22ste Jaargang DINSDAG 28 OCTOBER 1930 No. 6731 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e £cidóelte6oii/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Het koningschap „Het Volk" citeert met. ingenomenheid uit een artikel van prof. Veraart in. het tijdschrift „Roeping", welke citaat het so cialistisch dagblad heeft gevonden in „Het Huisgezin". Het is het volgende: De hoogleeraar stelt vast, dat van socia'istischen kant tegenover het ko ningschap ernstige fouten zijn ge maakt. Intusschen meent prof. Veraart ook te moeien vaststellen, dat ook de te genstanders der S. D. A. P. in deze aangelegenheid „ernstige fouten" heb ben gemaakt. Zoo wraakt de hoogleeraar het zin gen van het „Wilhelmus" bij rechtsche stembusoverwinningen als „meer dan een brooddronkenheid". Maar er is meer, vervolgt de heer Veraart. En dit „meer" blijkt te zijn „de schorre schreeuw, die aan het einde der troonredeplechtigheid. generaal Duymaer van Twist telken jare in de Ridderzaal uitstoot", niet alleen een onaeslhetisch bedrijf, maar „een door socialisten en anderen niet tre aan vaarden opschroeverij van de waarde van ons nationaal koningschap." „Het Volk" merkt hierbij dan op: Men kan hieruit afleiden, dat ook in burgerlijke kringen het sedert de in trede van socalisten in het parlement ingestelde gebruik, om de koningin hcera's achterna te roepen, geen on verdeelde bewondering vindt. Maar men geneert zich er een einde aan te maken. Volledigheidshalve had het orgaan der S. D. A. P. er bij künnen vermelden, dat het Katholieke dagblad, waaraan 't het bo venvermeld citaat ontleent, uitdrukkelijk daarbij verklaarde, het héélemaal niet met het ex-Kamerlid Veraart eens te zijn. Ook wij gevoelen voor de opvatting van prof. Veraart bijzonder weinig! Van een onverdeelde bewondering voor zijn mee ning is bij ons volstrekt geen sprake Als in een samenkomst of bij een ge beurtenis, die een nationaal karakter draagt, erkenning wordt uitgesproken voor het wettige gezag, eerbied voor de hoog ste dragers is daar iets tegen? Hebben niet zij en uitsluitend zij ongelijk, die zich daaraan ergeren? Zij, die er niet aan mee willen doen, mo gen ook in deze hun vrijheid behouden, maar zij kunnen er toch niet de minste aanspraak op maken, dat' anderen zich richten naar hen Als wij in deze de socialisten zouden ontzien, zou een verwijt van aan den lei band te Joopen of iets dergelijks niet heele- maal misplaatst kunnen worden geacht! Erkend mag intusschen wel worden, dat ook in deze, natuurlijk, overdrijving moge lijk is. De Nederlanders zijn over het alge meen te nuchter voor de hier bedoelde overdrijving. Maar toch, 'n enkele keer wordt mischien toch wel 'ns toegegeven aan een uitsloverige overdrijving waar bij dan niet zelden de bedoeling voorzit, om zelf voor het voetlicht te komen Ten slotte zij aan „Het Volk" verze kerd, dat wij de door prof. Veraart be doelde uitlatingen van erkenning van en eerbied voor wat feitelijk het hoogste gezag is in den Staat volstrekt niet met hem wraken als iets verkeerds. En wij durven hieraan wel toevoegen, dat prof. Veraart in deze opvatting niet velen onder ons aan zijn zijde zal vinden ITALIË MUSSOLINI IN VUUR. Weg met den schijn-vrede! Mussolini heeft gisteren ter inleiding van de herdenking van den fascistischen opmarsch teg>en Rome, die negen jaar ge leden op 28 October piaats had, een rede voor de leiders der fascistische provinciale vereenigingen uit geheel Italië gehouden. Hij verklaarde, daf, evenals op het oogenblik ook in de toekomst de geheele macht aan het fascisme en bel fascisme alleen zal zijn. Het fascisme strijd tegen een ondergaan de wereld. Iedere oorlog zal aan de grenzen van Italië de voorbereiding van een oor log tegen het fascisme bespoedigen. Italië zal zich bewapenen doch ook ontwapenen, naar mate de andere landen dat doen. Zijn zomerrede had ten doel, het schijn heilige Europa, dat te Genève den vreed predikt en daarbij overal den oorlog voor bereidt, het masker af te rukken. Deze rede is als een oorlogsverklaring opgevat, doch men vergeet, dat er groe pen en partijen zijn, die sedert acht jaar oorlog tegen de fascistische heerschappij voeren. Wat voor legers zijn niet in de geheele wereld tegen het fascistische regime ver spreid. Is hetgeen na de terechtstelling te Triest geschiedde, niet een bewijs daar voor, dat de oorlog tegen het fascisme wer kelijk wordt gevoerd? Spoedig zal men van ons beweren, aldus zeide Mussolini, dat wij aan kinderen de handen afsnijden, evenals men dit in 1914 van Duitschland heeft beweerd, hoewel van deze verminkte kinderen geen spoor te vinden is. H't anti-fascisme is niet dood. De oppositie tegen het fascisme blijft be staan. Voorts wees Mussolini op de militaire voorbereidingen, die tegen Italië zijn ge richt en verklaarde, dat Italië nooit het initiatief tot een oorlog zal nemen. Ook de politiek tot herziening van de verdragen, welke politiek niet van giste ren dateert, doch reeds in Juli 1928 in overweging werd genomen, is er op ge richt, den oorlog te voorkomen. Een herziening van de vredesverdragen is niet in hoofdzaak een Italiaansch be lang, doch een belang van Europa en van de geheele wereld. Een herziening is niet zinloos of onuit voerbaar, aangezien deze mogelijkheid ook in het pact van den Volkenbond is gege ven. Zinloos is slechts de bewering, dat de vredesverdragen ongewijzigd moeten blij ven. Wie overtreo t het pact van den Volken bond? Dat zijn degenen, die te Genève twee categorieën van staten hebben ge schapen en die voor alle eeuwigheid wil len behouden n.l. bewapende en ongewa pende staten. Welke ;nr' 'isehe en moréele verhoudin gen kunnen er echter tusschen dergelijken bestaan? Hoe kan men willen, dat deze comedie tot in het oneindige voortgaat, als zelfs de voornaamste spelers moede begin nen te worden? Met betrekking tot de Donau-politiek van Italië verklaarde Mussolini, dat deze politiek door do vitale belangen van Ita lië wordt voorgeschreven. Wij trachten van ons gebied tot het uiterste toe gebruik tc maken, doch ons gebied zal ten gevolge van de steeds toenemende bevolking spoe dig verzadigd zijn. In 1950 zal Italië in eon ontzaglijk ver ouderd Europa de eenige jonge natie zijn. Onze vredelievende uitbreiding kan zich slechts naar het Oosten richten en onze verdragen var. vriendschap en bondgenoot schap zijn daarom gemakkelijk te begrij pen. Wij yoeren een open politiek, zonder iets te verbergen, of zonder in het geheim voor behoud te maken. Iedere door ons aanvaar de verplichting is ons heilig, wat ook moge komen. Het gezegde, dat "et fascisme geen uit- voer-artikel is, moet' in zooverre worden gecorrigeerd, dat het fascisme als idee, leerstelling en werkelijkheid universeel is. In dezen zin kan met het fascistisch Euro pa denken, dat zijn instellingen op de leer en de praktijk van het fascisme opbouwt, een Europa, dat in fascistische zin het vraagstuk van den modernen staat, den staat van de twintigste eeuw, zal oplossen, welke geheel verschillend is van de sta gen die voor 1789 bestonden! Italië zal met zijn vrienden door dik en dun gaan. FINLAND DE WOELINGEN IN FINLAND. De Burgerwachten gemobiliseerd. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat Za terdag plotseling de Finsche burgerwach ten zijn gemobiliseerd. Deze burgerwachten zijn in aantal be langrijk sterker dan het Finsche leger. Nog kort geleden werd op vergaderingen verklaard, dat de burgerwachten achter de regeering stonden. In het algemeen wor den zij slechts opgeroepen voor manoeu vres, maar op het oogenblik zijn geen ma noeuvres of oefeningen in het verschiet. De regeering heeft opnieuw telegrammen uit Lappo-kringen ontvangen, waarin de onmiddellijke vrijlating wordt geëischt van generaal Wallenius, den afgezetten chef van den generalen staf, die onder zeer scherpe bewaking gevangen wordt gehou den. Errolainen, die zich heeft schuldig ge maakt aan de ontvoering van twee sociaal democratische parlementsleden is in de gevangenis een hongerstaking begonnen. RUSLAND ALWEER EEN CONTRA- REVOLUTIONAIR COMPLOT. Volgens een Tass-bencht heeft de re geering een contra-revo'ucionaire organi satie ontdekt, die voornamelijk uit inge nieurs bestaat. Deze organisatie wilde een kunstmatige crisis veroorzaken en hierdoor interventie van het buitenland noodzakelijk maken. De organisatie stond met de emigran tencentrale in Parijs in verbinding en ont ving van deze haar bevelen. De aanvoerders zijn in hechtenis geno men, waardoor de activiteit onmogelijk is gemaakt. De zaak zal binnenkort voor het hoogste gerechtshof worden behandeld. DE DUURTE IN SOVJET-RUSLAND. In het jongste nummer van de „Sow- jetskaja Toj-gowlja", het officieel© orgaan van het volkscommissariaat voor handel en nijverheid in de vereenigde sovjet-repu blieken, wordt een statistiek gepubliceerd over de kleinhandelsprijzen gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1929 tot 1 Augustus 1930. De regeering heeft natuurlijk voor de of- ficieele regeeringswinkels den maximum prijs der verschillende artikelen vastge steld, en zoodoende vertoont deze lijst s^chts k'eine wijzigingen. Het totale in dexcijfer van den kleinhandel is in een jaar tijds slechts 0.4 pet. gestegen; het indexcijfer voor handelsartikelen is met 1.1 pet. gestegen en het indexcijfer voor landbouwproducten is met 1.3 pet. ge daald. Maar daartegenover staat, dat de indexcijfers van den vrijen handel, die toch bij de voedselvoorziening van het volk een gewichtige rol speelt, geweldig gestegen zijn. Daar is het tota^ index- ciifer gestegen met 114.4 pet., het index cijfer voor handelswaren vertoont een stijging van 105.4 pet. en het indexcijfer voor landbouwproducten ongeveer 129 pet. Alleen in de maand Juli is het totale indexcijfer van den vrijen handel 22.1 pet. omhoog gegaan. De prijzen van schoenen, plantaardige oliën en vetten en zuivelpro ducten zijn sedert Juli geweldig gestegen (resp. 40.3 pet., 27.2 pet. en 33.6 pet.). BRITSCH-INDIE ONLUSTEN TE BOMBAY. Een groot aantal gewonden. Sen Gupta die dezer dagen tot voorzit ter van de congrespartij was benoemd, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een groote rede van Mussolini. Getuli Vargas de nieuwe president van Brazilië. Het aantal dooden te Alsdorf weer met twee gestegen. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Storm en sneeuw in verschillende landen van Europa. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Wij geven een uitvoerig verslag van een te 's Bosch gehouden vergadering van den Ned. R. K. Boeren- en Tuindersbond in vorband met den crisis-toestand (2de blad) De Minister van Arbeid heeft twee hoog- loeraren bereid gevonden, een onderzoek in te stellen naar de prijsbeweging (1ste blad) Spoedige opheffing te verwachten van het vee-invoerverbod in België. (1ste blad). Brutale oplichter te Rotterdam aange houden. (Gem. Berichten, 2de blad). ter vervanging van Valabhai Patel, is gis teren gearresteerd, terwijl hij liet woord voerde voor duizenden aanhangers der ver- zetactie op een vergadering te Jallianwa- labagh. Op de Maidan-esplanade te Bombay zou op plechtige wijze een saluut worden ge bracht aan de nationalistische vlag. De betooging, die onder de auspiciën van den „oorlogsraad van het congres", e-en on- wettig-verklaarde organisatie, zou worden gehouden, werd door de politie met stok slagen uiteengedreven. Vo'gens officieele opgave werden daarbij omstreeks honderd personen gewond en 57 gearresteerd. De berichten uit de nood-ziekenhuizen van de congres-partij spreken daarentegen van 235 gewonden, van wie er 155 ter be handeling zouden zijn opgenomen. CHINA OOK FINANCIEELE ORDE IN CHINA. Maar hoe komt men aan geld om Feng te stoppen? Algemeen wordt aangenomen, dat de vrede in China, althans voor eenige maan den verzekerd is. Tsjang Hsu-liang draagt de douane-inkomsten aan het centrale be wind af, waarna zij echter weer worden teruggezonden, onder aftrek van de bedra gen, noodig voor den dienst der buiten- landsche schulden. Nanking heeft evenwel thans geen vol doende geld om de troepen van Feng Joe- sjiang, die zich onder het centrale bewind hebben geschaard, te betalen en evenmin voldoende voor Feng, die naar het buiten land wil gaan, na ontvangst der noodige financiën van Nanking. De minister van Financiën is naar Canton vertrokken, om DE MIJNRAMP TE MAYBACH heeft aan bijna 100 personen het leven gekost. Bloed verwanten en vrienden wachten aan den ingang der schacht HET HUWELIJK van Koning Boris van Bulgarije met Prinses Giovanna van Italië. Het bruidspaar verlaat na de plechtigheid het kerkgebouw te Assisië

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1