BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW De Slavin van het Zwijgen Q. 8 DINSDAG 7 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 bedrijfsraden en publiekrech- l telijke regeling c. a. 0. m r Het departement van Arbeid met het wetsontwerp gereed. f Naar de „Msb." verneemt verkeert het in de Troonrede aangekondigde wetsont werp inzake de bedrijfsraden en de pu- bliekrechtelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomsten in zoodanig stadium 5C/ van voorbereiding, dat het thans het De vipartement van Arbeid, Handel en Nijver- Lfen heid heeft verlaten en, voor zoover het enkele bepalingen bevat, welke de justitie beto effen in studie is op het Departement van Justitie i REDE VAN PROF. MR. AALBERSE. Over het Kapitalisme. |l De sociale groep van het Comité Katb. 's Gravenhage hield Zondagmorgen 'n drukbezochte bijeenkomst in de St. Vincen- tiuszaal aan 't Westeinde, waarop mr. Aal- aberse een rustige uiteenzetting gaf over* de vraag, wat „Kapitalisme" is. I Er bestaat heelemaal geen meeningsver- schil onder ons Katholieken over deze kwestie, hoogstens wel over de tactiek, over een bepaalde terminiologie, waarvan de een denkt, dat ze spreekt tot het volk, terwijl anderen zeggen, dat er gevaar voor verwarring dreigt, welke in 't geheel niet bestaat. Er zijn weinig termen op sociaal- economisch gebied, waaraan zooveel ver schillende beteekenissen worden toege kend door verschillende personen. „Kapitalisme" is nooit te gebruiken zon- der bijvoeging, wat men ermee bedoelt, schreef Pater Pesch in zijn „Lehrbuch". Daarom acht spr. het zoo gevaarlijk om dat eene zinnetje over Kapitalisme en Christendom in volksvergaderingen of dag- 9 bladen te gebruiken. Arbeiders zijn geen - menschen, die economische studies maken, die alleen het woord „kapitalisme" ken nen van vergaderingen of meetings. Als men dan gaat zeggen: Wij Katholieken zijn |i oolategen het kapitalisme, dan sticht men groote verwarring onder de arbeiders. On- 5 willekeurig moeten ze den indruk krijgen, dat 't precies hetzelfde is wat ze van hun eigen mannen te hooren of te lezen krij- ,gen, als ze op fabrieken van socialisten hooren. Wat nu het meeningsverschil onder Ka- i tholieken over het kapitalisme betreft, heeft spr. dezer dagen de ervaring opge daan, dat de scherpe schrijvers niets an ders bedoeld hebben, dan wat P. Pesch onder „Kapitalisme" heeft verstaan. Er is dus geen meeningsverschil over de vraag zelf, maar alleen is er een kwestie van tactiek, n.l. of het wel verstandig en 8voorzichtig is, op deze wijze over het ka pitalisme te spreken en te schrijven? Spr. wijst er vervolgens op, dat onze geestelijken in de voorbereiding voor hun geestelijk ambt niet, een diepgaande econo mische studie maken, maar wel op Jt ge bied van moraal-theologie en philosophie. k Vandaar hun neiging om economische kwestie te uitsluiter d te bezien uit 't oog- punt van ethische wenschelijkheden, die W niet altijd economische mógelijkheden dek- 4 I ken- Omgekeerd bestaat er ook bij leeken het gevaar, dat ze veel meer geneigd zijn te letten op het economisch mogelijke en te v weinig op wat etisch wenschelijk of gebo den is. j Daarom is niets zoo gewenscht als een vertrouwelijke, wetenschappelijke samen werking tusschen leeken en geestelijken. IMen zij voorzichtig met ethische oordee- len te vellen als ze niet zijn gebaseerd op economisch mogelijke. We moeten niet alleen ons goede hart doen spreken, maar ook ons verstand laten I oordeelen. Niet het belang van het kapitaalbezit om goederen te verkrijgen mag de sociaal- economische beweging beheerschen. Hoog ste doel van de in den Staat- levende i; volksgemeenschap is de welvaart van het geheele volk, de vervulling van de sociaal- economisohe taak is het hoogste en laatste doel van het sociaal-economisch proces. De privaathuishouding moet in de volkshuis houding geordend worden, niet over haar heerschen. Haar eigen belangen blijven daarbij op den duur het best gewaarborgd. Maar ook de arbeidersklasse moet zich ,van de overtuiging doordringen, dat van de opheffing van den privaten eigendom van de productiemiddelen het heil niet te verwachten is, dat de solidariteit ondergra ven mag worden, dat de klassegeest aan dezelfde materialistische bron ontspringt als de kapitalistische geest, dat het mis bruik van economische macht van de zijde der arbeiders de volkswelvaart niet min der benadeelt dan het misbruik der kapi talistische macht. Op deze rede volgde geestdriftig ap plaus. Aan de uitvoerige gedachten-wisseling namen o.m. deel Pater Henri de Greeve S.J., het Kamerlid, de heer L. F. Guit en Rector Brink. „Tijd". EEN MAALGEBOD VOOR TARWE. Verklaring van het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in zijn laatst gehouden verga dering zich in principe unaniem verklaard voor een maalgebod voor tarwe. Het hoopt, dat een zoodanig wettelijk voorschrift zoo spoedig mogelijk wordt in gevoerd en bijtijds bekend gemaakt wordt, hoe men zich de praotische uitvoering ge dacht heeft. Een definitieve beoordeeling is eerst mogelijk, indien de uitvoering volkomen bekend is. Voorts werd besproken de in voer van Russische granen en besloten werd er het K. N. L. C. op te wijzen, dat die invoer geschiedt op een wijze, die de reeds slechte prijzen nog in hevige mate drukt. Het K. N. L. C. wordt uitgenoodigd zijn volle aandacht aan dezen toestand te sohenken. EEN RELIGIEUSE DOOR DE VRIJE UNIVERSITEIT „EERVOL VERMELD". Antwoord op een prijsvraag van de litteraire faculteit. Bij gelegenheid van het gouden jubilé der Vrije Universiteit schreef deze eenige prijsvragen uit. Van de daarop ingekomen antwoorden werden drie een eervolle ver melding waardig gekeurd. Dat voor de prijsvraag der theologische faculteit bleek te zijn van den heer A. Tjoelker, hoofd der Ohr. school te Sur- huisterveen. De litteraire faculteit verlaagde „Een beschrijving en verklaring van Augustinus' opvatting en beoordeeling van volkskarak ter en cultuur der Romeinen in „De Civi- tate Dei" IV. Van het viertal hierop ingekomen ant woorden verwiervener twee 'n eervolle vermelding. Een ervan droeg als kern spreuk: „Multa laudata hominibus te teste damnantur": Veel wat onder de menschen wordt geprezen, wordt naar uw getuigenis veroordeeld. De schrijfster dezer laatste eervpl ver melde inzending is Soeur Agnes (mej. M. Dicker) van het Gezelschap van Jesus, Maria en Jozef. Soeur. Agne9, geboren te Deventer in 1899, deed in Juli 1929 „cum laude" haar doctoraal examen in de klassieke letteren te Nijmegen, na aldaar met hetzelfde praedicaat twee jaren te voren haar can- didaats examen te hebben gedaan". DE KWESTIE DER KAASCONTROLE. Ontevredenheid in den A. B. T. B. Te Utrecht kwam onder leiding van den secretaris (voorzitter de Goey was door ziekte verhinderd) den heer G. Rui ter, de Kring Utrecht van den A. B. T. B. bijeen in eene vergadering, welke was be legd ter juiste voorlichting der vele onte vredenen over de voorgestelde wijziging in de statuten van het Kaascontrolesta- tion. De Rijkszuivelconsulent dr. ir. Boekei hield een inleiding ter uiteenzetting, waar op de kaascontrole berust en waarop de verlangde wijzigingen neerkomen. Eener- zijds, zeide spr., bestaat er groote onwe tendheid en anderzijds allerlei misverstand onder de kaasboeren. De tegenkanting te gen de kaascontrole van de zijde van den handel is overwonnen. De verande ringen in de Rijksvoorsohriften betreffen een algemeene regeling, nl. dat de niet aangesloten bestuursleden door andere or ganisaties moeten worden aangewezen. In de tweede plaats is bepaald, dat de vergadering van aangeslotenen (leden) geen directe zeggenschap kan uitoefenen op de direct op de controle betrekking hebben de kosten. Dit lijkt voor de gecontroleer- den op een beknotting hunner rechten, doch bij nuchtere beschouwing is dit niet zoo. Immers- de organisaties benoemen toch zeer zeker hunne vertrouwensmannen. Spr. begreep niet, wat men tegen de wijzi ging der Rijksvoorschriften hebben kan en deelde mede dat hierin niets veranderd zal kunnen worden. Men vreest, dat ver hooging van het minimumvetgehalte van 46 pet. zal plaats hebben, doch spr. kan met stelligheid verklaren, dat dit niet het geval zal zijn. Wanneer men de heele zaak wil wegwerken, zooals spr. heeft hooren verluiden, kan spr. verzekeren, dat daarop niet de minste kans bestaat. Daarom ad viseerde spr. geen onberaden besluit te ne men, daar hij positief verklaarde, dat bij verwerping der voorschriften absoluut ze ker tot intrekking der Rijkswetten zal worden overgegaan. Dienaangaande be staat geen kans op consideratie. Men ver- werpe dus de onaanvaardbare voorstellen der uiterste oppositiemannen. Daarna werd uitvoerig van gedachten gewisseld waarop o.a. werd besloten in ar tikel 1 der Statuten op te nemen de ver melding dat het minimum-vetgehalte be paald blijft op 46 pet., terwijl de bijdragen voor den Raad van beroep worden gesteld van 100 op 10. Voorts zal de heer de Ruiter als ge machtigde van den Kring van den voor zitter der beslissende vergadering direct bij de opening verzoeken, deze vergade ring twee weken uit te stellen, opdat de boeren gelegenheid hebben, hun bezwaren eerst rustig onder de oogen te zien. Het slot der vergadering kwam met de verdere vlot verloopende behandeling van de overige artikelen der statuten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jeugdig motorrijder verongelukt Op den Rotterdamsche weg nabij Delft is Zondagmiddag omstreeks 4 uur de mo torrijder C. P., beambte aan de Philipsfa- briekpn te Eindhoven, waarschijnlijk door te snel rijden over den kop geslagen. De politie vervoerde hem naar het Gasthuis, waar hij enkele uren later, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. Ernstig ongeluk aan den voet van den Cauberg. De 19-jarige J. H. H. uit Maastricht reed Zondagmiddag met zijn rijwiel aan den voet van den Cauberg te Valkenburg tegen een ijzeren hek. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 8 October. Huizen, 1875 M. (Uitsl. N. C. R. V. uitz.). 8.159.30 Gramofoon. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoon. 11.3012.30 Orgelconcert door M. F. Jur- jaans. 12.302.00 Solistenconcert (sopraan, pia no, viool, cello). 2.002.45 Concert door het Arnhemsch Instrumentaal Trio (piano, fluit, fagot). 2.45 Lezen van Christ. Lectuur. 3.154.15 Vervolg Concert. 4.155.00 Gramofoon. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 Landbouwpraatje door H. Pi- lon. 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 7.157.45 Cursus electrotechniek. 8.0010.00 Concert in de Geref. Kerk te Rotterdam. 10.00 Persberichten. 10.1011.30 Gramofoon. Hilversum 1071 M. Vóór 6 uur 298 M. (Uitsl. VARA-uitzending). 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding (V. P. R. O.). 10.15 Voordracht.. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Concert. VAR A-Septet. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Kindervertellingen. 3.00 Cursus„Maak het zelf 4.00 Vraaghalfuurtje voor kinderen. 4.30 Pianoconcert door Betsy van Praag. 5.00 Concertorgelbespeling en gramo foonpl. 6.15 Lezing over den Alg. toestand in Europa. 6.45 Saxophoonsoli. 7.00 Gramofoonpl. 7.05 Vervolg Saxophoonsoli. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert VAR A-Orkest-. Rede van G. J. Zwertbroek. 9.30 Spaansch concert. Marg. Couperus (zang), L. Contran (piano). 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.00 Persberichten. 11.15—12.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 GramofoonpL I.20 Orkestconcert-. 2.20 Concert. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.15 Berichten en lezing. 3.50 Concert. Orkest H. Kindier (cello). 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en nieuwsberichten. 7.00 Zang door P. Molchanoff. 7.20 Lezingen. 8.05 „The Ridgeway Parade". III. 9.20 Berichten. 9.40 „The Imperial Conference". 9.55 Concert. K. Taylor (piano). Orkest. II.20 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 10.4011.20 Muziekuitz. voor scholen. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert, sopraan. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Concert-. Koor en solisten. Toe spraak. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.504.50 Orkestconcert en voordracht. 7.208.20 Kamermuziek. 8.509.10 Lied eren-voordracht. 9.3010.30 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert-. 6.50 Concert. 8.35 Orkestconcert m. m. v. zangeres. Z e e s e n, 1635 M. 5.056.20 Lezingen. 6.206.50 Gramofoonpl. 9.5011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.201.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Dansavond. 9.20 Berichten en Orkestconcert. Inter mezzo: Zang door Anita Hellwig. De ongelukkige brak een arm en drie vingers en kreeg inwendige kneuzingen aan het hoofd en knie. Motor tegen auto gebotst. Zondagavond omstreeks 11 uur reed J. A. J. C. v. K. uit Rotterdam met zijn mo torrijwiel H. 79664 uit de richting Delft naar huis terug. Op de duo had mej. N. H., eveneens uit Rotterdam, plaats genomen. Ter hoogte van de boerderij het Leeuwen hof aan den Delftweg moest v. K. twee wielrijders passeeren, die zich aan de rech terzijde van den weg bevonden, bezig hun rijwielen te herstellen, toen tegelijkertijd eenige auto's in groote snelheid uit de richting Rotterdam aankwamen. Vermoe delijk door de lichten verblind, botste v. K. met zijn motorrijwiel tegen de luxe auto H. 43524, welke auto volgens het num mer het eigendom moet zijn van J. L., wiens woonplaats volgens dat nummer Rotterdam zou moeten zijn, doch die bij onderzoek zonder adres vertrokken is. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Mej. N. H. werd van de duo geslingerd en bleef onmiddellijk bewusteloos liggen. Dr. K. uit Overschie, verklaarde dat de veronge lukte duorijdster door een hersenschudding was getroffen en liet haar per ziekenwagen naar huis vervoeren. De politie zet het onderzoek naar den inmiddels verdwenen autorijder voort. Door de leuning gereden. Gistermiddag moest te Amsterdam een particuliere auto, komende van het Oost einde, bij de brug over de Stadhouders kade plotseling uitwijken voor een kind, dat de straat overstak. De chauffeur raak te zijn stuur kwijt en de auto botste met groote snelheid tegen de brugleuning op, die bezweek. Gelukkig bleef de auto hal verwege hangen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto werd zwaar beschadigd. Gestikt. Te Eindhoven heeft het anderhalf-jarig dochtertje van den heer L., dat aan de mazelen leed zich zoodanig in haar bedje omgewoeld, dat het dan verstikkingsdood gestorven is. Vrouw in brand geraakt. Zaterdagmiddag geraakte de acht-en- zestigjarige vrouw H. J. in de Papegaaie straat te Rotterdam in brand. Bij het aan steken van een gasstel vatte plotseling een daarboven hangend gordijn vlam. Terwijl mej. J. bezig was het vuur te blusschen, geraakte haar kleeren in brand. Eenige buren, die op haar hulpgeroep ijlings kwa men toegeschoten, wikkelden de vrouw in een deken. Vervolgens is zij met brandwon den overdekt naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Vingers afgesneden. Te Geertruidenberg had de knecht S. het ongeluk met zijn hand tus schen een vleeschmachine te geraken, waardoor twee vingers afgesneden werden. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 60) De verbazing van den dokter was zóó ongeveinsd, dat de anderen overtuigd wa ren, dat hij de waarheid sprak. „Ik ben nogal teleurgesteld", richtte Field zich tot den kolonel, „omdat ik dacht u hier een buitengewone verrassing te kun nen bereiden. Gaat u nu maar met mijn mannen weg, dokter Bentwood, want ik heb uw diensten op het oogenblik niet meer noodig. Misschien zal ik morgen het genoe gen hebben u te komen opzoeken. Goeden avond." Field riep een van de agenten, die bene den wachtten en gaf den dokter aan diens hoede over, met bevel om hem in een taxi naar Scotland Yard te brengen. Daarop maakten de inspecteur en Berrington een korten rondgang door het huis, met het voornemen evenwel de verschillende gehei men ervan later meer op hun gemak aan een nauwkeurig onderzoek te onwerpen. Op een kamertje op de zolverdieping vonden zij den doofstommen bediende, die bij hun binnenkomen schuw en bevend in een hoek kroop. Field, die door Berring ton over 's man6 bestaan was ingelicht. duidde hem dat hij niet bang behoefde te zijn; hij nam hem meer naar beneden en verzocht Berrington van het politiebureau van Wandsworth nog een paar mannen ter assistentie te halen. Het duurde niet lang of deze waren aanwezigeen van hen kreeg van den inspecteur opdracht om den doof stomme naar het hoofdbureau te brengen in de hoop dat men van den ouden man die waarschijnlijk een willoos en on schuldig werktuig was geweest op een of andere manier inlichtingen zou kunnen krijgen en de beide anderen liet hij ter be waking van het huis achter. Toen ging hij met den kolonel naar buiten. „Wat gaat u nu doen?", vroeg Berring ton. „Ik ga nu naar Yard om rapport uit te brengen en misschien een begin te maken met de verhooren", verklaarde Field. ..Tïe rest moeten wij nu maar aan het toeval overlaten. Ik kan me tamelijk goed voor stellen wat er gebeurd is, het komt wel in ordewij hebben geen reden om ontevre den te zijn." Maar de schokkende gebeurtenissen wa ren voor dien avond nog niet ten einde. Toen de beide heeren het hoofdbureau binnenkwamen, werden zij begroet door n van de agenten, die bij den inval in de villa tegenwoordig was geweest en wiens hoofd geheel in verband zat. Verschrikt vroeg Field wat er gebeurd was. „Het kwam door dien kleinen duivel naast den chauffeur", antwoordde de agent. „Onderweg wierp hij zich plotse ling op den chauffeur en gaf vol gas. Er volgde een worsteling om het stuur en toen botste de wagen tegen de leuning van een viaduct. We werden allemaal uit de auto geslingerd, maar wij hielden onze gevangenen in de gaten. Die jonge man en vrouw zijn er vrij goed afgekomen, maar Richford vloog over de leuning van het via duct op de rails en was onmiddellijk dood De agent huiverde bij de herinnering van het drama. Het was zooals de man zei. Richford had door den val zijn nek gebroken en moest onmiddellijk dood zijn geweest. Berrington kon het niet helpen, maar hij was niet in het minst geschokt door dit doodsbericht. De wereld was verlost van een geraffineer- den schurk en Beatrice kon nu den man trouwen van wien ze hield. „En is Satoris gewond vroeg de kolo nel in spanning. „Inwendig zwaar gekneusd, zegt de dok ter", deelde de agent mee; „hij heeft steeds bloed opgegeven." Op zijn verzoek mocht Berrington den gewonde bezoeken en Satoris ontving hem zonder eenig blijk van emotie. Hij lag ach terover in een lei'-ungstoel met een strak en doodsbleek gezicht. „Je hoeft geen medelijden met mij te hebben", zei hij op een zwakken, maar nog steeds feilen toon. „Vraag mij maar niet om een bekentenis, dat is toch maar tijdverspilling. Ik weet dat ik stervende ben een gebroken rib is in de long ge drongen. Voel mijn handen maar." Berrington raakte de koude, klamme vingers even aan. „Het duurt nog maar een paar minuten", ging Satoris met steeds zwakker wordende stem voort. „Het is gelukkig voor jou en ook voor Mary. Die was wel gevloekt met een broer als ik. Het is, het is Satoris' lippen bewogen nog, maar hij kon niet meer spreken. Zijn oogen sloten zicher was nog wat gerochel en ge kreun, toen een diepe zucht, zijn hoofd viel naar één kant en hij was dood. Berrington stond een kort poosje pein zend en somber naar de beweginglooze fi guur te kijken. Toen vermande hij zich en zei tegen Field, die ook bij Satorisê dood tegenwoordig was geweest: „Ik geloof dat juffrouw Grey, met juf frouw Darryll en meneer Ventmore naar 't Royal Palace Hotel is gegaan. Ik moet naar haar toe gaan om haar te verbellen wat er gebeurd is." Field was het met hem eens en Ber rington vertrok. Het was pas even over elven en de kolonel vond Mary en Beatrice in gezelschap van Mark nog in den salon van het hotel. Beatrice liep snel op den kolonel toe, toen ze hem zag binnenkomen. Zij wilde eerst even een paar woorden met Berring ton alleen hebben, om te hooren of er nog iets ontdekt was in verband met het li chaam van Sir Charles. „Nog iets over mijn vader?", vroeg ze. „Die onzekerheid is ondragelijk Berrington vertelde wat hij wist en voeg de er aan toe: „Maar ik heb jou en Mary iets te vertel len waarvan jullie wel zult schrikken. Er is een ongeluk gebeurd met de auto van «n politie. „Satoris, ik bedoel Carl Grev. is hij ont snapt?", riep Beatrice versc'^ „Ik geloof niet, dat het ziji: bedoeling was om te ontsnappen. Het was meer zijn duivelsche gemeenheid, die hem tot het laatste oogenblik niet verlaten heeft. Hij stortte zich op den chauffeur en wilde van het stuur meester maken. Het resul taat was dat de auto tegen de leuning van een viaduct gevolgen is. Stephen Rich ford is op de rails gesmakt enen „Is hij dood vroeg Beatrice rustig. „Misschien is het Behandel ijk van mij, maar ik kan niet zeggen dat het mij ver driet doet. Het is het beste wat er kon gebeuren. En de rest?" „C'ora en Reggie hebben niet veel letsel bekomen, maar Satoris of beter gezegü Grey, is bekneld geraakt tusschen de auto en de brugleuning en kreeg een gebroken rib door z'n longen. Hij is doodgebloed. Field en ik waren er bij toen hij stierf. Tot aan het eind toe was hij kwaadaardig en zonder gevoel. Wil jij het Mary vertellen; het gaat jou beter af dan mij." Berrington en Ventmore bleven bij el kaar, terwijl Beatrice haar droevige taak vervulde. Mark luisterde geintcresseerd naar wat Berrington te vertellen had. „En toch had dit allemaal niet behoeven te gebeuren", meende de jongeman. „Mijn vader wist van het bestaan van die conces sies en is overtuigd dat zij een groote waarde vertegenwoordigen, nu het gebied, waar de mijnen liggen gepacificeerd is. Als Sir Charles naar hem was toegegaan, zou het heel anders geloopen zijn. ïn ieder geval zullen we nu mijn vader vragen om de zaak ter hand te nemen, om Sir Char les' naam te rehabiliteeren en voor Bea trice's belangen op te komen. Nu Richford dood is, is dat dubbel noodig. Vindt je ook niet „Ik ben het volkomen met je eens", ant woordde Berrington, „je vader is rijk en een knap zakenman. Hij is de'rechte man om de zaak in 't reine te brengen. Maar meen je heusch, dat die mijnconcessies groote waarde hebben?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9