UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda ZATERDAG 25 UClUBhR 1930 UE LE1DSCHE COURANT cERATE BLAD PAG. Aanrijding. G. V. uit Lisse heeft tele fonisch do politie kennis gegeven dat gis termorgen een hein toebehoorende vracht auto, bestuurd door K. O., in de Wilhel- minastraat alhier werd aangereden door de bestuurster van een luxe-auto, mevr. G. De aan de vrachtauto toegebrachte schade wordt echter door verzekering gedekt. Gevonden voorwerpen. Een porte- monnaie met inhoud, 2 belastingplaatjes Bijz. Vrijw. Landstorm. Op de propa- danda-avond van den Bijz. Vrijw. Land storm op 27 en 28 October in de St. Joseph- zaal, waar de Leger en Vlootflim en en kele andere films vertoond zullen worden, zal beide avonden als spreker optreden de heer J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer. devestigd J. Mulder van Hazers- woude A. van, Harskamp en gezin van Woubrugge P. Ockenfelds van Duitsch- land Cornelia J. Mulder van Leidon C. Smallegange van Zierikzee W. van Kammen van Opsterland Aartje van Keeken van Utrecht Maria A. Dongcl- mane van Voorburg C. H. Scheepmaker van 's-Gravenhage J. Francken van Ha- zerswoude Gerritje van Dijk van Ter- Aar J. A. van der Aart van Frankrijk B. C. A. Cocx van Uden Wilhelmina Vork echtgenoote van J. Francken van Zevenhoven F. van Vliet van Leiden Th. Janssen van Gouda. Vertrokken Cornelia van Bruggen naar Haarlem Geeske Waterlander naar Wonseradeel J. K. van Leeuwen naar Haarlemmermeer H. van Stigt naar Maastricht J. Verkerk en gezin naar Utrecht Lijntje A. Goud berg naar Den Haag E. Folkertsma en gezin naar Lei- muiden Lee na Horlings naar Sapper- meer J. J. de Leeuw naar Rotterdam Lili E. Meskemper echtgenoote van P. A. Ruis naar 's-Gravenhage W. H. Mes kemper naar 's-Gravenhage. Z0ETERW0UDE (Dorp). Vrouwenbond. Donderdagavond hield de R. K. Vrouwenbond „St. Theresia" een feestavond in het Patronaatsgebouw. Als gewoonlijk op deze feestavonden was de zaal geheel bezet. De aanwezigen werden hartelijk verwelkomd door den geest, adviseur den weleerw. heer J. v. Dael. Bij deze openingsrede werden de le den van de Vrouwenbond verzocht op Al lerheiligen ter H. Tafel te naderen tot de intentie opgegeven door de Internationale Federatie van R. K. Vrouwenbonden n.l. voor degenen die te lijden hebben van de gruwelen van het communisme. Onder leiding van den heer C. H. de Boer, werden gedurende den avond ter afwisseling door het Meisjeskoor vele zangstukken uitgevoerd die een waardee- rend publiek vonden. De tooneelclub van de R. K. Vrouwen bond voerde het blijspel „Mina Lina" op. Ditmaal was het eens een echt blijspel en hebben de actrices blijk gegeven ook hierbij goed werk te kunnen leveren. De echte tooneelspeelkunst van deze club blijft op een goed p§il. De nieuwe le den zijn een heel goede aanwinst en had den geen plankenvrees of beginfouten. Als altijd was de rolkennis buitenge woon. Als deze club een stuk opvoert, kan men er van verzekerd zijn, dat alles tot het uiterste verzorgd is; dan is er ook een stu die van maanden lang aan vooraf gegaan. Wij willen voor dezen keer eens geen namen noemen, vooral omdat de eene rol zooveel dankbaarder was als de andere. Alleen kunnen wij dezen indruk weergeven, dat bij het goede wa-t reeds van de club te zeggen is, nu de vervolmaking is aan gevangen door zelfs voor de kleinste en onbeduïdenste rollen goede vertolking te bereiken. De leiding in handen van zeer beschei den menschen, die ongenoemd wenschen te blijven, is dan ook hoog te roemen. 't Zou jammer zijn als dit- stuk, dat uit zich zelf nu niet van ..eerste klasse" is, maar dat door het mooie spel zoo goed is geworden, als dit stuk niet voor'breederen kring zou vertoond worden. Naar wij ver nemen zal'met Kerstmis een tooneelcon- cours voor patronaatsclubs en ook voor hee- rentooneel georganiseerd worden. Wij ho pen dan de club met Mina Lina „ter op luistering" op de planken te zien. Alleen deze opmerking willen wij maken er waren te groote pauzes tussehen de be drijven. BOSKOOP. Gebouw voor Burgerwacht en Bijz. Vrijw. Landstorm. Nu de restauratie van heb gemeentelijk gymnastielokaal heeft plaats gehad, hebben B. en W. zich de vraag voorgelegd of ook in den vervolge bedoeld lokaal nog aan- de Burgemacht en Bijz. Vrijw. Landstorm in gebruik kan worden gegeven. Naar de meening van B. en W. zou dit alleen dan mogelijk zijn indien de beide vereenigingen bereid en in staat zijn afdoende waarborgen tegen beschadi ging" van gebouw en toebehooren te geven. Aan dezen eisch kan, althans voorzoover het tweede gedeelte betreft, volgens de besturen der vereenigingen, niet worden voldaan hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat na de restauratie door de beide ver eenigingen, geen gebruik meer van het lo kaal is gemaakt, welke toesband, gezien het gemeentelijk belang bij Burgerwacht en Landstorm, volgens B. en W. niet langer kan worden bestendigd, zoodat derhalve naar een andere oplossing dient te worden gezocht. Niet alleen echter noopt de wil, het ge bouw in goeden staat te houden hiertoe, ook het feit, dat de oefenuren der beide gj umastiekvereenigingen zeer belangrijk zijn uitgebreid, gepaard aan de aanwezig heid van het aan die vereenigingen toebe- hoorend materiaal, maakt het wenschelijk dat naar een andere lokaliteit voor Burger wacht en Landstorm wordt omgezien. Zulk een lokaliteit bleek echter in de gemeen te niet beschikbaar te zijn. B. en W. heb ben nu overwogen op welke wijze een voor de gemeente en vereenigingen bevredigde oplossing zou kunnen worden verkregen. Dit zal het beste kunnen geschieden door van gemeentewege op het gemeentelijk terrein aan de Biezen een eenvoudig hou ten loods te doen bouwen en deze aan bei de vereenigingen op nader te bepalen voorwaarden voor hun te houden oefenin gen ten gebruike af te staan. Een derge lijke loods zal daar ter plaatse steeds z'n waarde behouden omdat, indien te eeniger tijd de vereenigingen op het gebruik ervan geen prijs meer zouden stellen, zij steeds voor berging van materiaal en gereed schappen zou kunuen worden benut. De kosten der bedoelde loods, welke een op pervlakte zal verkrijgen van 22 bij 7 Meter, zullen met inbegrip van verlichting en gasverwarming 2300.bedragen. B. en W. stellen den Raad voor, tot stichting van genoemd gebouw over te gaan en hun hiervoor een credieb van 2300.te verleenen. KOUDEKERK. Brand. Hedenmorgen om half elf is brand uit gebroken in de strooschuur achter het café van den heer de Bruyn. Het brandweer- materiaal was spoedig aanwezig en zoo doende kon de brand nog worden ge- bluscht. Heb stroo kon uit de schuur worden ge haald en de paarden op tijd uit den stal verwijderd worden. Na verloop van drie kwartier was de brand gebluscht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Verzekering dekt de schade. WASSENAAR. De uitritten voor auto's. Het bestuur van de Vereeniging Nieuw-Wassenaar heeft, zich d.d. 22 dezer opnieuw met een adres tot B. en W. gewend inzake de eer der vermelde kwestie van de uitritten voor auto's. B. en W. hebben zich in hun ant woord op het eerste adres, van de vereeni ging op het standpunt gesteld, dat de be trokken bewoners, datgene zelf betalen wat hun uitritten meer aan aanleg kosten dan het gewone trottoir en dat de aanleg dient ie geschieden overeenkomstig de voorschriften van Gemeentewerken. Dat standpunt wordt in het nadere adres van de Vereeniging onderschreven, echter on der dit voorbehoud, dat Gemeentewerken geen overdreven eischen stelt, welke de uitritten duurder maken dan noodig zou zijn. zooals het met toelaten van tegels van 5 c.M. dikte, welke de gemeente zelve el ders voor hetzelfde doel aanwendt en dat de kosten van aanleg eu onderhoud door de gemeente niet hooger zijn dan hetgeen particulieren daarvoor berekenen. In het adres wordt er voorts bezwaar legen gemaakt, dat gemeentewerken, zon der waarschuwing of overleg met de be trokken bewoners uitritten, welke niet aan de voorschriften voldeden heeft laten opruimen. De vereeniginsr herhaalt haar verzoek, maatregelen te treffen, welke er-, toe leiden, dat de uitritten voorzoover die' reeds aanwezig waren kos'eloos opnieuw worden anngebracht en dat gemee"tewer- ken voor 't vervolg overleg met de betrok kene zal plegen. SASSENHEIM. Volksbond. Donderdagavond hield bovengenoemde vereeniging een boet- püchtige vergadering in hel K. S. A.-ge bouw. De voorzitter, de heer J. Kortekaas opende met een kort woord en spoorde de leden aan om de vergaderingen trouw te blijven bezoeken, om op deze wijze het or- ganisatieleven te bevorderen. Na voorle zing der notulen door den 2en secretaris werden de ingekomen stukken behandeld, welke o.a. bevatten een schrijven van het Centr. Bestuur over den Jeugdraad. Daar hier ter plaatse in een anderen vorm een Jeugdraad bestaat werd een en ander door den geest, adviseur uiteengezet. Voorts werd door het Centr. Bestuur een winterprogram overgelegd. Besloten werd om op 9 Nov. een H. Mis en algemeene H. Communie te houden: alle leden wor den verzocht hieraan deel te nemen. Als verdere winteractie werd besloten een avond te geven waarop kapelaan Ver- hoofstad, oud-adviseur, een spreekbeurt zal vervullen. Ook zal er een cursusavond gehouden worden door den bestuursraad en een feestavond. Voorts is in overwe ging genomen een St. Nicolaas kinderfeest. Medegedeeld werd dat Herw. Levenskracht op 30 Oct. een uitvoering geeft, waarvoor de prijzen der plaatsen zijn verlaagd en wel tot f 1.25 en 75 et. Ten slotte dat op 9 Nov. een collecte zal worden gehouden voor de R. K. Steenzetters, welke collecte onder kerkelijke goedkeuring aan de kerk deuren zal plaats hebben. Door den heer H. Elfrink werd een kort duidelijk verslag uitgebracht van den Centr. Raad, waarvoor een dankwoord werd gesproken. Bij de rondvraag werd een en ander be sproken omtrent de kerkorde, waarbij te vens een oproep werd gedaan voor orde bewaarders in de kerk. Hierna sluiting. Fietsendiefstal. Bij de politie is aan gifte gedaan van het ontvreemden van een rijwiel ten nadeele van K. uit Warmond, dat- hij een oogenblik onbeheerd aan de Vaartkade had geplaatst. Het schijnt weer op rijwielen gemunt te zijn, daar dit reeds de tweede is in een week. Verloting. Ten bate voor de algemee ne lighallen wordt hedenavond in het K. S. A.-gebouw een verloting gehouden welke door het comité van H. in N. met behulp van het rad van avontuur zullen worden verloot. een bewogen Gebulder en gehamer. De communist de Visser uit de vergadering gezet. Het vlootplan aangenomen met 6133 stemmen. De debatten over het Vlootplan hebben zich gisterenmiddag gekenmerkt door een incident, zooals de Nederlandsche parle mentaire geschiedenis tot op heden niet kende. Bij de replieken van verschillende leden op de uiteenzetting van den Minister, trachte de heer Albarda (S.D.A.P.) zijn uitdrukking op het Demonstratief Con gres goed te praten, dat, wanneer regee ringen de misdaad van den oorlog zouden ontketenen, de S.D.A.P. ieder middel, al is het wettig ongeoorloofd, zal benutten om daartegen in te gaan. De heer De Visser (O.P.) noemt de verklaring van den heer Albarda een ca pitulatie voor kapitalisme en militairisme. De woorden in 'de openbare vergadering waren niets anders dan demagogie en be doelden den indruk te wekken, dat opge treden zou worden tegen de Nederlandsche regeering. Wat doet nu deze held? Hij zegt: ik heb de regeering e n bedoeld, niet een regee ring. Zij missen den moed, deze heeren, om te zeggen :ja zeker, wij zullen als gij den oorlog wilt ontketenen en dat bedoelt dit ontwerp het leger en de vloot onbe trouwbaar maken voor den oorlog. Daar zitten de politieke dominó's zonder Onze Lieve Heer. De Voorzitter: Deze uitdrukking is in hooge mate ontoelaatbaar. De heer De Visser: Dan wil ik ze wel weglaten. Spr. betoogt, dat de minister heeft er kend, dat onze vloot moet dienen om de balans te doen omslaan, dus om te vech ten in bondgenootschap met een ander. De heele oorlogshetze tegen sovjet-Rus- land van den Paus af tot. De Voorzitter: Ik roep u tot de orde. De heer De Visser: U kunt niets toe laten! De Voorzitter hamert, onder voort durend geschreeuw van den heer De Vis ser. De V o o r z i 11 er: Ik moet u het woord ontnemen. De heer De Visser: Dat moet u eens probeeren. De Voorzitter hamert. Het woord is aan den heer Slotemaker. de Bruine. De heer De Visser gaal voort tegen het gehamer in te schreeuwen. De Voorzitter schorst de vergade ring voor een kwartier. In de wandelgangen van de Tweede Ka mer heerschte groote opwinding. Want net is in Nederland's parlementaire geschiede nis slechts driemaal voorgekomen, dat de vergadering wegens tumult geschorst moest worden: op 22 December 1911 bij de behan deling van de Marinebegrooting onder voorzitterscnap van Graaf van Bylandt, op 30 April 1912 bij de regeling van werk zaamheden, eveneens onder presidium van Graaf van Bylandt, toen wijlen mr. Troel stra de wanorde veroorzaakte, en op 16 November 1916 onder voorzitterschap van Goeman-Borgesius, toen de liberaal Nier- strasz bij de grondwetsherziening nopens de schadeloosstelling der Kamerleden de schuldige was. Schorsing en heropening der vergadering. Na een uur wordt de vergadering ge opend. De V oorzitter gaf het woord aan prof. Slotemaker de Bruine, doch onmid dellijk begon v eder de razende communist te bulderen, zoodat ook oogenblikkelijk de hamer weder donderend ingreep. De Voorzitter: ik heb u het woord ontnomen. Ik wensch u mee te deelen dat ik u bij herhaling tot de orde heb geroe pen omdat u den Paus, een staatshoofd, herhaalde malen in het debat heb betrok ken. Ik kan u het woord niet meer geven. De heer De Visser: Mijnheer de voorzitter De V oorzitter hamert. De Voorzitter: Ik stel voor, den heer De Visser den toegang tot de ver gadering voor heden te ontzeggen (instem ming en. rumoer). De heer De Visser gaat met luider stemme voort. Tijdens het stemmen pro testeert hij luide: Het zal niet gaan. Gij kunt doen wat gij wilt. (Tot den heer Boon): Als liberalen moest u uit uw vel springen, dat gij een cfergelijk katholiek terrorisme toelaat. Ten scherpste wenscb ik tegen deze wandaad te protesteeren. U moest u schamen 1 En temidden van het voortdurend ge schreeuw van den buiten zichzelf zijnden ordeverstoorder, waarboven de commies griffier bij het afroepen der namen haast niet uit kon komen, zoodat alle leden om het voorzittersgestoelte samengroepten, werd het voorstel met 91 stemmen voor (de communisten stemden niet) aanvaard. De vergadering werd voor een half uur geschorst. De communist bleef met zijn collega Wijnkoop, die óók al meeschreeuw- de, in zijn bankje achter. Nadat eenige rechercheurs in de zaal zijn geweest, verlaat de heer De Visser zonder verder verzet de vergaderzaal. Ten tweede male heropening der vergadering. Na ruim een half uur wordt de vergade ring heropend en worden de beraadslagin gen over het vlootontwerp voortgezet. De heer v. D ij k (A.R.) vraagt den heer Albarda waartoe zijn uitlating diende als zij niet op de Nederlandsche regeering be trekking had. Wat zullen de soc.-dem. doen wanneer tegen Nederland de misdaad van den oorlog ontketend wordt? Zullen zij ■dan regeeringsgetrouw zijn? De heer W ij n k o o p (C.P.) betoogt, dat :amer-zitting de heer De Visser het had over de actie tegen Sovjet-Rusland, van den Paus af tot den rabbi toe, dus door iedereen. Hij heeft volkomen terecht geprotesteerd te gen wat de Jezuïet De Greeve heeft ge schreven, die de Sovjet-Unie noemde een satansnest waartegen hij bereid was, op te trekken. De V oorzitter geeft den heer Wijn koop in overweging, niet in herhaling te treden. De heer W ij n k o o p zal op zijn manier opkomen voor zijn recht en daarbij de geestelijke heeren niet sparen. Ook dit vlootplan is gemaakt tegen de Sovjet-Unie en China. Door het geknoei bij de vlootcon- ferentie, Pan-Europa enz. zijn deze din gen bevestigd. De versterking van de vloot in Indië is toegegeven en de heer v. Poll heeft de menschen staan te bedotten. De Voorzitter: Gebruikt u niet op zettelijk woorden waarvan u weet, dat ze hier niet worden toegelaten. De heer W ij n k o o p betoogt, dat deze minister op die plaats is gekomen om het vlootplan voor de katholieke arbeiders en boeren aannemelijk te maken. Er is gezegd, dat het parlement beslist over oorlog en vrede, maar dit kabinet is er juist een, dat zich van het parlement niets aantrekt en het zal het parlement voor een fait accompli stellen. De Voorzitter: U moogt van de re geering niet veronderstellen, dat zij tegen de Grondwet zal handelen. De heer Wijnkoop: Als ik iemand was als de heer Albarda, dan zou ik zeg gen, dat de buibenlandsche regeeringen het doen, maar dat doe ik niet. Spr. kan er niet aan denken deze vloobuitbreiding zon der het scherpste protest te laten door gaan. De Minister van Defensie, de heer Deckers antwoordt den heer Albarda, die zeide, dat zijn woorden ver keerd geïnterpreteerd waren. De meest verkeerde interpretatie van de woorden van den heer Albarda is dan wel gegeven door „Het Volk", dat boven heb verslag met groote letters drukte: „Tegen den oor log zijn alle middelen geoorloofd". De heer Albarda had overigens, waar zijn woorden zoo verkeerd werden geïnterpreteerd, ge zien de belangrijke positie, die hij in ons staatsleven inneemt, niet moeten wachten tot deze vergadering om de juiste inter pretatie te geven. Wij weten nu nog niet of de Ned. soc.- dem. het als hun recht beschouwen den de fensieven oorlog want een anderen ken nen wij niet waartoe op wettige wijze wordt besloten, met onwettige middelen te verijdelen. De verklaring van den heer Albarda bracht hierover geen licht. Om meer dan één reden wordt dit door spr. betreurd. De alg, beraadslagingen worden geslo ten. Het ontwerp wordt aangenomen met 61 33 stemmen. Tegen de soc.-democraten, de -vrijz.-democraten, de heeren Wijnkoop (C.P.), Flöris Vos (M.P.) en Braat (P.B.) De rechten der Kamerleden. De heer W ij n k o o p (C.P.) vraagt ver lof de Min. van Justitie en van Binn. Za ken en Landbouw te mogen interpelleeren over de vrijwaring van de rechten der le den van de Kamer. Op dit verzoek zal in de volgende verga dering beslist worden. De vergadering wordt te 4.45 verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Hoe zal De Visser zich voor taan gedragen? Hoe zal de heer De Visser zich voortaan gedragen? vraagt de N. Rott. Crt. Er zijn in het parlement wel eens woorden ge sproken, heftiger en meer beleedigend dan die welke de rechtstreeksche aanleiding tot het incident waren; nooit echter heeft een afgevaardigde na een reeks voorzit- terlijke vermaningen een zoo anarchisti sche, alle gezag en orde tartende houding aangenomen. En aldus handelt een man, die zijn instructies uit Rusland ontvangt: lid van een partij, die Kadaverdiziplin vor dert: de heerWijnkoop, en ook hijzelf kunnen er van meepraten. De man, die terroristische buitenlanders slaafs ge hoorzaamt, weigert zich te voegen naai de wenken van een uiterst humanen voorzitter. Dat is geen ziekelijk overdreven vrij heidsliefde, dat is opzettelijke dwarsdrij verij, dat is het uitlokken van incidenten ter wille van eigen revolutionaire affaire. Daaraan kan de goede naam van ons par lement niet opgeofferd worden; bij recidi ve zal de Tweede Kamer dan ook niet mo gen terugschrikken voor een uitsluiting van langeren duur, waartoe artikel 74 van .het reglement in geval van herhaling gelegen heid biedt. Het is jammer, dat deze uitsluiting niet, gelijk in Duitschland, gepaard gaat met verlies van de „schadeloosstelling", aan het Kamerlidmaatschap verbonden, maar ook op zichzelf kan zij reeds heilzame gevolgen hebben. (En het reglement van orde kan in deze worden gewijzigdRed. L. Crt.). Slappe inschikkelijkheid ware hier -meer dan ooit uit den booze; hier geldt: nu of nooit DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BETREKKINGEN. In de derde en laatste lezing, die de heer Th. van Weideren baron Rengers heden middag in het klein-auditorium van het Academiegebouw alhier gehouden heeft, sprak hij als zijn meening uit, dat de na tuur geen twee landen meer op samen werking, ja samensmelting heeft aangewe zen dan België en Nederland. De politiek heeft hen echter eeuwen lang gescheiden Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting passage Langegijacht N.-zijde. B. en W. van Leidenjbrengéo ter algemeene kennis, dat in verbandjmet de uitvoering van rioleeringswerken de Llngmgslcht, N.-zijde, bij de Noorderstraat vana| Macmdag 27 October a.s. tot nadere aankodpigin® voor het rijver- keer zal zijn afgesloteji en nat bedoeld ver keer naar de stad vanaf de Verversbrug zal worlen geleid over de Houtmarktbrug, Lange- gracht, Z.-zijde, en Koolstraat. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 October 1930. Afs'uitinq scheepvaartverkeer Langeoracht. B. en W. van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat in verbandjmet de uitvoering van rioleeringswerken in <±e I«ngegracht bij de Noorderstraat het scheepvaartverkeer aldaar vanaf Maandag 27 October c^s. tot nadere aan kondiging zal zijn gestramd. A. VAN DE SilNDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 October 1930. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avomte van 7.308.30 uur. A.s. Zondag 26 October zal de dienst der huisartsen worden waargenomen door: dr. Jasperse, Meijboom en Rassers. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. en de bijzondere politieke ontwikkeling heeft op elk een zoodanigen nationalen stempel gedrukt, dat een samensmelting, niet alleen van Nederland met België, maar ook van Nederland met Vlaanderen niet wel meer mogelijk schijnt. Ook in België heeft zich een nationaliteit gevormd, wier wezen nu tijdelijk in de schaduw staat tengevolge va-n den taalstrijd. Splitsing van België schijnt niet tot een wenschelijk re sultaat te kunnen voeren. Ook de Vlamin gen hellen in den grond meer tot den Bel gischen staat over dan tot Nederland en Nederland heeft niet getoond een Groot- Nederlandschen staat te verlangen. Wel zou een innige samenwerking op economisch gebied in hooge mate ge- wenscht zijn, maar die coöperatie zal slechts tot op zekere hoogte verwezenlijkt kunnen worden nu België zich militair met Frankrijk heeft verbonden (niet alleen op papier, maar in feite); zulk een verhou ding moet op gegeven oogenblikken de politiek, ook de economische beinvloeden. Ned er1 arid, hoe gevaarlijk onze positie ook zij, dient zijn politieke bewegingsvrij heid te behouden en er is dientengevolge geen identiteit tussehen de hoogste belan gen der beide landen. Dit beletsel voor innige politieke vriend schap vloeit voort uit oorzaken, die niet wortelen in de verhouding der twee lan den op zich zelf, maar in het antagonisme der Groote West-Europeesche Mogendhe den. Alles moet gedaan worden om te voor komen, dat de stemming tussehen de beide landen wordt vergiftigd. Slechts politiek noodlot scheidt de beide statèn, geen in trinsieke tegenstelling. Zoolang de rivaliteit tussehen de West- Europeesche groote staten blijft bestaan,» zal er geen spraak kunnen zijn van een volledig heldere verhouding tussehen Ne derland en België; maar wederzijds moet altijd door. gestreefd worden naar de be vordering van West-Europeesche toenade ring, de eenige atmoscfeer, waarin vriend schap tussehen België en Nederland en dientengevolge de Nederlandsche bescha ving blijvend kan gedijen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 729. Koninklijke Industrie ën Handelmaatschappij van P. de Gruyter en Zoon (f.) Leiden, Maarsmansteeg 10, Hoofdz.: 's Hertogenbosch, Orthenstraat 14. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: P. de Gruyter en Zoon, N.V. 3045. N.V. Meelfabriek ,De Rijn, v.h. firma wed. T. J. Bots, Leiden, Utrechtsche Jaagpad 2. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: N.V. Meelfabriek „De Rijn", v.h. firma wed. T, J. Bots. Nieuwe i n s c h r ij v i n g. 5612. Vosco, Leiden, Mauritsstraat 10, groothandel in groen ten en fruit.. Venn. E. H. Schreuder, Leiden enP. Vos, Leiden. Nieuwe telefoonaansluitingen. 2314 H. Foks, Heerensingel 51. 992 G. C. Hulst, Donkersteeg 21. .629 Jac. Rozemond, Merelstraat 27. 2646 Stud. Ver. Unitas, S, L. B., Rapenburg 6. 2622 A. J. Duyverman, de Kempenaerstraat straat 21 (Oegstgeest). 2013 Dr. P. van Dijk, Rhijngeesterstraatweg 20 (Oegstgeest). 2718 H. v, d. Poel, Hooge Rijndijk F. 135, (Zoeterwoude. 2803 P. H. J. Staats „Maison Mary", Vrou- wensteeg 3. 2879 H. J. Koning, Cronensteinkade 2654 Mej. A. B. J. Wissel, Warmonderweg 15. 108 W. J. Batist, Koninginnelaan 62. 2107 H. M. Herreur, Haarlemmerstraat 162.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2