yJX 22ste Jaargang ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 No. 6723 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND S)e £eicbelie Gou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. DUITSCHLAND BRUNINGS KANSEN. Naar de N.R.C. veronderstelt zal het kabi- net-Brüning vermoedelijk als overwinnaar uit den strijd komen. Te verwachten is, dat aan het einde van het debat in den Rijksdag eerst zal worden besloten de verschillende voorstel len inzake de noodverordeningen te verwijzen naar de commissies. Daarna zal waarschijnlijk met hulp der regeeringspartijen de sociaal democratische motie worden aanvaard,, waarin de rijksregeering wordt uitgenoodigd de door den scheidsrechter voorgestelde loonregeling voor de Berlijnsche metaalindustrie niet bin dend te verklaren. Als tegenprestatie zouden de socialisten in dit geval stemmen voor de motie der regeeringspartij en om over te gaan tot de orde van den dag, waardoor dan tevens de verschillende moties van wantrouwen van de baan zouden zijn. De Rijksdag zal daarna tot begin December met reces gaan; intusschen zullen de commissies bijeenkomen. Nieuwe kloppartijen. In het noorden van Berlijn hebben gister avond weder botsingen plaats gehad, ditmaal tusschen communisten en politie. Uit de huizen werden schoten gelost en pro jectielen geworpen, zoodat drie politiemannen kwetsuren opliepen. Vijftien personen werden aangehouden. Te Durlach is het ook gisteren weer tot botsingen tusschen politieke tegenstanders gekomen. Eenige nationaal-socialisten zijn mishandeld en hebben kwetsuren opgeloopen. De politie, die den geheelen dag versterkt was, heeft meermalen straten moeten ontruimen en er met gummistokken op los moeten slaan. Ook te Karlsruhe is het tot incidenten ge komen. In de binnenstad werden 20 nationaal- socialisten, die van een vergadering kwamen, door communisten beleedigd. Drie nationaal- socialisten werden gekwetst. Toen de politie verscheen, zijn de twistenden in hun partij lokalen gevlucht. De politie deed hier huis zoekingen naar wapens. Een der communisti sche daders is gearresteerd. ITALIË -IET HUWELIJK VAN KONING BORIS De toebereidselen voor de huwelijks plechtigheden. Het agentschap „Stefani" deelt thans offi cieel mede, dat de huwelijksplechtigheid van koning Boris van Bulgarije den 25sten October a.s. te Assisië zal plaats hebben. De Italiaansche bladen weten omtrent deze plechtigheid allerlei interessante bijzonderhe den te vertellen. Alle inwoners van de kleine maar wereldberoemde stad zijn druk in de v/eer, om het vorstelijk bruidspaar een waar dige ontvangst te bereiden. - Prinses Giovanna zal door twee honderd bruidjes uit Assisië naar het altaar begeleid worden. Op verlangen en op kosten van de bruid zullen zij allen witte zijden jurkjes dra gen en een bloemenkroontje op het hoofd. Zestig vrouwen en meisjes in Assisië wer ken aan deze jurkjes, die tot aan den grond moeten reiken. Bovendien zijn ze bezig aan een langen sleep van negen meter voor de bruid. Deze sleep zal een getrouwe nabootsing wor den van den z.g. „Manto di Giacomina di Set- tepoli". De zijde wordt geborduurd met de beroemde patronen van de kunstschool van Assisië, over de geheele wereld bekend als „Assisisch borduurwerk". Een eenigszins moeilijk vraagstuk is de her berging der hooge gasten. Naar verluidt, zul len zij allen in particuliere palazzi hun in trek nemen. Eenige der koninklijke bruilofts gasten zouden in klooster logeeren. Koning Boris zelf zou zijn intrek nemen in het histo rische palazzo Fioretti, waar weleer koning Umberto I gewoond heeft. De trouwplechtigheid zal plaats hebben in de z.g. „pauselijke basiliek". Nadere bizonder- heden hieromtrent zijn echter nog niet bekend. De prinses zou willen trouwen in de „Basi lica inferiore", de benedenkerk van de groote St. Franciscus-basiliek. Op haar verlangen zullen alle armen van Assisië op haar huwelijksdag op een feestmaal onthaald worden, waarvan zij zelf de gerech ten wil uitkiezen. Intusschen zijn in Assisië reeds eenige hee- ren van den koninklijken hofstaat aangeko men, om met de plaatselijke autoriteiten de feestelijkheden voor te bereiden. POLEN POOLSCHE WANDADEN IN OEKRAÏNE EN OOST-GALICIë Een katholiek priester vermoord. Een K.W.P.-bericht uit Warschau meldt: Mgr. Szeptycky is wederom in Lemberg te ruggekeerd. Hij heeft in Warschau een bezoek gebracht bij den waarnemend minister-presi dent, overste Beek, alsmede bij, den minister van binnenlandsche zaken. Ofschoon men hem in Warschau beloofd had, dat de strafexpedities tegen de bewoners van de Oekraine en Odst-Galicië zouden wor den gestaakt, is de toestand nog steeds on veranderd gebleven. Mgr. Szeptycky had aan een redacteur van het Oekrainische dagblad „Dilo" een inter view toegestaan over zijn reis naar Warschau, maar de procureur-generaal wist te verhinde ren, dat dit onderhoud werd gepubliceerd. De nieuwe afgevaardigde van de Oekraine voor de Sejm, P. dr. Pellich is gevangen ge nomen. In het district Zbaraz werden de gemeenten Neve Sole, Suchioci, Schelpaky, Dobromirka, Kuschanka, Lozivka en Skoryky door nieuwe strafexpedities overvallen. De bewoners den getuchtigd en tot bloedens toe De inrichtingen der Oekrainische bibliotheken en leeszalen werden totaal vernield. Het ge- denkteeken van den nationalen dichter Schewt schenko te Lozivka werd stukgeslagen. De katholieke Oekrainsche priester P. Mandzi van Bohatkivci is door de politietroe- pen mishandeld en aart de bekomen verwon dingen overleden. Ook de gemeentesecretaris van Nove Selo, mr. Bomba, heeft men dood geslagen. In Kupczynci (district Tarnpol) bedraagt de aangerichte schade meer dan 100.000 zloty. Huiszoeking bij Rector Perridon uit Rotterdam Er heeft een huiszoeking plaats gehad in het grieksch-katholiek klein Seminarie te Lemberg, dat onder leiding staat van den zeereerw. heer Perridon uit Rotterdam. Of schoon er niets gevonden werd wat strafbaar was, werden toch een leeraar en drie studen ten gearesteerd, terwijl 20 schoolkaarten in beslag werden genomen en verbeurd verklaard. De gymnasia van Tarnapol en Bohatyn die op bevel van de regeering gesloten werden, zijn tot heden nog niet geopend, ofschoon de professoren Halusztschijnskiji en Kameneckyj werden vrijgelaten daar gebleken was, dat zij onschuldig waren, en dat al de beschuldigin gen die tegen hen waren ingebracht, als zou den zij de leerlingen hebben opgevoed In een geest die aan de regeering vijandig was, ab soluut valsch waren. ROEMENIE GROOTE SPIONNAGE-AFFAIRE IN ROEMENIë Naar de Roemeensche minister van Binnen landsche Zaken in een verklaring mededeelt, is het de politie na vele onderzoekingen gelukt een omvangrijke spionnage-affaire op het spoor te komen. Naar verluidt, heeft men hier met een wijdvertakte organisatie te doen. Alle daartoe behoorende personen, wier aantal 60 zou bedragen, konden gearresteerd worden. De huiszoekingen bij de gearresteerden zouden 'n overvloedig materiaal opgeleverd hebben. TURKIJE POLITIEKE BOTSINGEN De tegenstelling tusschen de volkspartij en de nieuwe liberale oppositie onder Fethi bey heeft de laatste tien dagen in talrijke streken van Anatolië tot ernstige onlusten geleid. Bij betoogingen te Adalia en Mersina werd de menigte door soldaten met de bajonet uit een gedreven. Twee personen werden gedood, o.w. een officier van de politie, 17 personen werden gewond. Eenige liberale leiders zijn gearresteerd. BRAZILIË OPMARSCH DER FEDERALEN IN BRAZILIË De rebellen i Sao Paulo? Een officieel communiqué deelt mede, dat de federalen op het front in Minas Geraes op- marcheeren en dat zij Guaranesia en Guaxupe aan de grens van Sao Paulo hebben bezet, In Rio en Sao Paulo is het rustig. Intusschen melden de opstandelingen, dat zij de San Francisco-rivier zijn overgestoken en pogingen willen doen om de hoofdstad van den staat Sergipe in te nemen. Ook de rebel len zeggen op te rukken naar Sao Paulo en wenden pogingen aan, om de naar het Noor den voerende spoorlijnen te bezetten. Zij ver klaren het geheele zuiden des land in hun macht te hebben. Een oorlogsschip der regeering, dat aan de zuidkust wilde landen, wjrd gedwongen weer naar open zee terug te keeren. Het Braziliaansche gezantschap te Londen heeft het volgende bericht uit Rio de Janeiro ontvangen: De federale regeering spant al haar krach ten in voor het herstel van de orde in den staat Minas Geraes. In dezen staat blijven de federale troepen optrekken en groote gebieden zijn geheel vrij van opstandelingen. Floriana- polis, de hoofdstad van den staat St. Gatha- rina, is weer geheel in handen van de federale troepen, evenals alle strategische punten aan de grens tusschen dezen staat en Rio Grande dc Sol. Voorts hebben de revolutionnairen een com muniqué gepubliceerd, volgens hetwelk zestig compagnieën van de federale troepen in den staat Santa Catharina naar de revolutionnai ren zouden zijn overgeloopen, terwijl het elfde regiment infanterie te Mineiras, dat door de rebellen belegerd werd, zich onvoorwaardelijk zou hebben overgegeven. MEXICO. OPSTANDIGE BEWEGING IN MEXICAANSCHEN STAAT Volgens berichten uit San Cristobal in den Mexicaanschen staat Chiapas is te Comitan bij de grens van Guatemala een opstandige bewe ging uitgebroken tegen gouverneur Raymondo Enriquez. De rebellen hebben de plaatselijke autoriteiten afgezet, doch de beweging is blijkbaar niet tegen de federale regeering ge richt. TYPOGRAFEN DREIGEN MET STAKING. Het antwoord der patroons. De werknemersorganisaties adviseeren hun leden na 25 Oct. a.s. niet meer aan den arbeid te gaan. De Federatie der drie Werkgeversorga nisaties in de Typografie heeft een schrij ven ontvangen, onderteekend door de se cretarissen van den Alg. Ned. Typografen bond, den Nederl. R. K. Grafischen Bond, den Nederl. Oliristelijken Grafischen Bond, den Nederl. Grafischen Bond en den Ne derl. Litho-, Foto- en Chemiegrafischen Bond, dat als volgt luidt: „Aangezien de onderhandelingen over voortzetting der tot 25 October 1930 gel dende collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie en het rasterdiepdi'ukbedrijf niet tot resulaat hebben geleid en alle be sprekingen zijn afgebroken en wij een con- tractlooze periode ongewenscht achten, zullen wij onzen leden adviseeren, het werk na 25 October a.s. te staken en niet weder aan den arbeid te gaan, alvorens met de drie patroonsbonden, te zamen vormen de de Federatie van Werkgeversorganisa ties in het boekdrukkersbedrijf, overeen stemming over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst zal zijn verkregen". De werkgevers hebben aan hun werkne mers meegedeeld, dat dezen bij opvolging van het advies van hun besturen onrecht matig handelen, n.l. in strijd met de ver plichtingen, die zij krachtens de wet ge houden zijn, tegenover hun patroons na te komen, en dat de gevolgen van een der gelijke houding voor hun verantwoording komen. Standpunt der patroons in de Typografie. Naar aanleiding van het afbreken der onderhandelingen tusschen de patroons en werknemers in de typografie deelt de Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf ons het volgende mede: De werknemers in het boekdrukkersbe drijf verkeeren in een gunstige positie. Zij vexxlienen een behoorlijk loon. Een hand- zetter ontvangt in klasse I 35.04 per week, de steeds grootere groep der machinezet- ters 39.36, couranhrotatiedrukkers A. eveneens 39.36 per week. Doch niet al leen het loon is voor den typograaf gunstig. Zijn geheele positie wortd beschermd door een collectief contract van 142 bladzijden groot. Nergens heeft een arbeider zoo'n goede x-echtspositie als in de typografie. Wat is het standpunt der patroons bij de onderhandelingen over een nieuw con tract geweest? Kort geformuleerd dit: In dezen tijd van algemeene malaise is ver betering der arbeidsvoorwaarde niet mo gelijk. De patroonsdelegatie der Onderhande lingscommissie heeft, om tot eiken prijs blijvende samenwerking mogelijk te maken, eigenlijk tegen haar eigen overtuiging in, een loonsverhooging van drie cents per uur aangeboden en dit aanbod is door de werknemers eenvoudig geweigerd. De volgende argumenten zijn van pa troonszijde aangevoerd 1. De indexcijfers van kosten voor le vensonderhoud. Men heeft een onderscheid te maken tusschen het nominale loon (het aantal guldens loon) en het reëele loon (de waarde van het loon in verband met de kosten van het levensonderhoud). Een ob jectieven maatstaf geven de Haagsche en Amsterdamsche indexcijfers. In 1920 nu bedroeg het loon handzetter le klasse 38.25. Volgens de Haagsche cijfers was het indexcijfer toen 107.1. In Juni 1930 is I dit cijfer 76.6. Zich baseerend op de waar- de van den gulden volgens deze indexcij- fers is ƒ38.25 in 1920 gelijk aan ƒ27.35 in i 1930. Waar het le kalsse loon in 1930 35.04 bedraagt, is er dus een verhooging van het reëele loon met meer dan 7.50 of wel meer dan 25 pet. Wil men een speciale periode beschou wen, dan moet men nemen die van het huidige collectief contract. Het peil van de kosten van levensonderhoud der eerste drie maanden vindt men in de cijfers van Juni 1928. Toen was het Amsterdamsche cijfer: 170.4. Thans 162.1, d.i. een verminde ring van 4.9 percent; stijging van het reëele loon 5.1 percent is 3% cent per uur. Haagsche cijfers: Juni 1928 81.9. Thans 76.6, d.i. een vermindering van 6.5 percent. Stijging van het reëele loon bijna 7 percent of bijna 2.40 per week. 2. De uitbreiding van het ongeorgani seerde bedrijf. De verplichting der loonen ,en getalsver houding der C. A. O. zijn belangrijk zwaar der dan de arbeidsvoorwaarden, welke de patroon-op de vrije markt behoeft toe te staan. Alleen reeds de z.g. „jongensexploi tatie" (d.i. een overmatig aantal jonge, goedkoope krachten), die door de C. A. O. verboden is, geeft den ongeorganiseerden drukker een groot voordeel in loonsbespa- rixig, al moet de kwaliteit van het werk or onder lijden. 3. Ondermijnende factoren in het druk- kersbedrijf. Het peil der prijzen is in de laatste ja ren sterk gedaald. 4. Het landelijk karakter der C. A. O. Van de kleinste plaats tot de grootste stad toe, tracht de C. A. O. alle drukkerijen in geheel Nederland te vereenigen. De werknemers kwamen nu met een voorstel om het aantal klassen in te krimpen, d.i. in Amsterdam 3 oents, in de plaatsen bui ten Amsterdam 5 cents loonsverhooging. Ge volg zou kunnen zijn, dat het platteland zich van de bedrijfsorganisatie zal afschei den en dat het landelijk karakter van de C. A. O., thans reeds met de grootste moeite nauwelijks te handhaven, zal verloren gaan. 5. Als een der gewichtigste argumenten heeft de patroonsdelegatie aangevoerd, dat deze tijd, nu de wereld geschokt wordt door een algemeene economische crisis, niet ge schikt is om een loonsverhooging of andere verzwarende arbeidsvoorwaarden toe te staan. De opmerking is gemaakt, dat de crisis zioh nog niet in het grafisch bedrijf doet voelen. Slechts ten deele is dit waar. Ook hier is de malaise begonnen en openbaart zij zich o.m. in de verminderde opbrengst der .advertentiën. Maar inderdaad is die crisis nog niet volledig doorgewerkt. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat aanvanke lijk de economische teruggang zich bij de drukkers niet zoo sterk doet gevoelen; de laatste stuiptrekking van veel achteruit gaande zaken is nog het maken van eenige reclame. Maar evenzeer komt het herstel bij de typografische bedrijven later: de on kosten (waaronder hot drukwerk valt) moe ten bij zich herstellende zaken zoo laag mogelijk worden gehouden. Toen de patroonsdelegatie der Ondcr- handelingscommissie Dinsdagmiddag j.l. ondanks deze argumenten met een aanbod kwam, waarbij aan de werknemers een ge leidelijke loonsverhooging van drie cents werd toegezegd (l Januari a.s. 1 oent, 1 Ja nuari 1932'1 cent en 1 Januari 1933 1 cent, de laatste cent niet voor klasse I) is zij zeer ver gegaan. Zij was overtuigd, dat elke verbetering economisch onverdedigbaar was. Zij voelde, dat het algemeen hoofdbe stuur der Federatie, dit compromis niet ge makkelijk, misschien wel in het geheel niet zou accepteeren. Zij wist, dat er onder de patroons over het geheele land een storm van verontwaardiging zou opsteken over een zoo vèr gaand voorstel. De pati'oonsdelegatie meende, dat deze prijs moest betaald worden tot behoud van een grondslag der bedrijfsorganisatie: het in onderling overleg bereiken van overeen stemming. De basis voor samenwerking is thans door de weigering der gezellen weg gevallen. Een stuk sociaal werk, welks op bouw jaren heeft gevraagd, dreigt thans verloren te gaan. Aldus de werkgevers, die wij hier aan het woord laten. Van de zijde der werk- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De voorbereiding van koning Boris' hu welijk. Huiszoeking bij rector Perridon uit Rot terdam in diens Seminarie te Lemberg. Groote brand in een rubber-opslagplaats te Luik. (Buitenl. Berichten, 4de blad). Ernstige ontploffing te Los Angeles. (Buitenl. Berichten, 4de blad). BINNENLAND. De annexatie-plannen van Den Haag. (3de blad). Dreigende staking in het drukkersbedrijf. (lste blad). Elf koeien verdronken in de Smilder- vaart. (Gem. Berichten, 4de blad). Te Koog aan de Zaan is een arbeider onder neerstortend zand bedolven en ge dood. (Gem. Berichten, 4de blad). Pater dr. Bernsen O.F.M. is benoemd tot assistent van prof. dr. Dubois, (lste blad). nemers zal hiertegenover wel weer een andere verklaring worden gesteld. Zoo gaat het altijd bij arbeidsgeschillen. Wij stellen ons momenteel geen partij. Hoewel de hoop op een bijlegging van het geschil ons heel gering schijnt, willen wij toch den wensch uitspreken, dat het niet tot een staking moge komen een sta king, welke nadeelige gevolgen kan en zéér waarschijnlijk ook zal hebben voor beide partijen. TWEEDE KAMER. De Zuiderzeesteunwet. De Vlootwet. De minister van Waterstaat heeft gis termiddag bij dc Tweede Kamer een der de motie van wijziging op zijn ontwerp tot herziening van de Zuiderzeesteunwet in gediend. Deze wijziging legt het principe als vergoeding wegens de waardevermin dering neer in een nieuw artikel VI a, van den volgenden inhoud: „Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorschrif ten vastgesteld omtrent de tegemoetkoming wegens waardevermindering van eigen dommen, als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee." De Kamer bleek bij de discussie van gisterenmiddag vrijwel tevreden. Nog even is de vlootwet in de discussie gekomen. De heer Brautigam (S.D.A.P.) ge looft niet aan de mogelijkheid de Indische olièhavens te verdedigen, bestreed do duik boot als oorlogswapen en ontwikkelde eeni ge technische bezwaren tegen den voorge stelden kruiser. Zijn opvolger op het spreekgestoelte, de heer Van Rappard (V. B.), ziet een groot verschil tusschen de Vlootwet van 1923 en de huidige plannen: de Kamer is thans niet vastgelegd voor een reeds van jaren. Aan dc hand der begroo- tingscijfers toonde spreker aan, dat de defensie-uitgaven in ons land niet stijgen. De heer Van Rappard was kort en krachtig in zijn opsomming van de merites, die hij in het ontwerp ziet. De Kamer was rustig en weinig geneigd tot interrupties, zooflat ook de trouwe leden ditmaal een vroeger tje hadden. Dinsdag a.s. worden de debatten voort gezet. DE KALI-KWESTIE. Burgemeester van Cauwelaert weer naar Parijs. Naar „Le Peuple" bericht, is mr. Van Cau welaert, burgemeester van Antwerpen, onver wachts naar Parijs vertrokken. Deze reis zou verband houden met de kwestie der kali verschepingen van de Société Commerciale des Potasses d'Alsace over Antwerpen en Rot terdam. NIJMEEGSCHE UNIVERSITEIT. Diës-viering. Ter gelegenheid der viering van den zeven den Dies der Katholieke Universiteit te Nij megen, had gistermiddag in het Concertge bouw „De Vereeniging" een plechtige Aca demische zitting plaats, waar de Rector Mag nificus der Universiteit, Prof. Dr. Engelbert Drerup, een rede uitsprak: „Perioden der klas sieke philologie, grondslagen eener geschie denis van het Humanisme'.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1