De ramp van het Engelsche Luchtschip R. 101 4 DINSDAG 7 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Wat is de oorzaak van de ramp? Nationale begrafenis der slachtoffers Verstekelingen aan boord? Nog altijd is niet vastgesteld hoe de tegenstrijdige opgaven over het aantal op varenden van de R. 101 moeten worden verklaard. Het ministerie van Luchtvaart bevestigt officieel, dat zich 54 personen aan boord hebben bevonden en het acht het. volstrekt uitgesloten, dat zich verste kelingen aan boord zouden hebben bevon den. Niettemin heeft men de overblijfselen gevonden van 47 opvarenden, terwijl er acht personen gered werden (een hunner is later aan zijn verwondingen bezweken), zoodat er dan 55 personen aan boord moe ten zijn geweest. De mededeeling, dat er nog drie personen zouden worden ver mist, wordt thans onjuist genoemd. Waar schijnlijk is er een fout gemaakt bij de telling, veroorzaakt doordat de lijken zoo deerlijk verminkt waren. Het luchtschip gebroken? De ingenieurs, die behouden zijn, heb ben nog geen voldoende mededeelingen kunnen doen omtrent de oorzaak van de catastrophe. De ingenieur Leech is over tuigd, dat het luchtschip is gebroken, en vermoedelijk aan de staartzijde. Men voel de verschillende hevige schokken. De be stuurder is ongetwijfeld in moeilijkheden geweest en het is waarschijnlijk, dat hij het niet wenscheiijk achtte de reis voort te zetten en bij Beauvais heeft willen lan den en dit gedaan heeft juist over het boschje heen, op 4 kilometer van Beau vais. Bij den tweeden grooten schok heeft hij het luchtschip, weer willen doen op stijgen, doch de achtersturen werkten niet meer. Volgens den ingenieur Leech is de achtersteven reeds afgebroken voor de da ling. Verzwaard door den regen en door de aanzienlijke lading is toen het lucht schip met ontzettende kracht op den grond terecht gekomen, gfeheel uiteenkrakend en waarbij de gascellen met de 172.500 kubie ke meter gas ontploften. Het vuur vond bovendien voedsel in de 25.000 liter zware olie. Ook is het mogelijk, en zulks wordt ook door de overlevende ingenieurs veronder steld, dat het schip, eenmaal niet meer aan het stuur» beantwoordend, is gaan drossen en dat de voorsteven tegen boo- men is geschokt, waardoor de schokken zich voordeden, die de ontploffing hebben veroorzaakt. De radiotelegrafist, die onder de over levenden behoort, heeft verklaard, dat Beauvais werd overvlogen op een hoogte van niet meer dan 400 of hoogstens 500 meter en dat het was, alsof het luchtschip in een luchtzak kw'am, want het smakte plotseling naar omlaag. De bestuurder scheen zijn luchtschip nog in zijn macht- te hebben, want het ver hief zich, doch zakte weer. Het verhief zich opnieuw, doch scheen dan geheel een speelbal te zijn, die heen en weer gewor pen werd. Plotseling scheen het zich over eind te stellen en met een hevigen schok, gevolgd door een ontzettende ontploffing, was het lot der talrijke opvarenden be slist. Onderzoek naar de oorzaak. De Britsche technische onderzoekcom missie is thans met haar onderzoek om trent de oorzaak van de ramp bezig, doch rekening houdend met de slechts vage ver klaringen, door de overlevenden, voor zoo ver hun toestand spreken toelaat, gedaan, kan men omtrent de resultaten zeer scep tisch blijven. Volgens de verklaringen van hen, die het luchtschip het laatst hebben zien va ren, o.a. een bewoner van Allone, die zich op het geraas van de motoren aan het venster heeft begeven, voer het schip toen nog hoogstens op een hoogte van 200, eer der van 100 meter Wijl drie k vier kilo meter vroeger de hoogte, door tal van toeschouwers opgegeven, vier k vijf hon derd meter was, is het zeer wel mogelijk, dat de bestuurder last tot noodlanding heeft gegeven, in verband met de geweldi ge rukwinden en regenvlagen, die met zeer korte tusschenpoozen zelfs verticaal op het ontzaglijk gevaarte neerkwamen. Een tweede mogelijkheid is, dat de be stuurder misleid is geworden door zijn hoogtemeters en lager gevaren heeft dan hij in den s-tikdonkeren nacht vermoedde en daardoor averijen heeft opgeloopen bo ven het bosch van Beauvais. Deze veron derstelling vindt voedsel in het feit, dat stukken aluminiumbuis en -plaat .zijn ge vonden op de door het luchtgevaarte ge nomen route van dat bosch tot de plaats des onheils. De achtersturen zijn in elk geval zeer beschadigd en de achtersteven is doorgebroken. Ook is het zeker, dat zoo de bestuurder een noodlanding heeft willen ondernemen, •hij, zeer gehinderd door het bosch en door het volkomen ontbreken van zicht, niet vol doende rekening heeft kunnen houden met de kleine valleien en heuvels van het ter rein. De motoren zijn nog niet bereikt kunnen worden, daar zij voor meer dan de helft in den grond zitten, tusschen een samen gedrukte hoeveelheid stangen en mate riaal van het van voren geheel verbrijzelde luchtschip. Nationale begrafenis der slacht offers. In een communiqué van het Britsche ministerie van Luchtvaart wordt medege deeld, dat een brief is gezonden naar de familiebetrekkingen der slachtoffers van de R. 101, waarin te kennen wordt gege ven, dat in verband met het feit, dat het bijna onmogelijk is, de meerderheid der lijken te identificeeren, men alle stoffelijke resten in één gezamenlijk graf zal bijzet ten. Het ligt in de bedoeling der regee ring, dat een gedenkteeken zal worden opgericht op hun laatste rustplaats, waar schijnlijk te Cardington. of in de omgeving daarvan. Aan de slachtoffers zal een na tionale begrafenis worden gegeven. Hedenochtend is in de kathedraal van Beauvais een requiemmis opgedragen waarb'ij minister-president Tardieu en de meeste Fransche ministers tegenwoordig waren, benevens vertegenwoordigers der Engelsche regeering. Ook de luchtvaart maatschappijen waren vertegenwoordigd. Na afloop van de plechtigheid zijn de lijken naar Havre vervoerd. De Fransche regeering heeft besloten heden, Dinsdag, tot nationalen rouwdag te verklaren. Gisteren verschenen boven de plaats, waar het ongeluk heeft plaats gehad, hon derden Engelsche en Fransche vliegtuigen, die bloemen naar beneden wierpen. Ook de eerste familieleden der slacht offers zijn gisteren te Beauvais aangeko men. Men heeft getracht, met hun hulp de lijken te identificeeren, doch dit bleek in de eerste gevallen onmogelijk. Nadere verklaringen van dr. Eckener. Volgens een telegram uit Berlijn heeft dr. Eckener nu nadere bijzonderheden over de ramp van de R. 101 bekend zijn gewor den, in een onderhoud met de pers zijn meening over de oorzaak van de ramp na der uiteen gezet. Hij merkte echter op, dat hij nog slechts onder zeker voorbe houd kon spreken. Het is duidelijk, verklaarde hij, dat een zwaar luchtschip, als het bij zeer buiig weer omlaag wordt gedrukt door een ruk- kind, slechts met veel moeite weer om hoog kan worden gebracht. Als het lucht schip wat als vaststaand wordt aangeno men, zeer laag heeft gevlogen, dan was het gevaar buitengewoon groot en was een botsing tegen den grond maar al te licht mogelijk, als ongelukkigerwijze bij het slechte uitzicht een onvermoede heuvel of verheffing van den bodem voor den boeg van het luchtschip opdook. Bij voorbaat was het waarschijnlijk, dat bij een botsing tegen den grond met de daarmede natuurlijk gepaarde vTij ern stige vernieling van den metalen romp een ontvlamming van het gas en de brand stof zou plaats hebben, aangezien er, zoo als ook uit vele vliegtuigongelukken bekend is, bijna altijd bij de vernieling van het metalen geraamte vonken ontstaan, waar door het gas of de uitstroomende benzine bijna terstond vlam vatten. Intusschen is deze uitwerking van de botsing een secundaire en niet de laatste oorzaak van de ramp. Waarschijnlijk zou de omvang van de ramp niet zoo ontzet tend zijn geweest, indien zooals ik reeds eerder zei, het luchtschip in plaats van met- waterstofgas met helium gevuld ware geweest. Dr. Eckener gelooft, dat ieder buiten gewoon dankbaar zal zijn, als de Ameri- kaansche regeering in dit ongeluk een aanleiding zou vinden om voor de handels- luchtscheepvaart helium ter beschikking te stellen, dat in de Vereenigde Staten in voldoende hoeveelheid voorhanden is. Overigens verklaarde dr. Eckener, dat de Zeppelinwerf door de ramp van de R. 101 zich niet zal laten afleiden van de voortzetting van haar plannen. De taak voor de toekomst is de luchtschepen tot steeds verdere ontwikkeling te brengen, ze steeds veiliger te bouwen en te bestu ren. waarbij het gebruik van helium als vulling van buitengewone beteekenis zal zijn. HELIUM ALS BALLONVULLING. In den oorlog verbrandden de Zeppelins zeer gemakkelijk, want hun inhoud was waterstof, dat uiterst brandbare gas. Het is echter het lichtste van alle gassen en toen de Amerikanen aan het eind van den oorlog hun luchtschepen begonnen te vul len met heliumgas, dat vier maal zoo zwaar is, doch absoluut onbrandbaar, verminder de het hefvermogen aanmerkelijk, hoewel lucht toch nog altijd,vier maal zoo zwaar is als helium. De Zeppelin van kapitein Eckener werkt ook met helium en ontwijkt daarom één groot gevaar; de Engelsche luchtschepen werken nog met waterstof misschien wel omdat dit in Britsch-Indië etc. altijd wel weer bij te vullen zou zijn maar zij trachten deze gevaarsvermeerdering te compenseeren door hun motoren niet te drijven met benzine, die door een vlam of een kortsluiting snel ontvlamt, maar met z.g. zware olie, die inderdaad bij een onge luk nooit zal ontvlammen, tenzij ze door een geweldige vlam voorverhit en aange stoken wordt. Maar deze zware olie stookt wat onzui niger dan de lichtere benzine en men moet er dus veel meer van medenemen, terwijl de bedrijfszekerheid in onberekenbare toe standen, als bij de luchtvaart plotseling opduiken, ook wel wat minder is. Men neemt dus maar wat meer olie mede om zekerheid te hebben het geheele traject te kunnen afleggen. Men stijgt daardoor moeilijker omhoog. Men zal het technisch onderzoek moe ten afwachten, maar het zou ons niet ver wonderen indien het lage vliegen van het schip boven Frankrijk verband hield met de groote lading zware olie dat dit de botsing met een heuvel heeft vergemakke lijkt en dat bij die botsing de waterstofvul ling van den ballon een ramp veroorzaakt heeft, die bij heliumvulling niet voorgeko men zijn zou. De Amerikanen wonnen eerst helium uit aardgassen, doch de moderne koeltechniek uit de school van Kamerlingh Onnes kan het gas in elke hoeveelheid ook uit lucht bereiden. ZIJ DIE VOORGINGEN.... De ontzettende ramp van de R. 101 brengt in herinnering de reeks van be stuurbare luchtschepen die in den loop der jaren zijn vernield. Wij laten nu buiten beschouwing de kleine luchtscheepjes van Santos Dumont, die slechts zeer beschei den voorloopers waren en die geen passa giers aan boord hadden. De eerste luchtsóhipontwerper van be teekenis is graaf Zeppelin geweest, en hij heeft in het begin veel tegenslag gehad. In 1906 heeft een storm de eerste Zep pelin vernield; in 1907 is de Z. 4 verbrand; in 1910 sloeg een stormvlaag de gemeerde Z. 5 stuk; in hetzelfde jaar is de Z. 6 ver brand en in 1911 is de Z. 8 een prooi van den storm geworden. Al deze luchtschepen zijn het eigendom geweest van den ouden graaf, dié al zijn geld met de proeven had DE RAMP VAN DE R. 101. Het vervoer der dooden DE RAMP VAN DE R. 101. Wat er van het majestueuze luchtschip overbleef VOOR DE UITBREIDING VAN HET BISSCHOPPELIJK MUSEUM TE HAARLEM is Maandag de eerste steen gelegd door Mgr. Dr. A. H. L. Hensen, Rechts Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, die de inzegening verrichtte HET GEMEENTEBESTUUR VAN UTRECHT is er in geslaagd een marktdag op Maandag voor groot en klein slachtvee ingesteld te krijgen. De eerste markt werd Maandag gehouden. De aan voer van vette slachtkoeien

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5