De noodtoestand in den Land en Tuinbouw DINSDAG 28 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Ontevredenheid der boeren over de Regeering Waarom doet de Regeering niets tegen de landbouwcrisis Dat is de vraag, die bij herhaling en herhaling naar voren kwam uit de dui zendkoppige boeren-bijeenkomst, gisteren in het Concertgebouw te Den Bosch gehou den. De Oostersche gelatenheid, waarmede de Regeering onzen land- en tuinbouw ten gronde laat gaan, heeft kwaad bloed ge zet en verontwaardiging gekweekt bij onze boeren en tuinders. Wie de geestdriftige protest-vergadering bijwoonde let wel een protest-meeting tégen de Regeering ontkwam niet aan den indruk, dat de Re geering het vertrouwen dor boeren en tuinders aan 't verspelen is. Sommige boe ren gebruikten zelfs het groote woord: de Regeering hééft ons vertrouwen verloren. Maar zelfs de bezadigde inleiders waren in hun oordeel over de laksheid van wat men pleegt te noemen „Den Haag" niet malsch. Twee maatregelen vooral werden mét klem en kracht geëischt: de invoering van een onderhandelingstarief (bet voornaam ste) en do verlaging der vrachttarieven der spoorwegen. Moge het protest der boeren en tuinders op het Binnenhof luide klinken en de Re geering wakker schrikken. Niemand ver wacht, dat de Regeering 'le crisis kan op lossen, maar laat zij dan toch de deskun dig-aanbevolen maatregelen nemen om de ware nood der boeren en tuinders te hel pen v e r 1 i c h t en. Het congres te Den Bosch verd geopend door den voorzitter van den Ned. Kath. Bond van Boeren en Tuinders, den heer Ver heggen uit Buggenum, die een woord van welkom sprak, in 't bijzonder tot de afgevaardigden van het Landbouw- comité, Chr. Boerenbond en den Landar- beidersbond; verder tot den burgemeester van Den Bosch, tot de di'ie landbouw-in- specteurs en tot de Kamerleden, de heeren Teulings en Loerakker. De toestand verergert. De heer Verheggen herinnerde aan het crisis-congres te Utrecht. Vast staat, dat sindsdien de toestand niet verbeterde, maar nog steeds verergerde. Niet alleen in den landbouw, ook in den tuinbouw is thans een crisis ontstaan. Het weinige uit zicht, dat bestaat op krachtig ingrijpen van de Regeering, heeft het bestuur van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond tot deze tweede samenkomst geleid. Het is alleen de Regeering, die in dezen ern- stigen crisis hulp kan verleenen. De voorzitter verleende daarna het woord aan m r. H. van H a a s t e r t, se cretaris van den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond te Den Haag. De eerste vraag, die spr. zich te stellen en te beantwoorden heeft, is: zijn de ver schijnselen, die wijzen op een crisis in het land- en tuinbouwbedrijf, sedert het laatst verloopen half jaar in aantal en omvang toe- of afgenomen? De vraag beantwoordt spr. aldus: de toestand is niet beter en daarom alleen reeds ernstiger geworden. Allereerst in het akkerbouwbedrijf, maar ook in den tuinbouw, terwijl in andere be drijfstakken de depressie toeneemt en ernstiger vormen begint aan te nemen. Wel is waar zijn verschillende indexcijfers voor den Landbouw in vergelijking met Mei van dit jaar met enkele punten aange trokken, maar dit geldt slechts in het al gemeen. Gaat men de bijondere bedrijfs takken na, zooals de tarwebouw, de bieten cultuur en derg., dan ziet het er veel som berder uit dan in Mei. Spr. staaft deze be wering met verschillende cijfers en feiten. De pacht kan door vele boeren niet meer worden betaald. Zijn de omstandigheden in de productie al niet gunstig, evenmin gunstig ziet het er uit met de afzet-mogelijkheden. Spr. wijst op tal van tariefsverhoogingen, door het buitenland ingevoerd sedert Mei. De uit voer neemt voortdurend af. Niet alleen quantitatief, maar ook de geldswaarde der uitgevoerde hoeveelheden daalt, hetgeen vooral scherp tot uitdrukking komt in de daling der waarde per uitgevoerde eenheid Spr. toont dit met cijfers, ontleend aan de handelsstatistiek, aan. Van de gevraagde maatre gelen niets verwezenlijkt. Er zijn dus tal van aanwijzingen, dat de crisis onverminderd voortduurt De tweede vraag: wat is er tot op dit oogenblik verwezenlijkt van de resolutie van ons in Mei jJ. gehouden Crisis-Con gres Twee groepen maatregelen zijn toen ge vraagd: a. ter verlaging der productie kosten en b. ter verhooging van de op brengsten uit het bedrijf. Van de sub a. gevraagde maatregelen is er nog *g een enkele getroffen. Wat de sub b. ge noemde maatregelen betreft, Lan gewe zen worden op de levering van binnen- landsch vleesch voor de garnizoenen al thans voor het 2de half jaar van 1930, op de doorvoering der Landbouwuitvoerwet, op het „Suikerwetje", bedoeld als steun aan de bietencultuur, terwijl er tot steun van den tarwebouw een maal- en menggebod op komst schijnt te zijn. Veel van wat noodzakelijk moest gebeuren is echter achterwege gebleven. Spr. wijst hier speciaal op de verlaging der spoorweg vrachttarieven, waarop ook door de com- misie-Lovihk is aangedrongen, doch zon der eenig resultaat. Spr. wil ten slotte nog een enkele op merking maken. De Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw schijnt te meenen, zooals hij in een zijner redevoerin gen zeide, dat wij hem voor „den hoofd schuldige van de huidige zij het ook inter nationale crisis" houden. Spr. meent ech ter, dat wel niemand zoo onnoozel is om onzen Minister te verwijten, dat hij de crisis ontketend heeft. Wat men de Regee ring echter wel verwijt, is dat zij ten op zichte der crisis het systeem van „uitzie ken" schijnt te huldigen en niets of nage noeg niets doet om den crisisvloed zoo veel mogelijk in te dammen en de gevol gen er van te temperen en te verzachten. De minister staat met leege handen. Hetgeen ons ongerust en prikkelbaar maakt is de ernstige twijfel of de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zelf wel een landbouwprogram heeft en of hij op dit gebied wel weet wat hij wil en wil wat hij weet. Spr. demonstreert nader op welke feiten deze twijfel berust# De Minister kwant voor de crisiscommissie-Lovink met totaal leege handen. Het ware meer in overeenstemming ge weest met wijs beleid, indien hij in de commissie was gekomen met een eigen plan. Bij de behandeling van het Suikerwetje deed de heer Van Lanschot navraag naar de Regeeringsplannij maar kreeg nul op request. Ten slotte zegt spr. het volgende: Wat wij. van de Regeering vragen en naar ik meen ook het recht hebben te vragen is, dat Zij ons niet in twijfel laat omtrent hare bereidwilligheid om het hard-zwoegende boeren- en tuindersvolk, dat gebukt gaat onder ongekend zware zorgen, naar best vermogen niet met woorden maar met da den te helpen om op de been te blijven. En verder, dat zij niet nu de suiker, een half jaar later de tarwe en dan een tijd la ter weer eens een andere cultuur een zetje geve, maar dat zij een organisch complex van in elkaar passende en elkaar aanvul lende maatregelen treffe, waardoor de ver schillende onderdeel en van het Zoo geva rieerde land- en tuinbouwbedrijf in onder ling verband worden gesteund en ge schraagd De Utrechtsche „waschlijst". Onze te Utrecht opgestelde en door de vergadering aangenomen Resolutie is sindsdien wel eens spottend: „een wasch lijst" genoemde. Ten onrechte, want de in deze Resolutie opgesomde maatregelen zijn allen noodig, om in verband met elkan der toegepast het land- en tuinbouwbe drijf op de been te houden. Met één maat regel komen we er niet, er moet een goed aaneengesloten heel complex van maat regelen worden getroffen, wil men het ge stelde doel bereiken. Wat men doen wil, doe men spoedig. Want de nood stijgt en er is geen tijd te verliezen. Immers wat ik aan het begin mij ner inleiding eenigszins paradoxaal zeide is onbetwistbaar juist: A]s de toestand (aan den buitenkant bezien) niet slechter wordt, wordt hij toch nog slechter. Want het weerstandsvermogen vermiiidert als 't ware met den dag. Ook al is de koorts op zich zelve voor een zieke niet doodelijk, dan kan zij toch door aan te houden het weer standsvermogen van den patiënt dermate verminderen, dat hij er ten slotte onder bezwijkt. God verhoede, dat de Regeering het bij den zieken land- en tuinbouw zoo ver late komen(Daverend applaus). De roekelooze uitbreiding van den tuinbouw. Vervolgens voerde het woord mr. N i e- m 11 e r. Het bewaren van het evenwicht tusschen de verschillende onderdeelen van het land en tuinbouwbedrijf is voor het verkrijgen van gunstige financieele resultaten nood zakelijk. Dit evenwicht is thans reeds tengevolge van de roekelooze uitbreiding, welke de laatste jaren aan de teelt van verschillen de tuinbouwproducten is gegeven, verbro ken. Een der voornaamste oorzaken van het verbreken van dit evenwicht is gelegen in het feit, dat het in de jaren na den oor log in het algemeen den tuinbouw beter is gegaan dan den landbouw, waardoor steeds meer landbouwbedrijven geheel of gedeel telijk in tuinbouwbedrijven zijn omgezet. Bij deze omzetting is zeer dikwijls niet voldoende rekening gehouden met de nood zakelijkheid, dat behalve eigen kapitaal en speciale kennis der cultuur, ook een be hoorlijke afzetmogelijkheid der te produ- ceeren tuinbouwvoortbrengselen aanwezig moet zijn. De Centrale Boerenleenbanken te Eind hoven en te Utrecht hebben terecht als gedragslijn aangenomen, dat credietver- strekking alleen mag plaats hebben, indien aan de drie eischen, bedoeld onder 4, is voldaan. Slechts een geleidelijke uitbreiding van 't tuinbouwbedrijf, waaraan speculatie dus vreemd is, kan als een gezonde beweging worden gekenmerkt en biedt een redelijke kans op succes. De taak der Regeering zal, aangezien voor tuinbouwproducten de markt, zoowel nationaal als internationaal, altijd be perkt zal blijven, op de eerste plaats moe ten beslaan in het nemen van maatrege len, die kunnen bevorderen dat het land bouwbedrijf weer loonend wordt. Daar naast zal zij echter tevens al die maatre gelen moeten nemen, welke kunnen leiden tot bevordering van den afzet van tuin bouwproducten en tot opheffing van de be lemmeringen, welke dien afzet in den weg staan. Ten aanzien van maatregelen echter, die uitbreiding van den tuin bouw tengevolge hebben, dient zij d e uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. België voor ons vee gesloten. D r. Berger, directeur van den vee- artsenijkundige dienst, gaf vervolgens op verzoek eenige toelichting op het verbod tot invoer van vee in België. Spr. geeft als zijn meening te kennen, dat deze maatregel niet uit protectionis tische doch uit gezondheids-overwegingen is genomen. In ons land werken de boeren niet al tijd mee, door niet aan te geven dat mond- en klauwzeer op hun erf heerscht. Spr. heeft den indruk, dat het geen ver bod voor de toekomst is, maar dat de Belg. veeartsenijkundige dienst zich op 't oogenblik wi' beraden om in overleg met Nederland de invoer van ziek vee te voorkomen. Spr. heeft den indruk, dat deze zaak wel in orde komt (applaus). Hierna werd gelegenheid gegeven tot gedachtenwisseling. Een vloot met Russisch graan op komst. De heer Moors, de voorzitter van den Ned. •Christelijken Boerenbond, gaf een uiteenzetting van den treurigen toestand in de suikerbieten-teelt, speciaal wat be treft Noord-Brabant. Spr. drong aan op de instelling van een teeltpremie. Door de overstelpende invoer van Rus sisch graan, die hel karakter heeft van opzettelijke dumping, zijn de binnenland sche granen bijna waardeloos geworden. België en Frankrijk sloten hun grenzen voor Russisch graan. Twee en twintig sche pen met Russisch graan, die door België zijn geweigerd, zijn uit Antwerpen op weg naar Nederland. Spr. vroeg de instem ming der vergadering om een telegram te zenden aan den Minister, om deze ramp van Russisch graan af te wenden (luide en langdurige bewijzen van instemming). De voorzitter zeide, dat een telegram in dien geest aan den Minister zal worden gezonden. De heer Bruggemans uit Zeeuwsch- Vlaanderen beklaagde ook de suiker-in dustrie. De heer Kuylaerts uit Breda le verde heftige critiek op den Minister van Landbouw. Het vertrouwen in „onzen Charles", zeide spr., gaat verzwakken. Het gaat hem zooals de spreuk van Brero zegt: ,,'t Kan verkeeren". Waarom treedt hij niet op en stelt in den Ministerraad voor verlaging der spoortarieven? De voorzitter, de heer Verheggen, zeide, dat het niet te verwonderen is, dat er scherp gesproken wordt, maar spr. ge looft, dat er evenveel en meer bereikt wordt, wanneer dit -op kalme wijze ge schiedt. Laten wij den Haag „onveilig" maken De heer K o k k e uit Nijmegen merkte op, dat, al zijn de spoorwegen in hun ta rieven nog zoo soepel, de omringende staten door een kleine verhooging der tariefmuren, deze gunstige maatregel weer kunnen neutraliseeren. Spr. acht de ver laging geen afdoende maatregel tot kee ring van den crisis, en drong aan op de instelling van minimum-prijzen, zooals in Zwitserland. Spr. wil een leger van een twintig-duizend jonge boeren den Haag „onveilig" laten maken met borden als „Redt de landbouw" enz. (Toejuichingen). De heer Franssen uit Vlierden be handelde op zijn manier 't crisis-vraagstuk. De boeren worden door de .regeering ge stuurd „van Herodes naar Pilatus" en men büjft lijden. Pastoor Swildens uit Munstersche- veld (Drenthe) verzocht den steun -der Kamerleden voor het mengverbod van brood met aardappelmeel. De commissie- Lovink werkt met te groote geheimzin nigheid; welke voorstellen heeft deze com missie ingediend? Een orvlerhandelingstarief gewenscht. Als derde inleider sprak vervolgens dr. L. G. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer. Spr. besprak de kwestie: al'een meest-begunstiging of ook actieve handels politiek? Spr. heeft een groeiende onvol daanheid waargenomen over de resultaten, die met de meestbegunstiging zonder meer zijn verkregen. De meestbegunstiging zou gelijkheid van behandeling moeten brengen en den Nederlandschen export de zelfde kansen moeten bieden, als dien van andere landen, terwijl tenslotte in het vooruitzicht was gesteld, dat andere lan den op den duur het Nederlandsche vrij gevige standpunt zouden gaan deelen. Op elk deze drie punten heeft de meestbegunstiging teleurgesteld. Doch bovendien heeft onze export niet alleen behoefte aan een gelijke behande ling wanneer het begrip „gelijk" betee- kent „even slecht" maar meer nog aan een goede, althans een redelijke behande ling. Daaraan begint hoe langer hoe meer te mankeeren. Voor een reeks van artike len dient Nederland niet afhankelijk te zijn van wat derden voor ons bereiken. De beste bode is de man zelf. Dat heeft de Finsch-Duitsche boterovereenkomst wel ge leerd. Wat derden bereiken, kunnen die derden ook weer prijsgeven. De koopmanschap onzer diplomaten heeft zich tot nu beperkt tot het verleenen van tariefconsoldaties, contingenteeringen en eredietverleening, maar het overal ge huldigde onderhandelingstarief wordt af gewezen. Volgens spreker ten onrechte. Spr. ging na wat op internationaal ter rein was gepoogd met betrekking tot den vrijhandel en wat tenslotte was verkregen; MR. KORTENHORST AAN HET WOORD de handelsconventie! Wanneer aan aller lei gerechtvaardigde eischen geen gehoor wordt gegeven, weet dan, zei spr., dat de Regeering zich aan handen en voeten ge bonden heeft door de Handelsconventie. Tegen deze conventie hebben de drie centrale landbouworganisaties zich sterk verzet. Tenslotte sprak dr. Kortenhorst de hoop uit, dat de regeering eindelijk de bij ver schillende gelegenheden gedane beloften i.z. het onderhandelingstarief zou inlossen en niet langer met leege handen aan de conferentietafql met de tot de tanden ge wapende tegenstanders zou aanzitten. Na een dankwoord van den voorzit ter tot de drie inleiders, werden de be sprekingen hervat. De heer Driessen uit Venlo wensch- te een telegram te zenden tegen eventueele ratificatie der conventie van Genève. De heer Kok uit Loosduinen meende, dat, als de regeering niet ingrijpt, er niets anders opzit dan in den Haag te gaan demonstreeren. De heer Quaed vlieg uit Kerkrade zeide dat de Kath. Staatspartij het ver trouwen der boeren kan verspelen, maar deze Regeering heeft ons vertrouwen ver speeld. De heer A. J. Loerakker, voorzitter van den Kath. Landarbeidersbond heeft in deze besprekingen beluisterd de zucht naar een „groen eenheids-verbond" tus schen de boeren en de landarbeiders. De heer Daamen uit Milligen vroeg eep boeren-regeering. De geestelijke adviseur, rector Kok, kon begrijpen, dat men zijn hart eens wilde luchten. Het Godsvertrouwen moge vooral nu sterker zijn dan ooit. Spr. be toogde, dat vooral moet worden aange drongen op verandering der handelspoli tiek. Spr. deelde mede, dat de H. Vader hem onlangs in particuliere audiëntie ontving. Hij zegende de boeren en volgt hun moeilijkheden. Z. H. droeg spr. op hun te wenschen, dat de moeilijkheden spoedig opgelost mogen zijn. Waar de nood het hoogst is, is redding nabij. Spr. hoopte dat die redding spoedig zou komen. Burgem. v. Lanschot, den Bosch, hoopte, dat in de geschiedenis der boeren- en tuinders-organisatie zal gezegd kunnen worden: Van den Bosch begon de victorie! De v o o r z. deelde mede, dat een ver slag van het besorokene aan de regeering zal worden aangeboden. Men zal geen re quest of telegram zenden. De vergadering keurde dit goed. De voorzitter verklaarde tenslotte, dat de Ned. Boerenbond a'les doet, wat hij noodzakelijk acht, om tot verbetering van den toestand te geraken. Daarna werd de vergadering gesloten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijk motorongeluk. Gistermorgen heeft op den Rijksstraat- weg bij Twello een doodelijk ongeluk plaats gehad. De veekoopman van Orden uit Apeldoorn botste met zijn motorrijw'el tegen een uit Deventer komende vracht auto. De motorrijder werd zoo ernstig ge wond, dat hij tijdens het vervoer naar zijn woning overleed. Het motorrijwiel werd ge- heel vernield. Kind verbrand. Te de Hoef, gemeente Mijdrecht, is gis teren een kind van zes maanden van den arbeider J. H., doordat de wieg in brand j geraakte, aan ernstige brandwonden over leden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een vijfjarig knaapje met lucifers speelde. Hoewel de moeder, die buiten het huis bezigheden verrichtte, toesnelde en geneeskundige hulp spoedig aanwezig was. slaagde men er niet in het jonge leven te redden. De moeder bekwam brandwonden aan de armen. Kokende koffie over een kind. Een 3y2-jarig jongetje van den arbeider W. Weening te Harkema-Opeinde, dat met zijn broertje speelde, stiet den koffiepot van de kachel. Het kind kreeg het heete vocht over zijn lichaam en brandde zich deerlijk. Geneeskundige hulp werd ver leend. Het kind is evenwel aan de beko men brandwonden overleden. In een sloot langs den Rijksweg te Heesch is zekere J. van Grinsven verdron ken gevonden. In hun slaap door het vuur verrast. Gisteravond omstreeks halftien is de bij het Noordzeekanaal nabij Velsen staande boerderij van den heer H. V. door onbeken de oorzaak in brand geraakt. De bewoners, het echtpaar V. en zes kinderen, hadden zich reeds ter ruste begeven, doch ont waakten door het knetteren der vlammen. Toen tegen tien uur de brandweer met de automobiel-brandspuit arriveerde was het gebouw, dat van hout was opgetrokken, reeds geheel vernield. Inboedel en een voorraad graan waren verzekei'd, doch. zeer laag. VALSCHE RIJKSDAALDERS IN OMLOOP. Tegenmaatregelen. Naar aanleiding van het te Amsterdam in omloop zijn van valsche rijksdaalders zijn gisteren een aantal politiebeambten, van elke sectie één, op het hoofdbureau door de Valsche Geldcentrale op de hoogte gebracht van de verschillende afwijkingen, waaraan het valsche geld kan worden on derscheiden. Gewapend met deze wetenschap zullen genoemde beambten heden op hun beurt tal van winkeliers in de hoofdstad van deze kenteekenen in kennis stellen. Op deze wijze hoopt men de valsche geldstukken spoedig aan de circulatie te onttrekken. EEN GERAFFINEERD OPLICHTER AANGEHOUDEN. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft aangehouden en op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld, den 26-ja- rigen koopman W. V. uit de Jan van Ave- nesstraat, ter zake hij verschillende perso nen voor belangrijke bedragen heeft opge licht. Deze geraffineerde oplichter is als volgt te werk gegaan. In enkele plaatselijke nieuwsbladen plaatste hij kleine adverten ties, waarin een chauffeur werd geiTaagd aan een bestelwagen. Heel begrijpelijk ont ving V. op deze advertenties vele brieven. Zoodra er weer een bx*ief in zijn bezie was, ging de bewuste koopman er op uii, om den sollicitant een persoonlijk bezoek te brengen. Dan deed hij zich voor als een geweldig zakenman, die zijn bedrijf in Rot terdam en Den Haag uitoefende. Hij ver telde de beschikking te hibben over vier auto's ,om al zijn klanten te bedienen. Ook was hij, volgens zijn zeggen, houder van een boerderij te Dinteloord. De zaak die hij dreef was een melkhandel plus aanver wante artikelen. Door nog in veel meer details af te da len zoo vertelde hij oan. een zijner chauf feurs te hebben weggezonden, omdat deze op den wagen altijd zat te rooken en dat een andere chauffeur bij hem was wegge- loopen met medeneming van plus minus 250 klanten won hij al spoedig het volle vertrouwen van zijn sollicitanten. Als hij zoover was kwam het gesprek op een borg- storting van minimum 200 gulden. Enkele sollicitanten, in het vooruitzicht van een weekloon van 25 gulden, lieten zich dan bepraten en stelden hem 200 gulden ter hand. Men moet niet vragen met hoeveel moeite deze mensohen een dergelijk bedrag bij elkaar kregen. Was de sollicitant aangenomen en wa ren de gelden gestort, die de koopman vol gens zijn zeggen op de spaarbank zou xxit- zetten, dan werd den nieuwen chauffeur order gegeven, zich te vervoegen aan hei filiaal van V. aan den Oostzeedijk. Daar had hij een klein winkeltje, echter zonder inventaris. Als de nieuw aangekomen chauffeur bij dit filiaal kwam, kreeg hij een hoeveelheid melk van een Ijoer uit de provincie. Met deze melk moest hij dan gaan venten. Aangezien de koopman V. al zijn auto's in dienst had, moest de chauf feur maar een vrachtauto huren. Enkele nieuwelingen kwam dit echter verdacht voor en deden van een en ander aangifte bij de politie. Doch termen om in te grij pen waren niet aanwezig, temeer daar V. de eerste week aan zijn chauffeurs uitbe taalde. De tweede week echter weigerde hij het weekloon uit te betalen. Weer hebben ver schillende chauffeurs zich toen gemeld bij de politie, waarop de hiex*boven vermelde arrestatie van V. is gevolgd. Aan enkele personen, die door V. ook als chauffeur waren aangenomen, doch die zich al terstond met zijn manier van wer ken niet konden vereenigen en hem dreig den met de politie, betaalde hij de borgsom terug. Desniettegenstaande is het aan V. gelukt tientallen personen op de hierboven omschreven wijze op te lichten, tot een totaal bedrag van eenige duizenden gul dens. HET FAMILIEDRAMA TE HILVERSUM De vader van het door gasverstikking om het leven gebrachte meisje te Hilversum was gisteravond in zooverre hersteld, dat hij van het Diaconessenhuis naar het poli tiebureau is overgebracht, waar hij streng wordt bewaakt. Wij vernemen nog, dat het echtpaar Hoogstraten 18 jaar gehuwd was en dat dit huwelijk kinderloos was gebleven. Het meisje was een aangenomen kind. De man is geruimen tijd chauffeur geweest bij een familie te Hilversum. Deze was buitenge woon tevreden over hem en heeft hem toen hij op eigen verzoek ontslag heeft gevraagd een zeer gunstig getuigschrift gegeven. De vrouw was buitengewoon gesteld op het kind. Ze is zeer onder den indruk van het geval. Over de beweegreden tot dit familie drama tast men nog in het duister.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5