UIT DE OMGEVING SPOOR's MOSTERD UIT DE RIJNSTREEK Spoor's gestampt? Mu'sjes SPORT LUCHTVAART DONDERDAG 16 OCTOBER 1Ö30 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HET IDEAAL: ééN GROENTEN- VEILING. Een bijeenkomst van alle tuinders. Namens het Comité, dat enkele weken geleden gevormd, werd een vergadering van alle tuinders van de 3 bestaande Vei lingver. gehouden in het Patronaatsge bouw. Wat een geluk, dat wij een gebouw be zitten dat plaats biedt voor alle tuinders, de opkomst was goed, ruim 400. De voor/,.' van het comité, mr. W. EDu- gonholz, uit Leiden, opende de vergade ring met een woord van welkom aan alle tuinders. De heer Lemkes uit Alphen gaf vervol gens een nadere uiteenzetting. Snr. zegt, dat wij hier hedenavond gekomen zijn, om te probeeren, in ons tuindersbedrijf verbe tering te brengen. Als wij het bedrijf in Ter-Aar gadeslaan, dan is er helaas nog maar weinig verandering gekomen in de cultuur bij eenige jaren terug. Doch dit gaat in den huidigen tijd niet meer, de tij den veranderen en wij moeten ook met hen veranderen. Maar daarvoor is noodig, krachtige samenwerking, en dit ontbreekt hier steeds. Spr. heeft altijd verbaasd gestaan, dat er in Ter Aar 3 veilingen zijn, die alle de zelfde producten verkoopen. Spr. vindt dit op de eerste plaats geen bezuinigen, want er moeten 3 staven van personeel zijn enz., wat anders met minder personeel gedaan kan worden, veel onkosten etc. Ook ontstaat door de 3 veilingen, de kans dat er geknoeid wordt met de pro ducten, want keurt de eene dag een vei ling het niet goed, dan gaat men een vol gende keer naar een andere veiling met het afgekeurde product. Daardoor kunnen wij onze onze producten niet hooger opvoe ren, en dit moet in den tegen woordigen tijd juist gedaan worden Spr. zegt da<t wij onnoodige kosten kunnen besparen, onze producten hooger kunnen opvoeren, als wij krachtig samenwerken. De glascultuur, die hier in een begin stadium is, zou spr. nog meer willen uit breiden. Men heeffc door glas meer oogst- zekerheid en dit beteekent bestaanszeker heid. Veel minder grond hebben we noodig, en ook kunnen wij het gehele jaar door arbei den, wat nu niet het geval is. In den zo mer is het 13 weken enorm druk, en de rest van het jaar kunnen wij het op onze slofjes af. Door glas heeft men meer gere geld werk. Dan moeten wij onze produc ten goed aan den man brengen. Hier man keert toch zooveel aan. Nogmaals dringt spr. er op aan om te trachten, hier tot stand te brengen ééne veiling. Wij als co mité zullen ons uiterste best doen, om dit tot stand te brengen, maar dan moeten wij op uwe medewerking kunnen rekenen, en daarvoor stelt spr. voor aan de bestaan de 3 veilingen een vergadering te belegd gen, en deze kwestie met de leden te be spreken. Doch dit moet met kalmte, en rustig besproken worden, niet in onderdee- len gaan treden, stap voor stap. Hopen wij dat onder Gods zegen veel zal mogen worden bereikt. De heer Jonker is met nog 2 bestuursle den naar Rector Kok geweest, om te vra- gen hoe de Katholieken staan tegen de op richting van een neutrale veiling, doch dit was pr. zeer meegevallen. Hoe bevreesd het comité was, voor zij naar den adviseur gingen, zoo gelukkig wa ren zij na afloop daarvan. Toch, zegt spr., wilden wij gaarne zwart op wit hebben en hebben een schrijven ontvangen, dat luidt als volgt: le. De bestaande Veilingver. moeten li quideeren en daarvoor in de plaats moet er komen te Ter-Aar één veiling onder den naam „Eendracht Maakt Macht". 2e. Deze veiling moet tot basis hebben de tuinbouworganisaties, overeenkomstig de religies van de daar ter plaatse wonen de menschen i.e. de Chr. Boeren- .en Tuin- dersbond en den L. T. B. 3e. Het bestuur van de nieuwe veiling moet paratetisch worden samengesteld d. w. z. van iedere organisatie komt een gelijk aantal leden in het bestuur. 4e. De voorzitter en secretaris zullen niet tot dezelfde organisatie behooren. De nieuwe veiling beweegt zich zoowel in de richting bloc-veilen als in de richting persoonlijk veilen. Spr. prees de Katholieke bondsadviseur voor zijn juist, helder inzicht in het maat schappelijk leven, en wenschte den Katho lieken veel succes met dezen eminenten adviseur. Maar wij moeten ons organiseeren in on ze eigen Stad3organisatie, de Katholieken in de L. T. B. en de Protestanten in den Chr. Boeren- en T.-bond. Al kost dit in het begin enkele bijdragen, die haalt men er ontegenzeggelijk wel weer uit. Het pa rool moet zijn: Vereenigt u in uw eigen Standsorganisatie. Vervolgens werd er gelegenheid gege ven tot vragen stellen. Hiervan werd wei nig gebruik gemaakt. De heer Lemkes vroeg aan de vergadering of iemand voor- deelen op kon noemen van 3 veilingen, doch niemand wist. voordeelen, en ook geen nadeelen voor ééne veiling. De heer Hoogervorst dankte het comité voor zijn prestaties en stelde het op hoogen prijs, dat het wil trachten ééne veiling te stichten in Ter Aar. Spr. hoopt, dat hij moge slagen en dat de tuinders allen hier aan mogen medewerken. Verder niemand meer het woord vragen de, dankte de voorz. de aanwezigen, dat er geen stemmen opgegaan zijn, die tegen ééne veiling zijn. Spr. hoopt dat er ook geen geest van verzet moge komen, als wij een drachtig samenwerken, voetje voor voetje, hopen wij ons doel te bereiken. Spr. dankte den Pastoor en het kerkbestuur voor het afstaan van dit mooie geschikte gePouw. en sloot dan de vergadering. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De kwantiteit gaat iets verminderen, en tevens is. de ver scheidenheid geringer. Goede kwaliteit gaat graag weg. Betaald werd: Rozen per bos1 vaa 2o stuks: Perneb f 0.800.90, Hadley f 1101.20, Columbia f 1.101.20, Golden Ophelia f 0.901.10, Rosalandia f 0,90—1.10, Butterfly f 0.90—1.10, Dame Edith Helen f 1.601.90, Gladiolen f 0.60 1.10, Pvoode en rose ceboutanjers f 1.20— 1.40, Witte Lelies per kelf f 0.13—0.15, Scabiosa f 0.80—0.90, Asters in diverse kleuren f 0.80—0.90, Chrysanthe.. per bos f 0.20—0.70, Ohrysanthen per stuk f 0.16 0.18, Vuurpijlen f 8—9, Herfetasters fö—8. VOORSCHOTEN. Geboren: Maarten Willem z. v. M. W. de Kluijver en F. Colijn. Johannes Antonius z. v. Joh. Zonneveld en O. Th. van Vliet. Overleden: A. C. M. Buurman, 3 maanden. S. J. Rutgers 47 j. Ondertrouwd: J. J. R. Lancel 22 j. en T. Owel 18 j. A. J. Turion 48 j. en J. Ch. Emeis 30 j. N. T. Benschop 58 t. en J. H. Hoek 29 j. Getrouwd: A. M. Verhoog en M. Brinks. Ingekomen: I. Weisz van Amster dam. M. A. J. Kieft van Leiden. H. Ramrath van Voorburg. P. E. Vogel zanger van Leiden. A. van Muijen van Katwijk. A. C. Visser van Nijmegen. G. Kits van Voorhout. T. de Bruijn van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: B. Hoogendoorn naar Wassenaar. G. J. Koot naar Lisse. F. W. van Maanen naar Leiden. W. H. Verkerk naar Leiden. M. J. van der Ham naar Veur. B. Schone veld naar Leiden. C. C. M. Pierlot naar Leiden. J. O. Ivooijman naar Almelo. W. L. va-n der Ham en gezin naar Renkura. A. M. Verhoog naar Voorburg. M. Brinks naar Vuurburg. WARMOND. Bouw Bestuurskamer. Door het Be stuur van de School met den Bijbel alhier is een aanvraag ingediend om vergun ning conform de desbetreffende artikelen der- Lager Onderwijswet tot den bouw van een bestuurskamer en brandstoffen- bergplaats aan meergenoemde school. Geboren: Antonius Henricus Maria, z. van A. L. Bellekom en M. J. Kroon Theresia Maria Johanna Elisabeth, d. van O. R. Lamoo en J. E. Speirimgs Jean- nette, d. van G. Kalemink en M. Bieshaar Maria Petronella Theresia, d. van H. C. van Seggelen en J. Venne Theodorus Josephus, d. van R. Th. de Vroomen en G. P. Meijer Leonardus Jacobus Maria, d. van Chr. v. d. Drift en J. Sikking. Gehuwd: C. Th. H. N. Huyts-, 26 j. en H. M. Wassenaar, 22 j. G. Ravens- bergen, 32 j. en L. A. Nieirwenhuis, 21 j. Gevestigd: G. A. Beek, J. J. Betjes, W. J. A. Bon, A. F. J. L. van den Berg, A. F: v. d. Boog, P. A. v. 4- Bosch, C. A. Boumam, J. Breed veld, F. S. P. van Bu- cken, F. A. van der Burg en 50 anderen, allen komende uit Heemstede. G. J. Schepers, uit Botterdam O. Snelders. uit Rotterdam W. Klaassen, uit Zoeter- woude A. Oenerna, uit Sloten C. A. Wayer, uit Krommenie P. van Leeuwen, uit Voorburg C. H. G. Metz, uit 's^-Gra- venhage. Vertrokken: A. J. Leenders, naar Uitgeest J. M. de Groot, naar Krom menie M. Lindenbergh, naar 's-Gra- venhage H. J. A. Koopman, naar Alphen aan den Rijn W. G. Mimiebo, naar Bovenkarspel C. C. van Stijn, naar Vlissingen W. van Lammeren, naar Blokker. A. Middelkoop, naar Lisse W. J. A. Mulder, naar Noordwij- kerhout E. B. J. A. M. Determeyer, naar Velsen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Landstorm-filmavond. Op Maandag 27 en Dinsdag 2S Oct. a.s. des avonds half acht zal in de St. Josephzaal een land storm-filmavond worden gehouden. Het programma bevat o.m. opening döor den voorz. den weleerw. heer H. J. M. Son- daal. Rede van den weledgestr. heer D. J. Karres en uitreiking brevetten scherp schutters, terwijl het geheel zal worden af gewisseld door de filmvertooning van „El Capitano" als hofsmid, „Leger en Vloot- film", onze jongens in hun diensttijd, en „De avonturen van Bobby en Fidobene vens muziek. Diefstal. Van een auto staande in het pakhuis van den heer H. werden den af- geloopen nacht twee koplantaarns ont vreemd. Melkveiling. De eerste melkveiling zal gehouden worden op Donderdag 23 Octo ber 's namiddags 3 uur in het gebouw van de N.V. Tuinbouwveiling terwijl de volgen de wekelijksche veilingen eveneens zullen plaats helaben iedere Donderdag op het zelfde tijdstip. NIEUWKOOP. Roodvonk. In het gezin van J. Schalk wijk te Noorden doet zich bij een 8-jarig zoontje een geval voor van de besmette lijke ziekte Roodvonk. Geboren: Petronella Antonia, d. van R. A. J. Mulders en P. de Beer. Johan z. van G. Groenendijk en M. Verduijn. Ondertrouwd: A. van Eijk 26 j. wonende te Ter Aar en A. vaii Haringen 23 jaar. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Afwezig de hee- ren v. d. Weijden en Blom met kennisge ving en Slingerland. De burgemeester als voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, welke, on veranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Op een verzoek van de A.N.W.B. om toe treding als buitengewoon lid met een mi nimum van 25 per jaar, wordt afwijzend beschikt. Op een schrijven van de Bank voor Ne- derl. Gemeenten om deze gemeente één aandeel van 1000 te doen nemen in het kapitaal van dien Bank, wordt eveneens niet ingegaan, omdat geld voor belegging niet beschikbaar is. Van G. Rijneker is ingekomen een ver zoek om gedurende den geheelen winter onderstand te genieten. Er is door Rijneker ^ëvraagd opname in een kliniek op 's Rijks kosten, waarop door de Kroon afwijzend is beschikt. De heer Breedijk vraagt, or, als opname zou plaats hebben, R. weer zou zijn als bik ander werkman, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit waarschijnlijk niet het geval zal zijn, omdat de specialist, die R. tegen vallende ziekten behandeld heeft, daarop geen beslist antwoord heeft gege ven ook niet op de door B. en W. aan hem gerichte vraag, of B. absoluut geenerlei landarbeid zou mogen verrichten, of als straatmuzikant zijn kost kan trachten te verdienen. B. en "W. willen den Raad voorstellen, R. op de eerste plaats naar het Armbestuur te verwijzen; eerst als blijken zou, dat dit niet kan of mag steunen, dan van gemeen tewege in te grijpen. Uit de besprekingen, die volgen, blijkt, dat deze kwestie niet zoo gemakkelijk is op te lossen. Na lange beraadslagingen wordt beslo ten, B. naar het B.-K. Armbestuur te ver wijzen en tegen een volgende vergadering alle noodige gegevens te verzamelen en in dien tusschentijd met dat Armbestuur in overleg te treden. De voorz. deelt njede, dat 1 Januari a.s. vervalt de termijn, waarvoor vrijstelling voor het geven van lichamelijke oefening aan de Openbare Lag. School was gege ven; daar de omstandigheden nog onge wijzigd zijn gebleven, stellen B. en W. voor, gelijke vrijstelling weer aan Ged. Staten te verzoeken, zooals algemeen wordt beslo ten. De gemeente-rekening dienst 1929 wordt aangeboden; tot commissie varr onderzoek worden benoemd de heeren v. d. Weyden, Blom en Slingerland. Een gunstige begrooting. Eveneens wordt aangeboden de begroo ting voor 1931. Enkele posten geven aan leiding tot bespreking. De voorzitter deelt mede, dat in ver band met de wijziging der wet tot rege ling der financieeïe verhouding tussehen Rijk en Gemeente, een gunstige begrooting kon worden opgesteld, omdat deze rege ling gunstig voor onze gemeente is, zooals trouwens reeds gebleken is bij de vaststel ling der verschillende belasting-verordenin gen daar bij die vaststelling ook reeds is gezegd, de verschillende belastingheffin gen dusdanig te regelen, dat getracht zou worden dezelfde opbrengst te verkrijgen, en derhalve geen wijzigingen voor te stel len, zijn B. en W. van meening, dat ook uit deze begrooting nog geen conclusies moeten worden getrokken, en eerst een jaar practijk dient te worden afgewacht. Verder wordt besloten in 1931 weder aan het Roode Kruis een subsidie van 10, en aan de Vrijw. Landstorm van 25 te verleaneuvan deze laatste de helft aan de plaatselijke afdeelingaan de wed. de Bruin wordt weder 100 toelage ver strekt op het pensioen van haar overle den echtgenoot en aan v. Vliet weder 75 voor het uitoefenen van toezicht op alle gemeentewerkende post straatverlichting blijft op het onveranderd bedrag, omdat anders de kosten dezer uitbreiding gedekt zouden worden uit de opbrengst der ver lichting. Voor het schilderen der O. L. School wordt een post geraamd en eveneens voor schilderen en repareeren van het haar huis je op de algemeene begraafplaats. De bestrating van den Dorpsweg. Bij den post straten, komt nogmaals in be spreking het al dan niet bestraten van die gedeelten van den Dorpsweg, welke in on derhoud bij de gemeente zijndoor den opzichter is een berekening gemaakt, ko mende in totaal op 7750; de voorzitter geeft verder een berekening van de gemid delde jaarkosten der wegen en der straat in het Noordeind; uil de bespreking blijkt, dat met een extra-belasting van ongeveer 400 (in 40-jarige aflossing) een nieuwe bestrating mogelijk zou zijn. De voorz. zegt, dat B. en W. echter van meening zijn, dat geen enkel werk dient te worden uitgevoerd, zoolang niet de water leiding is aangelegd. Alleen voor het Noordeind zal het noo dig zijn, de hoognoodige gedeelten te doen nagaan, en daarvoor kan de post op de be grooting gehandhaafd blijven, opdat even eens uitvoering mogelijk is, als de water leiding reeds volgend jaar bijtijds zou zijn aangelegd, aldus wordt besloten. De begrooting voor het woningbedrijf wordt aangeboden met een verliespost van 200.— De begrooting 1930 wordt gewijzigd vol gens aangeboden concept, waarna sluiting. VOETBAL WESTELIJK ELFTAL A—WESTELIJK ELFTAL B 4-5. Alvorens het Nederlaiidscb elftal, dat op 2 November a.s. te Zurich tegen Zwit serland moet uitkomen samengesteld wordt heeft men 'n oefenwedstrijd in elkaar gezet tussehen een tweetal Westelijke elftallen en voorts wacht men de prestaties van ver schillende spelers in de twee semi-inter- landwedstrijden, die Zondag a.s. zullen plaats vinden n.l. te Deventer Oost-Neder landWest Duitschland en te Maastricht Zuid-NederlandLuxemburg. De Technische Oommissie van den K. N. V. B. schijnt de overtuiging te zijn toe gedaan, dat grondige veranderingen in onze nationale ploeg noodzakelijk zijn, vooral waar het de voorhoede betreft (uit gezonderd de midycorplaats), voorts de spilplaats en de speler, die van Kol als partner heeft. De leden van de Technische Commissie, die gistermiddag in het Olympisch Sta dion aanwezig waren, zullen vermoedelijk wel vooral naar die spelers gekeken heb ben, die eventueel voor een dier plaatsen in aanmerking zou kunnen komen. Aller eerst zouden we de buitenspelers kunnen noemen. En die hebben althans niet aan de verwachtingen voldaan. Gerritse wisselde goede met heel zwakke momenten af. Onze indruk was, dat hij veel beter kan. Vooral na de rust verviel hij telkens weer in zijn oude fout, te lang drijven, wachten met voorzetten, waardóór de achterhoede der tegenpartij steeds gelegenheid kreeg zich behoorlijk op te stellen. Zijn clubgenoot op den anderen vleugel speelde meer con stant, maar schitterend was het zeker niet. In het andere elftal was van Nellen wel snel, maar hij vergat voorzetten te ge ven, toch wel een eerste vereischte van een vleugelspeler. Als rechtsbuiten trad Hanse van R. C. H. op (Hendriks die oorspron kelijk was gekozen, kon niet uitkomen we gens een Zondag j.l. te Hilversum opgeloo- pen blessure). Hij was wel de minste van de vier, al trad zijn doortastendheid op den voorgrond. Wat de binnenspelers betreft, Strijbosch en van Everdingen zijn goede doorzetters, maar tegen een technisch spelende ploeg zullen zij het ten eene male moeten afleg gen. De Z. F. C.-speler de Maar zal het wel ieeren, zijn samenspel met Homborg was bijwijlen uitstekend te noemen; ter wijl hij ook niet aarzelde om wanneer hij de kans kreeg een schot in te zenden, waarvan er twee doel troffen. Van Osch was tactisch misschien een der beste spe lers op het veld, zijn opstellen is bijna altijd goed, maar voor doel raakt hij de kluts kwijt en zijn schieten is niet sterk te noemen. Wat de spilplaafsen betreft, van den Berg van Sparta en Ramaker van A. D. O. gaven elkaar in kracht niet veel toe, al vonden wij het plaatsen van den Rotterdammer, vooral het openen naar de vleugels veel beter dan van den Ha genaar. Het zal ons benieuwen wat Kools Zon dag a.s. op de spilplaats te Maastricht zal presteeren. Van de vleugelhalfs vonden wij Breit- ner de beste. In de tweede helft had hij Gerritse volkomen in zijn macht, zijn steunen van de voorhoede was soms uit stekend en zijn geestdrift is nog altijd even groot. Ook de Z. F. C.'er Rep speelde niet on aardig. Wat de backs betreft, Diepenbeek en de Bruin waren niet verschenen, de laatste naar wij meenen ook al door een opgeloo- pen blessure. Lambers en Lietzen vormde nu de achterhoede der A-ers, van dei- Geest en Frenk die van de B-ers. Geen van vier kwam in aanmerking om de Oranjetrui te dragen, hun spel was meermalen verdienstelijk, maar van zulke verdedigers hebben wij er talrijke in ons land. Rest nog de keepers en de midvoors. Odijk van de Hollandiaan is de keeper, die voor het publiek speelt, van der Made van Feijenoord valt op door het uitstekend stoppen van hooge ballen en die kreeg hij wat. Doch hij heeft weinig kijk op lage ballen. De meeste der gemaakte doelpun ten waren beslist onhoudbaar, en dat zegt toch wel, dat beide doelwachters hun werk naar behooren hebben verricht, al kunnen wij heusch nog wel een tijdje het bewaken van het Oranjedoel aan van der Meuten toevertrouwen. Koper van Zandvoort en Lagendaal van Xerxes zijn beiden lang, beschikken over een goed schot, verdeelen het spel be hoorlijk, maar zijn te langzaam, een fout die b.v. ook Barendregt aankleeft. Dat pit tige dat een midvoor moet kenmerken, dat doortasten, dat missen we en daarom SpOOI' S z w itWrscH Vka twijfelen we er niet aan, of van Rcenen zal zijn plaats behouden. Doch alweer dient gezegd te worden, dat beide spelers lang niet onverdienstelijk speelden en bei den scoorden eenige fraaie goals. Het was een gemoedelijke aardige wed strijd om te zien. Snel ging het spel van doel tot doel en af en toe werd er geest driftig gestreden. Daar er nog al wat doel punten gescoord werden, was het ook voor het publiek een goede wedstrijd. De staan- tribune was door de jongens van Amster dam's scholen in bezit genomen, de Mara** thontribune was vrij goed bezet, een be wijs, dat er in Amsterdam toch altijd wel belangstelling voor zulk een wedstrijd be staat. Wat het. spel betreft, de vleugelspelers kregen het leeuwenaandeel van het werk, telkens opende van den Berg of Ramaker naar de vleugels, zoodat deze wel in touw zijn geweest. Voor de rust doelpuntte Lagendaal het eerst, waarna Koper aan den anderen kant gelijk maakt. Lagendaal geeft zijn team ten tweede male de leiding, maar nog voor de pauze maakt van Osch na goed doorzetten gelijk De Maar maakt in de tweede helft numero drie \VOor de B-ers. Als Strijbosch tegen de lat heeft gekogeld, maakt hij even later na een fraaien aanval rechts gelijk. Weer kan de Ajaxied een schot lossen, maar Odijk stompt het keiharde schot het veld in. Aan den anderen kant komt een vinnig schot van Homborgh in van der Made's handen terecht. Het spel blijft snel en golft op en neer, beide doelen verkeeren onophoudelijk in gevaar. Als Gerritse aan van Osch geeft zet de laatste voor en de Maar passeert van der Made 34. Kogel kogelt numero vijf achter van der Made. Het. doel van Odijk ontkomt ternauwer nood aan een doorboring als van Nellen na snel opbrengen op doel schiet en het. teder tegen de paal belandt. Lagendaal knalt eenige maten in vrije positie staan de den bal hoog over. Maar voordat scheidsrechter Laarmans, die kalm en rus tig leidde, einde floot weet Lagendaal nog een doelpunt te scoren en komt het einde met een 54 overwinning der B-ers. Schoolwedstrijden van A. S. C. Zaterdagmiddag worden op de terrei nen achter „Pomona" de schoolwedstrijden van A. S. O .om den Leidsch Dagblad- wisselbeker voortgezet. Voor de eerste ron de worden, gespeeld de volgende wedstrij den: Gem. H. B. S.Ohr. H. B. S. 2 uur R.-K. H. B. S.R.-K. Par. Jongensschool 2 uur. Centrale School (Bloemink)Gymna sium 3.15 uur. In het verliezerstournooi speelt de Chr. Kweekschool om kwart over drie tegen den verliezer van Gem. H. B. S.Chr. H. B. S. Eventueele terreinafkeuring wordt Za terdagmorgen bij den heer Devilé, Nieuwe Bijn 26 bekend gemaakt. DE EERSTE AMATEUR-VLIEGER NAAR INDIE VERTROKKEN. Het onbekende tegemoet. Om 9.37 uur, bij vroolijken zonneschijn en helderen hemel, is de eerste zakenman- amateur-piloot, de heer J. C. van Tijen, van Schiphol opgestegen voor Batavia. Zooals bekend is, heeft de heer van Tijen, die export-manager is van Van Houtens cacaofabrieken in Weesp, voor zijn zaken reis naar Indië het. modernste vervoermid del gekozende vliegmachine. Zijn keus is na rijp beraad gevallen op een Pander machine. Over tien jaar zal het heel ge woon zijn, dat een zakenman per vliegma chine op reis gaat. Maar nu staan we voor den eersten tocht en dat was het belang rijke van dezen morgen. Ze waren dan ook wat nerveus, zijn broer en zuster, zijn vrienden en relaties, die om half negen samenkluitten op de groote be- tonvlakken op Schiphol. De spiksplinter nieuwe Pander stond alleen onaangedaan te pronken in de zon. Maar de menschen hadden het te pakken. Het is ook heel wat om in zoo'n kleine machine, heel alleen die verre, verre reis naar Indië te gaan maken, over bergen, dalen, bosschen en zeeën, over onbekende landen en onher bergzame streken. IntusBchen was de Pander-monteur in de machine gestapt om proef te laten draaien. Als een uurwerk, luidde de diagnose. Daar kwam van Tijen. Hij had bij don weerberichtendienst gezeten en niet dan gunstige berichten gekregen. Aan'anxelijk wat tegenwind, kans op wind mee als hij het hooger zoekt. Merkwaardig rustig is hij. Stil ook zijn de omstanders. Geen gejuich. Hznden wor den gedrukt. Inniger is het afscheid van zijn zuster. Hij zet de vliegkap op, do rie men worden hem aangegeven. Hij g<.*pt ze vast. Staal hard staat zijn gezicht. Zou

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7