NED. OOST-INDIE Verstopping SPORT LUCHTVAART KERKNIEUWS RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 HET s.s. „HELMUTH" GEZONKEN. Hoe de aanvaring plaats vond. Omtrent de aanvaring die Donderdag avond nabij Lobith plaats had en waarbij net s.s. „Helmuth" van de N.V. Vola Trans port Mij. te Rotterdam is gezonken en een der opvarenden verdronk, verneemt de ,,Msb." nog het volgende: De met stukgoed beladen „Helmuth", op weg van Mannheim naar Rotterdam, moest uitwijken voor een opkomende sleep, terwijl Ier plaatse eenige sleepschepen voor an ker lagen. Door een bijzonderen samenloop van omstandigheden kwam de „Helmuth" op een gegeven oogenblik dwars op stroom te liggen, waardoor het schip met het kip anker van een der aldaar liggende booten in aanraking kwam. Hierdoor werd de „Helmuth" terzijde als het ware opengescheurd, waardoor ten gevolge van het binnen stroomende water de zwaar beladen boot bijna onmiddellijk zonk. Van de aeht opvarenden sprong de 30- jarige gehuwde matroos S. overboord, om naar ëen der nabij liggende schepen te zwemmen. Dit gelukte hem echter niet, want spoedig verdween de ongelukkige in de diepte. De overige opvarenden wisten zich met behulp van de sloep en door in een onmid dellijk toegesnelde roeiboot te springen in veiligheid te stellen. Het lijk van den matroos was gisteren avond nog niet gevonden. Heden zou het schip dat in het 8 M. die pe vaarwater is gezonken, worden gelicht. UIT HET RAAM GEVALLEN. Misdaad in het spel? Gisteravond omstreeks half negen was een 26-jarig bewoner aan een peroeel in de Valkstraat te Utrecht bezig op de twee de verdieping de ramen te zeemen. Hij stond daartoe in de vensterbank, ter wijl zijn vrouw hem bij het schoonmaken behulpzaam was. Op een gegeven oogenblik stortte de man, die ongeveer 15 Meter boveruden be- ganen# grond stond naar beneden. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar de Rijksklinieken vervoerd, waar werd geconstateerd dat de man zijn linker been, en beide armen had gebroken en bovendien een hersenschudding had beko men, zoodat het onmogelijk was hem over het gebeurde te hooren. Waar het echter onbegrijpelijk scheen hoe hij, terwijl toch zijn vrouw hem waar schijnlijk had vastgehouden, niettemin was gevallen, heeft de politie het noodzakelijk geacht de vrouw aan een verhoor te onder werpen, waartoe zij gedurende den geheelen afgeloopen nacht op het Hoofdbureau te Utrecht aanwezig was. Verdronken. Het driejarig zoontje van den heer Koornneef te De Lier, geraakte bij het spelen in het Leewater aldaar. Hulp was er niet aanwezig. Een van de speelkameraadjes, die bij het ongeval te genwoordig waren, ging in een nabij gele gen woning het ongeval, vertellen. Toen men echter ter piaatse kwam, dreef het knaapje reeds boven. Tevergeefs heeft dr. Schepman gerui- men tijd getracht de levensgeesten op te wekken. Over boord geslagen. In de Meedstermaar bij Uithuizen is gistermiddag een schippersvrouw, echtge- noote van schipper Klein uit Appingedam, die een bielenschip voortboomde, voorover in het water gevallen'en verdronken. De ongelukkige was nog slechts een half jaar gehuwd en 19 jaar oud. Haar lijk is na een half uur dreggen opgehaald. Amazone gevallen. Vrijdagochtend half negen is bij het viaduct aan den Harstenhoekweg te Den Haag de 25-jarige mej. C. W., wonende in hotel „Clarence" aan den Schevening- scheweg, die daar te paard reed, tengevol ge van het voor een electrischen trein schrikken van haar rijdier, zoodanig ge vallen, dat zij met een hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden vervoerd. In kokend water gevallen. Donderdag is op het terrein van de Haagsche gasfabriek aan den Trekvliet de 57-jarige stoker J. J. B. uit de Koning straat aldaar bij het ontladen van een kip- kar met cokes in een put met kokend wa ter gevallen. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Boerderij afgebrand. Door een onbekende oorzaak, is giste renmiddag op de hofstede „De Groote Rui- terbeek", bewoond door den heer G. Veld huizen, en gelegen even over de grens der gemeente Barneveld, een met 150 vim ha ver gevulden berg afgebrand. Met moeite slaagde de brandweer er in de omliggende gebouwen te behouden. HET GEHEIMZINNIG GEVAL TE ST. MICHIELSGESTEL. De chauffeur bekent iemand te hebben aangereden. Omtrent het onderzoek door politie en justitie ingesteld, naar aanleiding van het ongeval te St. Michielsgestel, waarbij de 22-jarige fabrieksarbeider van Breugel het leven verloor, meldt men aan de „Bossche G'rt." nog het volgende: Toen uit het politieonderzoek was ko men vast te staan, dat de auto, waarmede de aanrijding zou hebben plaats gehad, in een garage te Vught- thuis behoorde, werd de eigenaar dier garage O. onverwijld aan een verhoor onderworpen. O. verkaar- de bij dat verhoor dat zijn chauffeur v. E. op den bewusten avond met een auto naar Gemonde was geweest, om zijn ouders te halen. Den volgenden morgen zou v. E. aan zijn patroon hebben medegedeeld, dat hij een aanrijding had gehad, waarbij o.m. de voorruit van den auto werd verbrijzeld. De op de plaats van de aanrijding ge vonden stukken glas kwamen overeen met het glas dat door de politie nog in een in de garage van O. staanden vuilnisbak ge vonden werd. De chauffeur v. E. ontkende aanvanke lijk. Nadat v. E. Maandag in arrest, was ge steld op vermoeden van het lichaam van v. Breugel na de aanrijding in üet water te hebben geworpen, schijnt de familie v. E. bang te zijn geworden dat het verkeerd zou loopen. Op aandringen van zijn vader is v. E. op zijn aanvankelijke ontkenning terug gekomen en verklaarde later, dat hij op de bewuste plek inderdaad iemand had- aangereden, doch hij kon niet verklaren of het een wielrijder of een voetganger wos. Hij was maar doorgereden. Thuis hadden ze afgesproken voorloopig het ge val stil te houden en eerst de kranten van Donderdag en Vrijdag maar eens af te wachten. Misschien, dachten ze, zou het nog wel goed afloopen! Woensdhgavond heeft zich nog een zeer belangrijke getuige van T. bij de politie aangemeld. Deze getuige kwam nu eerst de verklaring afleggen, dat hij, terwijl hij op het tijdstip van het ongeluk op zijn rij wiel naar Gemonde reed, aan de rechter zijde een wielrijder zag aankomen welke wielrijder v. Breugel moet geweest zijn. Kort achter dien wielrijder naderde een auto in razende vaart. De auto bevond zich aan denzelfden kant van den weg als de wielrijder. Van T. kreeg onmiddellijk den indruk, dat een aanrijding niet kon uitblijven. Hij heeft echter niets gehoord, waaruit hij kon afleiden, dat er een ongeluk plaats vond. Hij heeft toen nog uitgekeken naar den wielrijder, doch hij kon nergens iets ont dekken. Volgens verklaringen van dezen getuige heeft de auto niet stilgestaan, doch is met dezelfde vaart doorgereden. Het doel wel erg vreemd, aan, dat deze getuige zoo laat met zijn belangrijk ge tuigenis voor den dag komt. In ieder geval de politie heeft gemeend v. E. in verband met deze verklaring niet langer in hechtenis te mogen houden, zoo dat hij dan ook gistermorgen in vrijheid is gesteld. Duidelijk treedt hier naar voren de on- menschelijkheid om na een aanrijding er vandoor te gaan, alsof er niets gebeurd ware. Had de chauffeur iirect hulp ver leend (volgens de op het lijk verrichte sec tie is de dood door verdrinking veroor zaakt), een menschenleven ware hier wel licht niet te betreuren geweest. Kantoorhouder gearresteerd. Te Heerle bij Wouw is door de mare chaussee gearresteerd de kantoorhouder P. M. van het hulppostkantoor aldaar, ver dacht van verduistering van een bedrag van in totaal 1300 ten nadeele van den Staat. Bij zijn verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. De brandkast gestolen. Te Lochem is ingebroken bij den heer T. v. d. K. In de woonkamer is alles over hoop gehaald. Een kleine brandkast bleek verdwenen. Met behulp van een hond deed de politie naspofingen, maar tot nu toe is van de daders geen spoor gevonden. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN DE MIJNRAMP TE ALSDORF. Het aantal dooden tot 262 gestegen. Donderdag is nog een mijnwerker in het ondergrondsche bedrijf dood aangetroffen. Onder het puin van de ingestorte hijsch- installatie werd nog een ander lijk gebor gen. In het ziekenhuis zijn twee gewonden aan de gevolgen overleden. Het aantal dooden bedraagt thans 262. In het directiegebouw bevonden zich op het moment van de ramp drie mijnwerkers van de nachtploeg, die voor de loonafdee- ling stonden te wachten. Tweet hunner wer den onder het puin aangetroffen. Tevens werden verschillende bedragen aan geld gevonden. De commissie van onderzoek heeft gis teren een groot aantal ooggetuigen ge hoord. He: aangrijpendste beeld toont op het oogenblik het waschlokaal van Anna I, waar alle dooden in kisten opgebaard zijn. Er zijn tal van kransen van buitenlandsche mijnorganisaties. Op elke kist ligt een krans van den Eschweiler Mijnbond. De nagelaten betrekkingen worden door leden van den medischen hulpdienst binnengeleid en naar de kisten van hun dooden ge bracht, die zij nog eens voor den laatsten keer mogen aanschouwen. Er spelen zich geregeld hartverscheurende tooneelen af. De lijkdiensten zullen voor de Katholie-: ken geleid worden door wijbisschop Dr. Strater en voor de Protestanten door Dr. Wolff. Op order van het Pruisische Staatsmi- nisterie zal ter gelegenheid van de ter aardebestelling van de dooden van Alsdorf van alle openbare gebouwen de vlag half stok waaien. Toestemmingen voor openbare danspartijen zullen niet worden verstrekt en die, welke reeds gegeven zijn, zullen worden ingetrokken. In de Berlijnsche danslokalen en cafés en bars zal niet ge danst worden. Ten bate van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers is reeds een bedrag van 300.000 Mark ontvangen. Waarschuwingen vóór de catastrofe? Het is te begrijpen, dat de stemming van de zwaar getroffen bevolking van Alsdorf, die nog altijd voor een deel in het onzekere verkeert over het lot van familieleden, steeds onrustiger wordt, nu de autoriteiten nog steeds niet weten wat- eigenlijk de oor zaak -van de catastrofe is geweest. Allerle; wilde geruchten vinden onder die omstandigheden natuurlijk bij velen geloof, zoodat met eenige bezorgdheid de gisteren te Alsdorf gehouden communisti sche betooging werd tegemoet gezien, die echter zonder incidenten, is verloopen. Van de zijde der autoriteiten zijn tot dusver over de oorzaak slechts weinig zeg gende communiqué's verspreid, welke de menschen geen houvast geven. In dit verband meldt de correspondent- te Alsdorf van de „Frankf. Z." dat een verklaring van het communistische lid van den Landdag en van de mijnbeveiligings- commisie, Sobottka. diepen indruk heeft gemaakt op de bevolking. Daarin herinnert hij er aan, dat hij reeds eenigen tijd gele den gewezen heeft op de vorming op groo te schaal van mijngas in de mijn Anna II. De thans verongelukte bedrijfsraad Was- muth zou volgens Sobottka reeds op 15 Sept. gevaar voor mijngasontploffing heb ben geconstateerd en dit aan de autoritei ten hebben meegedeeld. Hem werd be loofd, dat men de noodige maatregelen zou nomen, maar niets gebeurde. Door een en ander wordt de opgewon denheid van de door smart en ellende uit geputte bevolking steeds grooter. Met grooten nadruk wordt er daarom op aangedrongen, dat alles zal worden ge daan om snel en grondig het raadsel van de oorzaak van -de ramp op te lossen. 0VERSTR00MINGSRAMP IN MEXICO. Honderden slachtoffers? De militaire autoriteiten hebben uit het gehucht Chapotenunez bericht ontvangen, dat bij de overstroomingen, die gelijk wij reeds meldden, het geheele district Naya- riz geteisterd hebben en aldaar groote schade hebben aangericht, meer dan hon derd personen om het leven zijn gekomen en het geheele plaatsje verwoest is. De stad Alamos in den staat Vera Cruz, is eveneens door overstrooming geteisterd. Ook hier zöuden talrijke personen zijn ver dronken. Volgens verklaringen van den gar nizoenscommandant van Alamos zouden er zelfs verscheiden honderden slachtoffers zijn. SCHEEPSRAMP AAN DE N00RSCHE KUST. Waarschijnlijk acht man om het leven gekomen. Bij Christiansund is gistermorgen een boot in zee drijvend gevonden, waarin zich een geheel uitgeputte man bevond. Het bleek te zijn de tweede stuurman van het s.s. „Kong Ragnar" uit Oslo. dat des nachts gestrand was en in tweeën gebro ken. De stuurman sprong over boord en wist na eenigen tijd de ronddrijvende boot te bereiken. Volgens zijn mededeeüng zou den acht man om het leven zijn gekomen. Soc.-Dem. vergadering „gegast". Op een sociaal-democratische vergade ring te Dresden, welke in het circus Sar- rasani werd gehouden en waarop het woord werd gevoerd door den voorzitter van den Rijksdag Löbe, verspreidde zich plotseling een sterk riekend gas. Vermoe delijk was dit het gevolg van een door po litieke tegenstanders geworpen bom. Aan zes personen moest geneeskundige hulp worden verleend; zij waren de onaange name gevolgen spoedig te boven. Een gemaskerd bal in een kerk. In de stad Kiew heeft de Bond van God loochenaars een groote anti-godsdienstige optocht georganiseerd, waarin de commu nisten vanen, vlaggen en doeken met gods lasterlijke opschriften meedroegen. Na af loop werd in de vroegere St. Wladimir- Ivathedraal een feestpartij georganiseerd, dat met een gemaskerd bal besloten werd. In het priesterkoor der Kathedraal was een theater opgeslagen, waarop een too- neelstuk werd opgevoerd-, dat een vreese- lijke bespotting van den godsdienst was. A gang regelt men vlug zonder frajnp ol pijn met Mijnhardt's Laxesttóilpften, Prijs per doos 60 ct. Bij Apotrnim Drogisten ren Uv#gi ilfeclame) De waarde van een menschenleven. De gevallen, waarin de Syrische recht banken moeten optreden tegen de brutale behandeling, die de boerenbevolking van de zijde van hun „heeren", de Effendis (Arabische klasse van grootgrondbezit ters) ondervinden vermeerderen zich in den laatsten tijd op ontstellende wijze. Het volgende geval, dat duidelijk toont wat een mènschenleven in dit gedeelte der wereld waard is, wordt door „l'Orient" een Syriseh blad gepubliceerd: Mijnheer Ph., de directeur van een filiaal van de Banque de Syrië, jaagde op zeke ren dag op de domijnen van den Arabi- schen grootgrondbezitter Kamel Bei el As sad. Hij had hierbij het ongeluk in plaats van een haas. een 10-jarig Arabisch meisje te treffen, dat kort daarna aan de beko men verwondingen stierf. Met ontzetting dacht de ongelukkige jager aan de wraak van de familie van het meisje en de ge rechtelijke straf. Zoo snel mogelijk begaf hij zich naar het huis van Kamel Bei en tselde deze in kennis met het ongeluk dat hem was overkomen. Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken, liet deze hem uitspreken en gaf toen een zijner diena ren laconisch bevel, direct een geweer te halen. In zijn opgewondenheid zag mijnheer Ph. zich reeds als een hond neergeschoten, toen de dienaar het wapen bracht. Kamel Bei richtte zich echter rustig op, ging naar het raam en wees op een boer die op den akker werkte. „Wat ziet U daarbuiten?" vroeg hij mijn heer Ph. „Een man, die werkt" antwoordde deze. Nauwelijks had hij deze woorden uitge sproken, of Kamel Bei schouderde zijn ge weer en legde den boer met een welgemikt schot neer. „Ziet u" zei hij daarna in alle gemoeds rust. „Dat is de waarde die men bij ons aan een man hecht. Hoeveel is er dan nog aan een 10-jarig meisje gelegen? Gaat u maar rustig naar huis en denk er niet meer aan mijnheer!" Het gelukt de Fransche regeering, -die het mandaat, over Syrië gekregen heeft, maar moeilijk om paal en perk te stellen aan deze „feodale" gewoonten. BEELDTELEGRAFIE INDIE— NEDERLAND. Zender hier te lande gereed, Aneta seint uit Bandoeng: In aanslui ting op ons bericht omtrent het geslaagde overseinen van een beeldtelegram van Ned. Indië naar Nederland kan nog worden ge meld, dat thans ook de zender in Neder- land gereed is. In den nacht van Dinsdag I op Woensdag j.l. is een beeldtelegram van I ir. Tours, hoofd-ingenieur in algemeenen dienst van het hoofdbureau van de P. T. T. te Den Haag, gericht aan ir. Keukenmees ter te Bandoeng, goed o\ergebracht, zoo- dat de beeldtelegrafie-verbinding thans is tot stand gebracht WIELRENNEN Leidsche Ren- en Touristvereen. „Swift." Morgen deelname aan de invitatierit van „Hollandia" over 60 K.M. Samenkomst 7 uur bij de Gijselaarbank de leden behooren in clubcostuum op- te komen. TRAGISCHE VLIEGRAMP TE LE B0URGET. Een vliegtuig op een huis gevallen. Uit Le Bourget wordt gemeld: Een vliegtuig, dat opgestegen was op weg naar Kaïro en Addis Abeba, viel te pletter op de winkels van den Vlaamschen Straat weg te Le Bourget, 'n vuurzuil steeg op en verschillende huizen vatten vlam. De brandweer kon weinig uitrichten wegens de moeilijkheden om bij den haard van den brand t-e komen. Men heeft geen enkel bericht van de beide vliegers en men veronderstelt, dat zij verkoold zijn. Een nader bericht meldt: Een vrouw, die aan het ontbijt zat, in 't huis waarop het vligtuig terecht kwam, werd gewond. Zoodra men den brand meester was slaagde men er in de verkoolde lijken te bergen van beide vliegers, die naar het ziekenhuis van Le Bourget gebracht wer den, waar een „chapelle ardente" werd in gericht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal .s. Dinsdag en Zaterdag geen audiëntie erleenen. Diefstal van bloembollen. Gisteren hebben voor de rechtbank te Haarlem terecht gestaan de 31-jarige G. O. en de 21-jarige B. J. F., uit de buurt van Alkemade en Roeiofarenclsveen, die hetzij in vereeniging, hetzij elk voor zich, in den nacht van 21 op 22 Augustus te Al kemade een hoeveelheid bloembollen, toe- i behoorend aan P. Akkerboom, moeten heb- I ben gestolen. De verdachten ontkenden. Het O. M. eischte tegen G. 0„ die reeds herhaaldelijk veroordeeld is, een gevange nisstraf van U/a jaar en tegen B. J. F., die wel ongunstig bekend staat, doch nooit veroordeeld is, een gevangenisstraf van 10 maanden, beide straffen onder aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitgesproken: J. Sinteur, koopman te Leiden; cur. mr. M. Huijkman, den Haag. E. van den Ven, koopman, laatstelijk gewoond hebbend te Leiden; cur. mr. C. J. Goudsmit te Leiden. Matfchijs Maat, landbouwer, Uithoorn (Zuider-Legmeer). R.c. Mr. B. de Gaav Fortman. Cur. Mr. H. Mulderije, Amster dam. De professor: „Anna, wees voorzichtig met die vaaszij is 2000 jaar oud." Anna: „Nou perfester. Ik zal d'r voor zorgen alsof 't ie nieuw was."

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10