HOLLANDSCH ZWITSERSCHE R DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Van een auto geslagen. Eén dcode. Gistermorgen zijn tweè personen die achter op een vrachtauto stonden, welke door de Berkhoflaan te Rotterdam reed, waarschijnlijk ten gevolge van de slechte bestrating er af geslagen. Een van hen, de 45-jarige Blok, uit de Tuinderstraat, kreeg bovendien nog de achterplank, die ook van den wagen viel, op het hoofd. Hij was onmiddellijk dood. De 30-jarige J. de Kloe uit de v. Mee- kerenstraat kreeg, een lichte hersenschud ding. Hij is in het ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging opgenomen. Ziekenauto in een greppel. Een pater verwond. De verpleger Verstappen, van den G.G. D. te Maastricht, was Dinsdagnamiddag met de nieuwe ziekenauto te Valkenburg in het Klooster der Paters der H.H. Har ten Frater Lucas gaan halen, die moest worden opgenomen in het Ziekenhuis „Cal- variënberg". Pater Romualdus v. Kalveen vergezelde den zieke. Ter hoogte van Houthem is de auto in een greppel geraakt tegenover het Hotel Sleypen, toen een tegemoet komende auto de lichten niet temperde. De as van de auto werd gebroken en de wagen werd op verscheidene plaatsen be schadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, behalve Pater Romualdus, die aan het hoofd door glasscherven ernstig werd ver wond. Met een luxe-auto reed het gezelschap verder. Frater Lucas werd opgenomen in het ziekenhuis en Pater Raiuuald.us kon, na bij den G.G.D. verbonden te zijn, weder om naar Valkenburg terug keeren. Wielrijder door een auto gegrepen. In de Zeelsterstraat te Eindhoven fiet ste dë vier en veertigjarige J. van Dooren, wonende in die straat. Van de tegenover gestelde richting naderde een taxi, be stuurd door E. van Korp. De wielrijder, die van achter een langs den weg staande auto te voorschijn kwam, werd door den taxi-chauffeur te laat opgemerkt, zoodat een aanrijding het onvermijdelijk gevolg was. De man werd over een grooten af stand meegesleurd. Toen men hem opnam bleek hij een ernstige hoofdwonde te heb ben en was hij bewusteloos. Na van de H. H. Sacramenten te zijn voorzien, werd hij naar het R.-K. Zieken huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De fiets werd totaal vernield. De auto werd aan de voorzijde ingedeukt, terwijl de rui ten ernstig beschadigd werden. De wagen is in beslag genomen, terwijl den chauf- cen verhoor werd afgenomen tot vaststel ling der schuldvraag. EEN GEVAL VAN GASVERSTIKKING. Oude man omgekomen. In een slopje aan de Jan Hendrikstraat 31 te Den Haag heeft zich een geval van gasverstikking voorgedaan. De aldaar boven een pakhuisje alleen wonende 71-jarige ijsventer J. D. was Maan dagavond door de buren voor het laatst gezien. Wel waren Dinsdag de melkboer cn de bakker nog aan de deur van het per ceel geweest, doch in de veronderstelling, dat D. niet thuis was waren ze doorgegaan. Toen gistermiddag te één uur de bakker de deur nog gesloten vond en op zijn her haald bellen ni.et werd opengedaan, waar schuwde hij de buren, die wel eens meer een of andere boodschap *voor den ouden man, een weduwnaar, aannamen. In over leg met de buren, die zich thans over het lot van D. ongerust begonnen te maken, klom de bakker op een platje, vanwaar hij door het raam in de slaapkamer kon kijken. Tot zijn ontsteltenis zag de bakker, dat D. blijkbaar dood op bed lag. De Geneeskundige Dienst en de politie werden onmiddellijk gewaarschuwd; de ge neesheer van den G.G.D. kon slechts den dood constateeren. Het lijk is daarop weg gehaald. In het kamertje en in het pakhuisje werd een sterke gaslucht waargenomen, terwijl in het pakhuisje een gaskraantje open stond. Niet onwaarschijnlijk is het, dat D. des avonds bij ongeluk tegen het gastoe- stel, waarop hij zijn eigen potje placht te bereiden, is opgeloopen en clat daardoor het kraantje is opengegaan, zonder dat de oiide. man de gaslucht heeft geroken.- Maandagmiddag was D. nog met zijn ijs- wagentje er op uitgetrokken, doch wan neer het ongunstig weer was, bleef hij méérmalen thuis, zoodat het Dinsdag nog geen verwondering had gewekt, dat men den man dien dag niet. in het slopje had gezien. In den regel ging hij tegen half 3 116 deur uit, cn keerde 's avonds 9 a 10 uur terug. Volgens het politieonderzoek wordt niet gedacht aan eenig misdrijf. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Twee oude menschert bewusteloos aangetroffen. Gisterochtend werd het bejaarde echt paar Hidding te Dalen bewusteloos in zijn woning aangetroffen. Het bleek, dat zij slachtoffers waren van kolendampvergifti ging. Beide oudjes werden terstond naar buiten gebracht en na eenigen tijd slaag de men er in, hun levensgeesten weer op te wekken. Voet afgekneld. Gisteravond te omstreeks 6 uur geraakte de schipper v. d. Meulen uit Rotterdam,' die zijn schip „Leonie", komende uit Gent, bij het schutten in de sluis te Sas van Gent wilde vastleggen, met zijn rechter voet verward in een staaldraad, met 't ge volg, dat dit lichaamsdeel werd afgeklemd. Medische hulp werd terstond verleend door de doctoren Puylacrt en van Looy. De ge troffene is naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN TE HEERLERHEIDE. Elf zieken. Te Heerlerheide zijn bij de leden van ver scheidene gezinnen vergiftigingsverschijn selen geconstateerd. Als oorzaak heeft men opgegeven het eten van ondeugdelijke pres- kop en bloedworst. Zoo spoedig het geval bekend werd, heeft de directeur yan het slachthuis de betreffende vleeschwai'en bij de betrokken families en slager in beslag genomen. In het geheel zijn vijf personen in het Sl. Josephziekenhuis te Heerlen ter ver pleging opgenomen. Zes andere personen worden thuis verzorgd. Boerderij afgebrand. Maandagavond is de boerderij van H. Vendel, gelegen aan den weg langs het Noordzeekanaal bij Velseh geheel afge brand. Het vuur is door nog onbekende oorzaak ontstaan; toen de bewoners, die allen te bed lagen, te ongeveer hnlfvier den brand ontdekten, konden' nauwolijks de zes kinderen gerod worden. Boerderij en een nabijgelegen kleine schuur brandden af. De opstallen waren eigendom van het Rijk, ze waren onteigend ten behoeve van de ver breeding van het kanaal. Inboedel en op slag waren door den bewoner verzekerd. VECHTPARTIJ OP DE KERMIS TE DRACHTEN. Een der vechtersbazen gedood. Op het oogenblik wordt er te Drachten kermis gevierd. .Woensdag bevonden zich eenige feestvierenden in het café „Jonker". Er ontstond ruzie, die een vechtpartij ten gevolge had. Duchtig werd van het mes gebruik gemaakt. Na de vechtpartij bleek, dat de zeven, en twintigjarige ongehuwde arbeider J. v. d. Meulen, woonachtig te De Wilgen nabij Drachten ernstig in den buik was gewond door messteken. Een half uur daarna is hij aan de gevolgen van de be komen verwondingen overleden. Als ver moedelijke daders zijn door de politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in stelde, gearresteerd de dertigjarige muzi kant D. Tabak, afkomstig van Harkenia- Opeinde en een zekere Wagenaar, even eens uit die plaats afkomstig. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Smokkelaar neergeschoten. Op de Nieuwstraat langs de grens te Kerkrade bemerkte een Duitsch tolbeamb te de nadering van een smokkelauto, die uit Holland kwam. Enkele motorrijders re den den smokkelwagen vooraf. De beambte rukte twee personen van een motorrijwiel een hunner vluchte en daar hij niet bleef staan schoot de beambte op hem; De man bekwam een schot in den buik en werd door zijn kameraden op Hollandsch gebied in veiligheid gebracht. De aanslag in de Maretakstraat te Rotterdam. De commissaris van politie in de vijfde afdeeling te Rotterdam heeft een bedrag van ƒ300 uitgeloofd voor degene, die zoo danige aanwijzingen verstrekt, dat deze leiden tot de aanhouding van den dader op Vilerius. De aanslag op de politie te Wapserveen. l'n verband met den moordaanslag op de politiemannen Van den Berg en Maille, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. te Groningen gepleegd, wa een twintigjarig jongmensch uit Wapserveen aangehouden. Hij werd echter op vrije voeten gesteld. Omtrent de aanschaffing van zijn geweer had hij- eerst geen mededeelingen willen doen, daar hij niet in het bezit was van een machtiging ingevolge de Vuurwapen- wet. Zijn alibi kon hij voldoende bewijzen. Een zonderling ontvlucht. Gisternacht is een zekere X., van Pool- sche nationaliteit, die eenigen tijd gele den was aangehouden terzake van verduis tering,' uit de ziekeninrichting Johannes de Deo ontvlucht. Hij was aanvanke- i lijk in liet huis van bewaring opge sloten. Daar hij zich echter op zon derlinge wijze gedroeg (hij was een paar weken geleden reeds geopereerd we gens het inslikken van een lepel en at nu spijkers) werd hij opnieuw naar de Deo gebracht. Hij heeft kans gezien gisternacht uit deze inrichting te ontvluchten. Men veronderstelde gistermorgen, dat hij zich nog in Haarlem moest bevinden, omdat hij sommige personen moet opgebeld hebben. Hij zou, naar men mededeelde, uit de ga rage de Liefde o.m. het huis van bewaring en de ziekeninrichting hebben opgebeld om beide inrichtingen dank te zeggen voor het daar genot ene, maar dat hij hem toch liever smeerde. De man was gekleed in een bruin colbert cosluiun. EEN MISLUKTE POGING TOT UITBREKEN. Dezer dagen, vertelt „Het Volk", heeft de beruchte recidivist H. B., die sedert eenige weken in het huis van bewaring te Amsterdam verblijf houdt, een ditmaal niet geslaagde poging tot ontvluchting gedaan. Deze gedetineerde is een der beide on fortuinlijke inbrekers, die onlangs bij een inbraak in een groot magazijn aan de Kei zersgracht in handen der politie vielen, doordat bij het forceeren van een deur de 'alarmsignaalinstallatio in werking kwam. G. geniet alleen als beroeps-inbreker een bedenkelijke reputatie, maar ook als uit breker. Destijds siaag4e hij er in uit de bij zonder strafgevangenis te Scheveilingen te ontsnappen. Door toevallige omstandigheden is nu enkele dagen geleden ontdekt, dafc G. voor bereidingen aan het treffen was om ook hier uit te breken en een eerste maar niet voltooide poging daartoe reeds onderno men heeft. Iemand van hel personep' die in zijn cel eenig gerucht noorde, nam waar, dat de gc- dilecrde met een waschblik in zijn handen stond en daaraan stond te peuteren. Daarop werd G. tot aan den lijve gefoui1- leerd, waarbij een hoeveelheid- ijzerdraad op hem bevonden werd. Een nadere beschouwing van'het wasch blik leidde tot de ontdekking, dat G. den rand van dit blik teruggeborgen had, waar door hij een deel van een zich in dien rand bevindend dik stuk ijzerdraad er uit kon trekken. Een verder onderzoek bracht toen aan het licht, dat G. dit ijzerdraad gebezigd had om er loopers van te maken, waarvan er een viertal in zijn privaalfcon gevonden zijn. Die loopers had G. reeds gebruikt ook en hij was er inderdaad in geslaagd, met deze primitieve, maar handig gemaakte werktuigen de sloten van drie deuren !e forceeren. Dat is in een der nachten van de vorige week gebeurd. G. had er zorg voor gedragen de zaak goed voor te bereiden. Door ziekte te simu- leeren, was hij „in de gemeenschap" ge plaatst, samen in een groote cel met drie andere gedetineerden. Die cel is in twee gedeelten verdeeld, een dagverblijf en een nachtverblijf, waarvan de scheiding door een ijzeren hek met deur wordt gevormd. Hefc nachtverblijf is weer verdeeld in vier slaaplaalsen elk door een deur afgeslo ten. Met behulp .van de door hem van het ijzerdraad vervaardigde loopers is hij er nu in geslaagd de deur van zijn slaapcel te openen en vervolgens de deur van het ijze ren hek, waardoor; hij in het dagverblijf kwam. Daarna trachtte hij de gewone cel deur van hefc dagverblijf te openen. Ook daarin slaagde hij zonder veel moeite, aan gezien de sehaftklep in die deur, bij wijze van ventilatie, openstond. Hij had lus slechts zijn hand door dat gat te steken om aan den buitenkant bij het slot te kunnen komen. Hij bevond zich toen dus reeds op de gang, maar hier had hij pech, doordat hij er niet in slaagde met zijn loopers een andere deur te openen, die hem toegang tot een vertrek zou hebben verschaft, waaruit hij zijn ontvluchtingspoging vrij wel ongemerkt had kunnen voortzetten. Toen dat mislukte keerde hij weer naar zijn slaapplaats terug, de door hem ge opende deuren achter zich in het slot dichttrekkend. Het spreekt vanzelf, dat hij deze nachtelijke escapades heeft onderno men op een tijdstip waarvan hij had uitge rekend, dat de bewaker, die met de nach telijke ronden is belast, niet in de buurt der gemeenschapseellen zou zijn. G. is naar aanleiding van deze, ditmaal mislukte poging tot ontsnapping, voor den tijd van een week met verblijf in het cachot gestraft. „Het Volk" vernam in dib verband nog, dat aan deze mislukte uitbrekerij een paar weken te voren nog een andere poging tot ontvluchting was voorafgegaan. G. heeft trouwens reeds op den dag van zijn insluiting zij het dan binnenskamers een niet onvermakelijk staaltje van zijn uitbreekkunst gegeven. Toen hij door de politie was „voorgeleid", volgde zijn over brenging door de rijks veld wacht van de Prinsengracht naar het huis van bewaring via het bureau van den rechter-commissa- ris. In afwachting van zijn voorgeleiding voor dezen justitie-ambtenaar had de rijksveldwachter hem met de handboeien aan in een wachtcel geplaatst Na een mi nuut of tien belde. G. en toen de veldwach ter bij hem kwam vragen waarom hij had gebeld, overhandigde hij hem de hand boeien, waarvan hij zich ontdaan had. met de laconieke opmerking: „Neem maar mee, die dingetjes heb ik niet meer noo- dig." Op de vraag van den rechter-commissa ris, hoe hij de boeien had losgekregen, moet G. sarcastisch hebben geantwoord: „Dat is vakgeheim, meneer. Ik ben niet al leen inbreker, maar ook uitbreker." Toen hij' ruim een week later, in ver band met het ingaan der preventieve hech tenis in de raadkamer der rechtbank moest verschijnen, heeft hij in een gang van het Paleis van Justitie zijn eerste poging tot ontvluchting gedaan. Door zich, tijdens zijn overbrenging, plotseling om te draaien, rukte hij zich van den rijksveldwachter los. Hij werd echter nog in het gebouw door den veldwachter en een klerk van het parket gegrepen. Of het verblijf in de strafcel (cachot) en de inrichting en ligging van deze cellen, volledige waarborgen bieden voor de mis lukking van eventueel nieuwe ontvluch tingspogingen, schijnt aan twijfel onderhe vig te zijn. Gevaarlijk inbreker gearresteerd. Gisternacht is te Bentveld, gem. Zand- voort, op drie plaatsen ingebroken. Bij een melkhandelaar is uit een lade een be drag van negen gulden ontvreemd. Verder is gepoogd in te breken bij een bakker. Daar is men echter niet in geslaagd. Ver volgens toog de dief naar de garage van den heer B. J. Zeders, eveneens aan den Zandvoorterweg. Door verbreking van een ruit kwam de dief in de garage, waar hij uit het kantoor een bedrag van 22 heeft ontvreemd. Hij werd echter in zijn werk gestoord, doordat de eigenaar, die het la waai hoorde, een nachtwaker waarschuwde. Deze maakte alarm en waarschuwde tevens de politie van Zandvoort en Bloemendaal. Een Bloemendaalsche agent zag op den Bentveldscheweg een man loopen. Hij zet te hem achterna, deze haalde een revol ver uifc zijn zak en wilde schieten. De agent was hem echter te vlug af en loste dade lijk een schob boven het hoofd van den man, die daardoor zóó geschrokken was, dafc li ij zijn revolver in zijn zak stopte en zich vrij willig overgaf. Hij is naar den politiepost te Aerdenhoufc overgebracht. Het bleek te zijn. de 23-jarige F. E., afkomstig uit Ber lijn. Zijn revolver was geladen met vier scherpe patronen. Bovendien had hij nog 17 scherpe patronen in zijn bezit. Hij is aan de Za-ndvoorter politie overgeleverd. Aanrander gearresteerd. Gemeente- en rijkspolitie van Wacle- noijen hebben, naar de „Tel." meldt, een goede yangst gedaan door de arrestatie van een zekeren B., uit Tiel, gehuwd, die de laatste weken het eenzaamste gedeolte van den weg Wadenoijen—Tiel onveilig maakte, door aanrandingen te plegen. Door den burgemeester van Wadenoijen werd een groot aantal meisjes uit Ophe- mert, Varik, Avezaath, Erichcm en Wade noijen met hem geconfronteerd. Deze her kenden kern pertinent. De officier van ju stitie te Tiel gelastte' daarop zijn onmid dellijke inhechtenisneming. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. De sneltrein Genève—Bordeaux ontspoord. 15 d o o d e n, 30 a 40 gewonden. De. sneltrein GenèveBordeaux is mid den in den uaclit bij Ligueux op 25 K.M. afstand van Perigueux door onbekend ge bleven oorzaak ontspoord. Het aantal dooden is t®t 15 gestegen. Verscheidene gewonden verkeeren nog in levensgevaar. De eerste vijf wagens van den trein wer den letterlijk getelescopeerd. Het oprui- mingswerk wordt met onverflauwde ijver voortgezet, om althans een van de beide sporen zoo spoedig mogelijk vrij te ma ken. De auloriteien hebben reeds een aantal reizigers verhoord. Deze verklaarden dat zij op het oogenblik van de ontsporing een schok hebben waargenomen, die deed veronderstellen, dat er een zwaar voor werp op de rails lag. Passagiers van den sneltrein, die 20 minuten vroeger passeer de, hebben medegedeeld, dat zij op dezelf de plek een dergelijken schok hebben ge voeld. Volgens andere berichten zou de oorzaak gezocht moeten worden in een ondermijning van den spoordijk door den regen van de laatste dagen. De trein werd door twee locomotieven getrokken, die beide ont spoord, zijn. In den trein bevonden zich 210 Roemeensche emigranten, van wie er één licht gewond is. Nog een spoorweg-ongeluk. De sneltrein Pingcerda—Toulouse is bij Auterive (boven Garonne) ontspoord, ter wijl hij een vaart van 80 K.M. had. De loco motief en de bagagewagen kwamen in een sloot langs de spoorbaan terecht. De wa gens ontspoorden, maar werden niet ern stig beschadigd. Drie passagiers werden licht gewond. SPOORWEGONGELUK BIJ ULM. Dooden en gewonden. Gisteravond om half acht is bij Her- breehtingen aan de lijn UlmAaien een goederentrein in botsing gekomen met een leegen personentrein. Van den personen trein werden een conducteur en de machi nist gedood en de stoker zwaar gewond. Twee conducteurs en de machinist van den goederentrein werden gewond, de eersten licht, laatstgenoemde zwaar. Reeds om negen uur was een kulptrcin op de plaats des onheils. Het onderzoek naar de oorzaak is in vollen gang. HET MIJNONGELUK IN OKLAHOMA. Geen hoop op redding. De hoop op redding van de 29 mijnwer kers, die in een kolenmijn bij Whestley werden bedolven, is feitelijk opgegeven. Men heeft tot dusver 5 lijken kunnen ber gen. De bergingswerkzaamheden zijn zeer moeilijk tengevolge van de uitstroomende gassen en door de omstandigheden dat ver scheidene mijngangen verwoest zijn. Autobus-ongeluk. Aan den Amoer-Jakoetskschen spoorweg, is, op 145 K.M. van het station Boljsjoj Ne- war, een ernstig autobus-ongeluk gebeurd. De bus, die te snel rèed, is omgeslagen en in brand gevlogen. Drie arbeiders werden op slag gedood, vijf zijn heel ernstig en achttien licht gewond. Schipbreukelingen. Het Engelsche stoomschip Henry R. Mal- tory-heeffc te New-York de overlevenden aan land gezet van het vrachtschip Barba- does 0, dat Zondagmorgen tijdens een storm is vergaan. De schipbreukelingen dreven in een reddingboot uitgeput rond. Vijf leden van de bemanning waren met de Barbadoes in de golven verdwenen drie anderen stierven door uitputting in de reddingboot, die bijna drie dagen op de golven had rondgedobberd. EEN BANKIER NEERGESCHOTEN. Omdat hij zijn handen niet snel genoeg omhoog stak. Courtne Merrell, vice-president van do de Bank der Vereenigde Staten te Chicago die, daartoe door twee bandieten gesom meerd, zijn handen niet snel genoeg om hoog stak, werd op het moment dat hij in zijn automobiel stapte, door revolverscho ten gewond. Hij bezweek in het zieken huis. BRUTALE DIAMANTENDIEFSTAL. In het hart van de Schouwburgwijk van Broadway. Dinsdag heben twee gewapende mannen in het hart van de schouwburgwijk van Broadway te New-York hun slag geslagen in een juwelierszaak; zij gingen er met diamanten ter waarde van ongeveer een half millioen gulden vandoor. Zij bonden het personeel en wisten door een list de combinatie van het slot der brandkast van den eigenaar te weten te komen. Een der dieven verkleed als tele grambesteller, vervoegde zich aan de juwe- lierszaak, behoorende aan Rosenthal en .Sons en wist den portier te bewegen hem binnen te laten om een telegram af te ge- veil. Een medeplichtige sloop achter hem aan naar binnen, overmeesterde den por-, tier en bond hem. Drie bedienden die bin nenkwamen om met hun werkzaamheden te beginnen werden oveneens overmeesterd en gebonden. Toen de chef der zaak ver scheen, gelastten de dieven hem de brand kast te openen, maar hij was zoo geschrok ken dat hij niet in staat was zich te her inneren wat de combinatie van het slot was. De bandieten gelastten daarop den portier den heer Rosenthal, den eigenaar der zaak, op te schellen om voor den chef de combinatie te vragen. De heer Rosen thal werd er eerst na een langdurig betoog over de vergeetachtigheid van den chef toe gebracht de gevraagde inlichting te verstrekken. Daarop openden de dieven de brandast, haalden er alle diamanten uit en vertrokken, de bedienden onder de toon banken achterlatend. De gebonden man nen bevrijdden zich en maakten alarm. Een groote menigte verzamelde zich voor den winkel, doch toen waren de dieven na tuurlijk al lang en breed weg. GEEN HOOGWATERGEVAAR MEER IN SAKSEN EN StLEZIE. De door hefc hooge water veroorzaakte storingen in sommige bedrijven te Gölitz zijn weer voorbij en ook de treinenloop is weer normaal. Eerst vandaag zal het mo gelijk zijn een juist overzicht te krijgen van de overstroomde gebieden. Honderden plaatsen aan den loop van de boven-Spree- Xeuse, Tchirne, Bober, Queitz en Ivatz- baeh en aan hun zijrieveren, hebben van het hooge water te lijden gehad. Het ge- heele overstroomingebied ligt ongeveer tusschen Bautzen en Liegnitz van West naar Oost en tusschen Zwitlan en Hirsch- berg, Weisswasser en' Freystaafc van Zuid naar Noord. Hoe groot de veroorzaakte schade is, valt nog niet te overzien. Zij zal echter in de millioenen loopen. Er zijn ge lukkig geen menschenlevens te betreuren. Vandaag is het water overal sterk gezakt, zoodat er geen verder gevaar meer be staat. Een dorp uitgestorven. Een dorp in de buurt van Metz is geheel uitgestorven door het geleidelijke vertrek der bewoners naar de stad. Twintig jaar geleden telde het dorp nog ruim 100 inwo ners. De laatste bewoner heeft thans zelf moord gepleegd. Familietragedie. In een bosch bij Fischbach vond men gistermorgen de familie van een mijnwer ker, vader, moeder cn twee knapen, dood geschoten neerliggen. Het gezin was Maandag van huis gegaan en sindsdien niet meer gezien. Waarschijnlijk heeft men met moord en zelfmoord te doen. j Een machtig wapen tegen lastige klanten. In New-York is een warenhuis, het Macy-magazijn waar men een speciale spraakleerares heeft aangesteld, die aan de talrijke telefoonjuffrouwen in deze zaak- moet leeren, om zich altijd een bijzonder vriendelijke stem eigen te maken, de „stem met de lach". Deze „lachende stem" moet altijd gebruikt worden, maar vooral wan neer zich een lastige klant aan het andere eind van den draad bevindt. In zoon ge val zal een bijzonder vriendelijk „Goeden morgen" er reeds veel toe bijdragen om den toorn te ontwapenen. Het idee, om het telefoonpersoneel sy stematisch gewoon te maken om altijd te spreken met een „lachende stem" is overi gens absoluut niet nieuw meer; verschil lende andere Amerikaansche groote firma's hebben in de laatste jaren dergelijke maat regelen getroffen en het resultaat voldeed in alle gevallen aan de gestelde verwach tingen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6