BUITENL BERICHTEN NED. OOST-INDIE UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN WOENSDAG 8 OCTOBER De gestrande „Edera" opnieuw aan den grond geloopen. Men bericht uit Hellevoetsluis, dat heb aan den grond geloopen Italiaansche stoomschip Edera". dat door sleepbooten was losgekregen, Maandagmiddag weer aan den grond is geloopen, nadat het weer was losgeslagen in verband met de slechte weersomstandigheden. Dinsdagnacht had de „Ganges" weer verbinding gekregen met het. stoomschip, doch de tros brak door de hooge zeeën. Dinsdagmiddag zijn vijf sleepbooten zonder resultaat teruggekeerd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zouden pogingen in het werk worden ge steld de „Edera" vlot te krijgen. Locomotief ontspoord. Op het station Oss, op een wissel, is Maandagavond een locomotief ontspoord. De hoofdlijn werd versperd, daar de machine dwars over de rails kwam te staan. Het. verkeer kon over een lijn wor den geleid. Eerst laat in den avond was de weg weer vrij. DE SMOKKELHANDEL AAN DE GRENS Strenge maatregelen der Duitsche autoriteiten. In verband met den steeds toenemen- den smokkelhandel in koffie, tabak, siga ren, sigaretten en chocolade nemen de Duitsche autoriteiten thans lang de Lim- burgscheDuitsche grens een proef met het toepassen van strenger maatregelen op het verkeer van en naar Duitschland, spe ciaal uit de kleinere grensdorpen. De economische malaise, die in heel Duitschland en ook langs de grenzen sterk gevoeld wordt en de toenemende werkloos heid in Limburg, werken den smokkelhan del in de hand. De prijsverschillen der genoemde arti kelen hier en over de grens zijn vrij groot, zoodat er voor de smokkelaars wel iets te verdienen valt, ofschoon de meesten z.g. dragerswerk verrichten tegen vastovereen- gekomen loon of procenten. Vooral op Vrijdag en Zaterdag wordt er heel wat over de grens gebracht. Voor de zakenlui in het Duitsche grens gebied is de verboden invoer zeer nadee- Üg.* Er is weer gedacht om, evenals tij dens den oorlog voor de grensbewoners be paalde passen af te geven. „Msb." PAARLENCOLLIER VERMIST. Ter waarde van 20.000. De heer N. B., wonende aan den bad huisweg 46 te Scheveaiingen, heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een paarlencollier, ter waarde van 20.000, welk collier in een bijouberredtoos- je was geborgen. De vermissing werd Maandagochtend half twaalf door den heer B geconsta teerd, terwijl hij eenige uren tevoren het kostbare kleinood nog in het doosje had zien liggen. Omtrent den dader tast de politie nog in het duister. Wel staat vast, diat van in braak geen spoor aanwezig is. Het onder zoek gaat dan ook vooral in de richting van personen, die in de villa van den heer B., die zelf expert in juweèlen is, „thuis" ged acht kunnen worden, althans daar zieer wel bekend moeten zijn. Bet collier bevat zeventig rose paarlen, afloopend in groote en zoodanig aaneenge regen, dat om den ander een groote en een kleine paarl volgen. Verder is het collier oor zien van een platina-veiligheidsket ting. De vermiste 13.000. Naar wij vernemen heeft de politie den 15-jarigen looper van den effectenhande laar aan de Keizersgracht te Amsterdam, die Maandagmorgen uit zijn tasch 13.000 vermiste, weer op vrije voeten gesteld. De politie tast nog volkomen in het duister. Jeugdig oplichter. Den laatsten tijd zijn bij de politie te 's-Gravenhage eenige gevallen van oplich ting, zij hei op kleine schaal, ter kennis ge komen, waartegen een waarschuwing wel aanbeveling verdient'. De dader is inmid dels aangehouden: ee-n 19-jarige metse laar, J. L. L.. die bij verschillende ingeze tenen aanbelde, om hersteVwerkzaamhe- den op het dak te mogen verrichten. Hij informeerde dan bijv. of men geen last had van lekkage bij regenachtig weder enz. Zoo meldde hij zich ook aan ten huize van den heer M. X. aan de Stadhouders- laan, wien hij mededeelde, dat hij bij diens buurman eenige herstellingen op het dak had verricht en dat hij nu meteen een lek kage had ontdekt op het dak van de wo ning van den heer N. Deze gaf toestem ming tot het herstellingswerk, doch toen de metselaar d'aarop 12 in rekening bracht, ging hij eens onderzoeken, welk werk daar was geleverd. Gebleken 16 daar op, dat geen enkele reparatie was ver richt. Daarop volgde aangifte wegens oplioh- ting, met het resultaat, dat de jeugdige metselaar-zwendelaar werd gearresteerd. Oude inbraak opgehelderd. In Februari van, dit jaar heeft een in braak plaats gehad bij de gezusters H. te Spekholzerheide, waar toen goederen ter v. aarde van ongeveer ƒ600 zijn gestolen. Den waakhond werd de hals afgesneden. De gemeentepolitie van Kerkrade heeft thans de daders aangehouden; het zijn twee 25-jarige Duitschers, woonachtig te Spekholzerheide. Ten huize van een hun ner-zijn een deel der gestolen goederen en een met zes patronen geladen revolver in beslag genomen. Een meisje aangerand. Sedert eenige dagen werd door de po litie in Velp een man gezocht, die er van verdacht werd een aldaar wonend meisje te hebben aangerand. Thans heeft de Arn- hemsche politie een man in handen gekre gen en, bij confrontatie werd hij door het meisje herkend als de dader. Hij is ter be schikking van de politie te Yelp gesteld. De schepen kunnen niet uitvaren. Naar wij vernemen liggen te IJmuiden niet minder dan 14 schepen te wachten op beter weer, teneinde zee te kunnen kie zen, welk getal onder deze omstandigheden in de hoofdstedelijke voorhaven nog nim mer is bereikt. Er staat een stijve W. W. bries terwijl om een zeemansterm te gebruiken de lucht verstopt is met regen. De weers verwachting was hedenmorgen, dat de ba rometer in den middag zou rijzen hetgeen harde, tot stormachtige wind uit het Wes ten met zich zou brengen, terwijl daarna een depressie verwacht wordt, welke zich in den ochtend boven Zuidijlerland bevond. Verwacht wordt dat. de schepen den ge- heelen dag zullen worden opgehouden. ONGELUKKEN GROOTE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Zesduizend personen omgekomen. Volgens een bericht van de „Lokal An- zeiger" is het gebied van Tsjekiang door een groote overstrooming geteisterd. Buim zesdui-zend personen zijn verdronken. De ri vier Tientang is na vijf dagen onafgebro ken regen buiten haar oevers getreden. Duizenden mensehen zijn door de over strooming dakloos geworden. SCHEEPSRAMP IN MEXICO. Uit Guadalayara (Mexico) wordt gemeld: Bij een hevig onweer is een schip met een gezelschap reizigers, die een pleiziertocht- je maakten op het meer van Chapala, om geslagen. Reeds zijn tien lijken geborgen, zes menschen zijn gered, vijf worden nog vermist. Noodlottige paniek bij een auto-botsing. Gisternacht zijn bij Rochdale (Australië) twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Dit ongeluk veroorzaakte een paniek onder de inzittenden, ten gevolge waarvan er drie dooden vielen en 28 per sonen werden gewond. De toestand van acht der gewonden is zorgelijk. Zware stormen boven de Noordzee. Te Hamburg terugkeerende vissohers- schepen maken melding van hevige stor men, welke de laatste dagen boven de Noordzee hebben gewoed. De haringvis- scherij ten Zuiden van Doggers-bank moest zelfs geheel gestaakt worden. Ten Noorden van Helgoland zijn tal van stukken wrak hout gesignaleerd. Men neemt echter aan,- dat dit in hoofdzaak voorwerpen zijn, die tijdens het noodweer overboord zijn gesla gen. Van ernstige scheepsongelukken op de Noordzee is tot dusver niets gebleken. Siecht-s het Hamburgsche stoomschip „Ani ta L. M. Russ" verloor tijdens zwaar weer een deel van zijn lading. Het schip is te Antwerpen binnengeloopen. BRUTALE BANDl ETENSTREEK TE CHICAGO. Vrouw van den burgemeester beroofd. Chicago is weer eens het tooneel ge weest van 'n brutalen roof. Toen de vrouw van den burgemeester van Chicago, Thomp son, van een autotochtje thuis kwam, hiel den drie met revolvers gewapende mannen den chauffeur en den begeleidenden politie beambte in bedwang, waarna zij mevr. Thompson van een ring, met een diamant ter waarde van tienduizend dollar, andere kostbare juweelen en haar beurs beroof den. EFFECTENZWENDEL TE PARIJS. Vele valsche stukken in omloop. De „Matin" deelt mede, dat de Parij- sche politie een effectenvervalsching op groote schaal ontdekt heeft. De stukken zijn nagemaakt naar die van een Engel- sche maatschappij, welke een kapitaal van vier milliard heeft. Er zijn meer dan dui zend valsche stukken in omloop. De door de koopers geleden schade zou meer dan een millioen francs bedragen. Er heeft één arrestatie plaats gevonden. Een Poolsche Köpenickiade. Onlangs werd door een bewoner van het kleine stadje Gnojnia geconstateerd, dat een bedrag van honderd dollar was ont vreemd uit een aangeteekenden brief, van welken diefstal hij bij de directie te Kra- kau werk zou maken. Eenige dagen later verscheen een inspecteur. De directeur werd geschorst en de inspecteur verklaarde, dat binnenkort diens opvolger zou komen, het geen dan ook weldra geschiedde. Intusschen had echter de geschorste postambtenaar vastgesteld, dat er van uit Krakau in het geheel geen onderzoek was gelast. Hij waarschuwde de politie, die den nieuwen directeur arresteerde en spoedig ontdekte met een bekend bedrieger te doen te hebben. Ook de z.g. ontvanger van den aangeteekenden brief en de „inspecteur" waren oude bekenden van de politie, die DE LE1DSCHE COURANT EEN HELDHAFTIGE VROUW. Kwellingen om haar geloof. Uit Honkong wordt gemeld: In hét dorp Lusianken in het district Tschuloe woont een vrouw, die reeds zeven jaar geleden tot de Katholieke Kerk is overgegaan. Van den kant van haar man had ze geen moeilijkheden te verwachten, maar haar schoonouders, in wier huis zij woonde en onder wier ouderlijk gezag zij dus bleef staan, beproefden alle midde len om haar ontrouw te doen worden aan haar geloof. Toen echter geen enkel resultaat bereikt werd joeg haar sohoonvader haar uit het huis en zorgde er voor, dat zij nergens on derdak kreeg. Ten einde raad ging de on gelukkige vrouw naar den dichtst'bijzijn- den Katholieken Missiepost. De missionaris liet haar de kleine kinderen leeren bidden. Toen haar schoonvader hoorde, dat zij op de missiestatie goed verzorgd werd, stuurde hij haar man daarheen om te zeg gen, dat zijn vrouw naar huis moest ko men en dat ze vanwege haar godsdienstige overtuiging geen moeilijkheden meer zou ondervinden. De vrouw gehoorzaamde, maar nauwe lijks was ze thuis of ze werd gevankelijk opgesloten, zoodat ze niet kon ontvluch ten. Op alle mogelijke manieren trachtte men haar tot afval te brengen: ook stok slagen werden haar niet gespaard. Volgens de Chineesche opvattingen over het ouderlijk gezag, heeft ook de schoon vader daartoe het recht. Toen een Katho lieke buurvrouw haar behulpzaam wilde zijn om te vluchten, antwoordde deze held haftige vrouw: „Ik zou nog liever onder hun slagen bezwijken. Wanneer ik op de vlucht ging, zouden zij dat als een groote overtreding tegen het ouderlijk gezag be schouwen en dan was alle hoop op hun bekeering vervlogen. Ik gevoel me trou wens niet ongelukkig, want ik draag al n.ijn lijden op voor hun bekeering. Zoolang ik leef, kunnen ze me niet. beletten om voor hun bekeering te bidden". Een professor als dief. Eenige maanden lang werden op ge heimzinnige wijze diefstallen gepleegd in de Pruisische staatsbibliotheek. Volgens een bericht in de „Berliner Montagspost", is de verklaring thans ge vonden. Deze diefstallen, hoofdzakelijk platen uit oude werken betreffende, wer den gepleegd door een algemeen bekend professor in de oriëntale wetenschappen. Er is gebleken, dat de professor tot deze diefstallen kwam, omdat hij ondanks zijn talrijke publicaties, onder bittere armoede te lijden had, daar voor zijn vak slechts geringe belangstelling heerscht. Hij verkocht de platen aan kunsthande laars. Kingsford Smith opnieuw bedlegerig. Ten gevolge van een nieuwen aanval van influenza is Kingsford Smith weer gedwon gen zijn solovlucht naar Australië, welke gisteren van Heston zou beginnen, uit te stellen. Smith moet het bed houden en het is nog niet te zeggen, wanneer hij zal starten. Captain Bernard zal Kingsford Smith niet vergezellen, zooals oorspronke lijk werd gemeld. KOELIE-WRAAK. Slapende mandoer vermoord» Aneta seint uit Medan: Een koelie van de onderneming Adolina, toebehoorende aan de N.V. Serdang Cultuur-Maatschap pij te Amsterdam, viel met een bijl een slapenden mandoer aan en bracht dezen twee slagen toe, waarop een andere koelie hem het wapen ontrukte. De mandoer werd gedood. De aanleiding was een aanmer king wegens luiheid, welke de mandoer den koelie gemaakt had. Na het bal. Aneta seint uit Madioen: Zondagmorgen vroeg, botste een auto, waarin vier heeren en één dame gezeten waren, door een nog onbekende oorzaak tegen eên ijzeren te lefoonpaal. De onderwijzer aan de M. U. L. O.-school Kr. bekwam een schedelbreuk en is des middags overleden. De andere in zittenden werden licht gewond. KATWIJK AAN DEN RIJN. In de sloot. Een vrachtauto voor zand vervoer geraakte door onachtzaamheid van den bestuurder aan den Wa^senaarschen weg van den weg af in de sloot. Daar de auto geladen was, bleek de val van dien aard dat. er, ook na lossing van rijden met eigen kracht weinig sprake zou zijn. De auto is daarna met een kraanwagen ge licht en naar een garage te Leiden ver voerd. De bestuurder kwam er goed af. Lezing. De volgende week Donder dag begint in het Parochiehuis de serie le zingen met een met lichtbeelden d'oor Pa ter Dom. v. d. Pla-s, over de Missie in Tri nidad. VoOgende lezingen zulllen tijdig wor den aangekondigd. Aanrijding. Herhaaldelijk komt het voor, dat auto's bij de ophaalbrug door de onpractische ligging van den bocht bij die brug, hetzij in botsing komen, hetzij in minder zachte aanraking met de brug. Zoo ook kwam gisteren weer een auto voor zandvervoer in botsing met de leuning. Wonder boven wonder liep het zander on gelukken af. De brugleuning werd in el kaar gedeukt doch de auto bleef nog op het brugdek. Leesbibliotheek. Nu de lange avonden weer daar zijn, lijkt het ons niet ondien stig er de lezers en lezeressen op attent te maken dat de bibliotheek van den R.-K. Volksbond a.s. Zondag 12 Oct. weer geopend wordt. Niet alleen dat alle boe ken weer keurig zijn verzorgd, waaraan een schaar van jongedames hare bellatng- l'ooze medewerking heeft verleend, doch ook is de collectie uitgebreid met een flin ke partij nieuwe boeken. Men heeft thans keuze uit meer dan 500 stuks prima boek werken. „Katholiek Katwijk". De Katholieke Kring hield een ledenvergadering in het Parochiehuis. De voorzitter de heer L. v. Paridon opende de vergadering en deelde mede dat de secr. wegens het vertoeven in het buitenland niet kon tegenwoordig zijn. Verder dat het bestuur dezer dagen een vergadering had gehad, waarin beslo ten was thans de vraag aan de orde te stellen of de Kaïth. Iv. zou blijven bestaan of dat deze zou worden opgeheven. Na eenige bespreking werd besloten de Rath. K. op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen een vereeniging „Kath. Katwijk", waarvan iedere Kath. Ratwijker dioor zijn eigen organisatie lid, zou zijn. De geza menlijke besturen der diverse organisaties zouden dan het bestuur van Rath. Ratwijk vormen. Het initiatief werd hiertoe geno men en besloten tegen ajs. Zondag allle besturen ter' vergadering uit te noodigen waar dan tot. definitieve oprichting zou kunnen w orden besloten en een bestuur kiezen. Na de rondvraag die minder be langrijk was, sloot de voorz. de vergadering LISSE. Etalagewedstrijd. De jury bestaande uit de heeren H. v. d. /Weerden, Th. H. Weill en H. J. Nel is sen, welke waren be last met de beoordeeling der etalages tij dens de winkelweek kende de prijzen toe als volgt: le pr. L. J. Persoon, vlleeschhou- wer2e pr. Camminga en Co., automobiel bedrijf en 3e pr. Th. B. Weker, banketbak ker. Wat het etaleeren op zichzelf betrof was de jury zeer wel voldaan en zij zei- de voor een moeilijk geval te hebben ge staan, aangezien allen hun etalages uitste kend hadden verzorgd. Echter wijst die jury er op, dat op verlichtingsgebied zeer groote fouten zijn gemaakt en zij raadt dan ook de mededingende winkeliers aan een kijkje te gaan nemen bij de R. R. Coöp. welke, buiten mededinging, zeer goed voor den dag kwam. In twijfelgevallen heeft het voor de ver koopkracht behaalde aantal punten den doorslag gegeven, daar voor bekroning wat het totaal aantal punten betreft, in aan merking kwamen de heeren: N.V. E. Tis- sing, manufacturier, C. Langeveld, boter, kaas enz. én Henry v. d. Eerdien, horloger enz., welke firma's zeker voor een eervolle vermelding in aanmerking kwamen. De woordspreuk, samen te stellen uit de ver schillende letters welke in de etalages wa ren verborgen was: „Te koopen bij de winkeliers in Lisse is toch voordeeliger"; Collecte. De weleerw. heer kapelaan Agterof hield Zondag onder de H. Missen een predieatie ten bate der patronaten. De hierna gehouden collecte bracht 445 op. N00RDWIJKERH0UT. Geboren: Johannes Petras Adria ans z. v. P. Warmerdam en Helena Fran- cina W. Lommerse. Petrus Nicolaas z. v. Petrus van Duin en Joanna Broekhof. Maria Christina- d. v. Cornelis Johannes Duijndam en Johanina van der Meij. An na Christina d. v. Petrus H. Romijn en Anna van Schooten. Hendrikus Petrus z. v. Johannes Zethof en Alberta van Ai- tena. Jacoba Rosina d. v. Cornelis W. Bakker en van Helena van den Berg. Adrianus Johannes z. v. Leonardus Jaco bus van den Berg en van Maria Duiven voorde. Adrianus z. v. Hermanus Geer- lings en van Johanna M. van Duin. Pau las z. v. Johannes van der Zwart en Jo hanna de Rood'e. Overleden: Paulus aHrtman 78 j. Gehuwd: Hendrikus Johannes Ver beek 53 j. en Agatha PetroneMa Rnijnen- burg 62 j. Engelbertus J. Bakker 25 j. en Anna M. R. Schuit e 28 j. Cornelis Was senaar 27 j. en Ant-je van Santen 27 j. Cornelis Th. van Maris 28 j. en Anna Ma ria Sprokkelenburg 21 j. Ondertrouwd: Johannes M. van der Zwet 36 j. en Alida A. Warmerdam 33 j. NIEUWVEEN. Opening der R.-K. bibliotheek. Nu de lange winteravonden weer naderen, waar op we het grootste deel onzer vrije uren aan de huiselijke haard moeten slijten, woraen door sommigen, weer de traditio neel e zuchten geslaakt: „Hoe moet ik die lange avonden toch omkrijgen?" Vooral voor hen willen w e even de aan dacht op onze bibliotheek richten, die Zondag a.s. weer geopend wordt. Hebben zij er wel eens aan gedacht, dat de wintertijd, de zoo bij uitstek geschikte tijd is om te lezen? De zomer ontneemt velen van ons de gelegenheid een krant of boek op te slaan. Maar in de donkere da gen die thans weer gaan aanbreken, be schikt schier ieder o*7er voldoende tijd, om zich door lectuur geestelijke ontspanning te verschaffen, en spelenderwijs een dosis algemeene ontwikkeling op te doen. We zullen toch hopelijk allien wel inzien, dat goede lectuur ons het bovenstaande ver schaft. Daarom onze krant goed bijhouden en óp naar de bibliotheek. Al is onze parochie slechts klein, haar bibliotheek kan er wezen. In de -elf jaren, die zij thans telt, is zij er niet op achter uit „geboerd". Nog ieder jaar neemt zij in DERDE BLAD PAG. if omvang toe en zij is wars van alles wat- naar de „slanke lijn" riekt. Ook dit jaar is haar boekenschat weer met een vijf en dertig werken vermeerderd, zoodat. zij nu ruim vijfhonderd boeken rijk is. Niemand behoeft- te vrcezen, dat er voor hem (haar) niets bij is. Die van religieuze stof houdt, kan zich aan contemplatie overgeven. Hij, die een zucht naar ontdekkingen of uit vindingen in zich voelt, kan zijn hart op halen aan werken van Jules Verne, waarin veel fantasieën nu reeds wterkeïijkheid zijn geworden, maar die nog stof te over ge ven, waar men nog zijn hersens op kan los laten. De minnaar(es) van liefdesromans vindt een zeer uitgebreide lijst boeken, waarin de min hoogtij viert en de gelieven elkaar meest krijgen aan het slot. Doch ook zij, die tot, wild-roma.nti.sche avonturen, waar in stoere kracht naast oprechtheid gege ven wordt, overhellen, vinden een keur boe ken om van te watertanden. Om deze vu rige temperamenten niet te veel op te zweepen, ze mochten a-nders vanavond, reeds de bibliotheek bestormen noemen we geen titels van nieuw opgenomen wer ken op dat terrein, maar slechts de naam, van de door allen geliefde schrijver n.1. dr. Karl May. Die naam zegt reeds genoeg. Laten we er om denken, dat de biblio theek slechts kan bloeien, als het aantal lezers groot is. Tot nog toe varieerdte dit aanbal tusschen rijf tig en twintig. Nog één slotopmerking. Wij, die zoo van nabij de voorbereidende maatregelen, die aan de opening voorafgaan^ hebben kun nen gadeslaan, te weten: bet inbinden, kaften etc., behoeven er zeker niet op te wijzen, dat er op gerekend wordt, dat de uitgeleende boeken weer in goede staat weerom komen. Z0ETERW0UDE. Dienstplicht. De dienstplichtigen der lichting 1915 uit deze gemeente moeten op Woensdag 15 October a.s. hunne militaire uitrusting inleveren in het gymnastieklo kaal aan den Morschsingel te Leiden, des voormiddag-s te 11 u-ur. Telefoon. De woning van den heer Noordman, wethoudter alhier, wordt aan het telefoonnet aangesloten onder No. 19, Zoeterwoude. Bedrijfsslapte. Bij de firma Oosthoek alhier werden wegens slapte in hefc bedrijf een zevental arbeiders ontslagen. Vervolgcursus. Voor het volgen van een vervolgcursus 'hebben zich thans reeds een voldoend aantal leerlingen aangemeld, zoodat deze cursus thans gegeven zal kun nen worden. El ER HANDELAREN. Te Utrecht is gistermiddag een verga dering van exporteurs van eieren gehou den, met het doel te komen tot de oprich ting van een tweede eiercontrolebureau, als gevolg van een ernstig geschil met het reeds bestaande controlebureau, meer in het bijzonder van deD exporthandel met de coöperaties. In verband met het voornemen van het bestaande controlebureau om zijn statu ten en huishoudelijk reglement ,te herzien, waaromtrent den vorigen dag een beslis sing was genomen, werd in de gegeven omstandigheden niet overgegaan tot het oprichten van een tweede controlestation. Verschillende sprekers legden er den na druk op, dat-, met het oog op de vele bui- tenlandsche gevaren, er eenheid in den eierhandel moet komen en coöperaties en handel dan ook samen moeten gaan. Centraal Bureau van Aankoops- vereenigingen. Uit het jaarverslag 1 Juli 19291 Juli 1930 van het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw Comité, de centrale, zooals men weet, van pijn. 500 coöperatieve aankoops- vereenigingen, blijkt, dat de omzet aan meststoffen het topcijfer van 555 y. mil lioen Kg. heeft bereikt, tegen 517 y vorig jaar. De waarde bedroeg f 27.6 millioen. De omzet aan voerartikelen steeg van 253 tot 302 millioen Kg-, eveneens het maximum sedert de oprichting. Teekenend globaal voor de lage prijzen is wel het feit, dat de geldelijke omzet in beide gevallen daalde, n.l. resp. van f 30.9 tot f 27.6 millioen en van f 30 tot f 28.8 millioen. De totale omzet steeg in gewicht dus van 770% tot 857 millioen Kg., doch daalde in waarde van f 60.9 tot f 56.4 mil lioen. DIEFSTAL TEN NADEELE VAN ZIJN BROEDER. Twee jaren gevangenisstraf. Op 27 Juni 1.1. veroordeelde de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank den kellner J. J. de K. wegens diefstal van een geldkistje met pl.m. f 100, ten nadeele van zijn broeder, tot iaar en drie m aanden ge vangenisstraf Het Gerechtshof veroordeelde verdachte in liooger beroep tot ®en gevangenisstraf van twee jaren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10