BINNENLAND LETTEREN EN KUNST DINSDAG 4 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 RIJKSPERSONEEL Salaris-congres. Zaterdag is te 's-Gravenhage een sala ris-congres gehouden van de centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst. Na een openingswoord van den heer A. M. Spruyt hield de heer F. Perdock Hzn., voorzitter der centrale, een rede over: „Is ons salaris op peil?" Spr. gaf een uitvoerige beschouwing over den gang van zaken t.a-.v. de salarissen van het Rijkspersoneel. Spr. gewaagde van toenemende welvaart en ontkende het bestaan van dumpingsver- sohijnselen. „De keeren willen" aldus spr. „steeds meer verdienen". Een toe neming van het nationaal vermogen met 811 millioen gulden in twee jaren is nog niet voldoende, zeide spr. Als men de begrootingscijfers nagaat blijkt, dat er meer uitgegeven dan ontvan gen is. Maar dan moet men aldus spr. daarbij bedenken, dat onze staatsschuld' met een enorm bedrag is verminderd. Het bedrag aan rente, dat ons land moest op brengen, is teruggeloopen van 85,6 millioen tot 70 millioen. En voor deze schulddelging hebben de ambtenaren het kapitaal gele verd en daar protesteeren zij tegen. Zij wenschen nu een klein gedeelte, slechts 3 pet., terug. En er is, volgens spr., nog meer: Onze kaspositie is veel verbeterd en hoe veel millioenen gulden heeft de regeering niet in den huizenbouw gestoken? De ambtenaren hebben daarvoor ook betaald; zij moeten nu ook hun recht hebben. Spr heeft becijferd, dat de salarislast van de ambtenaren nooit meer dan 185 millioen kan bedragen en de regeering heeft dit inderdaad toegegeven. Thans komt de regeering in de Memorie van Antwoord verklaren, dat de bruto-salarislast 240 mil lioen bedraagt. Volgens spr. zullen, indien de regeering 240 millioen voor de ambtena ren beschikbaar stelt, allen tevreden zijn. Het algemeen salarispeil van de ambte naren moet zei spr. met ingang van 1 Jan. met 3 pet. worden verhoogd. Daar naast moet het georganiseerd overleg weer aan het werk gezet worden om een techni sche herziening te bewerkstelligen, niet met een luttel bedrag, dat in geenen deele toereikend is. Dan eerst zal aan den strijd en aan het gemor in de ambtenarenwereld een einde komen. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de vergadering er bij de Volksvertegenwoordiging op aandringt, voor het Rijkspersoneel een duurzame ver betering in de salarieering aan te brengen door het met ingang van 1 Jan. a.s. vrij te stellen van de bijdrage voor premie voor eigen pensioen, alsmede gelden te votee- ren op de Rijksbegrooting dienstjaar 1931 waaruit de kosten van een salaris- en loonsherziening bestreden kunnen worden, teneinde de inkomens van 't Rijkspersoneel zoodanig te regelen, dat een levensbestaan overeenkomstig het algemeen welvaartspeil van het Nederlandsche volk voor het Rijks personeel is verzekerd. NIJMEEGSCHE UNIVERSITEIT. Prof. Baumstark gaat heen.. Het bestuur der St. Radboud-stichting heeft met ingang van 1 December 1930 aan prof. A. Baumstark op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als buitengewoon hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. R. K. JEUGDLEIDERS INSTITUUT. Heden is de eerste plaatselijke cursus, die het R. K. Jeugdleidersinstituut der R. K. Leergangen te Tilburg georganiseerd heeft, te Nijmegen geopend. De bedoeling van deze plaatselijke cur sussen is om aan degenen, die zich met de organisatie der mannelijke rijpende jeugd bezig houden, inzicht te geven in de vele vragen, die zich daarbij voordoen. Zoo worden er voordrachten gegeven over godsdienstige, paedagogische en psycholo gische vraagstukken; wordt de kunst van vertellen behandeld en wordt een algemeen onderricht gegeven in diverse handenar beid. Het programma van zulk een cursus kan, naast de algemeene onderwerpen, ook naar plaatselijke behoeften, aangevuld worden met lezingen over andere onder werpen, als b.v. jeugdlectuur, buitenspelen, botanie enz. enz. In den loop dezer maand zal ook te Eindhoven met een dergelijken cursus wor den begonnen, terwijl met twee andere plaatsen de besprekingen daarover nog zijn. DE STEUN AAN DE TARWECULTUUR. De Ned. Bakkersbond tegen het denkbeeld eener teeltpremie. Naar het „Hbld." verneemt heeft het alg. landelijk bestuur van den Ned. Bakkers- bond, nadat het zich met algemeene stem men tegen een eventueel maal- en meng- gebod had uitgesproken, in een te Amster dam gehouden vergadering, óók het denk beeld van een teeltpremie (meelaccijns), zooals voorgesteld was door de he eren Snapper en Goudeket verworpen en wel met op twaalf na algemeene stemmen. Wij herinneren er aan, dat op de groot© vergadering van alle belanghebbenden alléén de Ver. van Meelfabrikanten tegen een teeltpremie 0.25 per baaltje meel van 50 kg.) was, terwijl de Ned. Bakkerijbond zich in een vergadering van zijn landelijk bestuur daarover nog nader wenschte te beraden. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael". Maandagmiddag vergaderde in „Belle- vue" te Amsterdam de Bondvan afge- voordigden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra- phaël" onder leiding van den heer Helle- mons. Aan het begin der bijeenkomst overhan digde de heer Lub het geld, dat als feest gave, ter gelegenheid van het zilveren be- staansfeest van de afdeeling Amsterdam, bestemd was voor het mgr. Mutsaersoord, aan den voorzitter van deze stichting. De voorzitter bracht daarop openlijk hulde aan de pioniers, de bestuursleden en de. leden van de afdeeling Amsterdam, die hunne afdeeling hebben gemaakt iot een van de beste en sterkste van het ge- heele land. Verder constateerde de voorzitter met voldoening, dat in vele afdeelingen een op gewekt vereenigingsleven heerscht, In over eenstemming daarmede is de stijging van het ledental van den bond, dat thans 13260 bedraagt. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden na eenige discussie goedgekeurd. De begrooting voor 1931 sluitend met een tekort van 111.448, werd door den penningmeester, den heer F. Nivard, toe gelicht en na enkele discussies aangeno men. Herkozen werden vervolgens de aftre dende bestuursleden, de heeren H. Donné te Venlo, M. de Rund er te Haelen, F. Ni vard te Rotterdam, H. F. Timmermans te Utrecht en W. de Waal te Rotterdam, ter wijl de heeren H. G. Kempenaers te Am sterdam en D. Heltzel te Roermond res pectievelijk werden benoemd tot lid en plaatsvervangend lid van de controle-com missie. Omstreeks zes uur schorste de voorzit ter de vergadering tot hedenmorgen tien Arbeidsvoorwaarden Spoorwegpersoneel. De Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft giste ren te Utrecht een algemeene vergadering gehouden voor het bepalen van het stand punt, of men al dan niet accoord zou gaan met uitstel van de herziening van de ar beidsvoorwaarden voor het spoorwegperso neel, welke herziening op 1 Januari 1931 zou.moeten plaats hebben. De vergadering heeft met 65 tegen 40 stemmen besloten, overeenkomstig het ad vies van het hoofdbestuur, met uitstel ac coord te gaan. Tegen een staatsboomkwéekerij. De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft besloten, de boomkweekers te steunen in hun actie tegen de oprichting van een Staatsboomkweekerij. Het dagelijksoh be stuur zal Woensdag bij den minister van binnenlandsche zaken en landbouw op audiëntie gaan. Bij de gisteren gehouden onderhand- sche aanbesteding voor het verbouwen en uitbreiden van „Hotel des Indes" te den Haag onder directie van den architect Foekke Kuipers te Naarden is ingeschre ven als volgt: Gebr. van Sitteren, den Haag, perc. I 125.100, perc. II 120.000; fa. Kruithof en Scholte, Voorburg, perc. I 124.500, perc. II 118.500; Bataafsche Aannemings Mij. v.-h. L. v. d. Wal, den Haag, perc. I 116.400, perc. II 110.800; Aannemings Mij. Boele en v. Eesteren, den Haag, perc. I 114.530, perc. II 108.600; fa. Bik en Breedeveld, Leiden, perc. I 110.550, perc. II 104.100; Aanneming Mij. v.-t. G. Nollen, den Haag, perc. I 104.510, perc. II ƒ99.095; Ned. Aanneming Mij. v.-h. Boersma,. den Haag, perc. I 101.660, perc. II 87.660. TERWIJL DE MAN AFWEZIG WAS, HEBBEN 5 GEMASKERDE MAN NEN de boerderij van den heer Kuipers te Oss overvallen. De bandieten verdwenen met een buit van ruim 1000 gld, De vrouw werd met revolvers in bedwang gehouden en liéht gewond. GEMEENTERAAD VAN SASSEN HEIM DE AARDBEVINGEN IN ITALIË zijn nogal van ernstigen aard. Er zijn verschillende slachtoffers gevallen, meerdere huizen ingestort. Een verwoest huis. De Raad kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen; de heef van der Voet was afwezig. De notulen werden na een opmerking j van den heer Speelman goedgekeurd. De ingekomen stukken, behelzende goed- gekeurde raadsbesluiten, werden voor ken nisgeving aangenomen. Geen ijsbaan in 't park. Verzoek ijsbaan. De voorz. zegt dat B. en W. niét voor dit plan zijn met het oog op het natuur schoon van het park. Het park is een „juweel aan de kroon van Sassenheim". B. en W. staan evenwel niet onsympathiek tegenover een ijsbaan. Het gewenschte land is verhuurd tot 1937. De heer van Breda valt het advies van B. en W. nogal mee. Hij had een berg van j bezwaren verwacht. I Het is hem nooit gebleken, dat als er op de Beek gereden werd, het park ve-r- nield werd. Als de ijsbaan er is, is er toch toezicht. Z.i. wordt het natuurschoon niet geschaad. Een bezwaar heeft hij hier omtrent gehoord, n.l. dat een dijk het aan zien zal verminderen, doch dit is niet zoo erg als voorgesteld wordt. De enkele ge bouwtjes, die er zullen komen zijn er alleen 's winters. Met den huurder is wel een re geling te treffen. De zaak is in hoofdzaak opgezet voor de kinderen. De Sassemer- sloot wordt voortdurend opengebroken en is daardoor onbetrouwbaar. De voorz. zegt, dat al hebben B. en W. slechte één bezwaar genoemd er toch wel meerdere te noemen zijn. De heer Speelman spijt het aan het ver zoek zijn sympathie niet te kunnen ge ven. Het gevraagde terrein is de ziel van het park, komt daar een dijk omheen, dan is het mooie gezicht weg. Bovendien wordt het gras door het water slap en verliest zijn mooie groene kleur. De baan is z.i. ook niet goed, nergens is ,er een ronde baan, overal is die recht. Het is zeker, dat we een ijsbaan moe ten hebben. Een geschikt terrein is de Kooi, het terrein dat- we pas gehuurd heb ben, of het land aan den Menmeweg, in huur bij Nicola. De heer Bisschops is ook geen voorstan der van het plan. Als er even gelegenheid is, wordt er geen gebruik meer gemaakt van de Beek, doch als er een ijsbaan is, wordt het anders; dan is er kans op ver nieling. Hij zal medewerken om een ijs baan tot stand te brengen, doch niet op die plaats. De heer Schrama heeft het bezwaar dat het park na zonsondergang gesloten is. Is de ijsbaan verlicht dan is het geopend en bestaat kans op vernieling. Weth. Bader was eerst voorstander van het plan, doch bij nadere beschouwing is hij er niet voor, temeer daar andere ter reinen aangewezen worden. De heer Verkleij zou het bejammeren als de ijsbaan in het park kwam. Het ligt niet op den weg der gemeente een ijs baan te exploiteeren. De begropting wijst reeds op zware lasten. De heer v. Breda is er zeker van, dat hij de heeren niet zal overtuigen. Het valt hem op, dat allen sympathiek tegenover een ijsbaan staan en dat is een bewijs dat de baan er komen zal. Toen dit plan ont worpen werd, was er nog geen aanbod van een particulier (Dannijs) en de Kooi was in andere handen. Weth. Warnaar wil als bemoediging tot den heer v. Breda zeggen, dat een groot man eens gezegd heeft: Een eerste neder laag draagt soms veel bij tot een volgen de overwinning. Na deze „troost", wordt het verzoek zonder stemming afgewezen. Aanvrage naaimachines De Visserschool. De voorz. deelt mede, dat deze thans volgens de wet toegestaan moeten worden. Hij spreekt den wensch uit, dat dergelijke uitgaven in t ve-rvo'g uit de gewone mid delen bestreden zullen worden. De heer Warnaar wijst er op, dat het bestuur der school zeer ruim huishoudt. De voorz. beaamt dat en weth. Bader zegt, dat de opmerking in t algemeen is bedoeld. De gelden worden toegestaan. Benoeming leden commissie arbeidsbe middeling. Over dit punt wordt breedvoerig ge sproken. De heer v. Breda wil de commissie op heffen, terwijl de heer Spee'man meer wil vergaderen. De heer v Zonneveld wil deze commissie een raadscommissie maken. Nadat de voorz. het ontstaan der com missie gereleveerd had. en nog eenige op merkingen gemaakt waren werden tot le den dezer commissie benoemd de heeren H. v. Zonneveld en v. d. Geest. Benoeming leden commissie van Toe zicht op het lager onderwijs en van de commissie tot wering van schoolverzuim. De aftredende leden worden herbenoemd. Vaststelling pensioengrondslagen. Deze worden vastgesteld. Het betreft alleen zeer kleine bedragen. De heer Verkleij merkt op, dat hij in dertijd de functie van hooikeurder vervuld heeft. B. en W. hebben hem toen ver zocht van het recht op pensioen af te zien. Dit zou ook nu kunnen geschieden. Riool- en trottoiraanleg. Kosten riool- en trottoir Wasbeekerlaan- Zuid er straat. B. en W. hebbeiv met de uitvoering van dit plan gewacht op het algemeene plan van de „Mabeg". Dit plan is er nu, maar vraagt veel geld. Zij stellen voor dit werk uit te voeren volgens de bestaande riolee- ring. Mocht later noodig blijken een riool te leggen volgens* het groote plan, dan kan dit geschieden &am de westzijde. De heer Speelman wil dit werk aanbe steden. De voorz. zegt dat dit de bedoeling is, doch er zijn nog meer punten zooals „Con- cordia"-grens Lisse, idem Overzijde, de Hortuslaan, een gedeelte Rusthofflaan, Beukenlaan. B. en W. stellen voor deze gedeelten uit te voeren. De heer v. Breda wil er de Gouverneur- laan aan toevoegen. Ls het niet gevaarlijk van het plan, waar we reeds jaren om gevraagd hebben, af te wijken? Hij wil nu het werk in 't geheel aan besteden. Hij bepleit de te werkstelling van werkloozen, dit wil hij in het. bestek vastgelegd zien. (Wet-h. Bader: Ook de minimumloonen De heer Schrama acht dit wenschelijk. De heer Warnaar is hier tegen. Als we in den winter voor onze werkloozen groote werken doen uitvoeren, gaat het niet aan dat bloemistwerklieden het loon van bouw vakarbeiders ontvangen. De heer Verkleij zegt, dat het maar ge makkelijk is een besluit te nemen, maar van de kosten hoort men niets. Ook niet hoe ze gedekt moeten worden. De voorz. zegt dat in de begrooting nog een voordeeltje zit van 18 a 1900Ó; dus voor het geheel behoeven we niet bevreesd te zijn. Weth. Warneer: Door deze werken wordt ook de post werkverschaffing ont last. Besloten wordt, dat B. en W. met plannen en kostenberekeningen zullen ko men. Verzoek om winkelsluiting. Ingekomen was een verzoek van 59 win keliers om de winkelsluiting van 1 October tot 31 Maart te stellen op 8 uur 's avonds en tevens over te gaan tot Zondagsslui ting. Ten aanzien van melkslijters wen schen ze wat den Zondag betreft, een uitzondering, te maken. De voorz. wil het maar aan de winke liers overlaten. Straks komt de winkel sluitingswet in werking en is alles gere geld. De heer Speelman is er tegen, dat nu een besluit genomen wordt. De tegenstan ders hebben zich niet kunnen laten hooren. De heer Schrama merkt op, dat de voor deur dicht gaat, maar de achterdeur blijft open. Besloten wordt, dat B. en W., nu 75 pet. der winkeliers er zich voor verklaren, met een verordening zullen komen. Hierna nog geheime vergadering. Jan Dunselman bediend. De bekende kunstschilder, de heer Jan Dunselman, wiens kruiswegstaties in de Amsterdamsche St Nicolaaskerk in de toenmalige beschildering onzer kerken een nieuwe periode openden en die later met zijn schilderingen betreffende het H. H. Sacrament van Mirakel en het leven van Sint Nicolaas heel dit merkwaardige kerk gebouw van Bleys opluisterde, een le venstaak tezaam van dertig jaren is van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. OP HET TERREIN DER NED. SCHEEPSBOUW MIJ. te AMSTERDAM, is tengevolge van den hevigen storm een groote toren kraan omgewaaid in haar volle lengte over het emplacement gestort. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5