22ste Jaargang ZATERDAG 1 NOVEMBER 193t No. 6735 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND S)e Êeidóelve Gou^a/nl' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten ,20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Principiëele organisatie Deze week heeft de Leidsche neutrale Mid denstandsvereeniging haar jaarvergadering ge houden. In het verslag daarvan, dat wij aan troffen in het „L. D.", neemt verreweg de grootste plaats in een rede van den voorzitter, mr. A. J. Romijn, getiteld: „Neutraliteit en Eenheid". De heer Romijn zeide o.m. het volgende: Voor het geestelijk leven van den mensch is de godsdienst van onschatbare waarde, voor den mensch in de maatschappij is een bepaalde politieke overtuiging noodzakelijk, ja zelfs plicht. Maar voor den middenstander in zijn doen en laten als middenstander is deze slechts een betrekkelijke bijzaak. Maar anderzijds heeft dat relatieve weer het ge lukkig resultaat, dat die verschillende ge aardheid en opvatting de waarborg geeft, dat bij het zoeken van een oplossing in de middenstandsvraagstukken niet enkel gelet wordt op alleen economische waarden, doch dat bij de beraadslagingen en besluiten ook de levende mensch zelf valt terug te vin den. En daarom hecht spr. aan het alge meen karakter van de vereeniging. 't Zal aan ons liggen, en niet mogen worden toegeschreven aan gemis aan klaarheid bij den geachten spreker: Wij begrijpen niet goed, wat hier wordt gezegd; 't is ons, eerlijk ge- «•gd, héél erg vaag en wazig! Eerst wordt er verklaard, dat godsdienst voor den middenstander als zoodanig „slechts een betrekkeijke bijzaak" is. En verder wordt dan de stelling opgezet, dat „bij het zoeken van een oplossing in de middenstandsvraag stukken niet enkel gelet wordt op alleen eco nomische waarden, doch dat bij de beraad slagingen en besluiten ook de levende mensch zelf valt terug te vinden". Maar.... als „die levende mensch" bij de oplosing van middenstandsvraagstukken naar voren treedt of „valt terug te vinden", dan spreekt 't voor ons vanzelf, dat ook de godsdienstige overtuiging van den mensch daarbij méér dan „een betrekkelijke bijzaak" is! Want: de „levende mensch" leeft zoo hij waarlijk en ernstig er naar streeft, om godsdienstig te zijn in alles naar de beginselen van den godsdienst! Als dat voor den voorzitter van de neutrale Middenstandsvereeniging niet vanzelf sprekend is, dan mogen wij hier misschien opmerken, dat naast de vele zaken, waarover hij heel vrij kan praten, omdat hij er verstand van heeft, déze is, waarover hij niet dan met hier pas sende voorzichtigheid mag spreken, bij gebrek aan voldoende klaar inzicht: de plaats, die de godsdienst inneemt, móet innemen in het leven van een Katholiek, want genoemde spreker zeide, zijn opmerkingen te maken, naa. aan leiding van een propaganda-geschrift voor de Katholieke Middenstandsvereeniging te Leiden. Wij weten wel, dat in de middenstands organisatie vraagstukken naar voren komen van neutralen aard, zelfs zóó neutraal als reken sommetjes. Maar wij weten óók, dat er andere vraagstukken zijn, waarin om met genoem den voorzitter te spreken „de levende mensch", düs de godsdienstige mensch, mee beslist; en dat ook bij vele schijnbaar volko men neutrale vraagstukken nog dikwijls in de w ij z e w a a r op door verschillende personen de oplosing wordt gezocht, een verschil in godsdienstige overtuiging valt te onderkennen. Wat wij hier zeggen van de godsdienstige i overtuiging, kan ook in meerdere of mindere maten worden verklaard van de politieke over tuiging, welke niet onafhankelijk staat van deze godsdienst. Doch daar is nog veel meer wat den voor zitter van de neutrale middenstandsver. wel licht, helaas, ten eenenmale is ontgaan! In een katholieke standsorganisatie van middenstanders, van landbouwers of van ar beiders kunnen ook acties voor de directe godsdienstige belangen der leden worden ge voerd; acties, die juist ddar op haar plaats zijn, zegenrijke resultaten kunnen hebben! En dat daar niets tegen is, maar alles voor dat spreekt ook alweer voor ons vanzelf. De middenstanders, verscheiden georganit seerd naar hun beginselen als mensch, kunnen vele middenstandsbelangen gezamenlijk behar tigen en volstrekt niet met minder succes, dan wanneer zij allen in één organisatie zou den zijn vereenigd. Getrennt marchieren, vereint schlagen, gescheiden optrekken, samen overwinnen heeft indertijd dr. A. Kuyper opgemerkt met betrekking tot naar beginsel gescheiden so ciale organisaties. VOLKENBOND HET ECONOMISCH VOLKENBONDS- COMITé. Nederland's politiek uiteengezet. Het economische vokenbonds-comité heeft zich gisteren bezig gehouden met de meest- begunstigingsclausule en met het rapport van Van Langenhove (België) over de toekomstige economische onderhandelingen aan de hand van de beschouwingen, die het comité in het begin van zijn zitting hierover gehouden heeft en van de antwoorden der regeeringen op de desbetreffende vragenlijst. Dr. Nederbragt heeft zoowel bij het meest- begunstigingsprobleem als bij het rapport van van Lagenhove de politiek der Nederlandsche regeering uiteengezet, die zoo liberaal mogelijk is. Deze politiek biedt Nederland nieuwe voor- deelen, anders had zij deze volgens dr. Neder bragt reeds lang laten varen. Dr. Nederbragt meent, dat aan een land als Nederland ter erkenning van zijn liberaliteit van handelspolitiek en ook, om voortzetting van deze politiek te vergemakkelijken, speciale concessies moeten worden verleend, zonder dat het verplicht wordt tegenconcessies te doen. Wat betreft de specificatie van douanecon tingenten en dumping, veroordeelt Nederbragt alle specificaties in verdragen, die leiden tot ontduiking der meestbegunstigingsclausule. Hij veroordeelt in principe het geheele sys teem der douanecontingenten. Dr. Nederbragt erkent het recht, maatrege len te nemen tegen regeeringsdumping, mits men zich in een meestbegunstigingsverdrag het recht daartoe voorbehoudt. Andere antidumpingsmaatregelen, die tot ernstige gevolgen zouden leiden, moeten wor den verworpen, Dr. Nederbragt acht Unilaterale verdragen voor oplossing der economische moeilijkheden voor het oogenblik verkieselijk boven multi laterale, aangezien de materie nog te ingewik keld is. Later zal men dan tot multi-laterale verdragen kunnen komen. Spr. wenscht dan ook de tariefverlaging voor bepaalde soorten artikelen te beperken tot bepaalde landen, terwijl daarentegen de Engelsche deskundige deze tariefverlaging wil toepassen door overeenkomsten tusschen alle landen. Dit geschilpunt maakt een besluit van het economisch comité ten aanzien van dit onder deel der toekomstige economische onderhande lingen vrij moeilijk. ITALIË DE GESPANNEN VERHOUDING MET FRANKRIJK. Hugh Gibson, wien president Hoover ver zocht heeft pogingen in het werk te stellen een overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië inzake de vlootontwapening te vergemakkelij ken, bevindt zich sedert eenige dagen, naar thans uitlekt, te Rome. Hij is incognito gearri veerd en is de gast van den Amerikaanschen ambassadeur. Te Parijs heeft dit verblijf te Rome reeds de achterdocht gaande gemaakt. Parijs ver wacht de volgende week in de voorbereidende ontwapeningscommissie te Genève een nieuwe Italiaansche manoeuvre. Men gelooft, dat de Italianen zeer wel in staat zijn de Duitsche aanspraak op pariteit met Frankrijk op het gebied der bewapening te land, gelijk de Ita lianen zelf de pariteit ter zee eischen, open lijk te steunen. Wat dit laatste punt betreft schijnen de po gingen van Gibson, die met een speciale op dracht naar Parijs was gekomen, te zijn mis lukt, daar hij naar Rome is vertrokken zonder dat de nieuwe concessies, welke hij voorstelde, en die de Fransche marine-deskundigen on aannemelijk achtten, werden aanvaard. BULGARIJE HET VORSTENPAAR TE SOFIA. Gloriease ontvangstgroote geestdrift. In het voor al het andere treinverkeer ge sloten en met vlaggen en bloemen versierde station te Sofia is gistermorgen te tien uur de koninklijke trein met koning Boris van Bul garije en zijn jonge Italiaansche bruid Gio- vanna en gevolg aangekomen. Een batterij loste bij den aankomst 101 sa luutschoten. De koning steeg het eerst uit, ge kleed in generaalsuniform en hielp vervolgens Giovanna bij het uitstappen, waarna beiden den minister-president begroetten en de ko ning de overige ministers en de leden van het presidium van de Sobranja aan zijn gemalin voorstelde. Op het station stond een eerecompagnie ca detten opgesteld. In een met vier paarden bespannen open koets hield de koning zijn intocht in Sofia. Onder leiding van den commandant der politie werd de stoet geopend door een gala-escadron bereden politie, vervolgens een escadron van de lijfgarde des koning, gekleed in rood hu zaren-uniform en witte mutsen van schapen vel. Ter weerszijden van het koninklijk rijtuig reden te paard de garnizoenscommandant en de commandant van de lijfgarde. Op den galakoets, waarin het bruidspaar had plaats genomen, volgde wederom een af- deeling van de koninklijke lijfgarde, die den koninklijken standaard met zich meevoerdee, In den tweeden wagen hadden de broer en zuster van koning Boris, prins Ciryllus en prinses Eudoxia plaats genomen en in de vol gende rijtuigen het gevolg. De ministers hadden zich rechtstreeks naar de kathedraal begeven. Onder gejubel van de menigte, die in dichte rijen langs den weg gedrongen stond, reed de bruidstoet langzaam langs de Boulevard Maria Louise. Slechts met de grootste moeite kon de po litie de menigte tegenhouden. Onder den 16 M. hoogen triomfboog werd even halt gehouden om Giovanna bloemen aan te bieden. In de kathedraal hadden inmiddels zij, die de plechtigheid zouden bijwonen, plaats ge nomen, het kabinet, de volksvertegenwoordi ging, de generale staf, de vertegenwoordigers der verschillende ver?^r, Vagen en van alle openbare lichamen. Met veel praal vond de orthodoxe huwe lijksplechtigheid plaats. Na afloop daarvan werden opnieuw 101 kanonschoten gelost. Te gelijkertijd begonnen alle klokken te luiden. Bij aankomst in het koninklijk slot werden door den koning en de koningin afdeelingen van alle troependeelen, die aan de parade deelnamen, geinspecteerd. Van alle openbare gebouwen waaien de Bul- gaarsche en Italiaansche kleuren. In de straten is ongeveer 20.000 M. aan vlag- genguirlandes opgehangen en 150.000 lampjes zijn gebruikt voor de illuminatie. Van tallooze huizen, waar de stoet moest passeeren, heeft men de gevels met tapijten versierd. De regen, die stroomde tijdens de huwelijks plechtigheid in Assisië, werd goed gemaakt door de stralende zon, die bij deze plechtig heid de feestelijke stemming verhoogde. Het is het buitenland verspreide bericht, dat Donderdag een aanslag op den trein zou zijn gepleegd, waarin koning Boris en zijn gemalin zich bevonden, wat in de buurt van Philippo- pel zou hebben plaats gehad, wordt officieel ten sterkste tegengesproken. POLEN WEDEROM OEKRAJIENSCHE LEIDERS GEARRESTEERD. In Lemberg werd de -leider van de Oekra- jiensche Nationaal-Democraten, een vooraan staand politicus en leider, de vroegere afge vaardigde dr. Lewicki, gearresteerd. Ook de secretaris-generaal der partij, Makaroeschka, werd door de Poolsche autoriteiten in arrest gesteld. Lewicki, die op de lijsten van den Generalen Staf als leider van het Wit-Russische blok staat aangegeven, wordt voor den meest op den voorgrond tredenden politicus der Oost- Slavische minderheden in Polen aangezien. Naar uit Tarnopol wordt gemeld, is in het dorp Zaleszoycki, dat dicht bij de Roemeen- sche grens ligt, de vroegere Oekrajiensche se nator Baranek door de Poolsche autoriteiten gevangen genomen. CHINA. EEN AMERIKAANSCHE LEENING? Te San Francisco is naar Reuter meldt, aan gekomen rechter Line, Amerikaansch rechts kundig raadsman van de Chineesche regeering. Hij gaat naar Washington in zijn hoedanigheid van speciaal afgezant van Tsjang Kai Sjek om met de Amerikaansche regeering te onderhan delen over een zilverleening ter waarde van ongeveer 360 millio$n dollar. De leening zal worden gebezigd voor het herstel van China. De millioenen mannen, die bezig zijn geweest met het oorlogshandwerk zullen worden gebezigd voor vreedzame pro ductie. TWEEDE KAMER DE PACHTWET. Bij de behandeling der Pachtwetben is gisteren in het wetsontwerp een belangrij ke wijziging gebracht door het optreden der Katholieke fraotie. Zonder de bevoegdheid van den kanton rechter om bij toepassing van pachtverlen- ging ook den pachtprijs te wijzigen, zou, naar veler meening het continuatierecht in de meeste gevallen al heel weinig heb ben beteekend. Welnu, nadat door de samenwerking van Katholieken, Sociaal-Democraten, ditmaal geholpen door de Communisten en den heer Floris Vos, het continuatierecht op zich zelf was veiliggesteld, tegen de door den heer Ebels voorgestane schadeloosstelling bij onredelijke pachtopzegging, werd of schoon zeer tegen den zin der Regeering, die echter een onaannemelijkverklaring blijkbaar niet goed aandurfde het amen- dement-Fleskens in zake de bevoegdheid tot pachtprijsbepaling bij continuatie aan genomen. Waarbij de Communisten dit maal weer eens niet meededen, doch de R.K. en de S.D.A.P. nu ook behalve door den heer Floris Vos werden geholpen door de Vrijzinnig-Democraten, die, nu eenmaal het continuatierecht was gekozen, ook dat recht wilden verbonden zien aan de prijs bepaling. Zonder veel discussie werd daarop het wetsvoorstel tot regeling der pachtcom- missies afgehandeld. Een amendement- Fleskens, dat de bevoegdheid van deze commissies nog wat uitbreidt werd door de regeering overgenomen. Sprakeloos verwierp de Kamer hierop met 83 tegen 2 stemmen een ontwerp pachtwet, waarmee de communisten Neder land gelukkig wildon maken! De eindstemming zal plaats hebben op Dinsdag 11 Nov. Dat de door de regeering afgewezen mo tie van den heer Albarda die het in de wet neergelegde preventief toezicht op radio uitzendingen afgeschaft wil hebben met 56 tegen 32 stff men werd verworpen, was na de gehouden besprekingen Donderdag avond duidelijk. De motie kreeg alleen de stemmen van Sociaal-Democraten, Vrijzin nig-Democraten en van den, als steeds on- berekenbaren heer Floris Vos. RADIO-CENSUUR. Door de verwerping de* motieAlbarda heeft de Kamer uitgemaakt, dat zij de preventieve censuur gehandhaafd wil zien. Maar duidelijk is ook gebleken, dat de Kamer het er over eens is, dat aan de wijze van toepassing nog wel eens en ander ont breekt. Wat voor Minister Reijmer een flinke steun zal zijn als hij, zooals hij be loofde, met den Voorzitter der Controle- Commissie zal praten over een meer be vredigende toepassing. En wat de kwestie van de politiek in de aether aangaat, die eigenlijk buiten het kader der interpellatie viel, doch niette min een groote plaats bij de discussies innam, is gebleken, dat er velen zijn, die de politiek per radio w 1 graag wat zou den ingeperkt zien en is een nadere discus sie voorbereid door het onderzoek, dat de Minister ter zake instelt in het buitenland', van welk onderzoek de resultaten aan de Kamer zullen worden medegedeeld. DE MIDDENSTAND. Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand. Dank zij aanzienlijken financieelen steun van Rijkswege, alsook van de zijde dei- Kamers van Koophandel en Fabrieken, zal binenkort de Stichting Economisch In*-» tuut voor den Middenstand hare wera- zaamheden kunnen aanvangen. De commissie van bijstand, die den Raad van Beheer van advies dient, zal te gen Maandag 17 November a.s. tot een eerste vergadering te 's-Gravenhage wor den bijeengeroepen. Door de Kamers van Koophandel en Fa brieken te 's-Gravenhage en te Rotter dam zijn onderscheidenlijk tot leden der commissie aangewezen de heeren M. Krop- veld en J. H. Donner. Verschillende andere colleges en wetenschappelijke instellingen zijn eveneens uitgenoodigd zich in de commisie te doen vertegenwoordigen. Voorlichting van den Handen- drijvenden Middenstand. Gelijk bekend, is vanwege de afdeelïng Handel en Nijverheid van het Departe ment van Handel en Nijverheid een reeks bijeenkomsten belegd, welke bedoelt aan de werkzaamheden der onderafdeeling Mid denstand van genoemd departement meer bekendheid te geven. De eerstvolgende dezer bijeenkomsten, waartoe versohillende VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nederlands handelspolitiek uiteengezet in het Economisch Volkenbondscomité. De ontvangst van het Bulgaarsche ko ningspaar te Sofia. Een aardschok te Kopenhagen gevoeld. (Telegrammen). BINNENLAND. De Pachtwet afgehandeld door de Twee de Kamer. (1ste blad). Mededeelingen omtrent onzen veeuit- voor naar België. (1ste blad). Nadere bijzonderheden omtrent de ketel ontploffing te Andel. (Gem. Berichten, 3de blad). vereenigingen op het gebied van den de tailhandel zijn uitgenoodigd, zal plaats vinden op Woensdag 5 Nov. a.s. des namid dags 2 uur, in het gebouw van het Depar tement. Vereenigingen, die er prijs op stellen tot bijwoning van een dezer bijeenkomsten te worden uitgenoodigd, wordt verzocht daar van aan den chef der afdeeüng Handel en Nijverheid kennis te geven. ONZE VEEUITVOER NAAR BELG IE. De Belgische regeering voor schadevergoeding aangespro ken. Naar wij vernemen, heeft de exporteur van het op 16 October uit Leeuwarden naar België verzonden vee, dat aldaar we gens het lijden aan mond- en klauwzeer werd geweigerd, doch bij terugkomst in Leeuwarden volkomen gezond bleek te zijn, zich thans tot de Belgische autoriteiten gewend om schadevergoeding. Wij herinneren er aan, dat ook de hoofd inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Leeuwarden, dr. C. Tenhaeff, ver klaarde, dat het bedoelde vee, drie pinken en acht kalveren, gezond bevonden waren en onder Ned. rijkscertificaat naar België werden verzonden benevens toen zij op 20 October uit Esschen retour kwamen nog maals bij keuring gezond werden bevonden. Zelfs zijn alle elf dieren op 't oogenblik De Belgische regeering heeft op dit „ge val" benevens op twee wagons vee uit Rot terdam, haar invoerverbod voor ons vee gegrond. Wellicht uiterlijk 1 Dec. her opening der grens. Ten aanzien van den uitvoer van Neder- alndsch vee in België is te Brussel een ondehoud gevoerd tusschen een vertegen woordiger van den Nederland-schen Vee artsenijkundigen Dienst en het hoofd van den Belgischen dienst. Men kwam daarbij tot overeenstemming omtrent verscherpte maatregelen, in Ne derland toe te passen met betrekking tot het voor uitvoer naar België bestemde vee. In verband hiermede werd in uitzicht gesteld, dat de wederopenstelling der Bel gische grens, zoodra het mond- en klauw zeer in de Belgische quarantainestallen zal zijn geweken, in gunstige overweging zal worden genomen. Op grond hiervan is het niet uitgeslo ten, dat wellicht reeds uiterlijk 1 Decem ber de heropening der Belgische grens voor het Nederlandsche vee kan worden tege moet gezien. Aangezien in den regel slechts op den len en 15en van elke maand het betroffen- de vee in België kan worden ingevoerd, zoude in dit geval de invoer slechts één of ten hoogste twee maal zijn belemmerd. „Hbld." DE ACCIJNSVERHOOGING OP GEDISTILLEERD. Adres aan de Tweede Kamer. De Nederlandsche Band van Verlof hou ders in het Hotel-, Café- en Restaurant bedrijf, heeft zich met een adres tot do Tweede Kamer gewend, waarin verschil lende bezwaren worden geuit ten opzichte van het bij de Kamer ingediende wetsont werp tot verhooging van den accijns op ge distilleerd. Als voornaamste bezwaar wordt aange voerd, dat de gezins-inkomsten van de klein-handelaren in gedistilleerd geheel af hankelijk worden gemaakt van de geraam de uitkomsten der staatsbegrooting, zon der eenig voorafgaand overleg met de or ganisaties der belanghebbenden. Verzocht wordt het wetsontwerp niet goed te keuren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1