UIT DE OMGEVING WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Kind overreden en gedood. Gistermiddag ongeveer half twee vond op den Noorderweg te Oosterbeek een ern stig auto-ongeluk plaats. Terwijl de chauf feur van een daar staanden vrachtauto zich in de cabine begaf, was een 8-jarig jonge tje op de treeplank gaan zitten, zonder dat de chauffeur iets had gemerkt. Bij het aan zetten van den motor viel de jongen van de treeplank met het noodlottig gevolg, dat het achterwiel van den zwaren auto hem over den buik ging. Het knaapje was onmiddellijk dood. Den chauffeur treft geen schuld. Gistermiddag is in de Zwarte Paarden straat te Rotterdam de 7-jarige S. J. J. Snaayer uit de Eendrachtstraat, plotseling den rijweg overgestoken en overreden door de auto van W. v. H. Het kind dat met dezelfde auto naar het ziekenhuis Coolsin- gel is gebracht, bleek daar reeds te zijn overleden. De chauffeur treft geen schuld. Vrachtauto over den kop geslagen. Vier gewonden. De chauffeur was dronken. Maandag omstreeks zeven uur is t-us- schen Uchelen en Hoenderloo een vracht auto, bestuurd door een man uit Apel doorn, van den weg afgereden en over den kop geslagen. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat drie marktkooplui benevens een elfjarig jongetje zich in de auto bevonden. De drie kooplieden liepen slechts lichte verwondingen op. De toe stand van den elfjarigen jongen was zeer ernstig. Behalve zware vleeschwonden liep hij ook een gecompliceerden armbreuk op. De auto was totaal vernield. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht, dat de chauffeur onder den invloed van sterken drank verkeerde en dat hij links van den weg had gereden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Een auto zakt door IJssel- monde's stadhuisstoep. Gistermorgen liep op den Nieuwedijk te IJsselmonde van een vrachtwagen der fir ma J. A. de Boer uit Nieuw Lekkerland een der achterwielen af. Het verkeer was gestremd, doch desondanks poogde een vrachtauto der Rotterdamsche N.V. Roup- pe van der Voort's Industrie en Metaal maatschappij te passeeren met gebruik making van het trottoir van IJsselmonde's stadhuis. Is de dijk keurig in orde, de ge meentelijke stoep bleek tegen het gewicht van den geladen auto niet bestand, zoo dat met een gedeelte van het trottoir de auto ook voor een deel onder den grond en tegen het stadhuis terecht kwam. Te gen den chauffeur is proces-verbaal opge maakt. Auto in een kapsalon. Maandagmiddag had te Tegelen een botsing plaats tusschen twee zware vracht auto's op het kruispunt Gasthuisstraat-— Industriestraat. De botsing was zoo he vig, dat een der wagens door de pui in de scheersalon van den heer S. terecht kwam. Gelukkig was niemand in de zaak aanwezig. Beide auto's zijn zeer bescha digd. Verdronken. Het driejarig zoontje van den landbou wer Drest, te Nieuwe Pekela geraakte in een breede sloofc en verdronk. HET AANTAL VERKEERS ONGEVALLEN. Ons land steekt gunstig af bij het buitenland. De verkeersongevallen nemen in het al gemeen nog steeds toe, en in niet geringe mate. Ziehier de cijfers voor de eerste twee kwartalen van 1930, gegeven door „Het Weekblad voor Gemeentebelangen", waar bij wij telkens tusschen haakjes de aan tallen vermelden voor het overeenkomstige kwartaal van 1929: 1ste kwartaal: Amster dam 1547 (1430), Rotterdam 981 (864), Den Haag 637 (524), Utrecht 184 (148); 2e kwar taal resp. 2151 (1935), 1300 (1262), 893 (742) en 317 (247). Voor het eerste halfjaar in zijn geheel is er dus te Amsterdam een toeneming met 10, te Rotterdam met 7, te 's Gravenhage met 21 en te Utrecht met 27 pCt. Ook de zeer ernstige ongevallen (welke den dood of zwaar lichamelijk letsel ver oorzaakten- zijn gedurende dezelfde perio de belangrijk toegenomen en wel van 227 tot 352 (11 pCt.) te Amsterdam, van 157 tot 227 (45 pCt.) te Rotterdam, van 105 tot 115 (10 pCt.) te Den Haag) en van 21 tot 41 (95 pCt.) te Utrecht. Alleen wat Amsterdam betreft, voegt het blad hier nog aan toe, dat evenals vorige jaren het statistisch bureau dezer gemeen te een vergelijking heeft gemaakt tusschen Amsterdam en enkele andere groote steden in het buitenland, welke vergelijking om het verschil in maatstaf, die bij de definitie van het begrip verkeersongeval kan wor den toegepast, beperkt moest blijven tot het aantal dooden en gewonden. Te Amsterdam bedroeg dit aantal in 1929 1628, te Londen 57.007, te New-York 54.779, te Liverpool en München, die in ver band met het aantal inwoners beter dan Londen en New York met Amsterdam ver gelijkbaar zijn, resp. 4489 en 3556. Berekend per 100.000 inwoners krijgt men dan voor laatstgenoemde drie steden deze cijfers: Amsterdam 218, Liverpool 514, München 197. Waaruit blijkt, dat de toestand in ons land belangrijk beter is dan in het buiten land. DINSDAG WERD IN DE KOFFIEKAMER VAN DE TWEEDE KAMER te Den Haag brood met aardappelmeel geserveerd, waardoor de Kamerleden zich persoonlijk van de kwaliteit daarvan konden overtuigen. De pakketpost met het brood voor de Tweede Kamer - Zes „paketten brood met aardappelmeel" van de coöp. aardappelmeel-fabrieken te Ter Apel Brand te Leerdam. Door tot heden nog onbekende oorzaak brak gisternacht te Leerdam brand uit in de opslagplaatsen van den Hooi- en Stroo- handel der Handelsmaatschappij afd. Loosdorp. In korten tijd stond het geheel in lichter laaie. Ongeveer 400.000 pond hooi benevens een hoeveelheid stroo en eenig materiaal werden een prooi der vlammen. De auto en motorspuit waren niet in staat de vuurzee te stuiten. Alles brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS. Zijn faillissement uitgesproken. Gistermorgen heeft zich bij de Justitie te Zutphen aangemeld notaris B. B. uit Apeldoorn, die verklaarde zich schuldig te hebben gemaakt aan verduistering van 40.000. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. De rechtbank te Zutphen heeft he den zijn faillissement uitgesproken. Alleen op. de wereld. Te Utrecht vervoegden zich bij de poli tie vier kleuters, met een briefje van een stiefmoeder, dot zij niet langer voor de kinderen wilde zorgen. De kinderen werden naar het Stadsam- bachtskinderhuis gebracht. De politie zoekt de stiefmoeder. Gebleken is, dat de vader in de gevangenis zit. Brandstichting te Groede. Te Groede is aangehouden de twintig jarige P. J. E., verdacht van het stichten van brand in de landbouwschuur van den landbouwer J. B. Been aldaar. De man is naar Middelburg overgebracht en aan de Justitie voorgeleid. Betreffende den brand kan nog worden gemeld, dat door het krachtig optreden van een der aanwezigen, vijf paarden uit de schuur konden worden gehaald. Bij het zes de kwam de man te vallen en kon zich zelf slechts met moeite redden. Het zesde paard kwam in de vlammen om. Een granaat gevonden. Te Delft heeft de politie van eenige jon gens een granaat afgenomen ,die zij had den gevonden in een drooggepompt ge deelte van de gracht aan den Geerweg. Het projectiel zal gedemonteerd worden, 't Is een raadsel hoe dit voorwerp in genoemde gracht terecht is gekomen. Een arrestant ontsnapt. Maandag zijn de beide verdachten van de inbraak bij de garagehouder op den Coolsingel te R'dam waar 1600 werd ge stolen, en waarvan 800 op de trap van de woning van een der verdachten werd gevonden per politie-auto naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bij het stap pen uit de auto, hetgeen op straat moet geschieden voor de deuren van het Huis van Bewaring ,wist een van de arrestan ten zich los te rukken en te ontkomen. De man is tot dusver niet ontdekt. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN SPOORWEGRAMP IN ZUID-RUSLAND? Volgens een Amerikaansch persbureau moet in Zuid-Rusland een ernstig spoor wegongeluk hebben plaats gehad. De Russische bladen brengen echter slechts onvolledige berich'ten over het on geluk, dat van buitengewoon grooten om vang moet zijn geweest, aangezien het ver keer verscheidene dagen onderbroken was. Het aantal dooden is nog onbekend. Zeven personen moeten gearresteerd zijn, onder beschuldiging het ongeluk ver oorzaakt te hebben. Een spoorwegongeluk in Britsch-lndië. Vannacht zijn acht passagiersrijtuigen van den posttrein uit Mandalay op 230 K.M. van Rangoon van het spoor geloopen. Er kwamen twee reizigers om en zeven wer den gewond. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. HET BLOEDBAD OP FORMOSA. 190 Japanners gedood? Aangezien het zeer moeilijk is verbin ding te krijgen met het eiland Formosa, waar onder de wilde stammen een opstand is uitgebroken, zijn geen nadere gegevens te verkrijgen omtrent het lot der Japan ners, die op het eiland vertoeven. Het schijnt wel vast te staan, dat het geheele garnizoen van Ivirisja, bestaande uit dertig man, gedood is en de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat de Japansche burgerlijke bevolking aldaar, welke hon derd tot tweehonderd zielen telt, is uit gemoord. Een nog niet bevestigd bericht meldt reeds, dat 190 Japanners, onder wie twin tig schoolkinderen, het slachtoffer van den opstand zijn geworden. MIJNONGELUK IN OKLAHOMA. 28 Mijnwerkers bedolven. Uit Mc Alister (Oklahoma) wordt ge- gemeld: Door een ontploffing in een ko lenmijn te Wheatley, zijn 28 mijnwerkers bedolven. Een hunner werd gedood. Moord in een kerk. In de kerk van het stadje Loebau is, vol gens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Dantzig, een uit Bromberg op bezoek zijnde vrouw, Kowalski genaamd, tijdens het gebed door een messteek in het hoofd gedood. De moordenaar kon zonder her kend .te zijn ontkomen. De politie heeft talrijke arrestaties verricht. HOOG WATER IN SILEZIE. Uit Görlitz wordt gemeld, dat de water stand van de Neisse gisterochtend om 4 u. 25 3.85 M. bedroeg. De stand is tot nu toe onveranderd gebleven. In het telefoonver keer zijn talrijke storingen. Door de aanhoudende regens hebben de overstroomingen in vele streken van Sile- zië den omvang van een ramp aangeno men. Gistermorgen om 5 uur bereikte de Neisse haar hoogsten stand, n.l. 3.98 M. Het water zakt nu langzaam. Te Görlitz staan verscheidene straten blank. Nabij Freystadt staan Streidels- dorf, Louisdorf en Teichhof geheel onder water, zoodat deze plaatsen geheel van de buitenwereld zijn afgesneden. Van Glogau uit tracht men de plaaten weer te naderen. In het district Löwenberg heeft het wa ter gisteravond zijn hoogsten stand be reikt. Dc geweldige watermassa's voeren huisraad, drijfhout, doode dieren, enz. met zich mee. Het geheele dal van de Oder leek gistermorgen op een groot, lang meer, waarboven enkele boerderijen als eenzame eialnden uitsteken. Ook de spoorlijn naar Kirschberg is door het water bij Grunau vernield. Het ver keer wordt in stand gehouden door over stappen. Het dorp Nieder-Görisseifen bood gis termorgen een vreeselijk beeld van ver woesting. Vele gebouwen staan onder wa ter hoog. Uit het hooggebergte wordt een ners hebben in de bovenste verdiepingen van hun huizen een bangen, kouden nacht doorleefd. Het stuwmeer had gistermorgen om 10 uur een inhoud van 37 y. millioen M3. wa ter. Per seconde komt er 320 M3. water bij, terwijl slechts 200 M3. afvloeit. Wan neer de regen zoo blijft voortduren, dan zou tegen den avond het stuwmeer vol zijn en gaan overloopen. Het meer kan ongeveer 50 millioen M3. water bevatten. Op Saksisch gebied zijn te Nieder-Oder- witz, Mittelherwigsdorf, Hainewalde, HET WERELDBEROEMDE GUARNERI-QUARTET, dat onder auspi ciën der N.V. Int. Concertdirectie Ernest Krauss, een tournee door ons land maakt, is te Amsterdam gearriveerd - Het Guarneri Quartet met den impressario gekiekt in het Victoria Hotel Gross-Schönau, Seifhennnersdorf, enz. ver scheidene wegen onbegaanbaar. De lagere verdiepingen van' enkele huizen staan on der water. De beide stuwmeeren van Marklissa en Goldentraum zijn vol en loo- pen over. Te Ulbersdorf in het district Goldberg is het geheele dal van den Deichsel over stroomd. Vele huizen moesten ontruimd worden. Het vee is naar hooger gelegen streken gebracht. De brug te Niederdorf is .geheel overstroomd. In het bergland van Waldenburg heeft de sedert Zondag onafgebroken neervallende sneeuw groote schade veroorzaakt. Verscheidene wegen zijn door sneeuwverstuivingen onbegaan baar geworden, zoodat er met den sneeuw ploeg gewerkt moet worden. Gistermorgen tegen half tien is te Alt- Beckern de groote dijk van de rivier de Katzbach doorgebroken. Met groote kracht- stroomde het water het land in. Klein- Beckern staat geheel onder water. Naar uit Breslau wordt gemeld, is vooral aan den bovenloop van de Oder het wa ter en op het punt in te storten. De bewo- hevige storm gemeld. NA DE MIJNRAMP TE ALSDORF. Wilde staking in een mijn bij Aken. In de mijn Carolus Magnus bij Aken is gisteren een wilde staking uitgebroken, als gevolg van het feit, dat drie communis tische arbeiders, leden van den bedrijfs- raad, waren ontslagen, omdat zij de werk lieden hadden aangespoord op den dag der begrafenis van de slachtoffers te Alsdorf het werk neer te leggen. Het personeel eischte, dat zij weer in dienst zouden worden genomen, 't geen leidde tot ongeregeldheden, waaraan de politie te pas moest komen. Bij een aanval op een agent ging een pistool af, waardoor een arbeider gekwetst werd. Van de nachtploeg is ongeveer de helft, ca. 250 man, aan het werk gegaan. Ook in de mijn Karl Alexander hebben de communisten getracht een staking te ontketenen. Daar heeft slechts een onbe- teekenend deel van het personeel aan den oproep gevolg gegeven. Een gevecht met een steenarend. Een jachtopziener van prins Palffy in Slowakije zag dezer dagen een reusachti- gen steenarend met uitgebreide vleugels, gereed tot den strijd, op hem afvliegen. Daar er in een naburig boschje arbeiders werkten, durfde hij niet te schieten, docli vluchtte achtervolgd door den vogel in de richting van dat boschje. Daar gelukte het hem, met zijn mes een dikken tak af to snijden, waarmede hij den strijd tegen den arend aanbood. Na twintig minuten gelukte het hem, dezen door een slag op den kop te dooden. N00RDWIJKERH0UT. Een zilvervossenfokkerij. De heeren Ruigrok te Vogelenzang hebben zich be reid verklaard, om de verplaatsing van de zilvervossenfokkerij op den „Tiltenberg" te Vogelenzang, naar Noordwijkerhout bin nen derl kortst mogelijken tijd te doen plaats hebben Dat het verplaatsen van deze nog geen maand geleden gereed ge komen fokkerij met vele moeilijkheden ge paard gaat, is zeer begrijpelijk. Te meer to waardeeren is daarom deze tegemoetko ming aan het verzoek der Graalzusters in het verlangen om zoo spoedig mogelijk met den bouw van het Moederhuis te kunnen aanvangen. Het terrein, waarop de fokkerij ge plaatst zal worden, ligt aan den Gooweg tusschen Noordwijk en Noordwijkerhout. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver-, gadert Donderdagavond te 7 uur. Agenda: 1. Notulen, mededeelingen, in gekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van gemeentewa ter voor het bouwen van een schuitenhuis 3. Voorstel van B. en W. tot- tijdelijke aan stelling van een concierge voor de O. L. school aan den Terweeweg en aan de voormalige school aan de Geversstraat. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleonen van een vergoeding aan de firma A. J. Reekers te Noordwijk voor extra-leveran tie en werkzaamheden bij het vervaardi gen van Norton-pompen ten dienste der brandweer. 5. Wijziging gemeenlebegroo- ting 1930. 6. Vaststelling gemeentebe-groo- ting. VOORSCHOTEN. Gevonden. Een R.-K. kerkboekje. Een paar handschoenen. Vermist: Een ko nijn. Geboren: Gerarda Petronella d. v. A. C. van der Hulst en G. W. de Haas. Anna d. v. F. Oh. van Weizen en J. Spaan derman. Johanna Margaretha Maria d. v. J. W. Zwetsloot en M. J. Jansen. Theo dorus Andreas Gerardus z. v. C. A. Does- wijk en W. O. Knijnenburg. Elisabeth Jacoba Maria d. v. C. A. van Bohemen en J. M. van der Voort. Overleden: Pieter Stolk 2 j. Getrouwd: A. J. Turion en J. C. Emeis. N. T. Benschop en J. H. Hoek. Ingekomen: Wed. A. Teunissen en gzin van Veur. H. Vooijs en gezin van Alphen aan den Rijn. G. L. Lammere v. N. O. I. A. C. Vermeer van Leiden. Vertrokken: J. H. IGeinloog naar Rijnsburg. II. van Els naar Den Haag. K. van der Vegt, idem. J. C. van Wet- teren naar Leiden. W. Zonneveld en ge zin naar Vlaardinger-Ambacht. Wed. A. W. C. KranenburgVerhoog, naar Leiden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7