22ste Jaargang MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 No. 7636 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e Êcicbelve 6ou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentien, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Kostelijke gaven De kostelijkste gaven worden vaak niet naar waarde geschat door dengene, wien ze zijn geschonken worden dikwijls als onbewust ontvangen en als onbewust ge bruikt. Men kan dat constateeren zoowel voor de natuurlijke als voor de bovennatuurlijke gaven, welke den menschen ten deel val len. Men kan dat constateeren bij anderen maar er is stof genoeg, om het te doen bij ons zelf! Beseffen wij n u wel, hoe deze dagen ons, als wij het leven der Kerk willen meeleven, kunnen doen ondergaan in het christelijk gemeenschaps-gevoel, tot in zijn diepste wezen, en voor onze blikken de waarachtige broederschaps-gedachte ver wijden, tot een oneindigheid van tijd en ruimte. Wij wandelden gistermiddag op een kerkhof. Boven de aarde hing een trooste- loos-grauwe lucht, waaruit de gierende re genvlagen neerkletsten, nu al uren- en da genlang, zonder ophouden symbool van de omstandigheden, waaronder de levens strijd soms door ons moet worden gestre denEn wij stonden stil voor het graf van een, die nog slechts enkele maanden geleden dien levensstrijd had voleind; en zelden troffen ons zóó, als nu, de woor den, ontleend aan de kerkelijke liturgie: hier rust in vrede.... Zij, die qps zijn voorgegaan, ons die le den zijn der strijdende Kerk, zij leven met ons mede in de zegepralende of lijden de Kerk dat mogen wij hopen en ver trouwen en wij kunnen ons vereenigen met hen.... Waarachtig, hier hebben wij de gemeenschaps-w erkelijkheid in zijn diepste wezen! Wij denken daarover misschien zoo wei nig, véél te weinig na, en missen daardoor veel van de waarheid en de schoonheid, die ons leven kan ópheffen tot hooger waarde en omstralen met zonneglans. Nu wij de dagen van Allerheiligen en Allerzielen hebben gevierd en herdacht mogen wij misschien in ons dagblad deze enkele gedachten kort neerschrijven, opdat de leeringen van deze dagen in ons blijven vastgelegd; 't zijn kostelijke gaven.... VOLKENBOND HET ECONOMISCH VOLKENBONDS- COMITE. De besprekingen van het economisch volkenbonds-comité zijn Zaterdagmorgen beëindigd. Onderwerp van de beraadsla gingen was de kwestie der meestbegunsti- gingsclausule en in verband hiermede de kwestie der contingenten en der speciali saties. Uit het verloop der debatten bleek, dat het meerendeel van de comité-leden de meening is toegedaan, dat de contingenten niet met het principe der meestbegunsti- gingsclausule te vereenigen zijn, een mee ning, die de Duitsche gedelegeerde, „Mi- nisterialdirektor" Posse ook thans weder om met beslistheid heeft tegengesproken Het economisch volkenbondscomité kon daardoor niet tot een formeel besluit ko men. Van de actueele kwesties betreffende handelspolitiek, die in het economisch co mité behandeld werden, zullen op de No- vember-conferentie besproken worden: de preferentieering der Zuid-Europeesche landbouwproducten en douane-verdragen tusschen staten met vrijhandel en met be schermende rechten. DUITSCHLAND De RUKSGRONDWET VAN 1848 GESTOLEN. Uit de bibliotheek van den Rijksdag is de grondwetsoorkonde van 1848 weggeno men. De verdwijning, die reeds eenigen tijd geleden moet zijn geschied, werd eerst Zaterdag ontdekt. Behalve de oorspronkelijke oorkonde is ook de eenige bestaande reproductie ver dwenen. Beide documenten bevonden zich in een ijzeren kist in het r agazijn van de bibliotheek. Het document is op zichzelf een unicum, daar het de oorspronkelijke handteekeningen van alle afgevaardigden der Nationale Vergadering in de Pauls Kerk bevat. Tevens is aan het licht gekomen, dat er nog eenige andere werken gestolen zijn. De waarde van de ontvreemde grondwetsooi- konde wordt op minstens 100.000 Mark ge raamd. Slechts door een toeval heeft men den diefstal ontdekt. Men wilde namelijk het kostbare stuk laten fotografeeren, om de afbeelding naar een tentoonstelling te stu ren. Bij deze gelegenheid bleek dat uit de ijzeren kist, waarin de oorkonde werd be waard, zoowel de oorkonde als een aantal zeldzame caricaturen en eenige genees kundige boekwerken waren gestolen. HONGARIJE. SZEGEDIN AAN HET GODDELIJK HART GEWIJD. Naar een bijzondere correspondent van de „Msb." schrijft, heeft de burgemeester van Szegedin, na Boedapest de grootste stad van Hongarije, de geheele gemeente in de onlangs geconsacreerde votiefkerk met het volgend gebed aan het H. Hart van Jesus toegewijd: „Almachtige God, Wiens Gerechtigheid onze zonden straft, doch Wiens Barmhar tigheid ons bij het opstaan uit de boos heid ondersteunt, Uwe Gerechtigheid ver nederde ons voor vijftig jaren, toen onze stad door een overs'trooming geteisterd werd. Getroffen in het diepst van ons hart, be loofden wij U, toen wij door deze ramp getroffen werden, dat wij, om Uwe God delijke Majesteit te verzoenen en tot roem van Uwen Heiligen Naam, een kerk zouden bouwen. Dank zij Uwe oneindige Barmhartigheid, werd onze stad wederom opgebouwd en thans staat ook de kerk, die wij U beloof den, verrezen in ons midden. Met een dankbaar hart knielen wij voor Uwe Goddelijke Majesteit neder. Gewaar- dig U in deze heilige plaats onze offers te aanvaarden en zend van hier uit Uw Vaderlijken Zcgén over ons neer, over het volk van deze stad en haar omgeving, dat zooveel ellende geleden heeft. En Gij, Verlosser, Christus, Die ons ge durende negen eeuwen in het alleen-zalig makende geloof bewaard hebt, verberg de inwoners dezer stad in Uw Heilig Hart, opdat wij een zijn in Uwe liefde en in hei ligen vrede gelukkig mogen leven. Amen'' In onzen materialisfcisohen tijd, in een wereld, waarin de jeugd aan duizenden gevaren is blootgesteld en een zwaren, ook moreelen „struggle for life" te strijden heeft; waarin, zooals in Hongarije, in bijna iedere woning de grootste armoede en ellende heerscht en heele gezinnen de ver twijfeling nabij zijn, is dit niet enkel een grootsche gebeurtenis voor Hongarije, maar voor geheel de Katholieke wereld, merkt de correspondent terecht op. AFRIKA KEIZERSKRONING IN AFRIKA. Ras Tafari keizer van Abessinië. Onder uitbundige geestdrift van de be volking der hoofdstad Addis Abeba en in tegenwoordigheid van tallooze stamhoof den, die uit alle deelen des lands met dui zendtallen krijgslieden naar Addis Abeba waren gekomen, is Ras Tafari Makonnen gisteren volgens overoud Ethiopisch ritueel tot „negus neguesti" koning der ko ningen van Abessinië gekroond. De plechtigheden, die ongeveer 400'.000 menschen naar de hoofdstad hadden ge lokt, begonnen reeds Zaterdag met de ont- hulling van een monument voor keizer Menelik II. Talrijke buitenlandsche verte genwoordigers, alsmede de voornaamste Ethiopische hoogwaardigheidsbekleeders waren daarbij tegenwoordig. Een schilder- achtigen indruk maakten de stamhoofden, getooid met hun leeuwenmanenkolbak- ken. De keizer hield een korte rede, waar in hij aan de groote weldaden herinnerde, dat het land van Menelik II ondervonden had. Hierna werd het volitslied gespeeld, waarna de vlag we.ke het mouumenr om hulde, werd weggetr Len. De keizer sch'eed vervolgens met de diverse hoogwaardigheidsbekleeders en de hoofde® der buitenlandsche delegaties naar het monument, waar zij enkele mi- nu'en eerbiedig bleven veitoevo.i In de sociaal daar va: gebou vlo ke.yk, naast de kalhedraal van Sc. George be gonnen tegen den avond de voorbereiden de plechtigheden, die te middernacht een grooten omvang aannamen, nadat de kei zer en de keizerin op den tro->n plaats hadden genomen. Den geheelen nacht door worden psahr.en gezongen on weerklonk ho) gedreun d=*r trommels. De eigenlijke kroningsplechtigheid vond Zondagochtend in een sprookjesachtige omlijsting plaats. Reeds vroeg in den mor gen betraden de vertegenwoordigers dei- vreemde mogendheden en andere hoog waardigheidsbekleeders de kerk, die een half uur voor den aanvang der plechtigheid tot de laatste plaats bezet was. Ras Ta fari begaf zich van zijn paleis in een staatsierijtuig, dat den voormaligen Duit- schen keizer had toebehoord en door zes volbloeden werd getrokken, naar de kerk, die rijk met tapijten was behangen. De priesters droegen prachtige zijden gewa den en daaroverheen mantels, die rijk met goud bestikt waren. Ras Tafari droeg een schitterend karmijnrood gewaad, dab eveneens door weelderige goudstiksels werd versierd. De kroning zelf duurde slechts kort. Na het uitspreken van gebeden plaatste de patriarch der Abessinische kerk de in edelgesteenten gevatte kroon op het hoofd van den keizer. Hierna volgde een gods dienstig ceremonieel in de kathedraal. Daarna reed de keizer in het staatsie rijtuig door de versierde straten en onder triomfpoorten door, welke onder zijn eigen toezicht voor de kroningsfeesten zijn op gericht. Hij. werd door zijn onderdanen uit alle deelen van het rijk met uitbundige geestdrift begroet. In het paleis nam hij de gelukwenschen van de leiders der bui tenlandsche deputaties in ontvangst. Als de laatste buitenlandsche vertegen woordiger kwam Zaterdagochtend Prins Udino in de hoofdstad aan. De vertegen woordigers van Frankrijk, Duitschland, Nederland, Engeland, Polen, België, Egypte, de Ver. Staten, Griekenland en Japan waren reeds enkele dagen de gasten van den keizer. Als kroningsgeschenk bracht prins Udino een vliegtuig en een prachtig geborduurde Italiaansche shawl mede. Verder ontving de keizer o.a. nog van de Duitsche delegatie een portret van Hindenburg met diens handteekening en 800 flesschen Rijnwijn. Het gedeelte van Addis Abeba, dat voor de buitenlandsche bezoekers openstaat, is door den tooverstaf van den heerscher in een Europeesche stad herschapen. In drie maanden van koortsachtig werken zijn de stoffige en ongelijke straten gemetamorfo seerd tot gladde macadam-wegen, welke uitstekend verlicht worden door electrische lampen. De openluchtmarkten zijn gesloten en alle straatstalletjes zijn tijdelijk uit de hoofdstad verbannen, evenals alle melaat- schen en bedelaars. Bovendien zijn er hooge schuttingen aangebracht langs de straten om de hutten der bewonérs aan de oogen der buitenlandsche bezoeker® te onttrekken. In overeenstemming met. deze moderniseering zijn de soldaten gekleed in nieuwe Europeesche khaki-uniformen. Hoe wel men een concessie heeft gedaan aan de oude traditie door de soldaten toe te staan op bloote voeten te loopen, hebben zij toch een buitengewoon net voorkomen. JAPAN AANVAL VAN JAPANSCHE TROEPEN OP FORMOSA. Slechts een gedeeltelijk succes. Een Japansch expeditiecorps van 13000 soldaten heeft de opstandige inboorlingen aangevallen, die zich verschansen in de bergen van Formosa. De aanval had plaats met machinegeweren en lichte artillerie, doch had slechts gedeeltelijk succes, niet tegenstaande ook vliegtuigen aan den aan val deelnamen. Er wordt geen raming ge geven van het aantal dooden en gewonden bij de opstandelingen. De Japanners tellen één doode en één zwaar gewonde. De com- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Duitsche Rijksgrondwet van 1848 uit de bibliotheek van den Rijksdag ge stolen. De keizerskroning van Ras Tafari van Abessinië. De vlucht van de DO. X wegens het slechte weer uitgesteld. (Luchtvaart). Stormweer in Engeland en Noord- Frankrijk. (Buitenl. Berichten en Tele grammen). BINNENLAND. Een zonderlinge raadszitting in sportief Blokzijl. (Gem. Ber., 2de blad). Stormschade op een scheepswerf te Am sterdam. (Gem. Berichten, 2e blad). Roofoverval te Oss. (Gem. Berichten 2e blad). Een vreeselijk misdrijf te Amsterdam thans aan 't licht gebracht. (Gem. Berich ten, 2de blad). 1. NiijJ. Ju (JüLüUlSCHE VEREEN1'-v iNG eeft Zaterdag in het l0:bo. «v „De Vereeniging" te Nijmegen een Paddenstoelen-tentoonstelling geopend door den burgemeester van Nijmegen den heer J. A. H. Steinweg. Op onze foto T. A. C. Sohoevers, Baronnesse van Hiemstra, J. A. H. Steinweg, Dr. Meulenhoff en baron Hiemstra, Comm. der Koningin. JUBILEUM MEJ. J. SMIT. Vanmiddag om vier uur waren ten huize van de Fam. Pieck, Hooigracht 67 alle familieleden vereenigd, om hun sympathie en waardeering te betuigen aan een jubi- laresse, mej. J. Smit, die vandaag 40 jaar als huishoudster bij de familie wa®. Ook de naaste familieleden van mej. Smit waren aanwezig. De heer J. C. M. Pieck sprak namens allen mej. Smit in hartelijke woorden toe, dank brengend voor wat zij voor de familie, de ouders en kinderen, heeft gedaan, voor hare vele toewijdende zorgen. Als stoffelijk blijk van waardeering bood hij een enveloppe met inhoud aan. Mej. Smit dankte getroffen voor deze attentie. In den loop van den dag waren vele bloemstukken ingezonden. Hei personeel van de zaak had, door den chef den heer Bergsma, ook als blijk van hoogachting een geschenk aangeboden. mandant van de strafexpeditie Kamada heeft een order uitgevaardigd, waarin ge zegd wordt: „Roeit deze opstandelingen, die tegen de wetten van menschelijkheid en van het rijk in opstand zijn gekomen, uit". Aan den anderen kant verk'aart de Japansche ministei van Buitenlandsche Zaken Matsoeda, dat de regeering niet voornemens is, tot zeer zware straffen over te gaan en dat de politiek om de inboor lingen op Formosa te beschermen langs vredelievenden en humanen weg gehand haafd zal blijven. AMERIKA WERKLOOZEN-ONLUSTEN IN CALIFORNIE. Wantoestanden bij plaatsingbureaux. De geheele politiemacht van Sacramento de hoofdstad van Californië, is. gewapend met fcraangasbommen en mitrailleurs, op geroepen om de zakenwijk van de stad te verdedigen tegen een aanval van werk'oo- zen en communisten. Naar de politie meldt, hebben zij gedreigd naar hei atadbuia op

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1