22ste Jaargang ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 No. 6729 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE RIJNSTREEK Ste> £eicbeHe (Bou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 l| DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Het debat over de Vlootwet De Tweede Kamer heeft gisteren de veel belasterde Vlootwet aangenomen. Doch niet, dan nadat de communist de Visser de werkzaamheden een tijd lang had vertraagd, door schreeuwen en herrie-ma- ken in de plaats te stellen van betoogen en argumenteeren men leze het ver loop daarvan elders in dit blad. Wie inderdaad eenerzijds ons land niet weerloos wil maken (tegen een eventueel communistisch leger b.v.en anderijds in de uitgaven voor leger en vloot zoo zui nig mogelijk wil zijn, moest zich met het wetsontwerp van minister Deckers ver eenigen. De geheele Katholieke Tweede Kamer fractie stemde dan ook voor. De heer Albarda heeft op het Demon stratief Congres der S. D. A. P. te 's-Gra- venhage gezegd, dat, wanneer de r e g e e- ring de misdaad van den oorlog zou ont ketenen, de S.D.A.P. ieder middel, dat doelmatig is, al is het wettelijk ongeoor loofd, zou benutten, om daartegen in te gaan. En hij heeft dezer dagen in de Kamer verklaard, dat hij die uitlating volkomen handhaaft, maar... dat men haar niet ver keerd moest interpreteeren. Hij had ge sproken vvan: een oorlog ontketenen! Zeer terecht werd van verschilelnde zij den opgemerkt, dat die woorden dema gogisch oftewel volksmisleidend waren. De heer Albarda weet heel goed, dat krachtens art. 56 onzer Grondwet de Re geering geen oorlog kan verklaren, dan na toestemming van het Parlement. Een duidelijke open verklaring van ir. Albarda omtrent de voornemens zijner par tij, wanneer zulk een geval, dat het Par lement tot een defensieven oorlog zou moeten besluiten, zich helaas zou voor doen, is uitgebleven! Een aanvallenden oorlog, een oorlog dus, die ons land zou ontketenen, zal Nederland nooit voe ren. Dat zal ook zijn overtuiging zal zijn en daarom waren zijn woorden pure demago gie, die terecht de geeseling van den communist de Visser verdiende dit moet worden erkend, al was de wijze waarop ab soluut ontoelaatbaar en zeer minderwaar dig. Ergerlijk is 't inderdaad als een groote partij gelijk de S. D. A. P. is in een zoo be langrijke zaak van actueele politiek als de landsverdediging geen klaren wijn wil of durft schenken, zooals nu wéér bij het Vlootwet-debat in de Tweede Kamer is ge bleken. RUSLAND DE KERKVERVOLGING IN SOVJET RUSLAND. Wanneer men op het oogenblik langs de groote wegen van Charkow, Kiew en an dere Ukrainische steden reist, dan ont moet men daar tientallen geestelijken van de Russisch-Orthodoxe kerk in gescheurde kleed eren, uitgeput van honger, die met hun familie onder den blooten hemel over nachten en aan de voorbijgangers om een aalmoes vragen. Verschillende geestelij ken bevinden zich in zulke behoeftige om standigheden, dat zij in de vuilnisbakken naar etensresten en broodkorsten zoeken, om niet van honger om te komen. De po litie heeft opdracht gekregen om alle be delaars te arresteeren: in de afgeloopen weken bevonden zich onder de arrestan ten wegens bedelarij niet minder dan 143 priesters. Het Ukrainische Dagblad Dilo bevat enkele berichten uit Moscou en Leningrad waarin gemeld wordt, dat de Russische priesters terwijl de honger uit hun oogen spreekt, aan de gesloten kerkdeuren staan en met uitgestrekte hand aan de voorbij gangers om een aalmoes vragen: „Chris- tenmensch, ter liefde Gods, een aalmoes Els 't u blieft!" CANADA. BURGERWACHTEN IN CANADA GEVORMD. Tegen de „roode elementen". Naar aanleiding van comunistisohe rel letjes, die gisteren te Port Arthur (Onta rio) hebben plaats gehad en een vrij ern stig karakter hebben aangenomen, heeft men uitgebreide maatregelen getroffen ten einde een herhaling te voorkomen. Er zijn burgetwachten gevormd, die in samenwerking met de politie, iedere actie van „roode elementen" zullen tegengaan. MINISTER IN EEN VECHTPARTIJ GEDOOD. Dr. Ayala. ex-president van Paraguay en tegenwoordig minister van Financiën, werd zwaar gewond in het onderlijf in 'n vechtpartij te Asuncion, waarbij hij een ambtenaar van de Landbouwbank ver moordde. De vechtpartij was uit een persoonlijke kwestie ontstaan. Een later bericht zegt, dat ex-presi dent Ayala 's middags overleden is. Duitsch stoomschip beschoten. Toen het Duitsohe stoomschip „Baden" van de Hamburg-Amerika-lijn met post en passagiers aan boord de haven van Rio de Janeiro wilde uitvaren werd het door het fort Copacabana onder vuur genomen. Het schip keerde onmiddellijk naar Rio de Janeiro terug, waar de 18 personen die door het artillerie-vuur gedood of gewond werden het nauwkeurige aantal slacht offers is nog niet bekend aan land werden gebracht. Het schip was van Bue nos Aires op den terugweg naar Hamburg De minister van justitie van de nieuwe Braziliaansche regeering heeft zijn leed wezen van het incident uitgesproken^ en schadevergoeding toegezegd. BRAZILIË DE REVOLUTIE ZEGEVIERT. De regeering is gevallen. VOORLOOPIG BEWIND TE RIO GEVORMD. De revolutionairen in Brazilië hebben getriomfeerd, doordat gisteren vroeg in den ochtend het grootste gedeelte van de federale troepen, welke in de hoofdstad gestationneerd zijn, naar de revolution- nairen zijn overgegaan. Hierdoor werd president Washington Luis genoopt af te treden. Hem werd een ultimatum gesteld, waar in hij tot tien uur den tijd kreeg om zijn houding vast te stellen. Om kwart voor tien deelde hij zijn besluit om heen ie gaan mede, nadat ook het garnizoen van het fort Copacavana zich tegen hem had verklaard, welk voorbeeld gevolgd werd door het derde regiment. Er wordt een voorloopig bewind inge steld onder leiding van generaal Menna Barreto. Deze nieuwe regeering moet van zijn plan .het Congres te ontbinden. Naar „United Press" verneemt, heeft generaal Barreto medegedeeld, dat hij met zijn violg<elingen naar de revolutio nairen is overgegaan, om noodeloos bloed vergieten te voorkomen en aan den broe derstrijd een einde te makén. CHINA DE ONTVOERDE GEESTELIJKEN. Fransche kanonneerbooten naar Kian. Fransche kanonneerbooten te Sjanghai en Hankau hebben order gekregen zich naar Koekiang te begeven om bijstand te verleenen voor het verkrijgen der invrij heidstelling van de Fransche missionaris sen, die tot de veertien geestelijken be- hooren, te Kian door de communisten ge vangen genomen. DE LITURGISCHE DAG TE LEIDEN In ons vorig artikel wezen we erop, hoe we onzen individueelen plicht van godsvereering zoo goed mogelijk en op zoo verheven moge lijke wijze vervullen, als we bij het H. Misoffer tegenwoordig zijnde, ons vereenigen en mee leven met de handelingen, die daar in de kerk aan het Altaar geschieden. Dan maken we ons zeiven tot mede-offeraars van Christus, die in de H. Mis Zich voortdurend voor ons opoffert, Zijn bloedig kruisoffer voortdurend voor ons vernieuwdt, zij het dan ook op een onbloedige wijze. Eiken dag nu roept de H. Kerk ons te sa men rond het middelpunt der liturgie: de H. Mis. Dagelijks noodigt ze de geloovigen uit deel te nemen aan dit H. Offer: tot het uit oefenen van onze verheven taak, van onze waardigheid van medeofferaar van Christus Hoeveel zou ons zieleleven er niet bij win nen, als wij telken dage weer de H. Mis bij woonden, met de Kerk en Christus meebaden! Pius X z.g. heeft het zoo duidelijk gezegd: „de eerste en meest onmisbare bron van den ecjjt christelijken geest der geloovigen is: de werk- dadige deelname aan de hoogheilige geheimen en aan het openbaar en plechtig gebed der Kerk". De H. Mis zou voor ons worden de bron, wier wateren de ziel verfrisschen, en reinigen, die het vuur der begeerlijkheid in ons zouden blusschen; ze zou worden voor ons als een goudmijn, waaruit voor ons de schatten zouden kunnen worden bedolven tot afbetaling van onze zondeschulden tot aankoop van hemel- sche goederen, zij zou voor ons worden als het werktuig om aan God op de meest volmaakte wijze onzen lof en dank te brengen; ze zou voor ons worden de gouden schaal, waarin de gouden vruchten aan het kruishout gerijpt, worden opgevangen en toegereikt aan allen die slechts de hand ernaar willen uitstrekken! Maar, helaas, hoe weinig voordeel trekken wij uit ons „Mishooren", dat we zoo vaak doen zij het dan ook meer of minder met goede ma nieren! Zou niet daarin juist de reden moeten gezocht worden van ons weinig geestelijk voordeel, dat we uit de H. Mis trekken, dat we, om het zoo eens te zeggen: „hoorders zijn van het woord en geen daders, ons zeiven be driegend"? Laten we niet al te vaak de plech tigheden die aan het altaar verricht worden aan ons voorbijgaan als een onbegrepen mys terie? Bidden we onder de H. Mis niet al te vaak litanieën en andere gebeden, die zeker zeer goed en stichtend cünnen genoemd wor den, maar die we op stuk van zaken even goed thuis konden bidden, terwijl we niet meebid den die verheven gebeden en smeekingen ons door de H. Kerk voorgeschreven in haar Mis saal? In één woord: zouden de weinige vruch ten van ons Mis-hooren niet hierdoor veroor zaakt kunnen worden, dat we te veel ons bezig houden met particuliere devoties en te weinig ons bewust zijn van onze taak en eenigszins ook van onzen plicht, die we als of- ficieele medeofferaars te vervullen hebben? En dat weinig medeleven met hetgeen er op het altaar geschiedt, zou dat zijn oorzaak niet kunnen vinden in onze groote onbekendheid met de beteekenis van de gebaren en ceremo nieën, die daarbij plaats grijpen? En zou ook hierop niet van toepassing kunnen zijn: „On bekend maakt pnbemind"? Zouden er mis schien daarom velen gevonden worden, voor wie het „gaan naar de H. Mis" een wekelijks terugkeerende kwelling word'., die ze zich nog wel willen getroosten, omdat ze nu eenmaal Katholiek zijn en toch nog als praktiseerende Katholieken willen beschouwd worden? Zou daardoor ook misschien niet verklaard kunnen worden de door sommigen bij de H. Mis aan genomen oneerbiedige houding? Het zijn maar vragen, maar mogen die vragen ons aanleiding worden te verbeteren, wat er in ons te verbe teren valt. Doordringen we ons van de verhevenheid van onze waardigheid als medeofferaars, maar beijveren we ons ook die taak zoo goed moge lijk te vervullen, doordat we ons best doen, zoo goed mogelijk in te leven in de beteekenis van hetgeen aan het altaar geschiedt en plaats grijpt. Grijpen we daarom de gelegenheid, die ons op Dinsdag, den 4den Novmber geboden wordt, met liefde aan in het belang van ons eigen geloofs- en zieleleven. Begeven we ons dien dag des morgens om half elf naar de St. Petruskerk (Ruïne), gelegen aan de Lange- brug, ten einde daar', voorzien van een pro- rammaboekje, dat ook de uitvoerige misgebe- den van dien dag zal bevatten, de H. Mis bij te wonen, die daar in vollen liturgischen luis ter, in volle ontplooiing van plechtigheden aan God zal worden opgedragen. Luisteren we dan met aandacht naar de woorden, waarmede u dcor een zeer bekwamen spreker zal gesproken worden over liturgie en derzelver heerlijkheid; stichten we ons door het dubbele gebed van de gregoriaansche zang („Wie zingt, bidt dub- Foto van het huldeblijk, dat hedenmiddag door een depu tatie uit de Leidsche Burgerij ten Paleize Het Loo aan H. K. H. Prinses Juliana werd aangeboden als een herinne ring aan Haar studiejaren Het klokje is vervaardigd van ebbenhout, opgelegd met ivoren randen. Boven het uurwerk is de koninklijke kroon in goud aangebracht. De wijzerplaat is van ivoor en goud de wijzers voeren den naamletter der Prinses. Om de wijzerplaat is een rand van topazen, die de minuten aangeven; de plaat wordt omringd door vier oranjetak ken, waarvan de vruchten topazen zijn. Onder de plaat is een cartouche bevestigd, omringd door topazen, waarin de jaartal len 19271930. Rechts het wapen van Lei den links de gehelmde Minerva, waarbo ven en beneden oranjetakken met topazen. Op de zijkanten 4e naamletter der Prinses, waarboven de Kroon. Aan de achterzijde op een gouden plaat de opdracht onder een versiering van oranjetakken met de Leid sche sleutels. Boven het geheel verheft- zich op een bronzen voetstuk een nauwkeurige repro ductie der Leidsche Academie in goud. Het fraaie kleinood is uitgevoerd naar een ontwerp en teekeningen van den wnd. di recteur der Lakenhal, den heer A. C'oert, door den heer M. Brinks, goudsmid te Lei den, Turfmarkt 11. De bijbehoorende cassette is uitgevoerd door den heer J. J. Labree, boekbinder te Leiden, Langebrug 1. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dc Braziliaansche regeering heeft zich moeten overgeven aan de opstandelingen. President Luiz afgetreden. Het aantal dooden te Alsdorf is tot 262 gestegen. (Buitenlandsche Berichten, 2de blad). De begrafenis van de slachtoffers van de mijnramp .(Telegrammen). BINNENLAND. De Vlootwet door de Tweede Kamer aan genomen. De communist de Visser uit de Kamér gezet. (1ste blad). bel"), welke door de Schola Cantorum van het Seminarie te Warmond zullen worden uitge voerd en door de overige studenten van het Theologicura. Enwé zullen het bewustzijn met ons meedragen, dat we dien morgen veel aan inwendige zielekracht hebben gewonnen, dat ons zieleleven veredeld is door hetgeen we hebben meegeleefd. C. BERKEMEIJER, Kapelaan. NOORDEN. Kruisverbond. Gisteravond werd in de St. Franciscuszaal een goed bezochte le denvergadering gehouden van het Kruis vèrbond en de Mariavereeniging. Als nieuw lid tevens geheelonthouder werd geinstalleerd de heer J. G. Ver laat, onderwijzer. Verslag speldjesdag. Verkocht werden 2S3 speldjes a 10 cents is 28.30, aan giften 1.70 wordt 30. De kosten bedroegen ƒ2.32 waarna ƒ21.23 was toegezonden aan het hoofdbestuur en 6.45 kon worden gereser veerd voor de eigen kas. Verslag bloemententoonstelling. De heer G. Pieterse deelt de hierover beschikbare gegevens mede. Verslag Sobriëtas-almanak. 50 exempla ren werden aangevraagd, welke zoo goed als verkocht waren. Verslag Diocesane jaarvergadering. De heer J. G. Vroonhof heeft deze vergadering als afgevaardigde bijgewoond en brengt daar een zeer interessant verslag over uit. De activiteit van de afd. Noorden was daar het platteland tot plateland tot voor beeld gesteld. Besloten wordt het 10-jarig bestaan van de Mariavereeniging te vieren op Zondag 23 November a s., des morgens kerkelijk en des avonds in de zaal. Mevrouw. Huivenaar uit Amsterdam komt in de zaal een rede voering houden en brengt een achttal da mes mede om eenige rei- en gewijde dan sen uit te voeren. Ook zullen de bestuurs leden van verschillende vereenigingen als gast worden genoodigd dien avond. Na onderlinge bespreking wordt besloten de propaganda voor dit winterseizoen be houdens af en toe een huishoudelijke ver gadering te doen bestaan uit een papie ren propaganda,1 waarbij tevens gebruik gemaakt zal worden van de uclingrijke prijzen-reductie der Sobriëtas-boekhandel Het bestuur krijgt hierin vrij mandaat. In den breede wordt besproken de sinds langer bestaande plannen om in het R.-K. Sociale Vereenigingsleven meer contact te brengen. Besloten wordt op Donderdag 30 Octo ber de bestursleden van al deze vereeni gingen tot een bespreking uit te noodigen. Volksbond. In een uitstekend bezochte vergadering heeft de Volksbond een dezer da gen o.m. zijn winterprogramma opge maakt, dat er welvoorzien uitziet. Twee cursussen zulen worden gegeven en wel een over de vraag: begrijpen onze leden voldoend de beteekenis der .Katholieke ar beidersbeweging voor Kerk en Maatschap pij en over: de sociale beteekenis van het georganiseerd zijn. Ontwikkelingsavonden zullen georganiseerd worden en mogelijk ook een ouderavond. In Januari zal men het tweede lustrum vieren kerkelijk en on der elkaar. Een humorist zal voor het vroo- lijke gedeelte worden aangezocht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vriendelijk. Gisteravond werd in wijk Hoorn nabij de firma Oosthoek do wielrijdster M. v. W. door een haar achter op rijdende auto aangereden. Haar rijwiel werd geheel vernield, terwijl zij zelf, behou dens enkele ontvellingen, met den schrik vrij kwam. Een andere autobestuurder nam het meisje mede, teneinde haar in de gelegenheid te stellen aangifte te doen bij de politie. De autobestuurder, die de aan rijding verooraakte, was zoo vriendelijk om door te rijden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1