STADSNIEUWS ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET GEMEENTEVERSLAG OVER 1929. Bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo is verscheenen het Gemeente- verslaig over het jaar 1929. In een uitvoerige inleiding wordt gerele veerd de groote ramp, die de stad trof door het verlies van het Stadhuis. Aan het slot ervan wordt gezegd: Het jaar 1929 is èn voor de gemeente èn voor he: gemeentebestuur een ramspoedig jaar geweest Maar dank zij aller ijver en toewijding, gepaaid aan onverpoosden ar beid is het raderwerk der gemeente weer op gang gekomen en gebleven en kan in derdaad weer voldaan worden aan de eischen, die het voortgaande leven stelt. Moge dan het begin van 1929 somber en droevig zijn geweest, het einde van dat jaar stemt ongetwijfeld tot tevredenheid. Aan den verderen inhoud ont-leenen we hier en daar nog de volgende gegevens. De bevolking bedroeg 31 Dec. 1929 34.137 mannen en 36.215 vrouwen. Totaal 70.352. Een vermeerdering van 304 sinds 1 Jan. van dat jaar. Buiten echt werden 123 kinderen geboren. In het Acad. Ziekenhuis werden 524 kinderen geboren (184 uit Lei den, 340 van andere gemeenten), 615 huwe- lijken werden voltrokken, 32 echtscheidin gen ingeschreven. Overleden zijn 657 perso nen, 300 mannen, 357 vrouwen. In het Acad. Ziekenhuis overleden 101 personen uit Lei den, 158 van elders. In 1929 werden 3 kinderen minder ge boren dan in 192S, overleden 16 personen meer. Het sterftecijfer was 10.09. Er ver trokken 395 personen meer dan zich hier vestigden. Het aantal wo*ingen vermeerdere met 114, verminderde met 51. Winst 63. Het verslag bevat voorts verschillende statistieken der bevolking en een uitvoerig relaas over het gemeentebestuur en het gemeentepersoneel, een overzicht der nieu we verordeningen en een opgave van de voornaamste in 1929 in den gemeenteraad behandelde onderwerpen en genomen be sluiten. Na een uitvoerig exposé van de geldmid delen volgen nog een aantal kleinere mede deel ingen. Het aantal drankwetvergunningen be droeg op 1 Mei 1929 117 (tegen 122 in 1928). Het maximum-aantal bedroeg 80. Het aan tal verloven was 83. Hoofdstuk V bevat gegevens over ge bouwen, woningen, scholen, waterwerken, singels en buitenwegen, beplantingen, rio- leeringen en onderhoud van straten en pleinen. In hoofdstuk VI worden de verslagen van volkshuisvesting en valksgezondheid genoemd. Begraven werden 787 lijkenop Rhijn- hof 565, op de R.-K. begraafplaats 192, aan de Groenesteeg 23 en op de .Israël, begraaf plaats te Katwijk 7. Op 31 December 1929 werden ine genees kundige gestichten voor krankzinnigen, voor rekening der gemeente verpleegd: in het krankzinnigengesticht „Endegeest" te Oegstgeest 116 mannen 142 vrouwen in het gesticht Huize „Padua" te Boekei 1 man in de krankzinnigenkolonie te Glieel 1 vrouwin het Gesticht „Bloemendaal" te Loosduinen 2 mannen en 6 vrouwen; in het Gesticht „Assisië" te Udenhout 2 man nen; in het Gesticht „St. Bavo" te Noord- wijkerhout 1 man in het Gesticht „Wolf- hezen" te Wolfhezen 1 vrouw; in het idio- tengesticht „Voorgeest" te Oegstgeest 16 jongens en 8 meisjes In het afgeloopen jaar kwamen geen ge vallen van hondsdolheids voor. Voor 136 honden en 216 katten werd van het asphyxiatoestel gebruik gemaakt. Ten aanzien van voorgevallen ongeluk ken kan het volgende worden medege deeld 26 personen vielen in het water, waar-' van 5 verdronken 251 personen bekwamen door ongeluk of onvoorzichtigheid verwondingen, waarvan 6 met doodelijken afloop 11 personen zijn plotseling doodgeble ven 4 personen hebben door zelfmoord een eind aan hun leven gemaakt en 5 daartoe een poging aangewend. Voorts zijn 316 personen ter zake van openbare dronkenschap in politie-bewaring gesteld en is aan 966 personen nachtver blijf verleend. In de naclitregisters werden gedurende 1929 ingeschreven 7009 personen, waarvan 5392 verbleven in de hotelsde overige in kleinere logementen. 85 branden hadden plaats. Door de gemeente-politie werden proces sen-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der: Drankwet 14, Hinderwet 1, Lote- rijwet 4, Motor- en Rijwielwet 2300, Wa penwet 2, Wet op de Openbare Middelen van Vervoer 30, IJkwet 129, Trekhondenwet 55, Verordening op Vergunnings- en Ver- lofslocaliteiten 62, Verordening op de Win kelsluiting 37, Verordening op de Wate ren 61, Verordening tot beteugeling van 't gebruik van tabak door kinderen 2, Veror dening regelende het toezicht op in Lei den vertoevende vreemdelingen 3. Aangaande de uitvoering van de Ar beidswet kunnen de volgende bijzonder heden worden medegedeeld: Aantal in 1929 uitgereikte arbeidskaar ten 1239. Aantal op uit. Dec. 1929 geldige arbeidskaarten, verdeeld als volgt: voor jeugdige mannelijke arbeiders 1687, voor ongehuwde jeugdige vrouwelijke ar beiders 1320, voor gehuwde vrouwelijke ar beiders 372. Aantal der door de gemeente-politie op gemaakte processen-verbaal wegens over treding 219. De kosten der politie van 19201929 be droegen: 1920 ƒ354416, 1921 353949.27 1/2, 1922 ƒ357094.44, 1923 350532.98, 1924 356025.55, 1925 3-16033.07 1/2, 1926 346560.93, 1927 ƒ347978.26, 1928 347144.69 1/2, 1929 354261.26. 316 personen werden aangehouden we gens openbare dronkenschap, dat is dus 1 per werkdag. Voor straatverlichting werd aan de Gas fabriek door de gemeente betaald 70551.19 en aan de Electriciteltsfaïmefc 26096.67. Voor uitbreiding der straatverlichting werd over 1929 een bedrag van ƒ9338.43 uitgegeven. Op 16 Juni 1928 bedroeg- de sterkte van het Koninklijk Militair Invalidenhuis 38 man, waarbij 7 man zijn gekomen; van deze 45 man overleden 3 man en werden op verzoek ontslagen 6 man, zoodat de sterkte bij de op 4 Juni 1929 gehouden in spectie bedroeg 36 man. Uit de op verzoek der Regeering inge vulde vragenlijst ten behoeve van het ver slag van den landbouw over 1929 kan het volgende wordën medegedeeld: De totale oppervlakte der gemeente be droeg pl.m. 1254 H.A. en wordt verdeeld als volgt H.A. A. cA. Bouwland 17 24 Wei- en Hooiland 380 61 Tuinen 29 Warmoezeren-en vor den handel 50 Teelt van ooft enz. 2 50 Bloemkweekerijen 6 Bloembollengrond 14 Hakhout (bosch) 1 50 Griend-, twijg- of rijswaardenhout 5 Dijken en bermen 25 47 Veld- en Spoorwegen 92 37 Onbelastbare eigendommen 419 49 Erven en gebouwen enz. 210 82 HET LEIDSCHE GEMEENTE-ARCHIEF Verschenen is het jaarverslag over 1929 van het Gemeente-Archief te Leiden. Het volgende is er aan ontleend: Het verslag vangt aan met vermelding van den rampspoedigen datum 12 Fe bruari 1929 toen het Leidsche stadhuis een prooi der vlammen werd. Door dit onheil is het Nieuw-Archief voor het groot ste deel verloren gegaan. Voorts is dit verslag niet, zooals telken jare vanaf 1901 geschiedde, uitgegeven ge worden door den archivaris, mr. dr. J. C. Overvoorde, die den 9en Maart j.l.* uit zijn werk werd weggenomen; na een sleepende ziekte werd hij aan den door hem zoo ge liefden werkkring ontrukt, dien hij onge veer 29 jaar met alle toewijding had ver vuld. Bij de papieren, op zijn werktafel achter gelaten, bevonden zich ook stukken voor dit verslag, dat derhalve bijna geheel van - zijn hand is. Door den archivaris werd, zooverre de loopende werkzaamheden hiervoor tijd be schikbaar lieten, voortgegaan met de be schrijving van de beide afdeelingen van het stads-arch'ief vóór en na 1574. Deze be schrijving kwam grootendeels gereed en er kon een begin gemaakt worden met het ordenen der geheele collectie volgens de nieuwe beschrijving, waarbij nog eenige aanvullende onderzoekingen noodzakelijk bleken. Het gebrek aan voldoende berg ruimte deed zich ernstig gevoelen. De omstandigheden noodzaakten den archivaris om dit jaar een groot gedeelte der werkzaamheden toe te vertrouwen aan mr. J. W. Verburgt. Deze beëindigde de beschrijving en indeeling der collecties Van der Meulen en Le Francq van Berhey, zette de verzameling voort van oorkonden betreffende de stad Leiden en hare omge ving, voorkomende in gedrukte werken, deze gevende in den vorm van requesten en verschafte gegevens over vele histori sche, topografische en genealogische on derwerpen. Aan hem werd ook tijdens de ziekte van den archivaris door het ge>- meentebestuur de zorg opgedragen voor het behoud van het weinige, dat bij den feilen brand nog van.de archieven in het Raadhuis gereed werd. De heer W. P. van Rhijn Jr. behandelde o.a. eenige genealogische aanvragen en vergeleek ten behoeve van het biogenea- logisch onderzoek van prof. dr. J. P. van Bemmelen te Groningén de lijsten en kwar tierstaten van de geslachten Backer, le Gillon en Van der Hagen met de te Leiden aanwezige doop-, trouw- en begrafenis registers. Mej. A. J. Verspille bracht de registers van overleden personen over 17141724 op fiches, collationeerde de' W.aalsche trouw boeken over 16041646 en verleende voort durend hare medewerking in het voorthel pen van de bezoekers der leeskamer. De klerk C. P. H. Staats en de con cierge A. de Bruin bleven met het gewone werk belast. Inlichtingen werden gezocht of gevraagd door 248 personen, waarvan 75 uit Leiden, 151 uit andere plaatsen in- Nederland en 22 buiten Nederland, waarvan 11 buiten Europa. Het aantal bezoekers bedroeg 506. Onder de aanwinsten valt in de eerste plaats te vermelden, dat het belangrijk archiefje van 't St. Annahofje weder voor den termijn van 20 jaar aan het gemeente archief in bruikleen werd afgestaan. Het overbrengen van een voor Leiden zeer belangrijk archief vormde een onder werp van ernstige bespreking. Zoolang de onderhandelingen over het in bruikleen ne men hiervan nog niet ten einde zijn, is ver der in bijzonderheden treden hier ongc- wenscht. Behalve verschillende tijdschriftartikelen en kleinere studies, werd dit jaar het „Pen- ningboek der Stad Leiden" 15701580, 1ste stuk, in druk uitgegeven door M. D. Osin- ga en W. S. Gelinck, ontvangen JAARVERSLAG BOUW- EN WONING TOEZICHT. De kosten van den dienst hebben in 1929 bedragen 19425. Toen door den brand van het Stadhuis alle gegevens vervat in;'.a»rc!iïef,2adminis:ra- tieve bescheiden, kaartenstelsels enz. wa ren vernietigd, werd onmiddellijk weder met de wederoprichting daarvan begon nen. Bouwvergunning werd in het verslag jaar verleend niet inbegrepen de werken uitgevoerd door den dienst van Gemeente- wérken of de Bedrijven voor den bouw van: nieuwbouw: 322 perceelen. o.m. om vattende 349 woningen; herbouw: 15 per ceelen, omvattende 12 woningen; veran deren, uitbreiden en vernieuwen: 170 per ceelen, o.m. omvattende 148 woningen. Het aantal in de gemeente aanwezige woningen vermeerderde in 1929 met 37 perceelen, omvattende 63 woningen. Ter controle werden 193 stuks bereke ningen van ijzerconstructies en 117 stuks van gewapend betonconstructies aan den dienst aangeboden. Gedurende 1929 werden 114 vergunnin gen verleend voor het aanbrengen van erkers, zonneschermen, marquizen, recla meborden, stoepen enz. Er werden 366 vergunningbriefjes voor het plaatsen van steigers, schuttingen en het in gebruik nemen van gemeentegrond voor het neerleggen van bouwmaterialen enz. afgegeven. In totaal werd voor deze briefjes betaald 2193.80. Het aantal ingekomen en behandelde DE ANNEXATIE-PLANNEN VAN DEN HAAG. Gedeelten van Wassenaar, Veur, Stompwijk en Nootdorp worden opgeëischt. De annexatie-plannen van den Haag zijn voor de tweede maal verschenen als ontwerp van wet en aan de gemeenten, die er belang bij hebben, door Gedeputeerde Staten toege zonden. Aan dit ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeenten 's Gravenhage, Delft, Wateringen, Nootdorp, Pijnacker, Wassenaar, Veur en Stompwijk en tot opheffing van de gemeenten Voorburg en Rijswijk, zijn de volgende bijzonderheden ont leend: Volgens art. 1 worden met ingang van 1 Ja nuari 1932 de grenzen der gemeenten 's Gra venhage, Delft, Wateringen, Nootdorp, Pijn acker, Wassenaar, Veur en Stompwijk gewij zigd en worden de gemeenten Voorburg en Rijswijk opgeheven. Een wijziging van de grenzen is in artikel 2 uitvoerig omschreven. In de eerste plaats blijkt, dat de Westvlietweg, die nu tot de ge meente Stompwijk behoort, bij Groot-den Haag zal worden gevoegd, terwijl het deel van Voor burg, dat ligt ten Noorden van den spoorlijn der Z.H.E.S.M., bij Veur zal worden ingelijfd. Het ligt bovendien in de bedoeling, Veur en Stompwijk zoo spoedig mogelijk tot één ge meente te vereenigen. De artikelen 3 en 4 bevatten bepalingen be treffend de uitkeering uit het gemeentefonds, terwijl art. 5 de mogelijkheid opent voor toe kenning van een schadevergoeding aan de ge meenten Wassenaar en Stompwijk. De overige artikelen bevatten in hoofdzaak bepalingen van administratieven aard. Artikel 14 geeft waarborg voor de burge meesters en ambtenaren van de op te heffen gemeenten, en zegt o.a. dat aan hen een wacht geld zal worden toegekend voor den duur van hun diensttijd, doch ten minste gedurende 10 Art. 21 zegt, dat de bestaande plaatselijke verordeningen van kracht blijven totdat deze door andere zijn vervangen. Gedeputeerde Staten kunnen een of meer deelen van de opgeheven gemeenten aanw j- zen waar hulpsecretarieën zullen zijn; op die secretarieën zullen afzonderlijke bevolkingsre gisters van den burgerlijken stand worden ge houden. De verkiezing van leden van de nieuwe raden van de gemeenten Den Haag, Delft, Veur en Stompwijk geschiedt uiterlijk 7 Fe bruari 1932. De nieuw gekozen raden houden hun eerste vergadering op den eersten Dins dag van Mei 1932. We ontleenen voorts aan de toelichting met betrekking tot annexatie van gedeelten van Wassenaar en Stompwijk het volgende: Het is gewenscht de gemeente Stompwijk bij een herziening van de gemeentegrenzen hierin te betrekken, hetgeen bepaaldelijk geldt voor het ten zuidoosten van den Vliet gelegen deel dier gemeente. De Vliet geeft in zooverre geen juiste afscheiding van het ge bied van Stompwijk als de bebouwingen aan weerszijden, verbonden door een aantal brug gen, de nederzettingen langs beide oevers het aanzien van één maatschappelijk complex ge ven, met het oog waarop eenheid van adminis tratieve regeling gewenscht is. Indien Voor burg bij 's Gravenhage zal worden gevoegd, moet de leiding der ontwikkeling van de stadsuitbreiding langs den Westvlietweg (ge meente Stompwijk) als een Haagsch belang worden aangemerkt, hetgeen aanleiding is om aan het gebied van 's Gravenhage ook in deze richting de gewenschte vergrooting te geven, gelijk voorgesteld wordt. De hier bedoelde grenswijziging maakt het overigens gewenscht om de ten ztiidwesten van de electrische spoor baan uitspringende smalle strook van Stomp wijk, gelegen ten zuidoosten van het aan 's Gravenhage toe te voegen gebied, te bren gen bij de gemeente Nootdorp, waartoe het ontwerp mede een voorstel inhoudt. Daarbij wordt voorts een klein stukje grond, gelegen in den noord-westelijken hoek van Nootdorp bij Stompwijk gebracht. De juiste grens van deze beide gemeenten is thans ter plaatse zeer moeilijk na le gaan en gaat op een punt zelfs dwars door een huis. Door de grens iets meer zuid-oostelijk langs bestaande perceelsgrenzen te leggen wordt een betere toestand verkregen. Behalve een nadere regeling van de gren zen van Stompwijk zal ook een herziening van de grenzen van Veur in het verband der onderhavige grenswijziging overwogen moeten worden. De bestaande grens tusschen Voorburg en Veur loopt op een afstand van ongeveer 500 M. van het midden van de bebouwde kom van Veur nabij Leidschendam. Langs den straatweg Rijswijk-De Vink op Veiirsch ge bied in de richting van Voorburg heeft zich een vrij uitgebreide bebouwing ontwikkeld, hetgeen eveneens het geval is op Voorburgsch gebied ten Noorden van de spoorbaan van den Zuid-Hollandschen Electrischen spoorweg Dit geheele complex wordt naar Voorburg- sche zijde als 't ware natuurlijk begrensd door evengenoemde spoorbaan, wat tengevolge heeft, dat het Voorburgsche gebied met het Veursche gebied een eenheid gaat vormen, die geenszins in het bijzonder op 's Gravenhage maar veeleer op VeurLeidschendam is aan gewezen. Het schijnt op dezen grond rationaal het ten Noorden van de spoorbaan gelegen deel van Voorburg bij Veur te voegen. Overigens ligt het in het voornemen zoo spoedig mogelijk de vereeniging van de gemeenten Stompwijk en Veur te bevorderen. De spoorbaan van Leidschendam naar Sche- veningen doorsnijdt, na Voorburgsch gebied in Westelijke richting te hebben verlaten, ach tereenvolgens het gebied van 's Gravenhage en Wassenaar. Dit heeft ten gevolge, dat in den Noord oostelijken hoek van 's Gravenhage eenig ter rein van het overig gebied van deze gemeente wordt afgesneden en dat ditzelfde geschiedt met betrekking tot de gemeente Wassenaar, ten aanzien van een in het gebied van 's Gra venhage inspringend ver van de kom van Was senaar gelegen deel dezer gemeente, waarop zich de buitenplaatsen Klingendaal, Ooster heek en Duindigt bevinden. Ook hier schijnt het gewenscht de spoor baan als natuurlijke grens te aanvaarden en in verband daarmede het hierboven aange duide gedeelte van Wassenaar naar 's Gra venhage en van 's Gravenhage naar Veur te doen overgaan, hetgeen, voor wat betreft de grens tusschen 's Gravenhage en Wassenaar, mede aanbeveling verdient in verband met de voortschrijdende Haagsche bebouwing in de richting van Wassenaar. Bij de in het ontwerp voorgestelde nieuwe gienslijn zal tusschen 's Gravenhage eener- zijds en de gemeenten Stompwijk, Veur en Wassenaar anderzijds de spoorbaan over een lengte van ongeveer 8 K.M. de grensscheiding vormen, hetgeen een doelmatige regeling kan worden geacht. klachten over bouw- en onderhoudsgebre- ken bedroeg 221. Voorstellen tot onbewoonbaarverklaring van woningen werden ingediend voor 41 gemeentewoningen en 84 woningen in poor ten en sloppen. De verhouding tusschen het bevolkings cijfer en het aantal woningbehoevende ge zinnen bedroeg op 1 Maart 1926, 31 Decem ber 1927 en 31 December 1928 respectieve lijk 4.32, 4.26 en 4.25. Houdt men deze laat ste verhouding ook aan voor 31 December 1929, dan moet het aantal woningbehoe- vendp gezinnen tennaastenbij 16555 bedra gen. Hieruit volgt dan een totaal aantal benoodigde woningen van 16893. De woningvoorraad vermeerderde over 1928 met 293 woningen, zoodat op 31 De cember 1928 de woningvoorraad bedroeg 16523 -f 293 16816. Aan 't einde van het verslagjaar waren in uitvoering 245 woningen door particu lieren en 1 woning door het Rijk. JAARVERSLAG STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". De schilderijen en voorwerpen, die alle buitengewoon laag waren verzekerd tegen brand, werden opnieuw getaxeeerd. Voor de schilderijen is het verzekerde bedrag vastgesteld op 1.600.735.en voor de voorwerpen op 186.356.55. Voor nog te verkrijgen of bij te plaatsen schilderijen .en voorwerpen is een verzekerd bedrag van 212.908.45 gereserveerd. Het museum werd bezocht door 6896 betalende personen en door 4940 niet be- talenden op Zon- en feestdagen. Totaal 11836. In 1929 waren deze cijfers reap. 8272 en 6347, totaal 14709. Dit geeft een teeruggang in het bzoek van 2873 perso nen. Tenslotte wordt een opsomming gege ven van de aanwinsten en de tengevolge van den Stadhuisbrand geleden verliezen. OP OUD EIK EN DUINEN te Den Haag heeft Vrijdag onder groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen mr. S. van Houten, oud-minis ter van Binnenlandsche Zaken in het ministerie Roëll 1894—1S97. - De plechtigheid op de be graafplaats. Een der dochters van den over ledene Jegt bloemen aP de kist DE GROOTE interna tionale Automobiel-ten- toonstelling is in Olym- pia Hall te Londen officieel geopend. Fa brieksmerken van bijna alle landen zijn er aan wezig. Voor het eerst bevat deze expositie ook een serie antieke wagens uit 1895 tot 1913 Een overzicht van de tentoonstellingshal

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9