UIT DE OMGEVING LAND- EN TUINBOUW UIT DE KATHOLIEKE WERELD DINSDAG 7 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 De scheepvaart een uur gestremd. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur ge raakte aan de Rijnkade een aak, geladen met zand, aan den grond-. Wijl het vaar tuig dwars in het vaarwater lag was het scheepvaartverkeer bijna een uur ge stremd. Met behulp van een boot der Bus Mij. uit Haarlem werd de aak vlot gebracht. Het geval trok heel wat nieuwsgierigen. Vleeschkeuring. In verband met de morgen in werking tredende nieuwe be palingen omtrent de keuring van vee en vleesch in onze gemeente maken B. en W. beeknd dat verkoopers die op 7 October 1930 dus mórgen vleesoh en vleesch- waren in voorraad hebben, in de gelegen heid worden gesteld dit morgen kosteloos te laten keuren des 's avonds van 710 uur in de noodslachtplaats aan de Aar kade. NIEUWVEEN. Het hemelvuur. Bij het onweer van Maandagmorgen jl., werd een koe in de weide van den heer C. Verkerk, door het bliksemlicht gedood. HILLEGOM. Priesterjubileum. Volgend jaar Aug. hoopt Pastoor Jos. J. A. M. Krook van de St. Martinus-parochie zijn 40-jarig Pries terfeest te herdenken. Plan is om dit feit luisterrijk te vieren. Het cadeau waarmede men den Pastoor wil verrassen is een kapitale som geld om ZijnEerw. in staat te stellen een nieuwe bewaarschool te bouwen. Een cadeau dus, geheel in het belang van de parochie en wat zeer zeker een ieder sympathiek zal zijn. Personalia. Tot koster van de St. Jo- sephskerk is in de vacature Schreuder benoemd de heer H. Jonkman, alhier. Gemeenterekening. Naar wij verne men sluit de gemeenterekening over 1929, welke den Raad ter vaststelling zal wor den aangeboden, met een batig saldo van f 60.863.69 1/2 op den gewonen dienst, ter wijl de kapitaaldienst sluit met een nadee- lig saldo van 98.543.26 1/2. Dit nadeelig saldo is ontstaan, doordat uitgaven van den kapitaaldienst tijdelijk gedekt zijn uit liquide middelen. Door de later gesloten geldleening is evenwicht hersteld. Bouwkundig teekenen. Tot den cursus in bouwkundig teekenen zijn 24 leerlingen toegelaten. De Hillegommerbrug. De werkzaam heden aan de Hillegommerbrug vorderen zeer langzaam. Reeds met October had de brug gereed moeten zij, 't zal echter nu nog wel een paar maanden duren voor alles af is. Echter is men reeds begonnen met het afbreken van het woonhuis, voorheen be woond door de familie van der Starre. Als een en ander klaar is zal het een geweldi ge verkeersverbetering zijn. 0EGSTGEEST. Gemeenteraad. Woensdag 8 October des namiddags te 7 uur vergadert de raad dezer gemeente. De agenda bevat: 1. Notulen, mededee- lingen, ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. verbouwing postkantoor; 3. Idem aankoop, grond Terweeweg. 4. Idem ver koop grond Haagsche Straatweg. 5. Idem aankoop grond Rhijnzichtweg. 6. Idem slui-- ting geldleening. 7. Idem kasgeldleening, 8. idem rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeen ten en wijziging instructie gemeente-ont vanger. 9. Idem wijziging gemeentebegroo- ting 1930. 10. Idem indeeling stemdistric- ten. 11. Prae-advies van B. en W. op het adres der R. K. Vereeniging Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters „St. Jan" om vergrooting van het maximum aantal vergunningen. 12. Schoolgeldreclames. WASSENAAR. Auto-ongelukken. Op den Rijksstraat weg nabij de Oude Deijl heeft, een botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto, be stuurd door H. alhier en een personen auto bestuurd door K. uit Antwerpen. Vol gens verklaring was K. de schuldige, aan gezien H. tijdig een teeken had gegeven, dat hij van richting wilde veranderen. Bei de wagens liepen ernstige materieele scha de op. Nabij de Eikelaan ie een portier van een auto gevonden, dat na onderzoek af komstig bleek van een te Leiden gestolen auto. De auto toebehoorend aan een inge zetene van Zoetermeer is in Marlot on beheerd aangetroffen. Zondagnamiddag omstreeks half vier had op den Rijksstraatweg nabij het via duct een ernstig ongeluk plaats. Een auto, een gesloten Essex, genummerd H 73882 kwam met groote vaart uit de richting van Den Haag. Vermoedelijk is de auto door te snel remmen geslipt en tegen een boom opgebotst. De rechterzijwand werd ge heel ingedrukt. Alle 6 inzittenden werden door glasscherven verwond. Het ergst was een dame er aan toe, die diepe snijwonden in het gelaat opliep. Zij werd door den E. H. D. weggevoerd. WOUBRUGGE. Gestolen koe. Door den burgemeester van Loenersloot was een oproeping ge daan om inlichting nl. van degene, die een koe hadden gekocht van Gebr. Terlouw, kooplieden te Ter-Aar. Volgens den tijd, begin Mei, en signale ment der koeien, kwam de wed. P. alhier tot ontdekking een dezer koeien van ge noemde personen te hebben gekocht. De politie kwam met den eigenaar, die het dier herkende en tegen het bedrag zijn koeien weder terug nam. Ook te Utrecht op de veemarkt is een dezer ontvreemde beesten in beslag geno men. Overleden: D. u.i Teijlingen 23 j. Opening Winterseizoen St Jozefgezellen. De oude traditie getrouw, werd ook de opening van dit Winterseizoen niet in stilte doch op plechtige wijze gevierd, dank zij de medewerking van alle leden en on- derafdeelingen. Om kwart voor acht werd door de eerw. vice-praeses een H. Mis opgedragen voor de levende en overledene leden der St. Joz.gezellenver. waarna allen ter H. Tafel naderden. Ook nam de Raad van Bestuur er aan deel. Na de H. Mis togen allen ge zamenlijk naar het clubgebouw, om daar den inwendigen mensch te versterken. Hartelijke woorden werden daar door le den onderling gewisseld en de eerw. Vice- Praeses alsmede de Raad van Bestuur liet zich ook niet onbetuigd. Na den maaltijd werden verschillende liederen gezongen en bracht men gezellig den tijd door tot on geveer half elf, waarna allen de Plechtige Hoogmis bijwoonden. Des avonds, om kwart voor acht bad de feestelijke bijeenkomst plaats voor allen, die in nauwe relatie stonden met de St. Jozefgezellenvereeniging. Een vroolijk stukje muziek hield de aanwezigen aange naam bezig. Kapelaan H. Agterof, Vice- Praeses, opende deze bijeenkomst met de Kolpingsgroep, en heette de aanwezigen van harte'welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer Emiel Franke, ons allen welbekend. Spr. hoopt, dat deze avond mag staan in het teeken van propaganda voor deze R. K. Jeugd beweging en wenschte de aanwezigen een aangenamen avond. Na het openingswoord betrad Emiel Franke het spreekgestoelte om te spreken over „Het ideaal van Vader Kolping". Spr. is blijde dat hij wederom voor Roomsch Lisse een stukje propaganda mag wijden voor de belangen der St. Jozefgezellen. Spr. begon de ouders aan te sporen hun kinderen op te voeden voor een Christelijk levensideaal en voor het vereenigingsle- ven. De St. Jozefsgezellenver. zal uw jon gens opvoeden tot een man in de Maat schappij. Wie was Adolf Kolping? Deze was een eenvoudige zwakken boerenzoon, doch met een sterke wil, om recht de wereld door te gaan en Gods Voorzienigheid niet tegen te werken. Dit alles had zijn dierbare moeder hem geleerd. Verschillende jaren is hij door Duitsohland heen getrokken als schoenmakersjongen meest zonder be trekking, steeds braaf en vroolijk. - Hij voelde zich echter getrokken om zich dichter bij God aan te sluiten. Hij werd in een Seminarie ondergebracht en gaf daar lessen, waarmee hij geld verdiende en zijn boeken kocht voor zijn eigen studie. Op 32- jarigen leeftijd werd hij tot priester gewijd en als kapelaan in Elberfeld geplaatst. Een plan ging bij hem op, om iets te doen voor jeugdige mannen. Eens riep hij zeven jeugdige personen bij zich ter beraadsla ging over de toekomst. Dit was de grond slag van de St. Jozefsgezellenvereeniging. Toen hij stierf op 74-jarigen leeftijd beston den er 410 vereenigingen. Thans zijn er over de geheele wereld 2000 Vereenigingen met een 200.000 leden. Ziet, dit was het ideaal van Vader Kolping! Na de pauze sprak Emiel Franken over het nut van de St. Jozefgezellenver. en over het werkprogramma. Het familieleven in de vereeniging brengt het tot vertrouwelijkheid en vroo- lijkheid. De gezel zal leeren in deze ver eeniging zich te wenden tot de priester. De leden wordt ingeprent leden te worden van de vakorganisatie. Ouders laat uw kinderen lid worden, besloot spr., en een groote verantwoording is voor U wegge nomen. Moge dit propagandistisch woord u allen tot een beter inzicht brengen. Een dankbaar applaus had spreker in ont vangst te nemen. De eerw. Vice-Praeses dankt spr. voor zijn gloedvolle rede. Vervolgens werd uit volle borst het Ge- zellenlied gezongen. Na een korte pauze kwam voor het voetlicht de R. K. Tooneelver. Gu»do Ge- zelle, met de klucht „Een Turksch Avon tuur", blijspel in een bedrijf onder regie van den heer J. M. v. d. Eist. Het spel had grooten bijval. Ook de verschillende num mers gegeven door de R. K. Harmonie en door de Mandolineclub. Deze zeer gezellige bijeenkomst werd daarna door den eerw. Vice-Praeses met den Kolpingsgroet gesloten. De St. Jozef gezellenvereeniging heeft, op waardige wijze het Winterseizoen ingezet. NOOTDORP. Vrouw in brand. Zaterdagmorgen ge raakte de wed. van de H., wonende aan den Kortelandschen weg alhier, in brand. De oorzaak van dit ongeval is, dat de vrouw met terpetijn te dicht bij het vuur kwam. De vrouw stond spoedig in volle vlam, en sprong direct te water. Door eenige buren is zij weer op het droge ge bracht. Met ernstige brandwonden is de vrouw naar het ziekenhuis te Delft ver voerd. Haar toestand is redelijk. Voetbal. Zondag 1.1. speelde D. I. O. II een competitie-wedstrijd tegen Schenk I van 's Gravenhage. Precies 2 uur blaast de scheidsrechter van den Haagschen Bond beginnen. Beide partijen wegen tegen elkaar op. De bal werd vaw het eene doel op het andere geweerd, en vooral het Nootdorpsche doel was dikwijls in gevaar. Maar vooral de Nootdorpsche keeper was dezen middag sterk, zoodat de onmoge lijkste ballen door hem werden gehouden, en weer met volle vaart midden in het veld werden geschopt. De bal kwam van het Haagsche doel op het Nootdorpsche, de keeper glijdt .weg en het is 01 voor Schenk. Rust kwam met denzelfden stand. Na rust werd ook met veel animo ge speeld, zoodat beide keepers wederom druk werk hadden, maar zij maakten de ballen spoedig onschadelijk. Schenk kreeg nog eens den bal, welke met bijna open veld voor zich op het Nootdorpsche doel werd geschoten en in het doel terechtkwam. Einde kwam met 20 voor Schenk. Taai en Sterk moet de huid van een olifant zijn om zóó zon der h$fr-/^minste Utsel door het dik en dun der dichtbegroeide oerwou den met doornige itrui- keti te-kunnen trikken. Zoo taai en sterM moet «)ok jongensklfeding /zijn. Want longlns let ten er niet Jop, Hoe hun kleeren hef er dp zullen brengen..-De baste raad die wij-U geven kunng is: Neemt de sterk jongenskleeding^BCt is bovendien ookjitmecst zuinige manjRr. U snit het ondp^inden met o nzeJö^ey mb org-coupe. Die xs niet alleen sterk van stof en sterk ge maakt, maar bovendien kwiek en chic van model en het oog wil toch ook wat hebben, nietwaar. Vergeet vooral niet onze kwaliteit met onze prijzen te vergelijken 1 Kreymborg Haarlemmerstraat 143 Te 4 uur speelde D. I. O. I een wed strijd tegen De Vlinders I van Honselers- dijk. Deze wedstrijd werd gespeeld om een medaille. Al heel spoedig behaalde D. I. O. een doelpunt (10). De bal werd wegge werkt maar kwam weer spoedig bij het doel der Vlinders terug. Een schot van v. Dijk en de stand was 2—0. De bal was niet meer voor het Vlinder-doel vandaan te krijgen, en het duurde niet lang, of de derde bal kwam in het doel der Vlinders terecht. Nu werd het de Vlinders te erg, want nu werd met zoo'n animo gespeeld, dat de bal spoedig bij het Nootdorpsche doel zweefde en de Vlinders ook een doel punt behaalden. (31.) De bal werd het veld enkele keeren in het rond gespeeld en kwam hierna wederom in het Nootdorp sche doel. (42). Ook rust komt met 42. Na rust werd door beide partijen met de zelfde geestdrift gespeeld, zoodat beide keepers ook op hun beurt in actie kwa men. Beide partijen konden na rust geen punt meer behalen en de medaille werd gewonnen door D. I. O. met 42. Ondertrouwd: Riens Hoogma 23 jaar en Adriana Clasina van den Sman 23 jaar. WARMOND. Nieuwe 0. L. School. Daar van hoo- gerhand de bestaande O. L. School is af gekeurd, zal t. z. t. moeten worden overge gaan tot het bouwen van een nieuwe. Ons is bekend, dat het plan voor den nieuw bouw reeds ter goedkeuring is gezonden aan den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs te Leiden. Rijkspostspaarbank. Aan het Rijks- postkantoor alhier werd gedurende de maand September 1930 ingelegd 7972.27 en terugbetaald 4742.40. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3713. Vleeschkeuring. Ter keuring ingevol ge de Vleeschkeiïringswet werden geduren de de maand September ten Raadhuize aangegeven 11 runderen en 18 varkens. Aan keurloon werd betaald f 155.50. STEMPELS VOOR EIEREN. Nog twee vastgesteld. Thans zes. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nog twee stempels vastgesteld met betrekking tot voor den uitvoer bestemde eieren. Voor „Versche Holalndsche eieren" is een stempel vastgesteld, dat bestaat uit de Nederlandsohe vlag (in kleuren) waar doorheen in twee concentrische cirkels een leeuwenfiguur en het woord Holland. (Deze laatste figuur in de vlag is, zooals de vorige week werd vastgesteld, het stem pel voor „versche Hollandsche eieren", be stemd uitsluitend voor den uitvoer naar Engeland). Boven de vlag en op zich zelf weer boven elkaar staan de woorden „Ne derland sche eiercontrole", eronder het woord „Holland". Voor andere dan „Versche Hollandsche eieren", die voor den uitvoer zijn bestemd, is het stempel een gelijkzijdige driehoek, aan welks zijden dikte is gegeven. De kleur is zwart. (Enkele dagen terug, wij brengen bet nog even in herinnering, zijn vier stempels vastgesteld, zoodat er thans zes zijn, n.L: 1 voor „Versche Hollandsche eieren" naar Engeland, de twee conoentrischc cirkels met leeuwenfiguur in groen; 2 voor idem naar alle andere landen, als hierboven omschreven; 3. voor „Hollandsche koelhuis eieren" voor uitvoer naarEngeland, zelfde figuur als voor „Versche Hollandsche eie ren", doch in violet; 4. voor „Hollandsche geconserveerde eieren" naar alle landen, een driehoek waarin de woorden „Holland preserved"; 5. voor anderen dan „Versche Hollandsche eieren" voor uitvoer naar alle landen, dikke zwarte driehoek; 6. voor „eieren" naar alle landen, driehoek waarin het woord „Holland", in violet.) Bewaring van Pootaardappelen. Naast het kweeken van goed pootgoed moet ook aandacht geschonken worden aan het bewaren daarvan, om zoo groot moge lijke opbrengsten te verkrijgen. Bij vroeg rooien, waaraan selectie voorafgegaan is, wordt goed pootgoed verkregen, dat verder behandeld moet worden volgens de nieuwe bewaringsmethode. De omstandigheid, dat vroeg gerooide aardappelen zich niet zoo gemakkelijk lieten bewaren, speciaal door het sterker' kiemen, als de laat gerooide, heeft de praktijk er toe gebracht, uit te zien naar een middel om dit euvel op te heffen. Bekend was, dat door de aardappelen in het licht te bewaren, de kieming sterfc wordt tegengegaan. De scheuten verkleuren cn blijven kort. Wijlen de heer M. Noteboom te Klundert is een der eersten geweest, die deze ervaring voor de bewaring van zijn pootmateriaal in toepassing heeft gebracht, door een bewaarplaats te bouwen, waarin lioht kon binnendringen. Dr. Wellensiek te Wageningen heeft door zijn onderzoek over de onderzeeër-vorming dit punt meer onder de aandacht van de groote praktijk ge bracht. Hij heeft aangetoond, dat de onder zeeër-vorming, waaronder verstaan wordt: het vormen van knollen, zonder dat nog loofvorming heeft plaats gehad, in sterke mate kan worden voorkomen, wanneer de aardappelen in het licht worden bewaard. Hierdoor wordt spruitvorming tegegaan. Veel verlies van spruit toch werkt de on- derzeeërvorming in de hand. Moet dus aan den eenen kant gezorgd worden, dat de aardappelen tijdens de be- warming niet te sterk uitloopen, aan den anderen kant mag het gevaar voor bevrie zen niet uit het oog verloren worden. De bewaarplaatsen, welke in de laatste jaren op Zuid.-Holl. eilanden zijn gebouwd, vol doen vrijwel aan deze twee eischen. De twee hoofdzaken, waarop het bij den bouw aankomt, :ijn: lo. dat voldoende licht kan binnendringen; 2o. dat de bewaarplaats óf geheel vorstvrij is, óf gemakkelijk vorstvrij kan gehouden worden. In of op den grond bouwen? Wie er over denkt een moderne bewaar plaats voor pootaardappelen te bouwen, zal goed doen eerst eens in de praktijk een kijkje te gaan nemen. Landbouw vereenigin gen zouden een voordracht kunnen aanvra gen van den Ir. H. Verhoeven, Phytopatho- loog te Wageningen. Eenige wenken laten wij alvast hier volgen. Met het oog op vorstgevaar -erdient het beslist aanbeve ling om gedeeltelijk in den grond te bou wen. Dieper dan 1 Meter is niet aan te ia den; beter nog is het, volgens Ir. Ver boeven, zich te beperken tot 75 c.M. Bij het bouwen in den grond dient men reke ning te houden met den grondwaterstand. Bijna zonder uitzondering zal het noodig zijn een flinken betonnen vloer {.e leggen, terwijl ook de wanden voldoende breed moe ten zijn. Voor huurbedrijven zal met het oog op de kosten het in den grond bouwen bezwaarlijk zijn, maar ook, wanneer op den grond wordt gebouwd, zal met de noodige zorg de bewaarplaats vorstvrij zijn te hou den. Men heeft dan het voordeel, dat het licht tot alle bakken kan doordringen. Afmetingen. De afmetingen der bewaarplaats moeten gekozen worden naar de hoeveelheid aard appelen, die men wil bewaren, en hangen ook samen met de bakken, welke men ge bruikt. Tevens dient bij de keuze van lengte en breedte weer rekening gehouden te wor- den met de lichttoetreding. De bewaarplaat- j sen breeder dan 5 M. te maken, verdiént o.i. geen aanbeveling, terwijl de lengte ook niet te groot genomen moet worden. Bewaar plaatsen, waar in 't midden een gang ge laten wordt van plusminus 1 Meter, moeten niet langer gemaakt worden dan 20 k 25 M. Hoe smaller de bewaarplaats hoe beter de lichttoetreding tot in het midden, maar hoe duurder natuurlijk de bouw wordt. De af stand van vloer tot zolder neme men niet grooter dan 2^ k 3 M., daar anders bij het opstapelen van de bakken bezwaren worden ondervonden. Voordeelen. Behalve de in den aanvang vermelde voordeelen kan men nog het volgende noe men: men heeft regelmatige controle over 't pootgoed; zieke poters en die met zwak ke spruiten kunnen ten allen tijde verwij derd worden; de kieming verloopt regel matig; wanneer gezorgd wordt voor vol doende lioht, worden korte krachtige sprui ten gevormd; met het poten kan gewacht worden tot een geschikt moment, ook al met het oog op kans voor nachtvorst; men krijgt meer gelegenheid het land goed te bewerken, enz. enz. Waar het voor be trekkelijk kleine hoeveelheden pootgoed niet rendabel is een bewaarplaats te bou wen, kan hier gewezen worden op de moge lijkheid. van 't bouwen op coöperatieven grondslag. Op sommige plaatsen schiedt dit reeds. De verzorging van 't pootgoed wordt dan aan één persoon opgedragen. B-r. Inwijding van het nieuwe Centraal Groot-Seminarie van Ouidah. Porto-Novo (Dahomé, West-Afrika). Agentia Fides: Op 20 Juli IJ. heeft te I Ouidah de inauguratie plaats gehad van het Centraal Groot-Seminarie voor Daho mé, Togo en de Ivoorkust. In 1928 begon nen, hebben de ondernomen werken zeer spoedig tot een geslaagd einde geleid, dank zij de edelmoedigheid van h$t diocees van Sint Gallen in Zwitserland. Deze bouw, die geheel in gewapend beton is uitgevoerd, is thans een der schoonste en belangrijkste uit de geheele kolonie Dahomé. Ze bevat oen dertigtal kamers, een groote refter, een conferentiezaal, klasselokalen, en een mooie kapel, alles goed gebouwd en zich aanpassend aan de eischen van het land. Een toren, die temidden der palmen op rijst, steekt statig boven het gebouw uit en trekt reeds van verre de aandacht naar deze plaats van gebed en priesterlijke vor ming. Het Groot-Seminarie herbergt thans een tiental theologen en philosophen. Het klein-seminarie telt een twintigtal klein- seminaristen. De toestand in Se-Tchouan. De verspreiding van het communisme. Chengiu (Se-Tchouan, China). Agentia Fides: Verscheidene Hoogescholen zijn op bevel der provinciale autoriteiten gesloten. Ze vormden haarden van communisme, en kregen daarvoor geld uit Moskou. Den stu denten werd den raad gegeven de stad on middellijk te verlaten, als ze niet wilden worden gevangen gezet. Verscheidene van hen gaven hieraan gehoor en zijn hun om verwerpende ideeën in de onderprefecturen en op het platteland gaan verspreiden. Doch anderen weigerden te gehoorzamen en als gevolg daarvan hadden een hon derdtal arrestaties plaats. lederen dag gaan goedgezinde mannen naar de gevan genis en geven daar conferenties om hen van hun dwaling te overtuigen en op den beteren weg te brengen. Voorwaar een edel streven, doch dat waarschijnlijk geen succes zal opleveren. De jacht op de communisten wordt actie ver gevoerd dan ooit. lederen dag worden er gearresteerd. Zo behooren tot alle klas sen der maatschappij en men vindt er zelfs leden van zeer achtenswaardige families onder. Waaruit blijkt, hoe omvangrijk en van hoe ernstigen aard het kwaad is, dat men eerst niet voor zoo belangrijk hield. De veroordeelden gaan opgewekt en moe dig ter strafplaats, terwijl ze over den ge- heelen weg hun theorieën uitkramen, en voorspellen, dat hun dood weldra zal wor den gewroken; Het beroep van communist is zeor winst gevend, want de meesten van hen ontvan gen 20 tot 30 piasters per maand en al dit geld komt van Moskou. Men kan zich zoo een voorstelling maken van de aanzienlijke sommen die de Sovjet voor haar propagan da uitgeeft. Vier tot vijf honderd oude bonzen zijn te Chengtu aangekomen, om te protesteerou tegen het in beslag nemen van hun eigen dommen in verschillende onder-prefectu ren. Deze poging is echter geheel vruch teloos: him lot is reeds lang beslist, niet alleen in Se-Tchouan, maar in heel China. De Engelsche consul van Chungking is te Chengtu aangekomen om verschillende moeilijkheden op te lossen: de school kwestie en die van de hospitalen dié door soldaten worden bezet. Hij heeft echter niets bereikt. Toen het onmogelijk bleek, de gebouwen te doen ontruimen, heeft hij voorgesteld ze aan de Chineesche regee ring te verkoopen. Men heeft hem geant woord: we hebben geen geld, en we kun nen op 't oogenblik ook geen andere lokali teit vinden. Tusschen de twee groote partijen van Ohina zijn besprekingen gevoerd. Men heeft erkend, dat de ontruiming der concessies voor ©enigen tijd practisch onmogelijk was, maar dat de eigendommen der missies voor tien jaar gemakkelijk door China had den kunnen worden geconfisceerd. Thans moesten, volgens de bevelen van Nanking, de koopcontracten der missies worden ver anderd in eeuwigdurende huur, doch deze voorschriften zijn te Se-Tchouan nog niet ten uitvoer gebracht. Andere instructies betreffen de hospita len der missies. Ze moeten gesloten worden, als ze niet onder leiding staan van oen ge diplomeerd medicus. Doch gediplomeerd door wie? Door de Chineesche regeering of door de Buitenland sche Universiteiten? Scholen en kasten op Ceylon. Trinicomalië (Ceylon, Eng. Indië). Agen tia Fides: Te Jaffna, het middelpunt van den opstand, wordt de toestand wat kal mer. Acht of negen scholen zijn verbrand de anderen zijn door alle kinderen van de hoogere Kasten geboycott. De reden hier van is reeds in een vorig bericht uiteenge zet. De regeering had bij monde van den directeur van opvoeding het bevel uitge vaardigd dat de gelijkheid in de scholen moest worden doorgevoerd en alle kinde ren banken moesten hebben. Vele katholie ke dorpen waren evenzeer tegen deze maat regel gekant als de heidenscke. Doch de regcering bleef op haar stuk staan, en nam de volgende maatregelen: 1) de goedkeuring der regeering zal wor den geweigerd aan iedere school waar do gelijkheid niet wordt in acht genomen; 2) de verbrande scholen zullen worden opge bouwd op kosten van de brandstichters of van het dorp; 3) een str^fpolitie van 6 man zal door het opstandige dorp op hun kos ten moeten worden onderhouden. Nu de beurs in 't gedrang kwam, moest deze ten koste van alles worden gered. Eenige vooraanstaande Hindoes hebben bewezen dat de Kasten geen godsdienstige instelling waren, dat ze niet in de Vedas, d,z. de gewijde boeken worden genoemd, en dat ze hun oorsprong hadden in den oorlog en het slavendom. De overwonne nen werden door de overwinnaars onder houden die hen daarvoor in plaats ge dwongen diensten en eerbewijzen gaven. Langzamerhand zijn deze banden wat ver slapt, docb uit traditie eischen nu de hoo- ge kasten van de lagen dezelfde schatting, zonder echter iets bij te dragen in het on derhoud der lage kasten. Een abnormale en onrechtvaardige toestand, die de tijd zal doen verdwijnen. DE PR1ESTER-MISSTEBOKD

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7