SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 7 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 verloren. Kort daarna is hij luchtschepen gaan bouwen voor het Duitsche Rijk. In 1913 vernielde een storm de eerste Rijks- Zeppelin. Tusschen 1914 en 1918 woedde de we reldoorlog. In die jaren zijn verscheidene Zeppelins neergeschoten, o.a. boven Dix- muiden. Hoeveel luchtschepen op die wijze verloren zijn gegaan, is nooit medegedeeld. De Duitschers hebben er angstvallig het stilzwijgen over bewaard. Wel is bekend geworden, dat vijf Zep pelins, die in 1917 Londen hadden be stookt, boven Frankrijk in een storm uit elkaar zijn geslagen. Het aantal slachtof fers is niet bekend gemaaktin den oorlog telde immers een menschenleven niet. Na den oorlog is Duitschland gelukkiger geweest. De groote Zeppelin" heeft met succes gevaren. Maar andere landen zijn door rampen getroffen. In 1921 brak het Britsche luchtschip R.. 38, dat pas was gemeerd, middendoor. Er waren 44 dooden. In 1922 is het Italiaan- sche luchtschip „Roma" verbrand. Deze ramp eischte 34 slachtoffers. In het najaar van 1923 is het Fransche luchtschip „Dixmude" in een storm bij Si cilië vergaan; van de bemanning, tellende 53 koppen, is niemand gered. In 1925 is het Amerikaansche luchtschip Shenandoah", een Zeppelin, welke van Duitschland was gekocht, kort na een op stijging, door een rukwind gegrepen en stukgeslagen. Deze ramp eischte 14 doo den. Als laatste groote ramp vóór die van de R. 101, brengen wij in herinnering die van de „Italia", het luchtschip van Nobile, dat in het Noordpoolgebied is vergaan. VOETBAL ZUID-NEDERLAND—LUXEMBURG. De Zuidelijke Elftalcommissie heeft het elftal samengesteld, dat op 17 October a.s. to Maastricht tegen Luxemburg zal uitko men. Doel: Boumans (Philips). Achter: Van Run (Philips) en Van Loon (Willem II). Midden: De Leeuw (Willem II), Kools en Van Opstal (N. A. C.). Voor: Simons (N. A. O.), Hermans en Van den Broek (Philips), Maas en de Kanter (Willem II). We zien dus, dat het Zuid-Nederland- sche elftal geheel is samengesteld uit de drie Zuidelijke prominente clubs Willem II, Philips en N. A. C. Philips is vertegen woordigd met vier, Willem II eveneens met vier en N. A. C. met drie spelers. Merk waardig is het opstellen van Kools als spil. We zijn benieuwd wat hij op deze plaats zal prestoeren. SCHIETEN Schietwedstrijden „De Oude Rijn". De einduitslagen van de schietwedstrij den, georganiseerd door de sohietvereeni- ging „De Oude Rijn" te UtreQht luiden: Korpswedstrijden afdeeling A: 1. Willem Teil Amerongen 221, 3. Sohietvereeniging Doorn te Doorn 216, 3. Pro Patria De Lier 216, 4. Culemborgsohe Schietvereeniging 214, 5. Juliana te Wassenaar 211 en 6. Burgerwacht Utrecht 209 punten. Afdeeling B.: 1. Generaal Joubert Delft 196, 2. Willem Tell II Amerongen 195, 3. Schietvereeniging De Bilt 192 punten. Afdeeling Eerecorps: 1. Willem Teil Amerongen 134, 2. Juliana Wassenaar 132, en 3. Culemborgsche Schietvereeniging 132 punten. De schietvereeniging De Oude Rijn be haalde buiten mededinging 2e prijs afdee ling A met 216 en eerste afdeeling B met 196 punten. BILJARTEN CRISIS IN DEN NED. BILJARTBOND. In het bestuur van den Ned. Biljartbond heerscht momenteel een crisis, welke tot gevolg heeft gehad, dat zijn afgetreden de heeren Wittebol, secretaris, Smit, penning meester, Mastenbroek, vice-voorzitter, en Wickenhagen. Door het voorloopige bestuur, bestaan de uit de heeren Sander, Verloop, Brouwer en Hamburger, is op Zondag 19 October a.s. een algemeene spoedvergadering uit geschreven, welke gehouden wordt in Irras- napolsky te Amsterdam. »Tel." DAMMEN M eesterwedstrijd. Het ligt in de bedoeling van hét bestuur van den Ned. Dambond om den eindstrijd om den meestertitel op Zaterdag, 25 Octo ber e.k. te doen aanvangen. Er zullen ver tegenwoordigers zijn uit de districten Am sterdam, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Zaanstreek, Haarlem, Rotterdam, Dor drecht, 's-Gravenhage, Leiden en Zeeuwsch Vlaanderen. Het is nog niet bekend of er ook nog deelnemers zijn van de districten Friesland en Brabant. BRITSCHE AVIATRICE VERMIST. Mrs. Bruce, die op 25 September met een klein vliegtuig te Heston in Middlesex is opgestegen voor een vlucht naar het Verre Oosten is gisteravond voor het laatst bovon Henjam waargenomen. Nadien ont breken alle mededeelingen. Daar zij in middels reedi- weer gezien had moeten worden, beginnen de plaatselijke autoritei ten 7.ioh ernstig ongerust te maken over liaar lot. De vliegster is den vierden Oc tober uit Bagdad vertrokken en had vol gens verwachtingen nog dienzelfden avond re J&sk moeten arriveeren. Men heeft thans uit Henjam een hulpexpeditie uitgezonden ten einde haar op te sporen. »Tel." HET VLIEGONGELUK BIJ DRESDEN. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ongeluk met het Hansa-ver- keerstoestel bij Dresden waarbij Maandag morgen acht personen om het leven kwa men, wordt nader gemeld, dat het vlieg tuig juist wilde gaan dalen, toen een ster ke rukwind het toestel met den linkervleu gel omhoog sloeg. De machine kantelde twee maal zijde lings, de vleugel knapte af en de romp viel loodrecht naar beneden. Hij kwam terecht op een zes meter hooge met boomen be groeide helling. De motor drong diep den grond in en de cickpitt werd geheel inge drukt. De acht inzittenden waren op slag dood. De fauteuils waren uit de cabine geslin gerd en werden rondom het vernielde toe stel gevonden, evenals stukken metaal, stukken van den propeller en motoronder- deelen. Een ontploffing vond niet plaats, terwijl de machine ook niet in brand vloog. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. De „D. 1930" was een nog bijna nieuwe Junker-machine, die eerst in het begin van dit jaar in dienst is ge«- steld. Het door ooggetuigen geschetste verloop van het ongeval is voor de deskundigen een novum, aangezien het wel nooit voor komt, dat een verkeerstoestel zijdelings rondwentelt. KANTONGERECHT TE HAARL'MEER. Een zoet winstje. G. van de H. te Haarl'meer is verdacht de karnemelk te hebben verdund. Verd. geeft gedeeltelijk toe. Getuige de Mieras verklaart, dat 10 pet. water is toegevoegd, een zoet winstje dus. Eisch O. M. 75 of 75 dagenuitspraak conform. Stomdronken. J. M. B. te Amsterdam is verd. op de straatweg tusschen L i s s e en Hillegom gereden te hebben met een auto, terwijl verd. zoo veel had gedronken, dat hij on der den invloed was, en niet behoorlijk een motorrijtuig meer kon besturen. Verd. reed door een haag tegen een boom bij de firma Veldhuyzen van Zanten. Verd. ontkende dronken te zijn geweest. Alle getuigen in deze zaak gehoord, hadden den indruk dat verd. dronken was, en zijn patroon, waarmede hij uit was, stomdron ken. Het O. M. achte een zware straf zeer op zijn plaats. Eisch 7 dagen hechtenis, en ontzegging voor den tijd van een jaar om eenmotorrijtuig te mogen besturen. Uitspr. oonform. Aangereden. K. te Amsterdam laat verstek gaan. Verd. is ten laste gelegd niet behoorlijk te hebben uitgeweken naar rechts. Getuige J. J. M. Zonnermans te L i s s e verklaart, dat verd. op 25 Augustus haar aanreed bij den Meerweg. Get. heeft ook nog een vor dering op verd. van de geleden schade, doch daar deze niet gespecificeerd is, en niet door den behandelenden geneesheer is geschreven, kan deze nu niet worden toegewezen, doch krijgt zij den raad dit in handen van de deurwaarder te geven. Eisch O. M. 10 of 10 dagen; uitspr. oon form. Geen dubbelganger. Aangehouden zaak tegen J. W. M., schil der te Nieuwenmeerdijk te Haarl'meer. Deze ontkende in de vorige zitting te heb ben gehengeld,, verd. visohte nooit, daar had< bij geen geduld voor. Het O. M. had de zaak aangehouden om de verbalisanten te hooren. Getuige W. van Trigt, Rijks politie en G. van der Tang, Rijkspolitie, beiden te Haarl'meer, verklaren pertinent, dat verd. de geverbaliseerde is. Op de vraag van den kantonrechter, hoe hij kon verklaren, dat hij nog nooit gevischt had, en wat hij nu had te zeggen op de heide doorde politie onder eede bevestigde ver klaring, zeide verd., dat hij kort van me morie was. Eisoh O. M. ƒ4 of 4 dagen; uitspraak conform. Een auto in de Ringvaart. L. R., bloemenhandelaar te R ij n s b u r g, heeft gereden op den Leimuiderdijk te Haarl'meer op zoodanige wijze, dat 't ver keer in gevaar is gebracht. Verd. reed op 9 Juli de auto aan van getuige J. O. L. te Haarlem. Verd. ramde de auto van Leopold, waardoor deze onderste-boven in de Ring vaart kwam te liggen. Verd-. reed aanvan kelijk door, doch toen hij 't ongeval be merkte, had hij alle moeite gedaan, om de menschen te redden. Ook trachtte hij de auto uit 't water te halen. Verd. laat. verstek gaan. Getuige J. C. Leopold te Haarlem verklaart, dat verd. hem van voren aanreed, waardoor hij onderste-boven in de Ringvaart kwam te liggen. De inzitten den werden alle drie gered, doch hadden evengoed kunnen verdrinken in dit geval. Het geluk trof dat er direct voldoende hulp was. Was de auto 1 Meter verder in de Ringvaart gekanteld, dan was er geen redden mogelijk geweest. Getuige H. Bie- soff te Amsterdam, exporteur van steen kolen, kwam van Nieuw-Vennep en had, rijdende achter verd., geconstateerd dat verd. met zijn lange auto te vlug naar rechts zwenkte, waardoor hij de andere auto van den weg afsneed. Eisch O. M. 15 of 15 dagen. Met 't oog op de civiele vordering die toegewezen werd, uitspr. con form. Communisten. D. M. te Aalsmeer, J. van D. te Zwanen burg, en J. van Z. te Haarl'meer, zijn verd. de straten en trottoirs enz. te Aalsmeer te hebben beklad met communistische pro paganda, terwijl dit bij gemeenteverorde ning verboden is. Verd-. van D. wil na-mens alle drie een verweer voeren. Verd. vraagt waarom de andere partijen bij den burge meester zijn ontboden en hun partij niet; de anderen waren er mede in kennis ge steld. Burgemeester Kastelijn van Aals meer verklaart, dat dit niet noodig was. Zij wisten dat 't niet mocht, en ten overvloede had de politie het him eerst nog verboden, maar toen ze zich daaraan niet stoorden is verbaal opgemaakt. Verd. begint te schelden op den Burgemeester en op de andere politieke partijen. Het O. M. eischte tegen ieder 8 of 8 dagen. Verd. raast al maar door. De kantonrechter veroordeelt overeenkomstig den eisch. De Rijkspolitie dringt de drie verdachten de zaal uit. Na nog wat gemopper op de gang trekken zij af. Aan een auto vasthouden. H. J. de L. te Heemstede heeft gereden op de Weerensteinstr. te Hillegom en heeft zich vastgehouden aan een auto. Verd. erkent 't ten laste gelegde. Verd. meende dat er voor 't verkeer geen gevaar was. Wel voor uw eigen verkeer was 't gevaarlijk, merkt het O. M. op. Eiscb 5 of 5 dagenuitspr. 4 of 4 dagen. KANTONGERECHT TE WOERDEN. Een raar geval. v. d. M., te Bodegraven, (in de Meije) reed al meer dan 5 jaren over een berijdbare kade, welke onder het beheer zou staan van het Grootwaterschap van Woerden. Om deze kade te mogen berijden is volgens genoemd waterschap vergunning noodig van dat water schap. Verdachte heeft geen vergunning en... de politie zette hem op een gegeven keer op de bon. Verdachte was verschenen en erkende gere den te hebben, zooals bij dagvaarding werd ge steld. Hij ontkende vergunning noodig te heb ben. Hij was hoefslagplichtige en betaalde naar behooren. Zijn gedeelte van den weg, de uitgang van zijn land naar den weg. werd door hem goed onderhouden en hij kwam z.i. al zijn verplichtingen na. Daarbij komt nog, dat Jan, Piet en Klaas over den weg rijden en hij per se dien weg of kade moet gebruiken, voor hooirijden, mestrijden enz. Kantonrechter: Maar waarom zorgt u niet voor een vergunning? Verd.: Och, mijnheer als dat nu niet noodig is, waarom zou ik het doen! Hierbij komt nog, dat ik aan 25 menschen de schriftelijke goedkeuring moet vragen en op deze 25 goed keuringen of toestemmingen kan ik dan van het Waterschap vergunning krijgen. Die 25 menschen zijn alle personen, die ook over die kade rijden en hun land daar hebben, of lie ver gezegd de in- en uitgang van hun land ligt aan die kade of weg. Ik begrijp er overigens niks van dat ze mijn uitkiezen om voor te komen, want we mosten hier eigenlijk met z'n 25-tigen staan. Er is er geen een die toestemming he^ft, want ik heb nooit een goedkeuring gegeven en die moeten de anderen weer hebben om hun toestemming te krijgen van het Waterschap. Weet u hoe het is mijnheer, van perceel 54 tot 26 wordt de weg, of kaai zooals wij het noemen, goed onderhouden door de gemeente of provincie, maar verder, waar wij dan wo nen, laten ze je stikken. Knap jij je zaakje zelf maar op, denken ze, maar weet U, als de boel onder water loopt, dan zijn ze daar, die bij het klokje zitten, bang dat ze onderstroo- men en dan moet de kaai van ons opgehoogd worden. Voor mijn hoeven ze het niet te doen, want ik zit toch wel droog. Het Waterschap weet je anders wel te krijgen, want verleden jaar betaalde ik 20 voor onderhoud. Getuige v. L. te Woerden, opzichter van het Waterschap, lichtte de zaak toe en deelde o.a. mede, dat, als verdachte, vergunning vraagt, hij eerst de toestemming van de an dere 25 personen moet hebben, over wiens grond hij rijden wil. Mist hij één van die per sonen, dan krijgt hij het niet. De Kantonrechter vond het wel een beetje vreemd, want'als er een dwarsdrijver is zit de heele zaak in de war. Verdachte zegt er tusschen: „daar heb je het al", zoo is het en dan moet ik die heele weg onderhouden". Getuige'. Als er bijvoorbeeld drie vergun ninghouders zijn, moeten die drie man de sporen van den weg onderhouden. Ambtenaar: Dus de andere 23 profiteeren van het werk der andere drie? Getuige: Ja, eendeels wel. De Kantonrechter houdt daarna deze zaak aan tot de volgende terechtzitting om nog enkele getuigen te hooren. Zes bekeuringen ineens. T. te Kamerik, onder Nieuwkoop, had de Drankwet overtreden. Ze had getapt, ter wijl zij hiervoor geen vergunning heeft. Ver stek werd verleend daar zij niet verschenen was, Getuige B, aldaar, kwam verklaren, dat hij bier gedronken had en dit bier gekocht was bij haar. Eisch 30 of 10 dagen. Getuige vertelde nog, dat er heel wat be keuringen waren gevallen toen, T, kreeg er 6 ineens en wel 1 zonder licht, 1 zonder bel, 1 voor vloeken, 1 zonder rijwielplaatje, 1 voor valschen naam en 1 zonder rood lichtje. Hij geeft er niets om. Kantonrechter: Zoo, geeft men er niets om! Ambtenaar: De volgende maal komen er meer voor! Verdachte werd tenslotte veroordeeld tot een geldboete van 30 of 10 dagen. Al te gemakkelijk! P. S. te Haarlemmermeer had zich voort laten trekken door een vrachtauto. Hij bekende en voerde aan, dat de auto zacht reed Eisch 3 of 1 dag. Vonnis 5 of 2 dagen. Handig gevonden. G. 't W. te Leiden, had te Harmeien ge reden in het donker en toen het nummer van zijn motorrijwiel niet verlicht gehad. Hij voerde aan, dat in de wet staat, dat motor- rijt u i g e n zoo'n verlichting moeten hebben. Een motorfiets is geen rijtuig. De Kantonrechter vond het aardig gevon den. Eisch 3 of 1 dag. Vonnis 5 of 2 da gen met de mededeeling, dat verdachte weer wat geleerd heeft. Dit vond verdachte ook. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN. OPENING GEMEENTELIJKE NOODSLACHTPLAATS. Maandagmorgen werd door den burge meester de nieuwe gemeentelijke nood- slachtplaats geopend, welke heden wan neer tevens de nieuwe bepalingen omtrent de keuring van vee en vleesch in werking zullen treden voor onze gemeente in gebruik werd genomen. De burgemeester bracht de aanwezigen allereerst dank, dat niettegenstaande de slechte weersgesteld heid nog door velen aan de uitnoodiging om bij de opening aanwezig te zijn, gevolg was gegeven. Tevens heette spr. allen welkom in bij zonder de aanwezige inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst, de heeren de Vink en Zwart, de directie der plaatselijke keuringsdienst alsmede de vertegenwoordi gers van de slagers- en landbouwvereen. Voorts gaf spr. een overzicht van de tot standkoming der noodslachtplaats en me moreerde hierbij het navolgende. Toen eenigen tijd geleden definitief werd besloten niet tot de stichting van een Openbaar Slachthuis over te gaan, hield dit in, dat er een nieuwe Noodslachtplaats moest worden gebouwd (deze was ook noo dig geweest bij a-battoirbouw en zou dan als onderdeel daarvan zijn gesticht). De Vleeschkeuringswet legt de Gemeen te de verplichting op inrichtingen te ex- ploiteeren, waar vee, dat in nood moet worden geslacht, onder toezicht wordt ver werkt en het vleesch, dat geschikt ia voor consumptie, kan worden verkocht. Voor Alphen aan den Rijn met haar vrij talrijke landbouwbevolking, was er alle aanleiding een noodslachtplaats te ex- ploiteeren, die aan hooge eisc-hen voldoet, zulks in het belang van de landbouwers, die, uit den aard der zaak, een zoo groot mogelijke opbrengst wenschen voor hun vee, dat in nood is geslacht, als voor de bevolking, die tegen matigen prijs het vleesch kan koopen. Een behoorlijke hy giënische inrichting is een zaak van alge meen belang. Als plaats voor den bouw is gekozen een terrein aan de Aarkade, hoek Rozen straat, dat reeds eigendom was der Ge meente en waar tot voor kort een aantal houten noodwoningen stonden, die verleden jaar zijn afgebroken. Hierna nog een uiteenzetting gevende van de inrichting van het gebouw, ver klaarde de burgemeester de noodslacht plaats voor geopend met den wensch dat de stichting en inrichting hiervan mede ten goede zal komen van een goede volks gezondheid en hygiëne. De inspecteur van den veeartsenijkundi gen dienst de Vink bracht dank voor de uit noodiging en kenschetste dit als een bij zóndere omstandigheid, om te worden uit- genoodigd bij de opening van een derge lijke noodslachtplaats, die feitelijk meer gelijkt op een Centrale-slachtplaats. Een noodslachtplaats in de omliggende ge meenten, aldus spr„ kenmerkt zich toch slechts meest uit 1 of 2 zeer primitief in gerichte lokalen. Het onderhavige gebouw lijkt veeleer op een miniatuur abattoir. De schitterende inrichting zal de hygiëne en de uitvoering der vleeschkeuringswet zeer zeker bevorderen. Spr. eindigde en hoopte dat de inrichting zoo goed zal mogen vol doen en grooten opgang maken, dat in de toekomst deze tot een abattoir zal worden uitgebreid. Namens de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw verkreeg hierna het woord het raadslid, de heer W. J. den Hertog, die tob zijn groote vreugde te kennen gaf, dat hoewel door de landbouwers sterk te gen de verschillende slachttarieven en bij de behandeling hiervan in den raad was geageerd, daar deze de onkosten nooit zou den kunnen vergoeden, hij inmiddels had vernomen dat de opbrengst van de uit nood geslachte runderen die door bijzondere omstandigheden reeds in het verkooplokaal zijn verkocht nog al is meegevallen. Deze vrees, aldus spr., is dus overbodig geweest. Spr. eindigde met de verzei.ering, dat de landbouwers dan ook thans zeer zeker zullen medewerken aan de bevordering van de hygiëne en financieele baten voor de gemeente. De heer K. R. Kuipers, keuringsveearts, gaf een uiteenzetting hoe 8 jaren geleden de vleeschkeuringsdienst aanvankelijk haar taak ook in onze gemeente onder spr. lei ding is aangevangen. Ook deze verzeker de, dat de opbrengst wel zal mede vallen. Tevens gaf spr. aan de afgevaardigde van de landbouwvereenigingen een goede raad, om hun leden zooveel mogelijk te overtui gen, dat men met de uit nood te slachten of gestorven dieren niet eerst 6 tot 12 uur wachten moet of eerst hiermede naar Uithoorn of Bodegraven gaan alvorens deze hier aan de noodslachtplaats te bren gen. Nog velen hebben een verkeerd be grip en meenen dikwijls dat de opbrengst elders hooger is, of keuring soepeler wordt toegepast. Men kan zich hiermede wel eens vergissen, toch overal zijn de bepalingen der wet hetzelfde. Terwijl men door te lang wachten de kans beloopt dat door de gel dende bepalingen het rund moet worden afgekeurd. Bovendien bracht spr. bijzon der dank voor de prettige samenwerking aan den directeur van gemeente-werken Ir. Waardenburg en voor het door deze practiscb ontworpen plan. Volgens spr. is het gebouw architectonisch schoon. De heer F. Schmall, hierna namens de slagersvereeniging sprekende, kon niet an ders dan zooals spr. het noemde het noodzakelijk kwaad naar voren brengen. De ingebruikneming en in werking treden der nieuwe bepalingen beteekent toch ook voor de slagers onkosten, en.... betalen, dat is niet anders te constateeren. Ook wees spr. op de moeilijkheden voor de sla gers hoewel men nog niets van de toe komst weet dat het van elders inge voerd wordende vleesch aan keuring on derworpen is. Spr. hoopt dat hierv&u door de keuringsdienst alsnog eenige nota zal I worden genomen, ook al is dan van de toe- j komst nog niet veel te zeggen. Tenslotte bracht spr. dank aan het college van B. en W. voor de door de slagers van het college van B. en W. steeds ondervonden medewer king. De burgemeester, de verschillende spre kers beantwoordend, bracht allereerst dank aan den keuringsdienst voor de aangename samenwerking. Ook deed spr. het genoegen dat den heer den Hertog de opbrengst van verkocht vleesch via het verkooplokaal nog al was meegevallen. De he^r. Kuipers zal toch wel trachten de verschillende bezwa ren zooveel mogelijk te ondervangen. Wat de bezwaren van den heer Schmall betreft. Hierover heeft het college van B. en W. veel nagedacht, doch een en ander was niet te ondervangen. De burgemeester bracht tenslotte ook dank aan.de commis sie van bijstand voor openbare werken en bijzonder aan den gemeente-architect, den heer Ir. Waardenburg voor het ontwerp van het practische en toch niet veel kosten de gebouw. Nadat vervolgens de koffie was rondgediend, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het gebouw alsmede hare inrichting te bezichtigen. Inrichting van het gebouw. De inrichting bestaat uit: een laboratorium voor den keuringsvee arts, waar deze de noodige onderzoekingen verricht, niet alleen in verband met de noodslachtingen, doch evenzeer voor die, betreffende de normaalslachtingen; de winkel (zg. vrijbank), waar onder toe zicht vleesch, dat voor de consumptie ge schikt is, in het klein wordt verkocht; een werklokaal, waar het bovengenoemde vleesch wofdt uitgesneden. De genoemde lokalen liggen, uit hygië nische overwegingen, afgezonderd van de overige ruimten, te weten: de slachtplaats voor groot- en klein vee en die voor varkens, in welke beide lokalen de dieren worden geslacht en de er naast gelegen hangruimte, waar de geslachte dieren en vleesch, voor zooveel noodig, tijdelijk wordt gehangen. Deze lokalen, die onderling zijn verbon den door een transportbaan, zijn voorzien van een slachttechnische uitrusting, welke voldoet aan zeer hooge eischen en waar door hygiëne en comfort zoo goed mogelijk worden gediend. De ligging is zoodanig, dat van den openbaren weg af de slachtver- richtingen niet. zijn te zien. Van de vorige ruimten gescheiden door een gang bevindt zich: de darmwasscherij en het sterilisatielokaal, terwijl tot <Je dienst-ruimten mede behoort een wasch- en kleedlokaal emt toiletgelegenheid voor de gebruikers der inrichting; geheel afzonderlijk staat het gebouwtje voor afgekeurd vleesch, voor tijdelijke ber ging van vee en vleesch, dat, als ongeschikt voor de consumptie, vernietigd moet wor- d.en. Voorloopig geschiedt dit nog door het te begraven, doch waarschijnlijk binnen afzienbaren tijd op meer economische wijze door verwerking in een op te richten z.y. 1 thermo-chemiseke-fabriek, welke gratis voor expeditie en vernietiging zorg draagt. Het is onnoodig te zeggen, dat overal ruimschoots gelegenheid is voor toetre ding van licht en lucht, terwijl de warm en koudwatervoorziening geheel aangepast is aan de behoefte, die in een dergelijke inrichting niet gering is.. De benedenge deelten der gladde muren en de vloeren zijn waterdicht; de daken bestaan grooten- deels uit het poreuze bimsbeton, dat ge makkelijk waterdamp opneemt; alle bui tendeuren en raamopeningen van lokalen, waarin vleesch aanwezig is, zijn voorzien van gaasdeuren en -horren, zoodat zij ge opend kunnen zijn, zonder dat insecten kunnen binnenkomen. De rioleering is zoo danig uitgevoerd, dat afvalstoffen onscha delijk worden gemaakt. Met vermijding van elke luxe, is ge tracht door toepassing van deugdelijke en practische materialen een doelmatig en duurzaam geheel te verkrijgen. In de architectuur is gepoogd dit begin sel tot uitdrukking te brengen. Platte daken waren het meest economisch en deden vanzelf de horizontale lijnen domineeren. Door de verschillende hoogte der onderdee- len, zich aanpassend aan de eischen van het bedrijf, is de eentonigheid vermeden, terwijl de massa het utiliteitsgebouw ver raadt. De luifel aan de. zijde van de Ro zenstraat moge den koop(st)ers tot beschut ting dienen als zij buiten moeten wachten en Pluvius onwelwillend is. Op het gebouwtje voor afgekeurd vleesch werd een kap geplaatst, omdat dit in ver band met de bestemming van het gebouw economisch was, terwijl tegelijk een archi tectonische aansluiting werd verkregen aan de overige bebouwing der Rozenstraat. Om het hoofdgebouw is aan de straat zijde een heesterbeplanting aangebracht, die niet duurder is dan bestrating en een levende noot vormt bij dit Bedrijf des doods. Moge de jeugd in „Bloemhof" haar dit leven gunnen. De kosten van het gebouw met zijn in richting bedragen ongeveer 20.500.die van den grond 2000. Personalia. De heer J. van den Berg, hoofd van de Oranjeschool, heeft op me disch advies zijn ontslag aangevraagd. Sinds 1 April 1912 was de heer van den Berg als hoofd aan genoemde school ver bonden. Onze plaatsgenoot, de heer H. Jan maat, is met ingang van 1 November be noemd tot 3e klerk bij de gemeentelijke licht en waterbedrijven. Aangehouden. Door de politie te Rot terdam zijn gisterenmiddag een tweetal minderjarige jongens aangehouden, welke Zondagmiddag per rijwiel uit de Mart'na- Stichting alhier waren ontvlucht. Door be middeling der Leidscne politie werden zij gisteravond naar genoemde Stichting to- rujtgebraokt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6