22ste Jaargang DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 No. 6721 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND VAN M'N BOEKENTAFEL STADSNIEUWS 3)e £eid6cJi&6ouAatit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwarta&J Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Een jubileum Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de K. S. A. werd opgericht. Sedert 1926 bestaat de landelijke organi satie van de K. S. A. niet meer. Maar het Centraal Bureau van de K. S. A. is ook na 1926 blijven bestaan, niet meer als instelling van de daaraan contribuee- rende (ofniet-contribueerende) sociale organisaties, maar onder persoonlijke lei ding, beheer en verantwoordelijkheid van mr. Tepe. Mr. Tepe is sedert de oprichting van de K.S.A. met het Centraal Bureau daaraan verbonden geweest, eerst onder de direc tie van mr. Aalberse als wetenschappelijk ambtenaar en daarna als directeur. Gis teren is dit feit in ons blad gememoreerd en zijn in het licht gesteld de ver diensten van mr. Tepe voor de K. S. A. en haar Centraal Bureau. Is er voor dit Centraal Bureau onze dagen nog een taak te vervullen? Deze vraag hebben wij reeds vroeger on omwonden bevestigend beantwoord. En wij doen dit ook vandaag zonder eenige aarzeling. Trouwens, er zijn feiten om onze mee ning te bevestigen. Wij zouden echter hierbij een bepaald denkbeeld in overweging willen geven. Vpor de vruchtbaarheid en doeltreffend heid der actie van het Centraal Bureau schijnt het ons zeer gewenscht, als naast den beheerder zou staan een Baad van Advies of van Toezicht, bestaande uit vooraanstaande menschen in het Katho lieke openbare leven. Als dit geschieden zou, dan zou o.i. nog meer in de feiten gaan spreken, dat het Centraal Bureau voor verscheidenen vorm van Katholieke actie zeer nuttig werk kan doen, veelheid, waar noodig, organiseerend tot eenheid, adviseerend en bemiddelend. Wij wenschen dat het Centraal Bureau vandaag van harte toe. DUITSCHLAND DE NIEUWE RIJKSDAG. Presidium-verkiezing met veel lawaai. De rijksdag heeft in zijn zitting van gis teren den voorzitter van den ouden rijks dag, den sociaal-democratischen afgevaar digde Loebe tot eersten voorzitter herko zen. De verkiezing gaf tot veel lawaai aanlei ding. De zitting werd geopend door het oudste lid in jaren, den afgevaardigde Herold, die terstond de verkiezing van den voorzitter aan de orde stelde. De sociaal-democraat Ditmann stelde als candidaat Dr. Loebe voor. Als tegencandi- daat werd gesteld Dr. Scholz, de leider van de fractie der Duitsche volkspartij. Dr. Frick noemde het een verkrachting van den volkswil, indien tot vertegenwoor diger van den rijksdag een marxist gekozen zou worden. De communist Zorgler stelde zijn partijge noot Pieck als candidaat voor, doch voegde hieraan toe, dat de communisten er niet aan denken een loyaliteitsverklaring voor het reglement van orde af te leggen, wat de nationaal-socialisten wel hebben ge daan. De spreker van den Christelijken volks- dienst verklaarde zich voor de candidatuur van Dr. Loebe, op de principieele overwe ging, dat de verkiezing van den president van* den rijksdag geen politieke daad is. Tot algemeene verrassing verklaarden de Duitsch-nationalen zich niet voor Dr. Scholz, doch stelden een eigen candidaat, den afgevaardigde Graef-Thliringen. Zoo geschiedde het, dat bij de eerste I stemming geen enkele candidaat een ab solute meerderheid verkreeg en een her stemming tusschen Loebe en Dr. Scholz moest plaats hebben, waarbij Loebe met 269 stemmen in de meerderheid bleef te genover Dr. Scholz, op wien 209 stemmen waren uitgebracht. De communisten brachten bij de herstem ming 77 ongeldige stemmen uit. De verkiezing van Loebe werd door de sociaal-democraten met luiden bijval, door de nationaal-socialisten met teekenen van afkeuring begroet. Bij de daarop volgende verkiezing van den eerste vice-president zou volgens de sterkte van de fracties een nationaal-so- cialistisch candidaat gesteld moeten wor den. De socialistische afgevaardigde Ditt- mann verklaarde echter, dat wegens de houding van de nationaal-socialisten bij de verkiezing van den eersten voorzitter de sociaal-democraten thans den centrums- afgevaardigde Esser als candidaat voor stelden. Het kwam tot een opgewonden debat over deze kwestie, waarbij president Loebe zich gedwongen zag, voor het eerst in den nieuwen rijksdag een afgevaardigde tot de orde te roepen, n.l. den nationaal-so- cialist Brehr, wegens een beleedigenden uitroep tegenover den sociaal-democrati schen afgevaardigde Dittmann. Tenslotte werd met de absolute meerder heid van 288 stemmen de nationaal-socialist Stöhr als eerste vice-president en vervol gens met de groote meerderheid van 425 stemmen, de centrumsafgevaardigde Esser als tweede vice-president gekozen. Bij de verkiezing van den derden vice- president waren de stemmen zeer verdeeld, zocdat een herstemming moest plaats heb ben, waarbij de Duitsch nationale afgevaar digde Graef, met 231 stemmen tot derden vice-president werd gekozen, terwijl op Dr. Pfleger van de Beiersche volkspartij 200-stemmen werden uitgebracht. De communisten brachten 67 ongeldige stemmen uit. Voorts werden in de zitting van giste ren nog zonder debat de voorstellen van de sociaal-democraten en andere partijen tot verlaging van de verblijfskosten en pre sentiegelden der afgevaardigden en van de salarissen van den rijkspresident en de mi nisters, benevens tot vaststelling van een maximum voor de pensioenen van ambte naren naar de commissie verwezen. De zitting, die af en toe zeer bewogen was, eindigde tegen 8 uur 's avonds. De volgende zitting begint hedenmiddag om 3 uur. Hierin zal de regeeringsverkla- ring worden voorgelezen, waarna de groo te politieke beraadslagingen over de nood verordeningen van den rijkspresident de amnestie en de verschillen 'e vraagstukken der binnen- en buitenlandsche politiek zul len beginnen. HITLER OVER DEN TOESTAND. Adolf Hitler heeft een onderhoud gehad met den vertegenwoordiger van de „Ti mes" te Berlijn. Daarbij wees hij de ver antwoordelijkheid voor de relletjes van Maandag voor de nat. socialisten af Verder verklaarde hij, dat, als de huidige econo mische toestand voortduurt, Duitschland voor het einde van den winter ten onder gegaan zal zijn. De middenpartijen in den rijksdag zul len hopeloos verdeeld zijn en de wereld zal te kiezen hebben tusschen een bolsje wistisch en een nationaa!-soc. Duitschland. Een bolsjewistisch Duitschland zou de beta ling van de herstelschulden weigeren als die van particuliere schulden. Een nat. soc. Duitschland zou nooit schuldbekentenissen afgeven, die het niet kan inlossen. Het zou de politieke betalingen niet doen, wanneer het dit niet behoorlijk kon doen. maar het zou de uit particuliere leeningen voortge komen verplichtingen in elk geval nako- Politieke kloppartij. Een troep Nationaal-socialisten trok gis teravond laat door de Leipziger Strasse te Dessau, toen plotseling van uit een com munistisch lokaal, de communisten een bombardement met bierflesschen op hen openden. Vervolgens kwamen de communisten haar buiten, waarop een ernstig handge meen onlstond. Vier Nazi's moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht wor den. Twee anderen werden licht gewond. Eenige communistische belhamels werden gearresteerd. SCHACHT TEGEN BRIAND'S PAN-EUROPA. De vroegere president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, heeft gisteravond voor studenten en professoren van de Uni versiteit van Yale een voordracht gehou den over het vraagstuk van Pan Europa. Dr. Schacht verklaarde, dat de gedachten- gang van Briand berustte op politieke be weegredenen en dat Briand met zijn plan slechts streeft naar consolidatie van de huidige positie van Frankrijk. Een Staten bond, zooals Briand dien wenscht, en die slechts de overwonnen volken, en niet de overwinnaars, tot ontwapening dwingt, is zonder eenige innerlijke rechtvaardiging. De algemeene ontwapening en het ophef fen van alle militaire verdragen is eerste voorwaarde voor het scheppen van de Vereenigde Staten van Europa. Frankrijk, dat door de annexatie van Elzas-Lotharin- gen in hooge mate economisch onafhanke lijk ia, heeft den Europeeschen Statenbond het minste noodig. Een aaneensluiting der Europeesche mogendheden op economische basis is waard, dat men er naar streeft en is zelfs noodzakelijk. Europa kan niet door poli tiek, maar slechts door een grondig be grip voor haar economische behoeften ge red worden. De wereld buiten Europa be hoeft een economisch opgebouwd Pa-n- Europa niet te vreezen, aangezien daar door de koopkracht en de afzetmogelijk heden voor de geheele wereld zullen stij gen. Dr. Schacht eindigde zijn rede met de woorden: „De voorspoed voor allen is de beste waarborg voor den vrede, niet de onderdrukking van een enkele mogend heid". POLEN BETOOGINGEN VOOR PILSOEDSKI TEGEN DE SOCIALISTEN. In verband met het ontdekken van den z.g. aanslag op Pilsoedski te plegen, is het gisteren in vele plaatsen tot betoogingen voor Pilsoedski en tegen de socialisten ge komen. Te Czentochau is het partijlokaal van de socialisten vernield. Voorts zijn er gisteren nog meer socialistische afgevaar digden van het huidige parlement en an dere functionarissen van deze partij ge arresteerd. Een oproep van het bestuur van de so cialistische partij, welke op de wettigheid van de socialistische politiek wijst en in de Robotnik zou worden opgenomen, werd door de censuur onderdrukt. - In dezen oproep werd bovendien het plan van den aanslag toegeschreven aan de werkzaamheid van betaalde provoca teurs. FINLAND DE OUD-PRESIDENT VAN FINLAND TERUGGEVONDEN. Gistermorgen zijn prof. Stahlberg en zijn vrouw te Joensun in Oost-Finland ge vonden. Het echtpaar is ongedeerd. Het vermoeden, dat men met een ontvoering te doen bad, is bevestigd. De ontvoerders zijn nog onbekend. Nader wordt uit Helsingfors gemeld, dat de chauffeur van den auto, waarmee prof. Stahlberg en zijn vrouw zijn ontvoerd, is gearresteerd. Prof. Stahlberg maakte met zijn echt- genoote een wandeling, toen plotseling eenige mannen te voorschijn kwamen, die hem in een auto brachten, waarna deze in snelle vaart wegreed. Naar thans bekend geworden is, heeft de auto onderweg gestopt om op een an deren wagen te wachten. Daar deze tweede wagen echter niet tijdig ter plaatse verscheen, vreesden de ontvoerders verrast te zullen worden. Zij lieten prof. Stahlberg staan en namen de vlucht. De ontvoering van prof. Stahlberg heeft in geheel Finland groot opzien verwekt. De politie stelde terstond een onderzoek in en heeft twee personen gearresteerd, die aan de ontvoering hebben deelgeno men. Men vermoedt, dat het politieke te genstanders van Stahlberg waren. De leider van Lappo heeft medegedeeld, dat zijn partij met deze ontvoering niets heeft uit te staan. CHINA JAPANSCHE SCHEPEN BESCHOTEN. Kustba-tterijen langs den Jangtse die waarschijnlijk door communisten worden bediend, hebben Japansche oorlogs- en koopvaardijschepen beschoten. In de afge- loopen drie dagen hebben drie koopvaardij schepen en twee kanonneerbooten hiervan te lijden gehad. Het Japansche consulaat zegt, dat als de Nanking-regeering geen stappen doet om deze aanvallen te voorko men de Chineesche kooplieden zelf krach tig zullen protesteeren. AMERIKAANSCH ZENDELING IN CHINA ONTVOERD. De Luthersche zendeling Bert Nelson, afkomstig uit Minneapolis, is door bandie ten, die tot het z.g eerste roode leger corps behooren, ontvoerd. De ontvoering vond plaats na de overgave van Kwangsjau op 5 October. De bandieten eischen thans een hoog losgeld. De Amerikaansche legatie heeft stappen bij de Chineesche regeering gedaan, ten einde de invrijheidstelling van den zende ling te verkrijgen. BRITSCH-INDIE LEIDERS DER INDISCHE CONGRESBEWEGING GEARRESTEERD Te Bombay heeft vanochtend om viir uur een sterke politiemacht onder aanvoering van een dozijn officieren, het bureau van het Congres omsingeld. Er werden tal van lieden in hechtenis genomen. In de kantoren van andere verwante or ganisaties zijn ook invallen gedaan. De meeste der in hechtenis genomen •*«- den zijn dadelijk daarna tot drie of vier maanden strenge opsluiting cveroordeeld. Nariman, een Swarajistisch voorman en voorzitter van de Jeugdliga, is te Bombay aangehouden. De regeering heeft te Bombay 38 orga nisaties van het Congres en verwante ver- eenigingen onwettig verklaard. TWEEDE KAMER De Zuiderzee-steunwet. Gisteren is de behandeling van de Zui derzee-steunwet voortgezet. Uitvoerige al gemeene beschouwingen zijn gehouden. En het kon Minister Reijmer voortdu rend duidelijker worden, dat de tevreden heid over de verbetering der Zuiderzee- steunwet zeer minimaal is, zoo niet nage noeg geheel ontbreekt. De groote grief is, dat het ontwerp te veel steunverleening blijft en zich te ver blijft houden van de schadevergoeding, zooals die door de visschers mocht worden verwacht op grond van vele Ministerieele toezeggingen en art. 3 der Zuiderzeewet, dat spreekt van een schadevergoeding. En waarbij het vooral gaat om de door de Regeering afgewezen schadevergoeding we gens waardevermindering van schepen en netten. Vandaag worden de besprekigen voort gezet. Het Schild. October-aflevering. Uitgave van de Ap. Ver. „Petrus Canisius". Zooals gewoonlijk bevat ook het October- nummer van het bekende apologetische maandblad „Het Schild" een rijk gevarieer- den inhoud. Het nummer begint met een interessant artikel van de hand van prof. Verhaar uit Warmond, den hoofdredacteur, waarin hij het ontstaan van het Anthroposophisch Ge nootschap bespreekt. De Anthroposophi- sche beweging is een onderdeel of liever een der vele nuanceeringen van de Theoso- phische beweging en vóór zijn ernstige en langdurige ongesteldheid had prof. Ver haar reeds het plan opgevat om als ver volg op zijn uiteenzettingen van de Mo derne Theo-sophia een paar artikelen te wijden aan de Anthroposophische bewe ging van dr. Rudolf Stein er. Eerst thans heeft, hij aan dat voornemen uitvoering kunnen geven. Het onderwerp heeft intus- schen niets van zijn actualiteit ingeboet, want juist den laatsten tijd ontwikkelen de Anthroposophen een belangwekkende activiteit in ons land. In genoemd artikel, dat als inleiding is te beschouwen op eenige vervolgartike len, deelt prof. Verhaar eenige biografische bizonderheden mede uit het leven van Ru- dolf Steiner, den stichter van de beweging, en vertelt hij een en ander over het con flict van Steiner met dr. Annie Besant, naar aanleiding van de aanwijzing van den Hindu Krishnamurti tot den z.g. weerge- keerden Christus, welk conflict geleid heeft tot een breuk en het oprichten van een geheel aparte beweging. Dr. L. Bender O.P. bespreekt de Katho lieke leer over de verhouding van overeen komst en sacrament bij het huwelijk van gedoopten. Men vindt het vaak voorge steld, alsof er een scheiding te maken valt tusschen het huwelijk als natuurlijke over eenkomst tusschen twee menschen en het huwelijk als sacrament. Ook onze Neder land sche wetgeving gaat van die gedachte uit, als zij in art. 83 ran het Burgerl. Wet boek zegt: „De wet beschouwt het huwe lijk alleen in deszelfs burgerlijke betrek kingen". Dr. Bender stelt daartegenover de Katholieke leer, dat het huwelijk van gedoopten eo ipso een sacrament is, zoo dat men de overeenkomst niet los mag scheuren van het sacrament. Jan Taal houdt zich verder in dit num mer bezig met de geschiedenis van de Re formatie en vraagt zich af of deze een VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Weer een lawaai-dag in den Duitschen Rijksdag. De ontvoerde oud-president van Finland teruggevonden. BINNENLAND. Jaarvergadering van het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem. (3de blad). Het dreigend conflict in het drukkers- bedrijf. (3de blad). LEIDEN. Onjuiste geruchten over een eventueele benoeming van mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen tot burgemeester van 's-Graven- hage. (lste blad). Benoeming van dr. E. Carp tot hoog leeraar in de psychiatrie aan de Universi teit te Leiden, (lste blad). Werk Gods geweest is, zulks aan de band van de gelijkenissen van het zuurdeeg en het mosterdzaadje, waarmede Christus zijn Kerk vergelijkt. Het evolutie-vraagstuk wordt in een ver volgartikel door prof. Heskes uit Warmond besproken, waarbij deze philosophie-leeraar tot de conclusie komt, dat de wijsbegeerte de evolutie van den mensch wel niet ab soluut uitsluit, doch de waarschijnlijkheid er van toch wel belangrijk vermindert. Wat Gods openbaring daarover leert zal in een volgend artikel worden behandeld. Daarna laat de redactie twee buiten landers aan het woord, n.l. de niet-katho- lieke Zweedsche schrijfster dr. Eva v. Bahr Bergius, die zich zeer waardeerend uit laat over de Katholieke Godsdienstoefe ningen, en kardinaal Bertram over S'b.- Augustinus. Verder de gewone rubrieken Op den Uit kijk, Vragcnbus, Boekbespreking en Cor respondentie. DE BURGEMEESTERSBENOEMING TE 'S-GRAVENHAGE. Onjuiste geruchten. Naar aanleiding van de dezer dagen in enkele bladen vermelde geruchten kunnen wij het volgende mededeelen: Tusschen de regeering en Mr. A. van de Sande Balchuyzen zijn geen besprekin gen gaande ten aanzien van de bezetting van de door het vertrek van Mr. J. A. N. Patijn ledig gekomen plaats van Burge meester der Residentie. Het gerucht als zouden door Mr. van de Sande Bakhuyzen voorwaarden voor het aanvaarden van die betrekking zijn gesteld is dan ook on juist, terwijl bovendien, naar de meening van Mr. van de Sande Bakhuyzen, voor de aanvaarding van deze benoeming geen voorwaarden als de in de dagbladen ge noemde, mag worden gesteld. DE R.K. BLINDEN VAN GRAVE. Hedenmiddag aangekomen. Hedenmiddag omstreeks 3 uur zijn de R.K. blinden uit Grave, die, zooals bekend, hier en in de omgeving concerten zullen geven, met een autobus gearriveerd. Door de goede zorgen van het Leidsohe Blinden- Comité vinden de gasten een prettig on derdak in het St. Antonius-patronaat aan de Hazewindsteeg, waar zij gedurende veertien dagen zullen logeeren. Het pa tronaat was ter ontvangst gereed. De groote tooneelzaal is ingericht als slaap gelegenheid en een dertigtal keurige witte ledikanten staan volledig uitgerust den gasten ten dienste. De nevenliggende bil- lardzaal is als eetzaal ingericht. Alles is perfect in orde en ziet er keu rig verzorgd uit, zoodat de gasten hier gedurende veertien dagen een aangenaam verblijf wordt bereid. Ook voor spijs en drank gedurende veer tien dagen, is door het comité gezorgd. Door verschillende Leidsche winkeliers, fabrikanten e.a., zijn voor een grooter of kleiner aantal dagen bepaalde spijzen of dranken toegezegd. Een slager sohenkt gedurende een week gratis vlecsch, oen ander zorgt v00r de meubileering der bo terhammen, deze geeft voor dagen groenten, do derde het brood, *oodat het aan niets wat, noodzakelijk is ontbreken zal. Maar er is natuurlijk veel noodig, en als er dus nog zijn, die van hun voorraad iets willen afstaan voor onze blinde gas ten, zullen zij natuurlijk aan het Patro naatsgebouw in de Hazewindsteeg van harte welkom zijn.-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1