DINSDAG 4 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 De gewijde muziek. In het, middenschip der kerk waren op gesteld de leden van de „Schola Canto- rum" van het Seminarie te Warmond. De wisselende gezangen van het feest van den H. Carolus Borromeus zijn door de ge noemde „Schola Cantorum" uitgevoerd de vaste gezangen missa V in testis dimlicï- bus 2; Credo I door theologische studen ten van het groot-seminarie. „De zanger moet bedenken", zoo sprak Pastoor van Beukering in zijn rede tijdens de Gregorius weck te Utrecht, „dat hij bij de H. Mis gaat bidden, leeren en offeren". Het woord chorus zegt, dat hij bij het al taar behoort gekleed in toog en superpli. De zangers veraorgen de moeilijke wisse lende gezangen het volk zingt mede o.m. in Kyrië, en Gloria enz. Welke is eigenlijk de kerkmuziek bij uitnemend heid? Historisch en religieus alsmede uit schoonheidsoog punt beschouwd, het Gre- goriaansch", daarna volgt het Palestrijnsch Het Gregoriaansch, het oudste, bewon- derenswaard in eenvoud, rust, rhythmiek en overeenstemming met den tekst. Zoo hoorden wij onder deze H. Mis een uitvoe ring van Gregoriaansche muziek. Het koor onder leiding van een heel muzikalen, jongen koorleider, had waarlijk momenten van verheven dictie, die een uitvoering hieraan gaf, welke, niets eischen voor zich, de ziel ontvankelijk maakt voor hef, TT. Officie. Een voorname factor voor de ar tistieke voordracht van het Gregoriaansch is de dynamiek, de woord en neusaccen- tuatie, de lijn van het legato, het tempo naar gelang van den aard der melodie. En wat dit alles aangaat was de uitvoering (als ik deze zoo noemen mag) door het mooie stemmenmateriaal onder zoo muzi kale leiding zeer verzorgd en uiterst be schaafd, levendig van voordracht en niet van gewijde charme verstoken. Een ding was jammer. De afstand tusschen orgel en zangers was te groot. Hier was een twee ledigheid, die misschien door de plaatsing van een klein orgel tusschen de zangers te ondervangen zou zijn. Hetzelfde deed zich gevoelen, wanneer het koor van geloovi- gen (de seminaristen) mede instemde, waar een zekere zweving in toonshoocte tma* tp overkomen scheen te zijn, en wij ooic niet de sohoone lijn aantroffen, die het Grego riaansch tot zoo iets wonder-moois maakt en die in het kleine koor zoo voortreffelijk uitkwam. Laat men nu niet zeggen dat het Grego riaansch niet voor iedereen is. Wie in de kerk zijn geweest waren opgetogen. Waarom? Eerstens om wat op het Altaar gebeur de, en daarna, om de stemming, om de sfeer, meer nog om de innerlijke gods vrucht, de liturgie, de aanbidding, waar aan de Gregoriaansche muziek met haar verpuurd schoon haar ontstaan dankt. Of zij evenwel voor de gansehe gemeente te zingen zal zijn? Laten wij hopen, dat dit ideaal verwezenlijkt moge worden. De organist van Yelzen verzorgde de begeleidingen, en speelde na de plechtig heid „Fantaisie G-mineur" van J. S. Bach Jammer dat aan zijn spel niet meer aan dacht werd besteed, want de kerk liep on derwijl leeg. Hij toch is iemand, die zoo wel op het gebied van katholieke kerkmu ziek als van de klassieken op de hoogto is. Hij liet zich als solist hooren, kent de techniek van zijn instrument en de gehei men van het registreeren, en verdient be langstelling. 't Was een waardevolle ochtend voor Katholiek Leiden. J. K. PR IESTERVERGADERING. Om één uur was er een priestervergade ring in den foyer van de Stadsgehoorzaal, onder voorzitterschap van den hoogeerw. heer mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond. De zeereerw. pate-r Dom Ildephons Dirks O.S.M., monnik van de Hereeniging in het klooster te Amoy, hield een Fransc'ne rede, getiteld: „De stichting der Kerk van Jezus Christus en haar ontwikkeling in het Oos ten. Eenige speciale punten betreffende de liturgie". Christus stichtte Zijn Kerk te Jerusalem en na aan Zijn Apostelen zijn aanwijzingen te hebben gegeven, ging Hij tot Zijn Va der op den da.g van Zijn Hemelvaart. En kele dagen later zond Hij hun den Troos ter, die hen moest bijstaan en leiden in hun goddelijke zending. Het leven van de jonge Kerk was aan vankelijk Joodsch-Christelijk. Vele Jood- sche gebruiken bleven gehandhaafd, maar hun karakter werd anders georiënteerd, de Christus-gedachte doordrong en ver lichtte alles. De ceremouiën, aanvankelijk eenvoudig, begonnen zich te ontwikkelen zoowel naai de kant van het Westen als naar de kant van het Oosten en naarmate de Kerk zich uitbreidde gaven de Christenen van de verschillende streken hun eigen cachet aan het uiterlijke leven der Kerk, terwijl de leer dezelfde bleef. De Kerk had verscheidene crises te door staan, kerkvervolgingen en ketterijen. De samenkomsten der Christenen had den plaats nu eens in de groote huizen der Patriciërs, dan weer in de onderaardsche catacomben en ten slotte in de groote basi lieken. De liturgie onderging daarvan na tuurlijk 'de gevolgen. Tegen de Ve eeuw kon men verschillende groepen constateeren, met een eigen le ven en ©en speciale liturgie, zich groepee- rend rondom een bepaald centrum. Op het concilie van Chalcedon vielen vijf groote Kerkgroepen vast te stellen, ieder met een patriarch aan het hoofd en met eigen liturgische gebruiken. 1. De Kerk van Jerusalem, met haar pa triarch zetelend te Jerusalem en haar litur gie van St. Jacobus. 2. De Kerk van Alexandrië, wier pa triarch zetelde in het klooster van St. An- tonius en die de Koptiscne of Egyptische liturgie volgde. 3. De Kerk van Antiochië, met patriar chale zetel te Antiochië en Syrische litur gie en kerktaal. 4. De Kerk van Byzantium (Constantino- pel) met patriarchalen zetel te Byzantium en Grieksche liturgie. 5. De Kerk van Rome met haar patriarch te Rome en Latijnsche taal en liturgie. Ieder dezer kerken leidde een eigen en onafhankelijk leven en him leiders toonden heel wat meer initiatief dan tegenwoordig. Op hen rustte de taak de ceremoniën, de gezangen, de gebruiken hunner kerk te or- ganiseeren en zij namen daarvoor eenvou dig de taal van hun volk. Vandaar de ver schillende liturgische talen: Latijn, Grieksch, Syrisch, Koptisch, Armeensch en later nog andere. Doch bij alle vrijheid van uiterlijken eeredienst, moesten koste wat het kost de leer en de overlevering ge haaid blijven. Vandaar de groote bijeen komsten en oecumenische concilies, die steeds van %grooter importantie werden. Ten overvloede zond men een groep bis schoppen naar Rome om den opvolger van St. Petrus te raadplegen. Deze deed ten slotte uitspraak. Uit de fundamenteele Kerken ontstaan dan andere Kerken en bijgevolg andere li turgieën. Zoo ontstond, uit de Kerk -.van Alexandrië de Abessynische Kerk, uit de Kerk van Antiochië, de Chaldeeuwsche Kerk, de Maronitische Kerk, en de Kerk van Malabar. Spr. wijdt dan uit over de Grieksche Kerk. Constantinopel werd voor het Oos ten wat Rome was voor de Romeinsche Kerk. Waar do politiek van Byzantium binnen kwam, daar volgde de Byzantijnsche Kerk en haar liturgie, die wij dan ook vinden in Armenië, Bulgarije, Servië, Rusland, Geor gië, Roemenië, Joego-Slavië, Arabië en bij de Melchiten en ook in verschillende talen. Aldus is de oorsprong van al deze Oos- tersche liturgieën ten getale van meer dan 18, zonder dan nog te spreken van de Wes- tersche liturgiën, yvant de Romeinsch Wes- tersche Kerk heeft het ontstaan gegeven aan de Milaneesche, Gallische en Mozara- bisc-he liturgie. Wij spreken dan nog niet eens van een menigte andere bijkomstige liturgieën. In den aanvang waren al deze Ooster- sche Kerken met Rome verbonden, maar de omstandigheden leidden tot verdeeld heid. Aldus ontstonden twee groepen, de eene Katholiek en verbonden met Rome, de andere Orthodox en afgescheiden van het Romeinsche Centrum. Spr. behandelde dan kort de verschil lende ritussen der Oostersche Kerk, ieder met de onder haar ressorteerende Kerken en bespreekt aldus de Byzantijnsche, de Armeensche, de Syrische en de Chaldeeuw sche ritus, de ritus van Malabar, die van de Maronieten en de Koptisehe ritus. Hierover geeft spr. eenige bijzonderhe den uit de Byzantijnsche liturgie, die meer dan 160.000.000 christenen omvat-. Daar de christenen zeer verspreid wonen in hei uitgestrekte rijk, komen zij gedurende de week slechts naar de kerk als het een kerkelijk feest is. In de week is er dan ook geen liturgische dienst. Deze vangt Zater dagavond aan met de Vespera. Het volk staakt dan don arbeid om zich naar Je kerk te begeven voor het zingen der Ves pers en der Metten. Dit groote en mooie officie, dat in het donker voltrokken wordt, is bij het volk zeer geliefd. Daarna worden de kleine 'ampen voor de heiligenbeelden ontstoken. De heelden spelen hier een ge wichtige rol. Zij zijn alles voor het volk, dat eenvoudig en kinderlijk is. Zij naderen roet eerbied, ontsteken kaarsen en. maken vele kruisteekens op Russische wijze. Een der grootste feesten is Driekonin gen, waarop de zegening der wateren plaats heeft, ter gedachtenis van Christus afda ling in de Jordaan. Alle families zijn dan aanwezig, en een kruik wordt dan gevuld met hei gezegend water, dienend voor het geheele jaar. Spr. vertelde verder van het feest der Concilies, van de Bisschopswijding en van de drie belangrijke momenten der H. Mis n.l. de Proskomedie of de bereiding van het brood en den wijn, de Concelebratie en de Communie, die geschiedt onder twee gedaanten. Het grootste feest is Paschen, waarv men zich het geheele jaar voorbereidt. Dit feest heeft plaats in den nacht van Zater dag op Zondag. Als men dit, in dit milieu van levend geloof, eenmaal gezien heeft, vergeet men het nimmer. De Christus is waarlijk verrezen. De Zon dagen van het jaar hervatten deze grond idee. Alle gebeden, alle gezangen spre ken van de verrijzenis en begroeten aan het einde den Christus met deze woorden: O, Anastas ex nekroon, O, Gij, die uit de dooden zijt opgestaan. Men begrijpt, aidus spr., dat deze oogen- blikken alleen voor de Oostersche Christe nen een reden zijn om hun liturgische fcraf- dities te behouJen. Spr. behandelt dan lenslotte de afschei ding, van de redenen waartoe deze Chris tenen nic'-s weten. Van alle kanten wordt de wensch tot hereeniging geuit. Kardinaal Mercier, en Mgr. Szeptiski, aartsbisschop van Lemberg, hebben op uit- noodiging van den stichter van de monni ken der Hereeniging de beweging in gang gezet, die onze afgescheiden broeders moest brengen naar de eenheid van Rome en deze beweging zal niet ophouden. Spr. gaf ten slotte drie punten, die deze beweging moeten steunen, vooral voor ons, aldus spr. priesters der Roonische Kerk. lo. Wij moeten hebben liefde voor de liturgie. De Oosterlingen leven van hun liturgie, wij hebben haar verloren. Wij moe ten terugkeeren tot die bron om haar op nieuw te kunnen liefhebben. 2o .Wij moeten terugkeeren tot de groote, fundamenteele devoties, de viering van Pa schen, onze verrijzenis, de heiliging van den Zondag, onze heiliging, de devotie tot Christus, onze Verlosser. 3o. Zich bekleeden met Christus, met Zijn liefdadigheid en Zijn liefde tot de Kerk. Wanneer wij dat zouden hebben ge daan en niets anders dan dat, dan zal Christus ons reeds hebben vereenigd in Zijn Hart en het overige zal dan vanzelf volgen. Welk 'n plechtig diertje» ^at «jjekh^orntje, hoe fijn ÏinJIijn-die gepluimde ngè staprt, dat slanke fjeJen geestige kopje l Zoo ttuiver van lijn lit e<»nb op de^ bree\q kraag M\1 prachtig-vallènde revers zijn :pok onze nienwe modellen van jongens jassen jpet Krc-j^lborg- coupe in de nieuwste mode-kleuren -J zacht- grijs, grijs-bljftiw, licht en diep doysker-bruin. Indien U «en nieuwe winterjas moet hebben voor uwe/jongens, ver gelijk dan eerst onze prijzen met onze kwali teit, dan weet U het Kreymborg isWaarborg Kreymborg Haarlemmerstraat 143 Vanavond" om 8 uur is er een algemee- ne vergadering rede en zang in den foyer van de Stadsgehoorzaal (Breestraat) welke vergadering voor alle belangstellen den gratis toegankelijk is. R. K. STUD. VER. „$T. AUGUSTINUS". Gisteravond vergaderde de R. K. Stu- denbenvereeniging „St. Augustinus" in het „Eigen Huis" aan het Rapenburg. Na opening met den Chr. groet door den praeses, den heer Brückel, werden de no tulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna was na een woord van welkom door den praeses het woord aan prof. rar. W. A. J. A. Duynstee C.s.s.R., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen met het onderwerp: Sterilisatie van minder waardigen. In deze rede verdedigde de hooggeleer de spr. de volgende stellingen: 1. Sterilisatie van overheidswege ter voorkoming van minderwaardige progeni- tuur (uit eugenetische overwegingen der halve) is volstrekt ongeoorloofd. 2. Sterilisatie op eigen gezag is alleen geoorloofd, indien déze operatie met het oog op de gezondheid een noodzakelijk aan te wenden middel is; b.v. om conceptie te voorkomen in gevallen waarin deze ge vaar zou opleveren, is zij niet geoorloofd. Spr. begon met- te verklaren dat dit een materie is, die ook in ons land meer en meer op den voorgrond dringt en daarom wil ^pr. deze quaestie, maar alleen de mo- raal-theologische zijde er van, gaarne be handelen. Aanvangend met de eerste stelling be handelde spr. eerst de geschiedenis dezer leer, zooals die in de laatste vijf en twin tig jaar naa-r voren is gekomen. In Engeland is deze beweging begonnen maar tot nu toe theorie gebleven, maar in Amerika is zij in de practijk toegepast en werd eerst in 1907 in Indiana- en later in nog 25 van de 52 andere staten in wetten vastgelegd. Maar slechts in 2 staten gel den deze wetten definitief. In Europa is het eerst vijf jaar geleden zoo ver gekomen, maar wettelijk is het nog niet ingevoerd. De oorzaak hiervan is, dat men in twijfel verkeert omt-rent de redenen daartoe, daar men omtrent de herediteit nog zoo weinig weet. De Katholieke kerk heeft omtrent deze wettelijke sterilisatie zich nog niet offi cieel uitgesproken, maar de moraal-theo- logen staan er absoluut afwijzend tegen over, waarvoor spr. getuigenissen van mo- raal-theologen aanhaalt, als Mayer en Muckermann die eveneens aan een bespre king worden onderworpen. Spr. meent dat van theologisch stand punt wettelijke sterilisatie absoluut onge oorloofd is, indien dit geschiedt bij wijze va-n maatregel, in tegenstelling indien dit als straf geschiedt. De reden hiervan is, dat de Staat nooit het recht van voortplanting aan een on schuldige mag-ontnemen, omdat dit recht een natuurlijk recht is, waarin de Staat nooit mag ingrijpen. Deze redenen werden door spr. nader uiteengezet. Hierna tot de tweede stelling komende, behandelde spr. de vraag of de sterilisatie op eigen gezag geoorloofd was. Een niet gebruik maken van een recht past ook in een bestaande orde, maar het- bezit van bepaalde vermogens, die wij gekregen hebben, bepaalt zich tot het gebruik en geeft nog geen recht tot vernietiging. Slechts als dat vermogen schade zou doen aan de natuur van den mensch, zou het geoorloofd zijn, daar dan ter wille van het geheel een deel zou moeten worden opgeofferd. Na een hartelijk dankwoord van den praeses werd de gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen aangaande het be handelde onderwerp, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Na-dat de praeses prof. Duynstee nog maals had dank gezegd volgden nog eenige mededeelingen en de rondvraag, waarna sluiting op de gebruikelijke wijze. DE SLOTVERGADERING VAN DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Een belangrijke en interessante avond. In de foyer van de Stadsgehoorzaal is gisteravond de slotvergadering gehouden van de Leidsche winkelweek 1930, welke avond tegelijkertijd te baat werd genomen om een tweetal lezingen te houden over onderwerpen speciaal voor den midden stand van belang. Als sprekers waren n.l. uitgenoodigd de heer Zierfuss, vertegen woordiger van de Lichtfabrieken alhier, die iets zou vertellen over het zgn. „Goedkoop Tarief" en de heer Macneil, vertegenwoor diger van de Philipsfabrieken te Eindho ven, die een lezing zou houden „Lichteffec ten in de étalage". De zaal was uitstekend bezet, toen te kwart voor negenen de voorzitter van de winkelweek-commissie, de heer Meijers, de bijeenkomst opende met een hartelijk wel kom aan allen, speciaal aan de besturen van de middenstandsorganisaties. Spr. wees er daarna op, dat de gehouden winkelweek over 't algemeen goed geslaagd is. Jammer was dat niet algemeen is deelgenomen aan de geschenken-attractie en ook dat door sommige deelnemers bij de bonnen-uitgif te niet de noodige soepelheid is betracht. De verkoop is over 't algemeen in de win kelweek goed geweest. Er zijn minder klach ten gehoord dan bij vorige winkelweken. Het bestuur stelt in verband met de goede resultaten voor de Leidsche Middenstands- centrale aan te zoeken van tijd tot tijd een winkelweekcommissie te benoemen op deze basis dat de deelnemers aan de pa-s gehouden winkelweek zich verbinden do bijdrage die zij deze maal hebben gege ven ,elk jaar toe te zeggen. Daarover kan dan per kwitantie worden beschikt. Men heeft natuurlijk het recht om deze kwitan tie te weigeren, maar spr. hoopt, dat niet velen van dit recht zullen gebruik maken. Door deze regeling wordt bereikt, dat zeer veel werk voor de winkelweek-commissie wordt bespaard. Men krijgt een goede vaste basis waarop men de winkelweek, die toch ongetwijfeld in een stad als Leiden van tijd tot tijd noodig is-, kan organisee- De vergadering hechtte aan dit voorstel met applaus haar goedkeuring. De voorzitter dankte daarna allen, die aan de totstandkoming van de winkelweek hebben geholpen voor hun medewerking en verklaarde haar officieel voor gesloten. Toen was het woord aan den heer Macneli om zijn lezing over etalage ver lich ting te houden. Spr. besprak eerst de win kelverlichting. Daarbij moet op drie dingen gelet worden. De verlichting moet een pret tige indruk maken op den bezoeker; de wanden met de kasten moeten goed licht zijn en voorts moet er voldoende licht op de toonbank vallen. In verband hier mede demonstreerde spr. een aantal diffi- soren en armaturen, die een juiste effect geven. Spr. behandelde daarna uitvoeriger de etalageverlichting. Als eerste eisch geldt daarbij, dat de bloote gloeilamp moet ge maskeerd worden. Het mensch-elijk oog rea geert sterk op contrasten en daarom is een goede etalage verlichting van zoo groot be lang. De verlichting moet ook juist zijn. De hoeveelheid licht speelt een groote rol, ook wat betreft de kleuren in de etalage. Spr. werkte deze algemeene principes na der uit aan de hand van lantaarnplaatjes en de demonstratie van enkele etalages die in de zaal waren opgesteld. Vooral met deze etalages had spr. veel succes. Men kreeg er een goede indruk door va-n de principes die voor de etalageverlichting moeten gelden. Spr. demonstreerde het wone licht, de daglichtlampen en het kleur- licht en liet de verschillende voordeelen daarvan uitkomen. Een hartelijk applaus dankte hem voor zijn interessante uiteenzettingen. Van een pauze in de lezing maakte de heer Bergers, voorzitter van de Leidsche Middenstandsoentrale gebruik om de win kelweek-commissie dank te zeggen voor haar vele werk in het belang van den mid denstand verricht, welk dankwoord de zaal met een hartelijk applaus onderstreepte. Daarna was het woord aan den heer Zierfuss, die de nieuwe tarieven van de Electriciteitsfabrieken uiteenzette. Spr. wees er op, dat nog slechts weinig winke liers va-n het goedkoope winkeltarief ge bruik maken, omdat ze" er nog niet vol doende van op de hoogte zijn. Uitvoerig zette spr. daarna de tarieven uiteen, niet alleen het winkel- en woonhuis- tarief, maar ook het reclame-tarief. Spr. wekte de aanwezigen op zooveel mogelijk van de nieuwe tarieven te profiteeren, om dat door vele contracten de stroomprijs da len kan. Zoo gauw mogelijk dienen de win keliers dio er voor voelen een en ander met hun installateur, die gaarne de gewenschte inlichtingen zal verstrekken, te bespreken. De voorzitter dankte tenslotte de spre kers voor hun interessante lezingen en sloot daarna de vergadering. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 10 November 1930, des namid dags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid der Com missie voor het Stedelijk Museum „De La kenhal". 2o. Benoeming van twee leden der Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. 3o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus. 4o. Suppletoire begrooting, dienst 1929, van bet Openbaar Slachthuis. 5o. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1929, van het Openbaar Slacht huis. 6o. Rekening, dienst 1929, van de Ge- I zondheids-Commissie. I 7o. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1929, van het Grondbedrijf. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kcnniR. da t H. van Rosse Jr. tojLyAn, een ver zoek heeft ingediend te» /e&oming van erlof voor den verkoop Jvifn-|alcoholvrijen drank, voor gebruik ter 'f)lfeat§e van ver koop, in het perceel Be^gfteliAarkt no. 26. alhier; b. G. van den Hout, te "Leidgn, een ver zoek heeft ingediend ter b|koming van verlof voor den verkoop van alpoholhou- denden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Janvossensteeg no. 44, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 November 1930.- Sluitingsuur voor winkels. Burgemeester en Wet^\ders van ^ei den brengen ter algeujeeijb |cennis, dat zij, uitsluitend ten aanziet tfaoMlen door den „Voordorpkrans" op ly en" November a.s. in het wijkgebouil^Staalwijk" aardde Heerenstraat, alhier, Pte houoen h^aar, ontheffing Hebben veleend «fan J^t slui tingsuur voor winkel* - y A. VAN DE SAlvDE BAKHUIJZEN Jsurgenieester. VAN STRIJEN, Secrofaris. Leiden, i November lj>S0. X Agenda LEIDEN. A., Dinsdag. Ledenvergadering A. R. K, in den Bucht., 8 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Yineentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Dviesuni, Mare 76, telef. 406 en G. H. Blanken, Hoogc- woerd 171, telef. 502. 8o. Voorstel: a.- tot wijziging van het Raadsbesluit van 9 Augustus 1926, inzake de verhuring van eenige perceelen weiland aan de „Lei sche Football Club", in dien zin dat uit de huur zal worden genomen een gedeelte van het perceel Sectie O N. 667, ter grootte van pl.m. 1 H.A. b. tot verhuring van het sub a bedoe1'1 perceelsgedeelte aan de lt.-K. Hoogere Burgerschool te Leiden. 9o. Voorstel tot verhuring aan de N.V Yereenigde Bloembollenculturen, voorl Gebr. De Graaff en S. A. van Konijn? burg en Co. t.e Noordwijk, van de perceelc i teelland, Kad. bekend gemeente Oegst geest, Sectie E Nis 2511, 248 en 2509 en va i de op het perceel No. 2509 staande wo ning, bloembollenschuur en erf. lOo. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente a. van A. A. van Tienhoven, liet strook je grond aan den Morschsingel, Sectie L. No. 1220 ged.; b. van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschapp van onroerende goederen „On* Eigendom", het strookje grond aan de Aloëlaan, hoek Warmonderstraat, Sectie L No. 1425 ged. llo. Voorstel tot aankoop, resp. over name in eigendom van verschillende ge deelten grond, stoepen en voortuinen aan den Stationsweg en tot aanvaarding van den afstand van het recht van opstal op eer gedeelte van den Stationsweg. 12o. Voorstel tot het aangaan van ee- overeenkomst met het Rijk, betreffende c1? ruibng van een tweetal strookjes grond in verband met de vergrootin? van liet re bouw voor Geologie en Mineralogie der Rijksuniversiteit aan de Garenmarkt. 13o. Voorstel tot aankoop van bet b"; en erf aan den Ouden Singel No. 2S en tot beschikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde gelden. 14o. Voorstel tot het verleenen van tcp stemming tot wijziging van, de Statute- der N.V. Leidsche Duinwater Maatschap1" in hoofdzaak teneinde deze in ovc-.-ee stemming te brengen met de bepahngen der wet op de Vennootschappen. 15o. Voorstel tot beschikbaarstellin van gelden ten behoeve van de uitbrc' ding van de school voor U. L. O. aan Hooglandsche Iverkgraeht van de Geref- meerde Schoolvereeniging, met twee tel:- len en de aanschaffing van de in verb" daarmede benoodigde schoolmeubelen, lec. en hulpmiddelen. 16o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de Gere formeerde Schoolvereeniging tot uitbre- ding van de school voor gewoon L. O. aan de Stadhouderslaan met één leslokaal er. tot aanschaffing van de voor de inrichtir*' van dat lokaal benoodigde schoolmeubete leer- en hulpmiddelen, alsmede tot beschik baarstelling van de voor die uitbreiding en aanschaffing benoodigde ge'den. 17. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de R. K. Par. Jongensscholen onder R. K. Par. Kerkbestuur tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de schoe' voor gewoon L. O. aan de Pelikaanstra?' no. 20, en tot beschikbaarstelling van de voor die aanschaffing benoodigde gelden 18. Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1930, in verband met de meerdere uitgaven ten behoeve van dc uitkeeringen aan uitgetrokken werkloozen en het bestrijden van het aandeel der ge meente in de werkverschaffingsloonen van den Leidschen Hout uit den e-ownnen dienst. 19. Voorstel in zake de verbreeding en verbetering van den Heerensingel. 20. Voorstel in zake de verbreeding en

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2