LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN ERNSTIG ONGELUK BIJ DE CENTRALE HOOGTE KADIJK. Een arbeider gestikt. Gistermiddag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij de Electrische Centrale aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam. Op de stortplaats voor kolen waren drie werk lieden, de 45-jarige Versteeg, de 24-jarige Looper en de 33-jarige Smit, onder kolen, die daar gestort waren, bedolven geraakt. De beide eersten werden vrij spoedig door personeel van de Centrale uit hun benarde positie bevrijd. Met S. ging het echter moeilijker. Het duurde eenigen tijd voor men hem te voorschijn had gehaald. Aanvankelijk dacht men, dat hij bewuste loos was. Daar den Geneeskundigen Dienst werd kunstmatige ademhaling toegepast en den man zuurstof toegediend. Dit alles heeft niet gebaat; het bleek, dat hij ge stikt was. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis vervoerd. De beide andere ar beiders zijn met den schrik vrijgekomen. Verdronken. Tegen zes uur Woensdagavond is het zevenjarig jongetje R. S. spelende in het water aan de Goudriaankade te 's-Graven- hage gevallen. Hij was met nog eenige jorigens aan het spelen, die van schrik naar huis liepen toen zij zagen, dat hun kameraadje in het water viel. De ouders snelden toe en met behulp van een paar schippers is gedregd. Het duurde echter te lang alvorens men het kind vond. Het was reeds verdronken. Jachtongeluk. Men meldt uit Weert aan de „Msb.": Bij een jachtpartij in het naburige Kleine Brogel ging plotseling het jachtgeweer van den jager Plessers af. Het schot trof zijn neef Ant. Palmans op een afstand van 3 Meter achter in bekken en dijbeen met volle lading. In zorgelijken toestand werd de heer Palmans opgenomen en ter verpleging naar het ziekenhuis vervoerd. Momenteel is zijn toestand buiten gevaar. Twee schuren afgebrand. Groote partijen bloembollen en hooi verloren. Gisteravond te ongeveer half zes brak brand uit in de bloembollenschuur van den heer J. K-, staande achter diens woning aan den Munnienweg te Beverwijk. De houten schuur met haar brandbaren in houd van bloembollen en houten stellingen stond spoedig in lichte laaie. Nog vóór de brandweer verscheen, werd ook een groote aangrenzende landbouw- schuur van B. v. R. door het vuur aange tast. In de daar opgeslagen partij hooi vond het vuur gretig voedsel, zooda-t ook daar de vlammen hoog oplaaiden. Door den vonkenregen liepen de belen dende woningen groot gevaar, doch door energiek optreden van de brandweer kon den deze behouden blijven. De brandweer, die het vuur met vijf stralen van de motor spuit bestreed, kon niet voorkomen, dat de beide schuren tot den grond toe af brandden. Een voorraad bloembollen, alsmede 65 voer hooi werden een prooi der vlammen. Alles was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Brand in een sigarenfabriek. Gisternacht is in de sigarenfabriek van P. Peeters, te Sittard, brand ontstaan in een der droogkamers. Voorbijgangers heb ben den brand opgemerkt en den eigenaar gewaarschuwd. Men werd spoedig het vuur meester. De droogkamers zijn echter totaal uitge brand, terwijl de fabriek waterschade leed. De schade wordt op ƒ10.000 geschat; zij wordt door verzekering gedekt. Boerderij afgebrand. Gisternamiddag ongeveer 3 uur brak te Hypolitushoef aan de Kliefstraat brand uit in de groote boerderij van den heer J. Do ves. Huis, inboedel, ongeveer 40 wagens hooi, een groote partij gedorschte granen en eenig landbouwgereedschap gingen in de vlammen op. De varkens konden in vei ligheid worden gesteld. Oorzaak van den brand onbekend. Verzekering dekt de scha de. Er kwamen geen persoonlijke ongeval len voor. HAAR MAN VERLATEN. Doch hij zocht haar op. In een café op de Hoogstraat te R'dam, kwam Dinsdagavond een man binnen, die zonder meer op een vrouw afging, haai de straat opsleepte en tegen den grond sloeg. Daarna haalde hij een mes voor den dag, zeer waarschijnlijk met de bedoeling haar 'n steek toe te brengen. Hij werd daar echter in verhinderd door een paar man nen, die zich op hem wierpen en hem het mes ontrukten. Een van deze mannen kreeg daarbij een snede aan een der vin gers. Op een gegeven oogenblik zag de woeste ling kans zich los te rukken. Door een paar dwarsstraten rende hij naar den Groe- nendaal, waar hij op een in de richting van het Oostplein rijdende tram sprong. Zijn belagers gaven de achtervolging echter niet op, maar renden achter de tram aan. Toen deze op het Oostplein stopte, konden zij een agent waarschuwen, die den dader van den aanslag uit de tram haalde en naar het politiebureau aan den Oppert bracht. Bij het verhoor bleek hij te zijn de fa brieksarbeider Th. E., uit Arnhem afkom stig. De vrouw, die hij aangevallen had, was zijn echtgenoote, die hem een paar dagen geleden verlaten heeft en naar Rot terdam is gegaan. Hij is in bewaring gesteld. AANSLAG OP EEN VROUW. De dader ontkomen. Te Zaandam heeft Dinsdagavond een onbekend manspersoon getracht de 26-jari- ge E. S. aan te randen. Door het flinke optreden van de vrouw is de aanslag mis lukt. Mej. S. was met den laat sten trein uit Amsterdam gekomen. Dicht bij haar woning in de Kopermolenstraat werd zij aangesproken door een man, die op een rijwiel zonder licht reed. Zonder antwoord te geven liep ze door en juist toen ze bij haar woning gekomen den huissleutel in het slot wilde steken werd ze van achteren aangegrepen door den man, welke aanval ze wist af te slaan door hem een stevigen trap tegen zijn buik te geven. De man haal de toen een hard voorwerp uit zijn zak, waarmee hij de vrouw op het hoofd sloeg. Hoewel mej. S. duizelde wist ze nog luid om hulp te roepen, waarop de man het hazenpad koos. In de kliniek moest de vrouw de 7 c.M. groote hoofdwonde laten verbinden. De dader wist te ontkomen. De smokkelaar uit een Duitsch ziekenhuis ontsnapt. De leider van de smokkelbende, die op den weg tusschen Puffendorf en Aldenho- ven voor een 14-tal dagen door beambten werd aangeschoten en zwaar gewond werd, is, zooals reeds werd gemeld, naar het zie kenhuis te Linnich overgebracht. Dinsdag der vorige week werd de smok kelaar, zekere P., wonende te Vaals, ge opereerd. De man was buitengewoon zwak. Echter bestond geen levensgevaar. P. ver zocht, nadat hij van zijn in Vaals wonende vrouw een brief had ontvangen, om met een advocaat in Dusseldorf te mogen te- lefoneeren. Met groote moeite kon hij zich naar het bureau van het ziekenhuis bege ven. Eenige oogenblikken later was hij spoor loos verdwenen. Hij was gekleed in de kleeding van de zieken, zonder hoed of schoenen. Of iemand hem bij zijn vlucht be hulpzaam is geweest, kan niet gezegd wor den. Nasporingen bleven vruchteloos. Het blijkt echter, dat hij erin is ge slaagd over de grens te komen. De man bevindt zich thans weer rustig bij zijn vrouw. De sluis te Terneuzen. Uit Terneuzen meldt men aan het „Vad." De pogingen om de aangevaren ebdeur van het buitensluishoofd der Westsluis nog te laten draaien op het losgewerkte steun punt zijn gelukt. Daardoor konden gisteren in den vroegen morgen tegen hoogwater vijf stoomschepen, die niet door de mid- densluis konden passeeren, worden afge schut. Daaronder was ook de Helmwood, welke de schade aan de sluis heeft ver oorzaakt. Voordat dit schip kon vertrek ken, moest 70.000 cautie worden gesteld. Voorloopig wordt nu de Westsluis te gen hoogwater af- en, indien zich daarvoor schepen mochten aanmelden, ook opge- schut. Dit zal duren tot de kuip, welke moet dienen voor het droog zetten van een deel van den sluisvloer, geplaatst wordt. Dan zal de sluis tot de yojLooiing van het herstellingswerk voor de vaart geheel wor den gesloten. De ijzeren kuip wordt ver vaardigd aan de Kon. werf de Schelde te Vlissingen, die daaraan dag en nacht door werkt. Kleine zeeschepen passeeren thans door de middenslui» DE VERDUISTERINGEN TE ROTTERDAM. Hoe zij werden gepleegd. Omtrent de verduisteringen bij de Rot- terdamsche Melkinrichting en de „Ver- eenigde Zuivelbereiders" te Rotterdam ver neemt het „Volk" nog het volgende: De 46-jarige H. W., chef van de afdee- ling Melkinkoop, heeft zich in den loop van de laatste dertien jaren meer dan 150.000 op een slinksche manier toegeëigend. De R.M.I. verzorgt den kleinen verkoop, terwijl de V.Z. den groothandel beheeren. Beide firma's hebben een eigen directie, maar daar zij ten nauwste samenwerken, gemeenschappelijke ambtenaren. Zulk een ambtenaar was W. Hij zorgde voor den aan voer van melk en administreerde alles wat binnen kwam. Aan het eind van den dag maakte hij een dagkaart op. Om de veer tien dagen kregen de boeren hun geld voor de geleverde melk, terwijl met de melkrij ders het loon werd verrekend. Deze melk rijders vervoerden de melk volgens een vastgesteld tarief, waarvoor zij gecontrac teerd hebben met de R.M.I. Van W. ont vingen zij eiken dag een staatje, waarop de namen der boeren stonden, bij wien melk gehaald moest worden, terwijl achter eiken naam het kwantum melk vermeld stond. In deze staatjes bracht W. vervalschin- gen aan, zoodat de melkrijders in de boe ken van de R.M.I. stonden genoteerd voor grootere hoeveelheden vervoerde melk, dan zij inderdaad hadden vervoerd. Op die ma nier knoeide W. met de loonen en kreeg hij vrij groote bedragen, die varieerden van 200 tot 300 per veertien dagen, in han den. Ook met voorschotten aan deze melkrij ders voor reparatie en vernieuwing, wist hij fraude te plegen. Meermalen diende hij valschelijk geteekende kwitanties van voor schotten in en inde dan de gelden. Hij leefde op grooten voet. Op een eigenaardige manier zijn de mal versaties aan het licht gekomen. W., die op zeer grooten voet leefde, niettegenstaan de hij maar een matig salaris ontving, trok de aandacht door zijn enorme uitgaven. Zoo bezat hij o.a. een luxe-auto, was donateur van verschillende vereenigingen, en schonk daaraan groote bedragen. Op een gegeven oogenblik kwam de directie van de R.M.I. in het bezit van een orderbriefje gelijk bovengenoemd. Men controleerde het brief je met den doorslag, die bij de directie berusttte en toen kwam het bedrog uit. Een onderzoek wees uit, dat W. zich in den loop van de laatste jaren op deze wijze een bedrag van ruim 20.000 had toege- eigend. Een melkleverancier, die niet bestond. 1 Toen eenmaal vaststond, dat W. als ambtenaar van de R. M. I. fraude had ge pleegd, stelde ook de directie van de V.Z. een onderzoek in. Aanvankelijk kon men niets tegen W. 'vinden, doch door een toe vallige omstandigheid kwamen zijn bedrie gerijen uit. Op een belastingstaat n.l. kwa men twee ongeveer dezelfde namen voor en een der hoofdambtenaren van de V.Z. ging na, of beide nog leveranciers van de zaak waren. Toen bleek, dat een der aan- geduiden op den staat al sinds 1917 geen melk meer leverde. Op het oogenblik, lat deze- boer had medegedeeld, dat hij niet meer tot de gecontracteerden wenschte te behooren had W. hem toch alle veertien dagen op den leveranciersstaat gebracht voor een groot bedrag. Zoo kreeg W. een som van 700 tot 800 per veertien dagen in handen. Slechte controle. Dit heeft hij jaren kunnen volhouden, omdat de controle bij de V.Z. blijkbaar niet in orde was en omdat men hem volkomen vertrouwde. Van 1923 tot het tijdstip der ontdekking heeft W. zich meer dan 110.000 toegeëigend, terwijl nog moet wor den nagegaan, hoe groot dit bedrag zal zijn van 1917—1923. Toen het onderzoek eenmaal gaande was tegen den chef van den melkinkoop, kwam ook uit, dat nog een tweede employé van de R.M.I. bij deze zaak betrokken was, n.l. zekere L. Deze werd door de politie eveneens aangehouden en bij zijn verhoor verklaarde hij, de laatste jaren wekelijks een vrij groot bedrag van W. ontvangen te hebben. Dit varieerde van 40 tot 70 per week. Op een vraag, waarom hij dit kreeg, deelde hij mede, dit niet te weten. Hoewel de politie over deze zaak een diep stilzwijgen bewaart op verzoek der beide directies, vernam het „Volk", van an dere zijde, dat W. verklaard moet hebben, dat zijn helper ter dege weet, waarom hij het geld kreeg. Eenige jaren terug n.l. zou L. ontdekt hebben, dat W. knoeide en van dat oogenblik af hee'ft W. den man gestopt. Beiden zijn in het Huis van Bewaring op gesloten. Wegens oplichting gearresteerd. Door de Kon. Marechaussee uit Steen bergen (N.-J3r.) is te Amersfoort aange houden, O. J. H.. directeur van de „Ver- trouwens veehand el" te Amersfoort, welke instelling onlangs failliet is verklaard. Hij werd aangehouden op het kantoor van mr. v. d. M. en is overgebracht naar de Mare chausseekazerne te Leusden. Heden zal hij naar Utrecht worden over gebracht en ter beschikking van de Jus titie worden gesteld. H. zal wegens oplich ting worden vervolgd. Ontrouwe dienstbode. De Amersfoortsche politie heeft gister middag een 16-jarige dienstbode in arrest gesteld. Zij wordt verdacht van diefstal van gelden in dienstbetrekking. Het meisje heeft bekend in het afgeloopen jaar een bedrag van ongeveer 200 te hebben ont vreemd. De jacht op een autodief in Limburg. In aansluiting op het bericht over de jacht op een autodief in Limburg, deelt de „Msbd." nog mede, dat in den gestolen auto. welke bij Sittard langs den weg werd gevonden, o.a. aanwezig waren luxe doo- zen chocolade, pakjes Goudsche siroop wafels, sigaretten, toffées en kauwgom, wel ke goederen vermoedelijk door verdachte in den nacht van 7 en 8 October j.l. door middel van braak uit een kiosk te Laren werden gestolen. Voorts bevond zich nog in den auto een tweetal flesschen wijn, een pakje tabak, een electrische zaklantaarn en een groot scherp vleeschmes. W. wordt eveneens verdacht zich in den nacht van 4 op 5 October te hebben schul dig gemaakt aan diefstal van een auto, welke evenwel reeds door de politie-motor- brigade te Hilversum in beslag is geno men. Voorts wordt W. nog verdacht van diefstal met braak te Bussum gepleegd in den nacht van 11 op 12 October, waarbij hij 135 sta). De gevonden auto is inmid dels door de Hilversumsche politie te Roermond afgehaald. Het s.s. „Edera" weer vlot. Het Italiaansehe stoomschip „Edera", dat op 11 September j.l. op den Hinder bij Voorne is gestrand, is gistermiddag vlot gekomen. Het wordt gesleept door de sleepbooten Blankenburg, Gouwzee en Ro zenburg van Smit en Co. Hedenochtend werd het schip via Hoek van Holland naar Rotterdam gebracht. Naar men weet, "is het schip korten tijd geleden vlot gekomen, doch toen weer aan den grond geraakt. Het beweegbare dak. Een der nieuwste wonderen van de moderne techniek xs te zien in de lunch room op het dak van „De Bijenkorf" te Rotterdam. En voor Nederland met zijn wisselende weersgesteldheid een werk van groot practisch nut. In luttele minuien wordt de gesloten luchroom omgezet in een open daktuin en in even weinig tijd sluit de daktuin zich weer tot gesloten zaal. Het is het systeem Windeknecht der beweegbare daken, dat hier is toegepast. Eén druk op den knop der electrische ge leiding en het dak schuift weg; alle moei lijkheden en mogelijkheden zijn voorzien. Mocht een vreemd voorwerp zich op den weg van het bewegend dak bevinden, on middellijk blijft het dak stoppen en scha kelt zelf zijn stroom uit, zooals het dat ook doet, als het zijn eindpunt heeft be reikt en het de zaa.l geheel open of geheel dicht heeft gemaakt. De motor gehoor zaamt het dak, zooals het dak den motor gehoorzaamt. Dit systeem van beweegbare daken is van de industrieele bouw-maatschappij N. V. Windeknecht «k Co. te 's-Gravenhage, die bij den bouw van hallen, broeikassen, stations enz. reeds tal vaD malen het won derlijke werk der beweegbare daken, pla fonds en wanden heeft uitgevoerd. lepziekte. De raad der gemeente Oude-Pekela (Gron.) besloot wederom een aantal hoo rnen langs den Hoofdweg wegens iepziekte te laten rooien. BUITENL, BERICHTEN DE WERKELOOSHEID IN DE VER. STATEN NEEMT TOE. Het Vakvereenigingsgsbouw te Boston bestormd. Het officieele Bureau voor de Statistiek te Washington deelt mede, dat de werke loosheid in de Vereenigde Staten geduren de de maand September met 1 percent is gestegen. Naar men weet beschikken de Vereenigde Staten niet over een volledige werkeloosheidsstatistiek, en het bureau ontleent zijn cijfers dan ook aan de gege vens, verstrekt door 40.776 ondernemingen in dertien van de voornaamste industrieën. Hebben de cijfers dan oo1' al geen posi tieve waarde, in elk geval hebben zij de relatieve waarde, dat zij wijzen op stijgen de werkeloosheid in de Amerikaansche in dustrie. Te Boston hebben gisteren ernstige wer- keloozenrelletjes plaats gehad. Nadat er een betooging had plaats gehad, bestorm den de werkeloozen het gebouw van de- Vakvereenigingen. De politie slaagde er in de menigte te verstrooien. Er hadden 15 arrestaties plaats. Groote brand in Mecklenburgsch dorp. Het dorp Schwichtenberg bij Friedland is in den afgeloopen nacht door een ern- stigen brand geteisterd. Acht boerenhof steden werden grootendeels vernield. Een groot aantal stuks vee kwam in de vlam men om. Daar men brandstichting ver- moedt, wordt door de recherche een onder zoek ingesteld. Een ontvoering. Te Greenfield, in Missouri, is groote verontwaardiging gewekt door een buiten gewoon gewelddadigen vorm van ontvoe ring, waarvan de 24-jarige mevrouw Alm McKinley, de dochter van Benton Wilson, den bekenden petroleummagnaat, heb slachtoffer werd. Mevrouw McKinley ver toefde in het huis van haar ouders, waar zij ziek lag, toen een man gewapend met een geweer het huis binnendrong en geld eischte. Toen hij te hooren kreeg dat er in huis geen geld aanwezig was, knevelde hij de moeder van mevrouw McKinley en dwong mevrouw McKinley, hem naar de garage te volgen. Daar dwong hij haar, met hem in een auto plaats te nemen, en reed weg. Het laatst werd dc wagen waar genomen op 20 K.M. afstand van Green- field. Slachtoffers van drankmisbruik in de V. S. In zes dagen tijd zijn twintig personen te New York overleden als gevolg van het drinken van houtalcohol. De sterfgevallen worden toegeschreven aan het feit, dat de prijs van gesmokkelden sterkedrank, die minder vergiftig is, zeor hoog wordt ge houden. De politie heeft onlangs talrijke clandestiene distilleertoestellen in particu liere huizen in beslag genomen hetgeen tot een stijging van den alcoholprijs heeft bij gedragen. Melkprijzen op de veilingen. Al meermalen is' er de laatste dagen geschreven, dat de Besturen der melkvei- lingen besloten hebben geen middenprijs meer te noteeren, en geschreven, dat de reden daarvan was, dat er steeds meer veehouders hun melk gaan verkoopen op den middenprijs der veiling, wat natuurlijk verkeerd is. Maai- niet is gesöhreven, hoe veel schade deze veehouders zich doen door deze wijze van verkoopen. Wij zien hierdoor alweer, dat de boeren, die niet men den toestand op de hoogte zijn, en zich niet laten inlichten, makkelijk te be praten zijn door degenen, die hun melk willen koopen. De kooper neemt genoegen met den middenprijs, omdat deze prijs in de meeste gevallen aan den lagen kant is, wat de kooper zeer goed weet; De boer denkt misschien nog dat hij een goeden Pi ijs 'heeft voor zijn melk aan den midden prijs', en schijnt te weten dat hij dan altijd een lagen prijs heeft. Het is toch te gek ook. Als men genoe gen neemt met de prijzen der veiling en geen lid wil worden, dan zal men onder vinden, dat meermalen zijn melk hooger verkocht wordt dan den middenprijs, wat bij een vaste verkoop is uitgesloten. En die bevreesd is, dat de prijzen aan de veiling te laag zullen woi-den, en zich daarom niet willen verbinden aan de vei ling, vergeten zeker, dat, als men de melk vei*koopt als boven omschreven, men van zelf ook minder krijgt. Of zijn het mis schien de kosten, welke men als lid moet betalen, die men op deze wijze ontduikt. Die er zoo over denkt, kan ik wel de ver zekering geven, dat deze kosten tiendubbel terug komen, als men lid is, daar de melk meermalen hooger verkocht wórdt dan den middenprijs. Ook schijnen deze boeren niet te weten, dat de prijzen aan de veiling nog verhoogd worden met &en c-entryloon, waar ook voor alle verkoopers iets terug komt, voor den een meer dan voor den ander. Dat ligt aan den afstand van rij den, maar de volle cent wordt door nie mand betaald. Velen houden daarvan 40 k 50 cent per 100 liter over, wat in den middenprijs ook niet berekend was-, Is het niet den plidht van eiken melkveehou der, die niet tegen het melkveilen is (en die zijn er zeer weinig) om deze vereeni gingen te steunen, maar niet ©r van te profiteeren en een ander de lasten laten dragen. Daarom moet elke veehouder ge raden willen wezen om te besluiten lid te worden, ook de kaasboeren, die op he den niet meer voor hunne melk kunnen krijgen, dan de industrieprijs plus een halve cent; misschien nog een stukje van de boterham van den rijder. Eerst moeten zij zich eens goed laten inlichten omtrent de kosten en veilingvoorwaarden vooraleer hun melk te verkoopen op een andere wijze dan over de veiling, want velen kun nen niet besluiten daar ze verkeerd zijn ingelicht en een soort vrees krijgen tegen over de melkveilingen. Ook moet de kaasboer of elke boer, die zijn melk nu te verkoopen heeft, goed be grijpen dat hij, door het verkoopen van zijn melk op industriebases of voor een prijs welke daarmede gelijk staat, de prijzen aan de melkveilingen helpt drukken,, daar zijn melk met veel wist toch in de consump tie gebracht wordt. Wees daarom zoo ver standig, deze winst of zeker liet grootste gedeelte er van in eigen zak te deponee- ren. v- d- B. Bloembollen voor de Amsterdamsche schooljeugd. Op initiatief van de Amsterdamsche Vereeniging voor Schoolwerktuinen' hebben zeshonderd kinderen van alle scholen voor lager onderwijs in het Tuindorp Water graafsmeer bloembollen gekocht om deze onder leiding van het personeel van rfpn Schoolwerktuin in huis in bloei te treic- ken. Daartoe zijn twee duizend bloembol len in den Schoolwerktuin gepoot en inge kuild, teneinde bollen na voldoende be- worteling in de kamers der huisgezinnen verder te kweeken. Indien het in bloei brengen naar wensch slaagt, ligt het in het voornemen, in Fe bruari a.s een kleine tentoonstelling van deze in bloei staande bloembollen te or- ganiseeren. Zeg eens Joris, waar komen toch al die leege flesschen vandaan? Ik begrijp er niets van. Ik heb nog nooit in mijn leven leege flesschen epknrhh. HET SM0KKELDRAMA IN PUFFENDORF.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6