres, te richten aan de leden der Tweede Kamer over een eventueel maal- en menggebod. respectie velijk fondsvorming (meelaccijns), werd langdurig besproken, doch ten slotte werd in principe besloten vooralsnog en wel zoo spoedig mogelijk een zoogenaamde pers conferentie te beleggen, aangezien een adres aan de Kamer voorloopig, nl. zoo lang geen betrekkelijk wetsontwerp is in gediend, praematuur werd geacht. GEDEPUTEERDEN VAN FRIESLAND. De Friesche Staten hebben gisteren be noemd tot lid van Ged. Staten in de vaca ture van rar. Gerbrandy, den heer M. Oosbwoud (A.R.) te Franeker en in de vac. Wirite (V.B.) bij derde stemming den heer L. J. de Jong (S. D.) secretaris van Leeuwarderadeel met 26 tegen 21 op den heer Boelens (V. D.) en 1 blanco. RADIO-UITZENDING GRIEKSCHE LITURGIE. Naar wij vernemen, zal op Zondag 16 Nov. 's morgens om half negen als „mor genwijding" plaats hebben de uitzending eener Grieksche Liturgie, van uit 't Mis siehuis te Uden, door den bekenden apos tel van 't Hereenigingswerk Dom Ildefons Dirks O.S.E. (Amay sur "Meuse, België). Om verschillende redenen wordt de uitzending beperkt tot de Mis-zangen van priester en volk (dus geen eigenlijke H. Mis). Er zal echter vóór en onder de uitvoering telkens 'n verklarend woord gezegd worden over den opbouw eu de verschillende deelen dezer oude en eerbiedwaardige Liturgie. De koor- of volkszang naar de melo dieën der Melchieten en gedeeltelijk meer stemmig volgens de harmoniseering van Père A. Couturier, van de Witte Paters, wordt gezongen door alle studenten van 't Missiehuis, onder leiding van pater H. Jungblut S.V.D. (Over 't algemeen vormen deze zangen, naar tekst en melodie, 'n on veranderlijk deel van den Byzantijnschen Mis-ritus, evenals Kyrie, Gloria, Sanctus enz. in- de Latijnsche Mis). Ongetwijfeld zullen velen in ons land belang stellen in deze heerlijke Liturgie van den H. Joannes Chysostomus, die im mers, naast onze Latijnsche, zeker de schoonste en eerbiedwaardigste van alle oud-Christelijke liturgieën is. Ze wordt behalve door omstreeks zeven mililoen geünieerde Katholieken gebruikt door 't overwegend-grootste gedeelte der nog- afgescheiden Oostersohe Christenen. Zoo is ze o.a. ook de Liturgie van 't geheele, thans zoo fel-vervolgde Russische volk 'n omstandigheid, die ze ons, nu wellicht meer dan ooit tevoren, sjmpathiek en dierbaar maakt. Het compromis in. de Typografie. In het orgaan der Federatie van werk geversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf wordt meegedeeld, dat het district Groningen zich vereenigd heeft met het compromis, maar dat het districht Roer mondVenlo besloten heeft zich te ver zetten tegen het accoord en „eventueel stappen te doen, welke noodig zijn tot be scherming van eigen bedrijf". Natuurmonument. Burgemeester en Wethouders van Vel- sen stellen den Raad voor, aan te koopen ongeveer 20 H.A. bosohgrond onder het dorp Santpoort waardoor in de toekomst dit fraaie bosch en park voor het publiek zal blijven gespaard. Het bosch is gelegen tussehen het dorp en het station Sant poort in de onmiddellijke nabijheid van dit laatste. De gemeente Velsen, die ook reeds het park „Velserbeek" bezit wordt hierdoor een der aantrekkelijkste gemeen ten van Kcnnemerland en een der weini gen waar men nog ongestoord kan wande len, zonder overal op bordjes met „verbo den toegang" of prikkeldraad te stuiten. Ook voor forensen, die in 20 minuten van Santpqort naar de hoofdstad kunnen rei en per electrisohe spoor zal deze aankoop, .dien zij doorgaat, een groote aanwinst •eteekenen. SCHOUWBURG - LEBDEN WOENSDAG 12 NOVEMBER, 8V4 UUR ERNST EN LUIM) 3864 door de Tooneelclub „/rfTolf Kolping", Onderafd. der St. Jos. Gez. Vereen. ten bate van hef „Kempermanfonds", tot stichting eigen Gezellenhuis. Prijzen f0.35 tot f 1,50 plus rechten. Kaartverkoop on plaatsbespreking vanaf a.s. Donderdag 10 uur v.m. bij den Heer A. M. VAN ZWICHT, Breestraat 126 R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael". Gistermorgen werd in Bellevue te Am sterdam de vergadering voortgezet van den raad van afgevaardigden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" onder leiding van den heer Hellemons. De voorziter deed ter vergadering eeni- ge mededeelingen betreffende de onderhan delingen met de directie dor N. S. tot wijziging van het R.D.V. Dez hebben tot resultaat gehad, dat de hoofdbesturen dei- betrokken organisaties genoegen hebben genomen met een uitstel van deze wijzi ging voor den tijd van één jaar, invoering van de classificatie op 1 Januari a.s. met de mogelijkheid van een uitkeering in De cember. Dit was het eenige, dat onder de gege ven omstandigheden te bereiken was en daarom hebben de hoofdbestuurders daar mede genoegen genomen. Naar aanleiding van deze mededeelingen ontwikkelde zich onder de aanwezigen ccn geanimeerde discussie. Vier afdeelingen verklaarden zich tegen het voorstel van het hoofdbestuur om met deze overeen komst genoegen te nemen. De rest stemde voor. De Zeereerw. heer F. Bots hield daarop een korte toespraak, waarin hij den wensch uitsprak, dat St. Raphaël er in zou mo gen slagen in Katholieken geest een ster ken band te leggen tussehen alle organisa ties van tram- en spoorwegpersoneel. De heer Schutte, bestuurslid van „Her wonnen Levenskracht", constateerde, dat, mede dank zij het krachtig organisatiewe zen een sterke kentering is ingetreden in het maatschappelijk leven. De verwezenlijking van de rechtvaardige verlangens der werklieden stuit weliswaar nog altijd op moeilijkheden, maar door een gezamenlijk optreden van de arbeiders van de verschillende bedrijven kan zeer veel worden bereikt. Dit wordt o.a. wel bewe zen door de plannen van Herw. Levens kracht cm in Bilthoven een nieuw sanato rium te stichten, dat niet minder dan 1.400.000 zal kosten. Het hoofdbestuur werd gemachtigd om de aan de R. K. H. O. V. „Mgr. Mutsaers" toegestane leening te verhoogen tot 80.000. Verder werd het hoofdbestuur gemach tigd deel te nemen in de leening van „Her wonnen Levenskracht" ten behoeve van den bouw van een nieuw sanatorium met een bedrag van 25.000. Als plaats, waar in 1931 de bondsdag gehouden zal worden, werd Tilburg aangewezen. Nadat verschillende voorstellen behan deld waren geweest' werd de vergadering omstreeks kwart over vijf gesloten. Nieuwe weg Amsterdam—'s Gravenhage. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het wegen fonds lezen we, dat gevraagd'werd, waar om de minister voor den nieuwen weg Am sterdam's Gravenhage nog steeds vast houdt aan het plan, dien weg over Sassen- heim te leggen. Men vroeg of een weg be oosten Leiden niet de voorkeur verdient. De Ned. R. K. Hanzebond „St. Reinaldus", ver. van werkgevers in het meubelmakersbedrijf en aanverwante vak ken heeft gisteren te Utrecht zijn 12 y2-jarig bestaan gevierd. Gisteren is te 's Bosch het feest her dacht, dat de Zusters van den H. Carolus Borromaeus vóór 50 jaar de bediening van het Groot Ziekengasthuis op zich STADSNIEUWS E. TH. WITTE GAAT MET PENSIOEN. Een opzienbarend interview. Op 27 October j.l. is de bekende hortu- lanus der Leidsche Universiteit, de heer E. Th. Witte, 65 jaar geworden en daar omzal hij met 1 December a.s. zijn functie moeten neerleggen, „wegens het bereiken van den wettelijk vastgesteh'en leeftijd", zooals dat officieel heet. De lijdensweg van den Leidschen Hortus. Ter gelegenheid van zijn a.s. vertrek uit den Leidschen Hortus heeft een der redac teuren van „Het Vaderland" een inter view gehad met den heer Witte, die daar bij zeer interessante dingen vertelde. Na er aan te hebben herinnerd, dat de Hortus vroeger een eigen financieel beheer had gehad, evenals Herbarium en Bota nisch Laboratorium, doch dat op voorstel van prof. Jansen daaraan na drie eeuwen een einde was gemaakt, wees de heer Witte er op, dat. sedert dien het Hortus subsidie versmolt met dat van het labora torium en dat dit het begin is geworden van een lijdensperiode, die nog steeds voortduurt, een tijd van stilstand, dus van achteruitgang. „Er zijn verschillende oorzaken" zeide de heer Witte in dit interview „zoo b.v. de specialiseering in de botanische weten schap. Een hortus is iets naar het hart van een systematicus,- voor 'n physioloog is hij bijzaak, hoe erg bijzaak bleek uit een aar dig voorbeeld, dat de heer Witte gaf. De onbekende paardebloem. „De physiologen maken op hun labora torium praeparaten van planten, die ze, als zij ze tegenkomen, niets eens kennen. Op 'n morgen kwam een student, die al doctoraal had, bij den tuinknecht en vroef of die hem een exemplaar van taraxacum officinale kon brengen, of dat wellicht in den Hortus aanwezig was. Nu moet u weten, dat is de gewone paardebloemwaar de tuin op dat oogenb'ik juist géél van stond Eerlijk gezegd bereidde dit voorbeeld ons een kleine desi'lusie. Wij, die gedacht hadden, dat biologie een bij uitstek fris- sche, levende wetenschap was is bios niet leven en logos kennis? Dus blijkbaar ook al 'n dooie boel Maar de consequenties hiervan waren erg voor den Hortus. Immers: de prof. wasphysioloog. We zullen de zuivere feiten geven. Vroeger worden boeken en tijdschriften uit het subsidie voor den Hor tus bekostigd. „De laatste twintig jaar", al dus de heer Witte, „toen het Hortussubsi die begrepen was in dal voor 't laborato rium, werd geen boek meer gekocht. Plan ten, die men in cultuur heeft, zijn na een jaar of vijf „uitgekweekt" en moeten door nieuwe vervangen. In de laatste twintig jaar werd nog geen 6700 gulden voor nieu we planten uitgegeven. Ik hoop één ding, dat bij een vermoedelijk komende reorga nisatie de Hortus weer zelfstandig wordt, met eigen geldmiddelen." „Er ontbreekt veel in ons land", aldus de heer Witte. „Engeland, Frankrijk, Ame rika, Duilschland hebben groote botanische verzamelingen ten dienste van het onder wijs. Nederland, een groote koloniale mo gendheid, bezit geen enkele behoorlijke culture van zijn tropische gewassen. Kew, Dahlem, Edinburg, Parijs hebben ware musea van levende plantenwaar blijven wij) Vroeger kregen we hier jaarlijks twee Wardsche kisten met planten uit Buiten zorg en zonden die weer terug, gevuld mot Nederlandsche cultuurgewassen. De zen dingen hielden plotseling op. We vroegen waarom. Antwoord: Bezui niging. We vroegen firm zaden te sturen, correspondeerden met den horl ulanus den heer Dakkers, die ons graag wilde helpen, maar.... er kwam niets." „Wat zit daar nu achter 'n Hooglee- raarruzie vorschten we. De heer Witte zweeg. Slemde hij toe? „De betrekking, die ik zoo lang nu ge had heb, was vaak allemachtig moeilijk", vervolgde hij. Je bent verantwoordelijk voor alles wat op den tuin gebeurt, voor elke culture, maar zelfstandig kun je ner gens over beschikken. Materialen kan ik niet zelf bestellen, maar aanvragen b-j den directeur. Die weigeren kan en 't ook wel gedaan heeft. Dit is de oorzaak, dat er nooit kunstmest in den hortus gekomen is. Grasjnachines waren ook tabee. Maar zijn binnengesmokkeld via den Rijksgebouwen dienst, dien we de zorg voor enkele plant soenen opdroegen." In het verder verloop van het gesprek vroeg de journalist nog, of er belangrijke voorvallen waren geweest in de afgeloo- pen jaren. De heer Witte antwoordde daarop „Er had iets geweldigs kunnen gebeu ren. Bijna was de Hortus naar Endegeest gegaan, 't was nog een plan van prof. Su- ringar, door dr. Lotsy uitgewerkt; dan zou een terrein van 40 H.A. groot in een Hortus herschapen worden. De plannen lagen ge reed bij minister Rink op het departe ment, die ze steunde. Toen kwam een poli tieke crisis, plannen van de baan." Inderdaad, de Hortus heeft niet vaak geboft- „Een goede botanische tuin met een ar boretum, waarin de voornaamste boomen tot vollen wasdom kunnen komen, moet zeker 40 H.A. groot zijn", vervolgde de heer Witte, en bescheiden kwam er achter aan: „We hebben hier 2 1/2 H.A." Bidstonden op het kerkhof. De St. Barbara-vereeniging heeft haar traditie getrouw, wederom hare bidstonden op het R. K. kerkhof op Zondag 2 Nov. j.l. geopend. Ditmaal geschiedde zulks door den algemeen Adviseur, Rector R. J. Rey- nen, die voor een stampvolle kapel op zeer indrukwekkende wijze het doel dezer bij eenkomsten schetste. Z.Eerw. wees vooral op den plicht als katholiek alles te doen wat mogelijk was voor de zielerust der afgestorvenen en daarom niet alleen op den dag van Aller zielen, maar steeds en ten allen tijde hen in onze gebeden te gedenken en vele goe de werken voor hen op te dragen. Trouwens, de opkomst op deze droeve plaats in dit gure najaarsweder getuigt wel van liefde voor deze zoo schoone zaak, aldus de eerw. spreker. Het bestuur dezer vereeniging zal het dan ook op zeer hoogen prij3 stellen, als Leidens katholieken ook op de volgende bidstonden gedurende den November- maand dezelfde belangstelling zullen too- nen en zoo mogelijk ook het werk van St. Barbara steunen door zich als lid of dona- teur(trice) op te geven. N. Z. TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ. Driemaandelijksche conferentie. Gistermiddag had ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. aan den Jansweg de driemaandelijksche conferentie met de vakorganisaties van het personeel plaats. De agenda vertoonde ditmaal twee be langrijke punten, n.l. de vaststelling van de pensioenverbeteringen, die na voorbe reidende schriftelijke onderhandelingen, ten slotte aangebracht zouden kunnen worden en de vaststelling van het in verband daar mede herziene reglement van dat fonds. De meest belangrijke verbeteringen, die gistermiddag in gemeenschappelijk overleg werden vastgesteld, houden in: dat bij tusschentijdsche eindiging van de dienstbetrekking degeen, die zich heeft in gekocht, aanspraak kan maken op terug betaling van 90 pet., in stede van 75 pet., van de door hem gestorte inkoopen; dat de wachttijd voor eigen-, weduwe- en weezenpensioen van 5 jaren op 3 jaren wordt teruggebracht; dat het minimum van het invaliditeits pensioen bedraagt 18/60 van de middelsom der pensioensgrondslagen der laatste 3 jaren; tot nu toe bestond zoodanig mini mum niet; dat het pensioen wegens invaliditeit tengevolge, va-n een bedrijfsongeval niet meer vaststaand 2/3 is, doch afhankelijk wordt van het percentage der arbeidson geschiktheid, vastgesteld door de Rijksver zekeringsbank, resp. een der beroepsorga nen; dat het pensioen der halve weezen en der volle weezen ©enigermate verhoogd wordt, waar tegenover staat, dat het be reiken van den 18-jarigen leeftijd door een wees hot bedrag van het verhoogde weduwenensioen, resp. van het gezamen lijke volle wee zen-pensioen met een even redig deel vermindert; dat indien het verhoogd weduwe pensioen tengevolge van het bei-eiken van den 18-jarigen leeftijd van alle half-wee zen daalt beneden 20'S0 van de midde'som der pensioensgronds'agen laatstge noemd bedrag als minimum geldt; dat het pensioen van een invalide we duwe evenmin minder dan 20/80 bedraagt. Bovendien werd tegemoet gekomen aan enkele bezwaren, die ingebracht waren tegen de sinds 23 Juni 1930 ingevoerde regeling, dat voor de bevordering tot am bachtsman le klasse het met gunstig ge volg afleggen van e-en bepaald exahien vereischt wordt. Aan het slot der conferentie, welke ge- ruimen tijd duurde, deelde de Directie mede, dat voorbereid wordt de invoering, resp. uitbreiding van het tariefwerk in de werkplaatsen der Maatschappij, doch dat deze maatre-iel ge^n ontslag van personeel of wijziging van de loonen tengevolge zal hebben. Daarentegen wordt van den nieu wen maatregel verwacht, dat de werkver- meerdering. welke een gevolg van de be- drijfsuitbreiding zal zijn, met het bestaan de aantal werklieden kan worden uitge voerd en dat de weekinkomsten van de betrokkenen gaandeweg znllen stijgen. R. K. Interparochieele Meisjesvereeniging. De godsdienstcursus der R. K. Interpa rochieele Meisjesvereeniging van heden avond kan wegens biizondere omstandig heden niet plaats hebben. Veertigjarig zakenjubileum. De firma A. van den Ouweelen en Zonen, het bekende haarden-adres, Hooigracht 104—106, herdenkt dezer dagen haar veer tigjarig zakenjubileum. Bij dit jubileum is voor een aardige re clame-attractie gezorgd. Er worden aan de cliëntèle n.l. heel mooie cadeaux gegeven en bovendien zijn er nog bijzondere kortin gen. Men zie de desbetreffende advertentiën in dit nummer. Handelsregister K. v. K. Wijziging: J. C. Oud, Leiden, Oude Heerengracht 17. Vleeschhouwerij-Speksla- gerij. Het filiaal te Leiden, Janvossensteeg 30, is met ingang van 1 Mei 1930 overge gaan aan J. Pet. Zondag a.s. houdt de R. K. Handelsrei- zigersvereeniging „St. Christoffel" haar jaarlijkschen feestavond in den Foyer der Stadsgehoorzaal. Wij verwijzen hiervoor naar een adver tentie in dit nummer. Uitslag der gehouden openbare aanbe steding van bestek no. 25: Het uitvoeren van bestratings- en rioleermgswerken aan den Zoeterwoudschen weg, aan de Aloë- laa-n en de Warmonderstraat en aan den Lagen Morschweg, in 3 pereee'en. Ingeschreven was als volgt: G. A. Ko ning, Voorschoten in massa 9388; P. Verstraaten, Leiden perc. 2 4475; Th. de Winter en O. J. van Weeren, Leiden perc. 1 L900, perc. 2 f 4200, perc. 3 3200; J, Warnaar en W. Hoogstraten, Leiden perc. 1 S02, perc. 2 4150 ,perc. 3 f 8278; Firma Wed. H. van Driel, Koudekerk, in massa 8139; A. J. de Later en P. H. Meijers, Leiden, in massa f 7924; J. de Rooy Jr. en C. A. Baars, Vleuten, in massa 7817; Firma Marcelis en Heemskerk, Leiden, perc. 1 721, perc. 2 4144, perc. 3 2789, in massa 7649; Firma A. Schoorl, Haarlem, perc. 1 791, perc. 2 j 3930, perc. 3 2896; H. Bakx en H. Steenkist, Haarlem, perc. 2 3S58, perc. 3 2569; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuif- j zand, Leiden, perc. 1 588, pare. 2 3333. i perc. 3 2333; J. de Lange, Leiden, perc. j 1 495. Men zie voor Stadsnieuws verder het 2de blad). Gemeentelijke Aankondigingen Begrooting. Burgemeester en Wefchoi den brengen ter algemeem gevolge artikel 203 der G> begrooting der plaatselijk* uitgaven voor den dienst Raad is aangeboden, oj dezer gemeente voor een is nedergelegd en in drukj der kosten, algemeen verki den gesteld. A. VAN DE SANDE VAN STRIJEN, Secrel Leiden, 5 November 1930. van Lei fis, dat, in- eejtewet, de inkomsten en 93p._?a>9Ji den J de'y secretarie defter, inzage tegen tetaHng jjgbaar'z^wor- Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406 en G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502. Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het hui§jo mïar droog houdt met Purolpoeder én dl brarfllerige of stukgaande plekjes behandel tl mét lurol. Dit verzacht dadelijk Purol en Puro!| zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. (Reclame) 386 DE GEMEENTBEGROOTING VOOR 1931 Uit de toelichting tot de begrooting voor 1931 vermelden wij, dat in afwijking met vroeger," toen naast de Memorie van Toe lichting een afzonderlijke verzamelbegroo- ting verscheen, beide stukken thans ge combineerd zijn, wat uit een oogpunt van vereenvoudiging gewenscht bleek. Van veel meer beteekenis zijn de veranderingen, welke de inhoud der begrooting heeft on dergaan. Deze begrooting toch is de eer ste, die met in achtneming van de bepa lingen van de nieuwe wet op de financieele verhouding tussehen Rijk en Gemeente is opgemaakt en derhalve de eerste, op welke de rijksuitkeering en de wijziging van het gemeentelijk belastingstelsel haar invloed doen gelden. Het juiste bedrag der uitkeering per inwoner uit het door het Rijk ingeste'de gemeentefonds is ook thans nog niet be kend, zoodat B. en W. evenals bij de be lastingvoorstellen zijn uitgegaan van een bedrag van 15.330.98 welk bedrag 250.000 lager is dan waarvoor voor deze gemeente het uitzicht bestond. Op de begrooting voor 1931 konden worden uitgetrokken a. 3/4 uitkeering per inwo ner uit het gemeentefonds 811.349 b. 3/4 uitkeering in de jaar wedden van den burgemees ter en de gemeentesecretaris tot een max. van 3000 2.250 c. 3/4 van de hoofdsom der grondbelasting 134.062 d. de hoofdsom der perso- neele belasting 220.000 e. 100 opcenten op de per soneels belasting 220.000 f. 15 opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting 13.300 g. gemeentelijke inkomsten- be'asting (de opbrengst van het belastingjaar 1930/1931, verminderd met het gedeelte op den dienst 1930 verant woord) 543.626 h. 2/3 van de opbrengst van 60 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 260.800 Totaal f 2.205.387 De kwade posten in de ge meentelijke inkomstenbelas ting enz. zijn uitgetrokken tot een bedrag van 116.000, waarvan ten laste der Alge- meene Reserve is gebracht 82.667, zoodat ten laste van den gewonen dienst blijft 33.333 Netto 2.172.054 Op de begrooting voor 1930 was dit net to-bedrag geraamd op 1.994.480. Uitgaande van een heffing van 60 op centen op de gemeentefondsbelasting, tot welk aantal deze opcenten moeten worden beperkt, heeft het jaar 1931 een hoogere bate van 177.574 Verder is thans voor het eerst uitgetrokken de op brengst der straatbe'asting 200.000 Verhoogde opbrengst recog nities, honden- en vermake lijkheidsbelasting 13.400 Vrijgekomen bedrag in den vorm van meer \rinst wegens beëindiging van .de bijschrij ving van rente bij de Vernieu wingsfondsen der lichtfabrie ken 57.700 zoodat de hoogere bate bo ven 1930 stijgt tot 448.674 Niettegenstaande deze meerdere ont vangsten sloot aanvankelijk het ontwerp der begrooting met een tekort van circa 103.000, waarvan de oorzaak te zoeken

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2