BINNENLAND ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HEDEN wordt het huwelijk voltrokken tusschen Prinses Giovanna van Italië en Koning Boris van Bulgarije. De plechtigheid heeft plaats in de Basiliek te Assisië. - Hierboven de Basiliek. Inzet boven links: Prinses Giovanna; onder rechts: Koning Boris ONS VEE EN BELGIË. Minister Ruys doet demarches in Brussel. De opheffing binnenkort verwacht. Omtrent het invoerverbod voor herkau wende dieren in België uit Nederland, ver nemen wij uog, zooals wij reeds in een deel van onze vorige ditie meldden, dat dit verbod zich niet uitstrekt tot onmiddel lijke afmaking in de grensplaatsen. Intusschen is dit verbod in officieele kringen te s-Gravenhage zeer onverwacht gekomen. Verwacht mag worden, zoo werd ons gistermiddag ten stelligste verze kerd, dat de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zich in verbinding zal stellen met den Belgischen veterinairen dienst, ten einde tot een opheffing van het verstrekkende verbod te geraken. Men heeft den indruk, dat deze ophef fing zeer binnenkort kan worden ver wacht. Het verbod is gevallen uitsluitend als gevolg van de hier te lande onder het vee heerschende mond- en klauwzeer. Het lid der Tweede Kamer, de heer Lo- vink, heeft aan den min. van Binnenland sche Zaken en Landbouw gevraagd of deze wil medeeelen aan welke bijzondere om standigheden de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Nederland in Bel gië is toe te schrijven. HET MAAL- EN MENGGEBOD. Het nieuwe brood in de" kof fiekamer der Tweede Kamer. Volgens het „Nbld. v. h. Noorden" te Groningen, is een hernieuwde actie uit de kringen der aardappelverbouwers en de aaidappelmeelindustrie in voorbereiding. Men vreest in die kringen namelijk, dat bij de totstandkoming van een meng- en maalgebod voor tarwe, de aardappelmeel- industrie niet meer voor steun in aanmer king zal komen. Nog verneemt het blad, dat in den mid dag der volgende week in de koffiekamer in de Tweede Kamer met aardappelmeel gebakken brood geserveerd zal worden. De bakkers staan afwijzend tegen een maalverbod, omdat zij van meening zijn, dat dit neerkomt op een verschuiving der lasten, waaronder de tarweverbouwers ge bukt gaan, op de schouders der broodpro ducenten. De minister vraagt een stap van het particulier initiatief. Gistermiddag is aan het Ministerie van Arbeid te 's-Gravenhage een conferentie gehouden met minister Verschuur inzake het meel- en menggebod. Aan de conferen tie namen verder deel de heeren Hetzel, Van der Meer, Van Notten, Snapper en Hendriks. Langdurige besprekingen werden ge voerd over de moeilijkheden die het maai en menggebod met zich zou mede brengen. De minister gaf in overweging, dat het particuliere initiatief met voorstellen zou komen. Overeenstemming bereikt in zake de houding tegenover een maal- en menggebod. Gistermiddag is in „Parkzicht" te Am sterdam, onder voorzitterschap van den heer Hetzel een vergadering gehouden van de besturen van de volgende vereenigin- gen: Ned. Vereen, van Meelfabrikanten, de Meelfabrieken van de Ned. Bakkerij, de Ned. Vereen, van Meelimporteurs, de Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren, de Ned. Molenaarsbond, de Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, de Ned. Vereen, van Werkgevers in het Israël. Bak kersbedrijf, den ft. K. Bakkersbond, den Bond van Christ. Bakkerspatroons, de Vereen, van Vermicelli- en Stijfselfabrikan ten, en den Ned. Bakkersbond. Besproken werd de nota van den minis ter inzake het maal- en menggebod en het voorstel-Snapper-Goudeket inzake fonds vorming (teeltpremie). Breedvoerig werd een en ander besproken en men bleek al gemeen van oordeel, dat zoowel voor het bedrijf als voor de consument een maai en menggebod niet is te aanvaarden. Om trent dit punt werd eenstemmigheid ver kregen. Niet was dat het geval met het voor stel-Snapper-Goudeket, waar de Ned. Bak kersbond en de Vereen, van Meelfabrikan ten tegen waren. Dit besluit zal aan den minister worden medegedeeld. DE WIERINGERMEERPOLDER. Het eerste graan gezaaid. De Wieringermeerpolder is thans voor het eerst in exploitatie gegaan. Dezer da gen heeft men het eerste graan gezaaid, n.l. rogge. K. S. A. CURSUS IN S0QI0L0GIE. Aangemoedigd door het groote succes, daarmede vroeger ondervonden, heeft de K. S. A. te Leiden besloten dit jaar weder, na eenige onderbreking, een grooten schrif telijken cursus in sociologie (staats- of maatschappijleer) te openen. Dat dergelijke cursussen zich in het ver leden mochten verheugen in een buitenge woon groote deelname en door zoovelen van allen rang en stand ten einde toe met alle ambitie werden gevolgd-, bewijst wel voldoende, dat er een dringende behoefte is aan een dergelijke leiding bij de sociale ontwikkeling der Nederlandsche Katholie ken. De cursus vangt aan op 1 December a.s. De prijs daarvan is zeer laag gesteld. In lichtingen verstrekt het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, Steenschuur 17. Mogen wij de aandacht onzer ontwik kelde dames ook eens op dezen cursus ves tigen. MINIMUML00NEN. In Genève is een ontwerp-conventie aangaande minimum-loonen tot stand ge komen. De regeering heeft voorgesteld, dat Nederland zich de toetreding voorbe houdt; de Tweede Kamer heeft zich daar mede vereenigd. Doet de Eerste Kamer hetzelfde, dan „is het woord aan de re geering" zegt het „Volk". Gerust is het blad niet; want de werk gevers zullen nog wel pogen, door een achterdeur te bereiken, wat door de voor deur hun niet lukte. Maar de reactie mag niet slagen: „Er is een open, eerlijke strijd tusschen twee groepen van belanghebbenden ondub belzinnig beslist ten gunste van één der meest verdrukte lagen van het proletariaat door de groote meerderheid der volksver tegenwoordiging. De onontkoombare plicht waarvan de betrachting met klem moet worden geëischt eener regeering in een democratisch land, is het faire nakomen van deze wilsuiting, dus een zoo spoedig mogelijke ratificatie. Wij wachten met spanning den verde ren loop van zaken af." De voorstelling van zaken is er totaal naast, zoo laat de „Nederlander" zien, die zegt: ,,'t Schijnt uitermate moeilijk te zijn om zuiver te oordeelen over al wat saam- hangt met het Arbeidsbureau te Genève. Hier is nu „Het Volk" er weer eens vol komen naast. Het zegt, dat de Kamer' „het machti- gingsontwerp" aangenomen heeft en dat dus de ratificatie moet volgen. Maar er is als men nauwkeurig zijn wil niet een machtigings- doch een voorbehouds-ont- werp aangeboden en aanvaard. Waarom een voorbehoud. Omdat Nederland nu reeds tien jaar lang den goeden weg der goede trouw be wandelt en dus niet een conventie ratifi ceert voordat het zich overeenkomstig de conventie ook gedraagt. Derhalve maakt het voorbehoud tot op den tijd, dat de Nederlandsche wet in overeenstemming gebracht is met de conventie. Wij hebben van de regeering een wets ontwerp te wachten inzake minimum-loo nen in de huisindustrie. Zoodra dit ont werp wet geworden is, heeft het uur voor de ratificatie geslagen. Eerder niet; w-ant wij ratificeeren ten onzent niet, wat wij niet na-leven. De ratificatie moet nog toeven. Dit hangt niet sa-men met de werkge vers aan de achterdeur, maar alleen met internationale goede trouw." WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIELWET. Uitgifte van achtdaagsche rijbewijzen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Motor en Rijwielwet. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Op 24 October 1929 heeft Nederland de akte van bekrachtiging neergelegd, van het op 24 April 1926 te Parijs gesloten inter nationaal verdrag betreffende het verkeer met motorrijtuigen eningevolge art. 14 van dat verdrag zal dit van 24 October 1930 voor ons land van kracht zijn. Het inwerking treden van het nieuwe verdrag maakt eepige wijziging van de Mo tor- en Rijwielwet noodzakelijk. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt tot het aanbrengen van eenige andere wijzigingen der wet. Er bestaat o.a. aanleiding voor de af gifte van achtdaagsche rijbewijzen niet alleen in het geval, dat een hier te lande binnenkomend motorrijtuig niet is voor zien van den in art. 9 eerste lid sub 1 bedoelde kenteekens, maar ook in het ge val, dat de in dat artikel sub 2 en 3 be doelde nummer- en rijbewijzen niet zijn af gegeven. In verband met het feit, dat er staten zijn, die uog niet, of anders eerst na 24 October 1929 het nietlwe verdrag hebben geratificeerd, en met het oog op de om standigheid, dat het in verschillende lan den niet mogelijk zal zijn de stukken vol gens het oude verdrag afgegeven, tijdig/ door nieuwe te vervangen, wordt verder voorgesteld aan de Kroon de bevoegdheid te geven om in de gevallen en voor den tijd als nader aan te geven, te bepalen, dat art. 20. eerste lid, zooals het thans luidt, nog zal blijven gelden. Het accoord in de typografie. Naar de „Volkskr." meldt, heeft het hoofdbestuur van den R.-K. Grafischen Bond aan al zijn afdeelingen een brief ge zonden, waarin de gang van zaken wordt uiteengezet. Aan die afdeelingen zelf wordt I overgelaten hier vóór 15 November nog over te vergaderen en een hoofdbestuurder als spreker daartoe uit te noodigen. De vergadering van hoofdbestuur met alle af- deelingsvoorzitters, waarin beslist zal wor den over al of niet aanvaarding van het Woensdag bij den Rijksbemiddelaar tus schen de onderhandelaars tot stand geko- j men compromis zal 15 November te Utrecht worden gehouden. HET KALI-VERVOER VIA ROTTERDAM. De meening van Wethouder De Zeeuw. Nu in de buit-enlandsche pers weer her haaldelijk berichten gelanceerd worden over den kali-export, zal men zich wellicht afvragen hoe het staat met de kwestie van het kali-vervoer via Rotterdam. De „Tel." heeft zich daarom tot wethouder A. B. de Zeeuw gewend, die verzekerde, dat van alle berichten, welke in de buiten- landsche bladen hadden, gestaan, geen en kel officieel ter kennis van het Rotter- damsch gemeentebestuur was gebracht. „Wij staan", aldus wethouder De Zeeuw, „nog steeds op hetzelfde standpunt als op 3 April van dit jaar. Toen heeft de raad besloten met de Société Comnierciale des Potasses d.'Alsace te Mulhouse (S. C. P. A.) een overeenkomst aan te gaan inzake den kali-export. Wij zouden dan een terrein ter beschikking stellen in de Waalhaven en daarop een magazijn bouwen, met een bergcapaciteit van minstens 150.000 tons, alsmede een inrichting tot verlading, op slag enz. De gemeente zou het voor den bouw der installatie benoodigde bedrag fournee- ren en de gelden ter beschikking van de S. C. P. A. stellen, welke vennootschap dan gedurende 35 jaar het geheele terrein huur de tegen een vergoeding van 6.6 pet. van de uitgaven, welke de gemeente zal hebben gedaan en welke begroot worden op 1.750.000. Deze transactie zou voor de ge meente rendabel zijn, daar het te vergoe den percentage voldoende was voor rente betaling en aflossing van de gesloten lee ning. levens werd overeengekomen, dat bin nen zes maanden na dato een door de S. C. P. A. gezonden expert te Rotterdam zou komen, ten einde overleg te plegen in zake den aanleg van het terrein en den bouw van magazijnen en inrichtingen voor ver lading. Welnu, de zes maanden zijn om en er is nog geen expert gezonden. Wij be schouwen ons dus weer geheel vrij tegen over de S. C. P. A. en zouden het terrein, dat wij op het oog hadden, aan andere ge gadigden kunnen afstaan. Zoover zal het echter niet komen. Wij hebben den indruk, dat de S. C. P. A. eerst de zaak met de andere gegadigden regelt alvorens zich na der met ons te verstaan". Het blad deed den wethouder mededee- ling van het voorstel, dat de S. C. P. A. aan België zou hebben gedaan, en waarbij laatstgenoemd land een minimum-versche ping van 300.000 ton werd gegarandeerd, terwijl het overschot tusschen Nederland en België gelijk zou worden verdeeld. Naar mate de tonnage zou stijgen, zou de ver houding van Nederland ten opzichte van België dus gunstiger worden. Wanneer de export zooals in het eerste jaar, 600.000 ton zou bedragen, zou Nederland 150.000 ton krijgen. „Zulks zou", aldus de heer De Zeeuw, „niet in strijd zijn met het door den raad van Rotterdam goedgekeurde contract, waarin immers van een opslagplaats van 150.000 ton gesproken wordt. Overigens", zoo eindigde de wethouder ons onderhoud, „zijn wij er vrij gerust op, want de S.CJ.P. A. zal op den duur een groot vervoer via Rotterdam om economische redenen niet kunnen missen". DE VACCINATIE. Geldigheidsduurbepalingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van den gel digheidsduur van tijdelijke bepalingen be treffende de vaccinatie. In de Memorie van Toelichting deelt de minister mede, dat over de vraag, wat de regeering te doen staat met betrekking tot de tijdelijke opschorting van den zijde- lingschen vaccinatieplicht, welke opschor ting met 1 Januari 1931 komt te vervallen, indien geen nadere voorziening wordt ge troffen, de Encephalitis-commissie uit den Gezondheidsraad andermaal advies heeft uitgebracht. Uit dit advies blijkt, dat zoowel in 1929 bij de veelvuldige inentingen tijdens de variolen-epidemie als in 1930 bij de in aan tal zeer sterk verminderde inentingen aan doeningen van het centraal zenuwstelsel zich hebben voorgedaan. Deze feiten too- nen aan, dat de overwegingen, die tot op schorting van de vaccinatie-bepalingen ge leid hebben, onverzwakt gelden. De minis ter moest wel verlenging van de opschor ting kiezen, zoowel, omdat hij de beweeg redenen van den wetgever op dit stuk ten volle beaaipt, als omdat hij zich niet ver antwoord zou achten onder gelijke omstan digheden een maatregel, dien de wetgever ter wille van die omstandigheden trof, tc beëeindigen, door onthouding van een voorstel tot verlenging. Vordert het voorstel tot verlenging op zich zelf geen bijzondere toelichting, de minister meent wel een nadere toelichting te moeten geven van zijn voorstel, de op schorting met twee jaar te verlengen, dus tot 1 Januari 1933. Dit houdt verband met het advies van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid om zooveel mogelijk vac cinatie in het eerste levensjaar te bevor deren. Men kan evenwel nog niet zeggen, dat de moeilijkheden worden ontgaan door vaccinatie in het eerste levensjaar. Een ervaring van één jaar is daarvoor zeker te kort. Daarom is twee jaar voor deze proefneming te beschouwen als een mini mum, dat voldoende kan blijken. Wordt echter inmiddels door de onder zoekers in binnen- en buitenland een op lossing gevonden, dan kan een voorstel tot intrekking van de tijdelijke bepalingen overwogen worden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een vrachtauto overreden. Gistermiddag heeft op den Bredaschen weg te Tilburg een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het café van Aos stond een wa gen, waardoor een vrachtauto, die naar Breda reed het midden van den weg jnoest houden. Van den tegenovergestelden kajit kwamen twee fietsers, die naast elkaar re den. De 32-jarige schoenmaker Jansen, wo nende te-Tilburg, werd door den vrachtauto gegrepen en onmiddellijk gedood. De ajide- re persoon kwam met den schrik vrij. Botsing tusschen auto en motorrijder. Gisternacht even over 12 uur is op den hoek van de Patrijzenlaa-n en de Sijzen- laan een ongeluk met doodelijk gevolg ge beurd. Met groote vaart zijn daar tegen elkaar gebotst een personenauto, bestuurd door den 21-jarigen C. C., wonende Vail- lantlaan, en een motorrijwiel, waarop de 23-jarige A. P. uit de Tuinfluiterlaan zat. De motorrijder, die een eind werd meege sleurd, had vermoedelijk geen voorrang verleend. Toen de geneesk. Dienst arriveer de, was P. reeds overleden. Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Zuid wal gebracht, j De auto werd door de politie in beslag genomen. Beide beenen gebroken. Door het springen van een voorband, is de chauffeur A. F., in dienst van den heer Koetsier, te Ede, Donderdagmiddag te Barneveld met zijn vrachtauto tegen een boom gereden, tengevolge waarvan hij beide beenen heeft gebroken. De ongeluk kige is naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd. Om een aanrijding te voorkomen. Wielrijder en auto in een sloot terecht gekomen. Een handelsreiziger uit Amsterdam, die eergisteravond per auto van Roosendaal op weg was naar Breda, was nog maar juist buiten de bebouwde kom van Roosendaal ter hoogte ongeveer van het kerkhof, toen plotseling een wielrijder den weg dwars wilde oversteken. De automobilist remde uit alle macht, waardoor echter de auto, welke een flinke vaart had slipte en met het achtergedeelte buiten den rijweg te recht kwam. Juist passeerde daar een andere wiel rijder, de 17-jarige K. Deze werd door de auto gegrepen en in de sloot geslingerd, waarheen de wagen hem volgde. K. was er het slechtst aan toe. Hij bleek ernstig gekwetst te zijn De chauffeur daar entegen kwam met den schrik vrij. K. werd naar hel ziekenhuis Charitas overgebracht waar een knie- en beenbreuk werd geconstateerd. EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN! Autobus door trein gegrepen. Gisteravond om half acht heeft op den onbewaakten overweg te Medemblik, een botsing plaats gehad tusschen het locaal- treintje voor Medemblik en een autobus van den heer Boon. De bestuurder zag den trein komen, doch kon niet meer remmen. Door vol gas te geven dacht hij nog te kunnen passeeren doch zulks bleek niet meer mogelijk. De bus werd gegrepen ach ter de cabine en geheel versplinterd. Het chassis bleef echter intact, evenals de mo tor, terwijl de chauffeur ongedeerd bleef, zoodat de wagen op eigen kracht kon weg rijden. Van de locomotief van den trein werd de koplamp en de cylinderkraan ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond geen vertraging. De bus was op weg om een verongeluk ten auto op te halen. Ongeluk bij het rangeeren. De assistent der Ned. Spoorwegen, A. J., te Winschoten, is bij het rangeeren tus schen twee wagens bekneld geraakt. Met een gebroken arm en inwendige kneuzingen is hij in het R K. ziekenhuis, aldaar, opgenomen. DE MIJNRAMP TE ALSDORF. De lijken der slachtoffers worden overgebracht naar een der groote lokalen van de mijngebouweni waar een Chapelle i Ardente is opgericht. Heden vindt daar een rouwdienst plaats, gevolgd door de begrafenis. Het stoffelijk overschot der slachtoffers voor de gebouwen

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9