X! UIT DE KATHOLIEKE WERELD ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE 3LAD PAG. 6 Alle Heiligen. Mis: Gaudeamus. Gloria en Credo. Kleut1: Wit. Wij zijn hier op de wereld eigenlijk niet thuis, maar als in den vreemde. Ons eigen lijk vaderland is de hemel. Daar is God, onze Vader. Daar is Maria, onze Moeder. Daar zijn alle Heiligen, onze broeders en zusters in Christus. Daar moeten wij dik wijls met onze gedachten heengaan, vooral op dezen pelchtigen gedenkdag van Alle Heiligen, over wier geluk en heerlijkheid, ons beschreven door den H. Joannes (Epis tel) wij allen ons verheugen (Introitus). Christus roept ook ons (Alleluja-vers) en wijst ons in heb H. Evangelie op de middelen tot heiliging. Bidden wij tot God op dezen plechtigen gedenkdag van Alle Heiligen, dat Hij, mede door hunne voor spraak en om hunne verdienste ons over vloedige genaden verleene om heiligen te worden. (Gebed). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, be halve: MAANDAG. Mis van Kerkwijding: Ter- ribilis. Gloria. 2e gebed en laatste Evange lie v. d. Vigilie. 3e ter eere van Maria. Cre do. Kleur: Wit. Of ook Mis v. d. Vigilie als boven, met 2e gebed van Kerkwijding. WOENSDAG. Octaafdag van Kerkwij- dingsfeest. Mis: Terribilis. Gloria en Ore- do. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Angelus van Acri, Belijder: Justus. Gloria. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Christophorus van Romandiola en Thomas van Florence, Belijders: Confiteantur. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 3e ge bed tot den H. Geest. KleurWit. Of ook Mis v. d. Vigilie als boven met 2e gebed v. d. Z.Z. Christophorus enz.; 3e tot den H. Geest. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. 1MTERPAROCHIEELE GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH GEZELLEN-VEREENIG ING. 1917. In zijn nieuwjaarswensch aan Bestuur en Afdeelingen uitte de E. Praeses den vu- rigen wensch, dat dit jaar nu toch eindelijk den lang verhoopten vrede zou brengen. Laat ons echter aldus de Praeses eensgezind samenwerken aan het voort bestaan en den groei onzer mooie vereeni- ging, die weldra haar 30e levensjaar zal hebben voleind. Volgen wij daarin het voorbeeld onzer voormannen, die tot dat doel hun beste krachten gaven. Zoo juist bereikte ons het doodsbericht welk een tragisch samenvallen met ons a.s. jubilé van onzen hoogvereerden oud-vice-presi dent Michael Weckwerdt. Met enkele korte trekken mogen wij on getwijfeld op deze plaacs liet beeld schet sen speciaal ook voor het nageslacht van den man, wien wij als Kolpingszonen zoo ontzaggelijk veel te danken hebben. Michaël Weckwerdt was in 18S3, in den bloei van zijn leven, één der vooraanstaan de figuren, feitelijk de hoofdfiguur bij de oprichting der vereeniging „St. Joseph", van welke mooie sociale organisatie hij vier jaar lang tegelijk de aanvoerder en de ziel was. Hij was ook de trouwste medewerker van adviseur L. J. J, Hageraats, in diens welgeslaagde omvorming dezer vereeni ging tot model-Kolpings-vereeniging en 30 jaar bijna schonk hij zich weg aan de gees telijk-sociale vorming der Roomsche Jonge lingschap in onze goede Sleutelstad. En nu zoo hoopten en vertrouwden het zijn Gezellen was, hun vaderlijke vriend het loon gaan ontvangen, dat den goeden en getrouwen dienaar is weggelegd. Aangrijpend o ogenblik, dat gebed voor zijn zielerust, tot God opgezonden door zijn geliefde zonen en onvergetelijk de droeve stonde, toen zoo velen hunner hem de laatste eer brachten. Maar. ook, welk een benijdenswaardig voorrecht voor een vereeniging, te kunnen groot gaan op zulke voorbeeldige voormannen. Hoe treffend komt ook in zulke dagen weer uit, dat één hechte familieband allen omvat. Wij toonden dat herhaaldelijk aan in tijden van vreugde, van zorg en druk en dus ook nu in dagen van rouw en droef heid. Als van zelf aansluitend op deze be schouwingen volge hier een sprekend voor beeld. Wij lezen in de „Tooneelgeschiedenis", dat de club „Vader Kolping" gaarne op 20 December 1916 haar eerste lustrum als zoo danig had willen vieren. De clubsecretaris, die eigener beweging vortdurend con tact hield tusschen de clubleden, waaron der (overal verspreid) pl.m. 50 pet. mobili- satiealaehtoffers, zag eindelijk op 16 Jan. d.a.v. zijn pogingen met succes bekroond. Daar waren ze dan allen bijeen, (in het eteenen zaaltje) onder praesidium van hun faeminnelijken royalen Gezellenvader, om ii blijde opgetogenheid en broederlijk sa menzijn een heerlijk Lustrumfeest te vie ren. Maar waarom nu, waarde lezer, dat club feestje zoo uitvoerig behandeld1? Was soms hefc vrij luxuouse, met wijn besproeide sou peetje de „quintessence" van dit vroolijk samenzijn1? Neen, luidt dan ons bescheid. Het glanspunt van heel dit feestje let wel, daar komt 't op aan was: de spon taan uitgesproken belofte van allen: „wij blijven, wat er ook gebeure, onze goedo mooie vereeniging ons leven lang trouw!" Ziedaar, waarde lezer, die belofte was met terdaad het eind- of hoofddoel van het clubbestuur en.... de prachtigste beloo ning voor des secretaris' onvermoeiden arbeid. Ons dunkt, het zal den aandachtigen lezer niet moeilijk vallen, uit het verhaalde de juiste gevolgtrekking te maken. DE GEZELLEN-VEREENIGING ALS OPVOEDKUNDIG INSTITUUT. I. De blik van Katholiek Nederland is den laatsten tijd wel heel bijzonder gevestigd op de GezeUenvereeniging en wanneer we de oorzaak hiervan willen zoeken, komt men niet anders dan tób deze conclusie: Program en vorm der Gez.-ver. zijn van onzen tijd. Van onzen t ij d, omdat Kolpings ideëele opvoedings-gedachten, op gezet weliswaar een tachtig jaar geleden, van kracht zijn in dezen tijd van geloofs afval en minachting van den arbeid, in dezen tijd van ontbinding van het huiselijk leven en 't zoeken van genot buiten den kring van ons rijke Roomsche leven. Voor onzen tijd, omdat de toestanden niet anders zijn dan toen Kolping in Duitsc-h- land begon. Want ook thans dringt de vraag: Hoe moeten we onze jongemanuen beveiligen tegen de gevaren van socialisme en hen doen zien de waarde van hun werk in 't licht der eeuwigheid. O zeker, daar kan gewezen worden op het werk van ver scheidene jaren, daar kan belicht worden de waarde van Patronaatswerk, waardoor de schoolvrije jeugd, werd beveiligd tegen de eerste gevaren van 't leven. Niemand echter za-1 ontkennen dat de meeste zorg besteed moet worden aan hen, die in de overgangsperiode van hun leven zijn. En wie toch een klein beetje verstand heeft van die gevaarvolle periode vraagt zich met ernst af: Welke vereeniging biedt in die jaren den meesten waarborg1? Voor we echter tot de beantwoording van die vraag overgaan, dienen we eerst zoo goed moge lijk vast te stellen wanneer heb geweldige proces der zielsverandering in onze jonge mannen plaats grijpt En als dit ons dui delijk voor den geest staat zullen we naar voren brengen de kracht van Kolping's werk als opvoedkundig instituut. Want nimmer is er met zulke mokerslagen ge beukt op de hoofden en de harten van het opgroeiend mannelijk geslacht dan in de zen tijd van democratie en hypercultuur. Mogen we voor dit actueel© onderwerp op de belangstelling rekenen van senioren, commissarissen en van alle jeugdleiders? S. M. CURSUS BOEKHOUDEN. De pogingen tot inrichting van een cur sus Boekhouden voor hen, die tot een eigen bedrijf gekomen zijn of denken te komen, zijn geheel geslaagd. De cursus zal aanvangen Vrijdag a.s. den 3Isten October te half negen in een der lokalen van de R. K. U. L. O.-school voor jongens, gelegen aan het Pieterskerkhof naast de achteringang van ons Gezellen- huis. Door den Raadvan Bestuur is als leeraar dezer cursus aangesteld den heer J. J. M. Brusckke. De cursus zal ongeveer een half jaar du ren. De kosten zijn 7.50 voor den gehee- len cursus in drie termijnen hij vooruitbe taling te voldoen. Hierbij komt nog de aanschaffingskosten voor het handboek, dat binnen eenige dagen zal worden aan gegeven. Tot Woensdag a.s. kan men zich voor deelname nog opgeven bij den V. Praese-s of bij öomm. Alb. Vreeburg. Na dien tijd worden geen deelnemers meer aangenomen daar reeds nu het aantal overschreden is. Voor den cursus Herhalingsonderwijs Nederl. Taal waarvoor de kosten veel minder zullen zijn kan men zich opge ven bij den V. Praeses of bij den Senior. INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN. Door de viering van ons Stichtingsfeest is de inschrijving voor nieuwe leden deze maand op den Ilden Maandag komen te vervallen. Alsnog zal nu hiertoe gelegen heid worden geboden op Maandag a.s. De candidaten moeten zich aanmelden te half negen aan de Presidentskamer van het Gezellenhnis, Rapenburg 52. R. K. JAARBOEKJE VOOR LEIDEN. De vorige week is verschenen het R. K. Jaarboekje voor t Leiden. Onder hetzelfde hoofd als deze rubriek wekelijks staat af gedrukt, vinden wij op blz. 56 de voor naamste gegevens van onze vereeniging: het doel, namen van leden van Raad van Bestuur, adressen van Seniores van Raden van Commissarissen en de On der afdeelin gen met hun Secretarissen of ev. andere functionarissen. Een exemplaar van dit handige boekje is op de leestafel gelegd. Het kan ook mooi dienen om onze Gezellen het adres te ver strekken van den Secretaris van hun resp. Vakorganisatie. De lijst welke daarvan hangt in de Groote zaal is langzamerhand verouderd. Dat hier en daar wel een fout is inge slopen, was bij een zoo omvangrijk werk als de eerste samenstelling van een der gelijk boekje niet te vermijden. Maar over het geheel genomen kunnen wij den samen steller slechts prijzen, dat hij ons een zoo vele juiste gegevens bevattend boekje heeft weten te bezorgen. Het ga zijn weg tot voorlichting van zeer velen. AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien uagen. Brieven, vragen en mededeelmgen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. I. van den Abeelen, Willem de Zwijger- laan 25, Üegstgeest; Mevr. FehmersBoer - Knottnerus, Warmonderweg 37 ZATERDAG 25 October 1930. Vooravond *an het Feest van Christus' Koningschap. O, Christus, Koning des Vredes, ver zacht de weerspannige harten en verzamel in den éénen schaapstal allen, die door Uw liefde verlicht worden. (Uit de eerste vespers). Leden van den Katholieken Vróuwen- bond draagt allen de kleuren van uw Ko ning! Het Kruis in Wit en Geel! ALGEMEENE H. COMMUNIE. Op de bestuursvergadering van de In ternationale Unie van R. K. Vrouwenbon den, welke te Rome in de maand Mei 1.1. heeft plaats gehad, werd het verzoek der Presidente van de Unie aangenomen, om aan alle aangesloten Bonden te vragen „De Algemeene H. Communie op Aller heiligen dit jaar op te dragen tot intentie van hen die door het „Communisme" te lijden hebben van geloofsvervolging. De Presidente van onze Federatie, me vrouw Steenberghe-Engeringh schrijft: „Wij zijn u dankbaar, wanneer u uw leden hiervan op do hoogte wilt .brengen, opdat op het Allerheiligenfeest de mil- lioenen vrouwen, welke bij onze Unie zijn aangesloten, zioh in gebed vereenigen om voor de zoo wreed vervolgden den moed en de kracht af te smeeken ten einde toe te mogen volharden". H. H. H. v. d. MEER. Secr.esse. ZOU IK MIJ VERGIST HEBBEN? Ik kan 't haast niet gelooven, en toch als ik zoo eens naga hoeveel geschenken ik heb gekregen en hoeveel ik er had k u li nen hebben, ja dan ziet het er niet roos kleurig uit voor onze zieke moedertjes en arme baby's. Nu kan ik daar maai? twee redenen voor vinden, of men heeft 't vorig stukje in de vrouwenrubriek van de L. O. niet gelezen, of men denkt: er is nog tijd genoeg. Op de eerste reden zou ik kunnen ant woorden: „wat in de vrouwenrubriek ge schreven wordt is voor iedere Roomsche vrouw, ook de hoeren der schepping doen heusch geen kwaad, als ze daar ook eens nota van nemen, iets valt er altijd uit te loeren. De tweede reden „er is nog een zee van tijd" hoorde ik iemand zeggen. Dai toch moet ik beslist tegenspreken, eerstens moet ik u mededeelen, dat de „Kermis" of men een mooi vreemd woord „Fancyfair" een week vervroegd is moeten worden, daar de kleine zaal op de eerste genoemde datums, niet door ons gebruikt kon wor den: 14, 15 en 16 November', dus valt. ook de trekking der Loterij op Zondagavond 16 November en niet op 23 zooals op de loten vermeld staat. Ten tweede, dat we ten laatste l Nov. a.s. moeten weten over welke geschenken wij kunnen beschikken, daar er anders ofu het aantal prijzen voltallig te maken, moet worden aangekocht. Nu heb ik echter zoo'n vast vertrouwen op uw aller offervaardigheid ten bate van onze „Hulp in de huishouding en baby", dat ik vele stemmen hoor opklinken: Neen, neen, dat mag niet gebeuren! Wij k u n n e n en wij willen u helpen om 't schoone werk, dat door de dames dezer vereeniging verricht wordt, te steu nen. De R. K. Vei-. „Hulp in de huishouding en baby", een kind van de moedervereeni- ging R. K. Vr. Bond, zij zal groot worden door Gods hulp en de onze. Zij zal groeien en bloeien. M. SWART. penningmeesteres. „SANCTA VERONICA". Nu komen weer de gezellige avonden. Een prettig handwerk is dan altijd wel kom. Kunt a niet gelijktijdig "een liefde werk doen? Maakt u eens een kleedingstuk onverschillig wat voor Sancta Véronica. Wij reiken 't uit aan armen, die 't goed kunnen gebruiken en wij nemen 't gaarne in ontvangst Donderdagmiddag 6 Nov. van 35 uur in het Zita-gebouw, Pieterskerk- koorsteeg 15. REGLEMENT voor het Fonds voor Rustbehoevende leden van den R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. Beschermheer: Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Eere-voorzitster: Mej. M. Posters. Artikel 1. Het fonds is gesticht door den Diocesa- nen R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem en is gesteld onder de bescher ming van Koning Christus. Artikel 2. Doel. De bedoeling van het fonds is, om met inachtneming van hetgeen daaromtrent in de artikelen 3, 4, 5, 9, 13 is bepaald, uit- keering te geven aan de, bij het fonds aan gesloten leden, van eiken stand en leeftijd die tot herstel van gezondheid buiten hun gezin rust moeten nemen, en die naar het oordeel van de in art. 9 genoemde Diocesa ne Commissie daarvoor in de termen vallen. Artikel 3. Leden. Leden van.het fonds kunnen alleen zijn: de leden der afdeelingen van den Dioc. R. K. Vr. B. in het bisdom Haarlem, die zich Verplichten'minstens ƒ2.per jaar tot het fonds bij te dragen. Om een uitkeering uit het fonds te kunnen ontvangen, moeten zij één-jaar lid van het fonds zijn. Artikel 4. Algemeene bepalingen. De uitkeering wordt uitsluitend verstrekt aan haar, die na een operatie, na een be valling, na een ernstige ziekte of na een tijdelijko overspanning en volgens oordeel en op schriftelijk advies van een medicus, ©enigen tijd in ©en rustige en gezonde om geving verzorging behoeven om hare vroe gere krachten weer te kunnen herwinnen, met uitzondering van t.b.c. patiënten en lij- deressen aan chronische ziekten. Artikel 5. Ieder verzoek om uitkeering moet van een schriftelijke verklaring van den me dicus, die de zieke behandeld heeft, ver gezeld gaan. Artikel 6. De uitkeering zal niet meer dan 3'. per dag bedragen' en aan ieder der daar voor in aanmerking komende leden hoog stens éénmaal per jaar en wel voor dan duur van ten hoogste 4 weken kunnen wor den verstrekt. Artikel 7. De gelegenheden, die voor tijdelijke op name van de rustbehoevende in aanmer king komen zijn R. K. Gestichten en Her stellingsoorden. Degenen, die bereid zijn rustbehoevenden eenigen tijd in haar huis op te nemen, kunnen zich daarvoor aan de Diocesan© Commissie opgeven. Artikel 8. Leden, die haar lidmaatschap opzeggen, hebben geen recht op haar gestorte gelden. Artikel 9. Het Dioc. Dag. Bestuur wijst een© Dio cesane Commissie aan, die de gelden van het fonds beheert. Deze Diocesane Commis sie zal' bestaan uit minstens drie personen, waarvan één lid is van het Dioc. Dag. Be stuur en die bij voorkeur in dezelfde plaats wonen of in eikaars onmiddellijke omge ving. Aan dit bestuur zal een medicus wor den toegevoegd. Zij beslissen, gehoord de adviseuse, of de aanvraagster voor uitkee ring in aanmerking komt. Artikel 10. Op elke jaarlijksche algemeene bestuurs vergadering van den Dioc. R. K. Vr. B. brengt de Diocesane 'Commissie verslag uit van haar werkzaamheden en geeft een overzicht van de inkomsten en uitgaven, die op het fonds betrekking hebben. Beide verslagen behoeven de goedkeuring van de Dioc. bestuursvergadering. Artikel 11. De léden treden na 3 jaar beurtelings volgens opgemaakt rooster af, maar kun nen terstond opnieuw door het Dag. Be stuur van d^n Dioc. Vr. Bond worden be noemd. In tusschentijdsche vacatures wordt zoo spoedig mogelijk door het Dioc. Dag. Bestuur voorzien. Artikel 12. Iedere afdeeling wijst uit haar bestuur een adviseuse aan, die do plaatselijke ge vallen behandelt en rapport uitbrengt. Artikel 13. De aanvraag om uitkeering geschiedt rechtstreeks aan de secretaresse der Dio cesane Commissie. Deze zendt de aanvraag ter onderzoek naar de plaatselijke advi seuse, die de aanvraag zoo spoedig moge lijk behandelt en rapport uitbrengt. De secretaresse der Diocesane Commissie is verplicht binnen 3 dagen na ontvangst van heb rapport deze commissie samen te roe pen ter afdoening. Artikel 14. Middelen. De Dioc. Bond stelt jaarlijks bij hare begrooting eene som voor het -fonds be schikbaar. Artikel 15. De contributie-gelden der fondsleden van een afdeeling worden geïnd door de plaat selijke adviseuse, die ze zoo spoedig moge lijk toezendt aan de penningmeesteresse der Diocesane Commissie, na aftrek van de onkosten der adviseuse, waarvan een gespecificeerde opgave moet worden bij- Artikel 17. Slotbepalingen. Het fondsreglement wordt door" de Dioc. Algemeene Bestuursvergadering op voor stel van heb Dioc. Dag. Bestuur vastgesteld, en eventueel gewijzigd, waarbij de alge meene bestuursvergadering het recht heeft van amendement Artikel 18. Het boekjaar van het fonds valt. samen met dat van den R. K. Vrouwenbond bis dom Haarelm. Artikel 19. Ontbind fhg. Het fonds kan alleen opgeheven worden door besluit van de algemeene Dioc. ver gadering. De resteerende gelden worden pond-ponds gewijze terugbetaald aan den Dioc. Bond cn de leden van het fonds. Artikel 20. In alle gevallen, waarin dit reglement niet voorziet, beslist de Diocesane Com missie onder goedkeuring van het Dioc. Dag. Bestuur. Bij de oprichting in het jaar 1930 werd de Diocesane Oommissie gevormd door de DamesM. Zegger-Tucker, Voorzittser, Saxen Weimarlaan 2a, Amsterdam; M. T. Schous-van Delft, Secretaresse, ter Hof- stedeweg 30, Overveen; Dr. J. I-Iillen, Pen- ningm., Ingogestraat 4, Amsterdam. Dankbaar grijp ik de gelegenheid aan, een opwekking te schrijven voor het Fonds voor Rustbehoevende leden van den R. K. Vrouwenbond. Een opwekking die zoo geheel in uw eigen voordeel bedoeld is. Uit mijn zie- kenhuistijd weet ik, hoe vaak de algeheele beterschap wordt tegengehouden door het kwellende besef, hoe zal ik toch mijn huis houden kunnen doen, mijn betrekking weer waar kunnen neemn, nu ik me nog zoo slap voel. Geld om er eenige weken uit te gaan, nog wat aan te sterken, is er niet. De ziekte vroeg al zooveel onverwachte uitgaven. En dan denk ik aan die Moeder tjes, die ©en kindje het levenslicht schon ken, en daarbij iets van haar krachten hebben ingeboet. Die eerste 14 dagen, ach dan gaat het wel, er is hulp aanwezig; het moedertje geniet zooveel zij kan van haar rust, maar denkt toch met eeilige angst aan de weken en maanden die nog komen, die zooveel van haar krachten zullen ver gen. En ziet, daar is nu voor velen plotse ling de oplossing. Een Fonds voor Rustbe hoevenden. De lage contributie kan en mag voor niemand een bezwaar zijn. Dat is geld wat zijn rente dubbel en dwars opbrengt, ook al zouden we nooit gebruik vaii dit Fonds behoeven te maken. Lid worden en leden werven en die bei den liefst zoo spoedig mogelijk, opdat wan neer de moeilijke tijden komen, we met een gerust hart bij het Fonds kunnen aan kloppen om, waar dan ook, nieuwe krach ten op te doen, om onze arbeid, welke die ook zijn zal, zoo goed mogelijk te kunnen verichten. Zuster v. d. ABEELEN. Artikel 16. De overige geldmiddelen van het fonds bestaan uit vaste bijdragen, giften en le gaten van de afdeelingen, leden en niet- leden van den R. K. Vr. Bond. Donateurs (trices) van het fonds zijn zij, die jaarlijks 2.50 of meer bijdragen. Madras. Agentia fides meldt ons: 30 Sept. jl. was een merkwaardige dag in de missiegeschiedenis van Indië. Op dien dag toch heeft Mgr. Benzinger, bisschop van Quillin, Mgr. Ivanions, Jacobiten aarts bisschop en zijn assistent Mgr. Theophile in de Kerk opgenomen. De Jacobiten, waar van Mgr. Ivanions een der meest geacht® waardigheidsbekleders is, tellen ongeveer 400.000 aanhangers in Malabar (Zuid-Indië.) Mgr. Ivanios, stichter van een congrega tie genoemd die van Bethanië, is zeer be kend in de religieus© wereld van Malabar. Voor hij Aartsbisschop werd gaf hij zich met allen ijver voor het theologisch onder wijs en voor de pers. Hij heeft ook een con gregatie van zusters gesticht om de mon nikken van Betlxanië bij te staan in hun werk. Tijdens een bijeenkomst van Jacobiten op 2-4 Augustus jl. deelde de prelaat mede dat zijn geweten hem dwong in de Katho lieke Kerk in te treden. Men kende reeds lang zijn Roomsche tend en-zen, maar deze publieke verklaring en de afzwering die er op. volgde maakten een geweldige indruk op de religieuze milieu's in Indië. De Jacobiten zijn in 1663 van de Katho lieke Kerk afgescheiden ondef voorwendsel dat zij eigen priesters en bisschoppen wil den hebben. Later kwam er verdeeling onder hen, schisma met wederkeerige excommunica ties. In de latere jaren gingen 16 priesters en 3000 geloiovigen over naar de Katholieke Kerk. Vientiane (Indo-Ohinc). Agentia Fides meldt ons: Bij de verkiezingen die op 10 Ang. jl. gehouden werden voor den Kamer van Koophandel en Landbouw te Laos, werden drie missionarissen gekozen, nl. pater Tkibaut van Vientiane, Bariol van Pak Sane en Excoffen. Deze kamer bestaat uit 10 leden, waar van 2 inlanders en 4 plaatsvervangers. Het is dus wel een toeken van vertrouwen en erkenning hunner verdiensten wat men den religieuzen gegeven heeft. Zij vormen bijna een dorde van de ver tegenwoordiging van Laos in dit instituut. Toungo, Indië. Agentia Fides meldt ons-: De Britsche Gouverneur van Birma Rir August Jozef Maung Guy bezocht 17 Aug. jl. de broedersholen in Rangoon, waar hij vroeger leerling was. Hij wilde aldus aan zijn oude meesters een bewijs geven van zijn hoogachting en met eigen woorden hun zeggen „dat hij geen gelukkiger jaren gekend had, dan die doorgebracht bij de broeders". DE PRIESTER MISSIEBOND.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6