B. onzer Mln-ttme KERKNIEUWS ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS 178, 246, 695, 990, J&8. 1875, 2375, 38D1, 363* 4392, 5487, 62(8, 7342, 82Ü1 en 9788 Agenda UIT DE KATHOLIEKE WERELD ZATERDAG 1 NOVEiMBER 193c DE LE1DSCHE COURANT EERiTE BLAD PAG. 2 DE RADIO-CENSUUR. De V.A.R.A. contra den Nederlar.dschen Staat. De VARA zal den Nederlandsohen Staat in rechten aanspreken wegens hefc onrecht matig verbreken van de redevoering, welke de secretaris van de V.A.R.A., de heer G. .T. Zwertbroek, op Woensdagavond 8 Octo ber j.l. te Leiden hield. Mr. v. d. Goes van Naters te Heerlen zal hierbij voor de V.A.R.A. als rechtskundig adviseur optreden. HET RUSSISCHE GRAAN. Er is geen dumping, zegt een Belgisch Kamerlid. De Brusselsche correspondent van de ,.Msbd." meldt: Het Antwerpsch liberaal kamerlid Joris komt, in een open brief op tegen de maat regelen onlangs door de "regeering getrof fen, om den invoer van Russische produo- ten, vooral graan, aan strenge invoerver- gunnigen te onderwerpen. Zooals men weet, heeft deze maatregel zich dadelijk tegen de haven van Antwer pen gekeerd door het feit dat de Russische schepen thans deze haven vermijden, om te Rotterdam te gaan lossen. De heer Joris beweert nu, dat er geen sprake is van Russische dumping en dat de regepring zich hier zonder reden bedient van het protectionistische wapen. Het is ons anderzijds bekend, dat men in Belgische regeeringskringen gaarne zou zien, dat ook Nederland maatregelen zou nemen tegen de z g. Russische dumping. Dit verianeen is gebaseerd op de overwe ging. dat dan naar alle waarschijnlijkheid de Russische graanschepen ook uit de ha ven van Rotterdam zouden wegblijven. Voor het behoud onzer draadnagel industrie. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft gisteren de commissie voor de Draadnagelindustrie geïnstalleerd, wier taak het zal zijn zich rekenschap te geven van de bijzondere moeilijkheden, waarin de draadnagelindustrie zich bevindt en wier taak overigens zal zijn o.a. de mogelijk heid te onderzoeken, of hier te lande een walserijbedrijf, vooral dan ook in verband met de draadnagelindustrie, mogelijk en nuttig zou zijn. Voorzitter is de heer C. J. Th. Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid. Tweede Kamerlid van Wijnbergen. Het Tweede Kamerlid baron van Wijn gen is, te 's-Gravenhage op het trottoir loopende, door een fietser omver gereden. Hij werd daarbij vrij ernstig gewond en moet zijn linkerarm in verband dragen, zoodat hij de Kamerzitting niet kan bijwo- PATER F. DRIESSEN O.F.M. f In het klooster „Alverna" te Wychen is in den ouderdom van 57 jaar overleden de weleerw. pater Florentius Driessen O. F. M., bekend als predikant. Pater Driessen was reeds geruimen tijd ziek. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen ind. recht de heeren: E. Brunsveldt van Huiten (Den Haag) en P. E. v. d. Kam (Oegstgeest); doctoraal-examen Rora. taal en lett. de heer F. J. C. Gerritsen (Den Haag). Geslaagd zijn voor het examen van apo thekers-assistent de dames J. Kuyper (Rot terdam), R. Muyssen (Rotterdam) en H. L. M. van Duijvendak (Duitsburg, D.). De opvolger Van Prof. Dr. Jelgersma. Zooals bekend, is tot opvolger van prof. dr. Jelgersma benoemd dr. Carp, die Ka tholiek is. Er kwam tegen deze benoeming verzet, zooals bij dergelijke gelegenheden vaak het geval is. Dit ging zelfs zóó ver, dat een der sprekers bij de huldiging van prof. Jelgersma ter gelegenheid van diens af treden als hoogleeraar, zich niet weerhou den kon om van zijn ontstemming te doen blijken. Dr. J. W, H. Ophuysen, voorzitter van de Ned. Vereeniging voor Psycho-analyse, sprak n.l. er zijn teleursteling over uit, dat geen psycho-analyticus tot opvolger van Prof. Jelgersma benoemd was. Dit moest nok voor prof. Jelgersma zelf een groote teleurstelling zijn. In antwoord hierop verzocht men nu aan de N. R. Crt. van best ingelichte zijde (klaarblijkelijk is hier dus Prof. Jelgers ma zelf aan het woord) mede te deelen, dat ,,Dr. Carp geheel overeenkomstig den wensch van prof. Jelgersma en van meet af door dezen aanbevolen tot. cTtens opvol ger is benoemd." Een oude meeuw. Een paar dagen geleden, werd te Oude- mirdum (Fr.) een zilvermeeuw gevangen met ring 514 van het Rijks-Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. Deze zil vermeeuw werd den 9den Juli 1911 als nestjo'ng te Callantsoog geringd door prof. dr. J. J. Blanksma en heeft dus den leeftijd van ruim 19 jaren bereikt. Dit is de oudste meeuw, waarvan totnog toe bericht bij het museum i»i ingekomen. 1 R. K. JAARBOEKJE VOOR LEIDEN. Wij meenen, dat 't goed is om ook in onze kolommen met 'n enkel woord te wij zen op het door „De Leidsche Courant" uitgegeven R. K. Jaarboekje voor Leiden 1930—1931. De samensteller zegt terecht in het voorwoord, dat de Katholieken uit dit boekje „alle gegevens zullen kunnen put ten omtrent, het Katholieke leven in deze stad" (en in Oegstgeest). Het. boekje geef' inlichtingen over het kerkelijk leven van Leiden, over katho liek onderwijs en vereenigingsleven, over gestichten in Leiden en omgeving en ten slotte over algemeene gemeentelijke zaken en bezienswaardigheden. Een uitslaande plattegrond van de stad is vooral voor personen, die nog niet in het. straten-labyrinth thuis zijn, van be- lung. Het Jaarboekje, dat dank zij de mede werking van bijna alle vereenigingsbestu- ren, op groote volledigheid en betrouw baarheid aanspraak mag maken al is, zooals haast vanzelf spreekt, deze eerste uitgave niet in alles volmaakt zal van groot nut zijn voor alle Leidsche Katho lieken, bijzonder echter voor hen, die, zij 't slechts ©enigermate, aan het. vereeni gingsleven deelnemen. Voor hen zijn in dit. boekje een schat van wetenswaardig heden en interessante gegevens te vindey. „De roman van een krantenjongen". Bij het 43e Stichtingsfeest der St. Jos. Gez. Ver. heeft de onderafd. tooneelclub „Adolf Kolping", op schitterende wijze bo vengenoemd tooneelstuk ten tooneele ge bracht. Het is de geschiedenis van Jacques Doo- remalen, een krantenjongen, die door een dr. de Raedt onderwezen zal worden in de Nederlandsche taal. Alles verloopt naar wensch, maar tenslotte ontdekt de kran tenjongen zelf, dat hij slechts van buiten beschaafd is en de hoofdzaak, de inner lijke beschaving, bij hem is verwaarloosd. Dit uit het leven genomen spel werd. door de Gezellen-tooneelclub met uitbundig succes opgevoerd en de talrijke aanvragen om kaarten hebben we moeten afwijzen. Maar nu is besloten het voor een zes den keer op te voeren en wel in den Schouwburg. De juiste datum zal spoe- j dig worden meegedeeld, doch zeker op j Woensdag 12 of Donderdag 13 Nov. a.s. In den loop der komende dagen zullen propagandisten u, katholieke stadgenooten, kaarten ten verkoop aanbieden, waarvoor we hopen op uw medewerking te kunnen rekenen. Het geldt hier het belang van een vereeniging, wier taak in onze stad bij zonder groot is. Drie en veertig jaren heeft zij honderden mannen en jongemannen een krachtige katholiek-sociale ontwikkeling eu daaruit voortkomende levenspraktijk gege ven en zal zij, met uw sympathie en finan cieels hulp, haar werk blijven vervullen. Het koopen van een kaart voor dien Schouwburg-avond zal u een dubbele vol doening schenken; het geeft u een avond van hoogstaand tooneelspel en de voldoe ning, dat de Gez. Ver. zal kunnen blijven werken, God ter eere en ons roomsche volk tot heil! D e P r o p-c ommissie. Vereeniging „Hora". Gisteravond vergaderde de afd. Leiden en Omstreken van bovengenoemde vereeni ging in Hotel „Den Burcht", alhier. De op komst der leden was matig. Nadat de voorzitter om 8.15 uur de ver gadering had geopend met eenige harte lijke woorden van welkom, werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. De voorzitter besprak hierna de actie van propaganda. In de eerste plaats zullen door middel van de pers zooveel mogelijk de ambtena ren worden aangespoord om 'lid van de Vereeniging tot Ondersteuning van Bur gerlijke Ambtenaren en Beambten te wor den. Verder wordt besproken een eventueel bezoek door leden en niet-leden aan het Herstellingsoord H.O.R.A. te Ede in den voorzomer van 1931. Hierover ontspint zich een uitvoerige discussietot slot werd een Commissie be noemd om deze zaak in orde te brengen. De voorzitter wees bij alle gesprekken er steeds op, dat de actie om nieuwe leden te werven niet alleen van het bestuur moest uitgaan, doch alle leden zedelijk ver plicht waren in hunne omgeving werkzaam zijnde personen daartoe te bewerken. Daarna werd behandeld een voorstel van een der leden om in begin 1931 een propaganda-feestavond te organiseeren, huisbezoek bij ambtenaren, die nog geen lid zijn, enz. waarvóór bovenstaande Com missie verdere stappen zal verrichten. Na behandeling van de bestuursraads agenda volgde de rondvraag, welke niet veel nieuws opleverde. Het was bijna elf uur toen de voorzitter de aanwezigen dankzegde voor hunne aan wezigheid, de hoop uitdrukte dat elk zou ijveren voor meerdere leden voor de Ver- eeniging om daarna de vergadering met een „tot weerziens" te sluiten. Maandag a.s. zal het veertig jaar gele den zijn, dat mej. J. Smit als huishoudster in dienstbetrekking kwam bij de familie I Pieck, Hooigracht 67. Haarl.straat h. Donkersteeg 2-4-6 OPGERICHT 1875 zijn'als vólgt welke viri'af hede/avond op de bekende voorwarden aan de Cassa kunnen y/orden ingewisseld DIPHTERIE IN STAD EN OMGEVING. Cursus voor medici. Vanwege het Instituut voor Praeventie- ve Geneeskunde ie voor medici uit aue plaaisen een cursus over Diphterie geor ganiseerd, waarvan de eerste les gister avond plaats had in de collegekamer van het Instituut voor Tropische Geneeskunde. De belangstelling van de zijde der me dici was zeer groot en vooral uit de om liggende plaatsen. Prof. P. C. Flu was de eerste spreker en deze gaf een overzicht van de eigenschap pen der diphterie-bacil en behandelde ver volgens de ontdekking van het serum en de wijze van bereiding en ijking. Daarna besprak prof. Flu de bereiding van verschillende vaccines tegen diphterie. Tweede spreker was dr. M. D. Horst, directeur van den Geneeskundigen Dienst alhier, die een overzioht gaf van de epide miologie der diphterie. Spr. demonstreerde een curve van de diphterie in Leiden over de laatste 20 jaar. Hieruit bleek, dat het voorkomen van diphterie zeer varieerend is, hetgeen uit volgend aantal gevallen blijkt: 1910 35, 1912 120, 1918 150, 1921 140, 1926 24, en in de eerste tien maanden van dit jaar is het aantal gevallen reeds hoo- ger dan in een van de hierboven genoemde jaren. Daartegenover staat gelukkig, dat er slechts heel weinig sterfgfevallen (4) tot nu toe zijn voorgekomen, waaruit blijkt, dat de ziekte niet zoo gevaarlijk is als men veronderstelt. Spr. behandelde vervolgens de verschil lende wijzen, waarop de diphterie zich ver breidt, in het bijzonder de verschillende soorten van bacil!sndr.agers. Daarna werden de middelen besproken om deze epidemie te bestrijden aan de hand van de epidemie-wet, waarin in het bijzonder aandacht werd gewijd aan de verspreiding over de scholen. Spr. wees erop, dab de bestrijding van zulk een epidemie dient te geschieden door samenwerking van Leiden en omringende Gemeenten en dat vooral de opname in ziekenhuizen krachtig bevorderd dient te worden. Daarna volgde tenslotte een demonstra tie van preparaten door prof. Flu. De aanwezigen toonden heel veel be langstelling, hetgeen mede bleek uit de gestelde vragen na afloop van den cursus. Maandagavond zal de cursus worden voortgezet in de collegekamer van de af- deeling kindergeneeskunde van het Nieuw Academisch Ziekenhuis. Alsdan zal prof. E. Gorter spreken over: Kliniek der diph terie en daarna over actieve immunisaties tegen diphterie. Patiënten in de barakken. Naar wij vernemen zijn op het oogenblik 51 patiënten in de barakken van het Zie kenhuis opgenomen, voor het meererideel kinderen uit de omgeving. Met het oog op een eventueele uitbrei ding van diphterie is thans ook de Cecilia- barak voor het gebruik gereed gemaakt- Door de politie is aangehouden zekere R. S. uit Den Haag, die aldaar enkele rijwielen had ontvreemd, die hij hier trachtte te verkoopen. Hij is weer naar Den Haag overgebracht- Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 5617. P. Nederlof v/h. D. Nederlof Zonen, Leiden, Janvossensteeg 35-37-39 en Clarasteeg 43, winkelier en grossier in galanterieën en aanverwante artikelen. E.P. Nederlof, Leiden. Wijzigingen: 66, W. Tom, Katwijk a/Zee, Tramstraat 67, prepareeren van net- ben. Overl. E.: W. Tom, Katwijk a/Zee, d.d. 21 Oeeober 1930. 1724. Eerste Nederlandsche Verzeke ring-Maatschappij op het leven en tegen Invaliditeit (f.), Leidon, Breestraat 10a. Hoofdz.: Den Haag, Prinsessegracht 13. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: Eerste Nederlandsche Verzekering- Maatschappij op het Leven en tegen Inva liditeit. N.V. St Christoffel. De afd. Leiden van de B K. Handelsrei- zigersvereeniging geeft op Zondag 9 Nov. haar van ouds bekenden feestavond. Zie vooral advertentie in dit blad van a.s. Woensdagavond. Museum van Oudheden. De afdeeling Oud-Europa van het Rijks museum van Oudheden alhier zal wegens werkzaamheden in de lokalen te rekenen van 1 Nov. tot een nader bekend te maken tijdstip voor het publiek gesloten zijn. MUZIEK. Concertdirectie de Koos. Hans Kindier. George van Renesse, Onze landgenoot, Hans Kindier, die langen tijd in Amerika heeft gewerkt, en nu weer zijn landgenooten laat genieten van zijn kunst, is een cellist, die gerekend moet worden onder de besten van dezen tijd. Wij hoorden hem in Purcell „Entrada"-Valentini, „Sonate"- Bach, „Suite C dur" verder en Debuszy „So- nate"-Ravel „Habanera" en Joaquin Nin „Sui te espagnole". Welk een geweldige verschei denheid, en verscheidenheid in speeltechniek. Door zijn weelderige toonvorraing, volzongen cantilene en meesterlijke techniek bewijst hij een kunstenaar van den eersten rang te zijn. 't Was voortreffelijk, zooals hij de eenvoudig schoone muziek van Purcell en Valentini ver tolkte. Wij weten heusch niet wat wij nog meer zouden wenschen, want daar is zooveel muzi kaals, zooveel gevoelsdoorleving in zijn voor dracht, dat zijn praestatie hier evenals in Bach's Sonate voor cello-solo hoogelijk te prij zen valt. Nu volgde de sferische sonate van Debussy. Onwillekeurig dachten wij hierbij aan Hekking en Theo van der Pas, en nu konden wij dit maal niet zoo de wonderlijke klaarheid van stijl, pianistische intenties, en de oostersche cel-ontroeringen in Debussy's sonate aanvoe len als dit bij eerstgenoemden het geval was. Men moet gespannen luisteren naar het va- rieerend spel der streken, naar de vibreerende pizzicati, naar de verste en teerste geluiden, naar de plotseling opvallende stemmingswisse lingen in deze sonate. Dat kan niet anders. In het kleinere werkje van Ravel „Habane ra" heeft hij ons verbaasd door zijn aller- prachtigsten toon, zijn in-muzikale intenties. Ook bracht hij ons in kennis met de „Suite espagnolen" van den Cubaanschen, van Spaan- sche origine zijnden, componist Joaquin Nin. Deze suite opende ons een reeks beelden van verschillenden aard, en toch alle kinderen van één gezin. „Montanese", een stuk muziek, dat een sterk locaal karakter draagt, „Tonada murciana", „Saëta" (religieuze invocatie) en Kindier wist hier door zijn toon, immaterieel, verluchtigd, te komen aan den rand van de stilte, in een soort religieus geluk. Wij hebben den jongen pianist George van Renesse leeren waardeeren in zijn hoog staand, ingeleefd en volgzaam spel. 't Is niet gemakkelijk als jonger kunstenaar een volsla gen ingespeelde cellist geestelijk te steunen en bij te staan. Maar deze jongere had zijn aan deel in het schoone op dezen avond. Er was groote belangstelling voor wat beide kunstenaars gaven. Vele aanwezigen hebben Kindier en George van Renesse allerharte lijkst gehuldigd. Als toegift kreeg men twee 17e eeuwsche Hollandsche liederen, die het wonderwel deden voor cello en piano. J. K. Trianon. De hoofdfilm, die deze week in Trianon ge draaid wordt, is er weer een van een bijzonder soort. Een kortelings opgekomen ster vervult hier de hoofdrol. Het is Lawrence Tibbet, die over een zuivere, geweldige bariton beschikt en op zijn stem is deze film dan ook geheel en al gebaseerd. Hij is in deze film „Zigeunerliefde" de hoofdman der Russische, zingende ropvers en telkens doet hij op het witte doek zijn mooi geluid in zigeunerliederen hooren. Ook de samenzang van de door de bergen trekkende roovers is zoo nu een dan van een bijzondere bekoring. Maar ook het spel is goed in deze film. Lawrence Tibbet speelt hier zeer goed den hoofdman, die verliefd wordt op een gravin netje, deze schaakt, moet vluchten en al de gevolgen daarvan ondervindt. Bijzondere attractie verleent het medespelen in deze film als zigeuners van de twee beken de komieken Stan Laurel en Oliver Hardy. De muziek in deze film is van den bekenden ope rette-componist Franz Léhar, terwijl de film zelf bovendien nog geheel in natuurlijke kleu ren is opgenomen. Voor de pauze gaat een komische film van den bekenden sportman Richard Dix, die hier ongewild meehelpt aan een diefstal, maar tenslotte toch den dief ontmaskert en natuur lijk een lief meisje trouwt. Verder nog een musiceerende penteekening en een uitgebreid journaal. Luxor. Er zit deze week wel climax in het pro gramma, dat de directie van het Luxor Theater haar bezoekers biedt. Na een uit gebreid journaal, waarin o.m. stierenge vechten en paardenrennen een voornaam deel vormen wordt op het witte doek ge bracht de film „Zijn hartekind", een goed gespeelde levensschets met spannende mo menten. Het verhaal geeft de geschiedenis weer van een geldschieter in het Oosten van New York, een menschenschuwe zon derling, die door de buurtbewoners gehaat wordt. Hij heeft slechts één vriendin, een jonge zwakke vrouw, die geld spaart om haar zoon uit Ierland over te laten komen. Haar helpt hij, maar het is te laat. Als de jongen komt is zijn moeder dood. De geld schieter neemt het kind als zijn zoon aan, maar de haat der buurtbevolking achter volgt hem; de jongen wordt hem ontno menMaar beiden voelen zich tot elkaar aangetrokken en er volgt een blij einde. De film na de pauze, „Maskers" getiteld, is een buitengewoon spannend detective verhaal met sensationeele vermommingen. Een verhaal van een onschuldig veroor deelde, van een echten bandiet, van een detective en een bankdirecteur, allen een rol op zichzelf spelend en zorgend voor spanning ten einde toe. Voor volwassenen. Dezen term leggen we ook aan voor het optreden van het Gezelschap Keesje van Beem. In den regel kan dit gezelschap ons weinig bekoren om de vele dubbelzinnig heden, die in de ten tooneele gebrachte Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: de Graaff Kist, Poortman en Timmermans. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Oct. tot en met Zondag 2 Nov. a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, tel. 594. stukken zonder eenige noodzaak worden ingeweven. Ook ditmaal zijn de tooneelis- ten daar niet geheel vrij van; daarom voor volwassenen! Peking. Agentia Fides meldt ons: De poli tieke toestand in China blijft nog altijd ver ward. Afgeloopen week zijn wij getuigen ge weest van een debat tusschen het gouverne ment van Nanking en Wang Ching Wei. Nan king beschuldigt Wang verdragen te sluiten met de Communisten en beroept zich op twee telegrammen door dezen laatsten gezonden aan de hoofden der Communisten na den hoon van Changsha. Wang Ching Wei beschuldigt van zijn kant de regeering van Nanking geen enkele maatregel tegen de communisten geno men te hebben. Hei is zeker dat de leiders in Nanking, evenals degenen, die aan het hoofd stonden van de „Session pleniere élargie du Kuomintang", waarvan Wang de leider is, vroeger nauwe relaties hadden met de Roo- den. Nooit is de toestand zoo somber en het communisten-gevaar zoo dreigend geweest. Onder de kopstukken der communisten zijn er minstens 5 die uit Frankrijk zijn gekomen. Om hun landgenooten te beschermen heb ben de Mogendheden kanoneerbooten gezon den naar de Yangtse (Blauwe rivier) en de Engelschen hebben troepen gezonden naar Hankeou. De communisten doen een appel op de sol daten en vreemde zeelieden. Ziehier de korte inhoud der brochuren in groote massa in Shanghai verspreid. Aan alle vreemde militairen en zeelieden in dienst in China. Wij vragen U ons te helpen opdat zoo spoe dig mogelijk de groote internationale Roode Dag komt. Helpt mede tot het succes van de Revolutie. Wij leden van de anti-imperialis tische Liga van Groot Shanghai, waarschuwen eerlijk alle vreemde militairen en zeelieden in dienst in China. De „bourgeoisie" heeft U be drogen toen zij U naar China zond. Gij hebt thuis gelaten Uwe oude moeders, dierbare echtgenooten en lieve kinderen. Wat een ver driet moet gij niet hebben als gij in de kazer nen in bed ligt. Wat brengt U dit zwervend leven in China? Terwijl gij Uw bloed vergiet nemen uw officieren het er goed van. Vroeger waren wij goede kameraden en nu zijn wij vij anden. En voor wie? Voor de „bourgeoisie". Laten wij onze geweldige dwaling erkennen, denkend aan de dwaasheid die wij begaan hebben en tranen lachen van harte. De bour geoisie kan niet lang meer' haar streven be dekt houden. Toonen wij dat wij haar plannen begrepen hebben. Het gouvernement van Nanking houdt niet op met zijn anti-christelijke campagne. Het nieuwesbureau Kouo wen meldt: ,Het minis terie van onderwijs heeft het verzoekschrift der missionarissen verworpen dat vroeg om verlof om godsdienstonderwijs te geven op school of tenminste in de instituten der mis sionarissen. Het ministerie antwoordde zeg gend, dat geen enkele religieuze plechtigheid in de lagere scholen 'zou geduld worden en dat men in de middelbare scholen geen enkel godsdienstig boek mocht gebruiken". In het Noorden blijven al deze decreten doode letter en de scholen gaan met gods dienstonderwijs en plechtigheden door als vroeger, Indien de regeering van Peking er komt, zullen wij zien wat zij doet. Peking. Agentia Fides meldt ons: Pater Teil hard de Chardin, S. J., is teruggekeerd in Pe king na twee maanden te hebben doorgebracht in Centraal Gobi met de Central Asiatic Expe dition van Dr. Roy Andrews. In dien tijd zijn de paleontologische onderzoekingen van de expeditie zeer gelukkig geweest. De onderzoe kers hebben n.l. een groote massa beenderen van Mastodonten gevonden van een soort tot nu toe nauwelijks bekend. De onderkaak, voorzien van platte slagtanden heeft een ronde vorm als een reusachtige lepel. Dr. Teilhart heeft gegevens welke hem naar hij hoopt in staat zullen stellen een nuttige verbinding te bewerken tusschen de geologie van China en Mongoie. Addis Abeba (Abessynie). Agentia Fides meldt ons: Op het oogenblik werkt men met grooten haast aan de voorbereidingen van de kroning van keizer Haïle Sellassié I. Dit feest, waarvan de datum is vastgesteld op 2 Nov. e.k. belooft de praal van Salomon nabij te komen. Behalve de 13 naties die geïnviteerd zijn om zich te doen vertegenwoordigen, omdat zij een handelstractaat met Ethiopië hebben, bespre ken nu reeds tal van touristen uit Europa en Amerika plaatsen in de hotels. Opdat de hoofdstad zooveel mogelijk het aanschijn zal hebben van een beschaafde Euro- peesche stad, laat het gouvernement de in- landsche hutten aan de hoofdwegen afbreken en leent zelfs de noodige fondsen om steenen huizen met ijzeren dak door particulieren daar ter plaatse te doen bouwen. Te Djidjiga, aan de grens van Abessynie en Engelsch Somalieland, heeft Z M. de Negus een hegschool doen bouwen, want tot alle prijs wil hij zijn illustere bezoekers toonen dat de Ethiopiers ook gediplomeerde piloten heb ben. De directeur en de mecanicien, aan wie de opleiding is toevertrouwd, zijn Franschen. DE PRIESTER-MISSIEBOND

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2