UIT DE PERS De Man van Nergenshuizen Financiën en Economie UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET HUWELIJK VAN KONING BORIS. Aan degenen, die bij een dispensatie Voor een gemengd vorstelijk huwelijk in 't ge heel niei bedenken, dal wegens de. uiterste beperktheid van keuze in dergelijke geval len voor dispensatif reden te over is, en on middellijk klaar staan mei de beschuldi ging, dat de Kerk onderscheid maakt tus- schen groot en klein, antwoordt de Morgen: „Dit nu is een van de allerergste ver zinsels welke men tegen ons kan inbrengen en op alle mogelijke manieren moet men vermijden daaraan voedsel te geven. Voor het overige kan men bij een huwe lijk als dit. de redenen voor dispensatie wel bevroeden. In vorstelijke kringen is de huwelijksgelegenheid uiteraard beperkt en het voortlDestaan van de dynastie kan voor een land van groot belang zijn. Koning Boris speciaal is eigenlijk al jaren op zoek naar een bruid en de gelegenheid, welke zich thans voordeed, mocht niet worden af gesneden, tenzij er onoverkomelijke belet selen mochten bestaan. Ze zouden onover komelijk geweest zijn als er inderdaad was vastgehouden aan de bepaling der Bulgaar- sche grondwet, dat de troonopvolger in den orthodoxen godsdienst moet worden opge voed. Op dit punt kan en mag de Kerk niet. trapsigeeren, omdat Ze anders los zou laten de opvatting van het alleenzaligma kende katholieke geloof en het voornaam ste doel van het katholiek huwelijk. Nu staat het echter vast door een schriftelijke belofte der betrokkenen, dat alle kinderen zonder uitzondering in den katholieken godsdienst zullen worden opgevoed. Hoe dat straks zal gaan met de Bulgaarsche grondwet, moet in Bulgarije maar uitge maakt worden. Er loopen trouwens ge ruchten, dat koning Boris al crypto-katho- lielc zou zijn. Alles goed beschouwd, is door dit geval juist gebleken dat de Kerk voor groot noch klein onderscheid maakt ten aanzien van haar huwelijksleer. Het blijkt ook weer uit de cijfers, welke dezer dagen werden gepubliceerd met be trekking tot de ongeldigverklaring van huwelijken in het afgeloopen jaar. Er wordt wel eens vaU zekeren kant ge-' insinueerd, dat men voor geld zijn huwelijk wel ontbonden kan krijgen te Rome. Daar bij verwart men „ontbinding" met „ongel digverklaring". Het eerste zóu beteekenen te niet doen van een huwelijk, dat ten volle als zoodanig kan gelden het tweede is een vaststellen van zulke omstandigheden bij het sluiten van een huwelijk, dat dit als zoodanig niet kan gelden. Alleen dat twee de is in de omraming van de Katholieke leer mogelijk na minutieus en volstrekt on partijdig onderzoek. Ook voor deze ongcldigverklaringen nu is 't niet waar, dat rijken worden bevoor recht boven de armen. Thans blijkt weer, dat van de aanhangig gemaakte processen juist degenen, welke kosteloos (dus voor onvermogenden) werden gevoerd, er pro- centsgewijze meer tot een voor de partijen gewensehten uitslag voerden dan van de betaalde. Duidelijker kan het kwaadaardige verzinsel inzake bevoorrechting der rijken niet worden gelogenstraft". De Maasbode schrijft Het is de liberale pers bitter tegenge vallen, dat Some, binnen korten tijd, twee maal toonde, dat het ook voor vorstelijke personen de grondregels van zijn recht niet wijzigt. Men had gepubliceerd, dat de Italiaansche prinses verlof had gevraagd om de Kerk te mogen verlatenals vast was al meegedeeld zelfs door een blad als de „Times" dat een eventueele Bul gaarsche Kroonprins niet katholiek zou be hoeven te worden opgevoed. Het is er allemaal naast: de katholieke prinses van Italië heeft dispensatie gekre gen van het verbod om een gemengd hu welijk aan te gaan, maar op de gewone voorwaarden. En één daarvan was: dc schriftelijke belofte dat alle kinderen ka tholiek zouden worden opgevoed. Hoe vriendelijk onze liberalen over an dermans gevoelens denken, blijkt uit deze zinsneden van het „Handelsblad": FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 14) Dit was zeer vleiend, doch aangezien ik niet het flauwste idee had, wie hij was, voelde ik mij wel eenigszins vreemd te moede. Maurice loste echter onbewust de moei lijkheid op. „Goedenmorgen Ldrd Lammersfield", s'prak hij beleefd, „ik hoop, dat Lady Lam mersfield weer hersteld is." De aangesprokene schonk niet bijzon der veel aandacht aan de vriendelijke vraag van Maurice. Hij knikte koeltjes en zei, dat Lady Lammersfield „nog hetzelf de" was. Ik gevoelde onmiddellijk sympa thie voor dien man. „U kunt over mij be schikken, wanneer U maar wilt", zei ik eenigszins vertrouwelijk. „Ga je morgenavond naar Sangatte?" vroeg hij. „.Ta", antwoordde ik. „Dat komt goed uit", sprak hij. „Ik ont moet je daar dan. Ik wilde alleen maar een oogenblikje met je keuvelen." Met een los handgebaar, waarmede wui ven bedoeld was, doch duidelijk niet be- Door welke diplomatieke machina ties het ten slotte toch gelukt is om de quaestie van het kanonieke recht op te lossen, is een diep geheim. Met welke „reservatio mentalis" de Curie genoegen genomen heeft, om toestem ming tot deze verbintenis tc geven, zal eerst dan uitkomen, als door de ge boorte van een zoofi deze quaestie ac tueel is geworden. Zeker is de familie van den bruid voornemens om den toe- komsligen zoon in de Roomsch-Katho- lieke kerk te laten opnemen. Maar baas in huis zal koning Boris zijn. Ko ning Boris is Bulgaarsch-orthodox en geen bevel der Curie kan hem dwingen iets te doen, wat in strijd is met het belang van den staat en der dynastie. Er is heelemaal geen aanleiding om van „machinaties" te spreken. De dispensaties zijn gepubliceerd in het officieele pauselijk orgaan. Geen enkel „geestelijk voorbehoud" is gemaakt of kan gemaakt zijn over de vraag of de kinderen katholiek moeten worden. Op dat punt transigeert Rome niet. DE NIEUWE BOERHAAVE. Sursecance van betaling gevraagd. 'De Nieuwe Boerhaave heeft het volgen de request ter Grjffie der Arrondissements Rechtbank te 's-Gravenhage ingediend: Geeft eerbiedig te kennen: De wederkeerige Waarborgmaatschappij verzekeringsmaatschappij „De Nieuwe Boerhaave", te dezer zake domicilie kie zende ten kantore van den advocaat, mr. dr. P. A. Roeper Bosch, die ten deze tot procureur wordt gesteld en als zoodanig voor requestanten zal occupeeren; dat requestante niet in staat is al haar opeischbare schulden te voldoen doch gegronde vooruitzichten heeft daartoe na verloop van eenigen tijd wel bij maohte te zullen zijn dat immers requestante is een weder keerige waarborgmaatschappij en art. 47 van haar reglement bepaalt, dat in geval van ontbinding der maatschappij de bui tengewone algemeene vergadering verbin dend voor alle leden, vaststelt het bedrag, dat door ieder der leden moet worden ge stort als bijdrage in de liqudatie dat daarenboven in geval van faillisse ment er geen enkele bepaling in haar re glement te vinden is, noch ook in de al gemeene rechtsbeginselen, als bedoeld iu' art. 286 W. v. K., krachtens welke de le den door een curator tot eenige betaling zouden kunnen worden aangesproken; dat het bestuur van requestante reeds heeft besloten aan een buitengewone al gemeene vergadering van leden een voor stel tot ontbinding der maatschappij in te dienen en deze ledenvergaderingen op de in de statuten voorgeschreven wijze is bijeengeroepen tegen Woensdag 12 Nov. 1930 dat, indien in gemelde vergadering door de leden tot liquidatie wordt besloten, het de taak van den liquidateur zal zijn uit te rekenen hoevel omslag van de leden zal moeten worden geheven; dat dan ingevolge art. 47 van het regle ment in een nieuw bijeen te roepen ver gadering op voordracht van den raad van commissarissen de leden een besluit tot storting als bijdrage in de liquidatie zui len moeten nemen. dat blijkens den hierbij overgelegden staat van baten en schulden de omslag over de leden ter dekking van alle inge diende en nog te verwachten sohadc-uit- kseringen globaal zal beloopen een bedrag van circa 324420.45 1/2. dat de jaarpremie over het boekjaar 1929 heeft bedragen blijkens de hierbij overgelegde verlies- en winstrekening over dat jaar een bedrag van 337.998.32 1/2 dat derhalve mag worden aangenomen, dat met de heffing van een extra jaar premie de betaling van alle schulden en de uitkeering van alle schaden, voor zoo. ver deze zullen kunnen worden erkend, zal kunnen worden gekweten; stemd voor Purnivall, ging hij achterover in zijn kussens zitten, waarna de auto Park Lane opreed ,,'n Aardige vent, die Lammerswield", zei ik, in de hoop iets meer van hem te ver nemen. Maurice keek het wegrijdende vehikel met een allesbehalve vriendelijken blik na. „Op 't ministerie schijnen ze hem zoo bijzonder aardig niet te vinden", wierp hij hiertegen in. „Misschien wordt hij niet goed begre pen", zei ik. „Velen van ons gaat dat ook zoo." Maurice keek mij doordringend aan. „Je hebt vanmorgen een duivelsch lollige bui", zei hij. „Ik beklaag de menschen, die met je te doen krijgen." Na hetgeen ik van Northcote had gezien, verraadde dit een scherpzinnigheid, waartoe ik mijn aange nomen neef niet in staat geacht had. „Men moet aangenaam zijn, als de gele genheid zich voordoet", zei ik, „al was het alleen maar voor de variatie." Er volgde een kort lachje. „Ik verwacht, dat je tegenover Lammersfield aangenaam genoeg zal zijn", antwoordde hij. Duidelijk genoeg lag in zijn woorden een of andere geheimzinnige beteekenis beslo ten, maar ik vond het te gevaarlijk, naar een uitlegging te visschen. Ik stelde mij dus tevreden met een nietszeggend glimlachje, doch prentte zijn uitdrukking in vn ii'i heugen; mogelijk koft ik er naderhand mijn voordeel mede doen. Wij draaiden den hoek om naar Kan noversquare en staken den weg over naar Regentstreet. Ik had niet de minste notie, waar Seagrave woonde, maar Maurice hield stil voor een klein huis, vlak naast een dat het derhalve nimmer het belang kan zijn van reeds bestaande crediteuren, het zij van toekomstige gerechtigden tot schade-uitkeering, wanneer requestrante in staat van faillissement zou worden verklaard, daar gelijk gezegd er dan geen mogelijkheid van verhaal op de leden schijnt te bestaan, terwijl daaren tegen in geval van surséance van beta,, ling met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan worden aangenomen dat alle bestaande en toekomstige schuld- eischers met 100 pet. zullen kunnen wor den voldaan. Derhalve requestrante uw rechtbank eerbiediglijk verzoekt, haar wel surséance van betaling te willen verleenen. NIEUWKOOP. DE WATERLEIDING. Indien juist mag heeten, dat alwat met moeilijkheden en tegenkanting tot stand komt, hecht en sterk is en wie onder schrijft dit principe niet dan mag stellig verwacht worden dat de waterlei ding, welke in groote lijn in de raads vergadering van 27 Augustus haar beslag kreeg, op soliden grondslag rusten zal. Het was in de vergadering van den Raad dezer Gemeente, van 13 Augustus 1925, dat het Raadsild, de heer P. Stam het balle tje voor het eerst aan het rollen bracht door de vraag te stellen, of de tijd niet rijp geacht werd om te denken aan waterlei ding. Veel bijval vond het idee niet. De lucht zat nog zoo vol van verkiezingstragiek, waarin de bezuiniging niet weinig haar rol .speelde; leidingwater, waar de Nieuwkoo- per was opgegroeid met zijn uitgestrekte jdassen en slooteu en aan dit water zelfs de voorkeur schonk boven het regenwater, nu ja, men kon er wel eens over denken, doch dat zou voor hier wel niets zijn. De nuchter gestelde en even nuchter be antwoorde vraag kwam echter in het ge trouwe raadsverslag van de locale pers, werd gelezen door den Burgemeester van Bodegraven en deze kwam even gezwind met de nuchtere vraag naar zijn Nieuw- koopsche collega of zijn N.V. de zaak eens bekijken en berekenen mocht om daar mo gelijk dan later eens over te praten. Het kostte niets, dus het jawoord werd met plezier gegeven. De actieve Directeur van de N.V. Bode- graafsche Waterleiding, de heer Z. J. Nina- ber van Eijben, loog terstond aan den ar beid en reeds op 17 Februari 1926 kon Bo degraven e-en plan aan den raad voorleg gen, waarop in beginsel besloten werd daarop in te gaan. Zou nog vóór 1 April een definitieve beslissing tot. stand komen, dan zou nag datzelfde jaar de kraan kunnen draaien. Dit zou echter al te mooi zijn. De drie Gemeenten Ter Aar, Nieuwveen en Zeven hoven "gevoelden ook wel wat voor aan sluiting en Gedeputee'rde Staten hielden de zaak op sleeptouw. De Adviseur van de Provincie, Prof. Visser uit Delft woonde alhier eei^ vergadering bij van de vier ge meentebesturen en deze zou in den kortst mogelijken tijd kosteloos voor de gemeen ten een globaal plan uitwerken. Er zouden echter 2J^ jaar verstrijken voor en aleer het rapport verscheen, voor de voorstanders was het een hopeloos wachten, ofschoon toen niet. gedacht kon worden, dat nog 3 jaren geduld geoefend zou moeten worden alvorens het eindpunt van 27 Augustus daar was. Die tijd kan echter niet als geheel ver loren beschouwd worden. Eerstens is het plan veel meer en beter overwogen en mag men aannemen, dat het degelijker ineen is gezet en wordt uitgewerkt, doch vooral het publiek is meer rijp voor de zaak. Het in zicht is meer ingesteld op de zaak, men heeft zich meer losgemaakt van hetgeen men nimmer anders kende en men beseft beter hoeveel genot en voordeel de nieuwe toestand in zich sluit. Het. was boud gesproken van Dr. Voge lenzang in de raadsvergadering van 17 Fe bruari 1925 toen hij zeide, dat Nieuwkoop in zijn slooten niet alleen geen goed drink water had, doch zelfs in het geheel geen groote bloemenwinkel en ik ontdekte plot seling den naam op een koperen plaat: SEAGRAVE CO S VERHUURKANTOOR Wij openden de deur en gingen naar binnen. Het was een privékanloor, het club fauteuils rondom een tafel met nieuwsbla den gerangschikt. Een tamelijk deftige, oude heer met grij zen baard kwam naar ons toe. „Goeden morgen", zei ik, om de con versatie te openen. Hij maakte een be leefde buiging. „Gouden morgen heeren." „Ik kom informeeren. of ik voor eenige dagen een goeden huisknecht kan beko men", zei ik. ..Mijn eigen bediende staat, op de ziekenlijst." „Het spijt mij zeer het te hooren. Mijn heer Northcote van Park-Lane, nietwaar? Ik geloof, dat wij het genoegen hadden U reeds van eenige bedienden te voorzien." Dit was alweer nieuws voor mij, maar het liet .mij volkomen koud. „Misschien kunt U dat goede werk nu voortzetten", zei ik. „Zeker, mijnheer, natuurlijk. Wilt U even plaats nemen, dan zal ik inmiddels onze boeken raadplegen. Ik twijfel er niet aan, of wjj hebben wel iemand, die de va cante plaats kan vervullen." Maurice en ik zetten ons in de gereed staande clubfauteuils, terwijl hij naar het andere einde van het kantoor ging en daar in een grooten' klapper begon te snuffe len. Ik nam een nummer van „Punoh", doch ik had de eerste bladzijde nog niet geheel ingezien, of de oude heer kwam haastig terug, met een glans van genoe gen op 't gelaat, als had hij een wereld- ÜIT DE RADIO WERELD Programma's voor Vrijdag 31 October. Huizen, 1875 M. Uitsluitend N. C. R. V .-uitzending. 8.159.30 Grajnofoon. 10.30 Ziekendienst o. 1. v. Ds. K. H. W a llien. 11.0012.30 Gramofoon. 12.30—2.00 Solistenconcert (alt, viool, cello, piano). 2.003.30 Gramofoon. 3.305.00 Solistenconcert (alt, mezzo, fluit, viool, cello, piano en orgel). 5.005.15 Gramofoon. 6.15 Radiopraatje. 6.45 Engclsche les. 7.15 Lezing over den vruchtentuiu. 8.00 Concert door lift Chr. Radio-orkest 0. 1. v. P. v. d. Hurk. Vocaal solisten-kwar tet. Lezing door F. Kloek over de Protes- tantsche kerkmuziek. 10.00 Persberichten. 10.4511.30 Gramofoon. Hilversum 298 M. 8.00 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.30 Ziekenuurtje (viool, piano). 11.30 Gramofoon. 12.002.00 AVRO. Concert door het om roeporkest o. 1. v. N. Treep. Lotti Muskens- Sleurs, sopraan. 2.052.30 Uitzending voor scholen. 2.303.00 Gramofoon. 3.00—4.00 Concert door het AVRO-Kwin- tet o. 1. v. F. Lupgens. 4.00 Gramofoon. 4.45 Verhalen voor kinderen. 5.30 Concert door het VARA-orkest 1. v. H. de Groot. 6.10 Lezing door K. de Jonge, voorz. v. d. Ned. Ver. v. Fabrieksarb. 6.30 Concert, door het VARA-orkest d. 1. v. H. de Groot. 7.00 Actueele causerie, verzorgd door het N. V. V. 7.15 Literair halfuurtje. S.00 VPRO. Persberichten. 8.15 Orgelconcert door K. Bakker. drinkwater, want het was niet anders dan verdunde urine Stiekum werd hij toen door menigeen uitgelachen, doch sindsdien beleefden we het gedurende weken achtereen verstoken te zijn van regenwater en de Gemeente moest ingrijpen en per auto leidingwater moest laten aanvoeren uit Alphen aan den Rijn, waarbij het publiek evenveel moest betalen ongeveer voor een melkbus water als het. straks moet betalen om gedurende een week zooveel te gebruiken als voor volledig huiselijk gebruik men zal behoe ven. Steeds meer is men gaan inzien, dat het slootwater niet meer bruikbaar is. Een enorme hoeveelheid Rijnwater wordt tol- kenjare ingelaten, vooral der zomers. Oud tijds was dit van uitstekende hoedanig heid, het verversohte ons polclerwater en de doorstraling bracht tegelijk zuivering. Het rusteloos motorverkeer op den Rijn, de rioleering van de huizen als in Bode graven en Zwammerdam, de meerdere fa brieken met haar vuil waterafval, is oor zaak, dat wat men thans inlaat, even be dorven is, als wat wij bezitten. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord-Holland bezit een film, .waarmede het de steden en dorpen afgaat om de men schen nog steeds meer van het nut van goed leidingwater te overtuigen en welke o.a. het vorig jaar ook vertoond is in de aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam. Deze film toont bijv., welke bacillen en bacteriën een druppel water bevat, wan neer deze genomen wordt uit slootwater of uit een regenton, waarin het water door middel van een afvoerpijp van uit de dak goten (dus zonder filtreering) verzameld wordt en het is inderdaad afschrikwek kend. Zeer aardig demonstreert deze film ook, dat de koeien juist de beste propagandis ten zijn. Het slootwater believen zij niet, doch gaan naar de automatisch met lei dingwater gevulde drinkbakken. Voorheen had de Provincie Noord-Hol- schokkendc ontdekking gedaan. „Dat treft, mijnheer", sprak hij, „ik heb juist den man, die U hebben moet. Dom, dat ik mij dat niet onmiddellijk herinner de, want hij is pas gisteren in ons register ingeschreven." „En wie is dat pronkjuweel?" vroeg Maurice. „Hij heet Francis, mijnheer. Hij is de vroegere dienstknecht v. Sir Henry Tregat- tock en ik geloof, dat het een uitstekende kracht is." „Waarom is hij daar vandaan vroeg ik. Mijnheer Seagrave haalde zijn schouders op. „Ik meen, dat hij wat geld gespaard heeft cn geen zin in een vasten dienst meer heeft. Hij heeft zich uitsluitend voor losse werkzaamheden laten inschrijven. Hij is Franschman van geboorte, maar hij spreekt uitstekend Engelsch en de getuigen van Sir Henry zijh onberispelijk onberispe lijk." „Heeft U die getuigen schriftelijk?" vroeg Maurice. „Ik heb Sir Henry onmiddellijk opgebeld nadat Francis hier was ingeschreven en hij beweerde, dat hij de beste huisknecht was, dien hij ooit gehad had Hij scheen erg veel spijt te hebben, dat hij weg was." „Dat lijkt aanbevelenswaardig genoeg", zei Maurice zich lot mij wendend. „Wat denk je er van Ik knikte. Toevallig had ik ongeveer tien jaar geleden Sir Henry Tregattock ontmoet, toen hij gezant in Bolivia was en ik herinnerde mij, dat hij een chique type was met een kalen platten schedel, die geen goede getuigen van een huisknecht zou geven, als hij ze niet dubbel en dwars verdiende. 8.30 Dienst i. d. Remonstrantsehe kerk te Amsterdam. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 13.20 Concert. P. Ooetmore (cellp), D. Fraser (piano). 12.50 Orgelspel door L. H. Warner. E. Hcach (tenor). I.50 Gramofoonpl. 2.50 Schooluil zending. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en nieuwsberichten. 7.00 Pianospel door M. Cole. 7.20 Lezingen. 8.05 Pianospel door K. Parker. 8.20 „Divarsions" No. XI. 9.20.Berichten en lezing. 9.55 „The Importance of being Ear nest" van Oscar Wilde. II.2012.20 Dansmuziek. „Radio Pari s", 1725 M. 1J.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Orkest en cello-soli. 9.50 „Thais" van Massenet. L a n g e n b e r g, 473 M. 0.207.20 Gramofoonpl. 9.3510.35 GramofoonpL 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcerl. 4.505.50 Concert. Koor en instrum. so listen. 7.25 Feestconcert, 8.25 Orkestconcert. Intermezzo: Lezing Daarna tot 11.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.004.00 Orkestconcert, voordracht. •1.005.00 Kinderuurtje. 7.25—8.10 „Teori og Praksis". Hoorspel van L. S. Langkjaar. 8.301.20 Orkestconcert m. m. v. solisten Brussel, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 8.35 Orkestconcert. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de Sarov. land de hoogste cijfers per eenheid, der be volking voor wat betreft het aantal geval len van febris typhoïda (typhus) en na de tot standkoming der Provinciale Waterlei ding, waarbij alle gemeenten zijn aangeslo ten, is het aantal gevallen weldra gedaald tot. beneden het landsgemiddelde. Deze gunstige wending moet worden toegeschreven aan het feit, dat de talrijke melkproducenten, die in het platteland van Noord-Holland woonachtig zijn en die eer tijds voor het spoelen der melkgereedschap- pen meerendeels waren aangewezen op het gebruik van zeer verontreinigd slootwater, thans de gelegenheid hebben gekregen en benut, om door toepassing van zuiver wa ter voor reinigingsdoeleinden, infectie der melk te voorkomen. Over een jaar hopen ook wij de kraan te kunnen openzetten eü het leek ons aar dig een stukje geschiederiis te geven, doch van het grootste gewicht om nu reeds èn bij herhaling aan te toonen het enorm be lang bij een waterleiding betrokken, opdat de aansluiting terstond zoo algemeen mo gelijk zij. Tegenover de stichting zullen de gemeenten, genoodzaakt zijn in dc Bouw verordening althans tot een zeker percen tage de verplichte aansluiting voor te schrijven. Dit moet gebeuren met het oog op allerlei garantie-bopalingen, doch wij zouden graag zien dat dit voor 100 procent van Nieuwkoop slechts een vorm is en niet meer en dat allen, los hiervan, ter stand en dankbaar tot aansluiting over gaan, waarbij men het rendement ook da delijk tot het maximum opvoert, doch waar bij men tevens ook dadelijk profiteert van de zegeningen, welke goe-d leidingwater biedt. En indien juist is, dat het electrici- teitsbedrijf een zoogenaamd voordeclig nachttarief alsdan wil invoeron om tegen een luttelen prijs des nachts een voorraad water voor op den dag te verhitten, dan zal ook dit onze bevolking niet anders dan welkom kunnen zijn. Geboren: Wilholmina Christina, d. van J. Kwakkenbos en P. M. de Jong. „Welnu", zei ik, „als hij wil komen, wil ik hem voorloopig voor veertien dagen hu ren, voor dertig shilling per week." Het gelaat van mijnheer Seagrave ver- helderde en hij wreef zich vergenoegd de handen. „Zeer goed, mijnheer Northcote. Uw condities zijn edelmoedig en ik ben er zeker van, dat hij gaarno zal komen. Ik zal hem direct telegrafeeren en hij is vanavond bij U." ,,'t Eenige wat jammer is", zei ik, „dat ik waarschijnlijk niet thuis zal zijn." Mijnheer Seagrave dacht een oogenblik na. Misschien verdient het aanbeveling, dat U mij een kaartje geeft met een korte me- dedeeling er op, dat de zaak in orde is. Ik zal uw nieuwen bediende dan zelf bij U brengen." Dit leek mij werkelijk een goede rege ling. Daarom nam ik een van do kaart jes van Northcote uit hét mooie étui en krabbelde er op, dat brenger dezer de be doelde man was en overhandigde het aan mijnheer Seagrave. Met hernieuwde betuigingen van dank baarheid voor de buitengewone gunst, mij van dienst te hebben mogen zijn, liet hij ons buigend de deur uit. „Ik moet nu naar mijn kleermaker", zei ik, toen wij op het trottoir stonden. „Ga je gang", zei hij, „en vergeet niet, dat de trein Donderdag om twee dertig gaat, als ik je voor dien tijd niet meer zie." „Ik zal het zeker niet vergeten", zei ik vriendelijk, „want ik ben zeer verlangend eens bij je te komen." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9