Abdijsiroop LUCHTVAART UIT DE OMGEVING ZATERDAG 1 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Aan de gevolgen overleden. De 18-jarige J. J. V., die, zooals we meldden, het slachtoffer werd van een ernstige aanrijding te Heerlerbaan, is in het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen aan de gevolgen overleden. DOOR ONTSNAPPENDE STOOM VERBRAND. Stoker van een ladder gevallen. De 33-jarige J. v. d. B., stoker bij „De Regenboog" te Tilburg, had gistermorgen bij het openen van den grooten stoomketel het ongeluk van een meer dan 4 M. hooge ladder te vallen. De B. stond met een voet op de ladder, terwijl hij met den an dere op een kraan steunde. Deze brak af en door den ontsnappenden stoom bekwam de stoker ernstige brandwonden, terwijl hij het evenwicht verloor en naar beneden stortte. Een toevallig daar aanwezig zijnde opzichter ving den man nog op, waardoor zijn val gebroken werd. De B. had echter zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat hij in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest, worden ver voerd. Tramontsporing te Mierlo-Hout. Te Mierlo-Hout had een trambotsing plaats tusschen een goederen- en een per- sonentram. Een viertal leege wagens de railleerden en versperde de lijn. Door auto bussen van de tramwegmaatschappij „De Meijerij". werd in het gestremde personen verkeer voorzien. Persoonlijke onge'ukken I kwamen niet voor. Het opruimingswerk, onmiddellijk ter hand genomen, leidde er j toe, dat na- drie uur werkens de lijn weder vrij was. Wilde achtervolging. Vrijdagavond kwam een man bij Vroom en Dreesman aan de Korte Veerstraat te Haarlem den winkel binnenloopen. Bij een der cassa's greep hij een stapeltje bank biljetten tot een bedrag van 1200 en rende daarmee de zaak uit. Hij wilde zich op een fiets verwijderen, doch toen hij daarin verhinderd werd, zette hij het op een loopen. Onmiddellijk werd hij achter volgd door personeel der firma V. en D., waarbij zich vele anderen voegden. Nabij de Gedempte Oude Gracht werd hij ge grepen. Al vluchtende had hij evenwel een groot aantal bankbiljetten weggeworpen. Op het politiebureau overgebracht bleek hij te zijn de twee-en-twintigjarige Duifc- scher S. W., die naar Haarlem gekomen was om daar werk te zoeken. Verder is gebleken, dat van het gestolen geld waar schijnlijk 100 a 150 verdwenen is. Man aangerand en bewusteloos in een sloot geworpen. Een natte October. Naar het filiaal van het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut te Amsterdam aan de „Tel." mededeelt, werd gedurende de afgeloopen maand October in den Hortus Botanicus in den regenmeter 125 m.M. re gen gevangen, tegen 82 m.M. gemiddeld sinds 1909. Van Juli tot en met October bedroeg dit jaar de regenval 535 m.M. te gen 326 m.M. sinds in 1909 de waarnemin gen daar zijn begonnen. Dit zijn zeer groote afwijkingen. Verleden jaar was October zeer nat met 140 m.M.; de natste October was die van 1917 met 197 m.M. regen, de droogste die van 1920 met 10 m.M. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN EEN KAZERNE IN KARINTHIE INGESTORT. Talrijke arbeiders bedolven. Te Villach bij Klagenfurbh is gisteren de in aanbouw zijnde nieuwe politie-kazerne ingestort, waarbij 30 a 40 arbeiders onder de puinhoopen zijn bedolven. Tot dusver is een doode geborgen. Men vreest ech ter, dat er nog meer dooden en gewonden zijn. Soldaten, gendarmes, politie en brand weer nemen aan het reddingswerk decff. Het ongeluk is vermoedelijk een gevolg van het feit, dat de Noordelijke buitenmuur be zweken is, waardoor het geheele gebouw ineen is gestort. NOG ZEVENTIEN MIJNWERKERS TE ALSDORF VERMIST. Volgens officieele mededeeling bedraagt het aantal slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf thans 265 met inbegrip van de it het ziekenhuis gestorven personen en twee nog niet geborgen dooden. De officieele lijst van vermisten, welke thans is opge steld, vermeldt 48 mijnwerkers. Dit cijfer omvat echter ook de 31 dooden die onge ïdentificeerd begraven zijn, zoodat er nog 17 personen zijn, omtrent wier lot men ab soluut niets weet. De directie meent ech ter op grond van haar ervaring te kunnen zeggen, dat deze 17 niet beslist als dood behoeven te worden beschouwd. Men mag aannemen, dat sommigen de mijn hebben kunnen verlaten en naar huis zijn gegaan zonder zich tot dusver bij de directie te melden. Ongetwijfeld echter bevindt zich nog een deel der 17 personen dood in de mijn. AARDSCHOK TE STRAATSBURG. Volgens een telegram van Belga uit Straatsburg is daar gedurende anderhalve seconde een sterke aardschok gevoeld, die de huizen deed trillen. Het verschijnsel werd geVolgd door een gerommel als van donder en door een knal. De menschen kwamen verschrikt uit hun huizen loopen. Het hooge water. Het nieuwe hoogwatergevaar van de Neisse heeft niet zulke ernstige gevolgen gehad als men oorspronkelijk vreesde. Se dert gistermorgen staat het water van de Neisse stil, zoodat men verwacht, dat het zal gaan zakken. Nabij Scheidelwitz is gisternacht de rechter Oderdijk twee keer doorgebroken, nl. één keer ongeveer 10 K.M. boven Woh- lau en bij den tweeden keer ongeveer 1 K.M. stroomafwaarts en wel over een breedte van ongeveer 80 M. De watermas sa's stroomen met geweld in de nabijlig- gende bosschen. Scheidelwitz staat geheel onder water en is van elk verkeer afgesne den. Ook de telefoonverbindingen zijn ver broken. Een gelukkige gemeente. In de Zweedsche provincie Dalekarlië, die dikwijls „het hart van Zweden" ge noemd wordt, ligt een gemeente, Orsa ge naamd, die geen gemeentebelasting be hoeft te heffen. De gemeente bezit nl. uitgestrekte en waardevolle bosschen, waarvan de op brengst alle gemeenteuitgaven dekt. Dit jaar had de gemeente Orsa zelfs een nettowinst te boeken van 115.665 kronen. Gevecht met inbrekers. Inbrekers, die gisternacht te Potsdam een boekhandel wilden binnendringen, heb ben een hevig vuurgevecht geleverd te^en politieagenten, die hen betrapten. Daarbij is een inbreker gedood. De anderen zijn ontkomen. NOG EEN PROEFVLUCHT VAN DE DO X. De onlangs opgegeven datums voor de start van de DO X naar A'dam worden bevestigd, zoodat men er op kan rekenen, dat de vliegboot Zondag a.s. van Alten- rhein naar Amsterdam zal vertrekken, mits de weerstoestand, die op 't oogenblik zeer ongunstig is, verbetert. Geschiedt dit evenwel niet, dan zal de tocht tot 3 No vember moeten worden uitgesteld. De vliegboot is intusschen naar de groo te montagehal gebracht en heeft gistermid dag weer een vlucht van een uur gemaakt, waaraan ook de bekende vlieger Mittelhol- zer deelnam. De vliegtijd van Altenrhein naar Amsterdam, zal naar bevestigd wordt inderdaad vijf of zes uur bedragen. Verdrijf dien Koest die Uw oMen cj&g vergalt Met de Ja'ei verzwakken onze adem- hallngsorgaocn. Kom kt te hulp wanneer het ademen/moeilijker gaat/an vroeger, wanneer Qj vlugger benfüwd zijt Ge kunt a1 die ongemakken bestrijden. Ge Sehoeft niet te hoesten. rtet t* kuchen, i geen waflhoplg» poging» te doen dat moeilijk qp te, lóssen «lijm kwijt te raken. Neem dftefljk A^dijslrfcop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon veufleh- tr d. «lijmoplossenp en borstversïérkend. Beroemd bij Hoeaf/ Bronchi tip/Asthma. „I'oor-He Borst Alom verterijgoaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75. Fl. 4.50 i Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigl Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» OORZAAK DER VLIEGRAMP BIJ BOULOGNE. Mislukte noodlanding. Volgens een verklaring van den piloot van het vliegtuig van de Imperial Airways, dat Donderdag nabij Boulogne is neerge stort, heeft de ramp plaats gehad bij een poging om te landen. Zijn toestel is niet, zooals aanvankelijk werd gemeld, tegen den top van een kleinen heuvel aangevlo gen. De ware toedracht van het ongeval is als volgt: Een van de twee motoren ge raakte defeect en de piloot zocht in den mist naar en landingsterrein. Hij was er net in geslaagd om een schoorsteen te vermijden, toen de linkervleugel en de twee wielen aan den linkerkant den grond raakten. De wielen werden er af gescheurd en toen het toestel weer den grond raakte, sleepte het zich ongeveer een vijftig meter voort. De vloer van de kajuit werd daar door opengescheurd. Hierdoor wordt ver klaard, hoe de overledenen zijn gekomen aan hun zware beenwonden en hoe van twee hunner de schoenen werden afgerukt. Het vliegtuig werd in gewone omstandig heden niet voor personenvervoer gebruikt, daar alle tweemotorige vliegtuigen van de Imperial Airways uit den Engelschen Ka- naaldienst zijn genomen, nadat een hunner met verlies van verscheiden levens is ver ongelukt boven het Kanaal. Zijn zijn door meer betrouwbare machines vervangen. Drie der passagiers hadden op Le Bour- get gewacht op een drie-motorig toestel uit Londen, dat door den mist vertraging had ondervonden. Toen zij zagen, dat dit tweemotorig Handley Page-toestel gereed stond om te vertrekken met de mail, vroe gen zij of zij niet mee konden gaan. Hoewel hun werd gezegd, dat dit niet mogelijk was, daar het vliegtuig niet meer voor personenvervoer werd gebruikt, bleven zij aandringen en ten slotte werd hun toege staan om zich op eigen risico in tesche- pen. Zij zijn evenwel niet vertrokken zon der nogmaals ernstig te zijn gewaarschuwd. De drie overlevenden, die zich in het ziekenhuis te Boulogne bevinden, verkee- ren nog steeds in ernstig gevaar. Men ver wacht evenwel, dat de piloot en een der passagiers, n.l. die, welke met gewonde beenen ongeveer twee uur door den mist is voortgekropen om hulp te halen, zul'en kunnen worden gered. „Tel." BLADZIJDE UIT HET LOGBOEK DER R. 101. Laatste aanteekeningen over een motor. Op de zitting van de commissie van on derzoek naar de ramp van de R. 101 werd een half-verkoold vel papier getoond, dat nabij de onheilsplek werd gevonden. De attorney-generaal deelde mede, dat het een bladzijde was van het logboek va-n een der motorgondels van het luchtschip. Hier uit bleek de werking van de machine en de snelheid tot het ongeluk plaats had, de laatste notitie werd om 2 uur 's mor gens gemaakt. Toen waren de omwente lingen van den motor norma-al, doch de oliedruk was aanmerkelijk gedaald. In plaats van het cijfer 30 of 31 stond er slechts een 3 en men heeft niet kunnen vaststellen, of als gevolg van de ramp di rect na het neerschrijven van de 3 geen verdere notities mogelijk waren. Van des kundige zijde werd hem echter medege deeld, dat als de oliedruk zoover gedaald is, de motor eerst wordit stopgezet, voor dat aanteekeningen worden gemaakt. Sir John Simon deelde mede, dat Cook, een van de overlevenden, zich in de betreffen de cabine bevond. De koning heeft de Albert-medaille ver? leend aan Henry Le ch, eerste ingenieur van de R. 101, die in het. brandende wrak terugkeerde en een van zijn makkers red de, waarbij hij zelf ernstige brr"d"- -"tden opliep. De orde van het Britsche rijk is ver'eend aan den marconist Arthur Disley, die na met ernstige brandwonden uit het wrak te zijn gekropen eerst het ministerie van Luchtvaart te Londen wilde opbellen, voordat hij behandeld werd. De luchtreidsgids winterdienst 1930—1931. In een roodwitblauw omslag, met in het uit de afbeelding van een der groote vlieg tuigen van de K.L.M. en in het blauw een afbeelding van Schiphol is de Nederland- sche Luohtreisgids van de K. L. M. voor den winterdienst 1930'31 verschenen. Be halve de dienstregelingen voor de dien sten op Londen, Parijs en Batavia van de K. L. M. bevat de gids ook de diensten van Farman op Parijs en van de Duitsche Luft hansa op Londen en Berlijn, die iii samen werking met de K. L. M. worden uitge oefend en voorts de gebruikelijke gegevens omtrent passage, bagage, vracht, speciale- en rondvluchten, K.L.M.-kantoren en lucht post, die deze reisgids tot een onmisbaar boekje hebben gemaakt voor allen, die van de luchtdiensten gebruik maken, hetzij als passagier, als bevrachten of voor de verzending van hun post. Noodlanding in Zuid-Marokko. Een vliegtuig van de Afrika-lijn, dat van Casablanca naar Takar onderweg was heeft wegens een defect aan den motor een noodlanding moeten maken in het nog niet onderworpen gebied in Zuid-Marokko. Twee leden van de bemanning en de post werden vrijgelaten, doch de bestuur der en de monteur zijn vastgehouden, om een losgeld te verkrijgen. De inboorlingen dreigen het vliegtuig binnen drie dagen in brand te zullen ste ken, indien hun eischen niet ingewilligd worden. Een vlucht Rome—Kaapstad en terug. De Italiaansche vliegers Loinbardi, Maz- zotti en Rasini zijn met drie sport-vliegtui- gen van Fiat onderweg van Rome naar Kaapstad. Dinsdag zijn zij uit Rome ver trokken, te Catania hebben zij gerust en Woensdag zijn zij te Tripoli aangekomen. Zij willen als toeristen in groepsverband de reis naar Kaapstad voortzetten en van daar ook weer terugvliegen, een afstand van bij elkaar ongeveer 30.000 K.M. LEIDSCHENDAM. Auto te water. Vrijdagmiddag om streeks 2 u. kwam een luxe-auto uit de rich ting Den Haag en geraakte op üer Veur- sche Straatweg te water, doordat de be stuurder op den hoek Damloon plotseling moest uitwijken voor een meisje, dat op de fiets de Damlaan kwam afrijden. De be stuurder had de keuze het kind te overrij den of zelf den sloot in te sturen: hij koos het laatste, zoodat de auto bijna geheel onder water kwam te zitten. Gelukkig kwamen de 2 inzittenden er met den schrik en een modderpak af. De auto werd latei- uit het water gehaald. Het meisje bek.vam weinig of geen letsel. N00RDWIJK. Revue. Onder eere-Voorzitterschap van den Burgemeester, heeft zich een co mité gevormd uit een negental heeren tot het samenstellen van een revue onder re gie van den heer Corn. v. Zeist. De revue zal getiteld zijn: ,,'t Is weer van mekaar" en zal worden gegeven voor een noodlij dende plaatselijke vereeniging. Boefjes. Bij de politie is aangifte ge daan dat in verschillende villa's to Noord- wijk aan Zee is ingebroken. Hierbij werden of ruiten of luiken vernield, waardoor men toegang wist te krijgen. Naast verschillen de voorwerpen welke ontvreemd zijn, wa ren ook de provisiekasten nagezien en had men zich tegoed gedaan aan eetwaren, wij nen en limonade. Uit het onderzoek is ge bleken dat een zestal jongens van 9 tot 1-2 jaar hierin de hand hebben. Reeds enkeie voorwerpen van de diefstallen afkomstig zijn in beslag genomen. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. WARMOND. Oud-burgemeester A. J. Schölvinck. Dinsdag a.s. zal de heer A. J. Scholvinck, oud-burgemeester van Warmond, zijn 60en verjaardag herdenken. Een zestigste verjaardag wordt op bijzondere wijze ge vierd. En velen in Warmond zullen dan ook Dinsdag den oud-burgemeester van hun belangstelling willen doen blijken. Wij herinneren er aan, dat. aan burge meester Schölvinck bij Kon. Besluit eer vol ontslag werd verleend uit zijn functie; in den gemeenteraad van 28 December 1929 nam hij officieel afscheid van de ge meente. Met volle oprechtheid kon hij evenwel van zichzelve getuigen bij zijn af scheidsrede.: „Mijn werkkring hier was mij lief, daarom zal het mij vreemd vallen en ook droevig stemmen mijn taak wel haast to zien afgeloopen. Doch ook de gedachte gedurende ruim 22 jaar mijn functie volgens eer en geweten naar beste krachten te hebben vervuld, zal mij toch ook steeds groote voldoening schenken, waarbij ik aan God grooten dank ben ver- schuldigdl". In den namiddagvan dien zelfden dag had zijn huldiging plaats door geheel de gemeente, waarbij een eere comité, onder voorzitterschap van den hoogeerw. heer mgr. Taskin, president van het Groot-Seminarie Warmond, den burge meester een huldeblijk aanbood in- den vorm van een bank, waarop naast een inscriptie te zien waren de emblemen van het bloembollenbedrijf en van do water sport. „Moge deze bank", zoo zeide mgr. Taskin, „in lengte van jaren aan de elkaar hier in Warmond opvolgende ges'achten verhalen van hetgeen burgemeester Schöl vinck voor Warmond is geweest". WOUBRUGGE. Geboren: Maria Johanna, d. van J. L. Bakker en E. M. van Ruiten. DE KETELONTPLOFFING TE ANDEL. Omtrent het ongeluk, dat Donderdag middag in de Wilhelminaschutsluis te Andel op de sleepboot „Geert Jan" (kapi tein W. van Asperen te Dordrecht) heeft plaats gehad en waarbij op het moment, dat de boot geschut werd, de ketel is ge sprongen, vernemen we nader, dat de ke tel op den wal is terecht gekomen. Dit geschiedde met zulk een kracht, dat groo te stukken vier a vijfhonderd meter zijn weggeslingerd. De ruiten van de .omliggen de huizen, o.a. die van den sluiswachter, zijn allen gesprongen. Er is schade aan gericht aan de sleepboot zelf en aan de schutsluis. De kapitein wist zich zwemmen de te redden. De machinist J. H. Mol af komstig uit Dordrecht wordt vermist en is zooals we melden vermoedelijk gedood. Zijn lijk is nog niet gevonden. Verdere persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De oorzaak va-n het ongeval is onbekend. De sleepboot had een schip achter zich, terwijl nog eenige andere schepen in de sluis lagen. Deze zijn echter slechts licht beschadigd. De sleepboot is gezonken. De scheepvaart is gestremd. Het lijk gevonden. Nader kan nog het volgende worden gemeld Na eenige uren dreggen is het lijk van den verongelukten machinist J. A. Moll uit Dordrocht Vrijdagmiddiag, dicht bij de plaats van de ramp uit de kolk van de sluis opgehaald. ^Het vertoonde eenige lichte verwondingen aan het hoofd. Het is per sleepboot naar Dordrecht overge bracht. Vrijdagavond is door de Bergingsmaat schappij N.V. v. d. Hoogboezem te Dor drecht, een aanvang gemaakt met het lichten van het schip. Na eenige uren is dit gelukt. De boot is zoo goed als door midden gebroken. Gedurende den geheelen dag waren verschillende autoriteiten van den Waterstaat en het Stoomwezen op de plaats van de ramp aanwezig. Omtrent de oorzaak van het ongeiuk tast men nog in het duister. De scheepvaart was den ge heelen dag gestremd, zoowel in de richting van Den Bosch als in die van Gorinchem. Verwacht wordt, dat zij heden weer een geregeld verloop zal kunnen hebben. INBRAKEN. Inbraak in het gemeentehuis te Amstenrade. Gisternacht is ingebroken in het ge meentehuis te Amstenrade. De dieven wis ten zich toegang te verschaffen door een ruit uit te snijden. De deur van de secre tarie werd met een valschen sleutel ge opend. Uit een in de secretarie staanden lessenaar wordt een bedrag aan geld ver mist, benevens een partij sigaren. De rijks- en gemeentepolitie hebben de zaak in handen. 1400 ontvreemd. Gisternacht hebben dieven hun slag ge slagen bij de firma Kuipers v. d. Heuvel te Woensel-Eindhoven en een bedrag van 1400 meegenomen. Diefstal van een auto. Donderdagnamiddag hebben de 18-jarige E., de 18-jarige G. en de 19-jarige v. L., allen uit Eindhoven, een bijna nieuwe Renault ontvreemd uit een garage te Stra- t-um-Eindhoven en zich daarmee uit de voeten gemaakt. Gisterenmorgen moesten ze wegens gebrek aan benzine te Maas hees op sleeptouw genomen worden door een andere auto. Nadat ze in Maasheeze benzine hadden gekocht, bleek dat ze geen geld hadden om te betalen. Hierop werd de marechaussee gewaar schuwd, die hen later heeft aangehouden, waardoor de diefstal aan het licht kwam. De auto hadden ze reeds op een zijweg achtergelaten. Fraude? Gisteravond is de 46-jarige B., oud-lid van den gemeenteraad van Amersfoort aan gehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Utrecht. De aanleiding tot deze aanhouding is vermoedelijk gele ven in de financieele handelingen van B. als commissionnair in effecten. Te Duivendijke op Schouwen is een 1 wielrijder door twee mannen aangerand. Zij sloegen hem met een hamer op het hoofd en wierpen hem tenslotte in een sloot, waarna zij de fiets nog boven op hem wierpen. Voorbijgangers hebben het slachtoffer zoo gevonden. Hij was bewus teloos, doch kwam spoedig bij en maakt het thans vrij goed. De daders zijn aangehouden en hebben bekend. Een liefdeshistorie moet hier in het J spel zijn. Een huis van een werkwillige afgebroken. De directie der N.V. Vereenigde Neder- landsche Chamottefabrieken te Geldermal- j sen deelt mede, dat aldaar de stakers aan de Chamottefabrieken Woensdagmiddag tusschen 5 en 6.30 uur een woonhuis, toe- f behoorende aan den werkwilligen arbei der D. v. V. direct nadat de huurder, een staker, het had verlaten, geheel met den grond gelijk gemaakt hebben. Een menig te van een paar honderd mannen en vrou wen was bij deze vernieling aanwezig. Een volledige postendienst was uitgezet om te waarschuwen tegen nadering van politie. De eigenaar van het huis, de arbeider D. v. V. lijdt een belangrijke schade. De Justitie heeft een onderzoek gelast. Griezelig. Een beloonster van "de Aelbrachtskade te Rotterdam heeft Donderdag een ont dekking gedaan, welke menigeen de stui- pen op het lijf gejaagd zou hebben, een I ontdekking, die men in de rimboe voor mogelijk, in Europa voor onwaarschijnlijk en in een stad als Rotterdam voor totaal uitgesloten zou achten. De juffrouw kwam in haar slaapkamer, sloeg het dek weg en I' wat lag daar rustig ineen gekronkeld te 1 slapen? De scherpzinnige lezer zal uit onze aanleiding al reeds hebben begre pen, dat het niet haar schoothondje ol haar poes en ook zeker niet haar echt- vriend was, die daar een middagdutje j knapte. De juffrouw sloeg aan het gillen, j het dek dicht, de deur open en op de vlucht. Een buurman schoot te hulp en stelde in de slaapkamer een onderzoek in. En in het bed vond hij, sluimerendeen slang, een heusche ringslang. Kordaat greep hij het serpent bij kop en staart en in den looppas bracht hij het reptiel naar het politiebureau aan de Voorstraat, waar men den arrestant die overigens geheel ongevaarlijk is ook liever niet wilde j houden. Men heeft de Rotterdamsche j Diergaarde opgebeld, die zich over het diertje heeft ontfermd. Hoe de slang in de slaapkamer is ge komen, is niet bekend. „Chauffeur, ik ben een dame verloren"! De beide bejaarde dames waren bij het station in de bus gestapt, want loopen naar Ginneken (N.-Br.)... Gut, mensch, j 't is zoo'n eindDe oudste, Amalia, heesch zich het eerst op en schommelde naar het achterste bankje. Euphemia, eenige malen door jongere passagiers verdrongen, kon net nog het eerste bankje verkrijgen. Toen ronkte de bus stadwaarts Amalia voe'de zich veilig; Euphemia daarentegen zat, be- I halve in de bus ook nog in zak en asch. Ze was n.l. Amalia kwijt. Zoek maar, als zoon bus alsmaar toetert en schokt en van die vinnige draaien maakt, 'n Ongeluk is gauw gebeurd en ten s'otte: ieder denkt het eerst aan zich zelf. Ze keek voor zich uit door het glas of ze keek naar de han den van den chauffeur, in wien ze een „wonder" zag van stoutigheid en durf. Zoo kwamen ze in Ginneken. j Ze hipte, toen ze haar dubbeltje had 1 geofferd, uit den wagen en toen ze Ama lia niet direct achter haar aan zag ko men, begon ze uiting to geven aan haar door angst en booze vermoèdens overkropt gemoedje. Ze geneerde zich niet en eens- klapt begon ze te gillen: „Chauffeur, ik ben een dame verloren!" De chauffeur leende zijn oor aan dien kreet, maar wist geen raad. En toen ze haar smartkreet enkele ma len had herhaald, kwam - Amalia uit het schemerduister van de bus aangestrom peld en als een kostbare vondst greep Euphemia haar rimpelig handje vast en nerveus babbelend schommelden beide i oudjes het dorp in.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9