KERKNIEUWS RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING UIT DE PERS WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG, 10 VERBREEDING HAARLEMMERWEG. In verband met het leggen van een hoofdriool voor de centrale rioleering in den Haarlemmerweg waarvoor bij Raadsbesluit van 17 Maart 1930 de noo- dige gelden werden beschikbaar gesteld achten B. en W. het wenschelijk, dat tegelijk daarmede deze weg, althans voor zoover betreft het. meest nabij de stad ge legen gedeelte, wordt verbeterd en van een nieuwe bedekking voorzien. Het plan daartoe, op de hierbij overgelegde teeke- ning nader aangegeven, betreft het ge deelte tusschen den Maresingel en de Mus- schenbroekstraat en loopt niet vooruit op de veemarktplannen. Het omvat' het ma ken van een tegeltrottoir aan den huizen- kam, breed 23.S0 M., van een rijweg, welke na een ruime verbreeding nabij den Maresingel een breedte verkrijgt van 7.50 M., om in noordwaartsche richting gelei delijk breeder te worden, tot 8.30 M. nabij de Groenoordistraat, alsmede van een verhard voetpad, breed 2.30 M., langs bet water. De langs de- huizen aanwezige hoo rnen zullen worden gerooid en vervangen door een boomenrij in het voetpad langs liet. water, dat daartoe voldoende breedte biedt. Bovendien dient de bestaande hou ten beschoeiing langs de Haarlemmertrek vaart, welke in slechten toestand verkeert, over een lengte van pl.m. 380 M. te worden vernieuwd. Als wegdek is ontworpen een gesloten deklaag van gewalste teersteenslag of teerslakken, waarvoor de om te ploegen en onder profiel te brengen bestaande grint- verhardiug als fundeering kan worden ge bruikt. Een dergelijk wegdek biedt de voor- deelen van een moderne wegbedekking, terwijl het niettemin mogelijk blijft even tueel daarin te breken gaten zonder groot bezwaar weder te dichten.'Dit laatste is in het onderhavige geval van belang, aan gezien het in de bedoeling ligt, wegens de hooge kosten van verlegging, de in den rijweg aanwezige kabels en waterleiding (voorzoover verlegging daarvan niet noo dig is voor den rioolaanleg) daar te laten liggen. De Commissie van Fabricage kan zich in meerderheid met het aanbrengen van een dergelijk wegdek niet vereenigen: zij vreest eenerzijds, dat de weg bij slecht weer glad zal zijn, hetgeen mede met het oog op het water langs den weg gevaar zal opleveren voor het rijverkeer, terwijl an derzijds voor haar niet vaststaat, dat ter plaatse van de sleuven, welke voor de rio leering in den weg moeten worden ge maakt, geen inklinking zal plaats vinden. Daarom zou zij de voorkeur geven aan een klinkerbestrating, welke een grootere uitgave van 4.000.zou vergen. B. en W. kunnen zich met dit stand punt niet vereenigen. Een gesloten weg dek toch, als voor den Haarlemmerweg is ontworpen, voldoet aan de eischen van het moderne verkeer en is sterk genoeg, om aan het over dezen weg te verwachten rijverkeer behoorlijk weerstand te bieden. Bovendien zal dit wegdek geheel aanslui ten bij de nieuwe bedekking va-n den Rijnsburger- en Maresingel. Evenmin als zulks het geval is bij deze singel, behoeft h. i. gevreesd te worden voor ernstig ge vaar tengevolge van gladheid van den Haarlemmerweg, terwijl bij behoorlijke uitvoering van het werk inklinking ter plaatse van de sleuven der rioleering niet behoeft voor te komen. Zij zijn daarom met de minderheid in de Commissie va-n Fabricage van oordeel, dat er geen aan leiding bestaat, om op dezen „buitenweg" in plaats van een gesloten wegdek klin kerbestrating aan te brengen en daarvoor een extra-uitgave van 4.000.te doen. Voor de uitvoering van de wegverbete- ring is het- noodïg, dat de gemeente weder de beschikking verkrijgt over eenige stroo ien gemeentegrond, welke aan de eige naars der aangrenzende huizen als voor tuinen in gebruik zijn gegeven, en dat zij den eigendom verwerft van eenige gedeel ten voortuin, alsmede van enkele open bare stoepen en een gedeelte straat, aan particulieren toebehoorende. Eenige eige naren van de stoepen en het gedeelte straat zijn bereid deze om niet aan de ge meente over te dragen, terwijl het^meeren- deel van de eigenaren der voortuinen ge negen is de noodige oppervlakte tegen den gebruikelijken prijs van 10.per M2. aan de gemeente te verkoopen. Met enkele dier eigenaren is nog geen over eenstemming bereikt en worden de onder handelingen voortgezet; de eigenaren van do perceelen Sectie K Nos. 2707 en 2708 6taan het voor de wegverbreeding noodige gedeelte van hun grond (in het geheel groot pl.m. 0.5 M2. om niet aan de ge meente af. De kosten van de onderhavige verbe tering worden, met inbegrip van die van den grondaankoop, geraamd op pl.m. 50.000.—, welk bedrag, evenals ten aan zien van de verbetering van den Heeren singel en den Morschsingel wordt voorge steld, geput zal kunnen worden uit het Fonds voor Stadsverbetering en andere Sociale Doeleinden, nadat dit met het saldo van den dienst 1929 zal zijn aange vuld. OVERDRACHT WEGEN. Op het provinciaal wegenpla-n van Zuid-Holland komen o.m. voor het gedeel te van den Haarlemmertrekvaartweg van- af- de Postbrug tot den Noordwijkerhoek en het gedeelte van den Zijldijk tusschen de Spanjaardsbrug en het punt, waar de weg in Oostelijke richting afbuigt naar Rijpwetering. In het besluit van de Staten der pro vincie Zuid-Holland d.d. 25 November 1927 betreffende de vaststelling van het wegen plan, is voor de belanghebbende corpo raties de gelegenheid geopend, om de daar op voorkomende wegen, met daarbij be- hoorende bermen en slooten, aan de pro vincie in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen, onder voorwaarde, dat aan haar jaarlijks een bedrag van 600.per K.M. wordt betaald als bijdrage in de onderhoudskosten. De provincie heeft zich echter de bevoegdheid voorbehouden het bedrag van 600.— te verhoogen ten aanzien van wegen, welke niet binnen 3 jaren ma de dagteekening van het betref fende besluit van de Staten (25 November 1927) aan haar in beheer en onderhoud zijn overgedragen. De lengte van de beide op het provin ciaal wegenplaü gep aatste weggedeelten bedraagt onderscheidenlijk pl.m. 3 K.M. en 1.6 K.M. Bij overdracht aan de provin cie zal de gemeente dus telken jare voor het onderhoud een som van resp. 3 maal 600.— is 1800.— en 1.6 maal 000.— is 960.— moeten betalen. In verband met de bedragen, die de gemeente thans voor onderhoud besteedt- komen deze vergoedingen B. en W. aannemelijk voor. Wat den Zijldijk betreft, merken B. en W. op, dat reeds sedert geruimen tijd on derhandelingen met de provincie worden gevoerd niet slechts omtrent de overdracht van dien weg, doch ook betreffende de opheffing van den tol aan het Zijlhek en de regeling van daarmede samenhangende zaken, zooals het vervallen van de bijdra gen aan de gemeente Alkemade in de on derhoudskosten van den weg van den Zijl dijk naar die gemeente. Deze onderhan delingen zijn nog niet beëindigd. B. en W. stellen voor, een besluit als in het bovenstaande bedoeld, goed te keuren. Meer gelden voor uitkeering bij werkloosheid. B. en W. schrijven den raad, dat tenge volge van de toeneming van de werkloos heid de bedragen, die voor de wekelijksche uitkeeringen aan uitgetrokken werkloozen noodig zijn, gedurende de laatste weken voortdurend stijgen. De op de begrooting van den loopenden dienst voor dat doel beschikbaar gestelde som van 75.000 zal dan ook niet toereikend zijn. Zooals de toe stand zich thans laat aanzien, moet een verhooging van dez enpost- met 25.000 noodzakelijk worden geacht. Voorts dient de begrooting ilog in over eenstemming te worden gebracht met het raadsbesluit van 19 Mei j.l. om het aandeel der gemeente in de werkverschaffingsloo- nen van den Leidschen Hout geraamd op 13.000, niet ten laste van het fonds voor stadsverbetering, werkverschaffing en an dere sociale doeleinden te brengen, maar uit den gewonen dienst te bestrijden. In verband hiermee zal tevens uit den naam van het fonds het woord werkverschaffing dienen te vervallen. Het bedrag, waarvoor in totaal dekking moet worden gezocht, namelijk 3S.000 kan gevonden worden door verhooging van den post plaatselijke belasting naar het inkomen. Daarop zal ongeveer 50.000 meer worden ontvangen dan geraamd was, van welke grootere opbrengst intusschen reeds 10.000 zijn aangewend. Leidsche Buitenschool. B. en W. geven den raad nader in over weging, het maximum van de subsidie aan de vereeniging Herstellingsoord de Leid sche Buitenschool te bepalen op 10.000 per jaar ingaande 1 Januari 1929. De Directeur van het Postkantoor ves tigt de aandacht op het gevaar dat voor kinderen ontstaat wanneer deze spelen derwijze gaan draaien in de vakken van de draaideur aan den ingang van het post kantoor. De kans op struikelen is daarbij niet uitgesloten, en kunnen daardoor ernstige kneuzingen ontstaan hetzij door het klem raken tusschen de randen van de draaien de vakken en de vloer of wand, hetzij door den opduw van het bewegende vak. Gevonden voorwerpen. Huissleutels, Lipssleutel, Yalesleutel, ring met 3 Yalesleutel, portemonnaie met inhoud, handschoenen, wagennioer, zilve ren broche, cahier en teekenschrift van P. Schröter, leerboek boekhouden van C. Veenstra, zilveren armbandhorloge, koffer met paiperen feestartikelen, diploma ten name van Hop, portemonnaie van Antje van Gorkum, eenig zilver geld, gummi kin dercape, shawl, ceintuur, riemspoor, dames- taschje van G. Etiëne, dekzeil, autoband, electvisch lampje, damestaschje met in houd, actentasch van H. de Geest, wollen damestasch met inhoud, vulpenhouder, ca- no, duimstok, actentasch inh. badschoen enz., alpine-muts, zilveren kinderarmband je, blanco arbeidslijst, automobielkoppeling, eenig ondergoed, vulpotlood, rozenkrans, doublé armband met roode steenen, paar- gymnastiekschoenen, Fransch leesboekje, rand van een horlogeglas, blauwe damesre- genmantel, koperen 5 H.G.-gewicht, num merplaat. H. 63584, bril met hoornen ran den en nikkelen haken, 2 zakken aardap pelen, bankbiljet a 25.zilveren hals ketting met aanhanger, rijwielbelasting- plaatje in etui, dictaatcahier, sigarettenko ker van J. J. Speelman, rozenkrans in etui, schooltasch inh. gymnastiekschoenen enz., medaillon met meisjesportret, kunstgebit, etui met schrijfbehoeften van Ans Hillen, kindertaschje met inhoud, portefeuille van J. Jansen, pakje handwerk, snoeischaar, la ge bruine schoen, gouden dasspeld met diamantjes, sigaren-aansteker, zilveren ro zenkrans, zilveren heerenhorloge met ket ting, rijwielbei, paardenzweep, electrische rijwiellamp, rijwielpomp, benzinedorp met zeef, zilveren servetring, kop van een rij- wielantaam, zilveren halsketting met be deltjes, voer van een jacht, Fransch leer boekje van C. D. Brouwer, üortretbroche, gouden speld, vat en 2 kisten, padvmaers- riem, koperen schaal van een weegschaal, pakje haakwerk, alpaca beursje, gouden damesring met diamant, gabardine regen jas, bruine heerenhoed, Amerikaansch bank biljet, gouden pen van een vuloenhouder, portefeuille van "W. C. Jannes, luchtdruk- nieter, witte overal. Gevonden in de Electrische ram (Stads- lijn): Parapluie, paar handschoenen, por temonnaie met inhoud, dames-vulpenhou der, Zeeuwsche broche. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Parapluie, handschoen, paar hand schoenen, blauwe muts, ledern réticule. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten Politiebureele alhier, eixen werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Benoeming. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Overdinkel den 'weleerw. heer H. J. M. Schoemaker. De Cogregatie der Kleine Zusters van St. Jozef. Naar de „Limb. Koerier" verneemt, zal er geen directeur over voornoemde vrou welijke klooster-organisatie meer worden benoemd door Z. D. H. den bisschop van Roermond, doch zal de Algemeene Moeder Overste in de toekomst zelfstandig en al leen het 'bestier dezer kloosterorde voe- HAAGSCHE RECHTBANK. De 22-jarige metselaar J. B. en de 22-ja- rige P. K., scheepsbouwer, beiden te Lei den, stonden voor de rechtbank alhier terecht wegens diefstal van een looden pijp van een leegstaande villa aan de Rust en Vreugdlaan te Wassenaar op 15 Sept. laatstleden. Hoewel beiden bij de politie een beken tenis hadden afgelegd, trachtte de verd. K. thans de schuld alleen op zich te ne men om B. vrij te pleiten. De president mr. de Joncheere nam bei de verd. evenwel scherp onder handen en hield hun voor, dat deze draaierij niet in hun voordeel zou komen. Het mocht niet baten. Verd. zeiden bij de politie „zenuw achtig" geweest te zijn. K. nam alle schuld op zich en B. zou met de zaak niets uit staande hebben. Na voorlezing van het proces-verbaal eischte de officier van justitie, mr. Blok, tegeu B., die reeds twee maal wegens diefstal werd veroordeeld, 6 maanden en tegen K., die nog een blanco strafregister heeft, 3 maanden gevangenis straf. Mr. Leufkens. Het „Limhurgsch Dagblad" verneemt, dat mr. Leufkens, de zoogenaamde vorst van Geleen, cassatie heeft aangeteekend tegen het gisteren gevelde vonnis van het Bossche Gerechtshof. ALKEMADE. De waterleiding. Naar wij vernemen is thans door Ged. Staten van Zuid-Holland aan de gemeen ten Alkemade, Leimuiden' en Rijnsater- woude toestemming verleend tot het stich ten van een waterleidingbedrijf. Het wa ter zal worden betrokken van de gemeente Boskoop, vanaf den watertoren aan den Rij.n bij Hazerswoude. Wij kunnen de gemeentebesturen met deze beslissing feliciteeren, daar de be hoefte aan goed drinkwater zich reeds lang heeft doen gevoe'en. Ook met het oog op de volksgezondheid wij denken daarbij aan de vele typhus-gevallen te Roelofarendsveen gedurende 1930 is dit besluit ten zeerste toe te juichen. Vleeschkeuring. In den loop der •maand October zijn ter secretarie aange geven de volgende slachtingen: bedrijfs- slachtiugen: 20 koeien, 30 varkens. Huis- s'achtingen: 1 big en 8 varkens. Nood- slachtingen: 4 koeien, 1 graskalf, 4 var kens, 1 big en 7 schapen. Ingevoerd werd 107 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ont vangen 314.75. Gevestigd: A. L. M. Ludlage van Alphen aan den Rijn W. Klomp van Leiden S. J. G. Erich van Utrecht F. G. Verrijt van Den Bosch J. M. Corts van Katwijk L. J. Keiler—Jansz en kinderen van Medan J. A. Kraai van Dordrecht J. A. van Dijk van Alkmaar J. B. Veenswijk van Noordwijkerhout N. J. Los van Zeist H. Olyerhoek van Haarlemmermeer J. M. van Kins van Malang G. C. van Berkel van Uden .J. P. Jansen en gezin van Rijnsaterwoude W. G. J. Baas van Den Haag S. M. Mechelse van Zoeterwoude J. O. L. van Aart van Leiden. ■Vertrokken: H. J. van Echteld naar Wamel P. N. Dobbe en gezin naar Ter Aar H. Veenswijk naar Leiden W. E. Th. Vosters naar Oisterwijk J. C. W. van Leeuwen en gezin naar Lisse C. P. M. van der Valk en E. C. van Steijn naar Wateringen C. J. Loos naar Wassenaar N. A. van Gent naar Maars- sen A. Lok naar A'phen aan den Rijn G. Katsburg naar Haarlemmermeer M. Duivenvoorden naar Noordwijkerhout G. Zijderveld en gezin naar Buurmal- sen J. Gronert naar Bottrop (D.) N. W. van de Scheur naar Leiden G. Vree ken naar Haarlemmermeer A. Olyer hoek naar Haarlemmermeer J. P. Beek naar Delfzijl C. J. A. de Vette naar Wassenaar C. A. Zandbergen naar Zoe terwoude G. Waasdorp en echtgenoote naar Sassenheim W. Verhaar naar Sas- senheim J. Bakker naar Leiden A. M. A. Rotteveel naar Hazerswoude C. G. en J. M. de Jong naar Noordwijker hout A. Bok naar Avereest A. J. Strijk naar Wassenaar. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Raad vergadert Donderdagmorgen te 9.30 uur. Agenda: ■Notulen. 2. Ingekomen stukken. 2a. Behan deling verzoek winkelsluiting. 3. Vaststel ling begrootingen gemeente en bedrijven voor 1931. Lighallen. De zuivere opbrengst van de gehouden verloting met rad van avon tuur voor de algemeene lighallen is 140. Door de commissie van H. en N. is verle den jaar 500 afgedragen voor een te bouwen lighal van de Protestantsche wijk verpleging; thans is dit bedrag weer een begin voor een nieuwe lighal, nu voor de R. K. Wijkverpleging. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanrijding. Autobotsingen, waardoor personen verwond worden, komen herhaal delijk voor, doch dergelijk botsingen met fietsers behooren tot de uitzonderingen. Zulk een uitzondering deed zich hier voor op bet voetpad bij de R. K. kerk, waar twee wielrijders zoodanig met elkaar in botsing kwamen, dat de een, iemand uit Katwijk aan Zee, erge verwondingen opliep en wel in het gelaat en een flinke open wond juist boven een der oogen. Hij werd in de pasto rie binnengebracht. Na verbonden te zijn, kon hij naar huis terugkeeren. De fiets was onbruikbaar geworden. LISSE. Gunningen. B. en W. dezer gemeente hebben de navolgende werken, waarvan de aanbesteding plaats had op 30 October j.l., gegund: le. het bouwen van 2 woonhui zen met schuurtjes aan de Gasstraat aan den heer S. Strijk te Rijpwetering voor het door hem ingeschreven bedrag van ƒ7790; 2e. het maken van een walbeschoeiing langs de Noordoostelijke zijde van de haven dezer gemeente aan den heer D. Vergunst te Lisse voor het door hem ingeschreven bedrag van 9710; 3e. het aanleggen en rioleeren van de Prinsessestraat en Na-s- saustraat aan den heer J. Potman te Lisse, voor het door hem ingeschreven bedrag van 4546. Roodvonk. In de week van 26 Octo ber tot 1 November j.l. zijn binnen deze gemeente 3 gevallen van roodvonk gecon stateerd. Gevestigd: G. Oskam van Schoen hoven Oh. W. Verhaar van Hillegom M. C. Verhaar van Oegstgeest Th. Ch. M. Romijn van Bergen G. J. Koot van Voorschoten J. H. Obdam van Haarlem Wed. J. v. Blitterswijk en gezin van Haarlemmermeer J. C. W. van Leeuwen en gezin van Alkemade A. R. Broekhof van Noordwijkerhout G. J. Pater van Schagen M. A. van Stijn van Haarlem mermeer H. J. Scheepens van Gilze en Rijen H. Gort van Losser A. C. Uiten- daal van Hillegom D. Kruithof van Haarlemmermeer K. Best van Amster dam M. C. van Hest van Rotterdam A. Stoker van Hillegom J. M. A. Bouw man van Aa'smeer A. J. M. Eelstgeest van Haarlemmermeer J. de Kooker van Haarlemmermeer N. C. Berrevoets van Rotterdam C. M. J. van Zijl van Den Haag M. A. J. van der Leij van Soest' G. Schep en gezin van Wassenaar K. van Voorst van Beverwijk B. de Groot en echtg. van Hillegom J. Staf van Gorinckem M. C. van Eendenburg van Wateringen C. van Hemert en ge zin van Haarlemmermeer C. J. Veld hoven van Zandvoort C. Th. Grimbergen van Wassenaar L. Zwiers van Blokzijl. Vertrokken: J. F. Hijkoop naar Hillegom A. A. R. M. de Meulder naar 'Bennebroek S. C. Potman naar Hille gom A. G. Tromp naar Leiden C. A. Roozekrans naar Amerika RH. Duwel naar Soest A. Veldhoven naar Voorhout A. Verdegaal naar Den Haag W. de Roode naar Leiden H. Rijkers ijaar Heemstede H. G. Dames naar Warmond P. Kok naar Rotterdam H. Bliek naar Rotterdam M. C. van Leeuwen naar Breda A. H. van Kuijk naar Den Haag G. Schalk naar Sassen heim W. Q. Versteegen naar Amster dam A. en D. Verschoor naar Zijpe N. van Eijk naar Boskoop J. Blokker naar Bloernendaal H. Kaptein en gezin naar NoordwijkerhoutC. J. Tromp naar Amsterdam C. A. van Kesteren naar Bennebroek J. Romp naar Heemstede M. Schrier nar Rijnsburg J. Schreu- ders naar Eethen A. H. C. Eeftens naar IJsselmonde H. Ivalkhoven en ge zin naar Leiden H. J. van der Lans naar Sassenheim B. Ch. Knukkel naar Wvchen A. van Diest naar Hillegom J. Molendijk naar Haarlemmermeer W. van Gerven naar Voorhout. NOORDWIJKERHOUT. Opening nieuw Raadhuis. Zij, die wen- schen bij te dragen voor de plaquette, met* buste van H. M. de Koningin, gelieven zulks alsnog te doen vóór 9 November a.s. Geboren: Theodorus Johannes, z. van C. A. Duivenvoorde en C. J. van der Meer. Maria Johanna, d. van C. W. Duiven voorde en H. Mens. Johanna Petronella, <L van J. B. Bakker en J. M. van Leeuwen. Petronelal, d. van A. J. Koudijs en G. E. Quax. Engelberta, d. van K. van den Berg en M. van den Burg. Maria, d. van R. van Soeren en R. Knoppert. Hen- ricus J. P., z. van H. Th. Janssen en A. C. Eist. Gehuwd: W. de Groot 24 j. en M. P. van dei- Klugt 22 j. C. L. de Haas 29 j. en J. G. Berg 29 j. O. S. van Noort 25 j. en J. W. van Gijlswijk 23 j. Overleden: N. Koster 73 j., echtge noote van G. Geerlings. VOORHOUT. R. K. Leesbibliotheek. Yanaf Zondag j.l. bestaat er thans wederom de gelegen heid om gebruik te maken van de R. K. Leesbibliotheek, alhier. Elke Zondagmid dag na het lof bestaat er de gelegenheid om boeken te ruilen. Men make van deze instelling ruimschoots gebruik om de win teravonden te vullen. WARMOND. Autobusdienst. Het ligt in de bedoe ling van de autobusonderneming te Leiden „Het Stadsverkeer" een geregelde auto busdienst te openen tusschen Warmond en Leiden, een zoogenaamde halfuur-dienst. Aan de desbetreffende autoriteiten zal toestemming hiervoor worden gevraagd. Bevolking. Eind September bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 3018 t.w. 1610 mannen en 1408 vrouwen. Gedu rende de maand October had een ver meerdering plaats van 6 mannen en 8 vrouwen zoodat de bevolkingstoename be draagt 14 personen en deze gemeente op het oogenblik 3032 zielen telt zoodat na de JUBILEUM VRIJE UNIVERSITEIT. „Een kostelijk ding". In de T ij d schrijft Mr. baron van Wijn bergen, die een der bijeenkomsten van de jubileumfeesten der Vrije bijwoonde o.a. het volgende: Uit een betrekkelijk klein deel van ons volk waren zoovele honderdtallen naar Amsterdam gekomen, dat naast het Concertgebouw, tot de uiterste hoe ken gevuld, nog een andere Mal elders in de stad noodig was teneinde allen plaats te kunnen geven. En dat,... op de gewone dagen der week. Zij, die wel eens stellen, dat zulke massale volksbij eenkomsten slechts op den Zondag kun nen worden gehouden, hebben hier weer het afdoend bewijs geleverd gezien, dat het anders kan als men wil. En zoo is dus die groote schare drie dagen lang te Amsterdam bijeen geweest Met welk doel? Om te protesteeren tegen niet-vol- doende behartiging harer stoffelijke be langen door de overheid? Om te be-'* raadslagen langs welken weg vermeer dering zou kunnen worden bekomen voor materieele welvaart? Allerminst. Men kwam bijeen om zich geestelijk te versterken, om opgewekt te wor den na te jagen geestelijk goed om getuige te zijn van de resultaten der of fervaardigheid den laatsten tijd in eigen kring betracht, en mede daardoor ge prikkeld te worden tot het blijven bren gen van offers in de toekomst en men keerde huiswaarts, na gesterkt te zijn in de overtuiging, dat het voornaamste middel om den bloei der Universiteit voor het vervolg te zien bestendigd is groot Godsvertrouwen en vurig, hartelijk gebed. Wij begrijpen, dat deze bijeenkomst voor velen een revelatie geweest is een bijeenkomst zoo ten eenenmale af wijkend van hetgeen we om ons zien in de huidige wereld. En dankbaar moeten we wezen degenen, die haar tot stand brachten, en zoo een wijle het volle licht deden vallen op datgene in ons volk, wat in onzen tijd maar al te zeer gevaar loopt in het duister te worden geduwd. drie duizend een regelmatige stijging plaats heeft. Diphtheritis. Waar het aantal diph- theritisgeYal'en in deze gemeente nog steeds toeneemt, hebben B. en W. dezer gemeente in overleg met den plaatselij ken geneesheer alhier, en na bekomen toestemming van den Directeur van den Geneeskundigen Dienst te Leiden bekend gemaakt, dat voor een ieder gelegenheid bestaat zich kosteloos te doen kiemen tegen diphtheritis te Leiden in het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden. WASSENAAR. Botsingen. Op den Rijksweg nabij de Narcislaan zijn twee vrachtauto's wegens slippen van een hunner tegen elkaar gebotst. In een der wagens waren 8 personen gezeten, waarvan er twee snij wond en- opliepen. Een der chauffeurs kreeg een vleeschwonde. Dr. Baart de la Faille verleende geneeskundige hulp. Nabij den Zijdeweg tornden eveneens wegens de gladheid twee auto's tegen* elkaar op. Hier liep het ongeval met enkel materieele schade af. De chauffeur K. van hier, die zich Dinsdagmorgen in de vroegte per mot.i- fiets naar Noordwijk begaf, reed tusschen Wassenaar en Katwijk op een wagen, welks voerman zonder teeken te geven, van richting veranderde. K. werd tegen den grond geslingerd en brak een been. De voerman ging alsof er niets gebeurd was, kalm zijns wee-gs. K. werd na een half uur door wielrijders gevonden. Hij werd naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Omstreeks half twee had Dinsdag middag op den Rijksstraatweg nabij de Raadhuislaan een ernstige botsing plaats tusschen een auto en een motorrijwiel. Dr. v. B. van hier kwam op dat tijdstip met haar auto uit de richting den Haag en gal bij den zijweg een teeken, dat zij van rich ting wilde veranderen. De motorrijder O. uit Rotterdam, die zijn vrouw op de duo medevoerde, zag het teeken wel, maar durf de wegens de gladheid niet remmen. Hij reed op de auto en sloeg vervolgens tegen de straat. Zijn echtgenoote kreeg een bloed uitstorting in hoofd en mond, hijzelf een hoofdwonde en beenwonden. Nadat Dr. Baart de la Faille geneeskundige hulp had verleend, zijn de patiënten naar het zieken huis aan den Zuidwal in den Haag over gebracht. W0UBRUGGE. Aanbesteding woningbouwvereniging. De gisterenmorgen gehouden aanbeste ding door de Woningbouw vereeniging „Nieuw Leven" alhier, had tot resultaat dat ingeschreven werd door de heeren van Dam te Alphen a-. d. Rijn voor 49.1689. Radder en Broezer Den Haag voor 48.400.van Vliet Aarlanderveen voor ƒ47.999.Swets Dubbeldam ƒ46.300. Hordijk en Fijaan Nieuwerkerk voor 45.070.De Wit Nieuwerkerk ƒ45.000. Kooij Alphen a. d. Rijn 44.500.Dop Rijswijk voor ƒ44,490.Lemmers, Voor hout voor 43.974.Voordauw Zwammer- dam voor 43.800.Osnabrugge Voorscho ten voor 43.736.v. d. Rreg Boeree Nieuwveen voor 42.586.Blazer Rijnza- terwoude voor 41.000.Hennipman Lei derdorp voor 40.9,80.J. Morqe Wou- brugge voor 40.310.v. Vliet Leiden voor 39.150.v. d. Wiel Hazerswoude voor 38.994.v. Noord Benthuizen voor 37.480.Groen en Bregman Benthuizen voor 37.400.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10