z. 22ste Jaargang VRIJDAG 31 OCTOBER 1930 No. 6734 DAGBLAD- VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ALLERHEILIGEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post f 2.50 per kv^artaaJ f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'6 ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van Mededeelingen wordt het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen Wanneer de wereld hoort, dat er een heilige in haar midden vertoeft, dan schrikt zij op. Zij heeft haar kring immers zoo fijntjes ingedeeld, zij weet zoo precies, wat mogelijk is en wat flietzij voelt zoo precies wat men kan en wat nietzij heeft zoo scherp omlijnd wat mag en wat niet mag, dat er niets is, wat deze cirkel mag overschrijden. Alles moet op zijn plaats blijven en zóó dat het niemand ergens pijn doet. Alles moet heel „burger lijk" zijn, d.w.z. middelmatig of juister ge zegd lafhartig. Voor den drommel waarom zou men het zich ook moeilijk ma ken? Het is al erg genoeg, dat er buiten dat nog dikwijls iets is, dat onze dagen versombert, en dat ons onmogelijk kan ont gaan. Wanneer nu een heilige binnen dit eng imgrensd kringetje binnentreedt, dan ont staat er minstens een soort verlegenheid. Hij past eigenlijk nergens en staat overal in den weg en op den duur is dit zeldzame iets ontstellends, omdat het alle gewoon ten en gebruiken in het aangezicht slaat,., Zekerheeft iemand twee weken zijn „dwaze" dagen, dan geeft men daarvoor de noodige reden op, dat is zeer goed te begrijpenWaarom ook niet? Zoo is men toch niet. Maar het spreekt toch van zelf, dat men uit buitensporigheden geen systeem en geen levensregel kan samen- gtellen. Gebeurt dat echter toch, nu, dan verandert in korten tijd de schrik in een hartgrondige ergernis, die zich geheel in zijn recht gevoelt, wanneer hij dit gedetail leerde exemplaar van een mensch het leven zoo zwaar mogelijk tracht te maken.-Kort om, er treedt nu een toestand in zooals die aangeduid wordt in de laatste der acht zaligheden: „Zalig zij die vervolging lijden om wille der gerechtigheid want hunner is het Rijk der Hemelen". De Heilige is voor deze wereld dus de onbegrijpelijke mensch, omdat hij in allen ernst streeft naar dingen, die de wereld onbegrijpelijk vindt. Christus, de Heer, heeft in de acht Zaligheden al deze onbe grijpelijkheden opgesomd. Men kan er uit nemen, wat men wil, het is alles om het hoofd er mee te schuddenOf weet een „verstandig" mensch soms raa-d met iets zooals: „Zalig zij, die hongeren en dor sten"? Ha alsof niet alles in ons naar verzadiging schreeuwde Verzadigd wil ik worden, roept de zinne lijke mensch. Verzadigd wil ik worden, schreeuwt het oog, het oorVerzadigd wil ik worden, dat roept het heele lichaam Verzadigdverzadigdverza digdZalig zijn zij, die verzadigd zijn, want zij gaan op weeke zolen door het leven Heeft echter werkelijk wel eens iemand een echt verzadigd exemplaar van 'n we- reldmensch gezien en was die dan nog be ter en rijker dan Salomon? Hoort men niet altijd de klacht, dat zoo'n mensch nu en dan nog hongeren moet om dat hem dit of dat nog ontbreekt?.... En wanneer hij ook dat zelfs zou heb ben gehad wanneer hij allesalles.... bezat dan nog zou dat gevoel van honger hem niet los laten noch dat gevoel van be drogen zijn om zijn ik-weet-niet-wat. Er moeten ziekten zijn, die een voort durend gevoel van honger met zich bren gen. Op dergelijke manier zijn deze men- schen ziek. Nu is het immers een oude on dervinding, dat men nooit verzadigd wordt door dingen van het uiterlijk bestaan, d.w.z. men kan er nooit door verzadigd worden. Iedereen weet dat, want ieder kent de spreuk,-die de wijsgeeren en wijzen aller eeuwen ons daar omtrent achterlieten. En toch, niemand gelooft het, tot hij het zelf ondervonden heeft, en dan weigert hij het, om deze ondervinding te bevestigen. Voort gaat de jacht, altijd voort, tot de jager voor de deuren der eeuwigheid staat en alles moet laten staan hetzij weinig, hetzij veel waaraan hij zich trachtte te verzadigen. Neen, neen, men wil daar niet van hooren En wanneer er nu'iemand komt, die de zen dollen rit niet mee wil maken, dan slaat men naar hem, als naar een lastige hindernis, die iemand gek wil maken. De Heilige echter lacht en weent. Hij weet im mers maar al te goed, hoe beklagenswaar dig de andere is. Want de eenige verza digde, d.w.z. hij die werkelijk verzadigd is, dat is immers alleen de Heilige, omdat zijn honger en dorst naar de gerechtigheid hem tot dingen leidde, die alleen kunnen verza digen. „Zij zullen verzadigd worden" dit woord van Christus staat daar als een ijzeren rots, als een wet, die geen uitzon dering duldt, als een vesting, waartegen alle brand en storm, alle hoon en spot machteloos terugkaatsen. Waarom? Omdat het geen willekeurige wet is, maar een wet van ons eigen zijn en wezen, een wet, die pas opgeheven zou kunnen worden, wanneer wij ons zijn en wezen verloren, d.w.z. ophielden mensch te zijn, schepselen, die bedoeld en geschapen zijn voor het geestelijke, voor het hemel- sche. Dus tenslotte heeft de Heilige voor en na gelijk met zijne onbegrijpelijkheid. Als slechts ja.als slechts Ach, hij is zoo zwaar, de eerste schrede. Ook voor hen, die Allerheiligen nog in al len ernst vieren en daarin een belijdenis voelen, die een verplichting in zich sluit, wij n.l. die ons Christenen voelen. Ware het toch nu eerst maar eens zóó met ons gesteld dat wij honger naar den waren honger en dorst naar den waren dorst hadden, dan zou het later wel zóó zijn, dat wij nog geholpen konden worden. Zouden wij daarom niet bidden? DUITSCHLAND EEN TEKORT VAN 17.6 MILLIOEN IN PRUISEN. De Pruisische minister van financiën heeft gister aan den Landdag een overzicht gegeven omtrent de inkomstenen uitga ven van Pruisen over het jaar 1929. Uit dit overzicht blijkt, dat de begrooting voor dat jaar een tekort heeft opgeleverd van 17.6 millioen Mark. Er is nog geen beslis sing genomen over de dekking van dit be drag, dat voorloopig uit de aanwezige kas gelden is aangezuiverd. OOSTENRIJK. HEVIG VUURGEVECHT BIJ INNSBRUCK. Tusschen Heimwehr-lieden en sociaal democraten. Te Hötting bij Innsbrück is het tot een hevig vuurgevecht tusschen Heimwehr-lie den en sociaal-democraten gekomen, die van vergaderingen huiswaarts keerden. Vier personen werden levensgevaarlijk en twintig licht gewond. Afdeelingen gendar merie zagen zich genoodzaakt, met gevelde bajonet te chargeeren, ten einde de vech DE O VEE STROOMING IN SILEZIE heeft grooten omvang aange nomen. De weg AltBeckernLiegnitz is geheel overstroomd. tenden te scheiden. Een detachement van het te Innsbruck in garnizoen liggend re giment Alpenjagers is naar Hötting gediri geerd., daar nieuwe relletjes worden ver wacht. Ook in de Weensche voorstad Florisdorf kwam het tot incidenten, toen de minister van Binnenlandsche Zaken, Starhemberg, aan het hoofd van zijn regiment jagers met muziek en fakkels de voorstad binnenruk te, ten einde er een agitatie-rede te hou den. Ofschoon de Heimwehren aan den ver kiezingsstrijd deelnemen, aldus betoogde Starhemberg, zijn zij niet van plan, slechts voor een korte periode jaar de gunst der kiezers te dingen. Men heeft de Heimwehr noodig gehad; daarom is zij tot de regee ring toegetreden. Het verkiezingsresultaat kan aan haar macht niets meer wijzigen. De Heimwehr zal er ook na de verkiezin gen zijn. Wij weten, wat wij willen. In de toekomst zullen slechts onze aanhangers de regeering in handen hebben. De Heim wehr wenscht uit het half-bolsjewistische staatsbestel, dat Oostenrijk beheerscht, iets anders te maken. Wij hebben de macht in handen en de verkiezingen mogen uitval len zooals zij willen, wij zullen de teugels niet meer uit handen geven. »Tel." SPANJE. Bloedige botsingen. In Badelona, in de provincie Barcelona, is het tot bloedige botsingen gekomen tus schen werkwillige arbeiders van een me- taalfabriek en communisten. Van beide zijden werd geschoten. Er vielen twee dooden en talrijke gewonden. BULGARIJE. KONING BORIS EN GEMALIN TE SOFIA. Het jacht, met tsaar Boris van Bulgarije en zijn jonge gemalin, prinses Giovanna van Italië, aan boord, is gisteren in de Bulgaarsche havenstad Burgas aangeko men. Het koninklijk paar, dat door de be volking geestdriftig werd toegejuicht, zette onmiddellijk de reis naar Sofia voort, waar het gisteravond is gearriveerd. Te Sofia heeft de feestvreugde der be volking haar hoogtepunt bereikt. Een dich te menschenmenigte trekt door de straten. De politie heeft strenge veiligheidsmaat regelen genomen, ten einde eventueele in cidenten te verhinderen. Alle straten, waardoor de stoet heden zal rijden, zijn reeds van den vroegen ochtend af voor het verkeer gesloten.-Langs den geheelen weg is een dubbel cordon soldaten opge steld. Bovendien is d© geheele politiemacht gemobiliseerd. Alle ramen in de straten, waardoor de stoet trekt, moeten gesloten blijven. De bewoners der huizen in de betreffende stra ten hebben reeds eenige dagen geleden bevel ontvangen, bij--de politie een gespe cificeerde lijst in te léveren van alle per sonen, die tijdens de feestelijkheden per manent of tijdelijk bij;, hen zullen vertoe ven. Prinses Giovanna heeft na haar huwe lijk den Bulgaarschen naam Joana aange nomen. GRIEKENLAND EEN COMPLOT VAN PANGALOS. Bijtijds ^verijdeld. De Grieksche regeering is er te elfder ure in geslaagd een door de aanhangers van den ex-dictator generaal Pangalos op touw gezette militaire revolutie te verijde len. Honderd en vijftig officieren en burgers waren overeen gekomen, zich- in den nacht van Woensdag op Donderdag te verzame len ten huize van Sfikas, oud-directeur van het post- en telegraafbedrijf in Griekenland en aanhanger van Pangalos. De autoritei ten, die van de op touw te zetten beweging de lucht hadden gekregen, lieten daarop het huis van Sfikas in het geheim omsin gelen. Een der met de bewaking belaste mili tairen loste echter, toen de samenzweer ders zich in het gebouw bevonden, hetwelk buiten de stad in de nabijheid der kazer nes is gelegen, bij vergissing een schot, waardoor de Pangalisten natuurlijk be merkten, dat er onraad dreigde. De mees ten hunner slaagden er dan ook in te ont snappen. Naar men gelooft- bevond zich onder de ontkomenen ook generaal Pangalos zelf, die thans ijverig door de politie wordt ge zocht. Aangenomen wordt, dat reeds een bevel tot inhechtenisneming tegen hem is uitgevaardigd. Van de samenzweerders konden ©r slechts dertig, die zich niet snel genoeg uit de voeten wisten te maken, worden gear resteerd. De autoriteiten zijn er echter toe overgegaan verscheiden vooraanstaan de persoonlijkheden, van wie men ver moedde, dat zij ingeval van revolutie even eens generaal Pangalos zouden steunen, in hechtenis te nemen, ten einde te verhin deren, dat van de afwezigheid van Veni- zelos gebruik wordt gemaakt, om het be staande bewind omver te werpen. Zooals men weet, bevindt Venizelos zich op het oogjenblik te Ankara, in verband met de militaire- en handelsovereenkomsten tus schen Griekenland en Turkije. Volgens een officieele verklaring had de revolutionnaire beweging geenerlei kans van slagen, daar alle voorzorgsmaatrege len bijtijds waren genomen. BRAZILIË DE TOESTAND IN BRAZILIË. Algemeene ontreddering. Uit betrouwbare bron ontvangen wij om trent den toestand in Brazilië het volgen de telegram uit Porto Alegre van 28 Octo ber j.l.: In het openbare leven is een algemeene stagnatie ingetreden. De banken betalen slechts tien procent der credieten uit. De deviezenhandel is gestaakt. Stedelijk nood geld is niet in omloop en muntbiljetten zul len binnenkort in omloop worden gebracht. Men is van plan den gouden milreis in te voeren. Er heerscht een groote werkloosheid. Steeds nog wordt er een sterke censuur uitgeoefend. De revolutionnaire generaal Favore, die in het federale leger zeer gezien was, is gisteren uit Bahia in Rio de Janeiro aan gekomen. Getulio Vargas wordt Zaterdag met troe pen in Rio verwacht. De radicale staatsman, Macede Suerez, uit Alinaa, heeft in een opzienbarend arti kei zich absoluut afwijzend tegenover de voorloopige regeering geuit. De marine neemt een afwachtende hou ding aan. TWEEDE KAMER DE PACHTWET. De Kamer heeft gisteren de behandeling der pachtwet-artikelen voortgezet. Het amende- ment-Fleskens, dat verband wilde leggen tus- sche» pachtprijs en bedrijfsresultaten en door middel van rechterlijke uitspraak den pacht prijs telkens na drie jaren van de loopende pacht, in overeenstemming wilde laten brengen met de gewijzigde conjuctuur, werd met 59 tegen 25 stemmen verworpen. Er was niet an ders te verwachten, toen 't onaannemelijk van minister Ruys had geklonken en aanneming het heele wetsvoorstel in gevaar zon hebben gebracht. Van rechts stemde de heer Loerakker (R.K.) Haar eerste nederlaagje leed de Regeering bij het artikel, dat wilde bepalen, dat bij alge meene maatregel van bestuur bepaalde buiten gewone omstandigheden zouden kunnen worden aangegeven, welker intreden weer tot toepas sing van het remisierecht zou kunnen leiden, mits bij de pachtovereenkomst zou zijn over eengekomen, dat de pachter zich tegen de na- deelige gevolgen van deze omstandigheden zou verzekeren; welke algemeene maatregel van ALLERHEILIGEN Wij verzoeken onzen adverteerders Hun advertenties voor het blad van morgen nog heden in te zenden. Advertenties, die op Allerheiligen bin nenkomen, kunnen wij geen plaatsing ga randeeren. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Koning Boris en zijn gemalin te Sofia. Een complot in Griekenland verijdeld. De waarschijnlijke ruote van de Do. X in Nederland. (Luchtv., 3dc blad). BINNENLAND. Pater dr. Beaufort O.F.M., directeur der Centrale voor Ontwikkelingswerken van het R. K. Werkliedenverbond (4de blad.) Ketel van een sleepboot in de Wilhelmi- nasluis te Andel gesprongen. De machi nist gedood. (Gem. Berichten, 3de blad). Bij de inbraak te Voorburg werd voor eenige honderduizenden gulden aan effec ten ontvreemd. (Gem. Berichten, 3de blad). De Vereeniging „De Graal" heeft een par.d op de Hooigracht aangekocht. (1ste blad). bestuur voor het geheele Rijk of slechts voor bepaalde gedeelten zou kunnen worden uit gevaardigd. Eerst werd met 72 tegen 15 stemmen een amendement-van der Sluis aangenomen, waar bij de \trzekering voor de rekening van pach ter, $>n verpachter, ieder voor de helft, werd gebracht, (waarvan de Regeering de beslissing aan de Kamer had gelaten). Doch toen werd hei artikel zelf verworpen met 82 tegen 3 stem Art. 1633a bepaalt den opzeggingstermijn voor pachtcontracten van langer dan een jaar, De regeering wilde dien termijn op ten min ste één jaar bepaald zien, de heer Fleskens stelde twee jaar voor, en na wat heen- en weerspreken kwam hij met een bemiddelings voorstel 18 m; de Kamer heeft met 57 tegen 26 stemmen het amendement-Fleskens aangeno men. In het volgend artikel heeft de regee ring voor de opzegging van pachtovereenkom sten voor onbepaalden tijd vervolgens denzelf den termijn aangenomen. Dit is wel het voornaamste van wat giste ren afgehandeld geworde. De Kamer is blijven steken in art. 1663, re gelende het continuatierecht. De debaters splitsten zich in drie groepen. Eenerzijds de min of meer principieele tegen standers, die bij monde van de heeren Biere- ma en Ebels het stelsel van schadeloosstel ling prefereerden boven het door de regeering egboden beperkte continuatie-recht. Ander zijds de katholieke en socialistische fracties, die het continuatie-recht min of meer wilden uitbreiden. Tenslotte de regeering, welke aan haar beperkt continnuatie-recht vasthoudt. Dwingende pachtprijsbepaling, zooals deze eerst door den heer Fleskens en later nog scherper door mr. Goseling werd verdedigd, wijst minister Donnar af, daar hij er inperking van de vrije markt van vreest en tot deze prijs zetting niet durft overgaan. De vergadering werd te 5.45 geschorscht tot 's avonds 8 uur. IN VERBAND MET EEN GEREZEN LL N^SLiliL is making uitgebroken op de lijn Nuth staatsmijn Maurils. Postende sta^ kera op do i.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1