LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN ONDERWIJS UIT DE OMGEVING MAANDAG 13 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ZATERDAG HEEFT TE ROTTERDAM een poging tot roof moord plaats gehad op den schilderspatroon Villerius. Het pand aan de Slaghekstraat 145 te Rotterdam, waar de moordaanslag plaats vond BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN De vermiste „Tigris". De Antwerpsche rcederij, waaraan het vermiste vrachtschip „Tigris" toebehoort, heeft bericht gekregen, dat een lijk, naar men meent dat van den gezagvoerder van liet schip, op de Franscbe kust bij Duin kerken is aangespoeld. Het wordt thans vrijwel zeker geacht dat de „Tigris" met een bemanning van 33 leden is vergaan. Ontploffing bij film-opname. Te Flagstaff in den staat Arizona vond bij het maken van een opname voor een film in den afgelegen Dinosaurus Canyon een ernstige ontploffing .plaats, doordat ten gevolge van een technische fout een mengsel van buskruit en dynamiet te vroeg ontplofte. Ten gevolge van de explosie werden 15 personen, o.w. de regisseur, ern stig gewond, terwijl 25 personen lichtere verwondingen opliepen. OVERSTROOMING IN B0VEN- SAVOYE. De schade door de overstroomingen van de Arve in Boven-Savoye, wordt geschat op ettelijke millioenen Fransche francs. Tusschen Fayefc en Sallanches vernielde de rivier de dijken en overstroomde de vlakte, welke thans over een oppervlakte van ver scheiden duizenden hectaren is bedekt door meer dan een halven meter water. Verder beneden in de vallei is de vlak te nabij Banneville overstroomd en een deel van de stad staat onder water. Vele velden en boomgaarden zijn volkomen ver nield en ook de hoofdweg naar Chamoix is verwoest over een afstand van 300 me ter. De toestand, welke Zaterdag verbe terd was, is Zondag weer veel ernstiger ge worden als gevolg van hernieuwden hevi- gen regenval. GEEN VERDERE WAS VAN DEN BENEDEN-RIJN. Overstroomingsgevaar geweken. Ondanks het feit, dat het water van den Boven-Rijn Zondag nog overal een gerin gen was vertoonde, begint het water van den Beneden-Rijn langzaam te vallen en heeft de stijging van den Boven-Rijn nog slechts weinig invloed, doordat het peil der zijrivieren begint te dalen. Het water is bij Coblenz reeds 45 c.M. gevallen, ter wijl de weersomstandigheden zoodanig zijn dat zij ten volle de verwachting, dat de waterstand nog verder zal dalen, wetti gen. Een aanslag op Jacques Diamond. Uit New-York imeldt men,'dat de bende leider Jacques Diamond, die onlangs uit Duitschland werd gezet en naar de Ver- eenigde Staten terug op transport werd ge zet, ernstig door vier schoten is gewond, toen hij in zijn kamer in een hotel te New- York was. Voor een operatie werd hij naar een zie kenhuis overgebracht. Men stelt alle pogin- gen in het werk, om hem in het leven te houden. Nader bericht men, dat het mysterie rondom de schietpartij op Diamond be looft te gelijken op de vermaarde moord zaak Rothtteio. Toen het nieuws, dat Diamond door schoten was gewond, bekend werd, bevond rich voor de toegangen van het ziekenhuis «en opgewonden menigte. Dozijnen detectives hollen in het hotel af en aan en werken met koortsachtige haast om de feiten vast te stellen. Jacques Diamond werd naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd, waarheen een ander bende-leider voor twee jaar werd ge bracht. Deze is toen aan de gevolgen van een revolverschot gestorven. Wie de schoten op Diamond heeft ge lost, is niet bekend. Uit New-York vernneemt men, dat vol gens verklaringen van de chii'urgen het niet mogelijk is, gezien den ernstigen toe stand, waarin Diamond verkeert, tot een operatie over te gaan. Hij is op drie plaat sen gewond: in de rechter- en linkerzijde van de borst en in den schedel- De bende-leider ligt op sterven. In zijn doodstrijd zei hij, dat drie of vier man schoten op hem gelost hebben toen hij, gedeeltelijk gekleed op de rand van zijn bed zat. Een gevaarlijke arrestatie. Men meldde Zaterdagavond uit Berlijn: Twee agenten van politie te Berlijn had dén Zaterdagochtend opdracht gekregen zekeren Kriehmc, die als rijwieldief be kend staat en die ook van het plegen van een paar inbraken wordt verdacht, in diens woning in het Noorden der stad in hechte nis te gaan nemen. De agenten trokken naar de kamer, die door Kriehme wordt bewoond, en toen ze geen antwoord kre gen, stapten ze het vertrek binnen. Krieh me lag nog in bed. De agenten deelden hem mede, dat hij gearresteerd was en verzochten hem zich aan te kleeden. Op hetzelfde oogenblik haalde Kriehmc een revolver onder zijn hoofdkussen vandaan en vuurde vijf schoten op de agenten. De ééne werd door kogels in de dij getroffen; de andere agent trok onmiddellijk zijn re volver en trof den misdadiger in hoofd en borst, zoodat hij vrijwel onmiddellijk dood was. De gewonde agent werd naar een rie- enhuis* gebracht en daar terstond geope reerd. Kriehme, die 29 jaar oud was, was onlangs uit de gevangenis ontsnapt. Een bewogen Kanaalreis. De honderdnegentig reizigers, die Woensdagnacht met de „Biarritz" van Boulogne naar Folkestone zijn overgesto ken, zullen geen aangename herinnering aan dezen tocht behouden. Het spookte zoo hevig in het Kanaal, dat, twintig mi nuten nadat het schip Boulogne had ver laten, zware zeeën over het dek sloegen. Het water stroomde naar binnen en het schip zwaaide op dreigende wijze. Toen een der voorluiken was ingesla gen, liet de kapitein de boot stoppen om de noodzakelijke reparatie te verrichten. Vijftig minuten duurde dit, toen ook de reis kon worden hervat. Met groote vertra ging werd Folkestone bereikt- Tegel ijker tijd kwam van de andere zijde de Kanaalboot de „Maid of Orleans", die bijna vier uur te laat in ulogne aan kwam, na vijf vergeefsche pogingen te heb ben gedaan om de haven binnen te loopen. Massa-vogelmoord door vliegtuigen. Uit Stettin wordt gemeld: Dezer dagen zangen Peenemünder visschers twee eendek- kerwatervliegtuigen van de vliegschool Warnemiinde boven het vogelprotectoraat Peenemünderhafen. Beide machines, die bijna iederen dag daar passeeren, weken echter plotseling van den gebruikelijken koers af, om ver volgens tegen de opfladderende zwermen wilde eenden op te stuiven Tallooze dieren vielen, tengevolge van den hevigen luchtdruk ontzield omlaag en vele andere werden door de propellers ge dood. Dè visschers vonden afgeslagen vleugels, koppen, pooten en ingewanden van de gruwelijk vermoorde vogels. De visschers te Peenemiinde verklaren, dat het vaak voorkomt, dat de vliegers zich boven het vogel-protectoraat ophouden; ook zwanen zijn reeds meermalen door hen achtervolgd. Het staatsbureau voor na tuurbescherming is van een en ander in kennis gesteld. KATHOLIEKE NEDERL. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Jaarverslag over 1929. Blijkens het zoo juist verschenen jaar verslag telt deze bond vier gewone en zes buitengewone leden. De gewone leden zijn: 1. De Noord-Bra- bantsche Christelijke Boerenbond met 279 afdeelingen en 40497 leden. 2. De Limburg- sche Land- en Tuinbouwbond met 64 af deelingen en 16.596 leden. 3. De Aartsdio- cesanen R.K. Boeren- en Tuindersbond met 176 afdeelingen en 12.293 leden. 4. De R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem met 119 afdeelingen en 5712 leden. De buitengewone leden zijn: 1. De Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven met 555 Boere'nleenbanken met 70.661 le den. 2. De Zuid-Nederlandsche Zuivelbond met 110 fabrieken en 29.733 leden. 3. De Brabantsche Zuivelbond met 50 fabrieken en 8000 leden. 4. De Nederlandsche Land- bouwbank te Amsterdam. 5. De Boeren- en Tuindersonderlinge te 's-Gravenhage met 711 onderafdeelingen en 25.551 leden. 6. De Coöperatieve Roermondsche Eiermijn met 278 afdeelingen en 28.000 leden. Verder zijn aangesloten als instellingen: 1. N.V. Borgmaatschappij gevestigd te Eindhoven. 2. De Centrale Accoutants- dienst te 's-Gravenhage3. De Centrale Pachtraad te 's-Gravenhage. 4. De Boeren- en Tuindersonderlinge. 5. Bedrijfszieken- kas voor Land- en Tuinbouw. 6. Het orgaan „De R. K. Boerenstand". 7. R. K. Oplei dingsschool voor leeraressen bij het Land- bouwhuishoudonderwijs te Posterholt. 8. Stichting „Eigen Huis". 9. De Uitgeverij en Centrale Boekhandel. 10. Commissie van beroep voor de R. K. Lagere Land- en Tuinbouwscholen. Het overzicht der werkzaamheden in verband met wetgeving en regeerings- maatregelen, is zeer belangwekkend. Tot steun aan bietencultur en suikerin dustrie werd aan de Tweede Kamer een adres gezonden, later gevolgd door dat aan de Eerste Kamer, met verzoek het initiatief-voorstel van den Heuvel c.s. te steunen. Inzake stadsvuil naar den akker, werd aan de Tweede Kamer geadresseerd, dat niet alleen in Drenthe, maar ook in andere provincies (Noord-Brabant en Zuid-Hol land) uitgestrekte terreinen op cultiveering en plassen op demping wachten; oordee lend, dat het evenzeer een Rijksbelang moet worden geacht, dat van staatswege garanties worden gegeven voor vervoer naar die streken. Over het plan, om belasting te doen be talen op postkantoren, werd een adres ge zonden om te verkrijgen het behouden van de kleine belastingkantoren in de buiten gemeenten en vooral ook van de zitdagen der ontvangers. Ter bevordering der ontginning van woeste gronden werd verzocht aan den Minister van Binnenlandsche Zakeii en Landbouw de begrootingspost wederom te brengen op minstens één millioen gulden. Inzake het ontwerp van een Landbouw- uitvoerwet werd in overweging gegeven, een permanenten Landbouw-Uitvoer-Raad in het leven te roepen, terwijl enkele be zwaren werden ontwikkeld tegen de re dactie van eenige artikelen. Voor de verwerking der statistische ge gevens der landbouwibedrijfsresultaten van de boekhoudbureaux werd verzocht de aan stelling van één of meer ambtenaren aan de Directie van den Landbouw. Dit voor stel werd echter van de hand gewezen en het werd de taak geacht van de organisa ties zelf, die daarbij op steun en medewer king zouden kunnen rekenen. Met succes werd aangedrongen om van de Regeering een tegemoetkoming te ver krijgen in de kosten van deelneming van den Nederlandschen land- en tuinbouw aan de wereldtentonstelling te Antwerpen; verkregen werd een tegemoetkoming tot ten hoogste de helft der kosten met een maximum van 25.000. Inzake belastingen werd wijziging ge vraagd der wegenbelastingwet ten behoeve van tractoren in den landbouw, wijziging van het stelsel van' waardeering der lan delijke eigendommen in de vermogens- en successiebelasting naar gebruikswaarde; verbetering der verhouding tusschen belas tingschuldigen en fiscus door den inspec teurs voor te schrijven den belastingplich tige eerst te hooren, alvorens over te gaan tot het opleggen van een verhoogden aan slag; wijziging van art. 11 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting in dier voege, dat voortaan de onvermijdelijke kosten ter verkrijging van vast goed (notaris, hypo- theekkosten enz.) mogen worden afgeschre ven in vijf jaren. Inzake het wegenvraagstuk werden ver schillende wenschen aan den Minister van Waterstaat kenbaar gemaakt. Over de wijziging der telefoontarieven op 'basis der gesprekken, werd verzocht, daarbij toch de streeknetten, die er zijn, te behouden, en dat stelsel verder uit te breiden. Geadviseerd werd bij den Minister van Defensie om te verkrijgen, dat voor de vleeschvoorziening van leger en vloot in 't vervolg zou gebruik gemaakt worden van inlandsch vleesch. H0LLANDSCHE DRUIVEN NAAR INDIE. Wisselend succes met de proefnemingen. De vier proefzendingen van Westland- sche druiven- naar Indië zijn daar thans alle aangekomen. Bij het bestur van den Bond Westland zijn omtrent deze zendingen reeds eenige berichten ingekomen, hoewel nog niet vol doende om een absolute conclusie te trek ken. De eerste zending kwam in uitstekenden toestand aan en was reeds aanstonds ver kocht. Ook de tweede zending is uitstekend geslaagd. Aan den Gouverneur-Generaal en enkele andere autoriteiten waren eeni ge trossen aangeboden en zij gaven allen hun groote tevredenheid en blijdschap over heb succes met de zendingen to ken nen. Van de derde zending' is evenwel be richt, dat 40 pet. bedorven was en van de vierde zending, dat zij, hoewel zwak van tros, toch verkoopbaar was. Waar alle vier de zendingen van gelijke superieure kwaliteit waren, rijzen dus ten aanzien van den export op Indië nog ver schillende vragen, die eerst tot oplossing gebracht moeten worden, alvorens verder gegaan wordt met het verzenden. Intern. Landbouw-lnstituirt. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in de Nederlandsche' .delegatie voor de algemeene vergadering van het Internationaal Landbouw-Insti- tuut te Rome als eersten gedelegeerde dr. J. J. L. van Rijn te Rome en als leden de heeren J. J. C. Ament te Roermond, prof. dr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam, Ree- i tor J. C. C. Kok te Bloemendaal en dr.- H. Molhuysen te 's-Gravenhage benoemd. NAPRET VAN EEN WINKELWEEK. Overtreding der loterijwet. Ter buitengewone terechtzitting van het Kantongerecht te Purmerend, is de zaak behandeld tegen de leden van het Winkel- weekconmité, samengesteld uit de beide plaatselijke Middenstandsvereenigingen. Ten laste werd gelegd overtreding van de Loterijwet. Het comité had nl. het- vorig jaar een verloting gehouden, waarvan de baten bestemd waren tot dekking der kos ten van de tentoonstellingen, wedstrijden, winkelweek enz. Voor deze loterij was de Koninklijke goedkeuring verleend. De mi- nisterieele beschikking hield echter o.m. de bepaling in, dat de prijzen voor een be drag van minstens 80 pet. van de totale waarde op de tentoonstelling moesten wor den aangekocht. Aan deze voorwaarden was niet voldaan. De burgemeester van Purmerend had daar om, op advies van den Officier van Justi tie, van een en ander proces-verbaal opge maakt. De Ambtenaar van het O. M., mr. W. J. H. Stam, eischt-e tegen ieder der ver dachten veroordeeling tot een geldboete van 40.bij gebreke van betaling of ver haal té vervangen door hechtenis geduren de 20 dagen. Mr. Slingenberg uit Haarlem, die als raadsman van verdachten optrad, meende dat het O. M. in zijn eisch niet ontvanke lijk behoorde te worden verklaard en pleitte subsidiair vrijspraak. De kantonrechter zal op 24 Oct. schrif telijk vonnis wijzen. «Tol." ZIJN SCHOONMOEDER DOOD GESLAGEN. De dader was herhaaldelijk gesard. Voor de rechtbank te Zutphen heeft te recht gestaan de veertig-jarige landbouwer D. A. C. S., wonende te Barchem, ge meente Laren (G.), die op 4 Juli jl. tijdens een twist zijn schoonmoeder, E. Lamraer- tink, zoodanig met een riek op het hoofd had geslagen, dat zij kort daarop aan de gevolgen is overleden. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verd. die herhaaldelijk door zijn schoonmoeder en haar zoon was gesard, uit drift heeft gehandeld, hetgeen voor het O. M. aanleiding was, hier verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen en de uiterste clementie te betrachten. De officier van justitie eischte 500 subs, zes maanden hechtenis. Mr. Wildervanck de Blécourt, verd.'s verdediger, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Uitgesproken: H. Reusz, artist. Leiden, Schutters veld. Cur. mr. H. R. Goudsmit, Leiden. DE SPELLING-CHAOS. Waar gaan we nu naar toe? Men weet, dat minister Terpstra on langs een soort vereenvoudigde spelling laten we 't maar noemen: de spelling Terpstra heeft toegelaten voor Gym nasia, Lycea, H. B. S., Handelsdagscholen en Kweekscholen. De A. R. „Rotterdammer" vroeg den minister daarna: hoe staat het nu met de lagere scholen. En de minister antwoordde, dat zijn aanschrijving uitsluitend betrekking had op de examens der bovenbedoelde onder wijsinstellingen. Maar de minister voegde hieraan toe: „Met betrekking tot het onderwijs op de scholen voor gewoon en uitgebreid la ger onderwijs blijft het dus aan de ge meen tebesturen en aan de besturen der scholen overgelaten, of zij bij de schrijf wijze' van de Nederlandsche taal het bij die aanschrijving gevoegd overzicht van afwijkingen, welke bij die examens voort aan geoorloofd, doch niet voorgeschreven zijn, al dan niet zullen doen in acht ne men". „Waar gaan we nu naar toe? vraagt de „Nieuwe Koerier" naar aanleiding van deze passus. Dit antwoord van den Minister dreigt ons voorgoed in den spellings-chaos te brengen. Onze achtbare vroedschappen krijgen een punt van deliberatie ter behandeling welke spelling zullen we op de openbare scholen de voorkeur geven En de eerzame heeren en dames, die de schoolbesturen uitmaken, komen voor dezelfde vraag te staan. Zal de eene gemeente de Terpstra- spelling invoeren, terwijl de naburige ge meente zich zoo ongeveer blijft houden aan De Vries en Te Winkel? En zal in een en dezelfde gemeente de eene school de spelling van den Minister gaan volgen, terwijl een andere school vasthoudt aan de oude spelling? Wanneer gemeente- en schoolbesturen de keuze hebben op dit gebied, hebben zij dan niet evenzeer de bevoegdheid, om de Kol'lewijnsche spelling in te voeren of een andere spelling, die toevallig in het be stuur een meerderheid kan krijgen, een spelling b.v. als Dr. Frederik van Eeden pleegt te volgen? En wat zal er gebeuren, wanneer die leerlingen, ouder geworden, in hun later leven in administratieve betrekkingen ko men? Wij vreezen, dat het spell ingsbesluit van den minister van Onderwijs en zijn boodschap aan de „Rotterdammer" de deux zal openen voor een spellings-revolu- tié, die nog veel meer verwarring zal bren gen dan de strijd tusschen de spellingen van De Vries en Te Winkel en KoÏÏewijn ons de 'laatste jaren heeft opgeleverd. Misschien is het wel noodig, dat die er komt. Want in een revolutionnairen toe stand kunnen we niet blijven leven, 't Is wellicht de eenige mogelijkheid om ein delijk een afdoende regeling te verkrijgen inzake veranderingen, die in een levende taal niet tegen te houden zijn. WASSENAAR. Botsingen. Zaterdagmoi-gen omstreeks 10 uur zijn op den Rijksweg nabij d© HouMoan de auto's, bestuurd door U. uit Hillegom en R. uit den Haag, tegen elkaar opgebotst. Gevolg was materieele schade. U. liep een proces-verbaal op wegens het in gevaar brengen van de veiligheid' van het ver keer. Omstreeks 12 uur had een ernstig on geluk plaats nabij de P/iauw. Uit de rich ting den Haag kwam op dat tijdstip een auto, bestuur door B. uit Rotterdam, R. uit den Haag wilde de auto van B. met zijn wagen paseseren. Hij raakte evenwel de auto van B. en wilde toen, om erger te voorkomen stoppen. Hij remde daarbij zoo sterk, dat zijn auto tweemaal over den kop sloeg en vervolgens omviel. R. kon zonder letsel te hebben bekomen uifc den wagen kruipen. De auto was echter zwaar beschadigd en moest per kraanwagen wor den weggesleept. Op het. Molenplein had om 2 uur een botsing plaats tusschen een auto, bestuurd door K. alhier en een motorrijwiel, bere den door van A. uit Voorburg. De oorzaak was het slechte uitzicht op den Heerenweg. Hier moest het motorrijwiel het loodje leggen. Omstreeks half zes had bij de Percijn- laan op den Rijksweg een botsing plaats tusschen een auto, bestuurd door V. uit Leiden en de wielrijder L., wonende al hier. L. kwam uit de Narcislaan, reed ver volgens eenige meters langs den Rijksweg en stak daarna zonder eenig teeken te geven den weg over. Hij werd door de auto gegrepen en tegen den grond geslin gerd. Met een ernstige hoofdwonde werd bij bovendien een rib had gebroken. Zondagmiddag omstreeks half vier zijn op den Rijksweg nabij de Narcislaan twee auto's op elkaar gereden. Toen de heer V. uit Amsterdam, met zijn auto uit de Narcislaan komend, den Rijksweg wil de oprijden, naderde uit de richting Leiden met groote snelheid een auto, bestuurd door den heer D. alhier. De laatste zag geen kans tijdig te stoppen en reeds de auto van V. in de flank aan. Beide wagens wer den zwaar beschadigd en moesten met een kraanwagen worden weggesleept. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. ALKEMADE. Schietwedstrijd. Op het door de Poli- tie-Schietvereeniging te Sassenheim ge houden schiet-concours wist de gemeente veldwachter J. Went alhier de eerste te behalen met 56 van de 60 punten. R0EL0FARENDSVEEN. Diefstal. Ten nadeele van den heer E. Koek alhier is een heerenrijwiel ont vreemd. Van den dader geen spoor. De po litie stelt een onderzoek in. Personalia. De waarn. kantoorhouder der Posterijen, de heer L. Schaaf, alhier, wordt op zijn verzoek overgeplaatst naar het Postkantoor te Amsterdam in den rang van kantoorbediende.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10