22ste Jaargang DINSDAG 4 NOVEMBER 1930 No. 7637 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS De Liturgische dag 3)e £eicbcHe (Bou/fcomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post f 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VAN HET VATIC AAN. NIEUW TELEFOONTOESTEL VOOR DEN PAUS. Dezer dagen overhandigde ir. Pilade Leoni, onder wiens leiding het nieuwe te lefoonnet in de Vaticaansche Stad werd aangelegd, het huldeblijk van de interna tionale telefoon- en telegraafmaatschdppij van New York, n.l. een gouden telefoontoe stel, aan den Paus. Het kostbare geschenk staat thans op het bureau van den H. Vader in zijn privé bibliotheek. Het toestel is, zooals men weet, geheel van goud en rijk versierd met zilver en email, waarin de symbolen der vier Evan gelisten en het wapen van Z. H. Pius XI zijn gedreven. De H. Vader betuigde ir. Leoni Zijn blijdschap over dit prachtig geschenk en sprak tevens Zijn voldoening uit, over de onberispelijke uitvoering van den modern ingerichten telefoondienst in de Vaticaan sche Stad. De pauselijke hoffotograaf, Felici, kreeg verlof, een foto van den H. Vader te ma ken, gezeten aan Zijn bureau, waarop het kostbare telefoontoestel staat. VOLKENBOND DE A.S. ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Engelsche voorstellen? In volkenbondskringen te Genève loopt het gerucht, dat de Britsche delegatie mei twee interessante voorstellen op de voor bereidende ontwapeningsconferentie zai verschijnen. Het eene beoogt de stichting van een permanente volkenbondscommissie zooals bijv. de -.nandatenoommissie, welke com missie een soort van toezicht zai houden op de naleving van de toekomsnge outwa- perungsconventie en hiervan ïegelmatig rapport aan den volkenbondsraad zal uit brengen. Het tweede voorstel heeft betrekking op de vlootontwapening en heeft ten doel, een subcommissie te benoemen van mari nedeskundigen, die gelijktijdig met de ont wapeningscommissie zal zitting hebben, doch deze onderconimissie zal moeten trachten overeenstemming te bereiken in zake de methode van beperking van bewa pening ter zee, zooals die in Londen tus- sohen de vijf groote zeemogendheden tot stand is gekomen, tusschen alle zeemo gendheden, ten einde in de toekomstige ontwapendngsconventie op te nemen. DUITSCHLA ND BRüNING OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Frankrijk's teleurstellingen ongegrond. De „Petit Parisien" brengt vanochtend een uitvoerige verklaring van den rijks kanselier Brüning, waarin deze in efen tekst, waarvan zelfs de vertaling zorgvul dig geverifieerd is, het standpunt van de Duitsche regeering op het stuk van de Duitsche buitenlandsche politiek uiteen zet. Omtrent den uitslag van de verkiezingen van 14 September zegt de rijkskanselier, dat men dien niet moet opvatten alJ een kreet van haat of als een oorlogsdreiging, maar als een uiting van een volslagen ge deprimeerd, maar niettemin krachtig volk, dat wortselt voor zijn nationale toekomst. Wanneer men zich er in Frankrijk over ver baast, dat de concessies, die men gedaan heeft door een verlichting van den last der herstelbetalingen en een vervroegde mili taire ontruiming, in Duitschland blijkbaar '~f meer gewaardeerd worden, dan na wijst dit, dat men daar van die in gemeen schappelijk overleg genomen maatregelen te veel heeft verwacht. Men heeft er den ernst van de Duitsche economische crisis niet beseft, die veel grooter verliezen ver- oorzzaakt dan goedgemaakt wordt door de vermindering der herstelbetalingen, en kele honderden millioenen op zoovele mil- liarden. Ook de teleurstelling in Frankrijk we gens de geringe erkentelijkheid voor de vervroegde ontruiming van het Rijnland is ongegrond. Die was immers al zoo lang toegezegd en telkens weer uitgesteld; bo vendien zijn er nieuwe lasten en eischen aan verbonden. Toch is die ontruiming met vreugde begroet wegens de faciliteiten, die ze zou kunnen geven voor de wederzijd- sche verhoudingen. Maar wie er meer van verwacht hebben, moeten bedenken, dat heb veiligheidsprobleem blijft en dat het in hooge mate onbillijk is, met twee ma ten te meten, door Duitschland de ontwa pening voor te schrijven, terwijl het door tot de tanden gewapende buren omringd is. De recente diplomatieke conventies, die een belangrijken stap vormen bij de liqui datie van den oorlog, kunnen eerst haar volle uitwerking hebben, indien Frankrijk en Duitschland doorgaan in vreedzame sa menwerking met de nabuurstaten het ter rein te bewerken van een oprechte over eenstemming en met beslistheid voort schrijden op den weg, dien zij tezamen hebben ingeslagen. Men is in Frankrijk over het algemeen van oordeel, zoo besluit de rijkskanselier, dat men zich ten aanzien van Duitschland niet te toeschietelijk moet betoonen, om dat het dan altijd weer met nieuwe eischen komt. Maar Duitschland heeft ook nog zooveel doeleinden na te streven, en zijn positie is nog zoover verwijderd van de volle souvereiniteit, die beantwoordt aan zijn positie van groote mogendheid. Zoo lang deze toestand, die niet natuurlijk is, voortduurt, zal Duitschland met alle vreed zame middelen waarover het beschikt, streven naar de wijziging van voor Duisoh- lancl nadeelige voorwaarden en opkomen voor zijn wettige eischen, welker inwilli ging, verre van tot troebelen aanleiding te geven, slechts den vrede beter verzeke ren zal. SPANJE. DE SPAANSCHE TROEBELEN. De rol der Vrijmetselaars. Ondanks alle optimisme, van regeerings- zijde zoo vaak reeds gedeclareerd, blijft een niet onaanzienlijke minderheid van het Spaansche volk het land in onrust houden, door stakingsactie nu hier dan daar, in de fabrieken en aan de universiteiten, mits gaders door betoogingen tegen het koning schap, welke gemeenlijk gepaard gaan, openlijk of bedekt, met een felle auimosi- teit tegen de Kerk of haar leiders. In een particulier bericht uit Madrid wijst men ons, ter verklaring van deze bij na chronische onrust, in de richting der vrijmetselarij, die meer dan alle oppositie partijen samen, woelt en wroet, alsof ze haar uur gekomen zag De Vrijmetselarij heeft trouwens altijd in de politiek van Spanje een groote rol gespeeld. Maar, terwijl er in 1923 in Spanje „slechts" 43 vrijmetselaarsloges waren, tel de men er in 1929 reeds 130. Deze groei is voor een niet gering deel toe te schrijven aan de onverschilligheid, waarmede Primo de Rivera en de zijaen stonden tegenover deze geheimzinnige or de; men beschouwde ze als ongevaarlijk. En men heeft geducht van die onverschil ligheid geprofiteerd. Langzamerhand wist ze overal door te dringen en invloed te krijgen bij de profes soren der iniversiteit, onder de directeuren van fabrieken, in financieele kringen. De vrijmetselarij richt zich vooral tegen de monarchie en tegen de Katholieke Kerk. Zij zocht al lang aansluiting bij de radi cale revolutionnairen, die vooral in Cata- lonië hun operatiebasis hebben, waar de vereeniging „Sindicabo Unico", die geheel onder dnarchistischen invloed staat, reeds 1 752 politieke moorden voorbereidde. Den laatsten tijd wordt ook de toenadering tot Moskou grooter. En overal, waar de arbeiders tot op stand of geweld zich laten verleiden, zijn zij erbij, om aan de onlusten een anti-gods dienstige en anti-monarchistische strek king te geven. CHINA. BESTRIJDING VAN DE COMMUNISTEN. Een troepenmacht van meer dan 10.000 man. De nationale regeering is gisteravond een actie begonnen tegen de communisti sche en rooversbenden, die al sedert maan den huishouden in de centrale provincies ende voornaamste hinderpaal voor Nan king vormen tot het scheppen van orde. Infanterietroepen ten getale van meer dan 100.000 man zijn naar de provincies Hoenau en Kiangsi gezonden met de instructie, de bevolking van de communisten te bevrijden. Een eskader bombardementsvliegtuigen is naar Nantsjang in Kiangsi gezonden om de infanterie bij te staan, terwijl verschei dene ka-nonneerbooten de opdracht heb ben gekregen, zich te begeven naar het in het binnenland gelegen meer van Byang, in Kiangsi, en dat van Toengtang, in Hoe- nan, aan welke oevers de communisten him activiteit ontplooiden. BULGARIJE DE FEESTELIJKHEDEN TE SOFIA. Tot Zondagavond hebben te Sofia de feestelijkheden ter eere van het huwelijk van koning Boris geduurd. Tot laat in den nacht was het paleis door een dichte menschenmenigte omge ven, welke steeds weer in geestdriftig ge juich losbarstte en de fantastische verlich ting van gebouwen en wegen bewonderde! Uit radioluidsprekers weerklonken Bulgaar- sche liederen en dansen. Op het plein voor het paleis speelde een orkest nationale muziek, waarbij volksdansen werden uitge voerd. Zaterdag is in Bulgarije gevierd als de dag van dén nationalen heilige Iwan Rilsky. Van nu af zal deze dag tevens de naamdag van de koningin zijn. Des mor gens vond een uitvoering van een Te Deum plaats, in tegenwoordigheid van het ko ninklijk echtpaar. Hierbij sloot een défilé aan van de Sofia'sche schooljeugd door den slottuin langs het koningspaar, dat staan de den geheelen stoet, die drie volle uren noodig had om voorbij te trekken, aan schouwde. Aan het hoofd van de buiten landsche scholen marcheerden de Italiaan- sche schoolkinderen in de kleedij van de balilla. Zondag hebben de vereenigingen en de burgerwacht, van Sofia een optocht gefor meerd. 's Avonds werden de feestelijkheden besloten. AFRIKA. DE KRONING VAN RAS TAFARI. Pauselijk schrijven en geschenken voor den keizer. Bij gelegenheid van de kroning van den keizer van Ethiopië zond de H. Vader een eigenhandig geschreven brief, dien de apos tolische vicaris van Galla, monseigneur Ja- rosseau, tegelijk mu verschillende kost bare geschenken op den vooravond van de plechtigheden door den inlandschen katho lieken priester, Abba Petros, den keizer liet overhandigen. BRITSCH-INDIE DE ONRUST IN INDIE. De Khyberpas gesloten. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Bombay meldt, dat over den toestand aan de Noord-Westgrens en over de houding der Afridis slechts spaarzame berichten binnenkomen. Het staat echter vast, dat de Khyber pas gesloten is en dat de bewegingsvrijheid van Euorpeanen te Pesjawar zeer be perkt is. Europeanen mogen 's nachts njet buiten de stad blijven. Europeesche vrouwen mo gen overdag slechts door Europeanen be geleid op straat loopen en dan nog alleen in de hoofdstraten. Pater dr. Jac. v. d. Veldt. Onze landgenoot pater dr. Jac. v. d. Veldt, lector in de Philosophie aan het Franciscaansch College te Rome. is tevens benoemd tot professor in de Psychologie en de Theodicee aan het College der Pro- BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende W.W. E.E. heeren benoemd tot kapelaan: te den Helder (H.H. Petrus en Paulus): fr. G. Verhaar O.F.M.; Sassenheim: J. Velthuyse; Dordrecht (H. Antonius van Padua): W. N ijs sen; Noordwijk: G. Heemskerk, die ka pelaan was te den Helder (H.H. Petrus en Paulus). De 16e Liturgische Dag in dit Bisdom is heden in deze stad met groote plechtig heid gehouden. Het wemelde vanmorgen in de straten van eerw. heeren, voor 't meerendeel theo loganten ran het Groot Seminarie. PLECHTIGE HOOGMIS. De dag werd ingezet met een Plechtige Hoogmis in de St. Petruskerk, die door vele priesters en geloovigen werd bijge woond. Het H. Offer werd opgedragen door den hoogeerw. heer A. H. M. J. Ho- mulle, Deken v. Leiden met assistentie van eerw. heeren theologanten. In het priester koor hadden plaats genomen de hoogeerw. heeren mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie en mgr. Th. M. P. Bekkers uit Voorschoten. Predikatie. Na het Evangelie hield de hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, kanunnik en regent van het Seminarie „Hageveld" de predikatie. De predikant had tot tekst gekozen de 94ste psalm, 6e vers: „Komt, laten wij aan bidden en ons neerwerpen ,voor onzen God." De eerste vraag van de cabhechismus luidt: waartoe zijn wij op aarde? En 't antwoord daarop, u allen bekend, is: wij zijn op aarde om God te dienen en daardoor in den hemel te komen. God dienen dat is dus onze levens taak, dat is ons doel. Maar laat niemand denken, dat het die nen van God alleen gelegen is in 't vermij den der zonde. Immers, dat is slechts ne gatief. God dienen is God prijzen, God verheer lijken. Zijn groote macht en majesteit er kennen. God aanbidden dat is de roeping van den mensch. Laten wij op dezen dag, zeide spr., den feestdag van St. Carolus Borromeus, die in zijn tijd zooveel voor de liturgie deed, ons deze stelling voor oogen houden: de li turgie is in haar diepste wezen aanbidding, en hij, die met de liturgie samenleeft, ver richt de roeping waartoe hij op aarde is ge komen de aanbidding het gemakke lijkst. De liefde van God den Vader tot den Zoon en tot den H. Geest dat is de li turgie in haar volste beteekenis. Maar tjod wilde zich een tempel b u i- ten zich: een heelal zichtbaar en onzichtr baar. In dit zichtbare heelal, met de kleine nietige aarde als altaar, zou Hij den mensch tot priester maken. Zoo ontstond de paradijs-liturgie. Adam en Eva loofden God, prijsden en verheerlijkten Hem. DE VOETBALWEDSTRIJD ZWITSERLAND—NEDERLAND die met 63 overwinning voor Zwitserland eindigde. Een spelmoment. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zullen de Engelschen voorstellen doen op de a.s. ontwapeningsconferentie? Rijkskanselier Brüning over de Duitsche buitenlandsche politiek. Nanking bindt den strijd aan met de communistische benden. BINNENLAND. Eervol ontslag aan prof. Baumstark te Nijmegen. (2de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kern., 1ste blad). Juweelen-diefstal te 's-Gravenhage. (Gem. Berichten, 3de blad). De Liturgische Dag in het Bisdom Haarlem, (lste blad). Een schoolbouw-kwestie voor Ged. Sta ten. (2de blad). Maar met het paradijs ging ook de para dijs-liturgie verloren. Nu bleef niets anders over dan de liturgie van den natuur- mensch. Wij kennen die liturgie uit de of fers van de aartsvaders. Doch God wilde iets meer en iets betersiets wat blijdor perspectieven opende op de toekomst. Daarom gaf Hij aan Zijn dienaar de Mo zaïsche wet, die een belangrijk deel vorm de van de liturgie der Joden. Vijftienhon derd jaren lang trokken de Joden eerst naar de tent in de woestijn en later naar de tempel te Jeruzalem om den God van Abraham, Isaac en Jacob te aanbidden en om in de sluier van voorafbeelding te zien, wat God bewaard had voor de laatste tij den. De laatste tijden braken aan: Gods Zoon daalde op aarde neder. Hij moest door Zijn lijden en dood eer herstel en verlossing brengen; Hij moest de leer verspreiden, die de Vader Hem go- geven had; Hij moest de Bruid zoeken, die aan den Vader welgevallig was en deze Bruid is de H. Kerk. Hij leerde Haar handelen en bidden in Zijn geest, want Zij moest de draagster worden van de nieuwste liturgie. Daarom gaf Hij Haar het H. Misoffer, de vernieuwing van het Kruisoffer. Daarom gaf Hij Haar de zeven Sacramenten, die als zeven stralen liet middelpunt omgeven. Daarom gaf Hij Haar den H. Geest, die altijd met Haar blijven zou. De liturgie is de stem, waarmede God de Zoon aan den Vader de lof brengt, die Hem verschuldigd is. Zij is de orante, die altijd-biddend haar handen ten hemel strekt. Zij is de stem van den Zoon, die aan den Vader lof, eer en heerlijkheid en glo rie brengt. Zij aanbidt, dat is haar voor naamste taak. Maar ook onze taak wij zagen het in den aanvang is aanbidden. Doch wonderlijk, de vrome ziel aan zich zelf overgelaten, heeft zooveel te bidden doch zoo weinig te aanbidden. Zij heeft zooveel te vragen en zooveel goed te ma ken) dat de aanbidding op den achter grond wordt geschoven. Maar wie leeft in de liturgie, aanbidt tevens. Denkt aan de H. Mis, aan het „Gloria", luistert naar 't Sanctus. Wat is de consecratie anders dan de meest verhe ven act van aanbidding, als de Zoon zich slachtoffert voor de zonden der wereld. De feesten van het liturgisch jaar zijn voor een groot gedeelte niets dan aanbid ding: Pinksteren, H. Drievuldigheid, Kerst mis, en de vele feesten ter eere van het H. Sacrament der altaars. De liturgie der Kerk staat niet alleen. Evenals door de gemeenschap der heiligen de strijdende Kerk op aarde één is met de zegepralende Kerk in den hemel, zoo is ook de liturgie van de Kerk één met de li turgie des hemels. Deze liturgie des Hemels wordt zoo heer lijk geteekend in het boek der Openbaring. Dit is de liturgie, die nimmer eindigt, dat is de aanbidding, die ecuwig wordt voort gezet. Laten wij- medeleven, besloot de predi kant, met de liturgie der Kerk, in den geest der aanbidding. Dan kunnen wij de poort des Hemels binnengaan met de woorden op de lippen van de Wijzen uit het Oosten: „Wij hebben Zijn ster gezien in de litur gie der Kerk en wij zijn gekomen om Hem te aanbidden." Na de H. Mis werd het „Laudate Domi- num" gezongen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1