22ste Jaargang WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 No. 6732 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e £eidóelie(£ou/fcomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit nummer bestaat uit drie bladen Waarom niet? In een verslag over een mode-show in „Hotel des Indes" schreef het „Handels blad" o.a.: „Als een mannequin in een kort en wijd chinchilla-avondjasje haar op wachting komt maken, deelt een der vertegenwoordigers van de firma op luiden toon mede, dat die gestreepte mantel met zeventig duizend Holland- sche guldens moet worden betaald; zeventig duizend guldenHet bedrag wordt aan ieder tafeltje herhaald, het lokt verleederde blikken in de richting van den mantel, die niet eens door iedereen uitbundig kon worden bewon derd". Is het wonder, dat de „Tribune" hier bo ven zet: „Terwijl de werkloozen crepee- ren....? vraagt de „Maasbode", welke boven het bericht plaatste: Communisten- kweekerij. Maar: waarom zou men niet zoo'n kost baren mantel mogen koopen, als men er 't geld voor heeft, als men 't betalen kan? Mien laat toch zóó de dubbeltjes rollenEn, als men het geld eerlijk in zijn bezit, heeft, mag men er dan niet eens mee doen wat men wil? Waarom niet? Waarom niet? 5t Is wellicht nuttig, daarop nog 'ns een klaar antwoord te ge ven. Ook in kringen, waar men op de ma nier van geld uitgeven niet zoo consciën tieus let, voelt men nog wel aan, dat er iets verkeerds ligt in het koopen van een mantel, welke zeventig duizend gulden kost, óók al zou een of andere rijkaard er geld genoeg voor hebben. Maar: durft men daar de conse quenties aan, als men dat feit afkeurt? Zijn dan ook niet vele andere feiten al is het verkeerde ervan niet zoo schreeu wend erg af te keuren, eenvoudig o m- dat 't geld niet redelijk, niet doelmatig wordt besteed, terwijl men deze toch aan vaardt of zelf stelt, als iets heel gewoons De maatschappij is doordrongen van het onchristelijke beginsel, dat het persoon lijk eigendom mag worden gebruikt naar willekeur; vaak worden alléén de ergste uitspattingen van dat beginsel afgekeurd 1 Tegenover dat verkeerde beginsel moet in de practijk worden gesteld we zou den willen zeggen een Christelijk-commu- nistisch beginsel betreffende het gebruik der tijdelijke goederen. Zoo kernachtig is dat beginsel neerge legd in het door ons reeds meermalen geci teerde woord van Sint Thomas van Aquino: „Wat het gebruik der goederen betreft moet de mensch deze niet beschouwen als particulier, maar als gemeenschappelijk, zoodat hij gemakkelijk ervan mededeele als anderen in nood zijn." Als daarnaar werd gehandeld, zou er geen sprake zijn van: Communisten-kwee- kerij TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II ENGELAND DE OPENING VAN HET ENGELSCHE PARLEMENT. De troonrede. De Engelsche Koning heeft gisteren zelf het Parlement geopend. Bij aankomst van den Koning en de Koningin in het Hoogerhuis werden 41 saluutschoten gelost en vervolgens sprak de Koning daar de troonrede uit. Hij zeide daarin: Het heeft mij veel genoegen gedaan mijn minister uit- de Dominions en de vertegenwoordigers van Indië, die de rijksoonferentie bijwonen, to ontvangen. Ik sla met innige belang stelling den voortgag van hun werkzaam heden gade, waarvan ik vol vertrouwen den bevredigenden uitslag afwacht. Ik hoop spoedig de vertegénwoordigers van vorsten en volken van Indië welkom DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rede van Mussolini heeft geen gunstt- ge pers in Frankrijk en Engeland. De terreur in Oost-Galicië. BINNENLAND. De Pachtwet in de Tweede Kamer, (lstc blad). De invoer van Russisch graan. Tegen overgestelde meeningen in België en in Ne derland. (3e blad). De Prov. Staten van Noord-Holland hebben besloten tot steun aan den noodlij denden tuinbouw. (3e blad). Waarschijnlijk gaat in November de Bel- gische grens weer open voor Nederlandsch vee. (3de blad). Een regeerinosverslan over het Lager Onderwijs in 1927—1928. (3e blad). TE BREDA is het nieuwe gemeentelijk slachthuis in de Belorumpolder officieel geopend Het gebouwencomplex te heeten, die aanstalten maken om zich met leden van beide partijen in beide hui zen van het parlement te vereenigen om de toekomstige constitutioneele positie van Indië in overweging te nemen. Het is mijn voornemen deze conferentie in te wijden en ïk heb het ernstig vertrouwen dat aan het einde ervan eenstemmige en verstandige oplossingen gevonden zullen worden van de belangrijke vraagstukken waarover zij geroepen zal zijn te beraad slagen. Tot de binnenlandsche aangelegenheden overgaande zegt de Koning: Ik volg met groot e bekommering en sympathie het voortbestaan van de ernstige, werkloosheid onder zoovelen van mijn volk. De economische inzinking blijft onge lukkig de markten van de wereld over- heerschen en de haar vergezellende be perking van den internationalen handel wordt bijzonder hevig gevoeld in de in dustrieën die bepaaldelijk va-n uitvoer af hankelijk zijn. Mijn regeering zal volharden in haar pogingen om den binnenlandsohen, rijks- en buitenlandsehen handel te ontwikkelen en met maatregelen, welke in de nijver heid tot grooter doeltreffendheid zullen leiden, hulp te bieden. Er zullen u voorstellen voorgelegd wor den voor het bevorderen van omvangrijker nederzetting en tewerkstelling op het land en van uitoefening van het landbouw bedrijf op groote schaal en voor aankoop en ontginning van landerijen, voor organi satie van producenten en voor den afzet van voortbrengselen. Ik ben voornemens onverwijld een com missie in te stellen voor het houden van een onderzoek naar het geheele vraagstuk der verzekering tegen werkloosheid en in het bijzonder naar de beweringen over het misbruik dat van de wettelijke bepalingen wordt gemaakt. Mijn ministers zijn van plan wetgeven de maatregelen in te dienen om aan de gemeenschap haar aandeel in de waarde van grond alg> bouwterrein te verzekeren. Dan worden wetsontwerpen aangekon digd tot verhooging van den schoolplich- tigen leeftijd, tot wijziging van de wet op de arbeidsgeschillen en de vakbeweging en tot instelling van een verbruikersraad. Ook zal een wetsontwerp tot hervorming van het kiesstelsel ingediend worden. Voor het werkloosheidsfonds- zullen nieu we credieten gevraagd worden. Ten slotte worden wetsontwerpen aan gekondigd betreffende fabrieken en werk plaatsen, tot ratificatie van de conventie van Washington betreffende de werktijden en van de conventie nopens de veiligheid van levens op zee en tot instelling van een nieuwe overheidsinstantie voor het passagiersverkeer te Londen. De bisschop van Worcester op weg naar het parlement overleden De bisschop van Worcester, dr Pearce,' is plotseling ineengezakt en gestorven, terwijl hij over Parliament square te Lon den liep, om de opening van het parle ment bij te wonen. Hij was 65 jaar oud. ITALIË DE REDE VAN MUSSOLINI. Een gunstige pers in Frankrijk en Engeland De Parijsche ochtenlbladen wijden diep gaande beschouwingen aan de revoering van Mussolini. Me. name de passage waar in de Italiaansche minister-presiJent wordt onder de loupe c :r- men en becritiseerd. De „Echo de Paris" is van meening, dat de kern van Mussolini's redevoering ge vormd wordt door den eisch tot herziening van de verdragen, en het verwijzen van den drang van Italië naar het Oosten. Al het andere was slechts rhelorica, ook de bewering dat Italië nooit uit zichzelf naar het oorlogswapen zal grijpen. Immers Ita lië bereidt den oorlog voor. Tusschen Frank rijk en Italië is sedert geruimen tijd een kloof ontstaan, die het den politici niet gemakeüjk zich vallen te overbruggen. De „Petit Journal" schrijft, dat Italië een herziening van de vredesverdragen wenscht ten gunste der overwonnenen maar vooral ten gunste vanItalië. Niet al leen van meening dat Europa bij een der gelijk avontuur in het geheel niet gebaat zou zijn, doch integendeel veel op het spel zou zetten. Voor het overige biedt het verdrag van Versailles, of liever het Volkenbondssta tuut, de mogelijkheid een onderzoek naar een polilieken toestand in te stellen, die een gevaar dreigt te worden voor den vrede. Ook „L'Oeuvre" ziet evenals de „Echo de Paris" in de verklaringen van Musso lini, het gevolg van de buitenlandsch poli tieke gebeurtenissen der laatste tijden. Het blad besluit met de opmerking daar de „normaliseering" van Italië niet meer mo gelijk blijkt wil men met het hoofd door den muur loopen. De Engelsche bladen geven de rede van Mussolini uitvoerig weer. De „Times" is van meening, dat Hoover en MacDonald in hun opmerkingen over Italië en Frankrijk nog zekerf veel voorzichtiger geweest zou den zijn, wanneer zij van deze strijdlustige rede van Mussolini" hadden kennis gedra gen. Zij zouden dan hun optimisme nog nauwer begrensd moeten hebben. Het zou zeker tot pessimisme sternen, wanneer de drie groote mogendheden, wier vloot een kwestie van levensgewicht is, zouden be sluiten hun wapening ter zee te beperken en zij zouden moeten waarnemen, dat an deren hun voorbeeld niet volgen en dus hun vrijwillig opgegeven machtspositie gaan innemen. De „Daily Herald", het dagblad van de arbeiderspartij, meent, dat Europa hoe langer hoe meer tot dc oude gebruiken terugkeert. De diplomatieke oorlog is al begonnen. Tegenover het Fransche bondge- nooten-systeem zet Mussolini een groep, die bestaat uit Hongarije, Bulgarije, Tur kije en misschien Griekenland. Thans doet hij ook een openlijk aanbod tot bondge nootschap aan Duitschland, welk aanbod hij baseert op een herziening der vredes- tractaten. Gezien al deze feiten acht de „Daily Herald" liet uiterst noodzakelijk, dat men nu spoedig tot daden overgaat om een oorlog te verhinderen. De „Daily Express" spreekt van „Keizer Mussolini" en over sabe1 gekletter. Italië heeft meer dan eenige andere mogendheid inCuropa den vrede noodig. Wanneer Mus solini blijft doorgaan op den weg, dien hij thans volgt, veroorzaakt hij een cata strophe en zet alles op het spel, wat hij tot nog toe heeft bereikt. BULGARIJE. STORMACHTIGE REIS VAN HET BULGAARSCHE KONINGSPAAR. Hun schip in een Grieksche haven. Ten gevolge van een hevigen storm zag het schip, waarmede koning Boris en zijn jonge gemalin de reis naar Bulgarije ver richten, zich genoodzaakt in den afgeloo- pen nacht een haven van een der Griek sche ei'anden binnen te loopen. Eerst van ochtend kon de reis worden voortgezet; het schip is inmiddels het kanaal van Co- rinthe gepasseerd. HONGARIJE. GRAAF APPONYI WIL MEER DEMO- CRATIE IN HONGARIJE. In een brief aan zijn kiezers bepleit graaf Apponyi een breederen democrati- schen grondslag voor het huidige regime in Hongarije. De weinige beweging, die men in het huidige Hongarije waarneemt, vermindert de sympathie der beschaafde mogendhe den voor Hongarije en maakt ook naar buiten de eischen en gerechtvaardigde nationale aspiraties van Hongarije moei lijker, terwijl zij naar binnen een rustige ontwikkeling belemmert. De omstandigheid, dat de verbitterde ontevredenheid met de huidige verhoudingen niet langs grond- wettigen weg tot uiting kan komen, kan ot gevaarlijke toestanden leiden. Tenslotte verklaart graaf Apponyi, dat de troonopvolgingskwestie op het oogen- blik politiek niet actueel is, maar dat ook zijn hoop voor de toekomst' van de Hon- gaarsche natie gericht is op den jongen man, die dezer dagen den drempel van den mannelijken leeftijd overschrijdt. SPANJE. Een revolutie in voorbereiding? Te Sevilla zijn de studenten uit protest tegen de onderwijsverordening, die nog uit den tijd der dictatuur stamt, in sta king gegaan. Zij richtten een brandstapel op, waarop zij het portret van den minis ter verbrandden, terwijl zij om het vuur heen dansten. Ook in Oviedo zijn de studenten in sta king gegaan. Te Barcelona bereidt men een groote republilceinsche demonstratie voor tegen 9 November, waarbij men op een opkomst van 100.000 deelnemers rekent. Geruchten doen de ronde, dat deze de monstratie een voorbode van de omwente ling zal ziin POLEN DE AFSTRAFFING VAN OOST-GALICIE. Nog steeds terreur en vernieling. Geloof schenkend aan de verklaring vau den kabinetschef Suchenek, welke luidde, dat de strafexpedities in Oost-Galicië reeds zijn afgeloopen, bevatte de West-Europee- sche pers dezer dagen reeds berichten over de „herstelde rust" in dit zwaar be proefd gebied. Naar van betrouwbare zij de aan de „Msb." wordt bericht, is van een herstel der rust jammer genoeg nog geen sprake. De Poolsche regeering meent blijkbaar met hooger bedoelde geruststellende me- dedeeling de gemoederen, die hier en daar tegen haar militair machtsvertoon in be weging kwamen, voldoende tot bedaren te hebben gebracht, om ongehinderd, en zelfs feller dan ooit, de „afstraffing" to kunnen voortzetten. Poolsche krijgslieden, door politie-troe- pen gesecondeerd, zijn dan ook weer volop in actie met geen ander doel blijkbaar, dan heel de Oekrainsche cultuur en alle 's lands eionomische instituten te vernietigen, ten zij héél die strafexpeditie en al dat terro- riseeren er uitsluitend op gericht is, de bevolking van de stembus verre te houden en de Pilsoedski-partij eerlang aan een eclatanten triomf te helpen. Lemberg is de vorige week, er werd reeds melding van gemaakt, dagen achter een het tooneel geweest van allerhande anti-Oekrainische excessen. De Poolsche studenten, die deze relletjes op touw zet ten, werden door de politie ongemoeid ge laten. Met keien en dakpannen gewapend, hok een studenten-bende in den nacht van 17 October ten aanval tegen het klooster der Basilianerinnen, waar loor liefdevolle zus ters een groot aantal weczen wordt opge voed. Schreeuwend en tierend verbrijzelde Polens „studeerende jeugd" hier drie en zeventig ruiten, tot groote ontsteltenis van de zusters en weezen, die schreiend, in pa niek de slaapzaal ontvluchtten en zich de voeten wondden in de glasscherven, waar mede heel de zaal lag bezaaid. Een der weezen liep zelfs een hersenschudding op en bleef bewusteloos tot den volgenden dag. Men weet reeds, hoe het herderlijk schrij ven der Oekrainsche katholieke bisschoppen ontvangen werd in dit land, dat toch met den H. Stoel door een concordaat verbon den is. De politie werd er eenvoudig óp afgestuurd, om den bissckoppelijken brief in beslag te nemen! Dc Poolsche cohorten zijn thans te Lem berg en omgeving nog even lustig aan t plunderen en afranselen als vóór de fameu ze verklaring van kabinetschef Suchenck. De vorige week was Ahrynin aan Ue beurt. De inwoners werden van alles be roofd. Zelfs de tapijten van hun woningen werden als oorlogstropheeën door vlen roemruchte mannen naar de kazernes, ook wet echter naar eigen huis, gesleept. Alle Oekrainsche instellingen werden verwoest, de arme vervolgden werden tot bloedens toe gegeeseld. In het district Jamoron hebben 25 dor pen soldaten- en politie„-bezoek" gekre gen. Van de cultureele en economische in stituten der Oekrainers was na die visite nog slechts een ruïne over. De meeafce in woners zagen gelukkig kans met paarden en een deel van hun bezit de bosschen in te vluchten, de geestelijken en onderwijzers konden naar Lemberg de wijk nemen, maar gemeente-burgemeester (van het dorp Nakoneezne Harasymin) kregen ze te pak ken en de man werd zóó meodoogonloos geranseld, dat hij tbans in het sanatorium x-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1