STADSNIEUWS Agenda ACADEMIENIEUWS MAANDAG 20 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BRAZILIË DE OPSTAND IN BRAZILIË. In de generale staf verwacht men een be slissende slag in de nabijheid van Juiz de Fera De rebellen rukken op naar Rio de Janeiro. De minister van Oorlog ontkent, dat de op standelingen Itaraze hebben bezet. Zij zijn den staat San Paulo niet binnen gerukt. Uit Port Alegre meldt men, dat oorlogssche pen draadloos zijn gewaarschuwd, dat de re bellen in het kanaal van Santa Catharina mij nen strooien. Te Rio de Janeiro en San Paulo is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een telegrafisch communiqué van de pstandelingen uit Porto Alegre heeft generaal Machado te Anitapolis een detachement regee- ringstroepen van de staat Santa Catharina ver- slgen. Aan de zijde der regeeringstroepen vie len drie dooden, terwijl 33 man werden gevan gen genomen. Onder de gesneuvelden is de be velhebber van het detachement. De uitrusting, waaronder 50.000 pond munitie werd buitge maakt. Naar gemeld wordt staat de staat Espirito Santo onder controle van de insurgenten. HET „EIGEN HUIS" DER JONGE MIDDENSTANDERS. De inzegening en de officieele opening. Het „Eigen Huis" van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging „St. Peter Ka nis'" is gisteren ingezegend. De Jonge Mid denstanders hebben hun clubgebouw ge vestigd in de bovenzaal van Huize Bern- sen, Breestraat 157. Al was het er gisteren middag wat. te vol en werd het uitzicht in de zaal beneveld door dikke wolken ta baksrook, toch maakte het zaaltje zelfs in deze abnormale omstandigheden reeds een buitengewoon gezelligen indruk. Een illuster gezelschap van geestelijken, afgevaardigden en ouders had zich ver- eenigd om van de plechtige inwijding ge tuige te zijn. Zij allen werden door den voorzitter, den heer H. Pierrot, vanachter de groene tafel welkom geheetep, op de eerste plaats de ouders en de geestelijk heid (van wie aanwezig waren Pastoor Beukers, Pastoor Vijverberg, Pater Mul der, Kapelaan Gudde, Rector Reijnen en Rector Timp) en vervolgens het Bondsbe- stuur van K. J. M. V., de besturen van zus terverenigingen uit Amsterdam, Haarlem, Lisse, Den Haag en Alkmaar, de verte genwoordigers van de Hanze, A. R. K. _A., en Dioc. Vereen, van Onderwijzers; den heer Molkenboer, viee-voorzitter van de Kamer van Koophandel en de afgevaardig den van de Sportvereen. „Rood-Wit". De voorzitter besprak voorts in korte trekken het drieledig doel der vereeniging: de godsdienstige taak, de sociale taak en het vriendschapsverkeer. De secretaris had de vijfjarige historie van St. Peter Kanis voor het nageslacht te boek gesteld, vanaf de oprichting der adspirant-vereeniging, die de welluidende naam droeg van „Hik" (Hanze in 't klein) tot op den dag van heden. Het was ver blijdend te hooren, dat het ledental met sprongen is vooruitgegaan en thans niet. ver van de honderd is. Hulde en dank werd in het verslag gebracht aan de oud-advi seurs pater v. d. Donk en pater Mulder en aan den Bondsadviseur rector Timp. Na deze inleidende toespraken had de plechtige intronisatie plaats van het H. Hartbeeld door den zeereerw. heer Rector R. J. J. Reijnen. Deze kort plechtigheid, die, hoe dikwijls ook meegemaakt, steeds een diepen in druk maakt op de huisgenooten, in dit ge val op de Jonge Middenstanders, werd ge volgd door aanbieding van het beeld aan den moderator pater Mulder. Pater Mulder bleek dankbaar voor deze erkentelijkheid. Spr. gaf de verzekering, dat als de Vereen, zich blijft stellen on der de schutse van het H. Hart aan de Vereen, niet alleen een lang maar ook een vruchtbaar leven beschoren is. Blijft trouwe vereerders van het H. Hart, en het zal u naar ziel en lichaam wèl gaan. Ook de bonds-moderator, Rector J. B. Timp, hield een korte maar „hevige" toe spraak. Het was voor den Bonds-modera tor een heerlijke openbaring geweest, dat de jonge middenstanders in Leiden in kor ten tijd gekomen waren tot deze prestatie. Spreker verheugt zich hierin juist, omdat het wel en wee der J. M. hem zoo nauw aan 't hart gaat. Al meer had spr. zich afgevraagd: waar al onze aandacht wordt besteed op de jongens uit de Arbeidersstand hoe nut tig dit werk ook is waarom dan ook niet voor de jonge middenstanders. Het laat geen twijfel, of het werd hóóg tijd de jonge middenstanders bijeen te halen en hun op die wijze te maken tot Roomsche ke rels; om hun in de moeilijkste jaren des levens de hand te reiken, opdat- zij inder daad mogen uitgroeien tot de echte, goede Katholieken, waaraan de Middenstand steeds zoo rijk is geweest. In de jonge ja ren is leiding bijzonder noodig, omdat dan zoo vaak wordt verknoeid, wat later niet meer te herstellen is. Daarom heeft de Bisschop aan spr. op dracht gegeven, flinke klinkende Jonge Middenstandsvereenigingen te stichten. De bestaande K. J. M. V.'s moeten veel groo- ter worden. De moderator vond het heer lijk, dat in zijn eigen geboortestad voor de J. M. zoo buitengewoon veel geijverd wordt en er met man en macht wordt gewerkt. We loopen naar de honderd; is dat niet schiterend? Spr. hoopte, dat dit gebouw spoedig te klein zal blijken, en hij dan in de krant zal lezen, dat Peter Kanis de hand heeft moeten leggen op een van de grootste huizen van Leiden. Waarom zou niet in iedere stad een eigen huis voor de jonge middenstanders kunnen worden opgericht, zooals er overal een clubgebo'uw voor de St. Josephgezel- len is? God geve, dat het H. Hart de jon gelui hier mogen vasthouden; opdat zij hier bewaard moge blijven van heel veel leelijks. Groot is ook de geruststelling voor ouders van J. M., die in een andere stad hun opleiding vinden, dat hun zoon daar een „eigen huis" vindt, een eigen huis, waar hij goede Roomsche vrienden treft en ook zijn besten vriend, zijn priester vriend Vervolgens sprak de Bondsvoorzitter, de heer H. Lohman uit Alkmaar, die nog even aandikte, dat het. voornaamste stre ven van de K. J. M. V. is het beleven van den katholieken godsdienst. Spr. vroeg de medewerking, sympathie en een gepast vertrouwen van P. K., in de bedoelingen van het Bondsbestuur. De voorzitter van de Hanze, de heer Th. Bergers, sprak een woord van geluk- wensch en uitte de hoop, dat het ledental zoo moge stijgen, dat spoedig een grooter lokaal gezocht zal moeten worden. Spr. hoopte tevens, dat onder de schutse van het H. Hart, alle J. M. zich onder de vleugelen dezer vereeniging zullen verza melen, opdat uit de leden mogen opgroeien grootere middenstanders, die de steunpila ren zuilen zijn van Kerk en Maatschappij. De viee-voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer G. Molkenboer, zeide, dat de Kamer zich had doen vertegen woordigen omdat zij overtuigd was van het groole belang van deze vereeniging om te komen tot een krachtige organisatie van den Middenstand. Spr. hoopte, dat dit huis, behalve van ontspanning, ook een huis van studie zou zijn. Want wij hebben menschen noodig met een helderen kijk op den toestand der maatschappij, doch daarvoor is studie noodig. Deze studie acht te spr. van het grootste belang, nu de zelfstandigheid van den Middenstand op het spel staat. De heer Vreeburg, secr. der Onderwij- zersvereeniging, merkte op, dat dit eigen huis niet alleen een „doorgangshuis" is voor Hanzeleden, maar een tehuis voor jonge middenstanders en allen daarmede gelijkstaanden. Spr. hoopte, dat velen hier gezelligheid zullen vinden. Tenslotte wenschte de voorzitter der Sportvereen. Rood-Wit, de heer J. Witte, de K. J. M. V. geluk met dit vereenigings gebouw. De voorzitter, de heer H. Pierrot, dankte voor de vele goede wenschen en sloot deze openingsplechtigheid met een heil dronk. DE R. K. BLINDEN VAN GRAVE. Een concert in „Zomerzorg". Zooals wij reeds meldden hebben Zater dag in de groote zaal van Café Restaurant „Zomerzorg" de R. K. blinden uit Grave we- dorom een concert gegeven. Ook voor dit concert, dat nogal plotse ling gegeven werd, daar de avond in War mond niet kon doorgaan, bestond weer flinke belangstelling. De zaal was bijna geheel bezet en het publiek luisterde met aandacht naar de muzikale praestaties dei- blinden. Het was een ander programma dan Woensdag in de Stadsgehoorzaal gegeven werd, maar met evenveel ijver en toewij ding werd er weer geconcerteerd en het publiek toonde zich zeer enthousiast. Ook voor de onderwijs-demonstratie bestond be grijpelijkerwijs groote belangstelling, en Frater Dosithes had met zijn leerlingen menige ovatie in ontvangst te nemen. Onder de pauze werden wederom door eenige jonge dames bonbons verkocht, waarvan de opbrengst eveneens het blinden instituut te Grave ten goede komt. Zoo werd ook deze avond wederom een succes. Een causerie van Troubadour voor de blinden. Gistermiddag om drie uur heeft in een der zalen van het St. Antoniuspatronaat de heer Frans Schneiders voor de blinden een causerie gehouden over zijn „Oden en Satyren" met voordracht uit zijn werk. Ook de fraters en eenige leden van het blinden- comité waren hierbij tegenwoordig. Na door den heer Simonis te zijn inge leid, ving Troubadour aan met een korte beschouwing over de vorm der versjes, zooals hij gewend is deze te vervaardigen en vertelde een en ander over verschillen de versvormen en versvoeten, die daarvoor gebruikt worden. Na deze korte inleiding ging spr. over tot den inhoud zijner versjes, die meestal zijn ontstaan naar aanleiding van actueele gebeurtenissen of hedendaagsche toestan den, waarbij hij uiteenzette, wat juist zulke versjes amusant maakt. Hiertoe geeft na tuurlijk het onderwerp zelf aanleiding en zoo ontstaan er versjes, die opvallen door het groote aantal woordspelingen, terwijl andere versjes steunen op een aardige zet-, een frappe, de pointe, die dan tot het einde van het versje, tot de laatste regel, somtijds tot het laatste woord wordt be waard. Spr. lichtte dit alles toe met declamatie uit zijn werk en liet een groot aantal versjes hooren ter illustratie. Bij de blinde luisteraars vonden die versjes een goed onthaal en herhaaldelijk gaven zij uiting van hun aandacht en mede leven door een dankbaar applaus. Spr. las o.a. voor „De ouwe hoed", „Zijn laatste taak" (verzuchting van een ouden knol) welke laatste veel hilariteit verwekte en tallooze andere, die zeer in den smaak vielen. Nadat spr. tenslotte een uiteenzetting over het schrijven van zijn verkiezingsspel had gegeven en dit geheel ten gehoore had gebracht, las hij tenslotte een versje voor getiteld: Afscheid., dat hij 2 jaren geleden dichtte, toen de broeders van Grave met hun blinden hier eveneens een concert ga ven en dat als volgt eindigde: Moest ik allen gaan bedanken? Fraters, hoe heb ik het nu? Wil ik u eens wat vertellen? Alle menschen danken u! Hierna bracht de heer H. Simonis dank aan Troubadour voor zijn aangename en amusante causerie over zijn werk, daarbij zeggend, dat spr. niet mocht heengaan, al vorens belooft te hebben de blinden hier nog eens op zulk een causerie te komen ver gasten. ENTING TEGEN DIPHTHERIE. Met een enkel woord willen wij hier de aandacht vestigen op de gelegenheid, die het Instituut voor Praeventieve Genees kunde (Boerhaavestraat 21) biedt om de kinderen onvatbaar te maken tegen diph- therie. Vrijwel alle lezers zullen weten, dat deze besmettelijke ziekte meestal begint met een keelontsteking, die pijn bij het slikken geeft en een zwelling van de klieren aan de hals veroorzaakt. Soms zetelt de ont steking dieper in de luchtwegen: in het strottenhoofd, waardoor heeschheid en een typische schorre blafhoest ontstaan. De oorzaak van de ziekte is een bacterie, de diphtheriebacil, die niet alleen op de plaats, waar hij zich genesteld heeft, ziek teprocessen verwekt, maar ook een vergif produceert, dat in het. lichaam wordt op genomen en veel van de ziekteverschijnse len, die niet diphtherie gepaard gaan, op zijn rekening heeft. Wanneer een kind aan de diphterie sterft, dan is dit het gevolg van een ver giftiging door het gif van dezen diphthe riebacil, dat het hart of andere organen aantast. Ook de verlammingen van slik- en oogspieren, die in het verloop van de ziek te kunnen optreden, zijn 't gevolg van deze giftwerking. In den laatsten tijd is het aantal geval len van deze ziekte in Leiden en omstre ken veel grooter dan hel gemeenlijk is. En daarenboven is het karakter van de ziekte in sommige gevallen ernstiger dan waar aan wij de laatste jaren gewend waren. De meeste gevallen komen voor bij kinderen van den schoolleeftijd, zoodat het reeds noodig is gebleken van een drietal soholen een klasse te sluiten. Men doet goed om bij elk geval van keel pijn bij kinderen aanstonds den raad van zijn medicus in te roepen, die dan kan vaststellen, of de keelontsteking, al dan niet door diphtherie veroorzaakt, wordt. Een vroegtijdige herkenning is daarom zooveel waard, omdat men met vrij groor.« zekerheid door inspuiting van serum be langrijk kan bijdragen tot de genezing van de ziekte, wanneer dit maar vroegtijdig, in het begin van de ziekte, wordt ingespoten. Maar er is ook nog een andere methode om de vatbaarheid van kinderen te ver minderen, voordat zij nog door de ziekte zijn aangetast. Als men een kind inspuit met een praeparaat, dat bereid is van het door de diphtheriebacillen afgescheiden gif, en dat men een bewerking heeft doen ondergaan, waardoor alle vergiftige eigen schappen verloren zijn gegaan, dan kan men na een zestal weken er op rekenen dat bij verreweg de grootste meerder heid der kinderen onvatbaarheid voor de ziekte is opgetreden. Bovendien verloopt de diphtherie, indien zij bij een aldus ingespo ten kind toch nog optreedt, in den regel veel goedaardiger 1 Wij achten thans het oogenblik gekomen om aan de ouders van de Leidsche kin deren en van de kinderen uit de omliggen de plaatsen, waar veel diphtherie voor komt, aan te raden ze tegen diphtherie te laten inenten. Nadeelige gevolgen zijn daarvan nooit waargenomen, en slechts bij een zeer klein deel der kinderen, ongeveer 5 pc-t treedt eenige hangerigheid en koorts op. De meest geschikte leeftijd om de kin deren in te enten is tusschen 1 en 12 jaar. Men kan zich voor deze inentingen ver voegen aan het Instituut voor Praeventie ve Geneeskunde, Boerhaavestraat 21, des Woensdagmiddags van 34 uur, waar te vens voor belangstellende artsen gelegen heid bestaat inlichtingen te verkrijgen. Namens het. Bestuur van het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde. PROF. J. VAN DER HOEVE, Voorzitter PROF. S. T. BLOK, Secretaris. PROF. E. GORTER. Het huldeblijk aan Prinses Juliana. Het. Bestuur van het Prinses Juliana- comité verzoekt, ons bekend te willen ma ken. dat het huldeblijk, hetwelk namens de Leidsche Burgerij op 25 dezer aan H. K. H. Prinses Juliana ten Paleize Het Loo zal worden aangeboden, gedurende Don derdag en Vrijdag 23 en 24 Ootober a.s. in de Lakenhal door belangstellenden kan worden bezichtigd. B. Strotmann. t De begrafenis van den heer B. Strot mann die Vrijdag te Noordwijkerhout plotseling is overleden zal plaats heb ben morgen te 10 uur (niet te 11 uur, zoo als in de annonce gemeld). De gezongen H. Mis van Requiem is te 8 uur in de Mon-Père-kerk. Zilveren jubileum. Heden herdacht de heer H. J. Ruiten beek zijn 25-jarig jubileum als zoutzieder in dienst bij de Leidsche Zoutkeet. De jubilaris werd hedenmorgen ten kan tore van de directie ontvangen en door jhr. Roëll toegesproken. De directeur over handigde den jubilaris onder hartelijke ge- lukwenschen de gebruikelijke enveloppe met inhoud, alsmede een zilveren horloge met ketting.. Het Diploma van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel met zilveren draagpenning werd hem over handigd door den Secretaris van bet De partement Leiden, Mr. M. B. Vos. Morgenavond te 8 uur heeft in den Burcht de vaandeluitreiking plaats aan de Onderofficieren-schietvereeniging „Gene raal Snijders". Op uitnoodiging van de medische facul teit van Leidsche studenten, spreekt prof. dr. Friedrich von Muller uit Munohen Don derdag a.s. in de collegeaal van prof. Kue- nen over: Bronchitis. De alhier tot arts bevordere semi-arts R. Mingelen is bestemd tot officier van ge zondheid 2e kl. bij het Oost-Indisch leger. R. K. Handelsreizigersvereen. „St. Pancratius". De afd. Leiden der R. K. Handelsreizi gers hield Vrijdag hare maandelijksche vergadering in café „Zomerzorg". De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet, waarbij hij allen wel kom heette in het bijzonder den algem. voorzitter, den heer C. C. Bekkering, die een causerie zou houden over: „Welke ge varen bedreigen ons?" Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Na de mededeeling, dat wederom een nieuw lid tot de afdeeling is toegtreden, vormt de door de afdeeling Baarn-Amers- foort rondgezonden circulaire (over de commissie tot samenstelling van een can- didatenlijst voor de betrekking van B. B. in het hoofdbestuur) een punt van ge dachtewisseling, welke ten slotte eindigde met het stellen van vertrouwen in de han delingen van het hoofdbestuur en de com missie tot samenstelling. Mededeeling wordt nog gedaan, dat dit jaar de jaarlijksche feestavond wordt, ge houden op Zondag 9 Nov. a.s. in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. Inplaats van den heer Jansen, die be dankt. heeft als lid en bestuurslid wegens andere werkzaamheden wordt de heer Bik tot. bestuurder gekozen. Voor het vaandelfonds sprak de heer Meyer een hartelijk woordje tot de leden en spoorde hij hen aan toch goed hun best te doen om zooveel mogelijk draadjes zijde te verkoopen, daar ook zuslervereenigingen er in geslaagd zijn op die manier een vaandel te krijgen. Wat anderen kunnen, moeten wij ook kunnen. Daarna kreeg de heer Bekkering het woord, die in zijne causerie vooral deed uitkomen, welke gevaren ons boven het hoofd hangen, als gevolg van de malaise, den slechten economische» toestand, als zoovele andere factoren, die er het hunne toe kunnen bijdragen om de positie van den handelsreiziger in het gedrang te brengen. Hij wekte daarom allen op ook anderen, ongeorganiseerden, aan te sporen lid te worden van de mooie organisatie. Hebt vertrouwen in uw bestuur, zoo zegt hij; vraagt raad, ook al denkt gij dien niet noodig te hebben. Veel is reads tot staud gebracht, al slaagt men niet overal. Toont ten slotte, dat gij zijt Katholiek en Christoffelman, zoo besluit, hij, door het aanbrengen van Katholieke reizigers in de Katholieke organisatie. De voorzitter dankte den geëerden spre ker voor zijne mooie woorden en na een paar vragen van de rondvraag beantwoord te hebben, sluit hij te c.a. 23.30 op de ge bruikelijke wijze de vergadering. Uitvoering Litteris Sacrum. Het was Zaterdagavond voor de ver eeniging Litteris Sacrum een belangrijke avond. Immers met deze uitvoering in den Schouwburg werd het jubileumjaar der vereeniging ingezet, het jaar, waarin Lit teris 40 jaar oud wordt. De voorzitter der vereeniging, de heer Mazurel, die de aan wezigen bij den aanvang welkom heette, zeide het zeer juist: „een vereeniging, die in jaren ouder moge worden, maar steeds jonger in krachten". In de afge- loopen jaren heeft Litteris zeer veel moois gepresteerd op kunstgebied, hetgeen bij deze gelegenheid door verschillende auto riteiten is erkend in den vorm van een heele serie medailles, o.a. van H. M. de Koningin, van Z. K. H. prins Hendrik, van H. K. H prinses Juliana, van den oud-burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en van den wethouder van on derwijs mr. Tepe. De beide laatsten woon den de voorstelling van Zaterdagavond bij. Als jubileumstuk had Litteris uitgeko zen de Amerikaansche klucht .,'n Partijtje Poker*', een dolle geschiedenis van twee compagnons, die steeds ruzie met elkan der hebben. Om hen ten slotte te genezen, stelt hun advocaat voor, dat een van de twee een jaar lang de knecht van den an der zal zijn. Het lot in den vorm van een partijtje poker zal dengene aanwijzen die den ander dienen moet. Het lot treft den jongsten firmant Boggs, die zich slechts met moeite schikken kan in de hatelijk- heden> waarmede zijn overwinnende com pagnon hem bejegent. Zijn verloofde is echter handiger en doet hem het middel aan de hand, waardoor het contract- met wederzijdsch goedvinden verbroken kan worden. Na veel verwikkelingen en dolle natuurlijk, anders zou het geen klucht zijn komt het ten slotte zoover. Litteris beschikt over een clubje wer kende leden, dat wel in staat is een klucht als deze meesterlijk weer te geven. Er is onbedaarlijk gelachen en het succes van Zaterdagavond is behalve aan de kwali teiten van de Amerika ansche klucht zeker ook te danken aan het meer dan kostelijke spel van de acteurs, bij wie soms elke ge dachte, dat men hier met een dilettanten- clubje te doen heeft, absoluut wegvalt. Speciaal de hoofdpersonen de beide compagnons waren onverbeterlijk, doch ook bij de overigen viel het moeilijk een zwakke plek te ontdekken. Woensdag en Zaterdag a.s. wordt de opvoering herhaald. Litteris' jubeljaar is prachtig ingezet. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 4595. Sigarenmagazijn „Imperial" firma W. van Zijl, Leiden, Sta tionsweg 21, kleinhandel sigaren, sigaret ten, enz. N. E.: F. P. van Zijl, Leiden (H. V.). Hedenmorgen heeft op de binnenplaats der Doelenkazerne een korte plechtigheid ten overstaan van de troep plaats gehad. Aan den adj.-onderofficier der Veld-Artil lerie J. Bakker werd door den Regiments commandant, Overste Nauta Pieper, de Koninklijke onderscheiding, de zilveren me daille van Oranje Nassau met de zwaarden uitgereikt, welke den heer Bakker op 31 Augustus was verleend. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Dinsdag, Bouwvereen. „De Goede Wo ning", Zitavereeniging 8.15 uur. Dinsdag, St. Peter Kanis, Uitvoering Schouwburg, 8.15 uur. Dinsdag, Uitvoering St. Ursula, Den Burcht Woensdag, Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden, Zitavereeniging, 8.15 uur. Woensdag. R. K. Oudersavond. Spreker pater H. de Greeve S.J. Foyer Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag, Zita-vereeniging feestelijke bijeenkomst, Pieterskerkkoor- steeg 15, 8 uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament, Jeugdge- bouw Maria Gijzensteeg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. LEIDEN. Geslaagd: Economisch candidaats-examen Indolo gie de heer H. J. de Boer (den Haag). Candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren R. H. Pos (Paramaribo), L. J. Wei ter (Weltevreden), S. Lopez Cartoso (Leeuwarden) en de dames L. C. Bakker (Sche veilingen) en A. G. H. v. Ravesteijn (Rijswijk). GEMEENTERAAD. Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer de Mey. De heeren Meynen, mr. Romijn en Groe- neveld worden benoemd als afgevaardigden van den Raad om voor het college van Ged. Staten van Zuid-Holland te ver schijnen, teneinde het standpunt van den gemeenteraad te verdedigen inzake het be roep van het Christelijk Schoolbestuur te Oegstgeest in de bekende kwestie van een Oegstgeester bijzondere school op Leidseh grondgebied. Daarna wordt overgegaan tot behande ling der agenda. lo. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuurkunde en schoolhygiëne aan de afd. B. der Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. Benoemd wordt de heer A. v. Vianen, alhier. 2o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Engelsch aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Benoemd wordt de heer drs. A. A. Prins te Amsterdam. 3o. Suppletoire bogrooting, dienst 1929, van de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest". Goedgekeurd. 4o. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1929, van de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest". Goedgekeurd. 5o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1929, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. Goedgekeurd. 6o. Rekening, dienst 1929, .van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. Goedgekeurd. 7o. Begrooting, dienst 1931, van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. Goedgekeurd. (Wordt vervolgd). Uitvoering „P. C. en L." De afdeeling tooneel van de vereeniging „P. C. en L." heeft Zaterdagavond in „Concordia" een drukbezochte uitvoering gegeven. Ten tooneele werd gebracht het spel in drie bedrijven door Jan Fabrdcius „Onder één dak", een sterk-gebouwd stuk, dat in aanmerking genomen, dat de spelers dilettanten waren goed werd uitgebeeld. Toch kunnen wij de keuze van dit stuk door de vereen. „P. C. en L." niet gelukkig noemen en wel om twee redenen. Ons voornaamste bezwaar geldt de in houd van het stuk, dat hier en daar ortho- dox-geloovende Protestanten tracht zwart te maken. Om dit doel te bereiken heeft de schrijver de meest goedkoope methode genomen: de orthodoxe Protestanten wor den voorgesteld als schijnheilige Phari- seeërs en hartelooze zoetsappen, terwijl de lieden van een ruimere opvattang en helaas ook van een zondige huwclijks-mo- raal als toonbeelden van deugd en lief de worden opgevoerd. Zulke stukken, die kwetsend zijn voor velen, dient „P. C. en L." niet meer op haar repertoire te plaat sen. Ons tweede bezwaar geldt de keuze van het stuk voor zulk een avond. Het klinkt reeds zonderling: een zwaar, aangrijpend drama metbal na! Het publiek was in een feestelijke fuifstemming en wist het tooneelspel niet op prijs te stellen. De schuld hiervan ligt evenwel niet. bij de spelers. „Onder één dak" is een moeilijk stuk, maar de tooneelisten hebben 't er kranig afgebracht.. Een extra-woord van waardee ring verdient de figuur van Liesbeth, die héél mooi doorleefd spel gaf. In de tusschenpauzen werden door den heer C. Smit enkele verdienstelijke saxo- phone-soli gegeven. Ook werd een welge slaagde verloting georganisaerd. Men verzoekt ons mede te doelen, dat de H. Mis die morgen ter gelegenheid van het 25-jarig collectantschap van den beer Lindenhof in de Hartebrugkerk zal wer den gezongen zal aanvangen te kwart vojr 8 uur.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2