DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT De Man van Nergenshuizen ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 IN DEN NACHT VAN WOENSDAG op Donderdag heeft te Den Helder een ernstig motorongeluk plaats gehad, waarbij twee miliciens den dood vonden. Hierboven het geheel ver nielde en ten deele verbrandde motorrijwiel. M ij n r a m p. Nauwelijks hebben wij op deze plaats de dooden herdacht van de ramp te Beauvais, of een andere ramp doet ons ontstellen en vestigt onze aandacht op het gevaar verbonden aan den arbeicl in de mijnen. Wanneer wij 's avonds lekker bij de haard zitten en nog een schepje er op doen, denken wij nauwelijks aan de man nen, die hun leven er voor wagen. Totdat de dreunende slag van een zware ontplof fing ons opschrikt, het geraas van vallend gesteente en puin ons wakker schudt en een hoog oplaaiende vlam een fel licht werpt op de toestanden in de mijnen. Dan is er droefheid en rouw in de gezinnen, dan worden de dooden één voor één naar boven gedragen en angstig telt ieder de steeds stijgende lijst der slachtoffers. De „zwarte lijst" van Alsdorf is reeds geko men tot meer dan 260 dooden. Daarmede is de ramp te Alsdorf een der grootste mijnongelukken geworden, welke het aan mijnen zoo rijke Duitschland in deze eeuw heeft gekend. De ramp wordt nog overtroffen door de koolstofexplosie in de mijn Radbod bij Hamm in 1908, waar het reusachtige aan tal van 360 dooden te betreurën was. In 1912 eischte een mijngas-ontploffing te Bo- chum 117 dooden en in 1921 maakte een koolstofontploffing in de mijn Mont Cenis bij Hamm 79 slachtoffers. In 1923 veroor zaakte een ontploffing in de Heynitzmijn bij Beuthen den dood van 112 mijnwer kers en in 1925 een ontploffing in de mijn Minister Stein bij Dortmund 135 dooden. Een minder groot aantal slachtoffers was in 1928 te betreuren bij een ramp in de Friedenshoffnungshiitte te Glückhilt in Si- lezië. Nog versch in het geheugen ligt de ontzettende ramp in de Neuroder Kohlen- und Tonwerke te Neurode, die 9 Juli j.l. plaats had en waar de laatste van de 150 slachtoffers eerst op 5 Juli naar boven gebracht kon worden. De.dood grijpt zijn prooi overal: op de aarde, onder de aarde, op zee en in de lucht. Politiek. Tengevolge van het groote ongeluksnieuws uit Alsdorf is de po litiek wel wat op den achtergrond ge raakt. Toch breekt zich een strooming baan, welke een heele ommekeer zou kunnen teweeg brengen, n.l. een strooming tot herziening der vredesverdragen. Een Parijsche correspondent schrijft daarover in het „Vad." het volgende: De loop van zaken in Duitschland en Italië, elk op zich zelf en in onderling ver band, stemt tot ongerustheid. Beide ver langen herziening van de vredesverdragen. Het officieele standpunt blijft te Parijs: geen revisie. Men weet daarmee wel waar het begint, niet waar het eindigt. Te dezen aanzien bestond te Parijs tot voor kort een communis opinio, die tot aan de socialis ten ging. Op het onlangs gehouden radicale congres waarschuwde Herriot tegen dat streven en de Republique, het partij-or gaan is anti-revisionist. Toch is het niet Frankrijks belang Ita lië dichter naar de „overwonnenen" te drij ven naarmate het met Frankrijk in scher per oppositie komt. De verloving van koning Boris van Bul garije met prinses Giovanna van Italië is een schalm in die keten. Mussolini zei in het „gelukstelegram" aan Boris, dat die gebeurtenis „de vriendschap van twee vol ken bezegelt, die tezamen zullen optrek ken". In dat zoeken naar nieuwe vriend schappen gaan sommige Italianen dras tisch te werk. Fransche bladen melden dat een fascistisch Kamerlid de betoogin gen van de „stalen helm" bijwoonde en deze afgezant het „Deutschland, Deutsoh- land über alles" meegezongen heeft. Kan Italië zelf zich er op verlaten, geen last te krijgen, als de wijziging van de grenzen aan de orde is gesteld? Hier denkt men aan Zuid-Tirolof boven Etsch en Julisch Venetië. Niettemin laat de stemming in Italië geen twijfel aan zijn houding in ge val van een nieuw conflict. Kenners van den toestand zeggen, dat het op zijn hoogst onzijdig zou blijven. Het ziet Frankrijk in het bezit van een continentale hegemonie, in strijd met de belangen en de waardig heid van Italië. De Popoio d'Italia, een van de meest officieuse bladen, berekent, dat Italië in de tijdsruimte van een gene ratie het dubbele van de Fransche bevol king zal tellen. Wegens de onzekerheid van deelneming van Engeland en Amerika aan een volgenden oorlog, zal Italië er een des te belangrijker rol in spelen. Om erger te voorkomen gaan er nu meer en meer stemmen op, om de knellende vre desverdragen te herzien. Eenige proef ballons zijn reeds opgelaten. Moratoriu m-g eruchteri. Ook nog op andere wijzen poogt men de opko mende storm te bezweren. Er gaan n.l. geruchten, dat Amerika niet ongenegen zou zijn om aan Duitschland een morato rium toe te staan voor de herstelbetalingen. Zoo heeft een der leidende Amerikaan- sche afgevaardigden Louis Mac Fadden, voorzitter van de Banking Currency Com mission van het Amerikaansche huis van afgevaardigden verklaard, dat Duitschland een uiterst ingewikkelde economische cri sis tegemoet gaat en dat er iets gedaan moet worden om voor dit land de omstan digheden gunstiger te maken. Er moet bo vendien snel gehandeld worden: het oogenblik om in te grijpen is aangebroken. Tot dusverre heeft Duitschland van leenin gen van buitenlandsche banken gebruik gemaakt om zijn vroegere schulden te be talen. Dit is echter geen oplossing van het nijpende vraagstuk. Dergelijke methoden vertragen het crisis-proces een weinig, maar verergeren tevens de gevolgen. Daarom moet er een aidere weg ingesla gen worden. Volgens Mac Fadden zal bin nenkort ten gunste van Duitschland een moratorium of een vermindering der beta lingen krachtens het Youngplan moeten worden afgekondigd. De groote moeilijk heid is echter, dat de geallieerden het nauwste verband tusschen Duitsche her stelbetalingen aan hen en het aflossen der intergeallieerde schulden aan de Vereenig- de Staten leggen. Derhalve ziet hij den eenigen uitweg hierin, dat de Vereenigde Staten zich groot moedig toonen en ook aan hun vroegere bondgenooten een moratorium of ve^ich- ting der lasten verleenen, overeenkomstig de daad, welke dezen tegenover Duitsch land willen stellen. Een interessant interview, schijft de „Msb.", vooral omdat het onder de gegeven omstandigheden van Amerikaansche zijde kcmt. Want aan deze zijde van den Oceaan is reeds jaren lang betoogd,, dat de wereld crisis, welke in zooverre zij een na-oor logsch verschijnsel is, ook met de oorlogs schulden verband houdt, slechts door een geste van Amerika tegenover Engeland, Frankrijk en Italië in gunstiger banen kan geleid worden. En nog op de Haag3ohe Conferentie in het begin van dit jaar zijn zeer invloedrijke en gezaghebende stem men opgegaan, welke onomwonden ver klaarden, dat de geallieerden tob zeer ver gaande concessies tegenover Duitschland bereid zouden geweest zijn, als de Ver eenigde Staten zich in de kwestie der on derlinge schulden toeschietelijk getoond hadden. Amerika bleef echter tot dusverre stram en stroef op zijn door velen zelfs onrecht vaardig en onbillijk geacht standpunt staan. Europa moest zijn eigen moeilijkhe den maar uitvechten, en als het vcor het overige rente en aflossing aan het Trans- aceanische voldeed, zou dit door het ver strekken van nieuwe leeningen wel aan Europa's herstel medewerken. Eindelijk schijnt toch ook in Amerika het licht te zijn opgegaan, dat een wereld crisis niet alleen internationale samen werking, maar ook internationale offers kan vragen. De drukke conferenties, welke dr. Schacht in de Vereenigde Staten met vooraanstaande bankiers en zelfs met de hoogste regeerings-autoriteiten, onder wie president Hoover, heeft gehad, blijken in die invloedrijke kringen diepen indruk te hebben gemaakt. Het feit, dat Mellon, de minister van de schatkist, de onderstaats secretaris Odgen Mills en' Harrison, de leider van de Federal Reserve Bank van New-York reeds in contact zijn getreden, bewijst wel, dat de aangelegenheid reeds in een vergevorderd stadium is gekomen. Hiermede zij intusschen geenszins ge zegd, dat reeds een actueel, onmiddellijk intredend moratorium in overweging wordt genomen. Vqpleer poogt men een ontwerp samen te stellen voor een mogelijk morato rium inzake de betaling der intergeallieer de schulden aan de Vereenigde Staten, op het oogenblik, dat het Young-plan-mora- torium voor Duitschland noodzakelijk is geworden. Het groote belang van de Washington- sche besprekingen ligt dan ook vooral in de theoretische bereidheid van de regee ring der Vereenigde Staten om een mora- tarium-maatregel in overweging te nemen, indien Duitschland, wat in Amerikaansche kringen absoluut verwacht wordt, na de sa neering van zijn staatsfinanciën een mo ratorium voor de herstelbetalingen vraagt. Voor Europa is het een gunstig voortee ken, dat de Vereenigde Staten zich reeds nu opmaken om uit zich zelf de reddende hand te bieden. Want aldus is de moge lijkheid veel grooter, dat de geallieerden welwillend tegen over Duitschland zullen zijn, als zij een welwillend Amerika achter zich weten. VOETBAL' B. K. FEDERATIE. Overzicht. De afgeloopen week heeft allerminst gunstigen invloed uitgeoefend op den toe stand onzer voetbalvelden en we vreezen als de twee laatste dagen niet wat verbe tering hebben gebracht, dat er weer ver schillende terreinen zullen worden afge keurd. Intusschen behoeven we voor het terrein van S. J. C., waar de wedstrijd tegen Lis se gespeeld wordt, niet bevreesd te zijn. Dat veld kan heel wat hebben. Wat deze ont moeting zelf betreft gelooven we over den uitslag niet in het onzekere te behoeven verkeeren. De resultaten, tot nu toe in de' twee gespeelde wedstrijden behaald, wij zen er onmiskenbaar op, dat de Noordwij- kers in betere conditie verkeeren dan de Lissenaren, doch daartegenover staat toch ook, dat de Lissenaren van de geringe kans om een puntje te behalen zoo goed moge lijk zullen profiteeren en dus bal het voor de Jeroensclub in ieder geval oppassen blijven. Bepaalt het programma der eerste klas se E. zich slecht tot dezen enkelen wed strijd, in de tweede klasse O bevat het programma twee wedstrijden. Teijlingen ontvangt Excelsior, dat uit de twee ge speelde wedstrijden slechts twee punten wist te halen. We geven den Sassenhei- mers thus dus wel een kans tegen Schie dam. Ook de tweede wedstrijd in deze klasse wordt in deze omgeving gespeeld, nl. te Wassenaar, waar BI. Zwart het Haagsche Lenig en Snel ontvangt. Dat kan een goe de overwinning voor de thuisclub worden, mits er maar goed wordt aangepakt-, R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". A.s. Zondag om 2 uur spelen Teijlingen IExcelsior I op Sport hof te Sass enheim. Het zal voor de Teijlingers wel een zware wedstrijd worden en toch kan gemakkelijk gewonnen worden, als men maar met over leg voetbalt. Laat de Teijlinger-aohterhoe- de niet te ver opdringen bij een gemakke lijke partij. Dat wordt altijd noodlottig wat de vorige week ondervonden werd te Was senaar. Om 12.30 krijgen wij eerst de junioren te zien, Teijlingen IY. V. B. I. Deze heb ben nog maar twee wedstrijden achter den rug en nog geen enkel puntje binnen. Zou den zij werkelijk zoo de mindere zijn in afd. A? Voor uitwedst-rden noteeren wij eerst Teijlingen IIIA. S. C. II, die om 2.30 uur spelen te Zoeterwoude. Een wedstrijd heeft Teijlingen 3 gespeeld en daar zijn de punten va-n binnen. Hoe het a.s. Zondag OP DE TERREINEN VAN DE FA. PENN EN BAUDUIN TE DORDRECHT, werd het eerste gedeelte van de brug voor Keizersveer gemonteerd. Het ge vaarte dat 930.000 K.G. weegt, zal op een tweetal booten naar de plaats van bestemming worden getransporteerd. Het is onbegrijpelijk hoe een dergelijk gevaarte op twee betrekkelijk kleine bootjes kan worden vervoerd. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 10) Wie was zij en in welke betrekking had zij tot Nörthcote gestaan? Dat de zonder ling verantwoordelijk was voor den dood van haar vader was duidelijk genoeg, maar betreffende de omstandigheden van de treurige geschiedenis, tastte ik in volsla gen duister. Zij moeten wel zeer bezwa rend geweest zijn, om een jong meisje er toe aan te zetten, een stap te wagen, die werkelijk een wanhoopsdaad mocht heeten, indien zij ten minste niet het werktuig van anderen was. Hoe het ook zij, ik ont veinsde het mij niet, dat ik buitengewoon verlangend was, haar nog eens te ontmoe ten. Haar beeldschoon gelaat was zoo dui delijk in mijn geheugen gegrift, alsof ik een schilderij zag en hoe het kwam, weet ik niet, maar ik gevoelde dezelfde hartstril- ling, als op het oogenblik toen zij haar hand in de mijne legde. Terwijl ik dit alles bij mijzelf overwoog, schrok ik er plotseling van, dat ik senti menteel begon te worden. Ook was het met_ aan den minsten twijfel onderhevig, dat ik zoo slaperig was als een uil. Met een lach en een geeuw stond ik op, draaide 't licht uit en ging in mijn slaap kamer. Het was een groot' vertrek, zelfs grooter dan de studeerkamer en het prachtige vier- stijlige ledikant was in volmaakte over eenstemming met de x'uimte. Ik deed een ronde, om alle schuilhoeken te doorzoeken, en bevond tot mijn voldoening, dat er geen mooie meisjes of bezoekers van welken aard ook op den loer lagen. Daarna deed ik de twee deuren van de slaapkamer en die, welke toegang tot het studeervertrek gaf, op slot. Ik slaagde er vervolgens in mijn kleeren uit te doen en de zijden pya- me van Northcote aan de trekken, die de trouwe Milford voor mij had klaar gelegd. Mijn laatste daad was het resultaat van een plotselinge ingeving. Alvorens in bed te springen, ging ik naar het venster en keek voorzichtig door een kier van de ja loezie ri Juist op het oogenblik, dat ik dit deed, kwam de donkere gestalte van een man uit de schaduw van de heestergroep tegenover mijn raam te voorschijn en liep vlug den weg op. Ik sprong in bed en draaide het licht uit „Nu, ik ben benieuwd", zei ik tot mij zelf, „of dat senar Guarez niet geweest is." Vijf minuten later sliep ik a-ls een os. V. Li aanmerking genomen de portie bran dy, welke ik aan mijn maag had toever trouwd, ontwaakte ik den volgenden mor gen merkwaardig frisch. Het eerste voor werp, dat mijn oogen ontmoetten, was de hemel van mijn ledikant. Met een 'soort vage verrassing'keek ik er naar, vol nieuwsgierigheid hoe ik hier in 's hemels-* naam terecht gekomen was. Het volgende oogenblik kwam met een plotselingen schok alles, wat den vorigen avond was gebeurd, in mijn geheugen terug. Het drong tot mij door, dat ik in de slaapka mer van Northcote was en dat er door iemand zacht, doch dringend aan de deur werd geklopt. Ik sprong uit bed, schoot een paar muilen aan, die op een witte schapenvacht stonden en ging naar de deur welke ik ontsloot. Ik verwachtte Milford te zien, doch in plaats van dien trouwen dienaar, stond ik voor een aardig uit ziend dienstmeisje in bont katoenen jurk en witte muts op. Zij droeg een blad waar op een pot thee en eenige brieven. Ik liep haastig terug, schopte mijn slof fen uit en kroop onder de dekens. Toen riep ik: „Kom maar binnen." Zij kwam aarzelend in de kamer en zette het. blad op het tafeltje naast het bed. „I k breng U de thee, mijnheer, omdat Milford ongesteld is." „Zooantwoordde ik, „dat spijt me. Wat scheelt hem? Hij mankeerde gister avond niets." Zij schudde haar hoofd. „Ik weet het niet, mijnheer, maar hij schijnt erg naar te zijn." „Heeft hij pijn?" vroeg ik. „Ja, mijnheer, nog al erg, naar het schijnt." ,Het beste is, dat je maar direct den dokter roept", zei ik, terwijl ik 'n kop thee inschonk. Dit was vreeselijk onaangenaam voor mij. Ik mocht in geen geval verstoken blij ven van de diensten van den eenigen per soon, die, zooals Northcote mij had gezegd, te vertrouwen was. „Moet ik dr. Ritchie opbellen, mijnheer?" vroeg het meisje. Ik knikte. „Vraag hem zoo spoedig mo gelijk te komen. Na het ontbijt kom ik kij ken, hoe hefc met Milford is." Het meisje deed nog het een en ander in de kamer en vertrok daarna. Toen zij weg was, ging ik in bed opzitten en begon het kleine stapeltje brieven, dat op het blad lag, door te zien. De meesten waren te her kennen als circulaires en rekeningen, doch een er van met een wapentje in den hoek van den omslag, scheen van meer belang te zijn. Ik scheurde hem open. 105 Belgrave Square S.W. Beste Northcote. Gisteren had ik een onderhoud met Ro- sedale cn zoover ik kan nagaan, loopt alles naar wensch. Rosedale stelt voor, de maat schappij in de eerste week van October op te richten. Er zijn nog een paar dingen, waarover ik je gaarne zou willen spreken daar zullen wij aanstaande Woensdag avond wel gelegenheid voor hebben. Ik heb je advies opgevolgd en de „Seagull" gekocht. Morton vroeg er een duivelsch hoogen prijs voor, maar hij stelde zich te vreden met een kleine betaling, en zal moeten wachten met de rest tot de Maat schappij op poot en staat. Je toegenegen SANGATTE. Toen ik bij de slecht geschreven, krab. belige handteekening gekomen was, floot ik zachtjes. Ofschoon vreemdeling in En geland, kende ik Lord Sangatte zeer goed bij reputatie; en dab was een onsmakelijke reputatie ook. Ik nam het notitieboekje van Northcote dat ik den vorigen avond op mijn nacht kastje had gelegd en zocht er zijn afspra ken voor Woensdag in <op. Ik vond er tweo of drie onduidelijke aanwijzingen voor af spraken 's morgens en 's middags en onder-' aan met potlood gekrabbeld: „Sangatte's balavond". „Ik zal er niet mankeeren", zei ik met eenige zelfvoldaanheid. Dat Sangatte en Northcote bezig waren een Maatschappij op te richten, was een belangrijke mededeeling. Als handelson derneming zou het zeker wel iets zeer aparts zijn. Indien de geruchten juist wa^ ren, dan was Sangatte ongeveer een van de meest volgroeide schurken, die het En- gelsche Pairschap maar kan aantoonen; terwijl mijn bekendheid met Northcoto mij den indruk gaf, dat nauwheid van ge weten een weinig door hem beoefende deugd was. Woensdagavond leek mij, over het algemeen genomen, dus wel zeer onder houdend te zullen worden. Ik stond kalm op en gevoelde mij tame lijk met mijzelf ingenomen. Dc heerlijke zonneschijn, die met volle stralen mijn ven ster binnendrong, deed mij mijn avontuur veel aanlokkelijker vinden, dan den vori gen avond. Mijn zenuwachtigheid was ge heel verdwenen en in plaats daarvan go- voelde ik een opgetogen, bijna tartende nieuwsgierigheid naar hetgeen er nu zou gaan gebeuren. Ik bestudeerde het door Northcote ge- teekende schetsje van de indeeling van het huis en ontdekte, dat de badkamer drie deuren verder op de gang was. Een be hoorlijk bad was een l»uce, die ik mij sedert mijn aankomst in Engeland niet had ge permitteerd en in het aangename vooruit zicht daarvan, deed ik de kamerjapon van Northcote aan en liep de gang op. (Wordt v^i-vd^dOL

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13