X, 22ste Jaargang VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 No. 6716 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e Êcid6clve(Bou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bq vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 DE BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME. OVEREENKOMST TUSSCHEN HET COMMUNISME EN DE PLUTOCRATIE. Het communisme bestrijden wij om het stelsel, om de beginselen. Het richt zich n.l. tegen persoonlijke eigendom en tegen persoonlijke vrijheid; tegen de instellingen van huwelijk en gezin; en bovenal tegen den godsdienst, met name tegen het Christendom. Prof. Pompe constateert in zijn geschrift: „Het keerpunt in het maatschappelijk le ven" de overeenkomst, op deze drie pun ten, tusschen communisme eenerzijds en plutocratie, geldmacht, overdreven kapita lisme anderzijds. „Het communisme", zoo schrijft hij, „wil allen privaten eigendom afschaffen. Het kapitalisme schijnt inderdaad juist op het private eigendom gegrondvest te we zen. In het huidige stadium schuift zij dit echter evenzeer, met niet minder effect dan het communisme, ter zijde. In laarsb- genoemd stelsel moet de eigendom der productiemiddelen uitsluitend aan de ge meenschap komen. Maar de tegenwoordige ontwikkeling van het kapitalisme geelt even zeer een toenemende onteigening te zien. Ook hier wordt het persoonlijk eigendom, de persoonlijke band tusschen den metisch en de zaak, verbroken. Niet ten bate van de gemeenschap, maar ten bate van een steeds kleiner aantal groot-kapitalisten". Mèt den persoonlijken eigendom-tast de plutocratie, zoo verklaart prof. Pompe dan verder, ook de persoonlijke vrijheid aan. En hij besluit: „Ten aanzien van eigendom en vrijheid zou men dus het communisme zeker niet erger kunnen achten dan de plutocratie". Wij zouden hieraan een enkele opmer king willen toevoegen. Alleen om misver stand, bij oppervlakkige lezing, te voor komen. Vast staat, dat het communistisch stelsel als zoodanig lijnrecht ingaat tegen persoonlijke eigen dom en persoonl ij ke vrijheid. Maar dit kan niet worden verklaard van het oeconomisch stelsel, dat wij ka pitalisme noemen. Niet tegen dit stelsel als zooda nig richt zich dan ook prof. Pompe, om dat het in strijd zou zijn met onze begin selen van persoonlijke eigendom en per soonlijke vrijheid, maar tegen de uit wassen van het kapitalisme, tegen de plutocratie, tegen het overdreven kapitalisme. „Met het gevaar voor eigendom en vrij heid", gaat prof. Pompe voort, „zijn de be denkingen tegen het communisme niet uit geput. Het tast ook andere, nog hoogere, waarden der christelijke beschaving aan Het voert stelselmatig strijd tegen de op vattingen omtrent huwelijk en gezin". En prof. Pompe stelt hier de vraag, of de volken van de Vereenigde Staten en West- Europa wel voldoende reden hebben, om hiervan aan het communisme een verwijt te maken? „Ook hier merkt men hetzelfde aaiivretingsproces, dezelfde decadentie. De vorm van huwelijk en gezin laat men be staan, maar deze wordt steeds meer een leege schaal" aldus de schrijver, die dan vervolgt „Als zou dit verschijnsel niet geheel aan het huidige kapitalistische stelsel mogen worden toegeschreven, toch draagt dit een belangrijk deel der schuld. Lage loonen en bestaansonzekerheid werkten, vooral in de vorige eeuw, noodlottig op het gezins leven der arbeiders". Inderdaad wij mogen niet met veront waardiging over Rusland spreken, zóó, als of bier Alles zoo héél anders en beter is! Wij mogen niet blind zijn voor de onder mijning van huwelijk en gezin, ook rondom ons. En wij moeten ons zeker ernstig af vragen, of misschien ook wij daarvoor niet mede verantwoordelijk zijn. Maar toch moet ook hier ter wille van de volledige waarheid worden vastge steld, dat ondermijning van huwelijk en gezin vast zit, onverbreekbaar, aan het communistisch stelsel, als zoodanig terwijl deze zedenontaarding niet met het kapitalisme, als zoodanig, noodzakelij ker wijze verbonden is. Op de derde plaats richt het communis me zich tegen den godsdienst, met name tegen het Christendom. De protesten van de heele beschaafde wereld, ook in ons land, daartegen zijn volkomen te begrijpen, aldus prof. Pompe, maar, zoo vervolgt hij, ook hierbij verdient de situatie in deze protesteerende wereld bezien te worden. Onder „protesteerende wereld" schijnt prof. Pompe te verstaan niet de belijders der godsdiensten die zelf hebben gepro testeerd, maar de hen omringende gods- dienstlooze massa. De schrijver wijst er op, dat de onder ons heerschende verdraagzaamheid lang niet altijd mag worden beschouwd als een gevolg van liefde of van eerbied voor den godsdienst, doch dat deze vaak voortkomt uit godsdienstige onverschilligheid. Helaas, kan dit feit niet worden ontkend. Die onverschilligheid, hoewel niet zóó erg als haat tegen den godsdienst, is ook in derdaad een verschijnsel, dat van oen droeve decadentie getuigt. Het communisme is materialistisch, gaat in tegen de hiërarchie der waarden, zoo als deze in de christelijke moraal is opge steld. De plutocratie is echter niet zoo veel beter„Zaken zijn zaken" is het versluier de levensbeginsel der plutocratie! En, prof. Pompe zegt het scherp: „Prijzens waardig werd hij, die succes in zijn zaken wist te behalen"! Deze beschouwingen kuunen aldus wor den samengevat: De strijd tegen het communisme is noo- dig, omdat het communisme een ernstig dreigend gevaar is, ook in ons land. Maar deze strijd mag niet eenzijdig zijn. Evenzeer moet deze zich richten tegen de plutocratie de vruchtbaarste voe dingsbodem voor het communisme! Maar voor alles: positieve arbeid, door het belijden èn beleven van onze eigen Katholieke beginselen! FRANKRIJK. frankrijks verzet tegen dumping. De „Izwestia" verklaart den economischen oorlog aan Frankrijk. De maatregelen, die de Fransche regee ring genomen heeft, om den invoer van Russische handelsartikelen, die benéden den kostprijs geleverd worden, te beletten, hebben in Moskou groote verontrusting te De officieuse „Izwestia" wijdt onder het opschrift „de avontuurlijke politiek van Frankrijk" een belangrijk hoofdartikel aan deze kwestie. Het sovjet-Orgaan verklaart, „dat de sov jets hier te doen hebben met een zuiver politieken maatregel van het Fransche im perialisme, dat er zich blijkbaar een eere- taak van maakt, een internationalen eco nomischen en politieken strijd te ontkete nen tegen de vereenigde sovjet-republiek. Het invoeren van het z.g. vergunnings systeem in Frankrijk voor artikelen uit sovjeLRusland beteekent in werkelijkheid niets anders dan het sluiten van de Fran sche markt voor de voornaamste export ar tikelen uit sovjet-Rusland. Dit zal echter ook van invloed zijn op den uitvoer van Frankrijk naar Rusland, ja zelfs op heel den handel van Frankrijk, dreigt het blad. De economische oorlog tusschen Frankrijk en Rusland is dus een feit geworden. De Fransche regeering heeft zich eerst op den gevaarlijken weg begeven en de vredelievende economische betrekkingen tusschen beide landen in ge vaar gebracht. Frankrijk laat duidelijk blijken, dat het 't systeem der sovje' als zoodanig be strijdt. Het is zelfs vait plan oin zijn vazal len in Europa (Polen, Roemenië, Bulgarije enz) aan te sporen om hun strijd tegen de sovjet te verscherpen." ITALIË KONING BORIS NOG NIET NAAR ITALIË. Nog geen oplossing der kwestie inzake kerkelijke zijde huwelijks voltrekking. In tegenstelling met zekere mededee lingen betreffende een a.s. reis van koning Boris van Bulgarije naar Italië verluidt thans van welingelichte zijde, dat deze reis voorloopig niet zal plaats vinden. Ten aanzien van de oplossing der kwes tie inzake de confessioneel e zijde der hu welijksvoltrekking bestaat nog steeds geen klaarheid. Een gerucht. Te Rome loopt het gerucht, dat koning Boris, wanneer hij te Rome kemt, bij zijn bezoek aan het Vaticaan den paus de mondelinge belofte zou doen, dat de kin deren, die eventueel geboren zullen wor den uit zijn huwelijk met prinses Giovan- na, allen zullen worden opgevoed in het Katholieke geloof. TENGEVOLGE van de zware regen? en de storm der laatste da gen, is het water van de rivier bij Grave zeer hoog. De kaden, waar anders de sche pen worden gelost, staan geheel onder water UIT DEN GROOTEN RAAD. Gewichtige besluiten. De Groote fascistische Raad heeft gis teren in zijn tweede vergadering van deze Octoberzitting ten paleize van Venetië te Rome een paar gewichtige .besluiten geno men. Het eerste daarvan was de instel ling van Fasci Giovanili Combattimen'o. jeugdige strijdgroepen, die de jonge man nen zullen omvatten van tusschen de 18 en 21 jaar en onder leiding en beheer zullen staan van de partij.. Op de instelling dezer fasci was reeds lang aangedrongen. Tot dusver gingen de fascitische jongens als zij eerst de ballila (van 8 tot 14 jaar) en daarna de avanguarde (van 14 tot 18 jaar) hadden doorloopen, die eveneens onder de Nationale organisatie Ballila valt, ineens over naar de partij en de fascistische mi'i- tie. Naar de partij gaan zij nu ook over, doch zij vormen daar blijkens dit besluit een soort juniores. Voor de vrouwen is ver leden jaar al een dergelijk tussohenstadium ingesteld, de Giovani Fasciste, waar zij van hun 18e tot hun 22e jaar toe behooren, en waarin zij worden opge'eid om goede moeders te .worden en goede opvoedsters van het jonge geslacht. Minister Grandi heeft, rapport uitge bracht over de buitenlandsche politiek en de Raad nam daarop tweede eewiehtiee besluit een motie aan, welke dc houding van den minister ten volle goedkeurt en het vroesere besluit nopens den eisch van een volledige maritieme gelijkheid (pari teit) met Frankrijk bevestigt. Ook besloot de Raad een telegram van eerbied en hulde te zenden aan koning Boris wevens zijn heugelijke verloving met prinses Johanna. Vervolgens begon de Raad met de be- handeHng van de invoering van de dood straf in bet nieuwe wetboek van straf recht. FINLAND RESULTAAT DER FINSCHE VERKIEZINGEN. Geen communist meer in den Landdag. De definitieve officieele cijfers van de verkiezingen voor den Finschen Landdag, die verleden week zijn gehouden, zijn gis teravond gepubliceerd. Uit de cijfers blijkt, dat de samenstel ling belangrijke wijzigingen ondergaat. Geen enkele communist zal in het nieuwe parlement zitting nemen, terwijl zij in de ontbonden Kamer 23 zetels hadden. De so cialisten komen met 66 leden terug, of ze ven meer, zoodat de linkervleugel totaal 16 stemmen heeft verloren. De grootste winst werd behaald door de conservatieve coalitie-partij, die van 28 ze tels vooruit gaat tot 42, terwijl de Lappo- bond een zetel verliest en dus 59 manda ten behoudt. De progressieve partij heeft een winst van 5 zete!$ behaald en heeft t-hans elf afgevaardigden, terwijl de Zweedsche partij met twee afgevaardigden minder in den nieuwen Landdag verschijnt, daar zij over 21 stemmen zal beschikken. De burgerlijke partijen beschikken in den nieuwen Landdag over totaal ir? stemmen of precies tweederden zoodat de aanneming van de wetten tegen de com munisten nu verzekerd is. Dit nummer bestaat uit drie bladen CHINA NOORD-CHINA ERKENT ZIJN NEDERLAAG. Feng en Jen scheiden. De Kwomintsjuun deelt mede, dat on danks het jongste succes van Feng Joe- sjiang tegen de Nanking-strijdkrachten in Honan, Feng gedwongen werd den noor delijken oever van de Gele Rivier prijs te geven. Onpartijdige berichten zeggen, dat Feng Kaifeng verlaten had om al zijn krachten voor een aanval op Hankau te concentreeren, maar daar Jen Sji-sjan in gebreke bleef hem te steunen, was hij ge dwongen het bevel tot een algemeenen te rugtocht te geven. Te Nanking zijn berichten ontvangen volgens welke Feng-Joe-sjiang zich geheel van Jen-Sji-sjan heeft afgekeerd en 5000 man troepen heeft ontwapend. Beweerd wordt, dat Jen Sji-sjan zich bij de Nan- king-troepen onder bevel van Tsjang-Kai- sjek zal aansluiten. Maarschalk Tsjang Hsoe-liang legde heden te Moekden den eed af bij het aan vaarden van het vice-opperbevelkebber- schap over de legertroepen der regeering te Nanking. De vertegenwoordiger van Nanking gaf de hoop te kennen, dat de Mandsjoerijsche troepen thans de nationale legers zouden bijstaan om de overblijfselen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kentering in Noord-China? De revolutie in Brazilië. Opnieuw een Oceaanvlucht van Harbour Grace naar Londen. Luchtvaart, 2e bied). Het tweede postvliegtuig naar Indië te Athene. (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Het jaarboek 1930 der St. Radboud- stichting. (3de blad.) Het zilveren jubileum van het „Liefde- werk voor Kinderbescherming" (3de blad)) van de opstandige legers tot onderwerping te brengen. Maarschalk Tsjang be perkte er zich toe ijn vasten wil te kennen te ge ven tot het herstellen van den vrede. Te Hankau zijn opnieuw 14 communis ten terechtgesteld. Onder hen bevonden zich twee scholieren in den ouderdom van 14 en 17 jaar. Sedert de verovering van Tsjangtsjau wérden tot dusverre in totaal 150 communisten te Hankau geëxecuteerd. Het onderzoek naar de bedrijvigheid van de communisten wordt onverminderd voort gezet. BRAZILIË VELDSLAG IN BRAZILIË OP KOMST. En vredesonderhandelingen? Te Rivera aan de grens van Brazilië zouden vertegenwoordigers van het fede rale bewind langekomen zijn, om met de revolutionnairen te onderhandelen. De strijd tusschen de regeering en de rebellen wordt echter onvermoeid voort gezet en zelfs wordt gemeld, dat dezer dagen een veldslag tusschen de federalen en het opstandige leger onder leiding van Miquel Costa verwacht kan worden. In den staat Santa Catharina zijn de fe deralen reeds met het offensief begonnen. Nabij Gastro in den staat Parana zijn de federalen weinig fortuinlij!; geweest, want hun aanval werd door 2000 opstandelingen onder commando van Miquel Costa afge slagen. Verder zijn duizend rebellen den staat Espirito Santo, gelegen ten noorden van Rio de Janeiro, binnengedrongen, ter wijl wordt tegengesproken, dat de federale troepen Palmyra hebben heroverd. Ook elders hebben de opstandelingen successen te boeken. Twee oorlogsschepen, die naar Rio Grande waren gezonden, hebben voor den opstand partij gekozen en volgens een te Porto Alegre onderschep draadloos be richt hebben de revolutionnairen zich mees ter gemaakt van de spoorwegkruising bij Lorena, waardoor het contact tusschen de federale troepen in Rio de Janeiro en Sao Paulo is verbroken. Generaal Costa heeft den autoriteiten in laatstgenoemden staat medegedeeld, dat 2500 cavaleristen en vijf regimenten infanterie op weg zijn naar dien staat. Aangezien voedselgebrek in Brazilië ge vreesd wordt, heeft de federale regeering vleesch in Buenos Aires en Montevideo gekocht. Rebellen rukken op naar Sao Paulo. De opstandelingen in Buenos Aires con- oentreeren thans hun aanval op Sao Paulo, waarheen uit vier verschillende richtingen 30.000 man oprukken. Twintig bataljons, bestaande uit agenten en vrijwilligers, zou- den van Sao Paulo naar de grens van Pa- j rana trekken, om den opmarsch te stuiten. De militaire bevelhebber in het vijfde federale district heeft tot de rebellen een I ultimatum gericht, waarin hij onderwer ping der opstandige troepen in Rio Gran- i de eischt. Indien aan dien eisch niet wordt j voldaan, zal de bevelhebber drieduizend federale soldaten, oorlogsschepen en een eskader vliegtuigen op hen afzenden, i De gouverneur van Pernambuco, die, zooals gemeld, per schip gevlucht is, wordt door een schip van de opstandelingen ach tervolgd. Laatstgenoemden hebben in die j stad 30.000 geweren en 447 mitrailleurs buit- gemaakt. De regcering neemt echter krachtige maatregelen ter herovering van de stad. Een schip van den Braziliaanschen Lloyd wordt voor het vervoer van de troe pen in gereedheid gebracht. Echter wordt I gemeld, dat 18.000 federale soldalen naar de opstandelingen zouden zijn ovcrgeloo- pen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1